HET GEHEIM 4de Jaar. Nummer 46 (211) Zondag 22 December 1889. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs S ?'Kn°0r de Stad' o fr 50 voor den buiten, PEIJS PEE NUMMEE 10 CENTIMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buitenvoor de stad, ten kantore ran het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST. Prijs der Annoncen°6^0n0' 16 Reklamen, 75 centimen uiUKreyei. Vonnissen op de derde bladzijde, frank. Men maakt melding ran elk werk waarvan een exemplaar aan het bad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 21 DECEMBER. De personen die een abon nement nemen aan DE DENDERGALM voor het jaar 1890, zullen de nog vöor Nieuwjaar verschij nende nummers gratis ontvangen. Werkmanskring ".Vooruitgang door'tWerk De liberale jongelingen onzer stad worden vriendelijk verzocht, de lessen, welke des zon dags om 9 ure 's morgens, in de zaal Concordia, tot bereiding voor het kiesexaam gegeven wor den, bij te wonen. De lessen zijn vei plichtend voor de bescherm- lingen van den Kring. Buitenlandscli politiel* overzicht. Frankrijk. De voorgaande kamer der volksvertegenwoordigers had de kre dieten voor de geheime fondsen tot den verzekeringsdienst bestemd, afgeschaft. Op aanvraag van M. Constans, die de kabinetskwestie gesteld had, heeft de huidige kamer dezelve met eene groote meerderheid hersteld. Afrika. Er is een geschil ontstaan tusschen Engeland en Portugaal nopens het grondgebied gelegen langs de beide oevers van den Zambeze. Terwijl de twee landen over die zaak in diploma tische onderhandelingen zijn, hebben do I'ortugeezen zich met geweld in die streek gevestigd. Het schijnt dat er in deze omstandigheid den Engelschen niet overblijft dan aan de Portugezen het genoemd grondgebied met de wape nen te betwisten of wel de voorwaarden dezer laatsten te aanvaarden,en met hen overeen te komen. Portugaal had alreeds zijn gezag over Moshanolan en andere streken ten Zui den van den Zambeze gelegen officieel uitgeroepen. Het heeft ook zijn gezag ten Noorden van dien stroom bevestigd, met eene bloedige straf aan inlandsche volk stammen die hen trotsten en zich op En geland steunden op te leggen. Twee En- gel/iche vaandels zijn door den Portu- geeschen majoor Serpa -Pinto gedurende den strijd in beslag genomen. Men kan denken dat zulk een geval de Engelsche eigenliefde zeer hevig kwetsen en de overeenkomst moeielijker maken moet. China. Volgens inlichtingen uit China toegekomen en waarvan de North China Herald van Shangaï melding maakt, zou er op dezen oogen- blik in het Hemelsei] Rijk zeer hevige onrust bestaan a ngaande den staat van zaken te Pekin. Men weet dat de keizer en de keizerin te samen niet gelukkig zijn en dat sedert hun huwelijk het land- groote onheilen ondergaan heeft, zoo dat de ellende algemeen is geworden. Ook vreest men dat er in 't kort onlus ten zullen ontstaan en dat het tegen woordig stamhu s groot gevaar loopt van omver geworpen te worden. Brazilië. Zeer slechte geruchten zijn sedert eenige dagen in omloop over Brazilië. Volgens het verhaal van den kapitein eener Amerikaansche bark van Rio-Janeiro te New-York aangekomen, zouden verscheidene officieren van het Braziliaansch zeewezen te Rio door den kop geschoten zijn, eenige dagen na de afzetting van Dom Pedro eenige ge trouwe vrienden van het keizerrijk zou den hetzelfde lot ondergaan hebben. Deze bijzonderheden zouden beteekenen dat de Republiek door iedereen nog niet aangenomen is, en dat de keizerlijke aanhangers haar nog wel zouden kun nen aanvallen. Duitschland. Niettegenstaande het geruststellend nieuws door den tele graaf medegedeeld nopens de werklie den ^-ereenigingen die zondag 11. in de kolendistricten van Rynsch Pruisen heb ben plaats gegrepen, schijnt het niet dat de orde hersteld zij bij de werklie den. Daar de maatschappijen de plech tig gedane beloften niet gehouden of dezelve slechts vervuld hebben bij nieu we bedreigingen van werkstaking, zoo doen de werklieden nieuwe eischen die moeilijkheden zouden kunnen be rokkent n, zooals b. v. de vermindering en werkuren op 8 uren daags. 60. VAN DEN BANKIER. De voetstappen in den gang kwamen reeds nader, /ij waren die van een man. Daarna werd de deur behoedzaam geopend, en Rupert God- win trad binnen. Julia was niet zeer verwonderd over dit late bezoek van haren vader in de ziekenkamer. Wat was natuurlijker dan dat hij ongerust zou wezen omtrent den jongen mau, die onder zijn dak huisveste. Zij verbeeldde zich dat hij terstond de huis houdster zou wekken, en dat hij zeer gestoord zou zijn, omdat zij in slaap gevallen was gedu rende den tijd dat zij waken moest. Maar tot Julia's verwondering deed de ban kier geen de minste poging om mrs. Beckson te doen ontwaken. Hij ging haar voorbij zonder haar eenige aandacht te wijden, behalve een scherpen onderzoekenden blik, dien hij op haar gelaat wierp. Vervolgens boog hij zich met peinzend gelaat over het bed. Tusschen de gordijnen door, bespiedde Julia het gelaat van baren vader. Er lag eene uit drukking in dat haar zoo gemeenzame gelaat, dat haar hart deed ineen krimpen eii haar eenen plotselingen schrik op het lijf joeg een sch ik, waarvan zij zich zelve geene rekenschap kon geven. Rupert Godwin hield eene keers in de hand waarvan het licht op zijn somber gelaat viel. Julia stond bewegingloos zonder bijna adem te durven halen, hem van uit hare schuilplaats Drie datums. Wij hebben 't geduld gehad in Denier - bode van 12 December laatst een artikel de ondervraging van M. Bara te le zen en in ons jongste nummer beloofd daarop terug te komen, vermits het ons onmogelijk is zulken hoop leugens zon der wederlegging te laten voorbij gaan. Na lezing van dit wonder-artikel kan men de zaak Beernaert-Pourbaix niet beter vergelijken dan bij het geloofs punt der onbevlekte ontvangenis Onze lieve vrouw heeft gebaard en is maagd gebleven, Beernaerb is plichtig in de zaak Coureur maar toch wordt hij als de onschuldigste der onschuldigen uit geroepen Jeesekens hart was niet zui verder dan dit van onzen eersten minis- aan te staren, en zag hoe hij de vlam der keers voor de oogen van den lijder heen en weer bewoog. Lionel's oogleden bewogen zich niet. Daarop keerde de bankier zich naar mrs. Beckson en beschouwde haar gedurende eenige oogenblikken met de grootste aandacht. Geene woorden zijn in staat om Julia's ver wondering over het gedrag haars vaders te beschrijven. Zij werd als het ware verlamd door de onbeschrijfelijke vrees, die zich van haar meester maakte, toen zij hem zich over den zieken man zag heeubuigen. Vervolgens naderde hij de tafel, waarop de ileschjes medecijnen stonden. Er stonden twee fleschjes het eene was half vol, het ander was kleiner en bijna geheel vol. De bankier nam het kleine fleschje op en bezag het; vervolgens deed hij de kurk er af, en rook er aan. Het was een drank die bestemd was om het eerst van allen des morgens inge nomen te worden, en helder als water. Rupert Godwin haalde een zeer kleine flacon uitzijn vestzakje, zoo klein dat Julia maar even kon onderscheiden wat het was, terwijl de bankier het voorwerp tusschen vinger en duim hiëld. Hij haalde er met zijne tanden de stop af, want hij hield het medecijnenfleschje in zijne linker hand. Vervolgens goot hij langzaam en voorzichtig eenige druppels van een kleurloos vocht uit de kleine flacon in het fleschje, dat hij daarna weder op dezelfde plaats neerzette, vanwaar hij het weggenomen had hij keek toen nog eens naar de beide slapers en verliet zonder eenig gedruisch de kamer. Wat het doel ook mocht geweest zijn, dat hem in de kamer gevoerd had, zooveel was zeker dat hij het bereikt had. Kon Julia nog twijfelen, dat het iets vreeselij ks en misdadigs was /ij huiverde als werd zij door een angel ge stoken, en zij gevoelde eene angstige beklemd- tor is. De ontvangenis is een bovennatuurlijk werk, de zuivering Beernaert een poli tiek mirakel en wel blind moet hij zijn, welke dit wonder met geene ap- en de pendentiën wil binnen slikken. Leest de ronkende volzinnen van Den- derbode, uit bet een of ander pastoors blad geknipt, en als ge dan nog niet overtuigd zijt van Beernaert's onschuld, dan verdient ge van bij St. Thomas ge plaatst te worden. Luister liever uaar de volgende staal tjes Bara opende het vuur met logens eu vuile lasteringen, spuwende gal en razernij, bijgestaan door Janson met zijne vuige logentaal, laster, eerloos- heden en onbeschoftheden. Dat is een Verder gaat het Minister Lejeune vergruisde de lasterende en eerlooze aauiijgiugen der liberalen en meester Jacobs, die Deus ex machina zweepte de beleedigers en lasteraars der regeering onbarmhartig af. En dat is twee Daarmee is alles gezegd, alles ver klaard, alles wederlegd en zoo ge bij het lezen der kamerverslagen vindt dat de gezweepten en de geschandvlekt en op de ministerieele banken zitten, geloof dan uw eigen oogen niet, want gij be driegt u. Errare humanum est Ongelukkiglijk zijn er drie datums, drij smetten, welke ten eeuwige dage op onze ministers en op de klerikale lartij, welke de piichtigen heeftveront- schul ligd, zullen blijven kleven. 11 Mei 1887 Pourbaix wordt bij se- aateur Cornet ontvangen 15 Mei 1887 Pourbaix door senateur Cornet aan minister De Volder voorge steld en aanbevolen 21 Mei 1889 Pourbaix en Cousaert te middernacht met minister Beernaert over het ultimatum» onderhandelende waardoor een onplichtige moest ver volgd worden. Ziedaar 3 datums welke de oneer van een belgisch ministerie lang in 't geheu- en zullen roepen. Meester Lejeune heeft schoon alles op den rug der openbare veiligheid te wer- oen, aan die feiten raakt hij niet en zooals M. Frêre vroeger gezegd heeft, iet feit Coureur alleen blijft eene onuit wisbare schandvlek. De Denderbode heeft schoon te zwaaien met den brief van den procureur-gene raal aD Schoor, welke de verantwoor delijkheid der vervolgingen op zich beid aan haar hart. Zij beminde haren vader teederlijk. Kon zij dan gelooven dat hij Wat Een giftm nger? Zijne handelwijze scheen aanleiding tot een dergelijk vermoeden te geven. Welke andere dan de noodlottigste van alle beweegredenen zouden in staat geweest zijn hem te doen be sluiten zich in het holste van den nacht naar de kamer te begeven, ten einde de geneesmiddelen van een zieken man te vervalschen. Dat kan niet zijn, dacht het verschrikte meisje. Ik moet krankzinnig zijn of droomen. Wat ik gezien heb, kan niet zijn. Het kan niet zijn. 't Is niet mogelijk. Zij drukte hare handen stijf tegen haar voor- üooid en deed haar best bare verstrooide ge dachten bijeen te zamelen. O God, het is maar al te waar, riep zij eindelijk uitmaar al te waar. Het gelaat van haren vader had baar nog meer ontdekt, dan hetgeen zij (jhem had zien doen. Zij bezat volstrekt geen bewijs dat bet vocht hetwelk hij in de medecijn van den zieke gegoten had, vergift was maar zijn gelaat was dat van een moordenaar geweest. O hemel dacht Julia. Ik heb wel eens ge hoord van lieden die plotseling krankzinnig geworden waren en in dien toestand door een helscke aandrift tot het begaan van misdaden werden bedreven. Zoo iets moet ongetwijfeld het geval met mijn vader zijn. Het wanhopige meisje hield aan dit denk beeld als een laatsten flauwen straal van hoop vast. Het was beter te denken dat haar vader krankzinnig was, hem te beschoowen als een ongelukkige, die het gebruik zijner rede miste, een door den duivel bezetene, dan te gelooven Jat hij in koelen bloede en met voorbedachten rade eene moord zou kunnen plegen. Zacht en zonder gedruisch sloop Julia van uit haren schuilhoek naar de tafel, waarop de neemt Bewijst zulks dat die magistraat het bezoek van Pourbaix en Beernaert, en beider handelwijze tegenover Conreur goedkeurt PVerre van daar, integendeel. Meester Jacobs is behendiger geweest hij heeft het ministerie verdedigd zon der het te ontschuldigen hij heeft ver zachtende omstandigheden ingeroepen, de schuld van alles op de liberale pers geworpen en eindelijk het medelijden der linkerzijde afgesmeekt. Medelijden ja medelijden Zoo doet ook de verdediger voor he hof van assisen. A anneer hij gewaar wordt dat de plichtigheid van den be schuldigde klaar bewezen is, dan pleit hij niet de onplichtigheid, maar roept de menschlievendheid, het medelijden der rechters in. En de rechterzijde heeft medelijden gehad. Als M. Bara uitriep Dat hij recht sta, die zou willen gedaan hebben wat Beernaert gedaan heeft met Pourbaix des nachts te ontvangen Dan zaten al de klerikalen aan hunne zetels geschroefd, dan dorst er geen en kel recht staan of het woord nemen en dan zag men daar Beernaert bleek en getroffen zitten gelijk eenen ter dood veroordeelde. Ziedaar het bewijs der plichtigheid En wanneer de rechterzijde de grijze I* rère-Orban, de groote staatsman, ook door zijne stemming het gedrag der ministers zag komen schandvlekken, dan ontvloog hun de laatste hoop om hunne meesters eenigzins verontschul digd te zien worden. Zij nebben medelijden gehad, maar boven hen, hoe sterk zij ook zijn, staat de openbare opinie. Reeds driemaal heeft zij als opperste rechter uitspraak gedaan en zij zal op tijd en stond het uiterste vonnis uitbren- brengen en het ministerie veroordeelen. Dat staat vast, daar is geen doen meer aan. Iedereen gelijk voor de wet. Alhoewel het onderscheid tusschen de verschillige standen in den Staat afge schaft is voor de wet is dit toch iu wer kelijkheid zoo schoon niet als men het gewoonlijk zich voorstelt. Hoort men niet dagelijks spreken van den werkers- ■tand en van de hoogere klassen Zijn er geene bladen, die de verdediging van de rechten der werklieden op aich geno- fleschjes stonden. Zij hield steeds het oog op de huishoudster gericht, vreezende dat zij mocht ontwaken maar de oude vrouw sliep zeer vast onder den invloed van het slaapmid del, dat haar in de koffie was toegediend. Julia nam Jiet fleschje in de hand en zag angstig de kamer in het rond. Zij zocht naar een ledig fleschje. Eindelijk bemerkte zij er een op den schoor steenmantel. Daarin wierp zij het vocht, dat door haar vader vervalscht jwas geworden en vulde vervolgens het medecijnenfleschje uit de karaf, die op de waschtafel stond. Zij nam de vergiftigde medecijn met zich mede en vertrok even stil als zij gekomen was, na eerst nog een blik op de beide slapende ge worpen te hebben. Gedurende het overige van dien vree3elijken nacht bleef Julia Godwin aan haar venster zitten en staarde wezenloos naar den met star ren bezaaiden hemel. Langzamerhand zag zij den glans van die starren verbleeken voor het licht van de vale morgenschemering maar toch bleef zij bewegingloos zitten, als had de eene of andere hevige schok haar in een steenen beeld veran derd, en evenwel verloor zij gedurende die lange uren van angstige spanning geen oogen- blik het gebruik barer zintuigen. Ten zeven ure begaf zij zich naar hare kleedkamer, nadat zij eerst de dekens en kus sens van haar bed in wanorde gebracht had, opdat de dienstmeid niet zou kunnen zien dat zij den geheelen nacht wakende had doorge bracht. Zij sloot het fleschje met vergiftigde mede cijnen in een lessenaar in hare kleedkamer en begon vervolgens zich zorgvuldig te kleeden. Ten hali acht ure kwam de meid en vond haar bijna geheel gekleed. Ik ben wat vroeger dan gewoonte opge staan, sprak Julia op bedaarden toon maar gij komt nog juist bij tijde pig Mijn Ijaw te men hebben, die dus de tolk zijn van den werkersstand Het onderscheid der standen is al te in t oog loopend alhoewel dit verschil door de wetten niet bepaald gekenmerkt is. /onderen de rijken, de aristokraten zich van de burgers en werklieden niet af? Schijnen zij geenen afkeer te koes- te reu voor den minderen man Zij slui ten zich op in hunne kasteelen, in hunne bijzondere kringen en willen met niemand van lageren rang iets gemeens hebben. Is het dan te verwonderen, dat de werklieden zich ook vereenigen ten ein de zelf hunne belangen te verdedigen Het verschil van standen bestaat dus wel degelijk en zal misschien nog door aangroeienden haat tot bittere tooaee- len aanleiding geven. De geschiedenis leert ons immers, dat telkens eene klas van personen te zeer verdrukt, in hunne rechten te zeer mis kend werden, er eene beweging, eene gisting ontstond, die langzamerhand uitbreiding nam en dikwerf met bloe dige omwentelingen eindigde. Het valt niet te ontkennen, de werk liedenpartij wint veld; hare inrichting wordt van dag tot dag steviger, hare aanhangers talrijker en indien men geen recht aan hunne billijke eischen laat we- dei varen dan kan wellicht een dag aan breken dat zij zich zelf recht zullen doen. Een natuurlijk gevolg van de afschaf fing der verschillige standen in de maat schappij is de gelijkheid van alle bur gers voor de wet. Indien die gelijkheid bestaat waarom is dan niet elk kiezer en soldaat Zijn er in ons leger geene regimenten waar de officieren bijna uitsluitend tot den zoogenaamden adellijken sfand be- liooren en waar men om zoo te zeggen geene officieren vindt uit de burgers- of volksklas gesproten en die hunne hooge bediening aan hun talent en hunne wils kracht te danken hebben? W aarom kan niet elk senateur geko zen worden en het blijven Is een on vermogende ouderling—want de Senaat moet natuurlijk uit grijsaards bestaan die geene 1000 gulden rechtstreekse he belastingen betaalt minder bekwaam om nuttige wenken of wijze bedenkingen te midden der Yolksgekozenen in te bren gen dan hij die de 1000 gulden betaalt? Eu dan die senateur, die door tegen spoed de 1000 gulden niet meer°op- doen. Hebt gij ook gehoord hoe het met mijn heer Wilton gaat? Ja miss. t Is nog ten naasten bij hetzelve, naar men mij gezegd heeft; hij is altijd nog ijlende maar toch veel rustiger. De arme mrs. Beckson was dezen morgend geheel verschrikt' hoor ik. De oude ziel is in slaap gevallen, zoo het schijnt, en heeft den geheelen nacht gesla pen. In den morgend is zij met een verschrik kelijke hoofdpijn waaker geworden en kon maar niet begrijpen wat haar zoo slaperig heeft gemaakt. De zieke schijnt zich gelukkig heel bedaard gehouden te hebben, zoodat er niets kwaads gebeurd is. Julia Godwin sidderde bij de gedachte aan het kwaad, dat had kunnen gebeuren, terwijl de waakster sluimerde, als de Voorzienigheid er niet tusschen gekomen was om het slacht offer van den bankier te beschermen. Toen de bel klonk voor het ontbijt, ging Julia Godwin naar beneden iu de eetzaal, 't Was bijna zeker, dat haar vader daar niet zijn zou, of indien hij daar was, dan zou zijn gedrag dé duidelijke sporen dragen van een gekreukt verstand, dacht zij maar tot hare uiterste ver lazing zag zij hem kalm en geheel meester over zichzelven aan de ontbijttafel zitten, met een opgeslagen bijbel voor zich. Ja, dat was onuitsprekelijk stuitend, die man, die middernachtelijke Vergiftiger, zat daar nu gereed om voor ziin huisgezin een kapittel uit het Evangelie te lezen. Het was Rupert Godwin's gewoonte de mor- gendgebeden iu tegenwoordigheid van het geheele huishouden voor te lezen, wanneer hij zich op Willmingdon Hall bevond. Hoedanig zijne manier van leven in Londen ook zijn mocht, in Hertfordshire waren zijne gewoonten hoogst achtingsweerdig. Wordt vooHgtmi.)

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1