HET GEHEIM DOOVEN. 4de Jaar. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER 10 C EN TIMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST. D*!i« aGewone, 15 centimen f Prijs der AnnodcenEeklameni 75 oentimen per drukregel. Vonnissen op de derde bladzijde1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het bad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 28 SEPTEMBER Buiteiilandscli politielf overzicht. Be fransche kiezingen. In de alge- meene kiezingen welke Zondag plaats gegrepen hebben, zijn er 387 uitslagen op 576 beslissend gekend. Zij verdeeleu zich op de volgende wijze tusschen de verschillige partijen Republikeinen 227 waarvan 168 ge matigde en 59 radikalen. Tegenstrevers 160 waarvan 85 ko- ningsgezinden53 bonapartisten en 22 boulangisten. Verder zullen er den 6 Oktober 180 balloteeringen plaats grijpen waarvan den uitslag aan 137 republikeinen guns tig schijnt en slechts aan 43 tegenstre vers van de republiek. Daar de koloniën, even als vroeger, nog een tiental republiekeinsche geko zenen zullen leveren,kan men uit boven staande cijfers besluiten dat, wanneer de kiezingeu zullen voleindigd zijn door de balloteeringen, de Fransche Kamer 372 republikeinen en slechts 204 tegen strevers zal tellen. Veronderstelt men dat de radikalen het republikeinsch vaandel zullen vol gen, dan zal de anti-konservatieve meer derheid ontzettend zijn. De overwinning der Republiek is dus gewichtig het is zelfs een onverwachte triomf. Voor wat Parijs alleen betreft hebben de republikeinen 259,915, de reactionnairs 33,534 en de boulangisten 201,962 stemmen. Wanneer men de reactionnaire stemmen bij de boulangis- tische voegt, dan bekomt men 255,496 stemmen, een cijfer dat zoo groot niet is als dat der stemmen door de republi keinen bekomen en 100,000 stemmen minder dan over eenige maanden. Engeland De partiien gaan eene belangrijke verandering ondergaan. De partij Tory of bewarende partij, een der grootste h storische partijen, is op het punt van te verdwijnen. Haar naam, haar politiek, alles gaat zij afstaan om eene nieuwe partij te vormen De nationale partij deze laatste za.1 be vatten al de radikalen en afgescheurde liberalen aan het hoofd der welke M. Chamberlain en lord Hartington staan en al de conservateurs of Tories, door den markies van Salisbury bestuurd. M. Balfour, staats-sekretaris voor Ierland, wijst het ontwerp der stichting eener katholieke Iersche hoogeschool, door den Staat ondersteund af. Die ver- 48. VAN DEN BANKIER. Het licht der ondergaande zon maakte van de breede rivier in de verte eene roede schit terende streep, terwijl de schaduwen van den avond het sombere eikenhouten vertrek reeds begon te verduisteren. Violette begon met schrik te bedenken dat een tweede nacht vol angst haar wachtte, toen zij op eenmaal een sleutel in het slot hoorde omdraaien. De deur' werd geopend en een heer trad de kamer binnen. Ditmaal herkende zij den man met wien zij den vorigen avond in het Circense Theatre had kennis gemaakt. De jonge edelman had met zijnen kwaden geest en medeplichtige Rupert Godwin gedineerd en een weinig te veel be dronken. De bankier was vroeg in den namiddag van de naaste spoorwegstatie met een rijtuig geko men. Hij' kende de zwakheid van den man dien hij tot zijn werktuig en speelbal gebruikte, en vreesde dat zijn helsch plan misschien niet geheel en al ten uitvoer gebracht zou worden als hij zelf niet daar was om de draden in handen te houden die de pop in beweging brachten en hem door de donkere kronkel paden van het komplot te leiden. Het oude kasteel in het graafschap Essex was zeer ruim en uitgestrektlord Roxleydale en de bankier hadden in eene tamelijk huise lijke kamer, in een afgelegen gedeelte van het gebouw, te zamen gedineerd, van waar het klaring is hefc gevolg van het gerucht dat eene redevoering van denzelfden M. Balfour in Engeland veroorzaakte, en volgens welke men beweerde dat hij de Ieren zou laten verstaan hebben dat die Hoogeschool hun zou worden toege staan. Oostenrijk. De zegepraal der jonge Thecken heeft voor uitslag de benoeming van graaf de Thun als gouverneur en het ontslag van prins Alois von Lichten- stein, de opsteller der schoolwet en voorzitter des klerikalen club van den Reichsrath. Dit ontslag is zooveel als de verwer ping dier wet, welke sedert drie jaren, slechts onrusten veroorzaakt heeft aan de aanhangers der onzijdige lagere scho len onder het toezicht van den Staat geplaatst. De werkerskwestie in Engeland. Nooit is de strijd tusschen werk en kapitaal heviger geweest dan op onze dagen, nimmer werd den handen arbeid meer uitgebuit dan nu. De laatste werkstakingen van Londen hebben klaar bewezen dat de lagere standen der engelsche natie tot de diepste ellendeen dienstbaarheid gevallen zijn, zoo dat honderde menschen er van honger bezwijken. In geheel Europa, waar thans de wer- kersquaestie in beweging is, staat men verwonderd over de matigheid en den geest van praktijk welke de londensche werklieden bezielden in hunne vorderin gen. Iedereen heeft hulde gebracht aan den gezonden wil en het doorzicht dezer arbeiders, die slechts vorderden wat doenlijk en bekomelijk was op den juisten oogenblik, en daardoor bewezen hebben dat zij geene partij zijn van onbeschaafde en ongeoorloofde revolu- tionnairs of woelgeesten, maar wel eene partij van zakelijke hervormers en van wettige progressisten. Na eene maand kalme doch hardnek kige werkstaking hebben de sjouwers der dokken, dank de krachtdadigheid der leiders Tillett en Burns en de bemid deling van den lord-meier en den kar dinaal Manning, ten halve hunne eischen zien inwilligen, Die toegeving is van zeer groote beteekenis over twintig jaar zouden de meetingen der grevisten als strafbaar aanzien geworden zijn, en hunne leiders Burns en Tillett zouden het met het gevang bekocht hebben. De vei-eeniging van al de krachten der geluid hunner stemmen, evenmin als de klank der voetstappen vau den knecht, die hen be diende, kou doordringen tot aan de kamer waar Violette dien dag in angstige spanning wachtende, had doorgebracht. Met het vallen van den avond vertoonde zich de baronnnet voor zijn slachtoffer, verhit dooi den wijn, dien hij gedronken had en door Rupert Godwin zooveel mogelijk aangespoord om zijne lage plannen door te zetten. Die plannen waren zoodanig overlegd, dat het bijna niet mogelijk was dat zij bij eene zwakke en eerzuchtige vrouw mislukken kon den, en Rupert Godwin, die van alle vrouwen zonder uitzondering kwade gedachten had, meende dat Violette ten eenenmale buiten staat zou zijn aan de verleidelijke aanbiedingen die de markies haar zou doen weêrstand te bieden. Hij moest namelijk voorgeven niet anders dan eerlijke bedoelingen te hebben, en haar in allen ernst, zijne hand aan te bieden, maar hij moest haar tegelijkertijd voorstellen met hem te vluchten en het huwelijk in het geheim te doen voltrekkenals zijnde de eenige manier, waarop het hem mogelijk zou zij?u Violette tot zijne vrouw te maken. Als de reden daarvoor moest hij zijne minderjarig heid doen gelden. Violette geheel onbekend met de wereld en zonder twijfel begeerig om de goede kans van markiezin van Roxleydale te worden, niet te laten ontglippen, zou natuurlijk dit voorstel aannemen. Zoo had de man van de wereld het overlegd, maar er was niets meer dan de eenvoudigheid van een onnoozel meisje toe noodig om al die goed overlegde plannen in duigen te werpen. De yacht van Roxleydale lag in de Theems, niet ver van daar, voor anker. Als Violette in het geheime huwelijk toestemde, dat de mar kies haar zou voorstellen, moest zij er toe londensche arbeiders is eene onafzien bare macht en de werkstaking wettelijk geworden deze kan noch door leger, noch door gerecht meer beteugeld wor den. De werkersvereenigingen zijn in En geland ontstaan door het inrichten der vermaarde Traders Unionswelke on telbare leden bevatten. Zij waren in het begin geen gevolg van eene vooraf op gevatte meening of doel naar socialisme, maar alleen volksgezelschappen. Zij kwamen op afgezonderde plaatsen tot stand, kenden eerst eikanderen weinig, tot zij eindelijk een overgrooten bond uitmaakten. Dan verkregen zij een vaster doel zij werden niet alleen maatschappijen van onderlingen bijstand, maar tevens tegenstandskorpsen, die voor doel had den het werk te verdedigen, de verhoo ging van het loon en de vermindering van werkduring te vragen, en alles wat het lot van den arbeider aangaat te onderzoeken. W anneer de duitsche werklieden loonsverhooging vergden dan wierden zij hierin door hunne engelsche broe- broeders geldelijk ondersteund, want deze begrepen maar al te wel dat eene loonsverhooging in Duitschland niet anders dan loonsverhooging in Engeland moest te weeg brengen. Iedere maal dat de engelsche werk lieden eene verhooging van loon vor derden, antwoordden de bazen hun dat de arbeid voor dezelfde voortbrenging in Duitschland 10 a 30 °/0 minder be taald wordt dan in Engeland, en dat het hun gevolgenlijk onmogelijk is, ten ware met verlies, aan hunne werkgasten te voldoen. En die bazen spreken waarheid. De belgische nijveraars bevinden zich in hetzelfde geval. Heel Europa, en vooral de landen van groote nijver heids voortbrenging, zooals Engeland, Frankrijk en Belgïe, lijden grootelijks te veel om uit te houden door de lage prijs van het arbeidsloon in Duitsch land Ziethier voorbeelden dezer gevolgen bij het groot ongeval te Antwerpeu is het gebleken dat de werklieden in de patroonsmelterij van den heer Corvilain daar arbeidden voor een spotloon de bestbetaalde meisjes wonnen 52 centie men daags, sommige anderen 32 cen tiemen en de kinderen, welke men aan die gevaarvolle bezigheid gebruikte, kregen 20 centiemen. En had de heer Corvilain 500 meisjes noodig gehad in plaats ran 100, nog zou hij ze bij de gebracht worden, om zich aan boord van dat vaartuig te begeven, onder voorwendsel dat men het kanaal zou oversteken, en het huwe lijk in Frankrijk voltrekken, waar het geheim natuurlijk beter bewaard zou zijn. Als zij eenmaal aan boord va i de yacht was, kon de markies haar overal heen voeren waar hij verkoos. Hij bezat eene fraaie kleine villa op een der eilanden in de nabijheid van Napels, en het was daarheen dat Rupert Godwin hem aan raadde zijn hulpeloos slachtoffer te voeren. Zoodra Violette eenmaal uit den weg ge ruimd zou zijn, gevoelde Rupert Godwi i dat zijne wraakzuchtige plannen ten opzichte van Clara Westford als volkomen geslaagd be schouwd konden worden. Dan, maar dan alleen zou hij de trotsche Clara in het stof vernederd zien, dan, maar ook dan alleen zou hij de zelfvoldoening hebben zich gewroken te zien voor het leed dat de vrouw, wolke hij eertijds bemiude, hem had aangedaan. De markies naderde Violette terwijl zij maar :iehzelve geheel meester voor het 'open raam stond, waar de laatste stralen der ondergaande zou een gouden gloed wierpen over hare blonde lokken. Mijn weerde miss Watson, sprak hij, ik kom dezen avond tot u als de nederigste boe- t< ling, die ooit om vergiffenis kwam bidden. Kunt gij mij vergeven Mijne vergiffenis is gemakkelijk te ver krijgen, lord Roxleydale, antwoordde Violette op bedaarden toon, en moge de hemel u even zeer het wreede en doelloos leed vergeven dat gij iemand hebt aangedaan, die u nooit het minste kwaad deed, voor wie gij inderdaad zoo vreemd zijt dat het mij nog ten eenemale onmogelijk valt, te begrijpen welke redenen gij voor uw buitensporig gedrag moogt hebben. Ik zou u gemakkelijk de smart kunnen verge- hand gehad hebben. Op Terjoden, hier dicht bij onze deur, heeft men een nieuw peerlenfabriek op gericht, waar zoo men ons verzekert de meisjes 50 centiemen krijgen voor 10 uren arbeid. Onze kantbloemenmaaksters in de om liggende dorpen bekomen 25 a 60 cen tiemen, en winnen er de tering bij AVeten onze rijke kapitalisten zulks Worden de afrikaansche negers zoo be handeld Te Londen hadden de werkstakingen iets buitengewoons zij dragen in zich een zeldzaam voorbeeld van de kracht en de eendracht welke eenige hoofd mannen weten in te boezemen aan dui zenden en duizenden werklieden, die vroeger zonder tucht of samenhang han delden. Trouwens, het was eene staking die langzaam, wijselijk en krachtig voorbedacht en belegd werd,een opstand die rijpelijk overwogen was, dank aan het geduld, aan lofwaardige voorzich tigheid en verstandhouding welke alleen de uiterste armoede en de krachtdadige wil eener uitgehongerde massa, tot het verste gedreven, kan verwekken. Alle macht om voordeelig te blijven) eischt een bestuur van een begaafd hoofd- Die werkstaking bekwam alleen hare geduchtheid dank aan haren leider, aan John Burns, een man, gisteren nog on bekend, en thans aanzien als een diep politieker, als een bespraakt redenaar. John Burns is een echte tribuin, een volksleider, die, zonder fraaiklinkende woorden, begrijpt wat hij zegt en wat hij doet, en die met stalen wil en eene overgroote zielskracht van de gelegep- weet gebruik ta maken, en eenen bijval zonder weerga geniet bij de menigte welke, met een onvoorwaardelijk ver trouwen hem overal tot het einde toe zal volgen waar hij ze leiden wil. Tot hiertoe is hij in zijne onderneming geslaagd. Overgroote inschrijvingen zijn hem uit alle landen toegekomen, zelfs uit Australië, om de kosten der werk staking te kunnen volhouden. Het was deze strijdkas, gevoegd bij de verzamel de sommen door de werklieden sedert vele jaren op het karig loon uitgespaard tot de afwachting van den gegeven oogenblik, dat het de sjouwermannen toegelaten werd op den voet van gelijk heid met de dokkencompagniën af te rekenen en den hongersnood te voorko men, die gewoonlijk een onverricht einde stelt aan slecht ingerichte werkstakin gen. Vervolgens heeft men ook kunnen opmerken hoe zonderling het engelsche ven, die gij mij aangedaan hebtmaar het valt mij veel moeilijker u vergiffenis te schen ken voor al het verdriet en den angst die gij mijne moeder berokkend hebt. Zij is weduvve, mylord, en haar leven is in den laatsten tijd een leven vol moeite en zorg geweest. Zij had deze laatste beproeving wel kunnen ontberen. De markies bloosde tot achter de ooren bij dit verwijt. Hij was nog zeer jong, te jong om geheel en al slecht en schaamteloos te wezeu, en gevoelde al het grievende van het verwijt, dat in Violette's woorden lag opgesloten. Maar de lessen van zijnen verleider lagen hem nogversch in het geheugen, en dit betere gevoel was slechts voorbijgaande. Lieve miss Watson, sprak -hij, lieve Violotte, wani men heeft mij gezegd, dat die zoete naam de uwe is, en welke andere naam zou beter met uwe bekoorlijkheid kunnen overeenstemmen lieve beminlijke Violette, de ongerustheid uwer moeder kan spoedig ein digen. Eenige woorden van uwe hand kunnen haar weldra omtrent uwe veiligheid geruststel len. Het is nog niet te laat voor den post die naar Londen vertrekt. Schrijf slechts, en uwen brief zal terstond naar het naaste postkantoor gebracht worden. En wanneer zal de brief in Londen aan komen Morgen vroeg 1 Viollette bedacht in stilte, dat het nauwe lijks mogelijk was,dat zij zelve vroeger dan den volgen leu morgen Londen zou kunnen berei ken, al waren de omstandigheden haar ook zoo gunstig. Was het niet veeleer te voorzien, dat zij nog dagen lang op die gehate plaats gevangen gehouden zou worden Het zou dwaasheid geweest zijn eene kans te verliezen om ten minste eenigzins de ongerustheid harer volk is Heel de natie was der grevisten toegenegen. Welke bediedenis zulks gehad heeft, is nog een geheim. Omha lingen, giften, feesten ten voordeele der werkstakers hebben overal plaats gehad en vergrootten iederen dag den strijd- penning. De lord-meier is als bemidde laar tusschengekomen en de cardinaal Manning werd als voorspreker gezonden tusschen de compagniën en de arbeiders. Welke ook het doel of de oorsprong dezer feiten zijn, zij schijnen veelbedui dend, en geven recht aan diepe veron derstellingen. J. B. G. Iemand, die door een eenvoudig middel van 23jarige doofheid en van geruisch in de ooren genezen is zal de beschrijving van dat middel in het Hollandsch gratis een ieder op aanvraag toezenden J. H. Nicholson, 4, rue Drouot, Pa rijs. De Vleeschbelasting. Het is niet alleen in de steden dat zij hare noodlottige gevolgen laat gevoelen, zij drukt ook noodlottig op de bevol king van den buiten. Het katholiek ministerie beweerde dat de wet noodzakelijk was om den land bouw ter hulp te komen. Welnu, gaat eens naar buiten, heeren klerikalen, en in plaats van de boeren tegen de libera len op te jagen, of ze als slaven naer de beevaartplaatsen te zenden, spreekt hun eens over landbouw en veekwee- kerij. Gij zult geen landman aantreffen, die de wet op het vreemd vee niet ver- wenscht. Deze wet wolke onze landbouwers als in een ijzeren kring omsluit, belet hun op een der gunstigste tijdstippen wel ke zich ooit voorgedaan hebben van geld te winnen. Er is dit jaar buitengewoon veel bees tenvoeder. Welnu, beesten kunnen kweeken, is een kapitaal punt voor on ze landlieden, t Is kwalijk te boeren als men er geen vee kan op nahouden. Het is nu dat onze buitenlieden uit den vreemde magere beesten zouden wil len doen komen. Met den overvloed van voeder kan er zich geen betere tijd voor de veeteelt voordoen. Maar die vervloek te wet op het vreemd vee staat in den weg onze boeren worden afgeschrikt door de zware belastingen en moeten het beestenvoeder wegwerpen. Wat volgt daaruit Vermindering van den nationalen veestapel. moeder te doen bedaren. De markies scheen op recht te zijn en zij was zoo geheel en al in zijne macht, dat hij buitendien weinig reden kon hebben om haar te bedriegen. Ik zal schrijven, sprak zij, en begaf zich naar de tafel, waarop zich een inktkoker en eene schrijfportefoelie bevonden. O lord Rox leydale, als gij ooit uwe moeder hebt lief ge had, heb medelijden met de mijne en met mij. Deze woorden raakten eene oude woud, die diep in het hart van den jongeling verborgen was. Er was een tijd geweest, dat hij de tee- derste en toegevendste aller moeders innig had lief gehad, en dat is een gevoel, dat nooit geheel en gansch uitsterft, zelfs niet in het ge moed vad den verhardsten zondaar. Lord Rox- eydale wist dat hij in den laatsten tijd een slechte en onverschillige zoon geweest was, en en de eenvoudige woorden van Violette troffen iem op eene gevoelige plaats. Spreek mij niet van mijne moeder, riep lij uit, er zijn sommige zaken, waarover men nooit moet spreken. Schrijf uwen brief, Viollet te, en ik zal zorgen dat hij op de post komt. Hij ging naar het venster, en zag naar bui ten. De duisternis begon zich snel te versprei den en eene lange streep vertoonde zich aan den westelijken gezichteinder, waar de zon was ondergegaan. iolette schreef eenige weinig omzichtige regels. Hoe zou zij ook eenigzins uitvoerig hebben kunne i schrijven, terwijl zij geheel on zeker was van haar eigen lot en wellicht van alle kanten dooi gevaar omringd werd Zij be paalde zich derhalve tot de volgende weinige woorden, die bestemd waren om hare moeder zooveel mogelijk gerust te stellen Lieve Moeder Ik ben veilig en gezond. Meer kan ik u voor het oogenblik niet zeggen. Geloof dit en blijf DE

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1