HET GEHEIM Nummer 32 (196) Zondag 11 Augusti 1889. 4de Jaar. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs: voorop betaalbaar. 6 fr 50 voor den buiten, PBIJS PER NUMMER 10 CENTIMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. IIET ARRONDISSEMENT AALST. d»i:„ Gewone, 15 een timen Ann0RCenReklamen, 75 eentimen Per d™kreS°l- Vonnissen op de derde bladzijde, frank. Nee spe nee metu. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het bad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 10 AUGUSTI Herziening der kiezerslijsten. Wij 3poren dringend onze vrienden aan, die er het recht toe hebben, van hunne jnschrij ving op de kiezerslijsten aan te vragen. De herziening dier lijsten moet van den 1 tot den 14 Augusti gebeuren, zij is van groot belang dees jaar aangezien deze lijsten zullen dienen voor de kiezingen van 1890. Dit bericht betreft bijzonderlijk 1° De personen die belastingen betalen in andere gemeenten. 2° Degenen, die door afsterven de zaken hunner ouders voortdoen of goederen erven. 3° De oudste zonen of schoonzonen, van we duwen die den cijns betalen. 4° De burgers die 't zij door hunne bedienin gen, graden of bekwaamheidsbewijzen, zouden kunnen ingeschreven worden in hoedanigheid Tan bekwaamheidskiezer. (Wet van 24 Augusti 1883.) Volgens de bepalingen der wet, mag het ge meentebestuur geen gevolg geven aan de aan vragen tot inschrijving aangeboden na den 30 Augusti. De liberalen die eenige inlichtingen noodig hebben worden verzocht zich te wenden tot het bureel der Liberale Associatie, in den Graaf van Egmont n Groote Markt, alle dagen van 9 ure 's morgens tot 's middags, en van 2 tot 5 ure 's avonds, en des zondags van 8 1/2 tot 10 ure. Het komiteit der Associatie verzoekt al de liberalen haar zonder uitstel de personen aan te duiden, waarvan de inschrijving zou kunnen gevraagd worden Het bureel belast zich geatis de noodige pogingen aan te wenden om hunne inschrijving te verkrijgen door het gemeentebestuur. Bniteiilaiiclsoli politiel* overzicht. Frankrijk. Bij de balloteering van verleden zondag is de uitslag nogmaals aan de Republiek voordeelig geweest. In het begin der week hebben al de voornaamste luitenanten van Boulanger zich te Londen vereenigd om den gene raal er toe over te halen voor het hooger gerechtshof te komen verschijnen Bou langer heeft hardnekkig dit voorstel van de hand gewezen. Een nieuw manifest is van hem ver schenen, waarin hij de beschuldigin gen tegen hem gericht poogt te weder leggen. Ik laat mij beoordeelen van eerlijke lieden,verklaart hij, en niet van rechters, welke daartoe de noodige vol macht en onpartijdigheid missen. Op die wijze poogt hij zich wit te was- 41. VAN DEN BANKIER. Gij zult misschien wel eens willen verne men wat ik deze morgen gedaan heb, miss Godwin, sprak hij eindelijk, hoewel met iets gedwongens in zijnen toou. Ik heb het Sneeuw it uk en de Zonondergang in de Alpen in orde gebracht. Dat zijn twee goede stukken. Uw broeder is wezenlijk een kunstenaar; hij heeft wonderlijke losheid en kracht in zijn penseel en daarbij een goed oog voor kleur. Ik ken slechts een liefhebberijschilder, die met hem te vergelijken is. Inderdaad, en wie is dat Een jong mensch, die ik vroeger in Hamp shire ontmoette. Moest ik hem geen liefhebber noemenwant ik geloof dat hij van de schilder kunst zijn bestaan wilde maken. De manier van uwen broeder herinnert mij levendig aan de zijde, hoewel hij misschien een weinig verder in zijne kunst mocht geweest zijn. En zijn naam Zijn naam was George Stanmore. En gij hebt hem in Hamsphire ontmoet Ja. Is dat niet lang geleden Niet zeer lang. 't Zal zoo wat een jaar geleden zijn, dat ik hem voor het laatst zag. Julia bleef zwijgen. Eeüe wolk scheen over baar heldere voorhoofd te vliegen. Zij bevond zich nu dicht bij het huisnabij het groote steenen voorportaal gekomen zijnde, maakte Lionel eene buiging en verliet haar. scken, doch wij gelooven dat zijnen ha ring nog moeielijk braden zal. Al de getuigenissen tegen hem ingebracht worden door Rochefort en zijnen aan hang als leugen- en lastertaaluitgemaakt Men heeft de generaal noglhansin zijne eer als man en als soldaat getrof fen zal het volk niet vragen waarom hij zoo lang gewacht heeft om hierte gen protest aan te teekenen Zal het niet zeggen dat het voor hem dringende plicht was van deze eer voor het ge rechtshof in persoon te komen verde digen Met ongeduld wacht men dan ook den uitslag van zijn proces af, dat reeds van donderdag begonnen is. Engeland. De feesten ter gelegen heid van het bezoek des duitschen kei zers gegeven, hebben door pracht en grootheid aller verwachting overtroffen. Willem II werd door koningin Vic toria tot groot admiraal harer vloot verheven en de jonge keizer heeft Enge- lands vorstin met het bevelhebberschap van een regiment dragonders vereert! De krijgsoefening der zeevloot en de wapenschouw van het landleger zijn buitengewoon reweest. De keizer heeft in loffelijke bewoor dingen zijne voldoening over dezelve uitgedrukt. Egypte. Deegyptische troepen door Engelsche officieren aangevoerd hebben eenen grooten zegepraal op de benden van den Madhi behaald. Indien de engel sche troepen zich thans met de inland- sche vereenigen wilden zou er mogelijk heid bestaan van voor goed de macht der opstandelingen te vernietigen. Rome. De Italianen hebben insge lijks in Afrika eenige voordeelen be haald. Zij hebben zich van eene hoog vlakte meester gemaakt en den vijand naar het binnenland gedreven. Oogen- blikkelijk is die belangrijke stelling in staat van verdediging gesteld. Het Vatikaau wordt nauwkeurig be waakt zoo de Paus hetzelve verlaat zal een vrijgeleide hem tot aan de grenzen vergezellen. JËeixe vorhuizing. Men spreekt nu en dan van de aan staande verwikkelingen tusschen Frank rijk en Italië, en men haalt ook het oude schrikbeeld van oorlog tusschen Rusland en Oostenrijk voor den dag. In alle geval de gezichteinder der politiek is zeer donker. Uit de spanning in de betrekkingen tusschen Italië en Frankrijk, wordt zelfs de waarschijnelijkheid, alsof de Paus Hij had dien dag hard gewerkt en was vroeg opgestaan, ten einde snel voortgang temaken met het werk dat voor hem een arbeid der liefde was, sedert hij om haar te behagen, zich zooveel moeite gaf om de teekeningen te her- toetsen en in orde te brengen. Wat was hij anders dan een loontrekkend dienaar in dat huis en hoe zou het mogelijk zijn, al ware het slechts schijn van onafhanke lijkheid te bewaren, anders dan door hard werken Hij was in geene gemoedstemming om weêr naar zijne eenzame kamers terug te keeren. Julia Godwin's beeld vervulde zijnen geest geheel on al. Hij keerde derhalve langzaam naar het prieel in de laan terug, waar hij zulke aangename oogenblikken had doorgebracht. Daarop, nauwelijks wetende wat hij deèd, wandelde hij naar een ouderwetsch aangelegd gedeelte van den tuin, waar dikke zware hoo rnen stonden, die eenmaal den trots van den tuinman uitgemaakt hadden, gesnoeid in den vorm van pauwen en leeuwen, en stijve, kleine bloembedden, rechthoekig aangelegd, waar de sappige kruiden gekweekt werden, die bestemd waren om geur en smaak bij te zetten aan de vleeschpotten van Willmingdon-Hall. Nadat hij den tuin doorgegaan was, stapte Lionel door eene kleine opening in de heg en bevond zich plotseling onder de donkere muren van den noordelijken vleugel van het kasteel. De onde muren schenen eene koude droevige schaduw op den tuin te werpen, een schaduw, die zelfs den helderen zomerdag verduisterde. XXIII. Op den drempel. Lionel Westford zag met eene soort van onwillekeurige siddering tegen liet gebouw op, en toch was er niets vreemds of afschrikkends b Anten hadde eerlang Rome te verla ten, afgeleid. Ziethier boe de catholieke bladen over bet weggaan des Pauzen uitweiden en boe deze zelve met duidelijke woor den zegt dat bij bij de eerste tijding om trent eenen Europeaanscben oorlog, waarbij Italië zou betrokken zijn, zich genoodzaakt zoude zien Rome te verlaten Volgens de Gazette del Popoiouit Tu rijn, vreest de Paus cL t, in voorkomend geval van oorlog, Frankrijk een aanslag op Rome zou wagen. Niet zegt Leo XIII dat ik per- soonlijk de gevaren zou vreezen, zoo de belangen der kerk die zouden ei- schen maar juist omdat die belangen n meer en meer bedreigd zouden wor- den, wanneer de paus niet meer alleen gevangen maar de gijzelaar der ita- liaansche revolutie zou zijn. Zoo is 't. De paus vreest eene omsin geling of eene bombardement op Rome. De Paus beeft van zijnen nuncius uit Weenen vertrouwelijke brieven ontvan gen welke eenen aanstaanden oorlog vooruitzien, eo waarin, uit boolde van bondgenootschap, Italië klaarblijkelijk zou betrokken zijn. Trouwens, zou dan t beheer van den heiligen Stoelonmoge- lijk worden, indien Italië de wapens op nam. En inderdaad alle gemeenschap met andere Staten zoude binnenst den oorlog afgesneden zijn de diplomatische amb tenaren zouden zich uit de voeten ma ken, nademaal zij dan niet beter dan den Paus in veiligheid zouden wezen. Zoo begrijpen wij dat in deze omstan digheden de Paus in nesten zal zitten. Doch eenvlaamsch spreekwoord zegt opgestaan is plaats vergaan n en de omgeving van Leo XIII heelt hem in het laatst gehouden consistorium dit hache lijk vooruitzicht voor oogen gebracht. Arme Paus, hij wordt bang, hij zou zich willen in ballingschap begeven, om niet meer gedwongen te zijn dezelfde lucht in te ademen waarin het versch opgericht standbeeld van den door de Inkwisitie omgebrachten ketter Gior dano Bruno zich baadt maar zijne car- dinalen houden hem tegen. Zij hebben het toch zoo lief en zoo hemelsbreed goed in het Vatikaan, met zijne lustige hovingen, met zijne honderde prachti ge zalen en rijkdom waarmede Pier uit het Land van Aalst ons gedurende drie maanden opgehouden heeft. Over eenige weken ontving de Paus even de geestelijke pelgrims van de in het gezicht daarvan. Het was slechts een oud bouwvallig, grijs gebouw. Lange reien gothische vensters strekten zich van bet eene einde van den massieven gevel tot het andere uit. Elk van die vensters was van binnen stevig met blinden gesloten. Het mos groeide tusschen de spleten der steenen van den ouden grauwen muur, overal behalve op die plaatsen, waar bet donkere klimop tot aan het dak reikte. Welkeen somber uitziend gebouw 1 mom pelde Lionel, na een vluchtigen blik op die geslotene vensters en vochtigen grauwen muur geworpen te hebben een treurig onaangenaam verblijf 't Verwonderd mij waarom deu ban kier het niet omver laat halen en iets .beters in de plaats laat bouwen. Ik denk dat hij zoo wat een liefhebber van oudheden is en die over blijfsels uit den tijd der Plantagensts eerbied toedraagt, maar in dat geval zou men toch verwachten dat hij wel weinig geld zou beste den om het oude een weinig te laten herstellen. Juist wilde bij omkeeren en de nabijheid van den noordelijken vleugel verlaten, om zich naar eene aangenamere plek te begeven, toen hij schrikte van het geluid eener menschelijke stem, de zwakke bevende stem van eenen ouden man. Door eene spleet in het blind, sprak de stem. Ik zag het door eene spieetin het blind Lionel Westford keerde zich om in de rich ting, van waar de stem kwam, en bemerkte den balt" krankzinnigen tuinman, wiens zonderling gepraat hij reeds op den dag zijner komst op Willmiugdon Hall gehoord had. De oude man zat ueêrgebukt vlak voor een der onderste vensters en scheen met de grootste aandacht door een der zware eikhouten blinden te staren. Er was iets zoo vreemds in hetgeen die man deed, dat het onvermijdelijk een gevoel van nieuwsgierigheid, zelfs'in het minst laatdun kend gemoed, moest opwekken. italiaansche bisdommen. De redevoering welke hij te dier gelegenheid gehouden heeft, luidde onder andere Iedereen weet zegde Leo in welke onwaardige en onverdragelijke 11 voorwaarden men mij gebracht heeft ik hang af van eene andere inacit, ik sta bloot aan de scheldwoorden en de bespotting van hot gemeen volk. u Men durft zeggen dat mijne eischen ingegeven zijn door eenen geest van u zucht naar eer en wereldsche groot- heid Wereldsche grootheid, goede God en de arme man slaapt op stroo. En de ongelukkige hangt af van eens anders macht hij zit gevangen in het Vatikaan't is om er van te krijschen Er zijn er wel die zeggen dat men hem millioenen laat bedelen, terwijl men den arme, die eenige centen vraagt, in de doos stopt.... maar dat zijn de scheldwoorden en de bespotting van het gemeene volk, of van venjels van libe rale gazetten als Dendergalm en zooveel andere slechte bladen. Wat ons betreft, wij geven niet het minste geloof aan het inzicht der verhui zing van den Paus men vei'laat geen prachtig paleis als het Vatikaan dat men gratis voor niet bewoont met nog drie miljoen en half franken erbij welke het zij gezegd tot hiertoe op de spaarkas blijven uitgezet Die gewaande ver huizing is eene slimme bedreiging van den Paus zelve tegen den koning van Italië en bijzonder tegen den keizer van Duitschland. De geschiedenis der snuifdoos ligt nog immer op de zieke maag van Leo, en verteren kan hij dit juweel niet. Herinnert gij u nog de historie van de snuifdoos, gebuur Het was tijdens het bezoek dat verle den jaar Willem II aan Italië korts na zijne troonbeklimming deed. Men had alles wat mogelijk was inge spannen om den jeugdigen keizer gedu rende zijn verblijf te Rome ook in hat Vatikaan te lokken. Zelfs had eene langdurige briefwisseling plaats gehad om te weten welk ceremoniaal zou aan genomen worden, om tevens voldoening aan den Koning en aan den Paus te gevenen de prikkelbaarheid van den eene nog van den andere te kwetsen. Wanneer alles nu geregeld was, tot zelfs het gebruik der galarijtuigen waarin de Keizer naar het Quirinaal en naar het Vatikaan zou rijden, maakte de nun cius uit Weenen den Paus wijs dat de Keizer, in een geheim onderhoud, zich Lionel bleef staan om te luisteren wat de man nog meer zou zeggen. De zwakkoofdige grijze tuinman scheen in eenen buitengewonen staat van opgewondenheid te verkeeren. Hij klemde zich aan het steeueu vensterkozijn vast en drukte zijn gelaat stijf tegen de smerige ruiten, waarachtei/de dikke eikenhouten blinden even donker en ondoor dringbaar schenen als de muren eener gevan genis. Eenige oogenblikken bleef hij doodstil in die houding. Daarop had er eene geheele verande ring bij hem plaats; hij begon hovig te beve i als iemand die een schokkend tooneel bij woont. Doe het niet, meester, doe het niet 1 riep hij uit. Doe het niet, meester 1 Om 's hemels wil, doe het niet, dat mes, dat vreeselijk mes 1 Het is moord, wreede, doodelijke, verraderlijke, bloedige moord! Doe het niet, meester doo het niet 1 De oude man wendde zich, als ware hij door zijne eigene ontroering uitgeput, van het venster af, en keerde zich om, als wilde hij heengaan. Bij het omkeeren ontmoette hij deu blik van Lionel, die bleek en ademloos voor hem stond. Met een wilden sprong vloog de oude tuin man op den jongeling toe, en greep hem bij de keel. Ila schreeuwde hij, zijt gij het zijt gij het? Gij hebt mij weêr bespied. Ik ken u, gij etaat weer op den loer. Gij wilt het geheim', het vreeselijk geheim, het bloedig geheim uit vinden, maar gij zult niet; neen, gij zult niet Ik ben een oud man, ik ben zwak en krank zinnig maar ik zal niet lang meer leven, en er mag gebeuren wat er wil, ik zal het geheim meenemen in het graf, ter wille van hem dien ik zoolang gediend heb. Heb ik veel gesproken? Zeg mij, jong mensch, heb ik veel gezegd? (Spreek of ik verwurg u wel zoude uitgelaten hebben om het tijdelijk gezag en de roomsche quaestie volgens de eischen der Kerk af te han delen. Had men nu den nuncius Galimberti om den tuin geleid, of had deze moed willig op zich genomen aan den Paus verhopingen voor oogen te doen blik keren welke nooit konden of kunnen verwezenlijkt worden, toch is het dat de oude Leo met ongeduld en met ver trouwen het bezoek van Willem II afwachtte. Nu, wat gebeurde er? Daar het geheim gesprek wat lang duurde, zonder dat V illem eenige zinspelingen maakte over die vermaarde roomsche quaestie, trachtte de Paus hem zoetjes de pap in den mond te leggen om openlijk te spreken doch op het eerste woord van wereldlijk gezag onderbrak de Keizer eensklaps dat volgens hem de roomsche quaestie niet bestond Op die uitdrukkelijke en bruske ver klaring, werd het onderhoud geheven, en dan bood de Keizer aan Leo eene schoone gouden snuifdoos aan tot herin nering en tot nadenken van deze plech tige afscheping. Of de Paus gesnoven heeft, gebuur Daarover willen de Paus en zijn aan hang zich wreken met zijn vertrek uit Rome aan te kondigen, bedoelen willende dat het christendom der ge heele wereld er de schuld en de verma- ledijding van leggen zal op het hoofd van Koning Humberto. De Paus bedriegt zich. Heel de wereld weet dat Humberto des pauzen gods dienstig gezag en zijn vrij gaan enkeeren in het bestuur van den eeredienst in geenen deele zoekt te benadeelen en nog meer bedriegt zich Leo wanneer hij denkt dat zijne verhuizing uit Rome aan de eenheid van Italië of aan de volks gunst van Koning Humberto kwaad kan stichten. Zoolang als dergelijke stellin gen op geene bewezen feiten gesteund worden, verdienen zij geen geloof en moet men ze als uit de lucht gegrepen aanzien. De romeinsche quaestie is, volgens de clerikale bladen, moeilijk om op te los sen. Wij gelooven het ook, en dit is heel natuurlijk, omdat zij sedert 1870 door de eenheid van het koningrijk Ita lië voor goed werd opgelost. Van dan af werd de paus enkel een burger van Rome zooals alle andere ingezetenen. Het koningdom Rome was uit De paus zal Rome niet verlaten De vingers van den ouden tuinman grepen Lionel's bals. De jonge man maakte zich zachtjens van die greep los. Wat l eb ik gezegd herhaalde de tuin man. 't Mag zijn wat het wil, 't heeft niets te beduiden.Mijn arm, oud verstand gaat somtijds aan het dwalen, zier. gij, en dan verbeeld ik mijdan zie ik dingen, o zulke dingen Messen, dolken en moord, wreede verraderlijke moord; een man, die boven aan eenen trap staat, en een ander man, die hem met eenen dolk in den rug treft en hem naar beneden werpt, in een donker, vreeselijk hol onder den grond. c Is maar een droom, weet gij, een verschrik kelijke droom. Maar ik droom het zoo dikwijls, o zoo dikwijls. Geene woorden zijn in staat de uitdrukking van afschuw te beschrijven waarmede de oude deze woorden uitsprak. Hij hield zich kramp achtig aan Lionel's arm vast, van het hoofd tot de voeten bevende, en met oogen, die uit hunne kassen dreigden te puilen. Eene koude rilling doorliep al de leden van den jongeling. Er was iets dat hem zeide.dat er in den dwazen praat van den ouden tuinman iets meer was dan onsamenhangende gedach ten van eenen ontstemden geest. Er was iets in zijn binnenste, dat hem zeide dat achter die vreeselijke woorden de draad verborgen was van een of ander duister of vreeselijk geheim, een geheim, waarin Rupert 'Godwin betrokken was. Hij deed zijn best om zich tegen die gruwe lijke gedachten te verzetten en de vermoedens die bij hem opkwamen, van zich te werpen. Rupert Godwin was de vijand zijner familie geweest maar was hij ook tevens niet Julia's vader? Het ging Lionel aan het hart, kwaad te deuken van den eigenaar van Willmiugdon Hall en toch kon hij het zichzelve niet ontveinzen, dat bij wel'icht op den drempel stond van het een of ander vreeselijk geheim. iOSSmm DE DENDERGALM

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1