HET GEHEIM 4de Jaar. Nummer 28 (192) Zondag 14 Juli 1889. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR .L x 6 fr. voor d« stad. Abonnementsprijs: 6 fr 50 voor den buiten, vl!orop betaalbaar. PB IJS PEB NUMMER 10 C EN TIMEN. Men abonneert zich op alle poetkantoren voor den buitenvoor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. §gM31 HET ARRONDISSEMENT AALST. n Gewone, 15 centimen Prijs dep Annoncen Reklamen, 75 centimen Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank per drukregel. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 13 JULI Buitenlandscli politiek overzicht. Frankrijk. Het onderzoek tegen generaal Boulanger voor het hoog ge rechtshof gaat thans gesloten worden. Zoo het schijnt zou men zulke zware feiten ten laste van den generaal gevon den hebben, dat er niet meer de minste twijfel bestaat aangaande zijne veroor deeling. Deze feiten zouden genoegzaam wezen om Boulanger voor eenen krijgs raad te doen verschijnen, waar hij zich waarschijnlijk aan eene ter dood veroor deeling mag verwachten. Men heeft het bewijs in handen dat hij voornemens was de tegenwoordige regeering te ver anderen in eene persoonlijke opper macht. Italii. Men spreekt nog eens van het aanstaande vertrek van den Paus uit Romein geval er een oorlog moest uit bersten waaraan Italië zou verplicht zijn deel te nemen. De Paus zou in die om standigheden aanstonds naar Spanje afreizen, alwaar reeds alles geschikt is om hem te ontvangen Deze geruchten voor de honderdste maal uitgestrooid zullen thans niet meer geloof vinden dan vroeger. Zij dienen enkelijk om aan het volk te doen geloo- ven dat Leo XIII, de gevangene, in bet grootste paleis der wereld niet meer veilig is aldus wil men de italiaansche regeering moeilijkheden bij brengen. Oosten.De oorlogsgeruchten welke sedert eenigen tijd omloop hebben, schijnen het kwijnend keizerrijk van Turkije een weinig op te wakkeren. Men is te Constantinopelen overtuigd dat indien er een oorlog uitberst, het dit maal met Turkije zal gedaan zijn. Eene commissie samengesteld uit Turksche en Duitsche officieren heeft nauwkeurig de versterkingen van den Bosphoor onderzocht. Uit dit onderzoek blijkt dat er geen enkel oorlogsschip den Bosphoor zou kunnen binnen varen. Men heeft ook gerekend dat men on- middeüjk 200,000 der best9 soldaten tot verdediging van het Vaderland zou kunnen bijeen brengen. Egijpte. De Engelsclien hebben daar wederom aanvallen in het Zuiden af te weren. Eenieder vraagt zich af hoe het komt dat, telkenmaal Frankrijk Engeland verzoekt Egijpte te verlaten aangezien de rust hersteld is, er nieuwe onlusten en aanvallen ontstaan. 37. VAN DEN BANKIER. Haar hart begon hevig te kloppenwant boewei zij r.iets te doen had dan stil en statig als een beeld op eenen gouden troon te blijven zitten, kon zij zich toch niet weêrhouden een weinig ongerust te worden bij de gedachte dat zij het mikpunt zou worden der blikken van het overtollig publiek. Miss Westford had echter geeuen tijd daar over lang na te denken, want het doek ging op, en zj zag de stampvolle zaal voor zich met de duizende schitterende lichten en starende oogen. Eene daverende uitbarsting van toejuiching volgde onmiddelijk, want het s!ot*ooneel der pantominie was een wonder van tooueelde- coratie. Eenige minuten lang was Violette niet in staat iets anders te zien dan eene verwarde massa flikkerende lichten en menschelijke aan gezichten langzamerhand begon het tafereel voor haar duidelijker te worden en zij begon enkele aangozichteu onder de menigte te on derscheiden. Zij zag schoone vrouwen en schijnbaar voor name mannen. Zij zag honderden tooneelkij- kers, die allen op haar alleen gericht schenen. Zij zag nederige toeschouwers met het bloote oog van uit den engelenbak op het tooneel staren en kleine kinderen in de bolle handjes klappen. De politieke strijd der geestelijkheid. Hofstade Hofstade en Lede en Gijseghem,en Herdersem en Moorsel, en Baardegem enMeldert... Waar gaat gij heen, gebuur Ik volg, terwijl ik het Land van Aalst lees, den bisschop van Gent in zijne prachtige, schitterende dank bare, geloovige, boetvaardige omreis door Oost-Vlaanderen. En Nieuwerkerken en Bambrug- ge, en Borsbeek en Resseghem, en Ilaal- tert en Welle, en Okegem en Dender leeuw,...» Zachtjes, gebuur, de bisschop Lam- brecht is onder den last bezweken eer bied voor den doode. Stellig gedurende den! korten tijd welken hij aan het hoof 1 van het bis dom gestaan heeft, had hij de harten van alle geloovigen weten te winnen hij offerde zich inderdaad op voor de kleinen, voor de werklieden en de ar men. Hij was bezield met eeno wonder bare werkzaamheid en zijn afsterven zal een gewichtig verlies zijn voor de uiter lijke pralerij der kerk, waarin heden hare grootste macht bestaat. Hij was de echte harddraver der clerikale poli tiek, hij was een gevaarlijke strijder tegen het liberalismus. Doch 1 at ons het Land voortlezen Overal, zegt Pier, dagen van grootsche plechtigheid, die de natie (sic) heeft mogen beleven, roemwaardige gebeur tenissen Zoo, zoo, gebuur,het geloof is dan toch zoo diep niet om zeep als men het wel moge denken. Indien gij er u wilt van overtuigen lees Land en Werkman... Neen, ik bedank u, maar dat de hoog- en overmoed van den gewezen bisschop verbazend was, is gekend. Van de pracht- en praalzucht, welke onze geestelijkheid ten toon spreidt, zijn wij ooggetuigen,ja; maar of bij dit alles een greintje godsvrucht, oprecht geloof is, daaraan valt te twijfelen. Nochtans, bezie die processiën, die praalbogen, aanschouw het inwendige der kerken, hoor die sermoenen, luister naar die bisschoppelijke aanspraken... Slechts oogenverblinding en prale- lerij, gebuur. De apostelen die de eerste bisschoppen waren, volbrachten hunne zending in stilte. Zij gingen barrevoets en blootshoofd, deden alles goedkoop en nergens werden zij op lekkere diners of fijne soupers genoodigd. Thans zijn de bisschoppen van onzen tijd slimmer ge worden dan de eerste apostels die maar domkoppen waren en arme sukkelaars. Thans wonen de hedendaagsche bis schoppen in paleizen en rijden in eene koets de dekens wonen in prachtige hotels en de pastoors in de schoonste huizen van het dorp. En de Staat betaalt hun vette tractementen. Er is maar een stiel die nooit stil ligt of nooit den arbeid staakt, dat is de pa- perij. En daar is het altijd vetpot, daar is niet te klagen, omdat men er alles dubbel en dik aanbrengt, zondermoeite. Toon mij éenen geestelijke die armoe de lijdt, wijs mij éenen pater die door de handelscrisis in zijn bestaan kan be dreigd worden, noem mij éene non die sukkelen moet om door de wereld te geraken. Ik ken geen enkele In wellust en streelend gbnoegen slij ten zij hun vadsig leven en het zijn ik en gijgebuur en dat strekt ons tot geene eer dat wij zoo we nig ons open baar leven naar onze overtuiging weten te schikken die hun het geld in den schoot der soutaan werpen Doopsel, eerste communie, vormsel, huwelijk, be lezing en dood wisselen elkander gedu rig af, en elk dier akten doet de blanke schijven naar 's pastoors koffer rollen. Geenen voet zet gij in hunne kerk, geen woord bekomt gij uit hunnen gezalfden mond,of deboter moet bij den visch zijn; waskaarsen, kerkgewaden, lafijngekraai en oremusgeprevel, wijwatergekwispel, klokkengelui en bellegeklingel, alles ordt ^.egen klinkende munt aan den man gebracht Geeu geld, geen hemel Recht naar den ketel Telkens een rijk man den geest geeft zonder hunnen bijstand te willen inroe pen, of dat de familie de wijsgeerige overtuiging van den overleden bloedver want eerbiedigt, krassen de kerkraven hunne vermale Jijdingen b ven zijn graf. Indien zij er de macht toe hadden, zij zouden het lijk uit dit graf halen en het naar den brandstapel sleuren zooals in de middeleeuwen. Het is hun allereerst om de duiten te doen de kerk leeft van 't vagevuur. Hij die het vagevuur nitgevonden heeft, wist wat hij deed. Men berekene eens hoeveel dooden er door de papen elk jaar in de eeuwigheid worden gelezen of gezongen, al volgens zij met eene zin king of een achturn nlijk op een draf ken worden afgekletst, of om elf ure met vanen en psalmen stoetsgewijze worden uitgeleid. a Tot lafenis der zielen, zeggen de papen. Tot verrijking der geestelijk- Vervolgens begon haar blik, daar 't lafereel nog al lang duurde en zij al dien tijd niets te doen had, door de geheele zaal rond te dwalen, zich nu hier, dan d tar, aangetrokken door de nieu wigheid van hetgeen zij zag, op het eene of andere punt voor een oogenblik vestigende. Plotseling verschrikte zij en begon van het hoofd tot de voeten te beven. In een der eerste logies in den hoek, vlak naast het tooneel, had zij een man herkend, die daar geheel alleen zat, met zijn over elkan der geslagen armen op den met fluweel beklee- den rand der balustrade rustende, en met afge trokken blik, als ware hij onbewust van alles wat er rond hem gebeurde, op het tooneel starende. Die man was George jStanmore, de schilder Die herkenning deed Violette's hart hevig kloppen,maar zij bedacht waar zij zich bevond, en dat duizende oogen op haar gevestigd waren. Door eene krachtige poging op zichzelve kreeg zij hare zelfbeheersching terug en slaagde er in hare ontroering door geen enkel uitwendig teeken te doen blijken. Het was zonderling; maar zulke toevallige getuigenissen komen dikwijls voor. Hare ge dachten werden gansch ingenomen door het feit dat haar verloofde, van wien zij zoo lang gescheiden geweest was, zich thans in hare nabijheid bevond. O zener er was geen twijfel aan, of hij zou haar erkennen, als zij hem erkend had Zij bedacht daarbij niet, dat zij George Stanmoreiu zijne gewone kleeding zag, terwijl zij in een schitterend tooneelkostuum gekleed was en zich buitendien op eene plaats bevond waar hij haar nooit verwachten zou. Eindelijk bemerkte zij, hoe hij uit zijne droomerij ontwaakte en zijne aandacht aan het tooneel wijdde. Hij had geen tooneelkijker heid,» weet iedereen die zijne vijf zin nen gebruiken wil. Wie zich aan de plechtigheden der eerediensten ontrekken wil, aanziet de kerk voor slechte kerels. Wie geen dra- peau uitsteekt den dag der processie, zijn ongeloovige vrijdenkers en eerlooze franmagons. Zij worden het mikpunt van schimp en smaad voor het domme gemeen. En op den buiten is het nog erger wie niet openbaarlijk meedoet bij de inhaling en op de viering van eenen bisschop in zijnen zegetocht, is onwaar dig op het dorp te blijven wonen. De lagere geestelijkheid is daar nog hatelij ker en kent door den band geene in schikkelijkheid of verdraagzaamheid. Zijt wat gij wilt, maar meêvieren moet gij, of anders wacht u van den haat en de dweepzucht der bevolking. Meevieren zult gij of menheer pastoor hitst tegen u zijne grove pummels op, in meêvieren en er voor betalen bestaat tegenwoordig liet eenig waar achtig geloof op den buiten. Wij noemen dit alles commedie en po litiek. In de zalen hunner paleizen en hotels, in hunne omlooverde pastorijen, achter de hooge muren hunner geheim zinnige kloosters spotten zij met de dweepzucht der geloovigen, en mesten er zich vet met het loon van den werk man en met de vijffrankstukken van de katholieke en zelfs liberale burgers. De boer zelf weet en gevoelt onder welk juk hij gebogen ligt. Wat kan bij doen tegen zijnen adellijken kasteelheer en zijnen fanatieken pastoor die elkan der zoo goed begrijpen. Het is noodig dat de politieke strijd tegen de geestelijkheid in zijn waar daglicht gebracht worde. De geeste lijkheid doet de boeren gelooven dat het liberalismus hun vijand is. Daar is niets van waar. Het liberalism is de vijand van den pastoor die den buiten man op schijnheilige wijze bedriegt. Wanneer men aan de buitenlieden goed zal doen begrijpen hebben wat ver schil er bestaat tusschen godsdienst en clerikalismzullen zij even begrij pen dat het liberalismus alleen treft naar maatregels die de zedeleer, de orde, de vrijheid voor iedereen ten doel hebben, tegenover onwetendheid, verdrukking en maatschappelijk verval. Dat de priesters vroeger zich weinig of bijna niet, met geene quse3tien van liberaal of catholiek bemoeiden, zulks bekennen wij volgaarne, en dat er to rnaar hij schrikte, eu zag Violette met scherpen uitvorschenden blik aan. Ja, dacht zij, hij herkent mij ik wist wel dat hij mij herkennen zou. En wat zou hij nu doen? Zal mijne tegenwoordigheid op deze plaats hem hinderen eu tegenstaan Zal de verandering in onze omstandigheden ook eene verandering in zijne gevoelens te weeg brengen? Zal hij nu het meisje verachten, d t van rijk dom en overvloed tot armoede vervallen is, of zal hij eerbied koesteren voor mijne pogingen, om door alle middelen, die mij ten dienste staan, mijn brood te verdienen. Violette deed bij zichzelve al deze vragen, maar in haar hart twijfelde zij geeu oogenblik aan de getrouwheid van den man, dier. zij lief had. Hij had haar herkend en zou ongetwijfeld terstond zijne logie verlatenhij zou zich haas ten naar de tooneeldeur, waar hij haar eenen brief of eene boodschap kon zenden. Tot hare verbazing echter seheen hij geen de minste haast te hebben om zijne plaats te verlaten. Hij bleef dood bedaard zitten en staarde haar aan, tot dat de gordijn viel en hem aau haar gezicht ontrukte Daarop verbeelde Violette zich, dat hij slechts op het oogenblik gewacht had, dat de gordijn zou vallen en liever zoolang had willen wachten dan de lieden in zijne nabijheid door zijn plot seling vertrek te hinderen. Zij verliet het tooneel, waar de verwarring onbeschrijfelijk was, en haastte zich naar de kamer, die haar met nog een half dozijn andere meisjes tot kleedkamer diende. Haar hart vloeide over van een nieuwe soort van geluk, hare wangen gloeiden van blijde verwachting, hare handen beefden toen zij zich van haar prachtig gewaad ontdeed en hare lange haren weder opbond. Zij had geene ooren voor het luidruchtig gesprek barer opgewekte gezellin nen, die op luiden toon over den bijval spraken, genwooi'dig nog ergens een oude, brave dorpsherder woont, die 't beneden zijne waardigheid zou achten zich met we reldlijke zaken in to laten, dat is ook waar. Ongelukkig zijn ze zoo dun ge zaaid als sneeuw in den zomer. Pastoors en onderpastoors zijn nu in richters geworden der omreisfeesten van eenen hoogmoedigen prelaat. Zij zijn politieke kiesdravers der clerikale partij. Zij geven meetingen in de gewijde kuip, zij vervolgen de officieële onder wijzers; zij maken jacht op de libe ralen die hunne vrijzinnige princiepen durven behouden. Zij nemen nota van de opinie der kiezers in hunne gemeente. Geregelde verslagen worden door de priesters aan den deken overgemaakt, en deze laat ze aan zijnen gemijterden baas gewoiden tijdens den zegetocht ter gelegenheid van het vormsel. Tegen zulke geduchte inrichting zal het voor de liberalen in Vlaanderen in weerwil der eendracht welke wij thans bezitten moeilijk, zoo niet gansch onmogelijk zijn met kans van welgelukken te strijden, en het zou op recht verwonderlijk heeten, moest er thans eene ontbinding der Kamers plaats hebben, indien de liberalen hunne kan didaten kunnen doen zegepralen. Strijdmiddelen moeten er dus aange bracht worden. Wat dient er gedaan te worden. Wat aanvangen om dit soort van in- kwisitie te bevechten Wat aanvangen om door onze eensgezinheid thans de zegepraal te vergemakkelijken Eerstens eene aanhoudende, eene aan groeiende verspreiding van liberale bladen op den buiten. Het is reeds van overlang dat wij de hoop uitgedrukt hebben, dat er dag bladen zouden moeten gesticht worden, bestemd om in het gansche vlaamsche land en vooral op den buiten het li beraal programmate verdedigen. Wij wakkeren dus onze vrienden in elk dorp aan de dagbladen u Het laatste Nieuws r en - De Strijd zooveel als het mogelijk is, op het platte land te ver spreiden, waar men het volk ïeeds zoo velnjaren aan den verderfelijken invloed der geestelijkheid overgelaten heeft. Niets zal voor onze zaak meer dienst baar zijn dan de goede gedachte voort te dragen met woord en pen. Wij hebben tot heden zoo weinig gedaan op dat standpunt. Blijft de boer het eerste en iet grootste slachtoffer der priesters, het volstaat ook dat liberale schrijvers en welke de tooueeleu, waarin zij voorkwamen, gevonden hadden, en de betrekkelijke verdiens ten der kostumen beoordeelden, of met elkan der twistten en bepraatten wie al of niet zich al in de zaal bevonden had. Ieder oogenblik verwachtte Violette haren naam buiten de deur £van de kleedkamer te hooren uitspreken elk oogenblik dacht zij geroepen te zullen worden om eenen brief of eene boodschap in ontvangst te nemen. Maar er kwam geen brief of boodschap. Een halfuur en nog meer ging voorbij. Violette had zich zeer langzaam gekleed en opzettelijk zoo veel mogelijk getalmd. Nu echter stond zij gereed om naar huis te gaan met haren hoed op en haren shal. Hare moeder, die bezorgde moeder, voor wie de proef, welke hare dochter doorgestaan had, buitengewoon pijnlijk geweest was, zou in den gang bij de deur staan wach ten, gereed om de debutante naar huis te ver gezellen. De arme Violette kon wel niet langer in de kleedkamer blijven vertoeven, terwijl zij wist dat hare moeder beneden stond te wachten. Geene woorden ziju in staat de bitterheid barer teleurstelling te beschrijven. Alleen zij, die een leven kenneu, zoo vreugdeloos en zonder hoop als het hare in den laatsten tijd geweest was, zijn in staat zich een denkbeeld te vormen van de zielesmart die zij gevoelde, toen zij haren heldersten eD schoonsten droom in rook zag vervliegen. Gedurende al hare beproevingen was haar hart gesterkt geworden door haar vast geloof in George jStaumore'a standvastigheid, een diep en innig vertrouwen in zijne liefde, die door de omstandigheden geschokt, maar niet uitge doofd kon worden. En nu werd op eenmaal al die hoop den bodem ingeslagen. Hij had haar gezien, na een lauge scheiding die haar honderdmaal dier baarder aan zijn hart had moeten maken hij haar had gezien, haar herkend, en toch had hij geene poging gedaan om haar te naderen. Hij veracht mij om mijne armoede, dacht zij met bitterheid hij is ongetwijfeld in de nabijheid van onze oude woning geweest, en heeft daar gehoord van de verliezen, die wij geleden hebben, en nu hij ziet, hoe ik worstel en strijd om mijn levensonderhoud zoo goed mogelijk te verdienen, nu'veracht hij mij. Het viel hem gemakkelijk genoeg om op zoo edel- moedigen toon te spreken van hen, die den Mammon dienen, zoolang hij dacht dat ik de dochter van een rijk man was maar hij is niet belangloos genoeg om de zoude der armoede te vergeven aan de vrouw, die hij voorgaf te beminnen. Sedert dien avond was Violette's leven eene gestadige overwinning op zichzelven een onafgebroken betoon van vrouwelijken helden moed. XX. De markies van Roxleydale. Violette had besloten dat hare moeder geheel onkundig van haar verdriet zou blijven. Die lieve moeder had immers al genoeg geleden. Leed zij nog niet steeds door het verlies van den besten aller mannen Violette had hare moeder het geheim harer liefde niet medegedeeld, toen het voorwerp daarvan geheel en al die liefde waardig scheen. Hoe kon zij derhalve nu haar gevoel openbaren, nu, terwijl zij haren beminde als trouwlooze moest voorstellen Van het eerste oogenblik af had zij zich geschaamd over het geheim, waarmede zij hare liefde omhullen motst, hoeveel te meer moest zij zich dan nu niet schamen, nu de valschheid van G;orge haar als eene straf voorkwam voor het geheimzin nige, waarmede hare betrekking tot hem om huld geweest was. {Wordt voortgezet.)

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1