HET GEHEIM I 4de Jaar. Nummer 34 (198) Zondag 25 August] 1889. 4 voorop betaalbaar. m Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 6 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER 10 C EN TIMEN Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buitenvoor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Prijs der Annoncen Gewone, 15 centimen Reklamen, 76 centimen Per drukre8<!l' Vonnissen op de derde bladzijde, I frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het bad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 24 AUGUSTI Herziening der kiezerslijsten. Wij sporen dringend onze vrienden aan, die er het recht toe hebben, van hunne inschrijving op de kiezerslijsten aan te vragen. De herziening dier lijsten moet van den 1 tot den 14 Augusti gebeuren, zii is van groot belang dees jaar aangezien deze lijsten zullen dienen voor de kiezingen van 1890. Dit bericht betreft bijzonderlijk 1° De personen die belastingen betalen in andere gemeenten. 2° Degenen, die door afsterven de zaken hunner ouders voortdoen of goederen erven. 3° De oudste zonen of schoonzonen, van we duwen die den cijns betalen. 4® De burgers die 't zij door hunne bedienin gen, graden of bekwaamheidsbewijzen, zouden kunnen ingeschreven worden in hoedanigheid van bekwaamheidskiezer. (Wet van 24 Augusti 1883.) Volgens de bepalingen der wet, mag het ge meentebestuur geen gevolg geven aan de aan vragen tot inschrijving aangeboden na den 30 Augusti. De liberalen die het recht hebben kiezer te zijn en op de kiezerlijst welke in de poort van het stadhuis hangt niet staan, worden ver zocht zich te wenden tot het bureel der Libe rale Associatie, in den Graaf van Egmont Groote Markt, alle dagen van49 ure 's mor gens tot 's middags, en van 2 tot 5 ure 's a- vonds, en des zondags van 8 1/2 tot 10 ure. waar hun de noodige inlichtingen zullen gege ven worden. Het komiteit der Associatie verzoekt al de liberalen haar zonder uitstel de personen aan te duiden, waarvan de inschrijving zou kunnen gevraagd worden. Het bureel belast zich gkatis de noodige pogingen aan te wenden om hunne inschrijving te verkrijgen door het gemeentebestuur. BiiiteiilaiidLseli politiek overzicht. Duitschland. De tegenstrijdigste geruchten loopen rond omtrent de reis van den Tzar te Berlijn. Volgens eene inlichting van de Koelnische Zeitung zou Alexander III zich niet rechtstreeks van St.Petersburg naar Berlijn begeven; hij zou eerst naar Copenhagen gaan en van daar in de Duitsche hoofdstad ko men. Frankrijk. Zondag is er te Parijs een feest geweest hetwelk eenen groo- ten indruk heeft gemaakt op al dege nen die het bijgewoond hebben. Wij bedoelen het banket der meiers waaraan 14500 burgemeesters tegenwoordig wa- 48. VAN DEN BANKIER. Wat moest hij doen In dat spookhuis blij ven, zonder den een of anderen stap in deze zaak te doen, was onmogelijk. Zelfs de lucht die hij er inademde, scheen hem ter neder te drukken. De kreten van een stervende schenen hem onophoudelijk in de ooren te klinken. Zijne droomen werden afschuwelijk gemaakt door de vormelooze visioenen die hem daarin verschenen. Zijn geest werd ontstemd en ver wilderd en eene brandende kooits overviel hem; de bevende handen weigerden langer zich tot zijn arbeid te leenen en hij zat somtijds uren lang met wezenloozen blik op de voor hem staanderij te turen, terwijl zijne gedachten ronddwaalden op de eenzame plek in den tuin voor den noordelijken vleugel. Hijgevoelde dat handeling alleen, snelle en bepaalde handeliug hem van eene ernstige on gesteldheid kon redden. Mijn geest begint aanged an te worden, dacht hij elk oogenblik kan mij eene zenuw koorts aantasten in het ijlen der koorts zou ik de vermoedens kunnen opbaren die in mijn binnenste zijn opgekomen, misschien wel ten aanhoore van den schuldige zelve en dan.... Hij durfde nauwelijks zijne gedachten den vrijen loop geven, zoo vreeselijk was hetgeen bij hem opkwam. Als hij nu in 't i'len dat een zenuwkoorts onvermijdelijk vergezelt, het geheim ontdekte, hetwolk zoo zwaar op zijn gemoed woog, als ren. M. Carnot heeft aan de gekozenen, afgevaardigden der Fransche gemeen ten, gesproken over de grootsche her inneringen der omwenteling, over de wonderen der toonstelling en over de zedelijke, stoffelijke en politieke herop richting der Republiek. Om te eindigen, heeft hij op de eenheid van den staat, op de vrijheid en de macht van Frank rijk gedronken. Dit feest had voor dui delijke beteekenis dat het gansche land zich vereenigde om den rechtschapen en oprechten burger, in welks handen Frankrijk's lot nu berust, hulde te bren- pen. Engeland. Het gerucht volgens hetwelk de samenkomst van Osborne zou geëindigd zijn door een verdrag van Engeland met de verbondene mogend heden, Duitschland, Oostenrijk en Italië heeft eene klinkende logenstraffing ge kregen. De hardnekkigheid met dewelke de Duitsche drukpers het besluit van die overeenkomst verzekerde heeft het Britsch kabinet genoodzaakt zich nog eens duidelijk te dien opzichte te ver klaren. Sir J. Fergusson, in den naam van het ministerie, heeft ten derde male herhaald dat Engeland zonder verbinte nis bleef tegenover het driedubbel ver bond en dat een Europeesche oorlog het vereenigd koninkrijk vrij zoude vinden zijne wapenen rechts of links te draaien of alleenlijk toeschouwer te blijven, volgens zijne belangen of neigingen het op dit oogenblik zouden vereischen. Italië. Niettegenstaande al de lo genstraffingen, loopen er weder geruch ten rond omtrent een mogelijk vertrek van den Paus uit Rome. De briefwisse laar van de Journal des Débats zegt dat m't Consistorie op hef einde van Juni gehouden, de twee qusestiën het vertrek van den paus en de vorm van bijeenroeping voor een nieuw conclaaf door de meerderheid der stemmen be slist geweest zijn. Het vertrek van den Paus zou plaats hebben op het oogenblik dat men verzekerd zou zijn van eenen oorlog aan den welken Italië deelzou ne men. Het driedubbel verbondzou nu hau- delen over de oplossing der Pauselijke qusestie, ontwerp dat hierin zou bestaan van aan den Paus eenen uitgebreideren eigendom te laten genieten, dan dien welken hij heden geniet. Het zou de afschaffing zijn van de geveinsde gevan genschap over dewelke hij zich be klaagt. Koekoek-één-gezang. Leest gij het Land van Aalst, ge- buur Meê permissie, zelden: als mijne hij dat geheim aan den moordenaar zelve, ont dekte, wat was dan waarschijnlijker dan dat deze maatregelen zou nemen om hem het huis niet meer lavend te doen verlaten? Een hulpeloos en door de koorts van zijn bewustzijn beroofd mensch kan gemakkelijk van het leven beroofd worden, zonder dat het bij iemand zou opko men aan iets anders dan aan een natuurlijken dood te denken. Ik moet handelen, spoedig handelen, dacht de jongeling, 't Is niet omdat ik nu ver liefd ben op Julia Godwin, dat ik mij ontsla gen kan rekeren van de verplichting die op mij rust, om al het mogelijke te doen, ten einde dit geheim te doorgronden. Mijn plicht gebied mij te onderzoeken wat er waar is van hetgeen de oude man mij verhaald heeft. De hemel geve dat het niets anders moge zijn dan de dwaze inbeelding van het ontstelde brein van de oude man. Eenmaal besloten hebbende welke gedrags lijn hij volgde, zoo begon Lionel's hoofd lang zamerhand veel helderder te worden. Hij werkte rustig en bedaard tot in den namiddag en bleef op zijne kamer want hij had besloten de gevaarlijke nabijheid van Julia Godwin zooveel mogelijk te ontwijken. Hij zag hoe miss Godwin naar buiten op het graspark kwam, hoe zij langzaam over het gras heen en weer wandelde, met een boek in de hand en eindelijk den weg insloeg naar het priëel in de laan, waar zij elkander reeds zoo dikwijls ontmoet en menig genoeglijk uur te zamen doorgebracht hadden. Zijn hart klopte sneller toen hij die in het wit gekleede slanke gestalte zag gaan, waarin kinderlijke bevalligheid zich met koninklijke waardigheid vereenigde. Lionel Westford was geen dweeper, en toch hadden zich in de laatste dagen van zijn verblijf op Willmingdon Hall zwakke, onbestemde, maar toch zoete vrouw naar den winkel gaaf, vind ik om de waren somtijds een stuk van dit blad gerold,en dan sla ik er wel een kijkje in. Gij hebt ongelijk, vriend, dit blad niet regelmatig te lezen, en het niet in alle hoekjes te doorsnuffelen, want het is gewoonlijk op de verholendste plaats jes dat men er de schoonste uitspattin gen tegen de liberalen aantreft. Zie, ik heb hier het nummer van Zondag over acht dagen. Kom, laat ons ginder in een hoekje gaan, opdat niemand ons zou zien. Hoor, waarmede Pier begint 'tKatholiek Aalst wordt ondermijnd door die twee middelbare scholen Ja, altijd koekoek-één-gezang. Die scholen zijn hem de grootste doorn in den voet, zij zijn eene verschrikkelijke mededinging aan de jezuïeten en aan de nonnenwier gestichten zij verre over treffen. Dat erkennen vele catholieke burgers zelve. Pier wil bewijzen dat onze scholen, nademaal men aan de religie onzijdig blijft, slechte scholen zijn. Dat onze scholen niet genaakt zijn tot verspreiding der clerikale ge dachten, dat weet iedereen. Eene onzij dige school op godsdienstig gebied, kan geenen anderen naam dragen dan libe raal. Wat zou zij toch anders kunnen wezen Toch geene jodenschool, geene orotestantsche, geene oorlogs-of omwen- telingsschool Het Tjand geraakt aan het dolen, ;elkenmale hij de quaestie van het on derwijs wil aanraken. Pier wil zijne lezers diets maken alsof men daar den godsdienst zou bestrijden. En hiermede weet hij dat hij liegt eene officiëele middelbare school is alleen wetenschap pelijk noch dogmatisch, noch anti dogmatisch; noch confessionneel, noch anti-confessionneel. Zij moet zoodanig ingericht zijn dat kinderen van allen godsdienst, of tot geenen godsdienst behoorende, ze in vrijheid kunnen bij wonen. Zelfs op bevel van Minister De Volder wordt er de les over godsdienst gegeven, en dit door eenen priester aan de kinderen wier ouders zulks begeeren. En dat is juist wat haar onzijdig maakt, ff is te zeggen dat zij als school de religie noch bestrijdt noch belijdt. Wij vragen dus, gebuur, welke on godsdienstigheden zooals Pier dat noemt, in eene neutrale school be staan. Zich met geen clerikalisme als wetenschap bezig houden, is toch den godsdienst niet loocheaen. Zou de we tenschap dan ongodsdienstigheid zijn Zoo ja, dan is de godsdienst gesteund op de onwetendheid en op de logen. droomen vau hoop vermengd met de martelin gen die zijn gemoed ondervond. Hij was zeerveel in Julia's gezelschap ge weest gedurende die laatste week, en iets, een bijna onmerkbaar iets, in haren toon en manie ren, had hem gezegd dat zijne liefde niet geheel en al hopeloos was. Niettegenstaande het blijk bare verschil in hun beider maatschappelijken toestand, verriod Julia's handelwijze te i zijnen opzichte, zonder dat zij er zelve van bewust was, eene zekere belangstelling in den man, dien zij zoo spoedig bereid was geweest van armoede en ellende te redden. En Lionel was nu geno' dzaakt die heerlijke iop uit zijn gemoed te verbannen. Met het bewustzijn dat hij bemind werd, voelde hij zich zedelijk verplicht al zijne geestvermogens aan te wenden tot de voortzetting van een onder zoek, waarvan het einde wellicht zou zijn dat het den vader van haar, die hem beminde, brandmerkte met eene vreeselijke misdaad. Ten koste van mijn eigen geluk, ten koste zelfs van Julia's zielrust, moet ik dat afschu welijk geheim doorgronden, dacht hij, terwijl hij zich van het venster afkeerde, dat op het grasperk uitzag. Dien eigen avond begon hij zijne taak. Hij was gewoon alleen in zijne kamer, ten zeven ure het middagmaal te gebruiken dit was het uur, waarop miss Godwin met de def tige mrs. Melville gewoon was met alle plech tigheid te dineeren. Alle huiselijke aangelegenheden werden in het oude kasteel op den meest deftigen voet behandeld, en de tafel, waaraan Lionel geheel alleen het middagmaal gebruikte, werd even zorgvuldig bediend, alsof bij een voornaam en aanzienlijke gast geweest ware. Hij had nooit veel gesproken tot den knecht die hem bediende, maar dien avond knoopte hij opzettelijk een gesprek aan met dien man; want hij gevoelde, dat hij niets doen kon aan Pier wacht zich altijd op die vragen te antwoorden, ei pour cause hij heeft im mer een handvol volzinnen in zijne gazet die alleen neerkomen op eenen eeuwi gen koekoekzang luister «Wij weten dat de scholen der Graan- merkt en der Pontstraat archi libera- n le scholen zijn. Wij weten dat het ze- debederf schrikbarend begint te wor- den in Aalst, en dat die scholen een geslacht van vrijdenkers zullen voort ij brengen. Als Pier het woord vrijdenker (hij weet niet wat het beteekent) of van franc-macon (nog veel min) uitspreekt, dan meent die schijnheilige kerel zoo veel gezegd te hebben als ondeu gend mensch, slecht volk, verdorveling en nog meer hij heeft daar een soort van woordenboek voor. Dat is nu eene tokade waarvan die 8chrij velaar zich niet genezen kan hij wil daarmêe door en door staande hou den alsof het clerikaal onderwijs een breidel tegen de ondeugd is en dat de onzijdige zedeleer tot de vrijdenkerij leidt, welke (volgens hem) de oorzaak is van alle kwaad en verderf des harten. Pier wacht zich weeral dit te bewij zen dus zijn geschrijf is eene woord- kramerij in de wolken, en hij meent dat zijne lezers dit gelooven. Dat men eens de statistiek opmake in het eene of het andere onzer gevangen huizen, en dat men eens naga hoeveel ke rels daar zitten die het clerikaal on derricht ontvangen hebben en daarne vens hoeveel een vrijgezind onderwijs. Wij zouden dat willen zien Het positivisme aangekleefd, kunnen of mogen wij de waarheden eener gods dienstige leer noch loochenen noch be wijzen doch wij verklaren, met de on dervinding der geschiedenis in handen, dat de religie alleen geen hinderpaal te gen het kwaad verwekt. Ten tijde dat de roomsche Kerk almachtig over het ge weten heerschtewaren de misdrijven zoo talrijk als heden. Meer nog, zij die dan de zedeleer moesten handhaven, zagen zich gedwongen de pijnbank en de tortuur uit te vinden om deze, welke het waarachtig geloof niet beleden, te straffen,te verbranden of levend te begra ven. Wanneer men de heilige Inkwisitie op het geweten heeft, mag men geene aanspraak maken om altijd en overal te beweren dat de godsdienstige zedeleer alleen eenen hinderpaal tegen de on deugd is. Het waarachtig geloof, Pierdat moe de taak die hij zich zeiven had opgelegd, zonder vooraf alle mogelijke inlichtingen verkregen te hebben, die de leden van Rupert Godwin's huisgezin in staat waren te verschaffen. Ik heb in den laatsten tijd heel veel belang gesteld iu eenen ouden man, dien ik dikwijls in den tuin vind, begon Lionel met gemaakte onverschilligheid. Caleb Weldred wordt hij, geloof ik, genoemd. Arme kerel hij schijnt het verstand geheel en al verloren te hebben. Hoelang is hij reeds in dien toestand geweest Wel mijnheer, antwoordde de knecht, die zeer verheugd was omdat hij eindelijk eene gelegenheid tot praten had gevonden, de oude Caleb is al niet te wel bij zijn hoofd geweest gedurende de laatste vijf of zes jaren, maar wat zoo een jaar geleden heeft hij eene zware ziekte gehaden sedert dien tij d is hij slechter dan ooit geweest; stapelgek, zooals gij wel gezien zult hebben, mijnheer. Hij doet niets dan praten over bloed dat vergoten is sn verraad, dolken, moord en al dat soort van afschuwelijke dingen, totdat iemand er eindelijk kippenei van krijgt. Arme kerel En heeft hij dat uit zijne ziekte gehouden Wat heeft hem gedeerd Zenuwzinking-koorts, mijnheer, en hij is er slecht aan toe geweest ook, die arme vent. Men wanhoopte aan zijn herstelmaar mrs Beckson, de huishoudster, zij is een beste vrouw, maar niet zoo oud als Caleb en zoo scherp als een mes, en zij en Caleb zijn neef en nicht, en daarom paste zij Caleb op, mijnheer, zoolang hij ziek was, zonder de heer Godwin iets van de ziekte van den ouden man te zeggen, en hij li ergens boven, waar niemand last kon hebben van zijn gek gepraat en zijn gemaal, als de koorts op haar hevigst was. Maar, o God mijn heer, 't was verschrikkelijk om aan te hooren, wat die arme oude kerel zeide. En wat zeide hij dan zoo al Wel mijnheer, 't was altijd hetzelfde vertelsel. Moord en verraad, en eene spieetin ten wij in uwe scholen [niet meer gaan zoeken, want wij vinden grager in de onze de waarachtige zedeleer en kennis. Het is het bijgeloof, de kerkwinkel, waarvan gij de huichelende tolk zij t in uw hatelijk, onnoozel en zouteloos week blad, die het waarachtig geloof dooden. Gij en de schrijvelaars uwer soort, zijt oorzaak dat wij uwe collegiën en non nenscholen ontvlucht zijn, omdat gij en uwe meesters een schisma over de leer der Kerk getrokken hebt het schisma der rede van de 19® eeuw, een afval in t groot, die alle vroegere godsdienstige omwentelingen in de schaduw zal stellen, de protestantische beweging der 16® eeuw da. rin begrepen. Deze beweging die der wetenschap welke wij in ons hart zelf en in onze middelbaar- en hoogescholen trachten te erlangen gaat traagzaam vooruit, doch zeker. Niets zal er overblijven van de gansche leugenkraam welke de Kerk zooveel eeuwen door, met de macht van het geld en met list en geweld heeft opgebouwd. Gij ,Pier, ziet met nijdige oogen dat wij hier te Aalst reeds een eind weegs hebben afgelegd, waarom wij onze kin deren naar de middelbare scholen zen den, en daarom wilt gij alle weken in uwen koekoek-één-gezang die scholen :rachten af te breken onder het uitzinnig voorwendsel dat wij van het waarachtig geloof afdwalen Geen wonder dat de leerlingen der Ecole Moienne (sic) in de Kerk zitten als een troepken gekonfijtte vrijden- kers zegt het blad uit de Achter straat eenige kolommen verder. Die hoonende leugen richt Pier naar de leerlingen niet, maar wel naar de vlijtige leeraars en naar de ouders der scholieren. Vooral naar de ouders, wien lij eenige weken uitschold als ver- ilinde en onverstandige lie len, die toch zoo bitter te beklagen zijn, en van hun iroost francmaQons zullen maken die die voor eeuwig aan het geloof zullen verzaken Weihoe, valsche schrij velaar die gij zijt, indien dit zoo was, dan zouden de ouders verbieden dat hunne kinderen ot den eeredienst in de Kerk geleid en evens weigeren dat hen de godsdienst lessen in de school door den aangewezen priester gegeven worden. Maar, volgens Pier, zit het waarach tig geloof alleen in het collegie en bij de nonnen, en zonder dat geloof is de zalig heid of liever het onderwijs te Aalst onvoldoende. En het is met dergelijke dwaasheden ons hier op te vijzelen dat hit vensterblind, en de goede God weet wat al meer maar altijd hetzelfde. Die ziekte heeft bijna twee maanden geduurd, en sedert dien tijd is hij al tij d geweest zooals gij hem gezien hebt, bekwaam genoeg om zijn werk te doen, stil en onschadelijk, maar toch altijd op het zelfde terugkomende. Evenwel is hij in som mige opzichten verstandig en gaat hij met oordeel te werk, want als hij eerst allerlei praatjes heeft gehouden over moord en verraad, zal hij in het volgende oogenblik geheel van toon veranderen en u zeggen, dat het altemaal gekheid is, waarnaar gij niet eens luisteren moet. Gij ziet dus, mijnheer, die arme kerel weet het zelf, dat hij niet recht wijs is. en dat is nog meer dan de meeste gekken weten. Heeft Mijnheer Godwin ooit iets van zijne dwaze gezegden gehoord Nooit, mijnheer, ten minste zoo ver als ik weet, want dat is nog eene andere vreemde bijzonderheid in deze zaak. Altijd, sedert zijne ziekte, is Caleb Wildred, zoo het schijnt, be vreesd geweest voor zijn meester. Hij zal nooit in de nabijheid van M. Godwin komen de klank van mijnheer's stem alleen, doet hem van het hoofd tot de voeten beven en als men mijnheer's naam slechts noemt, wordt hij som tijds zoo wit als een geest.Maar God zegen mij, mijnheer, als eens eene snaar in iemands hoofd gesprongen is, dan kan men moeilijk zeggen hoever zijne dwaasheid gaan zal. Ik heb een neef, mijnheer, die eerste bediende was in een koffiehuis te Herdford, en die kwam er onge lukkig toe, meer te drinken dan hem dienstig was hij kreeg het delerium tremens dronke- waanzin, ik geloof ten minste dat de dokter het zoo noemde, en God zegen ons mijnheer, die arme vent dacht altijil dingen en maakte altijd gevolgtrekkingen uit niets mijnheer en als iemand eens een slag van den molen weg heeft, dan komt het niet gemakkelijk weer terecht. Wordt voortgezet.) I DE DENDERGALM r 'I' jjc

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1