HET GEHEIM D00VEN- Nummer 31 (195) Zondag 4 Augusti 1889. 4de Jaar. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 6 fr. voor de stad. 6 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER 10 GEN TIMEN. voorop betaalbaar. Me» abonneert zichop alle postkantoren voor den buitenvoor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centimen Prijs der Annoncenj Eeklamen) 76 centimen Vonnissen op de derde bladzijde, frank. per drukregel. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het bad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 3 AUGUSTI Herziening der kiezerslijsten. Wij sporen dringend onze vrienden aan, die er het recht toe hebben, van hunnejinschrijving op de kiezerslijsten aan te vragen. De herziening dier lijsten moet van den 1 tot den 14 Augusti gebeuren, zii is van groot belang dees jaar aangezien deze lijsten zullen dienen voor de kiezingen van 1890. Dit bericht betreft bijzonderlijk 1® De personen die belastingen betalen in andere gemeenten. 2° Degenen, die door afsterven de zaken hunner ouders voortdoen of goederen erven. 3° De oudste zonen of schoonzonen, van we duwen die den cijns betalen. 4* De burgers die 't zij door hunne bedienin gen, graden of bekwaamheidsbewijzen, zouden kunnen ingeschreven worden in hoedanigheid van bekwaamheidskiezer. (Wet van 24 Augusti 1883.) Volgens de bepalingen der wet, mag het ge meentebestuur geen gevolg geven aan de aan vragen tot inschrijving aangeboden na den 30 Augusti. De liberalen die eenige inlichtingen noodig hebben worden verzocht zich te wenden tot het bureel der Liberale Associatie, in den Graaf van Egmont Groote Markt, alle dagen van 9 ure 's morgens tot 's middags, en van 2 tot 5 ure 's avonds, en des zondags van 8 1/2 tot 10 ure. Het komiteit der Associatie verzoekt al de liberalen haar zonder uitstel de personen aan te duiden, waarvan de inschrijving zou kunnen gevraagd worden. Het bureel belast zich gkatis de noodige pogingen aan te wenden om hunne inschrijving te verkrijgen door het gemeentebestuur. Biiitenlaiidscli pol i fielt overzicht. Frankrijk. De kantonale kiezin gen van Frankrijk hebben aan de ver wachting der Bonlangisten niet beant woord. Alles wel ingezien kan men zeggen dat de uitslag een ware triomf voor de Republiek mag genoemd wor den. Boulanger, welke een groote slag meende te doen, heeft zich schrikkelijk bedrogen gevonden, want de kiezing van zondag is voor hem een ware ne derlaag geweest. Er was strijd in 1440 kantons Boulanger had zich bijzon derlijk in 80 kantons als kandidaat la ten voordragen slechts in 12 werd hij gekozen terwijl hij in 18 andere in bal loteering komt. Dat is zoo een beetje meer dan niets. Ook beginnen ree Is vele keizers- en Koningsgezitiden zich af te vragen o' 40. VAN DEN BANKIER. zij niet goed zouden doen Boufanger over boord te werpen. Moeten de alge- meene kiezingen en hetgeen zeer waarschijnlijk is denzelfden uitslag- geven dan is Boulanger met zijne partij om zeep. Rome. Men bevestigt dat de Paus eene briefwisseling uit Weenen heeft ontvangen, waarin verzekerd wordt dat een aanstaande oorlog onvermijdelijk is. Ook houdt men zich in het Vatikaan gereed,zoo beweert men ten minste om bij den eersten geweerknal af te reizen. Talrijke Italiaansche troepen trekken zich op de grenzen van Zwitserland samen en met koortsige bedrijvigheid worden de versterkingen der grensste den voltrokken en de nieuwe krijgs kundige ijzerenwegen gelegd. Engeland. Keizer Willem is thans de gast der Koningin van Engeland. Eene monster-vloot zal teDouvres en ee ne legermacht van 35000 manteChatam ii? wapenschouw genomen wox-den. Ver der zullen er nog andere openbare plech- igheden ter eere van den keizerlijken gast plaats grijpen. Men gelooft dat het bezoek van Willem III geen ander doel heeft dan Engeland voor goed bij het groot bond genootschap in te lijven. Oosten. Langs dien kant hoort men nog altijd van oproer en onlusten. In 't eiland Creta, zijn de bewoners tegen de Turksche overheden opgestaan en hebben de verplaatsing derzelve ge vraagd. i ulptroepen zijn opgestuurd om de orde te handhaven, doch, men vreest voor bloedige botsingen daar de burgers de wapens hebben opgevat. Noorwegen. Hier worden ernstige pogingen aangewend omNoorwegen van Zweden af te scheuren en als onafhan kelijke Staat in te richten. De gemoe deren zijn zeer gespannen en de minste reden kan voldoende worden om tot de omwenteling over te slaan. De groote winkel. Het woord Bazar zou beter te pas komen. Wij spreken natuurlijk van het geen de clericalen den dag van heden Religie noemen. Ne geld winkel is 't, en 'ne groote, zied; ar de waarheid. Al wat de kerk vraagt is-geld. Al wat de kerk in 't oog heeft is-geld. Al wat de kerk doet is voor-geld. Al wat de kerk droomt is-geld. Geld, geld en anders niet dan geld, altijd geld. De kerk (Ons Heer vergeve mij de ver gelijking) is un tonneau percé een vat zonder bodem. Het kan nooit vol. Het kerkelijk stelsel is, was en blijft nu en in der eeuwigheden Alles voor mij sloekop Amen De eerste stap die een mensch (is het al een mensch in de werel doet, is met peter en meter en baker naar de kerk voor het... doopsel. En het spel begint met te... leggen. Zijt gij arm, o neen, dan betaalt gij niet veel, omdat men toch een kei het vel niet kan afdoen, maar gelijk in alle winkels, gij krijgt waar naar uw geld. Zijt ge een burger die er stijf in zit en uwen zielenherder een stuk van vijf frank in zijnen zachten pol kunt steken, O, dan is het wat anders, dan is hij gauw klaar en op het uur dat gij zelf verkiest. Derangeer u niet Mijnheer neem geen attentie, Menneer Doe maar zoo als gij wilt,., zooals gij het schikt is het goed... Merci, Menheer... Binnenkas De tweede stap in de Kerkals Moe der haren kerkgang doet, komt weeral uit op leggen. Met nen dag seffens wordt het kindje groot., het gaat al naar de Masceurkens Ha ha daar is de lieve maand van Mei 't Is de Mei, vrienden rei, Laat ons zingen, Laat ons springen, 'tls de Mei, vrienden rei, Laat ons zingen Vroolijk, blij Zoo klinkt het in Hotse-Botse, maar niet in de kerk Menheer pastoor, de knecht van Djeezeke, heeft tot de kleinen gezegd, dat er keersen moes ten geofferd worden voor zijne Onze- Lieve-Vrouw... dus leggen... De waskeers brandt een keer en... ra- petitiz'is weg Waar naar toe Waar schijnlijk terug naar den keersmaker, die ze geleverd heeft, om ze nadien, 't. akkoord met den pastoor, weer op nieuw te verkoopen Een weinig later wordt de kleine op geschreven voor het werk der Heilige Kindsheid. Och 't is niet veel, Madame, 'n kleinigheid maar eenige centiem- keus per maaud... Doch kleine waters maken groote rivieren, denkt de pas toor en hij bestelt een goed stuk Bor deaux Met de eerste Communie, met het vormsel nog eens leggen. Eindelijk komt de tijd van trouwen. Het huwelijk, oh gezegend sakker ment dat is wel een der winstgevend- ste geldklopperijen, uit den winkel van Scherreweg. De Kerk, ziet ge, weet wat Clara, fluisterde hij teederlijk, bij het zien van uw gelaat komt het verledene mij weêr voorden geest; ik vergeet uwe wreedheid, ik vergeet dat gij een ander boven mij verkozen hebt, ik vergeet alles, uitgenomen mijne liefde. Ik kan u zoo niet zien, arm en vernederd, want de armoede zelve is reeds eene vernedering. Verlaat dit huis, Clara. Het oude huis zal weer het uwe zijn, schooner en rijker dan ooit dooi den rijkdom, dien ik weinig acht behalve om uwentwille. Keer weder terug, Clara, naar uwe oude woning, als meesteresse van het landgoed, als meesteres3e van mijn lot. Clara Westford zag den bankier met eenen blik vol afschuw aan. Daarin terugkecren 1 x-iep zij uit. Als een afhankelijke van u daai-heen gaan, als uw...? neen, ik wil het wooi-d niet uitspreken. Terug keeren naar het huis, dat veor mij geheiligd is door de herinnering aan de liefde voor mijnen echtgenoot. Gij moet mij wel heel weinig kennen, Rupert Godwin, om mij met zulk een verzoek te duiven naderen. Donkere wolken kwamen op het gelaat van den bankier te voorschijn. Genoeg, Clara, riep hij uit, ik was een dwaas, dat ik u de zwakheid van mijn hart openbaarde. Ik ben als vriend tot u gekomen, maar gij hebt mijne vriendschap geweigerd. Het zij zoo Voortaan ben ik uw vijand. Gij hebt verkozen uwen trots tegenover den mijne trouwen is. Een mensch die trouwt, zoo speculeeitde groote Entretenue, (zooals Frère-Orban haar noemde) is gewoon lijk tevreden en bijzonder mild van aard. De kans moet dus waar genomen worden. Item zooveel voor de gewone roepen zooveel voor'nen roep af te koopen, zooveel voor in een auder parochie te trouwen, zooveel voor in den vasten te mogen trouwen, zooveel voor dit, zoo veel voor dat. Zijt maar gerust, trouw- zieke jonker, en fiere bruid, Mijnheer pastoor zal van uw huwelijk ook wel een stuk in zijn huishouden en 'n nieuwe fichu voor zijne meid koopen. 't Huwelijk is geklonken, maar het is nog niet gedaan zulle Nu begint het maar eerst voor goed. Van gansehe da gen staat uwe bel niet stil. Voor de kleine Chineezen, voor't licht van O.L.Vrouwe, voor St. Pieterspenning, voor de katho lieke school, voor het werk der goede dood, voor de geloovige zieltjes, voor het broederschap van den H. Rochus, Josefus, Joannes Berchmans, Francis- cus-Xaverius, voor eene kapel, voor de meubelen van die kapel, voor eene nieu we kerk, en voor 'nen nieuwen tenue van de Suisse, voor dit en dat, de duivel weet voor wat. Hoe meer gij afdopt, hoe braver dat gij zijt en hoe gelukki ger... hier namaals Men wint den Hemel met geweld Of door de kracht van 't geld. Voor één eens een klein stoeltje, voor twee'nen groote, voor drij een achter- stoel er bij... De arme man, hij kan maar op de blauwe steenen zitten. Be mint uwen evennaaste, zei Kristus At tends, je viens Ligt er een sukkelaar op zijn sterfbed, hebt geen nood dat de pastoor zijn huis fel zal afloopen. Een bieclitje a la klets- af, ons heer en de Heilige Olie op een loopke, en als Pietje de Dood gekomen is, op een solo alleen naar het kerkhof, zonder koster of paap. Maar ginder gaat het beter. Daar ligt er een met veel oorden, aftrekkens ge reed. Alle dagen regulier bezoek van Menheer Pastoor. Nog niet beter, Mada me?.... Neen 'tis spijtig, 'k zal een noveen doen En leggen Nog niet be ter Laat ons bidden Ik zal wat wa ter van Lourdes bestellen. En leggen. Nog niet beter Een bedevaart naar Scherpenheuvel zal het misschien ver helpen. En leggen, altijd maar leggen. Eilaas, drijmaal eilaas Al de missen, gebeden, novenen, bedevaarten, waters en schapulieren hebben den regelmati- gen gang der natuur niet kunnen tegen houden. God heeft het zoo gewild, Madame De dood is een der beste en mildste vriendinnekens van Mijnheer Pastoor. Dargij eens wist hoeveel vaatjes wijn en hoe menig fijn stuk wild de Dood in zijnen kelder brengt en op zijne tafel voert, gij zoudt verbaasd staan kijken. Gij weent om het pijnlijk verlies dat gij komt te ondergaan, Madame En hij, menheer pastoor, lacht in zijne vuist om de dikke, klinkende schijven, die hij gaat binnenwrijven... Attentionhet leg gen begint. Och, wij zullen U een lijk geven van de beste kwaliteit, Madame, iets chic zij gerust, wij zullen het eens proper arrangeerenOnze beste kostuums, voor zooveel onze gebeden gezongen en niet afgerammeld, voor zooveel zooveel voor de kleine klok, zoo veel voor de groote en zooveel voor heel het spel,.,, zooveel voor het uitha len, zooveel voQr het wegbrengen, zoo veel voor eene mis met drij heeren en... ne schuppe zot zooveel voor de vigi liën, zooveel voor de baarmissen, zoo veel voor mijnen koster, zooveel voor het waslicht, enz. enz. Als gij dien dag goed in God wilt zijn en Menheer Pastoor meester laten over uw geldkas, dan zal hij er een eindje raeê wegloopen Ziedaar de RELIGIE Terwijl gij, burger, werkt en wroet voor uw dagelijks brood, leeft de paap als een echt entretenue van uwe centen op zijn renten, savoureert romans d la zola in den bieclitsloel, laat u garde-ci- viek en soldaat spelen, geniet alle voor- deelen en voorrechten en houdt u letter lijk voor den aap. Legt maar, burgers, legt dus maar goed voor die nooit verzadigde genie ters, pour ces jouisseurs De pastoor zal een flesch wijn op uwe gezondheid drin ken en als hij met ééne meid niet genoeg heeft dan pakt hij er... twee En of ze dan aan tafel ondereen met die goede sukkelaars van lichtgeloovige lieden lachen Ge ziet dat van hier, 't kon bij kans niet zijn Want dat papenras Houdt maar van de kas En te spelen, altijd binnenbas IIocus, pocus, pas Iemand, die door een eenvoudig middel van 23jarige doofheid en van geruischin deooren genezen is zal de beschi-ijving van dat middel in het Hollandsch gratis een ieder op aanvraag toezenden J. II. Nicholson, 4, rue Drouot, Parij s fe plaatsen. Gij hebt verkozen mij te trotseren. Goed, mevrouw, heel goed! fik neem de uitda ging aan. Het zal een strijd zijn op leven en dood. Ik ben een goed hater, mrs Westford dat zult gij ondervinden. Na eenige oogenblikken van stilzwijgen ge durende, welke de ademhaling van den bankier scherp en snel tusschen zijne tanden siste, zette Clara Westford zich op eenen stoel bij de tafel neder en nam haar werk weder op. Ik moet u nogmaals herinneren, dat deze kamer mij toebehoort, M. Godwin, sprak zij zeer bedaaid, en dat uwe tegenwoordigheid hier mij onaangenaam is. Sta mij toe dat ik u goeden morgen wensch. Nog niet, mrs. Westford, nog niet, sprak de bankier. Ik ben hier niet voor niets gekomen Gij hebt mijne vriendschap geweigerd; gij hebt mijne vijandschap uitgedaagd. Gij zult even wel mijn raad misschien niet weigeren. Pas op uwe dochter. Clara Westford schrikte; haar gelaat, ge woonlijk bleek, werd nu spookachtig wit. Zij kon geen woord uitbrengen Pas goed op uwe dochter, herhaalde Rupext Godwin. Zij is nog heel jong zij heeft nog geene ondervinding. Zij bevindt zich eenige maanden te Londen en x'eeds zijn erzonderlinge dingen gebeurd. Zij heeft een huis, waarin zij eene eervolle betrekking bekleedde, onder zonderlinge vermoedens moeten verlaten. Zij beweegt zich nu in eenen kring, waarin voort durend gevaar dreigt voor iemand, die zoo jong en zoo schoon is als zij.Nogmaals/zeg ik u, Clara Westford, geef acht op uw kind en indien ooit schande over uwe eenige dochter mocht komen, herinner u dan dat ik het geweest ben, die u gewaarschuwd heb. In dat uur zult gij misschien tot mij komen, dan zult gij wellicht u zeive genoeg willen vernederen om mijne vriendschap aan te nemen. O genadige hemel 1 riep de ongelukkige moeder uit, deze beproeving is al te wreed 1 Een gevaar bedreigt Violette, mijn geliefd kind. Schande oneer zou haar boven het hoofd hangen O, Rupert Godwin, waarom martelt gij mij met die vreeselijke raadselachtige woorden Spreek duidelijk, ik smeek er u om, verklaar u 1 Mijne dochter is in gevaar, en gij kunt haar redden 1 Een onheil dreigt haar, gij ziet het en gij kunt het afwenden. Tot welken prijs? Zeg mij, spreek, tot welken prijs wilt gij mij ne ongelukkige dochter aan het dreigend gevaar ontrukken Slechts tot eenen prijs en die is uwe liefde. Ja, Clax-a, om dien schat te verwerven, zou ik wonderen doen. Laat op die lippen, die mij zoolang beledigd en getrotseerd hebben, met een kxxs de vrede bezegelen, die duren zal tot En hij naderde haar met uitgespreide armen als wilde hij haar aan zijn hart drukken; maar met opgeheven hoofde en trotsche houding week zij terug voor zijne aanx-aking. Neen, riep zij uit met eene stem, die door het kleine kamertje luide weerklonk, neen, zelfs om mijne dochter te redden zullen uwe valsche lippen mij niet bezoedelen. Terug, ellendige, dat de doode mij bescherme 1 Zij was tot dicht bij den schoorsteen gena derd, waarboven achter een zwart gordijn het portret van Harley Westford hing. Zij rukte het gordijn open en het gelaat van den zeeman vertoonde zich kalm en glimlachend voor de oogen van Rupert Godwin. De uitwerking van dit gezicht op den bankier was vreeselijk. Waggelend en met wijd open gespalkte oogen, die zicli niet van het portret konden afwenden, ti'ad hij terug. Vervolgens bedekte hij zijn gelaat met de beide handen en week terug tot bij Je deur. Neen, neen, riep hij uit, alles behalve dit 1 Ik kan dien kalmen glimlach niet verdragen ik kan dat gelaat, dat schijnt te leven, niet aanzien. Gij, die de levenden tart en uitdaagt, gij beeft voor de beeltenis van eenen doode Hoe zeer moet gij u schuldig gevoelen jegens mijnen echtgenoot, dat zijn gelaat u zulk een schrik aanjaagt 1 En nu, ga, vei'trek, verwijder u terstond en voor altijd 1 Nog eens, ik trotseer u. Uwe voorspelling omtrent mijne dochter is ongegrond. Zij is niets dan eene uitvinding van uwe zwarte ziel. De deugd van Violette zal haar onder alle omstandigheden beschermen en staande houden. Er leeft een God daar boven, die waakt over weduwen en weezen. Neen, Rupert Godwin, hoe verschrikkelijk uw haat ook wezen moge, ik vrees u niet. Het licht der waarheid schitterde in de oogen van Clara, Westford. Op dit oogenblik scheen zij bezield door hoogere ki-acht en bovenna tuurlijken moed. De bankier vexdiet haar vernederd en beschaamd. Eerst toen hij vertrokken was, hernam hare vrouwelijke zwakheid de overhand. Clara Westford viel half bewusteloos en zenuwachtig snikkende op haren stoel neder. XXII. Julia's beschermeling. Het leven op Willmingdon Hall was voor Lionel Westford iets nieuws en aangenaams. Hier stonden alle mogelijke gemakken en weelden hem ten dienste. Hij verdiende geld, dat hij wist dat zijne moeder zeer te pas zou komen om haar en zijne zuster velerlei gerief lijkheden in hare nedei'ige woning te verschaf fen of zelfs haar in staat te stellen eene betere woning te zoeken, ingeval zij in die verandering toestemden. Hij verkeerde nu in een huis, waarin voorwerpen van kunst en smaak overal en elk oogenblik zijn oog trollen, en dat is voor iemand, die gevoel en smaak voor de kunst heeft, geen kleinigheid. Daar buiten spx-eidde zich een fraai landschap voor zijne oogen uit. Zijn werk was uiterst gemakkelijk, naar het voorkwam, nu hij aan den lastigen moeite vollen arbeid van kopist van rechtsstukken gewoon was. Hij was zijn eigen meester en vrij om op elk oogenblik van den dag wanneer hij zulks verkoos, buiten in de vrije natuur te gaan rondzwerven, of zich iu de groene een zaamheid van het bosch te gaan opsluiten, en wanneer hij verkoos een rijtoertje te maken, was een der paarden van den bankier tot zijne beschikking. Boven en behalve dit alles, en dit was voor hem een oneindig kostelijker voordeel, bevond hij zich iu de nabijheid van Julia Godwin, de vrouw wier medelijdende blikken hem als die van eenen engel hadden toegeschenen, de vrouw tot wie hijarme gelukzoeker, de oogen had durven verheffen. Hij beTond zich nu in hare nabijheid. Hij hoorde hare contraltostem als ze in de benedenkamers zong en zxchzelven daarbij op de piano of op de guitaajr begeleidde. Hij zag haar, toevallig, natuurlik niet eens maar meermalen op eenen dag. Hij ontmoette haar in het park, wandelde nu en dan een uur, pratende met haar meê, of zij riep hem om zijn oordeel over de eene of andere schildex-ij in te roepsn, hetgeen hem gelegenheid gaf om een aangenaam half uur door te brengen in de kamer waar miss Godwin zat, vergezeld van de statige weduwe, die door den bankier tot gezellin en beschermster zijner dochter, tegen een tamelijk hoog loon was aangesteld. Op de een of andere wijze vonden de jonge lieden middel om elkander te ontmoeten, en ware het niet geweest dat zijn geweten hem verwijtingen deed, zou Lionel Westford zich in dezen afhaukelij ken toestand volkomen geluk kig gevoeld hebben. Maar helaas! de knagingen van zijn geweten waren zeer pijnlijk. Hij mocht V--v

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1