HET GEHEIM Nummer 35 (199) Zondag 1 September 1889. 4de Jaar. LIBERAALWEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. Abonnementsprijs: 6 fr 50 voor den buiten, »»»™P haalbaar. Pit IJS PEE NU MM EB 10 CEN TIMEN. Men abonneert zich: op alle postkantoren voor den buiten: voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangslraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centimen Prijs der AnnoncenJ EeHMn(m> 76 centtaon j Per drukregel. Vonnissen op de derde bladzijde, frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het bad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 31 AUGTJSTI Buitenlandsch politiek: overziclit. Duitschland. De Norddeutsche Zei- tung, over de reis van den keizer en van de keizerin in Elzas-Lotharingen spre kende, stelt de hartelijkheid en de open hartigheid vast van het onthaal, dat den souvereinen bij de bevolking van Straatsburg en Metz te beurt is geval len. Dit onthaal voegt zij er bij is alle verwachting te boven gegaan. De Duitsche katholieken gaan verscliil- lige plaatselijke vereenigingeu houden, zonder hun algemeen jaarlijksch kon- gres te tellen, dat reeds te Bochum, in Westphaliën geopend is. Het is altijd de schoolqmestie welke de eereplaats der dagorde bekleedt, maar volgens de woorden van Windhorst zal het kongres zich ook bezig houden met de groote maatschappelijke vraagstukken De socialisten kondigen ook een kon gres aan te Nuremberg dat den 6 Septem ber zal plaats hebben. De afgevaardig den van den Reichstag, Vollmar en GeilLnberger zullen er zich laten hoo- ren. Men zal zich vooral bezighouden met socialist-kandidaten aan te duiden voor de naaste kiezingen. Oostenrijk. - In Oostenrijk schijnen de ultramontaneu met eenen nieuwen ijver er zich op toeleggen den veldtocht voor de geloofsbelijdende school te ope nen. Engeland.De werkstaking der Dok werkers breidt zich uiten neemt een zeer ongerust voorkomen. Het getal werk stakers beloopt tot 130000. Het open baar gevoelen en de drukpers verklaren de eischen der werkstakers gegrond en sporen deze aan in dezelve te volharden. De dokken zijn eenzaam. De verdrukkingen welke de Arme niërs van de Khurlen moeten onder gaan worden zoo groot, dat deze zaak zekerlijk op den eersten rang der hedeu- daagsclie qusestiën mag geplaatst wor den. M. Gladstone in eenen brief welke in de Daily News gestaan heeft, haalt talrijke nieuwe feiten aan, die bewijzen dat de niet Musulmaansche bevolking- dier landen blootgesteld isaan de hevigste vervolgingen. Hij besluit met lord Sa lisbury, onderteekenaar van het vrede verdrag van Berlijn, te herinneren, dat de Turken de punten van die overeen komst moeten Daleven, en Engeland des noods het bestuur van den Sultan dwin gen moet hieraan de hand te houden In Crete evenals in Armenië, worden 44 VAN DEN BANKIER. Lionel stemde dit toe. De dwaasheden, die den dronken neef van den bediende gedaan had boezemden geen bijzonder belang in, maar zooveel te meer hetgeen hij hem omtrent Caleb Wildred gezegd had. Ieder woord dat de man sprak, versterkte zijn vermoeden. Waarom zou die tuinman zooveel vrees voor zijnen heer toonen Waarom, indien de schok die zijn verstand getroffen had, niet veroorzaakt was ge worden door dienzelfden heer Maar hoe kwam die arme Wildred aan die zenuwzinkingkoorts vroeg Lionel verder Wat was de oorzaak zijner ziekte Wel mijnheer dat is nog het zonderlingste van alles. Gij moet dan weten dat de meeste bedienden hier in huis, vooral de vrouwelijke, met alle geweld volhouden, dat het in den noordelijken vleugel spookt.Geen enkel van hen zou daar 's avonds in het donker beengaan en zij houden het er allen voor, dat de koorts van den armen Caleb, daar van daan kwam, dat hij een spook gezien had. Maar hoe zoo Omdat, ziet gij, mijnheer, hij er aldus toegekomen is. Op zekeren avond in Juli, laat zien, ging de knecht voort met een aanzien van nauwgezetheid, laat mij nu niet liegen was het niet in het begin van Juli of op het einde van Juni, toen Caleb ziek werd Wel ik zou zeggen dat het op her. einde van Juni was, zoo wat tusscheu den twintigsten en deD dertigsten, de Christenen van wege de Musuimanen onderdrukt. Holland. In de Nederlanden is in de 2e kamer der Staten generaal, de be spreking begonnen over de herziening- der wet van 1878 van het lager onder wijs. Men weet dat eens aan het bestuur ekomen, de klerikalen de gelegenheid e baat namen om eind lijk het doel hun ner onophoudelijke pogingen,namentlijk iet gedeeltelijk onderhoud der geeste- ijke scholen door den.Staat, te verkrij gen. Ofschoon tot heden toe de liberalen altijd tegen dit beginsel geweest zijn, uit vrees dat zijne Toepassing de open- nare onzijdige scholen zou vernielen, schijnt het dat thans voor een nog on bekend politiek doel een gedeelte der liberale partij besloten heeft de kle- ikalen te ondersteunen. Men denkt zelfs dat de eerste kamer waar de meer derheid liberaal is, hare toetreding aan iet beginsel van toelage aan bijzondere scholen niet zal weigeren, om ontslaan te zijn, ten minste voor eenige jaren, van de altijddurende schoolqusestie die gedurende eenen langen tijd reeds den toestand der Nederlanders gestoord leeft. Frankrijk. De datum der algemee- neu kiezingen voor de Kamer der Volks vertegenwoordigers is op den 22"11 Sep- ;ember vastgesteld. Deze kiezing ge beurt nu per arrondissement en niet per departement zooals vroeger. De lijst der candidaten van Boulanger voor Parijs is verschenen. Vacantie en banketten. Overal zijn de Kamers in vacantie, en de diplomaten zijn op hunnen buiten, op ie jacht, of in de badsteden. Onze volksvertegenwoordigers staan thans tot aan den buik in de klaverweide tot in November... en dan zal het weer van de weide naar de biezen, doornen en distels zijn commissiën, verslagen, interpellatiën;een zeer vervelend am- >acht, gebuur, vooral in deze benarde ijden, wanneer fransche speurhonden en dieven rondloopen om geheime Staatspapieren te stelen om deze te ver- schacheren Van welke plannen zal ons kabinet nu zwanger gaan Beernaert draagt er een dozijn en half voor zijn deelvrijhandel, pensioenskassen, afschaffing van de helft der bekwaamheidskiezers en de verte genwoordiging der minderheden, het troetelkind zijner droomen. Maar zoohaast hij van dit laatste plan een woordeken rept, steekt Woeste zijn schraal gezicht door het spleet van 't gordijn, en dan weet Beernaert hoe laat het is. litiek. Van de herziening* der Grondwet, van de krijgsinrichting, van de bespreking der doode hand, van de scheiding van Kerk en Staat, van den schooldwang en den dienstplicht, van dit alles wil Woeste niet hooren. Men zal zich enkel bezig houden met huismiddeltjes over philan- tropie. Wij hebben gezien bij het bespreken der wetten over de werkmanswoonsten en over de regeling van het werk der vrouwen en kinderen hoe weinig onze meesters den waren toestand onzer werklieden begrijp n. Het was nochtans daar de stond en de gelegenheid om de minder heid van den vlaamschen werkman onzer dorpen tegenover den waalschen te doen uitschijnen. Het geringe dag oon van eerstgenoem- den blijft de ooi-zaak te bevatten van den ondergang onzer plattelandsche volks klas. De ontberingen van allen aard, aan voedsel, kleeding, netheid, woonstruim te en geestesverpooziug brengen het zedelijk verval mede. Ofschoon in grondbeginsel niet ge stemd voor de tusschenkomst van den Staat in alle zaken, moet er toch eens eene grens opgeworpen worden in de vernedering der lagere volksklassen, waarvoor het princiep van laissez faire laissez passer voor d.> tusschenkomst moet wijken. Voor de quaestie van schooldwang, heeft men weer bij de laatste Kamerzit tingen op zooveel tegenkanting gestoo- ten, dat men baast zou moeten denken dat er bij de clerikale volksvertegen woordigers een onverklaarbare onwil bestaat, als het ware uit vrees dat de geleerdheid onder het volk aan dees te veel begrip zoude geven om zich zelf te verheffen en zich te redden, en zijn recht te doen gelden als lid der samenleving neveas den begunstigde door het lot. Wij hebben andermaal die dwaze theorie hooren uiteendoen dat het ge vaarlijk zoude wezen indien den werk man te goed onderwezen ware, en dat in alle geval de schoolplicht strijdig is met het vaderlijk gezag, met de per soonlijke vrijheid en met de grondwet. En hebben wij in de Kamer niet ins gelijks hooren beweren dat heden in België de toestand van het onderwijs niets te wenschen meer overlaat Doch de minderheid is niet van zin zich na de vacantie in doeken te laten winden zij zal de laatste wiltebroods- dagen onzer ministers verbitteren, en hen doen begrijpen dat het land genoeg heeft van eene achteruitkruipende po- Terwijl alleman thans in vacantie is, rust en banket'eert, berekenen reeds de clerikale bladen de kansen der verkie zingen voor het naatste jaar. Eu toch zijn zij niet zeker van dit naaste jaar te mogen bereiken, want het gouverne ment der kunstlcomplotten is tegenover de openbare denkwijze zoodanig aan het wag-geleu, dat het bij de eerste moei lijke gebeurtenis in den dieperik zal zakken. Na de laatste kiezing te Brussel, heb ben zij nog een weinig uitstel bekomen, maar eenen uitstel van genade welke hun niet redden kan. Misschien was het eens goed dat zij na de kiezing van Jan- son nog wrat voortgesukkeld hebben. Ondanks hunne 56 stemmen, het maxi mum hunner meerderheid, oefenen zij toch geen onverdeeld gezag meer in België. De liberale volkswil zetelt, al hoewel zeer beperkt, toch nog krachtig in de Kamers. De zedelijke invloed die onder de burgerij heerscht, belet dat hunne boerenmajoriteit tot het uiterste ga. Zij zullen wel dien invloed willen vernietigen door eene nieuwe kieswet te gaan stemmen, waarbij iedereen die 8 of 12 frank' belasting betaalt kiezer is maar bijwellce alle geleerde en ver standige lieden die geen andere eigen dom hebben dan kennis en wetenschap (zonder diploom) buiteugecijferd blij ven. Zoo zal de wet op den buiten het getal der kleine kiezers merkelijk ver meerderen en dit der steden doen ver minderen. Dat is juist hetgeen onze K meesters sedert lang gevraagd heb ben. De waarborg van zedelijkheid en on dervinding gaan dus alleen bestaan in 8 of 12 frank contributie te betalen, of een eigen huizeken te bezitten. Getrouw aan hunne reeds gevestigde gebruiken en hunne clerikale overleve- lingen, hebben onze tegenstrevers weer een nieuw strijdmiddal uitgevonden tegen het openbaar onderwijs, tegen echte bekwaamheid die wij hebben het honderden malen gezeid hunne ergste vijanden zijn. Het is eene nieuwe daad van terugwerking, die, onder voor wendsel van uitbreiding van kiesrecht, de bekwaamheid uitsluit en de onwe tendheid bevoordeelt. Terwijl men vacantie houdt, jaagt en banketteert, spannende clerikalen alle mogelijke middelen in om hunne macht vol te houden, voornamelijk in de pro vinciën waar toekomende jaar te verkie zen zal vallen. Hunne leiders leggen de hoofden bijeen, richten uieuwe bondge nootschappen op, stichten nieuwe werk man skriugen, Suskensgezelschappen en patronagië iDit alles omdat zij weten dat de liberale a verzoening een nieuw leven in onzi rangen gebracht heeft. Wil men weten welke verschillende middelen onze vijanden gebruiken om hun doel te bereiken Ziethier een feit dat kenmerkend is en dat dient geboekt te worden De liberalen hadden in een onzer vlaamsche steedjes eenen kring gesticht tot verspreiding van dagbladen, politieke brochuren, enz. Zij maakten propaganda bij middel van het geschre ven woord, dat overal in openbare plaat sen en in den huiselijken kring binnen dringen zou. En wat stellen de klerikalen daar tegenover? Eene dergelijke instelling, misschien? Neen, gebuur, maar juist het tegenovergesteldeeen kring van lieden, v. aarbij vooral do dorpspastoors, die de edele en beschavende taak .Tullen vervullen van rond te loopen op de plaatsen waar het liberaal dagblad ge zonden wordt, in de huizen te dringen, het blad op te nemen, ja, zelfs op te ei schen, indien het zijn moet, en het te verbranden eer het kan gelezen worden. En de lieden die tot zulk middel hun- non toevlucht nemen, heeten vich de apostelen der christelijke liefde Pier uit het Land van Aalst, schrijft in zijn blad En in Belgie hebben eenige voorname liberalen ter gele- genheid der deftige fransche revolutie banket gehouden. Het is waarlijk uit- u zinnig En daarom een groot getier in dit wij waterblad. Wat banketten voor de revolution- nairs, die monsters in menschenvellen Dit gaat alle afschuwelijkheid der af grijselijkheden te boven. Wij, vlamingen, zullen ons wel wach ten te zeggen dat hoegenaamd al de da den der omwenteling gerechtvaardigd kunnen worden, en dat in het streven der revotutionnairs geene feiten voor komen, die onwaardig mogen genoemd worden. Doch ei' zijn in de geschiedenis groo- tere bloedhonden, afgrijselijkere beu len, verachtelijkere monsters dan de on- wentelaars van 1789 geweest, waarvan zij zelfs heiligen zouden willen maken, iets wat wellicht met dea tijd wel zal gebeuren. Wij bedoelen Philips II van Spanje en zijnen even bloeddorstigen handlan ger 4lva, van gevloekter nagedachtenis. Men leze slechts het laatste werk van M. Namêche, rector der hoogeschool van Leuven, waarvoor de clerikalen toen wij allen nedergezeten waren om ons avondmaal te gebruiken, begon de huinhoud- ster zich over Caleb ongerust te maken, omdat zij hem niet zag, want zij is zijn bloedverwant en zeer aan hem gehecht, en zij kon derhalve niet eten voor dat zij wist wat er van hem ge worden was. Zij zond dien ten gevolge den on dertuinman uit om naar Caleb te zoeken, 't Was bij twaalven, mijnheer, toen hij Caleb vond, en raad eens waar, mijnheer Wel, hoe zou ik dat kunnen raden Hij lag in zwijm, mijnheer, onder een der vensters van den noordelijken vleugel, en zij zeggen dat hij door eene scheur van het blind gekeken en een geest gezien had. Zonderling mompelde Lionel. Ilij had aan tafel gezeten en nauwelijks iets van ziju middagmaal genuttigd, zoozeer stolde hij belang in hetgeen de knecht vertelde. Maai bij vond het niet geraadzaam, nog langer te blijven zitten of nog iets meer te vragen, uit vrees van vermoedens bij den knecht op te wekken. XXVII. Eene droevige reis. Het rijtuig waarin Violette gezeten was, reed met snelle vaart langs het strand, maar sloeg tot hare groote verbazing niet zijwaarts af om Waterloo Bridge over te gaan. Zij maakte zich ongerust en werd zenuwach tig bij de gedachte, dat de koetsier door dom heid of onwetendheid, den verkeerden weg had ingeslagen, en dat nu een kostelijke tijd verlo ren zou gaan. Zij trok hevig aan 'de koord, maar de voer man gaf er geen acht op hij scheen integen deel steeds harder door te rijden; reeds waren zij weder Temple Bar doorgereden en naderde nu Fleetstreet in vollen draf, want de straten waren op dit uur bijna ledig zoodat geen oponthoud van rij tuigen als andersinds ontstaan kon. Violette richtte zich op om het portierraam te openen, hetgeen haar met weinig moeite gelukte. Zij schreeuwde tot den voerman, maai bij gaf er geen acht op. Misschien verloor hare zwakke stem zich in het gerammel van hst rijtuig. Bijna wanhopig geworden bij de gedachten aan de ziekte barer moeder, zou Violette met gevaar van haar eigen leven getracht hebben uit het rijtuig te springen, maar toen zij trachtte het portier te openen, bemerkte zij dat het mot een slot gesloten was. Daarop begon zij hard te kloppen tegen de voorste raampjes van het rijtuig. Ditmaal kon het niet anders of de koetsier moest haar hoo ren. Maar hij keerde zich niet eens zijn hoofd om. liet rijtuig reed nu Smitfield over, nog een paar minuten en het had Bishopgateitreet be reikt. Violette keek naar buiten en trachtte te zien waar zij was maar de wijk was kaar geheel en al onbekend. Een onbeschrijfelijk gevoel van wanhoop overviel iiaar. Het rijtuig rolde immer voort; huizen en straatlanteerns vlogen kaar voorbij en het dreunen der hoefijzers van de paarden scheen gelijk te staan met het kloppen van haar hoofd. Langzamerhand begonnen de huizen meer en meer van elkander verwijderd en op zichzelven te staan. Zij zag boomen en de straat veran derde ineen landweg, die zich eiadeloos ver scheen uit te strekken. Zij gevoelde dat zij het slachtoffer was van het een of ander schandelijk komplot, maar zij twijfelde geen oogenblik aan het verhaal \an de ziekte harer moeder. Haar hoofd was te zeer beneveld om geregeld te denken over hetgeeu dien avond voorgevallen was en wist alleen dat booze menschen, uit lust tot kwaaddoen, haal ver weg van hare moeder voerden. Zoo zat zij dan te staren op den donkeren weg en bad den hemel om hulp in dit uur van angst en wanhoop. Na omtrent twee uren snel doorgereden te zijn, hield het rijtuig stil voor eene ouderwet- scke herberg. Het scheen wel als wierden de reizigers ver wacht want hoewel het lang na middernacht was, kwam een man uit den stal te voorschijn, zoodra het rijtuig stil hield. Aide ramen dei- herberg waren donker en de deur dicht, zoodat de bewoners zich allen blijkbaar ter rast had den begevenmaar de staldeuren stonden opeu en daarbinnen brandde een lanteern. Er werd geen oogenblik tijd verloren terwijl de stal knecht de hijgende en dempende peerden uit spande, kwam een ander met een paar versche peerden uit den stal. Dit was slechts geschikt om den angst der arme Violette te vermeerderen. Al de voorval len van dien nacht schenen eerder een benauw den droom dan werkelijkheid te zijn. Zij stak haar hoofd buiten het portier en zag een lang sterk gebouwd man op weinig afstands van het rijtuig staan. Om 's hemels wil, riep zij uit, wie gij ook zijn moogt, zeg mij wat dit alles beteekent. Waarom heeft man mij hier gevoerd. Is er dan iemand ter wereld, die wreed genoeg kan zijn om eene dochter van hare moeder te willen scheiden. De vreemdeling naderde het rijtuig. Zijn gelaat werd door den breeden rand van zijnen hoedoverschaduwd, terwijl eene grootecachcnez zijne kin bedekte. De nacht was heel donker hoewel het fraaie weder was, en Violette kon moeielijk in dien man den markies van Rox- leydale, aan wien zij dien avond zoo weinig aandacht geschonken'had, herkennen. Wie gij ook zijn moogt, ik bid u, heb medelijden met mij, risp zij weenend uit. Als gij nog een greinte menschelijk gevoel bezit, beb dan medelijden met mij en breng mij terug naar Londen, naar mijne moeder. Lieve jonge dame, antwoordde de markies ik bid u, omtrent uwe moeder kan ik u gerust stellen. Hare ongesteldheid was slechts een verzinsel. Alle middels zijn goed en zoover ik weet, bevindt zich uwe moeder even wel als ooit. Zij is niet ziek O, God dank de hemel zij dank daarvoor 1 en die brief den brief van den doctor Dat was slechts een kleine onschuldige list, die ik zeker beu, dat gij mij vergeven zult, als gi] de beweegreden zult kennen, diimij deed handelen. Het mag wel niet juist geheel en al zijn gelijk liet behoort, maar 't was toch niet slechter dan wat anderen voor mij gedaan hebben. De versche paarden waien iutusschen voor gespannen en de voerman zat weder op den blok. Eer Violette in staat was nog iets te j vragen, maakte de markies eene buiging en verwijderde zich. Hij nam zijne plaats op het achterbankje weêr in de stalknecht liet de paarden los, en voort ging het weer in vlie gende vaart langs den donkeren weg. In het eerst was het slechts een enkel gevoel dat Violette'» hart bezielde, namelijk innige dankbaarheid aan den hemel. Hare moeder was niet ziek, hare duurbare moeder liep geen gevaar De last van angstige bezorgdheid, was van haren boezem gewenteld en de verlichting was zoo groot, dat het eenigen tijd duurde eer het bij haar opkwam aan haren eigen toestand te denken. Maar toen zij eindelijk kalm genoeg was om het gebeurde van dien avond met be daardheid na te gaan, sclipen zij alsof zij het verstand verliezen zou. (Wordt voortgezet). w.' P aotimmvir» jje

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1