LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs 5 fr' VÜOr de stad- 5 fr 50 voor den buiten, PBIJS PER NUMMER 10 CENTIMEN. voorop betaalbaar. en abonneeit zich. op alle postkantoren voor den buiten: voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangsiraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Prijs der Annoncen J Gewone' 15 centimen Reklamen, 75 centimen Vonnissen op de derde bladzijde1 frank. per drukregel. Nee spe nee metu. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het bad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 5 OCTOBER. Biiiteiilaiidscli politiek overzicht. Frankrijk. Overalwaar de konings- gezinden zich tegenover kandidaten van Boulanger in minderheid bevonden hebben de eerste zich voor de laatste uit den kiesstrijd getrokken en zoo ook wederzijds. De republikeinen trekken insgelijks eensgezind ten strijde en alles doet voor zien dat de balloteeringen ten hunnen voordeele zullen uitvallen. Amerikaansche-Staten, voor doel heb bende eenen vereenigingsbond tusschen de twee Amerikas te sluiten, bijeenge komen. Afrika. Engeland en Duitschland zien af van de blokkeering waarin zij de oostkunst van Afrika gedurende tien maanden gehouden hebben om den sla venhandel uit te roeien. Die afsluiting helpt tot niets de han del wordt in het binnenland uitgeoefend en is te zeer in de zeden der Araben ge drongen om door dit middel uitgeroeid te kunnen worden. Engeland. Men weet dat de ver gelding der wetgevende bedieningen gansch tegenstrijdig is met de beginse len die tot heden de vertegenwoordigen de regeeringsvorm van het Britsch-rijk geregeld hebben. Tot hiertoe heeft de meest in Engeland gevorderde partij er nog niet ernstig aan gedacht vergeldin gen te vragen voor de volksvertegen woordigers. De Engelsche koloniën ge ven aan het moederland het voorbeeld van eene grondwettelijke verandering, die voor doel heeft het parlement toe gankelijk te maken aan het talent en aan het patriotism zonder van fortuin voorzien te zijn. De wetgevers van Nieuw-Gallen hebben een wetsontwerp gestemd door hetwelk de vertegenwoor digers voortaan eene vergelding zullen verkrijgen. Serbië. Koningin Nathalie is in den loop der week te Belgrade aangekomen. Niets bijzonders heeft hare aankomst in het koningrijk waarvan zij onlangs de vorstin was, gekenmerkt. Volgens de beste ingelichte tijdingen heeft zij een bezoek aan haren zoon afgelegd. De kiezingen die plaats gegrepen hebben, behouden de radikale meerder heid, welke vijandig is aan de politiek van het driedubbel verbond, hetgeen aan Oostenrijk en Duitschland niet be vallen moet. De nieuwe Skoupchtina bestaat uit 11/ radikalen, slechts 15 liberalen-con- eervateurs en geen enkele progessist, Indien de koningin niet officieel ont vangen is geworden, indien zij de poor ten der hoofdkerk gesloten gevonden heeft wanneer zij zich aanbood, is zij rijkelijk vergoed geweest door het ont haal dat haar van wege bet volk is te beurt gevallen. Meer dan 50000 perso nen hebben hare aankomst toegejuicht en het volk heeft zich aan allerlei ver makelijkheden overgegeven. Amerika. In den loop der week, is het groot internationaal kongres der JJe Veldpaters. Toen generaal Pontus als minister van oorlog optrad, verklaarde hij den per soonlijken dienst voor le staan, en dat hij geen minister zou blijven, indien hij daarover de eensgezindheid der beide staatspartijen niet kon winnen om de hatelijke plaatsvervanging, de onmacht en de schande van ons leger af te schaffen Later beloofde dezelfde minister van oorlog de legerreserve in te richten, en ja eene reserve die niet alleen op hel papier zoude bestaan, maar uit daartoe afzonderlijk opgeroepen, daarna af te richten, te kleeden en te wapenen man schappen Jaren en maanden zijn verstreken de heer Pontus is nog altijd minister van krijgswezen de militieloting en het remplacement beslaan nog en de beloofde reserve is aaneengebroddeld uit oud soldaten geheel ontslagen niet meer gekleed noch gewapende manschap, welke men drie jaren na hunne afdan king op het controol houdt, die voor de helft, gehuwd zijn, geene revue meer bijwonen en hunne verouderde militaire kennissen geheel vergeten hebben. Doch in vergoeding voor dit alles, heeft generaal Pontus de trommelaars weder ingericht, en 68 veldpaters bij het leger ingelijfd, die den graad van officier bekleeden en er al de eerbewijzin- gen van genieten zonder het vet trakte- mentje te vergeten, Waar is het mis schien, dat wanneer zij zich aan de broêrkenszonde zullen overgeven uit al die veldpaters een particuliere krijgs raad zal benoemd worden om hen met de gewone rechtbanken niet meer te doen afrekenen. Dank aan dit almoezenierskorps is thans de volmaaktheid van het leger verzekerd, en de ministers Pontus, Woeste en Oc slapen gerust met gesloten vuisten. Een kerel die daarover te vreden is, is 49. hoe hij handelen moest, en was nu verlangend om weer naar de stad terug te keeren. Hij'wist 'OTTTirp "OTTTTlTTIff I *eer,Soed welke straf er op stond op het mis- HJj x u" .O. lij 1 !VI 1J ,v,an opvoering eener minderjarig, en gevoelde geen den minsten lust om te doen blijken, dat hij de hand in het spel gehad had. Hij nam derhalve den brief van Violette, zegde den markies haastig goeden nacht en sprong in het rijtuig, dat op hem wichtte. Lord Roxleydale van zijnen kant verlangde niets liever dan zoo spoedig mogelijk terug te keeren naar de kamer, waar hij zijne schoone gevangene gelaten had, en waar hij natuurlijk verwachtte haar te zullen vinden. VAN DEN BANKIER. Violette had in haar verlangen om hare moeder weêr te zien dienzelfden avond het kasteel wel willen verlaten; maar de markiezin zegde haar, dat het onmogelijk zou zijn de reis naar de stad voor den volgenden morgen te doen en dat zij haar alsdan zelve veilig naar hare moeder wilde brengen. Dien nacht kon Violette derhalve gerust slcipGii onder de bescherming vn*1 h&re nieuwe viiendin en zich betrekkelijk gelukkig gevoelen bij de gedachte, dat de post hare moeder den volgende morgen dien brief zou brengen, dien zij geschreven had. Weinig droomde het meisje, hoe ijdel die hoop was. Lord Roxleydale had Rupert Godwin in den gang ontmoet, op het oogenblik dat hij gereed was de briet te verzenden en de bankier was zonder veel moeite te weten gekomen wat die brief beteekende. Het is nauwelijks noodig te zeggen, dat Rupert Godwin tusschen beide kwam, en zorgde dat de brief niet op de post gedaan werd. Hij had zelf ook nog iets voor de post, zegde hij den brief uit de handen van den lord Roxley- dale nemende en hij zou wel zorgen dat Violette s briet tegelijkertijd bezorgd werd. Een rijtuig stond te wachten om hem naar de statie van den spoorweg te brengen. Hij had zijn beschermeling goed onderricht, Zijne verbazing was derhalve niót gering toeu hij den vogel gevlogen vond uit de kooi' die hij zoo listig opgezet en zoo gevoelloos van lokaas voorzien had, en met een gevoel van diepe beschaming vernam hij later de tegen- woordigheid zijner moeder in dit huis. Ware Rupert Godwin er nog tegenwoordi» geweest oir. staande te houden of hem uit val- sche schaamte te doen volhouden, dan zou Roxleydale misschien nog getracht hebben zijn voornemen door te zetten. Zooals het nu was, verliet hij liet kasteel in alle stilte en begaf zich naar de stad, zich schamende over hetgeen hij gedaan had en met het vaste voornemen om, welke dwaasheden of buiten sporigheden in het vervolg de eentoonigheid van zijn loven mochten afbreken, zich nooit weder met het schaken van jonge meisjes in te laten. Dat mogen allemaal goede tijdingen zijn m romans op het tooneel, sprak hij bij zich- zelven, terwijl hij in het rijtuig zat. Zulke dingen deugen niet in het werkelijke e.en en zij niakeu dat iemand zich buitenge woon klein begint te gevoelen als hij zich daar mee inlaat. Pin uit het Land van Aalst Nu zal hij niet meer moeten sidderen en beven bij het beschouwen van die kazerns waar ontucht en goddeloosheid op den troon zaten. Nu zal hij niet meer moeten schrijven: dat de kazernen pestholen van zedebederf zijn. v Nu gaan onze piotjes, die voor 'nen rijkemans zoon opgetrokken zijn brave jongens blijven, wanneer zij voor meneer den veldpater portez-arme zullen aanslaan, en voor iedere geweer^- sc boudering nen dikken salut van den gekwispelden drietuiter zullen krijgen. _Nu zal het niet meer noodig zijn dat Pier schrijvele en krabbe om die pest holen van zedebederfte kuischen en te reinigen. En nochtans Pier wist dat hij niets dan smaad en leugens over het leger en de oversten uitkraamde hij wist dat het godsdienstig gevoelen onzer lotelingen door de overheid geëerbiedigd wordt dat in de kazerne het vloeken, de dron kenschap en de slechte zeden weinig be staan en derhalve zeer streng beteugeld worden: dat het iederen soldaat, zelfs degene die met arrest gestraft is, toege laten wordt des zondags zijne godsdienst plichten te volbrengen, en dat er om den voldoenden zedelijken toestand in het leger te behouden geene veldpaters in de kazerne noodig zijn. Wat het mooiste van de zaak wordt, is lat die veldpaters door de bisschoppen aan-en afgesteld worden, en aai deze alleen hunne verslagen en inlichtingen over de zedelijkheid en den godsdienst ijver des legers te overhandigen hebben. Het ministerie heeft daar geen zaken meè, het hoeft ze slechts te betalen O, indien de geestelijkheid de wijsheid bezat om er bij hare zending te blijven, indien zij er alleen eene taak van ver draagzaam herderschap en menschen- liefde te plegen had, wij zouden geen enkel woord tegen die krijgsalmoezenier- derij over hebben; doch eene lange on dervinding heeft ons geleerd hoedaning de geest en het doel der kerk is, eenmaal hare priesters den huize binnensluipen. "W ij weten te over dat de godsdienst hier voor onze clerikale ministers wederom een bedriegelijke dekmantel is waar achter de politieke spionneeriug, be dreiging en dwang zullen schuilen. Het is geenszins de verzedelijking van het leger welke men voor doel heeft, maar wel de dweepzuchtige indringing, de verpaapsching. Van het leger, dat alleen nationaal, TWEEDE DEEL. I. Onder den grond. Lionel Westford had besloten geen tijd te verliezen in de uitvoering van het plan, dat zijn bezoek bij de huishoudster hem had doen opvatten. Hij besloot de geheime gangen en kelders te onderzoeken zoowel als de verlatene ledige kamers van den noordelijken vleugel, terwijl het geheele huisgezin op Willmingdon Hall in slaap verzonken lag. Het was een stout besluit want er behoort een moedig hart toe, om on bekende en geheimzinnige gevaren te trotsee- ren. Maar eenmaal overtuigd zijnde dat zijn plicht hem gebood snel te handelen, was Lionel W estford de laatste man om voor onbekend gevaar, dat voor hem lag terug te deinzen. Hij bezat veel van den geest zijn vaders, den geest van een trouwhartigen zeeman, die de eerste is om gevaar en dood onder de oogen te zien en de laatste om onder tegenspoed of neerlaag te bezwijken. Lionel verliet ten acht ure de kamer van mrs. Beckson, nadat hij de oude huishoudster door zijne vriendelijke belangstelling in het verhaal, dat zij gedaan had zeer voor zich ingenomen had. Acht ure en hij kende de gewoonte aan het luis goed genoeg om te weten, dat ten elf ure op zijn laatst, ieder lid van het gezin zich ter rust zou hebben begeven. Hij keerde naar zijne kamer terug. Een paar nieuwe aangestoken waskeersen stonden op de tafel te branden. Eene daarvan blies hij terstond uit. Hij zou gedurende zijne ontdekkingsreis in den noordelijken vleugel licht noodig hebben en hij wist niet hoe langen tijd hij aan zijne ouderzoekingeu zou hebben mogen besteden. democratisch zoude moeten zijn, gaat men thans trachten eene clerikale massa te maken. Even als men enkel een cleri- kaal kiezerskorps wil hebben, waaruit alle liberale bestanddeelen op de onbe- schaamste wijze gebannen zullen worden, even wil men op den soldaat en op zijne overheid drukken om er eene clerikale strijdkracht uiteen stuk van te vormen, die aan de bisschoppen gehoorzaamt, en waarop de bisschoppen bij iedere gele genheid zullen rekenen om de ultramon- taansche gedachte, om de politiek welke zij hoe langs hoe meer op den rug der ministers zullen leggen, door te drijven. Zoo, gevolgenlijk, zal het liberalis- mus, zal de vrije gedachte niet alleen tegenover een onafzienbaar clerikaal kiezerskorps staanmaar indien de libe ralen zich te veol roeren, zal men hen weten te dwingen met de gewapende macht, welke de veldpaters voor last hebben te verkwezelen, te kneden en te herbakken. Of de clerikalen in dat waagstuk zul len lukken, gelooven wij weinig. Eerst zal men beginnen met de paters in de krijgshospitalen toe te laten bij de soldaten die gevaarlijk ziek zijn. Dan, bij gelegenheid van het Paaschfeest ook al eens inde spreekplaats,der kazerne doch later zal de gekruinde kerel in de soldatenkamers toegelaten, ofwel zullen dn manschappen vergaderd worden in of buiten de kazerne om het gezalfde woord in stede van de theorie van den priester te gaan aanhooren en hunne daden er naar te schikken. In plaats van den officier, zal de pi'ies- ter de leidsman van het hart en den geest van den soldaat worden, en wie begrijpt het niet het is tegen ons op, tegen het liberalismus, tegen den vrij heidszin, tegen al wat democratisch en onafhankelijk schijnt, dat men hen leiden zal. maar aan de priesters de zedelijke en de verstandelijke disciplien. De geest van onderwerping en zelfop offering zal voor het Vaderland niet meer wezen, maar voor God niet meer om den bodem en onze inrichtingen te ver dedigen maar om den hemel te verdie nen niet meer om het vertrouwen der oversten te winnen door eene stipte gehoorzaamheid aan derzei ver bevelen, maar om te gehoorzamen aan God niet meer omdat het leven van den krijgsman gelijk dat van eiken waren vaderlan der toebehoort aan de natie uit plicht en voor den roem en de vrijheid van Belgie, maar omdat het leven van Gods wil afhangt, waarvan de kerk en de priesters de vertegenwoordigers op aarde zijn. Deze zullen hun dus de ma- noeuvers en den waren strijd aanleeren waarmede de kerk en de God der heir- scharen alle eeuwen door gezegepraald heeft De clerikalen weten dat over 't alge meen de krijgsoverheid liberaal is alleen omdat zij geleerdheid en verstand bezit. Ofschoon over 't algemeen ook de over heid mot den onderdaan zich weinig met wijsgeerige of politieke quaestiën inlaat, toch ondergaat de mindere den verstandelijken invloed van den hoo- gere, en dat willen de clerikalen belet ten. Zij willen een leger hebben waarvan de geest aan de eischen der priester partij voldoe, waarvan de gedachte naar het clerikale mysticisme gericht blijve en dat den priester gehoorzame wanneer hij bevolen heeft. Aan de offi cieren, aan de generaals zal men de werktuigelijke krijgstucht overlaten, De clerikale bladen loopen hoog op met deze nieuwe inrichting der veld paters, en zouden nog meer willen dan generaal Pontus hun toegestaan heeft zij eischen niet alleen eenen almoezenier voor ieder garnizoen, maar daarbij nog eenen voor elk regiment, en balen des wege het voorbeeld van Duitschland aan, waar de almoezenierschap aldus en rangopklimmender wijze ingericht is onder het bestuur der aartsbisschoppen die den graad van generaal hebben. at de clerikale bladen er vergeten bij te voegen, is dat de legerinrichting der duitsche krijgsmacht gansch regi- onnair is, t is te zeggen dat de korpsen per provincie, de afdeelingen per arron dissement, de regimenten per kantons ingelijfd worden, zoodat eene brigade nagenoeg bestaat uit al de weerbare manschap van eene groep nevenseenlig- gende steden en dorpen. Geen wonder dus dat eenige der dorpspastoors aange» wezen worden om hunne eigene parochia nen te volgen wanneer het leger te velde trekt. Wat de clerikale bladen insgelijks vergeten te zeggen, is dat Duitschland een groot protestansch keizerrijk is, on dat de protestantsche priester geenszins een onverdraagzaam politiek man is zooals onze belgische geestelijken, die van den godsdienst eenen winkel maken om overal den neus te willen steken in zaken die met den eeredienst noch van bij noch van verre iets gemeens hebben. In Belgie, waar de geestelijkheid alle aanmatigingen, alle eerzucht wil genie ten, waar zij meester wil zijn, en waar Hij zette zich bij do tafel neêr, trok eene nog brandende keers naar zich toe, en nam een boek op maar hij vond het volslagen onmoge lijk om zijne aandacht op het boek dat voor hem lag, te bepalen. Zijn geest was geheel en al vervuld met de gedachte aan hetgeen hij ging ondernemen. Zijne taal was inderdaad vreeselijk. Alleen in het holle van den nacht, moest hij eene lange rei donkere kamers doorzoeken, met het doel liet een of aider spoor van eene afschu welijke en geheimzinnige misdaad te vinden, die hij geloofde in den noordelijken vleugel van Willmingdon Hall begaan te zijn. Hoe langer hij nadacht over hetgeen hij gehoord had, hoe zekerder het bewijs van de schuld des bankiers hem voorkwam. Een vreemdeling was op dien drukkenden zomeravond op Willmingdon Hall aangekomen, dat was meer dan een jaar geleden, en niemand had dien vreemdeling het huis zien verlaten. Tot zoover was alles duidelijk op te maken uit het verhaal van de huishoudster. Het was evenwel mogelijk, dat die vreemdeling onop gemerkt het huis verlaten had, hoewel zoo iets in zulk eene talrijke huishouding zeer onwaar schijnlijk was. Buitendien was er in het gedrag van den boekhouder, Jacob Dauiëlson, iets zonderlings geweest, dat buitengewoon geschikt was om kwade vermoedens te doen opvatten. Was hij getuige eener misdaad, of de mede plichtige van eenen misdadige geweest Dat mocht zijn zooals het wilde, zijn gedrag maakte in allen gevalle een deel uit van het geheim, waarop Caleb Wildred's onsamenhangend gepraat zoo onbestemd doelde. Lionel Westford, met het boek in zijne hand, was in zulke gepeinzen verdiept gidurende de vervelende uren, die nog verloopen moesten eer het middernachtelijk uur aanbrak. En altijd onveranderlijk, zoodra zijne over denkingen het dnisterst waren, wanneer het beeld van eenen moordenaar met dreigende houding en opgeheven arm, gereed om te tref fen, voor zijne verbeelding oprees, verscheen ook een tweede beeld, dat van eene vrouw, als om met de schrikbeelden zijner gedachtenden spot te drijven. Hij beminde, eerlijk en oprecht, Julia God- win, en een gevoel van doffe wanhoop knaagde aan zijn hart, als hij bedacht hoe hetgeen hij thans ging ondernemen, ellende en schande over haar hoofd kon brengen. En toch verbood zijn eergevoel hem zijne taak onuitgevoerd te laten. Er mocht gebeuren, wat er wilde, hij moest tot het einde "toegaan, al mocht ook het volbrengen van dien plicht hem zijn leven lang ongelukkig maken. Eindelijk sloeg do klok twaalf. Een voor een weergalmden de slagen met plechtigen klank door de stilte van den Zomernacht. Lio nel Westford opende het venster en zag naar buiten. Geen spoor van licht was aan een der vensters van het uitgestrekte gebouw te zien. Het geheele huishouden had zich ongetwijfeld ter rust begeven. Ik zal nog een half uur waehten, eer ik het waag deze kamer te verlaten, dacht hij. Hij vreesde zelfs het geringste gevaar te loo pen van in zijn voornemen gestoord te worden. Zorgvuldig had hij zijn plan overlegd, en zijne eenige vrees was, dat men bij toeval zijne voetstappen zou hooren wanneer hij door het onbewoonde gedeelte van het huis liep. Eenmaal op de plaats z ilve zij ide, vreesde hij voor niets meer. Al de vertellingen van spo ken en andere verschrikkingen,die omtrent den den noordelijken vleugel in omloop waren, te amen genomen waren niet in staat zijn hart T T-

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1