HET GEHEIM Open antwoord Nummer 42 (206) Zondag 20 October 1889. 4de Jaar. LIBERAAL WEEKBLAD YOOR 5 fr. voor de stad. Abonnementsprijs: J 6 fr 50 voor den buiten, voorop betaalbaar. PRIJS PER NUMMER 10 G EN TIMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van bet blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centimen Pr,]s der Annoncen J fieklamenj 75 Mntlmen j per drukregel. Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het bad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 19 OCTOBER. De liberalen van bet Arrondissement Aalst worden vriendelijk verzocht de Algemeene Vergadering der Liberale Associatie bij te wonen, welke zal plaats hebben Zondag 20 October 1889, om 3 1/2 ure namiddag, te Ninove, in het lokaal van den Liberalen Kring DAGORDE 1° Wedersamenstelling van het Mid- den-KomiteitBenoeming der leden voor de kantons Geeraardsbergen, Her- zele en Sottegem. 2° Wetsontwerp tegen de Bekwaam heidskiezers. aan Pier uit het eiland Chipka. lenigt, Vaartkapoen. politiek overziclit. Engeland. Deliberale partij van Glad stone heeft achtereen vole ens verschei dene zegepralen behaald in gedeeltelijke kiezingen. Dit feit toont eene verande ring van gevoelens, die ontstaan was door dat de liberalen die in 1886 Lord Hartington en M. Chamberlain in huu- nen opstand tegen M.Gladstone gevolgd 61. VAN DEN BANKIER. Clara Westford bracht de hand aan haar voorhoofd met een gevaar van de uiterste ver bazing. Haar gelaat werd lijkkleurig bleek. fZij gevoelde dat een groot onheil voor de deur stond. Maar voor het oogenblik was zij nog te veel verward van zinnen om al het belang te ge voelen van hetgeen de man haar zegde. Maar tien minuten, sprak zij bij zichzel- ven. Ik moet haar gaan opzoeken. Zij kan nog niet ver weg zijn. 't Zal nu welhaast twintig minuten zijn jufvrouw, hernam de man want het is wel tien minuten geleden, dat gij hier gekomen zijt. En wat betreft eene jonge jufvrouw in eeue wijk als deze te zoeken, dan kunt gij even goec hopen eene speld in eene hooischelf te zullen vinden. Het best wat gij doen kunt is stillekens naar huis gaan. Uwe dochter zal natuurlijk terstond naar huis komen, als zij ziet dat men haar door een misverstand voor iemand anders gehouden heeft, en misschien reeds eerder dan gij te huis zijn. Maar als het nu eens geen misverstand Was Als het eens een complot, een wel over dacht plan was om mijne dochter in de macht van den eeu of anderen booswicht over te leveren Clan Westford zegde dit tot zichzelven veel eer dan tot den man. Zij dacht aan Rupert Godwin's bedreigingen, aan zijne onheilspel lende wenken omtrent het gevaar, dat hare dochter aan het tooneel bedreigde. hadden, ze nu daarlaten om deel te ne men aan liet niet dubbelzinnig libera lism van den eerbiedwaardig™ Staats man, die alles gepoogd heeft om de weD.en zijns lands te veranderen in den zin van milddadigen vooruitgang. De overwinningen van Gladstone beloven eenen belangrijken uitslag die van het bestuur te doen besluiten jegens Ierknd zijn politiek van dwang af te staan, en een politiek van verzoening te beginnen. Duitschland. De bijeenkomst van den Tzar van Rusland met den keizer van Duitschland is van korten duur ge weest Het is niet twijfelachtig dat het enkel een wederbezoek was. De Tzar heeft uit beleefdheid willen antwoorden op het bezoek des keizers. Niettegen staande de verzekeringen van vriend schap tusschen de twee vorsten gewis seld, heelt men den indruk van eene steeds aannemende koelheid tusschen de roven van Berlijn en Petersburg. Uongarië. Het Hongaarsch parle ment heeft zijne zittingen begonnen. Men verwacht zich aan eenen zeer hevi- gen strijd tegen M. Tisza gericht. Oostenrijk.Eene nieuwe gebeurtenis doet zien hoe moeilijk en hoe bedenke- ijk de toestand is, die uit de kiezingen spruit, welke aan de Thecken eene zoo aanzienlijke meerderheid gegeven heb- Den. Prins Aloisius van Lichtenstein, voorzitter van den Club der rechterzijde, ueeft zijn ontslag gegeven als lid van den Reichsrath. Italië. In de rede die M. Crispi, eer ie minister van koning Umberto, uitge sproken op een banket te Palerma heeft lij zich veel meer uitgebreid over den inlandschen toestand van Italië en over de kwestien die zuiver nationaal zijn dan over de gewichtige zaak van den Europeensche toestand. Hij loochent volstrekt en stel lig wat men gezeid heeft over de inwilligingen welke aan de eischen der klerikale partij te Rome en in Europa, zouden gedaan geweest zijn. Serbië. De hevige krisis die Serbië verdeelde sinds de wederkomst van ko ningin Nathalie te Belgrade, is gestild sinds dat de ongelukkige vorstin haren zoon heeft mogen zien. Portugaal. De koning van Portu- gaal ligt op stervenhij is berecht ge weest door de kardinaal aartsbisschop van Lisabon. Nog van koekoek-één-gezang. De razernij van den huichelenden schrijvelaar uit het Land van Aalst gaat immer crescendo en heeft geene Zij bad hem uitgetart, in vast vertrouwen dat de Voorzienigheid medelijden zou hebben met hare hulpeloosheid, en haar voor de aan vallen van haren ve; volger zou bewaren. Zij had haren gezworen vijand, die zulk eene donkere schaduw op hare jeu d geworpen had, uitgetart. Zij had hem durven weerstaan, en nu gevoelde zij reeds zijne macht nu gevoelde zij reeds welk een zwak schepsel zij was, om te strijden tegen zijne wraakzuchtige iutriguen. Ik had moeten bedenken, hoe dikwijls het den booze vergund wordt op deze wereld te zegepralen, dacht zij. O hemel als de slag slechtsmij alleen had getroffen, dan had ik het kunnen verdragen maar mijne dochter, mijn onschuldig lief kind Ik kan de gedachte niet uitstaan, dat zij zou moeten lijden. De armoede en ellende, elke ramp zou mij welkom geweest zijn, als mijn lijden die teedere bloe sems slechts bewaren mocht van in het stof vertreden te worden. Gedachten vlieden even snel door het hoofd als de weerlicht op zomeravonden door de wol ken, en deze gedachten vlogen door Clara Westford's hoofd, terwijl zij half bewusteloos tegen de leuning van haren stoel leunde, waar van zij was opgestaan. Het medelijden van den poortier werd door- die blijkbare droefheid ten zeerste opgewekt. Ga maar gerust naar huis, jufvrouw sprak hij op troostenden toon. 't Zou mij niet verwonderen als gij bij uwe tehuiskomst uwe dochter reeds op u vond zitten wachten. Clara schudde bedroefd met haar hoofd. Gij weet niet, welke redenen ik heb om bevreesd te zijn, sprak zij. Ik vertrouw u, goede man, want ik zie, dat gij medelijden met mij hebt. Gij zijt goed bekend met de gevaren, die iemand aan het tooneel bedreigen. Ik denk dat gij alles weet, wat hier omgaat aal™ meer. Dit alles omdat wij hier twee middelbare scholen hebben in vol- en bloei en vooruitgang. Indien Pier alleen het beginsel of de noodwendigheid van een neutraal od- derwijs tegenover het catholiek onder richt wilde onderzoeken, vergelijken en betwisten, wij zouden met dienhard- nekkigen strijd vrede hebben en dezen eenigszins begrijpen, daar die vent nu eenmaal denkt dat omdat hij de sletsen van den Paus mogen kussen heeft, hij lier aangesteld is om de Kerk, het geloof en de paperij te vertegenwoordigen in de goede stede Aalst. Maar zoo overmoeds achtbare ouders die hunne kinderen naar die scholen zenden, aanvallen eerbiedwaardige da- men, die deze scholen aanmoedigen, be schimpenbekwame leeraars enleerares- sen, die hij noch van verre noch van bij kent, belagen t n kleineeren kinderen die de leergangen bijwonen, uitschelden voor zedeloos gebroed en dit alles zonder redeu of zin... Zie dat gaat over zijn hout, en wij gelooven vast dat die vent eene spin in de hersens heeft. Die scholen zijn goddeloos zegt Pier, en hij weet dat hij liegt. Die schó ón zijn liberaal, en meer niet en Pier weet zoo wel als wij welke rechtzinn 'ge overtuiging de vrijzinnige huisvaders oeamen met hunne kinderen een enkel wetenschappelijk en onzijdig onderricht e laten bekomen. Moest het tenhalve waar zijn hetgeen iet Land van Aalst wekelijks bevat over die scholen, de helft der stad zou den godsdienst vijandig en de vrijden kerij aangekleefd zijn, en er zou hier noch doopsel, noch eerste communie, noch kerkelijk huwelijk, noch gewijde legrafenis meer plaats grijpen. Yan dit alles bestaat geene gedachte of is geen spoor aan te wijzen want wij iberalen, dragen bij al die gewone en openbare acten van het leven mis schien wel eenigszins om welstaanswille onze dikke kluiten en witte franken naar de kerk, welkewij weten het niet nalaat er goeden sier mede te maken. Gij Pi er, gij zijt een hatelijke, on verdraagzame broodschrijveren wij beklagen uwe onwetende, droeve lezers, die u misschien op uw woord gelooven, omdat het hun verbóden wordt een libe raal dagblad te lezen. Ultramontaan catholiek, zijt gij, maar voor christe lijke liefde heeft uw boos hart geene kloppingen. Gij verwijt ons gedurig dat die twee scholen broeinesten zijn van verderf. Wie loopt hier verdorven Gij bewijst niets Gij wilt uwe lezers wijs maken dat een klerikaal onderwijs alleen het goe de, het zedelijke is. Wacht een beetje, confrater gedu rende achttien honderd jaren zijt gij, clerikalen, er niet in geslaagd om, in de landen waar gij oppermachtig waart, de diepgezonkenheid van het verbeteren, het op te heffen, en te beschaven. Ja, de geschiedenis leert ons dat daar waar gij geheel meester waart, het verval zoo groot was, dat geen pen het kan beschrijven. Alleen de statistiek der vonnissen van de rechtbanken zou nog heden ten dage de zeldzame bijzonder heden kunnen aanwijzen der gevolgen van uw onderwijs. En hedendaags Er verloopt geene wreek dat er geene schanddaden der broêrkenszonde moeten aangeboekt wor den. Zou het daarom niet zijn dat de liberalen uwe scholen als pestholen ont wijken Als wij van Pier zeggen dat het het bijgeloof is, de kerkwinkel waarvan hij in zijn hatelijk, onnoozel en zouteloos weekblad de huichelende tolk is, en die het waarachtig geloof dooden, dan roept hij uit neenneen neen, voor geld is het niet, maar voor de ziel der burgerskin deren. n Laat de ziel onzer kinderen gerust, man. De ouders die verantwoordelijk zijn, en er alleen het grootste belang bij hebben, zijn daar om over de ziel en gewis ook over het lichaam... te wa ken. De Kerk beweert dat het onderwijs en de opvoeding der jeugd hare zending is. Wij loochenen het volkomen. En de opstellers onzer grondwet wisten wat zij deden met het openbaar onderwijs op de schouders, van den Staat te tor- schen. Jammer dat zij tevens dit onder wijs niet kosteloos en verplichtend ge maakt hebben. Het onderwijs is vrij. Jawel. Maar die vrijheid zou alleszins onder het toezicht van den Staat moeten wezen, en die vrijheidzou niet mogen reikenjbuiten het aanleeren der Waarheid en 't gezond on derzoek. Zij die van die vrijheid gebruik maken om de valscheid en de dwalingen aan te leeren, doen meer kwaad dan schurken en moordenaars. Als wij schrijven dat Pieren de schrij- velaars zijner soort de oorzaak zijn dat wij de colleges en de nonnenscholen ont vluchten omdat hij en zijne meesters een schisma over de leer der kerk ge trokken hebben, het schisma der Rede Wel, jufvrouw, ik zou zeggen, dat ik nog al tamelijd goed alles hoor, wat hier te hooren valt, gaf de poortier ten antwoord. Mijn dochter is nog zeer jong, geheel zonder ondervinding. Misschien zijn er velen, die haar schoon vinden, en ik weet dat dikwijls menschen zonder grondbeginselen op het too neel achter de schermen toegelaten worden. Zeg mij eens, goede vriend, hebt gij ooit ge hoord, dat mijne dochter door dezen of genen van die menschen met zijne oplettendheden vervolgd werd Nooit, antwoordde de man met volle over tuiging. Er komen er hier zooveel niet achter de schermen. Menschen die er niets van weten praten gewoonlijk een heele boel onzin over den schouwburg, en denken dat mylord die, of sir Harry die, altijd achter de schermen rondslenteren; maar goede hemel, lieve juf vrouw, gij zoudt onzen foyer bijna altijd ledig vinden, alhoewel ik daarmee nog niet zeggen wil, dat deze of gene niet wel eens een middel vindt om toegang te krijgen. En wat uwe doch ter betreft, ik heb van hen die haar opgemerkt hebben, hooren zeggen dat zij een van die bedaarde, stille zedige meisjes was, die zelfs de loszinnigste jongelieden niet durven beleedigen. In de overmaat van hare dankbaarheid over deze geruststellende verzekering, strekte Clara Westford hare hand uit en greep de ruwe hand van den poortier. Mijn goede vriend, riep zij uit, gij hebt de aangenaamste woorden gesproken, die ik in langen tijd van eenen vreemde gehoord heb ik zal mijn best doen om te denken, dat achter dit alles niets dan een misverstand schuilt, en dat mijne dochter veilig naar huis zal terugkeeren. Maar wacht eens, laat mij u nog eene vraag doen. Hebt gij ook den naam gehoord v n den doctor, die om mijne dochter gezoonden heeft. van de 19e eeuw,dat een afval in 't groot wordt de Rede die alle vroegere gods dienstige omwentelingen in de schaduw zal stellendan verdraait Pier den volzin en vertelt aan zijne lezers dat wij die middelbare scholen ingericht hebben om een schisma in te brengen. Hetgeen wij Pier en zijne meesters verwijten, legt hij ons ten laste Er is geene grootere uitzinnigheid dan te willen beweren dat de Staat onbe kwaam is te onderwijzen. Wij willen stellig niet zeggen dai liij alleen bekwaam is, maar houden staande dat niemand betere middelen bij de hand heeft dan hij. Het onderwijs moet eene zaak van al gemeen bestuur blijvenhet is een prin ciep van redematig socialisme, en stellig zal het eerste werk der liberalen moeten wezen, het aan de wisselvalligheden der partijen te onttrekken. Indien men aan den Staat deze be voegdheid ontnemen wilde, zou men ten zelfden tijde alle vooruitgang stil houden. Waardoor zou men het openbaar, neu traal onderwijs kunnen vervangen Toch door het privaat, dogmatisch on derricht niet, dat van het openbare, maatschappelijke leven moet, omdat het zich alle ontdekkingen toeëigent. De kerk ontdekt miets hare leering is on beweeglijk. Het privaat onderwijs zal nooit de macht hebben om door zichzelven vrij vooruit te gaan. De uitvindingen, op de natuur bekomen, kosten duur, en de wet nschap moet betaald worden. Men moet aan de geleerde uitvinders zorgen vrije betrekkingen kunnen geven, waar toe de Staat alleen bekwaam is. Wat zou Pasteur kunnen aanvangen hebben, zonder zijn laboratorium te Parijs En de groote bibliotheken, wonderbare col- lectiën, wetenschappelijke reizen, aard rijkskundige proefnemingen op gelijk- stondigemaar op verschillende gewesten. De Staat alleen kan dit alles verrichten en er de kosten van dragen Ja, er is de Kerk de zoogezegde onfeilbare wij weten het, maar wij weten ook waarom de clerikalen den Staat als onderwijzer zouden willen af schaffen. Zij zouden ons willen eenen sprong van eene eeuw achteruit doen maken, zij zouden, onder voorwendsel van vrijheid, zich het monopoleum van onderwijs willen aanmatigen. De Kerk is rijk. Zij zou, ontegenspre kelijk, indien zij het begeerde, zooveel kunnen doen als menige Staat. Doch Neen jufvrouw de knecht mag dien naam misschien genoemd hebben, maar als hij dat gedaan heeft heb ik er geen acht op gesla gen. En zijne woonplaats ook niet Neen, jufvrouw; ongelukkig weet ik geen van beiden. Dan heb ik ook niets dat mij tot leiddraad kan verstrekken, zuchtte Clara bedroefd. Zij wenschte den portier goeden avond, en verliet den schouwburg. Snel doorliep zij de straten vol voetgangers, waaronder zij geen enkel vriend kon tellen. Maar hoe zij zich ook huiswaarts haastte, toch scheen de tijd haar vreeselijk lang, zoo begeerig was zij om hare woning te bei eiken, waar het toch mogelijk was, dat zij Violette zou kunnen vinden. Maar helaas 1 ook daar wachtte, wachtte haar niets dan teleurstelling. Er was geen licht voor het venster van de kleine zitkamer. Violette was dus nog niet teruggekeerd. Clara West- ford klom met wankelende schreden den trap op, en trad de ledige kamer binnen. Tot hiertoe had de hoop haar nog staande gehou den. Nu echter werd zij moedeloos; al hare krachten schenen haar op eenmaal te begeven. Zij wierp zich op de oude sofa neer en barstte in tranen uit. Ik moet haar redden. Ik moetdacht zij, zelfs met gevaar van mijn eigen leven. Zij stak geen licht aan maar bleef in het donker zitten, met haar rug leunende op de leuning der sofa en hare beide handen tegen haar voorhoofd gedrukt. De ongelukkige vrouw deed haar best zich den naam van eenen vriend te herinneren, de een of ander lang vergeten,die haar in dit bitter uur van beproeving, hulp en bijstand kon schenken. Maar de armen hebben weinig vrienden hier op aarde. De aristocratische bloedverwanten, die vroeger aan de schand van de schoone dochter van sir Jhon Ponsonby geloofden, hadden haar nu lang vergeten. Zij was even volkomen uit de wereld verdwenen, alsof het graf zich over haar lijk gesloten had. Zij had angstvallig elke gelegenheid vermeden om die genen te ontmoeten, die haar voor haar huwe lijk gekend hadden. Nu kan zij derhalve alleen op die vrienden rekenen, die haar in Hampshire gedurende den ongelukkigen tijd van haar huwelijk gekend hadden, eenvoudige, goede landliedeu, onbe kend met al de kronkelpaden der wereld en geheel ongeschikt om haar in dezen neteligen toestand te helpen, zelfs al hadden zij zich onder haar bereik bevonden en al ware hunne vriendschap van het deugdzame metaal ge weest, dat den verwoestenden invloed des tegenspoeds kan wederslaan. Clara had hen slechts gedurende den zomer tijd van haar bestaan gekend. Hunne vriend schap was haar steeds zeer aangenaam geweest maar zij had nooit gelegenheid gehad om haar te onthalenmaar wanneer zij dat dedenwaren zij volkomen verzekerd dat ook zij in haar eigen huis vette kalveren had, die voor de vrienden zouden geslacht worden. Het was niet op zulke onbeproefde vriendschap, dat Clara Westford in een moeilijk geval als dit, een beroep kon doen. Tot mijn grootste vijand is het, dat ik mij wenden moet, dacht zijRupert Godwin heeft overwonnen, en hij alleen is in staat mij te helpen om mijn kind terug te vinden 1 Vroeg in den volgenden morgen begaf Clara Westford zich naar eene stille straat in de James Square. Toen Rupert Godwin in hare woning geweest was, had hij zijn kaartje op de tafel laten liggen, waarop zijn adres te Londen te lezen stond. Wordt voortgeztt.) DE RGALM Ja, Pier, het is gezeid, geschreven en geprent In uw schijnheilig blad en lang zijn wij gewend Aan nwen loozen praat, waar iedereen meê spot, Als ge u als zedenprêker stelt in naam van God. Maar nu ge in heldendicht, u tot ons leeraars rieht, En zij door uwen raad vermaand en voorgelicht Een nieuwe baan misschien gaan inslaan en vervolgen, Gaan wij wellicht denstrijd, zoo haatlijk en verbolgen, Ten einde zien, o ja, het wordt waarachtig tijd Dat w'aan een andre vraag ons weekpapieren wijd Herinnert u, o Pier, in Aalst die vroegre dagen Toen gij nog wij bestonden alles was in rust Toen werden hier der kerk- en wereldlijke vragen Varhaspeld in der minne een ware levenslust. Daar kwaamt gij op en zegt dat overal hier kwaad is, En overal wenscht gij uw woorden werk en zin Ook menigeen nu viudt dat dit wat autocraat is, Omdat gij krenken wilt den geeBt van broedermin. Gij, Pier die steeds den dienst van God met Kerk ver- Terwijl gij weet en ziet van beiden 't groot verschil Zoo brengt gij scheuring aan in de ongeleerde menigt' Die niets dan 1 eriag vraagt, die niets kan kennis wil. De tweespalt is meer gróót die gein de stad wilt brengen Enonder'tvreedzaam volk dat leeft voor deugd en werk Wantimraer zeggen dateen hoop vanzwijns en krengen Ons onderwijs hier baart, O Pier, dat is te sterk Ons burgerij is christlijk, ja, maar niet vervallen Tot eene schaar van dwepers zoo gij wis begeert Ons burgerij is braaf en zedig, e i bij allen Heerscht de gezonde Rede en die de Waarheid eert. "Wij strijden voor het Goede en haten de personen Dieniets dan voor hunkraamenzelfbelangzichtoonen, Eu onder 't kerklijk masker azen op het geld, En onder 't masker blijven mannen van 't geweld. O Pier, ja, zegt gij ons indien we daarop zwegen, Dan zou op ons de schuld der grootste lafheid wegen, Dan bleven wij den pucht te kort in ons journalen, Dan bleven wij niet waard te heeteu liberalen.... Nog eens tot Biot gezeid, met den gewonen groet Al wat gij, Pier, bestrijdt, moet lof baar zijn en goed 1

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1