D00VEN- Psüen De Pratere 3 Vcrschillig nieuws. a a brengt, verliest die daardoor zijne be kwaamheid Nochtans kan hij geen senateur meer blijven. Gij zult voorzeker zeggen, lezer, dat daarin juist de gelijkheid bestaat. Ja,dan is die niet herkiesbare senateur gelijk met den onvermogende, want beiden behooren tot deklas der niet bevoordee- ligden terwijl de kiesbaren den bevoor- deeligden stand uitmaken. Daar hebt ge duidelijk het verschil van stand. Iedereen gelijk voor de wet aarom in de gevangenissen aan de rijken toege laten zich uit de hotels hunne noen-en avondmalen te laten brengen? Waarom kan de rijke door het storten eener som gelds zich in sommige gevallen van de voorloopige gevangenis vrijkoopen, iets wat de arme man niet vermag omdat hij te huis in zijne kas niets vindt dan het stukje brood, dat hem voor den nijpen den honger bevrijden moet De rijken zijn toch bevoordeeligd, zegt men, ja, zij zijn liet natuurlijk. Zij kunnen zich beter voeden enkleeden, zij baden in wellust en genuchten en liunne blinkende goudstukken schitteren verleidend in de oogen onzer werkende jeugd. Doch een rijke plichtige is niette min een plichtige op wier schouders de straf even zwaar zou moeten drukken dan op die van den burger en den werk man; zijne klinkende schijven zouden hem hiervan niet mogen vrijstellengeen genade, geen mededoogen voor den schuldige, wie hij ook zij. Wij zullen niet breedvoerig sprenen over de politieke rechten van den bur ger zeggen wij slechts dat het toeken nen dier rechten het beste middel^ is om een volk in kracht en bloei te zien toenemen en dat het de bevoorrechte klassen zijn, wier eigenliefde door het bezitten der voorrechten gestreeld is, die de eersten zouden moeten wezen om de gelijkheid van allen voor de wet uit te roepen,willen zij de achting en gene genheid van den minderen man. en den voorspoed van hun land bevorderen. gemeenteraad geeft voor die jaarmarkten eene toelage van 1,500 franken. Onze stadsbestuurders zouden wel dienen een lesjen te vragen aan hunne Kortrijksclie collegas. Wij hebben twee jaarmarkten die waarlijk belachelijk zijn, vooral onze paardenmarkt. Vroeger was het zoo niet hadden onze jaar markten de belangrijkheid niet welke deze v an Dendermonde, St. Lievens-Houtem, Schelle- belle, Opdorp, enz. bezitten, zij waren toch niet tot den rang vau onbeduidendheid verval len waarin wij ze, deze laatste jaren, hebben laten zinken. Hadden wij een gemeentebestuur gehad dat de belangen onzer stad behartigde, bet zou geene moeite te groot, geene opoffering te zwaar gevonden hebben om onze jaarmarkt van een volledig verval te redden, om ze herop te beuren en ze tot eenen rang van be langrijkheid te verheffen waartoe zij, door de aardrijkskundige ligging onzer stad, midden eener rijke landbouwstreek en door verschei dene der belangrijkste spoorwegen met het buitenland verbonden, aanspraak mag maken. Een paar malen beeft onze gemeenteraad eene toelage verleend voor onze Paardenmarkt doch die toelage was te gering. Overigens, het toekennen eener subsidie is onvoldoende eene groote, uitgebreide publiciteit is onontbeerlijk en propagande moet er, bij koopers en verkoo- pers, gemaakt worden, niet door een enkel persoon, zoo als het tot alsnu 't geval was, maar docr een gausch Comiteit. Voorts, om bet vojk aan te lokken, moet de jaarmarkt a ntrekkelijk gemaakt worden, zoo als te Dendermonde. Al rlie voorwaarden, welke bet welgelukken onzer jaarmarkten mo -sten verwezentlijken, hebben ontbroken en zoo kwam bet dat,ondanks de subside, onze paardenmarkt, en met een onze ganscbe jaarmarkt, onbeduidend bleef. Onze gemeenteraad, die voorzeker de deugd der volharding niet bezit, schafte, voor St. Martens'aarmarkt de toelage af, en feitelijk onze paardenmarkt meteen. Onze burgerij wordt het onrecht en 't lieve- kinderspel, waaraan onze stadhuisbazen zich schuldig maken, bepaald moê. Ze vraagt dat bet Stadsbestuur bat versieren der Schouwburgzaal den meestbekwame toe- vert, ouwe. En dat dit werk aan eenen civielen prijs geschiede en geene geldverprossing zij. Het middel daartoe Men noodige de versieringschilders onzer stad uit een plan te leveren voor bet ontworpen werk, met den prijs er bij voor don welken 't plan zou uitgevoerd worden. Onder de inge diend i plans kieze men dit ter uitvoering uit, hetwelk, door kunstwaarde en geringheid van prijs, bet roordeeligst is voor de utad. Men vergete echter niet, na den keus, door een bevoegd jury gedaan, de ingezonden plans ten toon te stellen. Geen konkelfoes Zoo handelende zal bet gemeentebestuur rechtvaardig, voorzichtig en profijtig besturen. Anders te werk gaande veroordeelt bet zich zeiven. Meieond. Naschrift. Men verzekert me dat de her- schildering der Schouwburgzaal, volgens bet ontwerp van de stedelijke overheid en Meester Tobbe, in Olieverf zou moeten gedaan worden. Olieverf 1 None Deus 1 zoo als Pier zeg gen zou Worden die bestuurders en die vak kundige dan stapelzot Olieverf t Voor eene zaal die allee* gezien wordt s avonds, bij bet schitterend licht der gazbekken Geen kemels, Mijne Heeren, als t u belieft. M. Iemand, die dooreen eenvoudig middel van 23jarige doofheid en van geruisch in de ooren genezen is zal de beschrijving van dat middel in bet Hollandsch gratis een ieder op aanvraag zenden J. H. Nicholson, 4, rue Drouot, Pa» rijs. Sterfgeval. Zondag laatst overleed na eene zeer kort stondige ziekte d' beer Hippoliet De Saedeleer, verkooper van liberale dagbladen en bode van verscheidene Vrijzinnige maatschappijen der stad. Het deed ons groot genoegen eene talrijke schaar den afgestorvene naar zijne laatste rust plaats te zien vergezellen. Zulks bewijst dat de nederigste man door een naarstig, oppassend en eerlijk leven de achting en genegenheid van velen kan verwer ven. De overledene laat eene weduwe met ver scheidene kinders. Wij bopr n dat de liberalen voor het aankopen hunner bladen den zoon zullen blijven genegen zijn gelijk zij bet den vader zijn geweest. Bourn 1 Bourn Waarde Mon Lion, Is 't me toegelaten, bij uw voortreffelijk artikel van verleden Zondag, nog iets te voegen dat een spijker te meer zal zijn die Denderbode en zijn beslissende zegepbaal aan den muur nagelen zal. In midden getal behaalde elk leerling der vrije scholen 7,50 punten meer dan elk leerling der gemeentescholen de vrije scholen leverden ook 0,87 mededingers meer op honderd leer lingen, dan de gemeentescholen. Maar.... Zijn die vrije scholen wel lagere scholen Te Boom hebben de broerkeng eene school gesticht om de Staatsmiddelbare school te be strijden, eene school dus met, noodzakelijker wijze, een programma van middelbaar onder wijs. En die school neemt, met leerlingen de beste barer hoogste klas, deel aan de prijskampen van betlager onderwijs. Dat zal ook wel elders geschieden. Immers, welke vrije middelbare school zag meD ooii deel nemen aan een prijskamp van Middelbaar Onderwijs? Nooit eene klerikale. Als het klerikaal vrij lager onderwijs zóó voortreffelijk i», zou dan 't klerikaal middelbaar onderwijs niet even uitstekend dienen te wezen Voor zeker. Doch, noch 't een noch 't ander beeft iets te beteekenen. W^nt, aan de prijskampen voor het lager onderwijs nemen de klerikalen deel met hunne middelbare scholen, en voor de prijskampen van middelbaar onderwijs kruipen ze in hunne holen. Zal Denderbode nu over Dender galm volda» wezen Hand ende groet. Een trouwe leser. Kan Aalst eene belangrijke jaarmarkt be zitten Onze stad, wij zegden bet reeds hooger, is uitstekend gelegen om den zetel eener wijd- bekende paarden-en veemarkt te worden. Kortrijk rekent, voor het welgelukken zijner eerstkomende jaarmarkt, op twee omstandig heden 1° Zij komt bijna gelijktijdig met de groote jaarmarkt van Tbourout. 2° De schorsing van den veldarbeid laat den dorpelingen genoegzaam ledigen tijd over om zich naar de jaarmarkt te kunnen begeven. Ewel, die omstandigheden hebben wij ook ten onze voordeele, zoo niet voor de jaarmarkt van Juli, dan toch voor die van St. Marten. De eerste valt altijd daags nadie van Opdorp, de tweede daags voor die van St. Lievens- Houtem deze valt ook altijd opeen tijdstip dat de veldarbe:d bijna gansch gestaakt wordt of ten minste den landman niet meer gansch zijnen tijd in beslag neemt. Waarom zouden wij, even als Kortrijk, die omstandigheden niet te baat nemen om onze jaarmarkt te verlevendigen en den sted lijken handel een buitenkansjen te verschaffen Waarom zou onze gemeenteraad uit zijne schuldige onverschilligheid niet eindelijk op staan, en aan een Comiteit van ernstige be kwame mannen, zonder partijgeest benoemd, den last niet opdragen naar middelen uit te zoeken om onze ja irmarkt van een volledig verval te redden V Maar dan zou men niet mogen kniezen op de uitgave van eenige bon derden franks, maar dit Comiteit over een ruime toelage, minstens een paar duizend franks, laten beschikken. En in afwachting dat dit Comiteit samenge steld zijbieden wij bet eenige punten ter over weging aan. Binst de maanden Oktober en November komen er, voor onze werkersbevolking, nog al eenige verletdagen voor. Het zijn Verloren Maandag en Garentwijndersdag die bijna door de ganscbe stad gevierd worden; dan heeft men schoenmakers - en karottrekkersdag, al leen door de belanghebbende stielgenoten gevierd. Die feestdagen afschaffen ware on mogelijk bet te pogen ware eene soort van opstand onder de volksklas verwekken. Wat echter mogelijk ware, in gemeen overleg met de fabriekanten en nijverheidsbazen, ware die feesten te verdagen, ze samen te voegen en er eenen wintjrkermis van te maken welke rond St. Martensdag b. v. 's Zondags vóór 11 November zou gevierd worden en op welks laatsten dag den dijnsdag de jaarmarkt zou gehouden worden. Dergelijke kermis, met zijne aantrekkelijkheden en openbare feesten zou ongetwijfeld, uit het omliggende, eene groote menigte in onze stad doen samenkomen en die menigte zou voor de vee-en paarden- kooplieden eene aanmoediging zijn om onze jaarmarkt te bezoeken. Ook zou er voor voldoende stallingen en geschiktestandplaatsen moeten gezorgd worden Een contribuabel. Paardenmarkten. Wij lezen bet volgende in de Etoile Beige van zaterdag over De Commissie der jaarmarkten te Kortrijk heeft,in hare zitting van maandag laatst, den eersten marktdag van bet jaar 1890 vastge- steld op 30 Januari aanstaande. Daar ze ge- lij ktijdig komt met de groote jaarmarkt van Tbourout, welke drie dagen later plaats grijpt en daar, op dit tijdstip, de veldarbeid v lledig gestaakt is en de dorpelingen ledigen Wat hebt gij er mede gedaan Gij hebt ze verstomd of bezoedeld Onnoodig te zeggen, dat deze merk waardige voordracht algemeene en war me toejuichingen iaoogstte. Ook danken wij den heer Anri voor zijne weldoordachte rede. Het muzikaal gedeelte was niet min der aantrekkelijk dank voornamelijk aan de bevallige medehulp van jutter Alida Banneville, welke ons de gelegen heid gegeven heeft de kundige uitvoe ring bij te wonen van eenige harer tal rijke pianostukken. De heer Gustaaf Leveau heeft ons met zijne aangename Btem den Vlaamschen Leeuw gezongen, het meesterstuk van Miry, en daarna eene omhaling gedaan ten voordeele van het gedenkteeken op te richten aan dien vlaamschen toonkun dige. De heer P. Anne heeft flink eene klucht voorgedragen welke de aanhoor ders doen tranen lachen heeft. Vergeten wij ook niet den heer Ho nor© Steppe wiens talent altijd ten dienste staat voor alle vlaamsche vrijzin nige feesten Aan allen onze innigste dankbetuigin gen. Beataat er, ja of sneeueen [policiereglement dat de voerlui verplicht des avonds hunne rij tuigen te verlichten Indien ja, waarom zorgt dan de policie niet dat dit reglement streng uitgevoerd worde. Indien neen, dan zou onze gemeenteraad wel doen dergelijk reglement te maken, want de vele voertuigen welke men, 's avonds, zonder licht en op draf rijdende aantreft, maken bet verkeer in zekere straten soms zeer gevaarlijk. Men wachtte niet tot wanneer er ongelukken zullen voorgevallen zijn. De gebruikelijke strengheid in het uitroeren van het policiereglement op bet sluiten der berbergen ontbrak totaal verleden zondag. In eenige klerikale berbergen werd er dien nacht feest gevierd was't d&arom dat cham petters en gendarmen zich schuil bielden De goddelijke Voorzienigheid zorgt beter voor da zindelijkheid onzer jStraten dan onze stadhuiabazen Ak de openbare wegenis onzer stad wat al te schandelijk vutten bcmodderd is, dan roept de heer van hierboven een onzer klerikale kopstukken tot zichen 't gemeen tebestuur geeft aun de 'stadswerkers last den weg naar bet kerkhof zuiver te keeren. Verleden winter stierf Mr Edm. D' Hondt, en 's morgends der begravenis werd, eindelijk, van onze straten den wekenouden modderboop weggevaagd. 't Zou schijnen dat dit halfwerk den Llee- re niet behaagd heeft want dezen winter beeft hij Mr den Deken, een grooter kopstuk, binnen gevraagd, en nu ook is 't werk betèr afgedaan. Mr De Blieck werd woensdag begraven, en van dijnsdag af reeds, wa» eene ganscbe ploeg stadswerkers aan 't kuisscben onzer straten bezig. Een bon point voor de Goddelijke Voorzie nigheid. Zelfs twee en drie bons pointsals die Voorzienigheid ons aan een middeltjeu holpt om onze andere straten, buiten den weg naar het kerkhof, proper te krijgen. JLXop t> ellen Het Land rraagtaan M. Marchandise welke leer van Kristus er in de middelbare jongens school geleerd wordt. De heer Bestuurder zou moeten antwoorden: «Wel, Pietje lief, vraag dat eens aan den onderpastoor, die van Monseigneur en M. den Deken belast is de kristelijke leer te onderwij zen, mits 1400 franken jaarwedde op te strijken wel te verstaan. Dat zal toch wel de goede leering Kristi zijn gelooven wij. Wij kennen er maar eene bemin uwen naaste lijk u zalven. De rest is boutiek, geloof mij, Pier. De waarheid is in de wereld gebleven, zegt Pier. met van paus tot paus; van Petrus tot Leo XIII over te gaan. Opperbest, maar als er twee, drie pausen te gelijk waren, of aio er eene pausinw of een Eaut'-moordenaar zoo als Borgia te Rome eerschte, zeg ons eens, Pier, waar dan de waarheid wao Stad en omliggende. De heer H. Meert, van Aalst,professor in het gemeentocollegie van Ieperen, is door do vlaamsche Academie bekroond voor zijne taal kundige verhandeling. Proficiat, vriend Hippoliet. Woensdag werd de achtbare familie Clinckaert, beenhouwer te Aalst, door eene wreede ramp getroffen. Bij ben woont een jon geling der familie, wiens ouders te Hofstade verblijven.Seraphien Clinckaert,op zijn 16 jaar. Woensdag,rond 4 ure. moest hij op een kruiwa gen een slijpsteen helpen voeren, toen hij aan ae deur zijner woning struikelde en den slijp- ste#n over zijn lichaam trok, met het ongeluk kig gevolg dat zijn bals opengesneden was en bij verschrikkelijk veel bloed verloor. Hij werd in een achterkeukeu gedragen, maar stierf er onmiddelijk, ondanks de beste zorgen welke men hem toediende. Meire. In den nacht van 9 tot 10 dezer kwam de genaamde Jozef Arys (bijgenaamd Lippen,) in beschonken toestand te huis en klom op zijnen hooischelf om zich ter rust te bege ven. Na eenigen tijd, stond hij op om aan eene natuurlijke behoefte te voldoen, deed eenen misstap en viel van eene hoogte van 3 a 4 meters. Ongelukkiglijk kwam hij te recht op eenen kortewagen die toevallig op den schuur- vloer stond. Daar vond men hem des morgens liggen. Uitwendig had hij geene kneuzingen bekomen, doch inwendig leed hij schrikkelijke pijnen. De heer doktor Baeten, „onmiddelijk geroepen, diende hem de noodige zorgen toe, maar geneeskundige hulp mocht uiet baten, want de ongelukkige is woensdag morgend, in de smartelijkste pijnen, aan de bekomene won den bezweken. fl zuiverend bloedzuiverend met salsepareiUe, ronder aloës. 53 Herschilderen der Schouwburgzaal. De stedelijke Schouwburgzaal wordt aan staanden zomer herschilderd. 't Is hoogst tijd. Men verzekert mij dat dit belangrijk werk weerom den Tobben zal toevertrouwd worden Luitoujours, luipartout\ 's Burgemeesters hart klopt enkel voor de Jonge Garde. Onze stad telt nochthans onder hare mede burgers meer bekwame sieraadschilders dan de Tobbe. Sieraadschilders die goed en schoon werk leveren kunnen, zonder de medehulp van vreemde artisten te moeten inroepen, zoo als het vroeger met Tobbe, 't geval wa». Er is een ander veel beter middel om de kunst aan te moedigen dan het toekennen, aan kunstenaars, vau een belachelijk hulpgeld- jen of het vcrleenen van een sinecuurtjen. Men geve den aalstersche kunstenaren kunst werk te verrichten. Belast men den Tobben met het herschilde ren der schouwburgzaal, dan krijgen wij, aan staanden winter, een kn leiwerk te bewonderen zooals datgene welk wij thans, methoogmoed(?) den vreemdeling, in 't Meetbuis «aantoonen. Ofwel zullen de aalstersche sieraadschilders tijd overlaat, mag men verhopen dat déze de smart en devernedering moet n lijden óras- jaarmarkt eenen meer schitterenden bijval j selsche decorat eurs de een ten der stad te zien nog dan hars voorgangster genieten zal. De opstrijken W illeïjasfonöis. AFDEELING AALST. Op Zondag 15 December hebben wij het eerste feest bijgewoond door de aal stersche af deeling van het Willems-Fonds in haar lokaal De Graaf van Egmont gegeven. De heer P. Anri, letterkundige te Gent, had de taak op zich genomen de voordracht te houden. In eene kernachtige en gespierde taal heeft spreker zijn onderwerp Is zwijgen goud uitgelegd. Hij heeft doen zien dat, indien in sommige omstandigheden zwijgen goud was, er nogthans andere toestanden voorkomen, zoo als die welke wij heden beleven, dat zwijgen een wanbedrijf wordt tegen onze eigen waardigheid en tegen het welzijn en de eer van het vaderland. Hij heeft aange haald wat het ministerie beloofd had en hoe het geene enkele zijner beloften vol bracht heefthoe, in plaats van zich te bekommeren met de algemeene wel vaart en den vooruitgang desvolks, onze meesters zich geschandvlekt hebben in de oogen van gansch Europa, door hunne dubbelzinnige verkeeringen met mouchards zoo als Pourbaix en andere. De spreker vroeg zich af of het oogen- blik voor de natie nog niet gekomen was van te spreken en van aan het mi nisterie te zeggen gij hebt alles be loofd en niets gedaangij zult niet verder gaan gij zult bet kiesrecht niet ontnemen aan duizende bekwame deftige kiezers. Yoor slot heeft redenaar in treffende woorden van Miry en zijne volksliederen gesproken, van zijn meesterstuk vooral: Zij zullen hem niet temmen de vlaam sche leeuw welks muziek onze tegen strevers op zulke schaamtelooze wijze hebben toegepast op: «Zij zullen haar niet hebben, die schoone ziel van 't kind. Volgens het Land vonden biiochop Lam- brecht en deken Da Blieck de middelbare jon gensschool slecht. Fier zelf is van hun gevoe len. Wij geven hun volkomen gelijk. Hadden wij eenige duizenden franka in een nieuw kol- legie steken dat, om niet te vallen, aan die éeole moyenne moet mededinging doen, wij sou den ook uitroepen Het deugt giuder niet, volkomen niet II! Ieder voor zijnen winkel, niet waar, vriend Van het failliet Blondiau sprekende, zegt Pier De statie aan den Zwarten Hoek, op d'eigendommen Blondiau, zou de kemel der kemels, de vermoording van 't Statiekwartier de dood der Denderstraat en Tragel geweest zijn. Wij dagen het Land uit dit eens bij eenen herbergier van gansch het Statiekwartier Kappelle-en Kattestraat er inbegrepen, te komen vertellen. Wij verzekeren hem dat hij niet omgekamd zal huiswaarts keeren. Ook beloven die herbergiers onze stadhuis bazen bij de eerste stemming gedachtig te wezen. De liberale gazetten vallen uit op vreem- delingen maar zonder de vreemdelingen zouden in Aalst de twee vijfden der huizen leeg staan. Zoo gedrukt in volle letters in het Land van Aalst, van Zondag 15 Jaatit. Toen over een goed paar jaren inwoners van Schaarbeke eene markt op de Esplanade vroe gen, hoe fel riepen dan de katholieke Dender bode en LandNiets voor het kwartier der vreemdelingen Toen de kiezers van 't zelfde kwartier bij de kiezing voor den gemeenteraad eene aanzien lijke meerderheid aan de liberalen gaven dan klonk het nog even spottend en minachtend Dat verwenscht kwartier der vreemdelingen. Nu is 't een ander liedje te fijn, meester Pier !ll Wacht tot in October. Taal en Vrijheid voert heden avond op van Peene's meesterlijke drama De Slotmaker van Wijnegem» met de kundige medewerking der Mej. De Caese- maeker en Fauconnier, en Een Jaloersche Tijger n om eens hartelijk te lachen. De Cercle Symphonique leent zijne welwillen de medewerking tot opluistering van 't feest. Wij raden alle tooneelllefhebbers aan die prachtige vertooning bij te wonen. Letterkunde. Merkwaardige gebeurtenis. Het raed3 zoo lang verwachte werk van Hendrik Oonscience, zal eindelijk het licht zien. Op 24'" december aanstaande zal verschij nen DE DUIVEL UIT IIET SLANGEN BOSCH, het laatste en waarlijk het schoonste werk van onzen diepbetreurden kunstenaar. Elk vlaamsch hart zal ongetwijfeld deze ge beurtenis met vreugd vernemen en naarmate den geringen prijs iiet werk willen bezitten. De firma J. Lebégue en C8, om in het bereik van ieders beurs te blijven zal dit werk uitge- Onder de "daverende toejuichingen I ven aan den geringen prijs van 1 fr 50. van de eansche zaal besloot spreker Het zal insgelijks by alle boekhandelaar. Wel gij hebt ze gehad gij hebt ze j te verkrijgen zijn. bezeten die schoone ziel van 't kind HOTEL DE L'UNIVERS, k, ruc Geofiroy-Marie, prés la Bourse et les Grands Boulevards teiili par- Honoré IVIeert. PRIX MODÉRÉS. PARIS. Vlaamsche Schouwburg, Lakenstraat, Brussel. Heden Zondag 22 December, 5d' ver tooning van het groot succes De Bastaard van W ezemaal. Zooals al de brusselsche dagbladen hebben vastgesteld werd nooit, in 'den Vlaamschen Schouwburg, een stuk met zooveel pracht op gevoerd. De stoet, met het Ossengespan en het Steek spel, bekomen iederen avond den grootsten bijval. Maandag, Woensdag en Donderdag zelfde vertooning. De vertooningen eindigen om 11 ure. Woensdag 25 Ter Gelegenheid van Kerstdag Dagvertooning ten 1 1/2. Volledige ommekeeb 1 Rumes (He negouw,) 27 Januari 1889. Sedert ik twee doozen van uwe kostbare Zwitsersche pillen Hertzog aan 1 fr. 50 de doos gebruikt heb, ben ik ten volle genezen. Ik leed aan buikgezwel en, oorruischingen, nu lijd ik in het geheel niet meer. Ik machtig u dit openb tar te maken. Iiandteeken gewettigd.,) Beenakd Alïbed douanen beambte. Schrikkelijke brand te Dénder- monde. Dijnsdag nacht om 1 1/2 ure ont stond een hevige brand in de fabriek Leclercq en Ce, in de St. Rochusstraat. Het vuur deelde zich aanstouds aan het katoen magazijn mede, hetwelk weldra in pui- nen lag. Het aanpalend woonhuis en de werk tuigplaats hebben veel geleden. Een weg ver spart den brand. Op het eerste alarm waren de pompiers en de soldaten ter plaatse, zij hebben zich moedig van hunnen plicht gekwe ten. De schade wordt op 80,000 fr. geschat. Brugge. Dubbele moord te Zuienker- ke. De gemeent Zuienkerke, op anderhalf uur afstand van Brugge gelegen, in de richting van Blankenberghe, komt door eene wreede dubbele moord bezoedeld te worden, welke doet herinneren aan de moorden over een aantal ja ren door Van Troye en Keirsebilk aldaar ge pleegd, en waarvoor beiden alhier onthootd werden. De dubbele moord, gepleegd op de neven Michaël en Franciscus Daene, beide jongmans, (gebroers-kinders), wonende ineen vermolmd huis, staande niet ver van de Zielebrugge, ach ter het Blankenbergsche vaartje, op vijf minu ten afgezonderd van alle andere woonsten. Zij gingen door als zeer gesparig te zijn, waren landbouwers van beroep en woonden te samen Zij hadden den naam van een aanzienlijk be zit te hebben. Men vond de twee neven, beiden op de af schuwelijkste wijze, bijna gansch d<* keel afge sneden, m eenen bloedplas liggen. Michaël lag onder de stoof, en Franciscus moet aangeval len zijn toen hij de deur opende voor K-inklop- penden, ofwel toen hij in huis kwam, terug uit den stal, waar hij de koeien gaan melken was, want hij lag omtrent de deur, met den mslk- eemer in zijne nabijheid. De drijfveer der misdaad was het plegen van diefstal, want kassen en commoden waren opengebroken en het bed was ook doorsnuis- terd. Mtm weet niet hoeveel de moordenaars gestolen hebben. li li wmmmmfmmmSSÊ - H Cs Zuiveren het bloed, veroorzaken geene kolie- 3 ken het beste en krachtdadigste purgeermiddel, *3 genezen, maagziekten, brandende opwerpingen, [3 brand der ingewanden, opstijgingen en chroni- m '3 scho afgangen, hoofdkwalen, lever en slijmziek- y h ten, onmisbaar in tijdstippen van ontwikkeling k 2. en krietieken ouderdom, behouden tegen bloed- L opdrang geraaktheid en alle benmettelijke siek- i ten, worden genomsn op allo uur van den dag Prijs fr 1-50 de dooi. Algemeen depot te Oostende apotheek DE PRATERE, LouiBastraat, 5, Brussel, apotheek SEVERIN, HoedenmakersBtraat, Enghien, apo theek Moreaux,

De Dendergalm | 1889 | | pagina 2