HET GEHEIM 4de Jaar. Nummer 29 (193) Zondag 21 Juli 1889. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER 10 CENTIMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangsiraat 10, Aalst. HET Prijs der Annoncen ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centimen Rek-lamen, 75 centimen Vonnissen op de derde bladzijde, frank. per drukregel. Nee spe nee metu. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het bad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST SO JULI BuitenlÉndsch politiële overzicht. Frankrijk. Men heeft deze week op de luisterlijkate wijze den honderd sten verjaardag der politieke vrijheid en der burgerlijke gelijkheid in Frank rijk gevierd. To dier gelegenheid heeft men in het paleis der nijverheid te Pa rijs eene monsterdanspartij gegeven, voor dewelke 40.000 uitnoodigingen gezonden waren eene prachtige wa penschouwing heeft ook den dag van 14 juli opgeluisterd. Die groote dag werd in de bijzonder ste steden insgelijks met groote plecht gevierd. De zittijd der fransche Kamers is se dert 15 1.1. gesloten. Ieder partij bereidt zich krachtig tot den haidnekkigen kiesstrijd welke over het bestaan dei- republiek moet beslissen. Indien de par tijen welke aan de republiek vijandig zijn, alle pogingen zullen inspannen om den zegepraal te behalen, moet men niet denken dat de regering werkeloos blijft. Men weet dat de generaal Boulan- ger het inzicht had van zich persoonlijk als kandidaat in de bijzonderste kieskol- legiën aan te bieden, ten einde op zijnen naam een soort van volksbesluit te doen uitbrengen. Om dit te beletten komen de Kamers, op verzoek van het ministe rie, een wetsontwerp te Btemmen waar door het verboden is zich in meer dan in een kieskollegie voor te dragen. Op die manier wordt het plan van ge neraal Boulanger ten-gronde geworpen. Het is dus niet verwonderlijk dat deze maatregel de bitterste gramschap der boulangistische en ander vijandige dag bladen verwekt. Van eenen anderen kant komt de on derzoek kommissie Boulanger naai' het hoog gerechtshof te verzenden onder de drij volgende beschuldigingen aanslag tegen de veiligheid van den staatsa menzwering en achterhouden eener som van 243.000 franken.Het wrare te hopen, voor het welzijn van Frankrijk, datdeze maatregelen tot eenen goeden uitslag leiden mochten. Doch er valt erg aan te twijfelen de ontdekking, dat de drij vierden der politie van Parijs boulangisten zijn is zeker geene aanmoediging voor de re publiek. Rusland. De politievan Pesth heeft in deze stad eene geheime maatschappij ontdekt bestaande uit russische nihis- listgezinde studenten. Deze zouden in 38. VAN DEN BANKIER. Al weet ik, dathij gevoelloos en baatzuch tig is, dacht zij, dan kan ik ten minste zorg dragen, dat anderen het niet weten. Als ik hem zelve niet meer kan achten, staat het ten minste in mijne macht hem voor de minachting van anderen te bewaren. Helaas, die arme Violette Al dat lijden zwaarder oia te dragen dan de grootste armoe de, had haar bespaard kunnen worden. Al die smart onstond door eene natuurlijke vergissing. Zij zelve had George Stanmore herkend en zij verbeeldde zich dat het onmogelijk was, dat ook hij haar niet erkend zou hebben. Zij had zijn gebaar van verwondering gezien, den Btrakken doordringende blik opgemerkt waarmeê hij haar, tot dat de gordijn gevallen was aangezien jbad, en zij dacht dat die ver wondering en die blik alleen hun oorsprong konden vinden in de omstandigheid dar, hij haar herkend had. Maar zij bedroog zich. Do schilder had in hot blonde gelaat van de koningin der schoonheid de onschuldige ged tante niet herkend vua 't meisje dat bij in het bosch bemind had. Gecrge Stanmore was alleen getroffen ge weest door de gelijkenis die hij meende op te merken tusschen do figurante van het Circen- oe-theatre en de dochter van den kapitein Westford. Het was hem geen enkel oogenblik in het gedacht gekomen, dat Yio'ette en de koningin der schoonheid een en dezeltde persoon waren. dagelijksche betrekkingen zijn met Zu rich, alwaar er ook veel nihilisten thans verblijven. De maatschappij zou insge lijks talrijke aanklevers tellen in de bijzonderste steden van Rusland en heeft voor doel aanslagen te bereiden tegen het leven van den czar en den keizer van Duitschland. Turkije. Men meldt dat Turkije zich thans ook komt te voegen bij den krijgsbond tusschen Duitschland, Oosten rijk en Italië zijne bijdrage, in geval van oorlog, is op 600,000 man bepaald. De Vlamingen voor de verzoening. Nu dat de eendracht tusschen de ge matigde en de radicale fractiën der libe ralen gesloten is, vragen wij ons of in die verzoening ook de vlaamschgezinde fractie en hare eischen begrepen zijn, want nimmer kunnen wij vergeten dat vele onzer Waalscha liberale volksver tegenwoordigersons grootelijks in onzen rechtvaardigen eu natuurlijken strijd vijandig zijn geweest. Noch bij de kiezing voor Janson, noch bij de grootsche betooging te Brussel werd er een woordje over gesproken, en in geen enkel dagblad hebben wij daar over iets bepaald vernomen. Bij die betooging van 30 Juni waren de Vlamingen buiten Antwerpen wel te verstaan in verre minderheid tegenover de Walen, Men heeft ons gezegd dat zekere Vlamingen zich ont houden hebben, omdat zij de mannen niet wilden verheerlijken die zich altijd en over 1 onderscheiden hebben door de hevigheid hunner aanvallen tegen onze beweging. De heer Janson nochtans is geen anti flamingant de Frankfurter Zeitung en de Réforme deelen een gesprek mede, gehouden door Janson met den brief wisselaar van dat duitsche blad. Wij lezen daarin het volgende; het is Jan son die spreekt Wij mogen niet uit het oog verlie zen de groote moeilijkheden, welke ontstaan voor elke poging van hervor ming, de tegenkanting tusschen de vlaamsche en de waalsche gouwen. Het liberalism wordt inderdaad door de Walen vertegenwoordigd het heeft nog het doeltreffende middel niet ge vonden om bij de Vlamingen ingang te vind n en voornamelijk bij de platte- landsche bevolking. Dat spruit voort omdat die bevol king nog gansch onder de heerschappij der geestelijkheid bukt; deze spreekt het volk aan in zijne moedertaal, terwijl zooals wij het hoorden te Gent en elders, Hij had door Vlaanderen overal rondge zworven, van dorp tot stad en van stad tot dorp de oude vlaamsche meesters bestudee- rende en alle boeken doorzoekende om oude schilderijen te vinden. Hij was slechts weinige dagen naar Londen gekomen. Hij kou volstrekt voor zijn bezoek in circence-theatre niet ver moeden, welk eene verandering er met de fa milie Westford had plaats gevonden. Hoe was het dan mogelijk, dat hij hem de gedachte kon opkomen dat Violette Westford, de eenige dochter van een man die fortuin bexat, op de plauken van een Londensch tooneel weer voor hem verschijnen zou. Bijna onwillekeurig had hij zijn program geraadpleegd. Denaam van Westford stond er niet op. De koningin der schoonheid werd daar op aangeduid onder den zeer algemeenen naam van Watson. Maar al had hij zelfs Violette's wezenlijken naam op het billet gelezen, dan zou George Stanmore toch nog eerder geneigd geweest zijn, zijne eigene oogen te wantrouwen, dan te ge- looven da'het zijne eeuvoudige Violette was, die hij daar in den glans der schitterende lich ten op het tooneel zag. IIij had geen tooneelkijker bij zich, en het was hem derhalve onmogelijk dat gelaat meer van nabij te beschouwen. Als Violette meer ondervinding van tooneelzaken gehad had, dan zou zij geweten hebben dat onder een talrijk publiek er slecht weinigen zijn, die het buiten een tooneelkijker kunnen stellen, en zij zou ook geweten hebben hoeveel verandering het kostuum en de verlichting in het uiterlijk voor komen van een acteur of actrice kunnen bren gen. Ongelukkig wist zij van dit alles niets. Zij dacht dat haar minnaar haar even gemakkelijk herkend moest hebben als zij hem. do invloedrijke liberalen der vlaamsche gewesten overigens niet zeer talrijk meer en meer de fransche taal uitslui- telijk beoefenen, en hoegenaamd geene liberale propaganda maken bij middel der volkstaal. Hetgene in dien zin te Antwerpen gedaan wordt, beteekent niet veel. Deze strijd tegen de moeder taal is eene der grootste hinderpalen voor eiken vooruitgang. Goed gesproken, heer Janson daar slaagt gij den nagel op den kop, en nu wilt gij eenmaal inzien waarom wij in Vlaanderen achteruit zijn. Maar zullen uwe woorden weerklank vinden bij onze vlaamsche verfrauschers die niet weten willen dat bij ons liberalismus en vlaamschgezindheid êén zijn en dat franskilonismus en clerikalismus ook één zijn. Indien onze liberale kopstukken in laanderen nog niet teenemaal bewust zijn dat de taalstrijd de levendigste en de belangrijkste quaestie van ons vrijzinnig bestaan is, en indien zij goedsmoeds ten voordeele der walen en clerikalen de verfransching, de verstomping van ons volk laten voortzetten, dan zal de libe rale verzoening, te Brussel gesloten, voor Vlaanderen geene smakelijke vruchten afwerpen. Wij herhalen het, voor de honderdste maal misschien, wij kunnen de lieden op het platteland enkel liberale gevoelens inprenten in, door en met de taal door de school, door de drukpers en door het gesproken woord. Hoe dikwijls hebben wij niet gezegd de opbeuring tot vrijgezindheid van een volk is eene sociale deugd, en zij ligt in Vlaanderen in de aanvulling der klove tusschen de hoogere en de lagere stan den, en welk kan het machtigste middel wezen om daar toe te geraken dan de kennis en vooral het onderling gebruik onzer taal En hoe dikwijls hebben wij niet her haald dat verpaapsching en verfran sching de twee ergste vijanden van Vlaanderen zijn, die met hetzelfde doel de onwetendheid die klove tus schen die standen blijven behouden. Sinds 1830 zijn al de scholen der geestelijkheid de ergste broeinesten van verfransching op de jezuiefencollegiën, op de paapsche kostscholen waar een deel onzer begoede burgerj en menig kind van liberalen hunne opvoeding ont vangen, is en blijft alles fransch wat de klok slaat. Hoe kan het dan missen dat onze gemeente-en provinciale hoofden, dat onze volksvertegenwoordigers in Ongeveer eene week ging voorbij. Violette had reeds een deel uit het tooneolleven geleerd namelijk dat men altijd tegen het publiek moet glimlachen, onverschillig welke geheime kanker er ook aan het hart mogo knagen. Het publiek dat betaald om zich te vermaken, wil natuurlijk van de betaalde guasteliugen van het oogenblik geene droevige aangezichten zien, evenmin als smartelijke of peinzende blikken. Violette Westford had al hare geestkracht noodig om zich op het londensch tooneel staande te houden. De regisseur was zeer vrien delijk jegens haar, op zijne gewone korte, half vaderlijke manier. De eerste actricen zagen dat zij niet iemand uit de lagere volksklasse of van slecht gedrag was, eD schonken haar dik- wij!« een vriendelijk woord of een glimlach; maar niet te min werd Violette toch gedwars boomd in haren plicht. Zij verdroeg echter alles zouder morren. Het scheen haar van zoo weinig belang toe en zoo gemakkelijk.te verdragen, in tegenoverstelling van de gedachte dat George Stanmore vaisch en onverschillig voor haar was. Het eenmaal gebroken hart der minnenden is zoo sterk tegen alles wat op hunne liefde geene betrekking heeft. Zij was iets meer dan eene week aan het tooneo! geweest, toen op zekeren avond een der eerste logie door drie in Londen .welbekende heeren werd ingenomen. Een van hen was een schoon man van mid delbaren leeftijd, met een zuidelijk uitzichtde tweede was een onbeduidend wezen, met rond bol gelaat, kleine grijze oogen, aschgrauwe haren en zorgvuldig gekamden baard waarop hij blijkbaar zeer trotsth was; de derde was een zeer jong man met een lichtbruinen knevel, onberispelijk gekleed en met kwijnende hou- i hunne officieele zittingen, dat onze advocaten, doktors, notarissen, in hun nen openbaren omgang altijd en vooral zich van eene vreemde taal trachten te bedienen, en immer de taal van het volk weigeren te spreken, ten ware zij er toe gedwongen werden de moedertaal te gebruiken De clerikalen, wier stelregel is het volk aan te lokken en te bedriegen, zijn daarin slimmer dan wij telkens zij mee- nen dat er politieke baat bij te vinden is, gebruiken zij in hunne krochten, op hunne vereenigingen, in tamboer en pa- tronagie de taal van het volk onder de kreten van In Vlaanderen Vlaamsch en onder het huilen van Do Vlaamsche Leeuw Doch zij verstaan het ook anders wanneer het er op aankomt hunne vlaamschgezindheid voor de paapschge- zindheid te slachtofferen. Dat zien wij telkens bij allerhande verkiezingen als er bij voorbeeld eenen waalschen Woes te tegenover eenen vlaming te benoe men valt. Dan zijn zij niet vlaamschge- zind meer. Op hunne liefde voor de taal mogen wij niet rekenen. Hoe menig keer hebben wij reeds onze vrienden niet geraden nooit de hand te reiken of samen te gaan en te handelen met de clerikale Vlamingen, die zij noch mogen, nog kunnen betrou wen, omdat zij de liberalen maar altoos willen gebruiken als werktuigen en er zich van bedienen gelijk de aap van de pooten der kat, om er de brokjes meê uit het vuur te halen. V ij zagen dit dikwijls in menige be- toogingbij de begrafenis van Conscien ce deden liberalen en catholieken saam bij de uitvaart van Van Beers was geen enkel clerikaal tegenwoordig. Tijdens de betooging Coremans heeft een zeker aantal liberalen zich geschaard bij de catholieken om den antwerpschen afge- vaardige cle hulde te brengen die even aan den heer Devigne toekwam. Deze en andere voorbeelden welke wij zouden kunnen aanhalen bewijzen genoeg dat de clerikalen enkel vlaanisc-h- gezind zijn wanneer het hunnen winkel aangaat, en dat de taalstrijd voor hen noch de ontwikkeling der gedachte, noch de ontslaving des volks voor doel heeft. "W anneer wij door de straten onzer vlaamsche steden en zelfs der dorpen gaan,zou men waarlijk beginnen te twij felen of men in liet hartje van Vlaande ren of wel in een klein gewest omtrent ding en manieren als ware hij een lijder, die door den last des levens terneder gedrukt werd. De eerste van de drie mannen was Itupert Godwin, do bankier; de tweede Sempronius Sykemore, een bekende tafelschuimer, die altijd op de hieleu van dezen of genei rijken en niet al te snuggeren edelman gevonden werd, voor welken edelman de tegenwoordig heid van dien persoon altijd een zeker teeken van aanstaande ruïne was; de derde noemde zich markies van Roxleydale, een jonge edel man, die een van di oudste namen van Enge land geërfd had en door de natuur evenmin met een groot verstand, als met een bijzonder edel hart begiftigd was. In den laatsten tijd had het Itupert Godwin behaagd bijzonder vriendelijk te zijn jegens den zwakhoofdigen jongen edelman. Maar men begrijpt dat hij zich die moeite slechts gaf met het oog op zijn eigen belang. Hij hoopte in lord Roxleydale een echtgenoot voor zijne dochter Julia gevonden te hebben. Dit doel steeds voor oogen houdende, noo- digde hij den markies op Wilmingdon Hall, zoo dikwijls dit jonge mensch er slechts toege bracht kon worden zich aan de genietingen van het leven in Londen - een leven van de ge meens e en laagste soort te ontbreken. Dat Londensch leven werd door den markies be steed niet het bezoeken der gemeenste plaatsen, waar de ondeugd zetelde, waarheen hij getrouw vergezeld werd door zijnen vriend Sempronius Sykemore. Lord Roxleydale bewonderde zeer de beval ligheid van Julia Godwin; maar hij gevoelle geen lust om zich door de ketenen des huwelijks te laten boeien, en hij vond Wilmingdon Hall eene zeer vervelende pl iats, in vergelijking met de gezelschappen, te midden waarvan hij gewoon was zijne avonden door te brengen. Parijs is. Overal ziet men fransche op schriften op de huizen, winkels en ma gazijnen, of uitsteekborden in die taal prijken.Een vreemdeling,welke in deze winkels iets wil aankoopen en Fransch spreekt, is niet zeker er begrepen te wor den. Is t niet belachelijk een opschrift op zijn huis te hebben in eene taal die men zelve niet machtig is En zeg niet, gebuur, dat wij overdrijven, want de talrijke fransche opschriften, somtijds met spelfouten, zijn er een doorslaande bewhjs van. Laat ons aannemen dat ve len onzer ingezetenen fransch verstaan, dan toch maken zij zich bespottelijk met die taal te radbraken, zoo als men het hier hoort. Beweren dat wij de fran sche taal volkomen kennen, is onge grond. Nooit zal de vlaming er toe gera ken te spreken gelijk en Franschman hij mag er zich op oefenen zoo veel hij wil, altijd zal zijn spreken onkunstige naaperij zijn. Is het geene schande voor eene stad als het aloude Aalst waar Dirk Martens, De Clercq en Wellekens gebo ren zijn of geleefd hebben, dat men onder den valschen mantel van het fransch onze eigendommelijkheid ver doken houdt. Elk fransch opschrift is voor den Aalstenaardie alleen zijne taal kent, eene grove belediging, voor den vreemdeling een uitwendig teeken van verval. Het is een brandmerk van bastaardij waarmede wij ons ten toon stellen en doen zien dat wij rijp zijn, zooals Janson zegt, om allen vooruit gang door eigen kunst en leven tegen te houden. Wij juichen de verzoening der libera len van verschillende ^gezindheden van harte toe, maar moest die verzoening weeral op zijn fransch en op den rug der Vlamingen gebeuren, zij zou in de laanderen eene verkoeling der partij kunnen teweegbrengen welke zou te betreuren zijn, en welk kost wat kost te verhoeden is. V ij hopen dat bij het aanstaande libe raal Congres de leiders onzer partij ons volle voldoening zullen geven, en wij rekenen op de rechtzinnigheid der waalsche liberalen om onze vrienden daarin te helpen. oor ons en wel voornamelijk op het platte land is geen liberalism mogelijk zonder de verdwijning der franschlarij en zonder de erkenning onzer grieven en onzer natuurlijke rechten. Aan het programma der verzoening en aan onze liberale grondbeginselen getrouw, zullen wij blijven ieveren en strijden voor de vlaamsche beweging tot dat wij volle voldoening bekomen heb- Rupert Godwia had dit bemerkt eu had derhalve goed gevonden de ievenge voortzet ting zijner plannen voor eene korte poos op te geven. Maar hij wachtte slechts zijn tijd af. Hij loerde op den jongen markies als de kat op de muis. Hij hield zich als bewonderde hij zijn verstand, hij nam zelfs nu en dan deel aan zijne zedelooze vermaken maar bij al wat hij deed hield hij een bepaald doel voor oogen, een doel dat niet weinig gevaar v a-borg voor den zwakhoofdigen afstammeling der Rox- leydales. Dien middag had de bankier lord Roxleydale en zijnen onafscheidbaren gezel den heer Sykemore, een prachtig diner in de West-End club aangeboden. Hij was veel te veel diplo maat om niet te weten dat hijzoo hij met den markies wilde slagen, beginnen moest met den leidsman en vriend van dien heer te winnen en hij had de guust van den heer Sykemore dan ook al tamelijk duur gekocht. Toen het diner afgeloopen was en nadat de markies en zijn vriend heel veel wijn gedronken hadden, had hij voorgesteld naar het Circense-Theatre te gaan, om de nieuwe en veel bijval vindende pantomine te zien. Hot was reeds meer dan tien ure toen de drie heeren de schouwburgzaal innentraden. Zij hadden nog niet lang op hunne plaatsen geze ten toen het achterdoek opging en het slot- tooneel, waarin de koningin der schoonheid in haren tempel zat, aanving. De markies bracht zijnen tooneelkijker aan zijne oogen en overzag het tooneel. Hij werd terstond aangetrokken door het lieftallige gelaat van Violette Westford, die onder het groot aantal personen, welke zich op dit oogen blik op het tooneel bevonden, de eenige was die hij niet kende. {Wordt voortgezet.) ËKÜSZfl

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1