B ET GEHEIM D00VEN- I 4de Jaar. Nummer 43 (208) Zondag 1 December 1889. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 6 fr. voor de stad. Abonnementsprijs o rr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER 10 C EN TIMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Dnü» Gewone, 15 centimen def A™0""'1Reklamen, 75 centimen J Per d™kreael- Vonnissen op de derde filadxijde, frank. Nee spe nee metu. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het bad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 30 NOVEMBER. De personen die een abon nement nemen aan DE DENDERGALM voor het jaar 1890, zullen de nog vöör Nieuwjaar verschij nende nummers gratis ontvangen. Gu.iteiilaii<Iscli politiële overzicht. Frankrijk. De Kamer der Volks vertegenwoordiger» heeft zich met de betwiste kiezingen onledig gehouden. Zij heef de kiezing van M. Dillon, bou- langist, onderzocht en dezelve nietig verklaard met de ontzaglijke meerder heid van 333 stemmen. Degene van Joffrin is insgelijks ver nietigd. Italië. Koning Umberto heeft, met de opening van het Italiaansch parle ment, eene zeer vreedzame troonrede uitgesproken. Nooit, sedert langen tijd, is het vertrouwen in den vrede zoo klaar en duidelijk bevestigd geweest. Te Parijs en te Londen zijn nochtans de be vredigende verklaringen van koning Umberto met zekeren twijfel aangeno men geworden. Ze zijn zeker wel ge meend, maar ze zouden, zegt men, geruststellender wezen indien de vrede, die de troonrede belooft, geen gewapen de vrede ware. Afrika. Stanley, de groote reiziger in midden-A frika, komt met Emin-Pacha naar Europa terug. Deze is genoodzaakt de provinciën van den Egyptiaanschen Sou lan,welke onder den evenaar liggen, te verlaten. Volgens het verslag van Stanley zijn de eerste moeielijkheden voor Emin niet van de Madhisten voorts- bekomen, maar wel van de Egyptiaan- sche officiers die over zijne troepen be vel voerden, en tegen hem eene soort van provinciamento gemaakt had den om hem in het bevel van de pro vinciën te onderkruipen het is aan die militaire omwenteling te wijten dat de Soudan in handen van de Madhisten ge vallen is. Duitschland. De 2e beraadslaging op de bestendige wet tegen de socialisten is deze week begonnen. De tegenkan ting, welke het wetsontwerp tegenkomt van wege het centrum, de vooruitstre vende partij en de socialisten die er uit grondbeginsels zullen tegenstemmen maakt op de klaarste wijze de nederlaag van het gouvernement waarschijnlijk. 67. VAN DBN BANKIER. Julia zond een bediende naar destatiete Herdfjrd, met eene depeche, die aan den heer Godwin te Londen moest overgeseind worden. De telegram kwam goed aanzijn adres en nog voor vijl'ure in den namiddag trad Rupert Godwin de kamer zijner dochter binnen. Wel lieve meid, riep hij uit, wat is er van die ongelukkige omstandigheid? Uw bescher meling, de schilder, aangetast door zenuwzin king koorts en gij bijna even ontsteld, alsof het leven van uw schoothondje in gevaar verkeerde? "Wat scheelt er aan mijne lieve Hij nam zijne dochter in zijne armen en om helsde baar teeder. Hoe slecht het leven van dien man ook ge weest mocht zijn, hoe hardvochtig, wreed en gevoelloos zijn karakter ook mocht zijn, toch was zijne dochter oprecht en innig. En toch, alles in aanmerking genomen, was het een zelfzuchtig gevoel, eene liefde, zooals een sultan voor zijn geliefkoosde slavin koestert. Zij was een gedeelte van zijn eigen ik, een bestanddeel van zijn geluk. Julia verhaalde haren vader de omstandig heden van het vertrek des schilders van WiU- mingdou, en zijne zonderlinge terugkomst op dien avond. Zij deelde hem alles meê, wat er dien dag voorgevallen was, en maakte hem bekend met het gevoelen van den doctor uit Herdford Het bestuur schijnt eindelijk niets dan de verlenging der wet van 1878 voor een termijn van twee jaar te vragen. Wie weet of Yon Bismarck geene ontbinding der Kamers zal eischen Brazilië. De nieuwe slaat van zaken voortspruitende uit de omwenteling van Brazilië, die het keizerrijk om verge wor pen heeft, schijnt vast te zullen voort duren. Tot nu, ten minste, is er nog geene openbare tegenkanting. Indien de Europeesche gouvernementen het voor- loopig bestuur nog niet herkend hebben welke de plaats van dom Pedro genomen heeft, hebben integendeel de republie- keinsche gouvernementen van Amerika de Braziliaansche republiek herkend. Engeland. Het rechterlijk enkwest sedert vijftien maanden begonnen, om de beschuldiging te onderzoeken door den Times tegen M. Parnell en meer dan 80 Iersche volksvertegenwoordigers ge richt, is thans gesloten geworden. Die strenge en langdurige navorsching is te midden van de algemeene onverschillig heid geëindigd. De zaak had haar groot ste belang verloren, den dag dat de bezonderste beschuldiging tegen M. Par nell op de wijze die men kent verdween; d. i. sedert den dag dat het bewezen was, dat de zoogezegde brieven door dewelke M. Parnell de moord van Phoenix-Park zou goedgekeurd hebben, het werk van den schriftvervalscher Pigott waren, van wien men voor zijnen zelfmoord de volle belijdenis verwierf. Nochtans schijnt de zaak daarmede niet te moeten eindigen heel de Iersche de putatie zal trachten te doen vaststellen dat het ministerie Salisbury medeplich tig geweest is aan eerrooverij tegen Mr Parnell. Men heeft in deze laatste dagen, nog eens gesproken van de tusschenkomst van den Paus om Ierland met Engeland doen overeentekomenDe vrede tus- schen die twee deelen van het Engelsch rijk zal onmogelijk zijn en bemiddeling des Pauzen onvoldoende, zoolang de eischen der Ieren niet zullen ingewilligd worden. Pourbaix en Cr veroordeeld. De jury van Henegouwen heeft, zoo als overigens te voorzien was, Pourbaix schuldig verklaard en het Hof heeft hem veroordeeld tot twee jaren gevangenis straf. Maar Pourbaix alleen is niet schuldig verklaard en veroordeeld. Boven over zijn hoofd gaat dit vonnis de Ministers Beernaert en De Volder in 't Is geheel en al zulk eene vreemde zaak, vader, sprak zij. De heer Granger verondex-- stelt, dat zijn geest getroffen is door het een of ander sprookje van de dienstboden omtrent den noordelijken vleugel. Hij heeft nog niets gedaan dan op onzinnige wijze spreken van een moord, die in een der kelders begaan zou zijn. Vader, vaderwat scheelt u Julia Godwin had meer dan voldoende reden voor dezen uitroep, want de bankier was plot seling verschrikt opgesprongen, en had haar van zich gestooten. Wat kon hem ook heviger doen ontstellen dan de woorden, die daar zooeven over de onschuldige lippen zijner doch ter gekomen waren Vaderen dochter hadden bij het open vens ter gestaan. Het licht van den schemeravond viel op Rupert Godwin's gelaat. Toen Julia hem aanzag bemerkte zij groote zweetdruppels op zijn voorhoofd. Zijn gelaat was vaalbleek en een zenuwachtig beren deed al zijne ledematen trillen Vader riep zij uit. Om 's hemels wil spreek wat overkomt u I Gedurende eenige oogenblikken deed Rupert Godwin zijn best om te spreken, maar zijne tong bleef aan zijn gehemelte kleven. Eindelijk gelukte het hem met veel moeite; maar zijne woorden klonken zonderling en even als die van een man, die zooeven van een zenuwtoeval hersteld was. Het is niets, sprak hij, alleen een aanval van zenuwachtigheid dat overkomt mij wel eens meer. Maar vader, dat is heel gevaarlijk; gij moest een doctor raadplegen. 'Gekheid, kind. Ik zeg u het is niets, riep de bankier ongeduldig uit, ik zal naar boveu gaan om eens naar uw zieken beschermeling te zien. vnlle borst treffen en schandvlekken, en nog meer dan Pourbaix zelf, die maar hun werktuig was. Meer nog dan Pourbaix, zeggen wij, en dat is zoo, want Pourbaix is enkel veroord eld als medeplichtige. Welnu, waar een medeplichtige is, moet een hoofddader bestaan, en wie is dat in het thans afgeloopen proces Men zoeke overal rond men zal, men kan er slechts één, een enkele vinden het Ministerie. Het Ministerie, ja, welk in de duister nis, in het midden van den nacht, aan spande en werkte met mouchards, met ellendige schurken, welk alles op voor hand wist wat er ging gebeuren, en, in plaats van dit te voorkomen, de hand leende om het te doen of te laten ge schieden. De clericale pers zal pogen er eene vrijspraak van het Ministerial in te vin den, omdat Pourbaix op de eerste vraag werd vrijgesproken, luidende aldus Is Pourbaix schuldig van dynamiet in bezit gehouden, vervoerd of geleverd te hebben, met het inzicht misdaden te plegen of te doen plegen Dat zal niet lukken de jury beant woordde deze vraag met 7 JA tegen 5 NEEN, en het hof sloot zich bij de minderheid aan, zoodat Pourbaix, door het oog eener naald kruipende, op die vraag vrij kwam. Hij werd echter schuldig verklaard en veroordeeld op de vijfde vraag, die verlangde te weten of Pourbaix dan medeplichtig was aan de misdaad uitge drukt in de bovenste eerste vraag. Dus is hij maar de medeplichtige Welnu, wie is dan de schuldige, de echte dader In die gedachte, in de bedoeling der jury kan dat, zooals wij hooger gezegd hebben, niemand anders zijn dan het Ministerie. En zoo is het dan ook wel, en de groote veroordeeling van dijnsdag is en blijft het Ministerie. V ij dagen de clericale pers uit het anders uit te leggen en ons bekend te maken, wie in deze zaak de dader is. Iemand, die door een eenvoudig middel van 23jarige doofheid en van geruisck in de ooren genezen is zal de beschrijving van dat middel in het Hollaudsch gratis een ieder op aanvraag zenden J. H. Nicholson, 4, rue Drouot, Pa rijs. Hij deed zijn best om op zoo onverschillig mogelijken toon te spreken maar zijn gelaat was nog altijd even bleek. Hij haastte zich de kamer uit, terwijl Julia hem verschrikt en vol bezorgdheid nazag. Dit huis is werkelijk betooverd, dacht zij en hrengt h t een of ander ongeluk over ieder die den drempel er van overschrijdt. VI. Onheilspellende ontdekking. Rupert Godwin's bleek gelaat was vreeselijk om aan te zien, toen hij op dien zomernamid dag den breedeu eikenhouten trap opklom maar met eene krachtige poging van zijn ijzeren wil slaagde hij er in zijn gelaat te bedwingen en tegen den tijd dat hij het emtio vau den gaug bereikte, waar zich de kamer van Lionel Westford bevond, eene volmaakte calme houding aan te nemen. Hij bleef eenige oogenblikken voor de ka merdeur staan, met zijne hand tegen het hart gedrukt. Hij trachtte 't hevig kloppen van zijn ïart tot rustte brengen. Die man kent mijn geheim, dacht hij maar hoe kan hij die ontdekking gedaan heb ben hij een wild vreemde, die er geen het minste belang kan bij hebben om de waarheid uit te vorschen. De helsche vijanden moeten zich met de zaak bemoeid hebben. De deuren in den noordelijken vleugel waren allen goed gesloten het is derhalve onmogelijk, geheel en al onmogelijk, dat hij in den kelder door gedrongen kan zijn, waar.... Rupert Godwin voleindigde zijne gedachte niet. Hij sidderde, als ware het einde van dien half uitgesprokene volzin ie vreeselijk om ver dragen te kunnen worden, zelfs door zijn steenen hart. Hij kan niets weten, dacht de bankier verder. Het moet de eene of apdere oude ver- Klerikale vermetelheid. Onlangs zageu wij in eene herberg, waarvan de bewoners liberaal zijn eene aanbeveling van t Brusselsch katholiek blad Het Land aan geplakt. Wij zullen niet trachten op te sporen wat de oorzaak wezen mag dit manifest in die herberg te vinden. Wij zijn evenwel overtuigd dat dit blad daardoor geen abonnement zal aanwinnen; wat het nummer welk gratis toegezonden wordt betreft, het mag zeer goed gelezen worden men zaJ dan kunnenoordeeleu overal het on gerijmde dat in zekere pers voorkomt. Wij zijn immers niet gelijk Pier, die het le zen der dagbladen, welke met zijne meening niet overeenkomen, verbiedt wij willen dat het volk oordeele en daarom moet het bladen van beide gezindheden lezen. Uit het voorgaande ziet men eens te meer Ie vermetelheid der klerikalen, die overal en door alle middels hunne organen willen doen insluipen. Zij denken, dat bij den niet redenee- renden lezer er toch iets van hunnen laster en logentaal zal overblijven. Het is ook nog eene les voor ons, liberalen die te weinig propaganda maken bij middel der pers. Onze dorpen en kleine steden wor den overrompeld door klerikale schriften en vóór eenige jaren hadden wij daartegen niets te stellen. Nu zelfs nog,iworden onze centen blaadjes bijna enkel doo de burgers gelezen men zou ze moeten onder het werkvolk ver spreiden. Daartoe kan elk medewerken de burgers, met hunne gelezene bladen voort in lezing te geven de nijveraars en bazen, met bij hunne werklieden onze organen als Het laatste Nieuws,enz.aau te bevelen dat elk het zijne bijdrage, want de geestelijkheid vooral werkt de verspreiding onzer organen tegen bij zooverre dat zekere herbergiers hun blad op tafel niet durven laten liggen, uit vrees door den pastoors invloed een paar kalanten te ver liezen. Zeker is dit flauwhartigheid van wege die liberalen, doch wnnneer door het verspreiden vau liberale bladen deze iu de gewoonte van 't volk zullen gekomen zijn zullen de pastoors wel wat meer moeite hebben om met hunnen banbliksem het lezen der bladen onzer denk wijze tegen te houden. Het spel begint. Verleden week schreven we dat de klerika len besloten waren van gedurende dezen zittijd het spreken aan de liberalen te beletten, indien er door de minderheid netelachtige kwestiën voor het ministerie ter bespreking mochten gebracht worden. Donderdag hebben de Bokken hunne eerste repetitie gehouden, doch ze zijn er bliksems slecht van afgekomen,want M. Janson is genoeg om al die keffertjes tot stilzwijgen te brengen en terzelfder tijd striemende zweepslagen uit te Jeelen. M. Bara verwittigde het ministerie dat bij Dijnsdag eene ondervraging zou doen nopens de afzetting van M. Gauthier de Rasse en eischte daarom de neerlegging van al de stuk ken betrekkelijk die zaak. De heer minister verklaarde dat hij het ver slag van het parket zou neerleggen, doch M. Bara hield zich daar niet tevreden mede en eischte al de stukken van het proces. Meester telling zijn, die door een zonderling toeval de vreeselijke waarheid zoo nabijkomt. Hij was nu zich zeiven weêr geheel meester geworden. Vele, zeer vele jaren lang, bijna gedurende de helft van zijn leven was zijn gelaat niet anders geweest dan een masker, waarachter hij zijne werkelijke gevoelen» ver- bergde. Hij trad de ziekenkamer binnen. Thomas Morison, de knecht, zat bij het venster een dagblad te lezen, mrs Beckson deed een slaapje in een armstoel. De ziexe jongeling lag in een bed tegenover de deur, waardoor Rupert Godwin binnentrad. Nooit, bij zijn weten althans, had de bankier de beschermeling zijner dochter gezien, en toch kwam hem dat bleeke gelaat op het kussen zonderling bekend voor. Er was iets spookachtigs in het uitzicht van dien jongeling want zijn hoofd was met natte linnen doeken omwonden, die zijn hoofdhaar geheel en al bedokten. Ieder oogenblik keerde dat hoofd zich op het kussen om, en mompelden de bleeke drooge lippen onsamenhangende woorden. Mrs Beckson rees open nijgde eerbiedig tegen haren meester zij bood hem den armstoel aan, waarvan zij opgestaan was, en Rupert Godwin zette zich naast het bed neêr. Is de patient nog altijd ijlende vroeg hij. O ia, mijnheer, erger dan ooitmaar hij houdt zich overigens bedaarder. Zijn woelen en razen, eenige uren geleden, was verschrikke lijk; maar hij heeft zich eindelijk doodmoede gemaakt, die arme jonge heer 1 en nu heeft hij al meer dan een uur stilgelegen, met zijn hoofd heen en weêr draaiende en onverstaaanbare woorden mompelende. —Altijd hetzelfde, altijd hetzelfde, mijn- Janson ging nog verderhij verklaarde dat nij niet alleen in de ondervraging zou tus- schenkomen maar tevens inlichtingen van den minister wilde hebben over bet gebruik der gelden van de Openbare Veiligheid sedert 1884. Dat bracht de rechterzijde in opschudding met gelach, geroep en geschuifel trachtten zij Janson tot zwijgen te brengen, doch 'twas mis- zijne machtige stem klonk xracutig boven 't klerikaal rumoer uit, en takelde het ministerie op meesterlijke wijze af. Vooral wanneer hij zegde dat het ministerie zich thans achter het zelfde parket wilde schuil houdeii, dat te Ber gen geene beschuldiging had staande gehouden maar w 1 2 ministers had moeten redden, dan afee 8 WO0de der rechterzijde geene palen Wat zal het dan Dijnsdag zijn Beschaving. Moet men al gelooven wat gezegd en geschre ven wordt over het beschavingswerk inTfrika, an gaan er welhaast geen gelukkiger meu- schen op den aardbodem wezen dan de Afri- kaansche zwarten. In congressenin voordrach- r,i' berken zelfs wordt de gruwelijke behandeling welke de negers van hunnen even naaste te verduren hebben met de donkerste kleuren afgeschilderder wordt een oproep gedaan tot al degenen, die, hetzij door hunn -n p-rsoon hetzij door hunne geldelijke bijdrage aan het beschavingswerk willen deelnemen. Het is voorzeker eene daad van oprechte men- zijnen in lichamelijken, zedelijken oi stoffelijken nood verkeerenden broeder eene hulpzame hand toe te reiken ten einde hun daoen W laten beleven het is hoogst loffelijk voor onze officieren, die hun leven veil hebben voor die grootsche onderneming en wij kunnen niet dan hen onzen vurigsten wensch tot welgelukken toe «turen. Evenwel kon ik niet beletten mijne bedenkin gen hunnen verderen loop te laten nemen toen ik de klerikale pers op eens dit werk zag aan prediken en ondersteunen. Voor Lavigerie zijne reis in Europa onder nomen had waren reeds verscheiden officieren van ons leg-r benevens andere wereldlijken naar Afrika vertrokken zonder dat de k erikale blaadjes er een woord overrepten. Hadden de Van de elde er niet reeds het leven gelaten En toen men te Gent hen een gedenkteeken op richtte was uit de provincie geen enkel klerikaal opgekomen om de gedachtenis der overledenen te liuldigen. an die mannen moest niet gesproke i worden men moet voor zekere pers,'zoo als wij erin onze stad een staaltje van hebben, het zwarte kleed dragen wil men verdienstelijk zijn. Zoodra Lavigerie op het tooneel verichijnt werd den kruistocht gepredikt, men zamelde geldin en waartoe ismen gekomen? Tot een congres (!j waaraan de paus geen deel nemen mag. Wij willen voor als nu geen oordeel vellen nopens liet Afrikaansch beschavingswerk, hlochtans als we zien dat onze wereldlijken, die naar vreemden bodem heentrekken ons geene centen komen afbedelen, stellen wij ons de vraag oi de geestelijke beschavers, de mis- sionnarissen dan wel hetzelfde uiet zouden kunnen Waarom 't geld der arme sukkelaars afgeschooid, die toch telkens geven all het aan eeu door de geestelijkheid aangeprezen werk heer, sprak de huishoudster. Zoo iets omtrent en bloedplassen in de kelder onder den noorde lijken vleugel. Hebben de dienstboden hem het een of ander dwaze ipookhistnrieke van dien aard verteld O neen, mijnheer, dat is bijna niet moge lijke want er bestaat geen enkel verhaal, dat met ikkelders in verband staat en waarin een moord Voorkomt. Zij zeggen wel dat het spookt in den noordelijken vleugel, maar zij vertellen altijd van den geest eeger jonge dame, die aan een gebroken hart stierf, omdat haar minnaar in den burgeroorlog gedood werd, en zij zeggen dat haar geest elk oudejaarsavond, precies te middernacht, door de gangen van deu uourde- lijken vleugel sweeft. Bah mompelde de bankier, 't valt nooit te begrijpen hoe de zotte gedachten in het hoold van een ziek mensch opkomen. Ik denk dat die jonge man de een of andere roman gelezen heeft, en dat verhaal met hetgeen men hier in huis verteld, dooreen haspelt. Morgen zal hij zich misschien weer wat anders verbeelden. Gij kunt hem voor het oogenblik verlaten, mri Beckson, en gij ook Morrison ik heb de bel voor de thee hooren luiden toen ik boven kwam, ik zal zoolang wel op den zieke passen. Gij zijt zeer vriendelijk mijnheer; maar ik vrees dat gij het heel vervelend zult vinden hem zoo te hooren raaskallen, altijd hetzelfde sprak de huishoudster. Lionel keerde zijn hoofd op het kussen om, en zag met groote oogen den bandier ak iu het gelaat. Rupert Godwinsprak hij op diepen duidelijken toou. Rupert Godwin de moorde naar van Hij zweeg een oogenblikvervolgens riep hij metj een langgerekte angstkreet uit DE DENDERGALM

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1