HET GEHEIM D00VEN- 4de Jaar. Nummer 44 (209) Zondag 8 December 1889. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 6 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, PliIJS PER NUMMER 10 C EN TIMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. n Gewone, 15 centimen Prijs der AnnoncenEaklMneni 76 oentün6n j per drukregel. Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het bad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 7 DECEMBER.I De personen die een abon nement nemen aan DE DENDERGALM voor het jaar 1890, zullen de nog vèör Nieuwjaar verschij nende nummers gratis ontvangen. Biiiteiilaiidscli politiek overzicht. Duitschland. Volgens al de tijdingen die van Duitschland komen, schijnt het geerszins twijfelachtig of de Reichstag zal met eene groote meerderheid tegen de bestendige wet der socialisten stem men en het bestuur zal zich moeten ver genoegen de hernieuwing der wet van 1878 voor een tijdperk van twee jaar te vragen. Frankrijk. Het voorstel der aan staande afschaffing van de differentieele tarieveu tusschen Frankrijk en Italië van welke koning Umberto in zijne troon rede gewaagd heeft wordt in 't algemeen in de twee landen nog al goed aanvaard. Volgens de République Frangaise zou het Fransch bestuur alleen toestemmen tot eene vermindering der Fransche tarie ven in evenredigheid van de verminde ring der rechten op de grenzen van Italië geheven. Dit alleen zou reeds eene beslissing zijn welke den besten indruk op de politieke handelingen tusschen de twee lauden zou maken. Turkije. Men meldt uit Konstan- tinopel dat het Kurdisch opperhoofd, Moussali-bey, voor het gerecht gedaagd ten gevolge der geweldenarijën welke men hem beschuldigde tegen de Chris tenen uitgeoefend te hebben vrijgespro ken is. Het oordeel des tribunaals geeft dus ongelijk aan de bevestigingen van hetu Daily news en van M. Gladsto ne, die Moussali-bey beschuldigden van moorden en andere gewelddaden ge pleegd te hebben tegen de Armeniërs en die dikwijls de aandacht van het Britsch cabineten der andere mogendheden op die feiten geroepen hadden. Enqeland. Mr. Gladstone heeft te Manchester eene redevoering uitgespro ken welke mag aanzien worden als het programma der liberale partij in Enge land het behelst de - home rule voor Ierland alsook voor Schotland en het land van Wallis. Het zou een algemeen stelsel van bestuurverdeeling uitmaken die de Britsche eilanden op den grond vorm van Ooatenrijk-Hongarië zouden 58. VAN DEN BANKIER. Bahl riep hij uit, ik begon daar haast te gelooven dat er iets waars in dien zottenklap moest liggen en dat de eene of andere misdaad onder miju dak begaan moest zijn. Maar dat is iltemaal gekheid. Die twee mannen moeten beiden hetzelfde vertelseltje gehoord hebbeu een oud dwaas sprookje ongetwijfeld. Gij kunt gaan, mrs Becksonik zal hier wel een half uurlje bij den zieke blij ren, terwijl gij thee drinkt. De knecht had de kamer reeds verlaten. Mrs Beckson boog en vertrokmaar geheel haar heerlijk gelaat verried een mtdrukking van verbazing over iets, waarvan zij zich geenbegrip kon maken. Zij was ten hoogste verbaasd over het zon derlinge ongewone gedrag van den bankier. Rupert Godwin bleef eenigen tijd nadat de huishoudster vertrokken was, beweegloos zitten met zijne oogen op het vaalbleeke gelaat van den lij der gevestigd en naar de half uitgespro- kene woorden luisterende, welke van tij d tot tijd diens mond ontsnapten en altijd eveneens luidden. Rupert Godwin, de moordenaar, bloed vlekken op de trappen, bloed in den kelder, misdaad, verraad. Altijd onveranderlijk diezelfde woorden, die zelfde afgebroken volzinnen. De wijdgeopende oogen van den lijder staar den in de ledige ruimte, maar eene bepaalde stellen. Hij schrijft ook op zijn program ma eenekieservorming die voor doel zou hebben hetgene men de gelijkheid van stemrecht zou mogen noemen, d. dat een kiezer niet meer dan op ééne plaats kiezen mag de herziening van de Ka mer der Lords de afschaffing van het eerstgeboorterecht, en eindelijk de schei ding van Kerk en Staat. De liberale guzot ten Ze gaan er wederom donderend op los, de sermoenen op den predikstoel tegen de liberale gazetten. Dit ia het winkelliedje van alle jaren. Lawijt en vervloeking tegen de vrijzin nige dagbladen die de waarheid durven zeggen en de politieke geestelijkheid tot hare plichten van broederliefde en verdraagzaamheid roepen. Ah de liberale pers zaait twist in de huisgezinnen en do samenleving. In gee- nen deele. Waarlijk het is de smeerige pers der geestelijkheid die zulks doet met eene schaamteloosheid zondorweer ga. Wij weten heel goed dat io zwarte mee8termakers willen dat hunne gazet ten alleen gelezen en verspreid worden, welke een modderpoel van smaad en hoon zijn tegen al wie geen klerikale slaaf wil worden en den valschaard spe len. Ah de liberale pers moet verdwij nen Dit weten wij sedert lang, door eene ondervinding van bijna vijftig ja ren. Vooral hebben de nijdige predi kanten het gemunt op de plaatselijke gazetten, die meest van al in hunnen weg loopen en hen in bedwang houden misbruiken met geweld te plegen. Neen zij mogen nimmer en nooit alleen het woord gelaten worden. Eene vrije pers moet daar zijn om de alleen heerschappij der papen te beletten en te belemmeren. Zij zijn meer dan te veel meester en dwingend, hunne vervolgingen kennen paal noch perk, waar zij hunnen haat kunnen botvieren. Neen het mag niet zijn dat de godsdienst misbruikt worde als politiek wapen om de wereldlijke heersch- en hebzucht te voldoen. Oh 't is zeker daarom dat de liberale ga zetten voor ongodsdienstig uitgemaakt worden. Spotternij en enkel kome die Wel verblind zijn de liberalen iat zij zoo weinig, ja niets doen voor de vrij zinnige drukpers, welke met zooveel vijandschap en vervolging te worstelen heeft omdat zij de burgelijke vrijheid verdedigt tegen de priesterdominatie. De geestelijkheid wil het eenigste uitdrukking vau afschuw was er onmiskenbaar in te lezen, alsof de oogappels plotseling bij het zien van het een of ander afgrijselijk tafe reel onbewegelijk waren blijven stilstaan. Eindelijk rees de bankier op van zijnen stoel naast het bed, waar hij tot hiertoe als door eene geheimzinnige macht vastgeketend was blijven zitten. Lionels kleederen lagen op eeneo stoel bij het bed en op eene toilettafel waren een zak doek,een bos sleutels benevens eenige papieren en brieven verspreid, die men in zijne zakken gevonden had. De banki r begaf zich daarheen en bezag die voorwerpen een voor een. Zijne hand stuitte op een hard voorwerp, dat onder den zakdoek lag. Hij raapte den zakdoek op en zag een gou den medaillon aan eene ketting van kastanje bruin haar bevestigd, op de tafel liggen. Hij opende het medaillon en een eerlijk mannelijk gelaat zag hem met een vertrouwe- lijken glimlach aan. Het was het gelaat van den braven edelhar- tigen zeekapitein Harley Westford. Het was het gelaat van den man, dien Rupert Godwin met zijn dolk getroffen en den trap af in den kelder geworpen had. Eenige minuten lang stond Rupert Godwin met het miniatuurportret in zijne hand het gelaat van zijn slachtoffer aan te staren. In het eerst scheen een soort van doffe wezen loosheid hem van het gebruik zijner zintuigen te berooven, en kon hij niets anders doen dan bewegingloos op dat openhartig gelaat blijven staren. Zijn verstand was versuft doof den plotse- lingen schok en het duurde eenigen tijd eer hij in staat was kalm en bedaard te overdenken vrat hem eigenlijk gebeurde. wonen der liberalen de drukpers ver nietigen en zou dan zeker zijn van al tijd en overal meester te spelen zonder dat tegenkantig nog mogelijk ware. Liberalen, neemt uw bed op en wan- delt, wilt gij uw eigen bestaan behou den. Iemand, die door een eenvoudig middel van 23jarige doofheid en van geruisch in de ooren genezen is zal de beschrijving van dat middel in het Hollandsch gratis een ieder op aanvraag zenden J. H. Nicholson, 4, rue Drouot, Pa rijs. Oproep tot Liefdadigheid. Wij lasschen met veel genoegen den volgenden oproep in. De Damen van het komiteit belast met de uitdeeling der soep, welke ver leden jaar aanmoediging en hulp gevon den hebben, komen op nieuw uwe edel moedigheid inroepen voor hetzelfde werk. De uitdeelingen zullen in hetzelfde lokaal gedaan worden te beginnen van 16 December en volgende dagen van 10 tot 11 1/2 ure 's morgens, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Wij hebben de eer U te herinneren dat men op verschillende wijzen tot het werk kan bijdragen en dat allen er kunnen deel aannemen. Eerstens met geldbij dragen dan met giften in natuur, zoo als groensels, aardappelen, rijst, erwten, vleesch en bier verder met soepkaarten te koo- pen, verkrijgbaar bij de Damen van het Komiteit. Elke kaart van 10 centiemen geeft recht op 1 liter soep. Wij verzoeken U insgelijks de arme lieden over te halen om soep bij ons te komen aankoopen, met te doen uit schijnen wat profijt en gemak zij er zullen bij vinden, goedkoop een gezond en versterkend voedsel aan hun huis gezin te kunnen bezorgen. Gelief hun te herinneren dat zij hunne soep in het lokaal zelf kunnen nutti gen. Indien werklieden op voorhand een zeker aantal liters soep bestellen, zul len dezelve in bewaring gehouden wor den. Wij doen een beroep op uwe liefda digheid en vragen aan allen een blijk van aanmoediging. De giften mogen besteld worden aan al de Damen van het Komiteit of aan Hoe was het portret van Harley Westford daar gekomen Hoe was dat jportret iu het bezit gekomen van den beschermeling van Julia Godwin Eenigen tijd lang stond hij met het portret in de hand zich te verwonderen over den zon derlingen sameuloop van omstandigheden, die dat portret daar «ebracht had. Vervolgens legde hij het ter zijde, en begon de brieven en papieren te onderzoeken, in de hoop daarin eenen sleutel te vinden, die hem het raadsel oploste. De eerste brief, dien hij opnam, ontdekte hem de geheele waarheid. Dien brief had met den stempel boven en het adres onder de tafel gelegen anders had Rupert Godwin aau het adres terstond het handschrift herkend. Het was dezelfde brief, die aan Lionel onder de voorletters van zijn naam, poste restante, te Hertford geadresseerd was geworden de brief, dien Clara Westford aan haren zoon ge schreven had om hem hare ontmoeting met Gilbert Thornleigh te melden, en hem aan te spoten taar het lot van zijuen verdwenen vader onderzoek te doen. Rupert Godwin liet zich op den naast bij zijnde trap vallen met dien vreeselijken brief krampachtig in zijne kand geklemd. Zij zijn mij op het spoor, mompelde hij met onvaste stem want de ontroering scheen de zenuwen zijner keel verlamd te hebben. Zij zijn mij op het spoorHoe zal ik hen ontko men Hij zag naar het bed. Nooit misschien had een somberder en onheilspellender gelaat eenen hulpeloozen, van niets bewusten zieke bedrei gender aanzien. Alleen door nog dieper in de misdaad te verzinken, sprak hij maar ditmaal op lang- zamen, vastberaden toon,alleen door nog dieper te zinken. de Schrijfsters. De personen, welke aan de soepuit- deeling verlangen werkzaam te zijn, worden verzocht hunne bijtreding aan eene der Damen van het Komiteit te zenden. Zij zullen met dankbaarheid ontvangen worden Het Komiteit Mevrouwen Van Wam- beke, Leirens-Eliaert, De Pauw, Ka- rel Cumont, Karei Liénart, Désiró Levionnois. De Schrijfsters Mejuffers Panny van der Noot, Albine Leclercq, Mev. Eugène Moena. Wij gelooven dat deze instelling voor de armen en de werkende huisgezinnen van groot nut moet zijn en bijgevolg ver dient aangemoedigd en ondersteund te worden. Daarom aarzelen wij niet het aan de liefdadigheid van al onze vrienden aan te bevelen. Aan 't Land van Aalst. Meester Pier hangt wederom den Jan Onversaagd uit. Hij schermt met armen en beenen als een bezetene, roept en tiert, bedreigt en daagt uit en bij gebrek aan gezonde redenen randt hij personen aan, welke het zeker beneden hunne waardigheid achten tegen dien Don Quichotte te velde te trekken. Het paard is daer met gebonden, meester Pier De liberalen bevechten uwe achteruitkrui- pende en verderfelijke politieke stelsels maar laten den schermmeester van 't eiland Chipka ter zijde. En nu ter zake In uw nummer van verleden Zondag vraagt gij s welkt akten, welke wetten, buitensporigwillekeurigwraakroepend zijn s Leest gij dan geene liberale gazetten of speelt gij den huichelaar Zoo, zoo, meester Pier, gij weet van niets, gij komt van Roomen Welnu, wij zullen uw geheugen wat verfris- schen. Lees aandachtig en overweeg het volgende Volgens hunne kiesbeloften van 1884 gingen de klerikalen alles op wielkens doen loopen,Belgie in een luilekkerland herschapen en de gebradene kiekens in ieders mond doen vallen. Zij zijn nu reeds vijf jaren aan het bewind en nog nooit hebben wij grootere crisis gehad in landbouw, koophandel en nijverheid. Langs alle kanten is het armoede en ellende met geheele hoopen en ons land staat op den boord van den afgrond. Wat hebben de klerikalen gedaan Juist het tegenovergestelde van hetgene Hij duwde den brief in zijnen borstzak en bleef vervolgens met zijngelaatin zijne handen verborgen in gepeins verdiept zitten. Toen hij eindelijk zijne handen Tan voor aijn aangezicht wegtrok, stond er eene zonder linge uitdr ikking van vastberadenheid op dat bleeke gelaat te lezen. Zijn zoon mompelde hij, zijn zoon I Dat was dan de gelijkenis, die mij daar zoo even eene rilling door het hart joeg. Maar allea is nog even duister en geheimzinnig. Hoe kwam hij tot de ontdekking van het geheim van den kelder Is hij opzettelijk gekomen om de waar heid te ontdekken Neen, dat is Diet te veronderstellen, neen, want de brief van zijne moeder is eerst twee dagen geleden gedateerd, toen zij den brief schreef, waren hare vermoe dens eerst korteling opgewekt. Dat doet er niets toe ik moet nu mijn hoofd niet breken met te trachten dat raadsel op te lossen. Ik moet handelen Zij zijn mij op het spoor en handelen alleen kan mij redden. Zal ik vluch ten? Neen, dat niet, zoolang ik nog een duim veiligen grond heb, dien ik verdedigen kan te midden van een oceaan van gevaren. Vluch ten is het redmiddel van een lafaard, de laat ste hoop van een stoutmoedigen misdadiger. Dit jonge mnnsch is op de eene of andere wijze mijn geheim te weten gekomen. Hoe hij dat uitgevonden heeft, doei er niet toe. Hij en Ca leb Wildred hebben de waarheid ontdektmaar tot hiertoe hebben zij mij nog niet verraden, behalve in hunne aanvallen van waanzin. Zij moeten tot zwijgen gebracht worden. Terwijl de heer Godwin op die wijze aan het overleggen was kwam de huishoudster terug. Gij kunt uwe plaats aan het bed van den zieke weer innemen, mrs Beckson, sprak hij er is niets in zijn toestand veranderd. Ik zal hier in huis blijven, totdat de jonge mensch buiten gevaar is, eq ik zal nu en daq een» komen zij beloofden. Wilt gij er het bewijs, de proef van hebben. Ziehier 1° De Journal de Bruxelles en de meeste klerikale dagbladeren schreven voor de kiezing, dat het Staatsonderwijs en dezes bedieners niets te verliezen maar alle goeds te verwachten waren bij eene verandering van ministerie. En wat gebeurt er Nauwelijks zijn de klerikalen aan 't roer of de wet van 1879 wordt afgeschaft, men sluit met duizenden scholen, 1200 publieke gedi plomeerde ambtenaars worden van hun ambt beroofd ten voordeele van onwe tende broeders, nonnen en vreemdelin gen. Het schoolbudjet wordt ten nadeele der gemeenten van 6 millioen franks verminderd, de lasten der gemeenten verdubbelen en op den hoop toe wordt gansch het onderwijs ontredderd en ver nietigd En gij vindt dat niet wraakroepend, Land 2° De klerikalen beloofden de af schaffing van de belasting op den genever en den tabak. En eens aan het bewind, wat deden zij Zij behielden en ver zwaarden die belastingen en stemden nieuwe lasten op den suiker en den alcool. En wie heeft de vergunningsrechten op de nieuwe slijterijen van sterke dranken doen stemmen Hoe hielden de klerikalen toch hun gegeven woord, hoe eerlijk niet waar, Land 3e Eo beloofden uwe bazen ook geene verbetering in het lot der arbeiders Zouden zij het dagloon niet doen op slaan en wetsontwerpen doen stemmen ter verzachting van het lot der werk lieden O ja, dat alles beloofden zij. En hoe ziet het er nu uit Grooter armoede dan ooit. Gedurige troebels, werksta kingen en opstand in het Walenland. Algemeene misnoegdheid onder de ar beiders, meer dan 6 millioen franks veroorzaakte schade door den opstand van het Walenland in 1886. Eene belas ting gestemd op het stukje vleesch vau den armen werkmrn in afwachting dat men er ook eene zal stemmen op zijnen botekham. Gedurige vermindering van dagloon en grootere omwikkeling van het socialismus Ziedaar Landzoovele perels welke gij kunt vlechten in de kronea van Beernaert en Pourbaix 4° Onze klerikale meesters beloofden toen ook opbeuring van landbouw, zien, hoe het met hem gaat. Gij behoeft nooit verwondert te zijn, als gij mij ziet komen gaan. Ik slaap zeer onva3t en ik zal waarschijnlijk eens of tweemaal gedurende den nacht komeu. O, 't Is heel vriendelijk van u, mijnheer, dat gij zoovee belang stelt in het lot van dien armen jougeling. Ik geloof dat het zeer natuurlijk is dat ik belang stel in een zieke, dat is meer dan eene gewone menschelijken plicht, gaf de bankier koeltjes ten antwoord. A propos gij zult hier nog een geruimen tijd den zieke moeten oppas sen, Ik hoop dat gij waakzaam zult zijn. O zeer waakzaam, mijnheer. Gij wilt zeker het een of ander gebruiken om wakker te kunnen blijven Oneen, mijnheer, ik danku; ik heb juist een kop sterke thee gedronken, en in den loop van den avond zal ik er nog een gebruiken. Thee is niet, wat gij noodig hebt. Gij moest het eens met koffie probeeren. Is koffie beter dan thee, mijnheer Oneinüig veel beter. Ik zal u straks een sterke kop koffie zenden. Ik drink altijd koffie na het eten. Ik dank u, mijnheer, ik zal een kop koffie drinken, als gij zoo goed wilt zijn die te zenden. De bankier begaf zich naar zijne kamer en trokzijDe bovenkleeren, die stoffig van de reia waren, uit. Vervolgens baadde hij zijn hoofd in koud water. Daarop kleedde hij zich weêr en ging be neden naar do eetzaal waar Julia hem zat te wachten. Hij dineerde met zijne dochter en hare gezel schapsjuffer. Julia was te zeer vau hare eigene gewaarwordingen vervuld om acht te geven op het stilzwijgen van haren vader het kwam haar zeer natuurlijk voor, dat een waas van droefheid over alles verspreid zou zijn, terwijl de mau, dien zij lief had, daarboven ziek lag. <6

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1