HET GEHEIM oooven. F Nummer 42 (207) Zondag 24 November 1889. 4de Jaar. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs: 5 soToo^ae" buiten, ï00r0p betaalbaar. PRIJS PEB NUMMER 10 C EN TIMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren yoor den buiten voor dn stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST. Prijs der Annoncen°ew,one• 16 "f1"'™6" per drukreoel Reklamen, 76 centimen per aruhre9ei' Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het bad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 23 NOVEMBER. De personen die een abon nement nemen aan DE DENDERGALM voor het jaar 1890, zullen de nog voèr Nieuwjaar verschij nende nummers gratis ontvangen. politiële overzicht. Frankrijk. De Kamer der Volks vertegenwoordigers heeft mededeeling ontvangen van de verwachte ministe- riëele verklaring. Men bemerkt bijzon derlijk in dat dokument eenen grooten geest van gematigdheid en van ver zoening. Het kabinet herinnert het werk dat het afgelegd heeft Frankrijk van het boulangism verlost, de wereldten toonstelling opperbest gelukt, de alge- meene kiezingen zulkerwijze afgeloopen lat zij eenen grooten zegepraal voor de Republikeinen verzekeren. Die vei kla ring behelst ook een programma van zaken waar het politiek uit gesloten schijnt. Duitschland. Het wetsontwerp tegen de socialisten komt eene groote tegen kanting in de Commissie van den Duit- schen Reichstag tegen, en de gouver- nementeele groepen zelf drukken over eene zijner schikkingen eene zeer ge wichtige roorbehouding uit. Engeland. Generaal Sir John Sim mons is als afgezant van het Britisch gouvernement bij den Paus gezonden het is eene volledige herstelling der be trekkingen van Groot-Bretanje met het Pausdom, sedert twee eeuwen afgebro ken en nooit sinds dien hernomen. De apenbare meening van het Engelsch volk zal waarschijnlijk zulken wederkeer ïaar het verleden niet laten gebeuren en hare politieke en godsdienstige gevoe lens onder de voeten niet laten trappen. Eene bijeenkomst heeft te Londen in de Egyption-Hall plaats irehad, ten einde het gedacht eener federatie van het Britsch keizerrijk te stichten, welk voor doel heeft eene nauwere eendracht tus- schen het moederland en al hare groote en vergelegene afhankelijkheden te slui ten. De vereeniging heeft met algemee- ne stemmen een besluit genomen welk het bestuur aanspoort zoo gauw moge lijk eene groote vergadering van de volksplantingen bijeen te roepen, ten einde de voorwaarden der naaste "-veree niging te bespreken. Brazilië. Ten gevolge van eenen oproer te Rio-de-Janeiro uitgeborsten, heeft er eene omwenteling in Brazilië plaats gegrepen en is er een voorloopend republikaansch bestuur uitgeroepen. Ba ron Ladaris, minister van het zeewe zen, is zeer gevaarlijk gekwetst. De keizer zoo algemeen als geleerde en vorst geërd,had in zijn land zoo de volksgene genheid verkregen dat niets scheen ze te kunnen omverwerpen maar zoo was het niet gelegen met het stamhuis van Bra- gance, welk in het geheel niet volksge zind was. Dom Pedro heeft geen zoon en de kroon moesttot zijne dochter, de prin ses Isabella met den graaf van Eu ge trouwd, overgaan. Het is de klerikale politiek van deze laatsten, die bijzonder lijk de oorzaak zou zijn van de omwen teling. Zij willen van Brazilië de schat plichtige van het Pausdom maken. Zeer onlangs nog schreef het Staatsblad dat indien het Braziliaansch volk zijnen vollen wil uitdrukte, de regeeringsvorm zou veranderen. Dom Pedro zou vrij willig van zijn gezag afgezien hebben. Tot dezen oogenblik is de rust te Rio-tle- Janeiro niet gestoord en de nieuwe staat van zaken is door alle provinciën aanvaard geweest. Dom Pedro is op scheep naar Europa, betgeen ons toont dat de uitoreping der Republiek als onherroepelijk mag aanzien worden. 66. VAN DSN BANKIER. Mrs. Melville liet een twijtelachtigen kuch hooren. Zij gevoelde dat zij op een gevaarlijk terrein gekomen was. Julia Godwin was een bedorven kind en de bankier zou wellicht zeer geneigd zijn om elke beleediging, zijne lieve dochter aangedaan, hoogst kwalijk te nemen. Welnu, liefste Julia, antwoordde de we duwe op fleemende toon, als gij werkelijk verlangt dat een dronken man hier in huis blijft. Ik v rlang alleen de verklaring van mijn heer iViltons gedrag morge i vroeg uit zijn eigen mond te hoeren, gaf Julia bedaard ten a iwoord Gij kunt gaan, Thomas voegde zij er bij, zich tot den knecht wendende, die op- zettelij was blijven staan om den uitslag van den strijd tussclien de beide damen te zien. Er werd dien avond niet mee:- over den terugkeer van Lionel gespr >ken maar er bleef een zekere koelheid tusschen de beide dames heerschen. Julia hield zich met haar boek bezig dat zij als bij'.onder belangwekkend scheen te vinden; n s. Melville was evenwel bij het, ge- inach ig ie licht der lamp in staat op te merken at h tr ,g rit zeer bleek was. Er is gein twijfel aan hetgeen zij gevoelt dacht de weduwe diu dwaze meid is verliefd geworden op dien schoonen fortuinzoeker. Ik Geweld. De Brusselsche correspondent van het Handelsblad denkt dat le linkerzijde in den thans geopeaden zittijd moeite zal doen, om het afdoen der zaken te be- 1 emmeren. Maar, voegt hij er bij, men heeft die handelwijze voorzien en ik meen u ';e mogen verzekeren dat alle maatregels genomen zijn om dit te verijdelen. De meerderheid is derhalve van zin de minderheid het spreken te beletten Zij zal zelfs desnoods daarvoor dus geweld moeten gebruiken. Anders kunnen wij die maatregelen welke genomen zijn n niet uitleggen. Er zal nog verder worden gegaan. Moest er, gaat gemelde correspon dent voort, buiten de Kamer iets in het werk worden gesteld om onlusten te verwekken, dan zouden die oproerige j POGINGEN met de uiterste strengheid worden beteugeld, n Ieder weet wat dit beduidt. Er zullen, als in .den tijd van het eerste Ministerie-Jacobs, kanons met mitraille gereed staan, om die pogingen soms maar eenvoudige betoogingen van misschien wel wat luidruchtigen maar ongevaarlijken aard alweer met geweld te onderdrukken voor eenige kreten of geroepen zal men het bloed in de straten doen stroomen En ziedaar nu een ministerie, ziedaar nu eene meerderheid, die durven zeg gen dat zij de genegenheid der natie hebben, dat het volk met hen is, en zij achten het noodig geweld te plegen en des noods bloed te vergieten, om zich, hij middel van bajonetten en kanons te kunnen recht houden M aarom die maatregelen die be- dreigin j van geweld Omdat men voorziet dat de Pour- baixerijen van het Ministerie, die reeds overal zooveel walg hebben veroorzaakt zullen geschandvlekt worden in de Kamer, zooals zij dit verdienen, en dat de hatelijke wet-De Volder, die zulke groote oppositie ontmoet, tot luidruch tige betoogingen zou kunnen geven. Welnu daarmêe bekennen zij, dat hun omgang met mouchards ieder deftig bur ger verontwaardigt en dat zij door de wet-De Volder eene echte misdaad, een aanslag op de volksrechten gaan doen, want wie weet dat hij niets misdoet, moet niet vreezen, en wie niet vreezen moet, denkt er niet aan geweld te plegen of zelfs als 't er op aankomt, bloed te vergieten. Iemand, die door een eenvoudig middel van 23jarige doofheid en van geruisch in de ooren genezen is zal de beschrijving van dat middel in het Hollandscli gratis een ieder op aanvraag zenden J. H. Nicholson, 4, rue Drouot, Pa moet de heer Godwin op dat punt eens inlichten zoodra bij weder hier komt. De volgenden morgen zaten de beide dames reeds vroegtijdig aan het ontbijt in de fraai gemeuheleerde tuinkamer. Julia'was nog bleek en afgetrokken de weduwe bespiedde meer dan ooit het aan bare zorg toevertrouwde meisje. Zij vreesde dit Rupert Godwin haai de schuld zou geven van die dwaze liefde zijner dochter en zij daardoor misschien een aange name en zeer voordeelige betrekking zou kun nen verliezen. Zij trachtte Julia op hare gewo ne levendige wijze aan het praten te brengen maar het meisje was blijkbaar afgetrokken; mrs Melville vond zich genoodzaakt hare po gingen om een gesprek aan te xnoopon geheel op te geven. Zij zaten nog aan de ontbijttafel toen er aan de deur geklopt werd, die in het volgende oogenblik openging om de lijvige ge stalte van mrs. Beckson door te laten die eer biedig buigende binnentrad. Ik ben zeker, dames, dat ik u in uw ont bijt op onaangename wijze kom storen, sprak zij, vooral omdat ik de brengster van slecht nieuws ben, zoo als ik wel zeggen mag waut ziekte is onaangenaam, zelfs al betreft het maar een vreemdeling en geen lid der familie waarvoor de hemel gedankt zij maar 't is toch een zeer beschaafd en vri ndelijk jongeling die ongetwijfeld betere dagen heeft gekend, iets dat het geval is met zoov len van ons, maar 't past ons niet om tegen de wegen der Voor zienigheid op te staan en ik zeker, miss Godwin en gij ook mbs Melvile... Julia was bevend en doodolijk bleek opge staan. Zij gaf zich zelfs geeue mieite om hare ontroering te verbergen. Om 's hemels wil zeg ons wat is er gebeurd is, mrs Beckson riep, zij uit, den vloed van de huishoudster sluitende. Is de beer Wil.... is er iemand ziek ]>JLinistei*ieel 3Ianna. Het stichtend besluit van 13 Septem ber jongstleden door Vanden peereboom tegengeteekend, dat den katholieken eeredienst in het leger ingericht heeft, liet aan den heer minister van oorlog de zorg om de bezoldigingen der spioenen van het bisdom in de kazernen vast te stellen. M. Pontus heeft gevonden dat er geen werk was dat meer spoed vereischte dan dat. De bewapening van het leger, de voltooiing van ons verdedigingsstelsel, de herinrichting van de werving kun nen wachten. Maar de vaststelling van de begrooting voor de Heeren aalmoeze niers bad zulk een hoogdringend karak ter welk allen uitstel verbood. Alle andere zaken ter zijde stellende heeft onze minister besloten de volgende Ja, het is de heer Wilton, miss, antwoord de mrs Beckson, En ik. geloof dat ik nooit in mijn leven zoo ou l als ik ben, iemand in zulk eene hevige koorts gezien heb. Mrs. Melville keerde zich ongerust naar Ju lia zij vree-de dat het meisje in fLuwte zou vallen. Maar er was geen zwakheid in Julia 's karakter. Zij bezat al de teederheid eener vrouw, vereenigd met meer dan gewoonlijk vrouwelijken moed en lijdzaamheid. Zij zette zich weer op baren stoel neder, en verraadde door geen enkel teeken hare ontroe ring, behalve door de gewone belangstelling, die elke vrouw gevoelen zou voor iemand, die met haar onder hetzelfde dak woonde. Hebt gij om don doktor gezonden, mrs. Beckson vroeg zij heel bedaard. Oja, miss ik heb terstond om hem ge zonden. William Jones, een stalknecht is zoo bard hij kon naar Hertford gereden maar hij mag zoo hard rijden als bij wil, het zal toch wel eanigen tijd duren eer hij met doktor Granger terugkeert. Iniusscken heb ik Thomas gelast, den armen jongeling in een gemakke lijk warm bed te leggeu en zijn hoofd met azijn en water te wasscken. Is hij dan zoo erg ziek vroeg Julia. Verschrikkelijk ziek, miss, sedert mijn arme neef Caleb, in Juni een jaar geleden, die zenuwzinkingkoorts kreeg, heb ik nooit iemand zoo ziek gezien,'en die jongeling schijnt zelfs nog erger dan Caleb te zijn. Toen Thomas dezen morgen in de kamer kwam, vond hij de heer Wilton voor het venster zitten rillen en beven en toch gloeide hij van koortshitte. En wat het zonderlingste van de geheele zaak is, hij ijlde van moord en verraad en al zulk soort van dingen precies als die arme Caleb doet. Zonderling 1 momelde Julia. bezoldigingen toe te kennen aan de ge- kruinden voor dewelke onze officiers zich zullen op de knieën moeten werpen In het kamp van Beverloo zal er een aal moezenier zijn die jaarlijks zal op strijken, fr. 3000.00 Daarenboven een bijgevoegde aal moezenier aan 2000.00 En een aalmoezenier voor de ver- beterings kompagnie, aan 800.00 (Zoo maar 5800 fr. voor het kamp alleen). De bezettingen van Antwerpen, Brussel, Gent en Luik zullen elk eenen aalmoezenier hebben aan 2500 fr., dus te samen 10000.00 Te Brugge, Leuven, Bergen, Na men en Doornik, aalmoezeniers aan 1500 fr., zoo maar 7500.00 Te Aarlen, Diest, Mechelen, Ype- ren en Dendermonde, aalmoezenier- kens, met den gematigden prijs van 600 fr. stuk, ofte samen 3000.00 Iu het tucht-en verbeteringskorps eeuen ernstigeren aalmoezenier ge- kwoteerd op 9200.00 De kadetscholen van Aalst en Namen zullen eik met eenen aalmoe zenier van 1325 fr. begiftigd worden, of zoo maar 2650.00 Onze godvruchtige minister heeft goed gevonden dat er te Antwerpen nog plaats was voor eenen bijgevoeg- den aa'moezenier, wier bijgevoegde diensten zullen betaald worden met 1500.00 Acht priesters voor den eeredienst aangenomen zullen te Brasschaet, Dinant, Lillo, Liefkenshoek, Marien- burg, Philippeville, St.-Bernard en Ste-Marie werkzaam zijn voor 200 fr., te samen 1600.00 Te Ath, Oudenaarde, Charleroi, Lier, Thienen en Verviers zes wij- wateruitdeelers aan 150 fr. 900.00 Eindelijk te Beveren, Bouillon, Kortrijk, Hoogstraeten, Hoei, Con- tich, Meenen, Nijvel, Hasselt, St- Niklaas.St-Truiden en Waver zullen de aangenomen priesters verplicht zijn ons maar voor 100 fr. godsdienst te gerieven. Dat dozijn apostels zal kosten 1200.00 Wat ons een totaal uitmaakt van fr. 36350.00 En dat, merkt wel op, zonder de mili taire school er bij te rekenen die van eenen vetbetaaldeu aalmoezenier voor zien is. t Is te zeggen dat, willens of niet, het leger jaarlijks voor een veertigtal dui zenden franken oremussen en sakramen ten zal opdienen. Den priester overal insteken, zijne meesterschap over alle gebied uitbrei den en zijne schraapzuchtige hand in al onze begrootingen steken, ziedaar de politiek van onze meesters Ja, inderdaad, het was zonderling, E«n soort van afschuw vervulde het hart van het meisje, toen zij bedacht dat dit de tweede per soon was, die door eeneplotselinge krankheid werd aangetast, eene krankheid, die beiden van het verstand beroofd had, terwijl beider geest bij dezelfde somb ire en afschrikkelijke onder- pen scheen te verwijlen. Het is voldoende om iemand bijgeloorig te maken, riep zij sidderend uit. 't Is genoeg om iemand te doen gelooven dat er werkelijks iets waars in de spookhistories, die de bedien den van de ledige kamers in den noordelijken vleugel elkander verhalen. Die morgend was een droevige morgend voor Julia Godwin. Zij dwaalde van kamer tot ka mer door het huis en trachtte vruchteloos zich bezig te houden en haren geest af te leiden van het eene onderwerp, dat haar steeds vervulde. Zij kon aan niets anders denken dan aan den schilder, dien zij onder den naam van Levis Wilton kende. Hij was ziek, hij leed, hij ver- keerdo wellicht in gevaar. Voor de eerste maal ontdekte zij dat die man, dien zij alleen uit eene aandrift van vrouwelijk medelijden had trachtten te ondersteunen, haar thans duurbaarder geworden was dan eenig an der menschelijk wezen, haren vader uitgezon derd Iemand te beminnen, die nooit om haro lief de gevraagd had, een vreemdeling, wiens stand inde maatschappij, in de oogeu der wereld verre beneden den hare was, een vreemdeling die zij in zulke kommervolle omstandigheden had leeren kennen 1 Wat zou de wereld wel zeggen, indien het ooit bekeud werd, dat het medelijden van miss. Godwin geëindigd was in de liefde voor het voorwerp, waaraan zij welda digheid bewezen had Vervolgens dwaalde Julia 's geest na eenige minuten van bittere en vernederende overpein- Deftige partij. Sedert het proces van het Groot Com plot hebben de clericalo schandalen el kander dapper opgevolgd. Elke dag brengt zijnen oogst van ver dachte zaken, van financieële konkel- loesen en van allerlei veropenbaringen bij men zou zeggen een vuurwerk van slijk. Wij bezitten eenen minister van Jus- ticie, die niettegenstaande zijne looche ningen, heden overtuigd is, eenen on schuldige te laten vervolgen hebben M ij bezitten eenen minister van bin- nenlandsche zaken die, in weerwil der waarheid, op zijne ser bevestigt dat hij geen telegram van Pourbaix ontvangen, noch minister Beernaert gezien heeft den avond van het bezoek der opruïncs- agenten M ij bezitten eenen eersten minister, die zich in verdenking brengt met des nachts opruiïugsagenten te ontvangen, met hen bedreigings brieven opstelt welke men hem toesturen moet en die, na er kennis van genomen te hebben, ze naar de ellendelingen terugzendt, om ze door de eenen of anderen werkman te doen onderteekenen. Deze eerste minister schaamt zich niet, zich in Parijs in het openbaar te vertoonen met zekeren magistraat, wel. ke na een onderzoek, geleid door M. Verdassen, procureur generaal, M. Bosch, advokaat-generaal en M. Van Maldeghem, alsdan substistuut van den procureur-generaal, afgesteldwierd voor bedriegelijk spel. Wij hebben bedienden, verdacht van papieren van den Staat aan anderen overgeleverd te hebben, bedienden die zich zoete inkomsten ver schaffen door de uitbetaling der manda ten op de openbare schatkisten te be spoedigen. Wij bezitten eenen volksver tegenwoordiger die, mits vergoeding, zich ook aan dergelijke handelwijze plichtig maakt. Wij bezitten oud kabi- nets-oversten in het ministerie van jus- ticie nu in de magistratuur werkzaam, die hun harnlteeken laten protesteeren en wier naam en hoedanigheden in den Moniteur de Commerce voorkomen. Wij bezitten senateurs die in volle bof van assisen en onder eed verklaren dat zij den opruïngsagent Pourbaix niet be talen, en die het is heden bewezen liern geschenken van 800 fr. gedaan hebben W ij bezitten volksvertegenwoordigers die overtuigd zijn van hunnen naam geld gemaakt te hebben, volksvertegen woordigers die zich buitenkansjes van 100,000 franks doen betalen, anderen naar die lange namiddagen, waarin zij uren lang in de laurierlaau of onder de duistere schaduw der hooge ceders met den schilder in gesprekken doorgebracht had. Zij herrinnerde zich de diepe toonen zijner stem, de edele gevoelens waarmede hij zonder het zelf te weten lucht gegeven had in de woor den, die uit zijn mond vloeiden. De wereld zou hem om zijne armoede mogen verachten, dacht zij maar hoe zijn tegen- woordigen toestand ook wezen moge, toch ben ik zeker dat hij door opvoeding en geboorte een gentleman is Er was iets troostrijk in die gedachte. Er is niets pijnlijkers voor het hart eener trotsche Trouw, dan de gedachte dat zij hare liefde ver spild heeft aan iemand, die hare achting niet weerdig is. Ik ben niet laag genoeg om hem zijne ar moede te verwijten, dacht Julia. Ik weet dat hij een verheven geest, een edelmoedig hart, een groot verstand bezit. Wat is er meer noodig om de liefde eener vrouw weerdig te doen zijn Daarop boog Julia Godwin met een zedig ge baar haar hoofden een glimlachje verhelder de haar gelaat terwijl eene zachte liefelijke stem haar scheen toe te fluisteren O Julia en gij weet bij dat alles dat hij u bemint. Zelf op dit oogenblik kon Julia een gevoel van geluk, die haar hart aandeed bij de gedach te, dat zij door den jongen schilder bemind werd, niet bedwingen maar in het volgende oogenblik doorliep een ijskoude rilling hare leden bij de gedachte, dat hij in doodsgsvaar verkeerde. Hij mocht eens sterven. Mannen, even jeugdig en krachtvol als hij, waren dikwijls in den morgend van het leven plotseling weggerukt. Ook hij kon sterven. Julia wierp het boek weg, waarin zij te ver geefs gepoogd had te lezen en zij begftf zich DE DENDER GALM m fSKH rijs

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1