HET GEHEIM 4de Jaar. Nummer 45 (207) Zondag 27 October 1889. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. Abonnementsprijs: 5 fr 50 voor den buiten, voorop betaalbaar. ritIJS PER NUMMER 10 C EN TIMEN. Men abonneert zichop alle postkantoren voor den buitenvoor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgang straat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. r, Gewone, 15 centimen Prijs der AnnoncenKoklamen> 76 centimen J per drukregel. Vonnissen op de derde bladzijde, frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het bad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 26 OCTOBER. Buitenlandsch politiek overzicht. Portugaal. Koning dom Luiz van Portugaal is den 18 Oktober overleden in den ouderdom van 51 jaren. Tusschen de politieke of sociale maatregelen die zijne regeering kenmerken, moeten wij, onder andere, de afschaffing der sla vernij in de Portugaalsche bezittingen, de vermindering der belastingen, de verkooping der goederen van de geeste lijkheid om de staatsinkomsten te her stellen, noemen. Het is de hertog van Bragance die hem zal opvolgen onder den naam van dom Carlos I. Amerika. Het kongres der drie Amerikas, nu vereenigd, heeft voor doel de politieke, tol- en muntschikking die M. Blaine zou willen stichten. In Enge land heelt men ongelijk op dit kongres geen acht te slaan, en zich gansch twij felachtig te toonen over zijnen mogelij ken uitslag. M. Blaine is besloten niets te sparen om eene volledige groepeering van al de Staten van Amerika rond het groote gemeen ebest van het Noorden te doen voortspruiten, en dat met een vooruitzicht welk tegenstrijdig is aan dat van Europa. Egypte. Men maakt te Kaïro groote voorbereidsels voor de ontvangst van den prins van Wallis. Hij zal te Kaïro vrijdag aanstaande aankomen, en zal het Engelsch garnizoen en de Egyptische troepen in oogenschouw nemen. Gedu rende die reis te Kaïro, welke gevolgd moet wezen van een verblijf te Alexan- drië, zal de prins van Wallis gelegen heid hebben om de huldebewijzen die het leenheerschap van Groot-Britanje over het land van Egypte zullen duur zaam maken, te ontvangen. Duitschland. Woensdag zijn de zit tingen van het Duitsch Parlement geo pend geweest De redevoering van den Keizer handelt vooral over inlondsche kwestiën. Zij bevat nochtans eenige woorden, waarin hij over de betrekkingen van Duitschland met de naburige landen spreekt en hij getuigt dat de bevestigin genten gunste van'tbehoud van den vrede vermeerderd zijn, door de persoonlijke betrekkingen van den keizer met de vorsten van de naburige landen die of wel bondgenooten of wel vrienden zijn. De keizer, op het einde zijner redevoe ring, heeft zich beperkt slechts den vrede voor het toekomend jaar te be loven. 52. VAN DEN BANKIER. Maar zelfs die wanhopige stap eindigde in niets dan teleurstelling. In de woning van den bankier vond mrs Westi'ordniemand dan James Spence, de knecht, die haar zegde dat zf,n meester uit de stad was en niet voor den vol genden dag terug zou zijn. Als mijnbeer Godwin op zijn landgoed is zal ik daar heen gaan en hem opzoeken, sprak Clara tot den knecht. Ik kom voor eene zaak van gewicht, inderdaad, eene zaak van leven of dood. De heer Godwin is ongelukkiglijk niet op Wilmingdon Hall, jufvrouw antwoordde de man zeer beleefd, en het spijt mij u te moeten zeggen, dat ik niet weet waar hij is. Hij heeft mij niets gezegd, dan dat. hij uit de stad ging en morgen terug zou komen. Dan zal ik morgen terugkomen, sprak Clara met een zucht. Met wanhoop in het hart keerde zij zich om en keerde terug naar hare eenzame en nu zoo droevige woning. Zij Hep langzaam, want hare zwakke heenen konden haar nauwelijks dragen. Zij had geld in har ui zak, doch het kwam geen oogenblik in ture gedachten op, eeu rijtuig te nemen. De doffe stompheid van haar honfd scheen haar bijna ongevoelig voor lichamelijk lijden temaken. De door de zon beschenen traten vol mot bezige lieden, die zich ginds eu her waarts heen haastten, en verlevendigd door de Engelanl. Engeland heeft besloten al de gronden toe te eigenen die nog niet bezet zijn in Midden-Afrika. Zij zal de hand leggen op eene onmetelijke op pervlakte onbezette gronden, dewelke ze moet meester maken van een over groot Afrikaansch rijk dat zich zal uit strekken van den Kaap tot den Soedan, daar die landen ten Noorden verbonden zijn met de bezittingen van Britsche maatschappijen van de groote meeren en Oost-Afrika en ten zuiden met de ko loniën van Kaap en Natal. Die nieuwe verwervingen gronds zullen niet ge schieden zonder dat Portugaal er tegen opkome. Paus en Bisschoppen. De wereldlijke slaven der geestelijk heid waarvan Pter uit het Land van Aalst het potsierlijkste model is, ju belen omdat de Paus eindelijk ze keren heer Stillemans tot bisschop van Gent benoemd heoft. Kannunik Rutten nochtans zou de man geweest om er eens ferm door te kappen, en met de overblijvende liberalen in Oost-Vlaan deren kort spel te maken. Men had ons inderdaad Rutten beloofd, en nu krij gen wij Stillemans. Het is spijt, waar achtig. Vroeger had niemand van dien Stil lemans hooren spreken, maar thans wordt hij in eens door de Piers der cle- rikale drukpers tot in den hoogsten hemel verheven. Het is waar, in de ca- tholieke wereld wordt men ras beroemd en onsterfelijk. Herinnert u eens Lam- brecht den vorigen bisschop. Die men- schen bezitten als het monopolum van wijsheid en bij hunne dood de heiligver klaring. En die wijsheidverklaring gaat over tot bij onze pastoors de ultramontaan- sche hoogmoed is overal dezelfde. De Kerk is van gevoelen dat zij alles, alles haar onderworpen, en zij aan nie mand iets verplicht is. Aanschouwt op een dorp den priester in zijne kerk Niemand mag hem antwoorden op zijne leugens, en gene die hem onder breken zou, kan door de wet gestraft worden als eene krenking aan den open baren eeredienst toegebracht. En die priester heeft daar de macht eerlijke lieden, wetten, land en koning zoo als in 1879 te benadeelen eu te smaden. Eu hij wordt door den Staat betaald voor eenen openbaren dienst, door den Staat gehuisvest, in het bezit gesteld van eene pastorij en kerk, welke aan woelige drukte, schemerde voor hare vermoei de, door tranon verduisterde oogen toch ging zij steeds voort en wendde hare schreden tot baar vreugdeloos verblijf. Zij bevond zich juist in eêne van de drukste straten van het strand, toen zij plotseling haren naam hoorde noemen door eene stem, die haar bijzonder bekend voorkwam, eene stem die haar aan vroegere gelukkige dagen deed denken. Zij schrikte op als iemand die uit eeuen be nauwden droom ontwaakt en een flauwe blos vloog over haar gelaat. Mrs. Westford! riep zij uit. lieve mrs. Westford, gij zijt het inderdaad? Ik ben zoo verwonderd u aldus alleen in de Btraten van Londen te ontmoeten. Clara Westford zag den spreker met eenen droomigen verwilderden blik aan. Dat bruin gebrande gelaat kwam haar eerst vreemd voor; maar de welbekende stem bracht haar verleden weder voor den geest. Zij zag den vreemdeling eenige oogenblikken zwijgend aanvervolgens openden zich hare lippen en zij noemde den welbekenden naam Gilbert Thornleigh 1 Ja, de vreemdeling met het bruine gelaat was niemand anders dan Gilbert Thornleigh, de eerste stuurman van het schip de Lily Queen. Gilbertriep Clara Westford uit, Gilbert 1 zijt gij het inderdaad Ja, weerde mrs. Westford, ik zelf en niemand anders. Ik ben aan al de gevaren van de schipbreuk ontkomen; ik heb al de ver moeienissen en onberingen van eene moeilijke reis door het meest woest gedeelte van de kust van Afrika doorgestaan, en nu nogmaals mijne voeten op Engelsch grondgebied gezet. Ik kan u niet zeggen hoeze t het mij verheugt de oude straten en bekende gezichten te zien en mij no eigene moedertaal weer te hooren spreken do ofemeente en den Staat toebebooren. De bisschoppen willen heerschen over het land en zich bemoeien met wat om gaat in vreemde landen. Hun overmoed kent geene grenzen. Zij bemoeien zich met Italië, waar de Pauszich bemoeit met geheel de wereld: het blijkt uit de italiaansche gazetten dat men in het Vatikaan een nieuw dogma of geloofspunt aan het brouwen is. De wereldlijke macht van den Paus zal weldra door Leo XIII worden uitge roepen. Dus dat wij, armechiistenezielen hier in Belgie, aan eene macht zullen moeten gelooven die niet bestaat, of anders zul len wij als ketters gedoemd worden. Laat nu de Paus zooveel als hij wil ex cathedra zeggen dat hij de wereldlijke macht moet hebben, 't zal toch den on- feilbaren niet baten, want de Italianen hebben hun land een en vrij gevochten, en zij zullen niet toelaten dat Rome weer een bandietennest worde, of dat men met de vrijdenkers weder zoude doen gelijk vroeger met Giordiano Bru no, den martelaar der Inkwisitie. Overi gens Christus heeft geleerd een geheel tegenovergesteld beginsel dan hetgene nu de Paus als dogma wil verklaren Mijn rijk is van deze wereld niet Zoo sprak de rechtzinnige hervormer en socialist, die niets dan de waarheid en het goede predikte. Doch de dweepers uit het Vatikaan en uit de bisdommen geven wel den bras van hetgene de Wijze Man van Nazareth leerde men heeft het hier bemerkt in de triomphtochten van sieur Lambrecht door de Vlaamsche dorpen die man was de ootmoedigheid, de ze digheid zelve hij profiteerde bijna niets. Ook is hij er zijnen dood gaan aan halen. Ziethier hoe minister Crispi overliet wereldlijk gezag van den Paus oordeelt. In Palermo werd hem dezer dagen een banket aangeboden, waar hij zich vol- genderwijze uitdrukte Wij hebben eenen dubbelen strijd vol te houden, tegen de vertegenwoor- gers van het verleden op het gebied der nationale eenheid en der geestelijke vrijheid. Het tijdelijk pausdom, alhoe wel eeuwenoud, was slechts een over gankelijk tijdvak in het leven van Rome. Rome heeft geleefd en het gezag gevoerd voor het wereldlijk pausdom; Rome zal bestaan zonder het pausdom en itali- aansch blijven. De klachten en de bedreigingen Behoef ik u nog te zeggen hoezeer het mij ver- verheugt u weer te zien En toch, weerde mrs. Westford, vervolgde hij en veranderde plotse ling van toon, terwijl hij Clara angstig in het gelaat zag toch moet ik bekennen, dat het mij spijt u zoo bleek en vermagerd zoo geheel anders dan in Hampshire weer te zien. En uwe kleeding 1 gij zijt in zwaren rouw. Groots Hemel Violette, zij is toch niet dood De gebronsde wangen van den zeeman namen eene geelachtige tint aan, terwijl hij dezen uitroep liet hooren. Niet dood, neen 1 neen zij is niet dood, antwoordde mrs Westford op zonderlingen, half wezenloozen toon. Maar het een of ander ongeluk is u toch overkomen, daar ben ik zeker van, riep Gilbert Thornleigh uit. Uw gelaat vertoont sporen van verdriet. Gij zijt ziek ik ben zeker, dat gij ziek zijt. Ja, ik ben ziek, antwoordde Clara, de straat, waarin wij staan, draait mij voorde oogen. Ik begrijp niet wat er gebeurd is ik ontmoet u hier u, dien ik dood waande. Gij zijt dan gered geworden Gij zijt van het wrak der Lily Queen gered? Ja ik en drie van het schoep volk zijn er in geslaagd, aan land te zwemmen. Ik verzeker u dat wij eene zware worsteling hebben moe ten doorstaan, want het was geene gewone golf, die de Lily Queen tegen de rots wierp, welke hare sterke houten balken als een stuk glas, dat men op een steen werpt, aan stukken deed vliegen. Wij hadden niets dan onze red dingsboeien en onze sterke armen om ons te helpen, en wij moesten tegen eene vreeselijke zee inzwemmen maar op de een of andere manier slaagden wij er toch in, land te berei ken. De arme kerels, die hun leven aan de booten toevertrouwd hadden gingen allen naai den grond en het schip zelf werd tot gruis ge slagen. zoowel in bet binnenland als uit den vreemde kunnen er niets tegen doen. De koningHumberto heeft verklaard dat Rome niet voelbaar intangïbelo was. Dit woord heeft van uit Italië als als eene wet tot de hedendaagsche sa menleving geklonken. In den naam der vrijheid, hebben wij aan de Kerk hare bestendige en vol- komene uitoefening van hare geestelijke bevoegdheid gewaarborgd. Van uit Rome spreekt de Paus in volle vrijheid aau zijne geloovigen en voorziet in de belangen vrm zijn catho- liek wereldgebied. Wij hebben alleen zorg gedragen opdat de geestelijke macht geene aan matiging kweeke op het nationaal recht, hetgeen het redematig recht is. Onze maatregelen zijn te dezen opzichte ove rigens minder streng dan in hoegenaamd andere catholieke Staat. De vrijheid is aan het catholicisme gebleven als aan al ander verstandelijk grondbeginsel. Alle geloofsbelijdenis moet leven van hare eigen deugd. Dat de Kerk, nu zij vrij is, Prome theus zoekt af te schrikken door de ban bliksems des hemels, wat geeft dat ons. Onze zending is voor de Rede te strij den. J> De banbliksems o, dat is nu nog iets dat voor oud-ijzer lang verkocht is. Om zich eene gedachte te geven der verdwijning van haren zedelijken in vloed welke de Kerk ondergaan heeft, is het genoeg te herinneren dat het woord van ban der heilige Kerk voortijds de wereld deed sidderen en beven het was de zweep des Pausen, et nutu tremefecit Olympium. Zoodra het woord van ban werd uitgespro'.en, schudde de aar !e de koningen vreesden het meer dan eenen rampspoedigen oorlogde machtigste keizer wankelde op zijnen troon. De ban had vervaarlijke gevolgen men wei gerde brood en water aan genen welke er in geslagen werdenhet loste den eed van getrouwheid af der volkeren jegens hunnen Vorst. Men moet de oude cronieken lezen om zich rekening te kunnen geven wat de veroordeeling tot den ban was. De Paus had geene legers noodig hij vaardigde zijne bliksemmende breve uit, en een geesel erger dan de pest of colera viel over 't geslagen land. De kracht der excommunicatie was zoo hevig dat een keizer van Duitschland, om het gevaar af te wendenzich barrevoets naar Canossa begaf om vergiffenis tesmeeken. En mijn echtgenoot Har ley Hij was ongetwijfeld de laatste, die het zinkende schip verliet. Ik ken zijn moedig trouw Part. Gij zijt gered, mijn Harley is vergaan. Gilbert Thornleigh zag haar met de grootste verbazing aan. Weerde mrs. Westford. riep hij uit, gij tracht mij zeker wat wijs te maken. Uw echt genoot was niet aan boord, toen het schip zonk. Kapitein Westford is niet met de Lily Queen vertrokken. Wat Is hij niet met de Lily Queen ver trokken vroeg zij aan den zeeman, en zag hem met wijdopengespalkte oogen aan. Hij ging niet mede Hij was niet bij u toen het schip verging? riep zij nogmaals uit. Neen, zeker niet. Hij vertrouwde mij de scheepspapieren toe, en ik zeilde uit als zijn gevolmachtigde. Ik was nu juist op wegnaar de Waterloo-statie, waar ik den trein van Winchester meende te nemen, in de volle ver wachting u en kapitein Westford op uw buiten goed te zullen vinden. Gilbert Thornleigh riep Clara uit, ik moet krankzinnig zijn. Ja, ik moet het verstand ver'oren hebben. Gij zegt dat mijn echtgenoot niet met de Lily Queen vertrokken i3toch draag ik deze zwarte kleederen voor hem, en voor hem alleen. Van het oogenblik af, waarop hij ons huis verliet om naar China te vertrek ken op 27 Juni laatstleden, heb ik mijnen echt genoot nooit weder gezien, noch zelfs het minste teeken van leven van hem vernomen. Hebt gij hem niet weder gezien Mecndet gij, dat hij met de Lily Queen vertrokken was? Ja, ik hield mij daar stellig van over tuigd. Groote God riep Gilbert Thornleigh uit, daar moet het een of ander vreeselijk geheim achter schuilen. Het een of ander ongeluk moet den kapitein overkomen zijn. Nu is clit alles veranderd en vergeten De banbliksems hebben geene grootere kracht meer dan de blikken donderpla- ten in den schouwburg. Attends, je viens, zeggen nu de keizers en de konin gen voor de bedreigingen van der Paus. Ook de Paus bedient zich van dit wapen niet meer, en hij gelast er zijne bis schoppen mede in de kleine landekens als het onze waar de ministers aan de paperij overgeleverd zijn. Dit zagen wij in 1879 gedurende den schoolstrijd, toen onze arme dorpsleeraren in den zooge zegden ban geslagen werden. Ook heeft die schoolstrijd niet weinig de oogen geopend aan onze gezonde burgerij, die bemerkt heeft dat het de godsdienst niet was welken men dan verdedigde, maaralleen denkerkwinkel, de overheersching der priesters voor wien net woord godsdienst een voor wendsel is om hunne dweepzuchtige be langen te voldoen. De geest dezer eeuw heeft reeds eenen goeden weg afgeleid. Hoevelen zijn er niet die in 't openbaar de eerediensteu bijwonen uit dwang of uit belang, en die met het hart buiten de kerk zijn Zij geven zichzelven er geene rekening over, maar de twijfel is met de weten schap in hun hart gedrongen. Wie slechts lezen kan is voor de Kerk verlo ren. Leeren lezen, is leeren denken, en wie denkt, zoekt zich vrij te maken. En zulks weet de Kerk En ook daarom is het dat zij zich zoo hardnekkig toont in hare tegenkanting voor de verspreiding van het onzijdig onderwijs. Stellig, zij maakt van den nood eene deugd geheel vijandig kan zij aan alle onderricht niet wezen doch het is met eenen verschrikkelijken angst dat zij voor de toekomst den vooruit gang der kennis en der vrije gedachte aanschouwt. Dien vooruitgang niet kunnende in houden, zou zij geheel het onderwijs willen in handen hebben, den gang van vooruit willen besturen om er de eind- gevolgen van te vertragen. Doch onmo gelijk, het onderwijs door haar zelfs gegeven, zal tegen haar opstaan. In de vorige eeuw had de Kerk alleen het onderwijs in handen, en toch heeft zij de Omwenteling niet kunnen be letten. Het scherpste wapen van den mensch in den strijd tot de ontwikkeling zijner verstandelijke krachten, is te kunnen lezen en schrijvenlezen vooral is het Ja, antwoordde Clara op doffen toon dei- uit rste moedelooshehl, niets dan de dood kan Harley van zijne vrouw en kinderen scheiden. De zeeman had zijnen arm aangeboden en zij had bijna werktuigelijk aangenomen. Hij geleidde haar uit de drukte en het gewoel van het Strand naar eene van de stille straten die op de rivier uitloopen. Hier liepen zij geen gevaar van gestoord te worden hier konden zij vrij spreken over de zonderlinge geheimzin nigheid, waarmede het lot van Harley Westford omsluierd was. Ik kan het niet begrijpen, zuchte Clara, op wanhopigen toon, 't komt mij alles als een ongelooflijken droom over. Langzamerhand gelukte het Gilbert Thorn leigh de ontroering van mrs Westford tot bedaren te brengen, terwijl hij haar voorzichtig en langzaam het gebeurde op den laatsten dag voor dat de Lily Queen op zeil ging, mee deelde. Hij verhaalde haar hoe Harley het schip verlaten had met de verklaring dat hij, het mocht gaan zooals het wilde, zijn geld uit Rupert Godwin's handen zou terug krijgen. Hij zegde haar hoe het schip in de docks gewacht had, niet slechts tot den volgenden morgen, zooals Harley had bevolen, maar tot den vol genden avond, dewijl de jonge man, in de hoop dat de kapitein nog zou terugkeeren, het ver trek tot dat oogenblik had uitgesteld. Een vreeselijk licht ging voor Clara's oogen op. In dit onheil, evenals in al de overigen, zag zij de onheilspellende gedaante van Rupert Godwin, tusschen haar en haar geluk, Rupert Godwin, altijd Rupert Godwin, haar onverzoen lijke vijand, haar ruste'.ooze vervolger En nu maakte eene afgrijselijke gedachte zich van haar meesterRupert Godwin had had haren echtgenoot vermoord. DE DENDERGALM

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1