HET GEHEIM DOGVEN. Kiezing van Leuven Mon Lion. 4<ie Jaar. Nummer 47 (212) Zondag 29 December 1889. 1884 Pastoorskliek 2332 stemmen Liberalen 1222 Meerderheid voor den Pastoor 1110 stemmen. 1889 De Trooz 2088 stemmen De Coster 1540 Meerderheid voor den knecht van den bisschop 548. Dus dat de kandidaat der tikkenhanen nu 502 stemmen minder heeft dan in 1884. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. j Abonnementsprijs I 5 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER 10 GEN TIMEN voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor ce stad, ten kantore van het 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. blad, HET ARRONDISSEMENT AALST. n Gewone, 15 centinien Prijs der AnnonoenReklamen( 75 centiüien j per drukregel. Vonnissen op de derde bladzijde, frank. Nee spe nee metu. Men ruaakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het bad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 28 DECEMBER. De personen die een abon- nement nemen aan DE DENDERGALfi/l voor het jaar 1890, zullen de nog vöör Nieuwjaar verschij nende nummers gratis ontvangen. Werkmanskring -.Vooruitgang door'tWerk De liberale jongelingen onzer stad worden vriendelijk verzocht, de lessen, welke des zon dags om 9 ure 's morgens, in de zaal Concordia, tot bereiding voor het kiesexaam gegeveu wor den, bij te wonen. De lessen zijn vei plichtend voor de bescherm- iingen van den Kring. Buitenlandscli politiële overzicht. Frankrijk. De wederstand tegen de uitkeering der bevoorrechte schuld vordering van Egijpte bestaat in Frank rijk niet meer sinds men heeft ingezien dat .dit het eenig middel was om den vroondienst uit te roeien. Het stelt niet alleen deze afschaffing voor maar ook het toenemend uittrek ken der engelsche troepen uit Egijpte. Een deel der winsten door de uitkee ring afgeworpen zou men bestemmen om het eigenlijk egijptisch ieger te versterken. Italië. Met de differentieels tarie ven af te schaffenhebben de Italiaan- 60. VAN DEN BANKIER. Julia zag hem, terwijl hij aan het lezen was, met wijd opengespalkte oogen strak aan. Ver volgens begon hij de gebeden, de bedienden knielden neêr, de meester viel eveneens op zij ne knieën. De trotsehe geest van het meisje verzette zich tegen die terugstootende huichelarijZij stond van haren stoel op en begaf zich naar het venster, waar zij in den tuin bleef staren, ter wijl haar vader het morgendgebed las waarin hij den zegen des hemels afsmeekte voor dat knielend gezin en de goddelijke hulp en on dersteuning inriep voor al de daden zijns le vens. Zelfs terwijl hij las bemerkte Rupert Godwin hoe zijne dochter aan het venster stond en maakte zich derhalve ongerust over haar gedrag. Zoodra derhalve de dienstboden de zaal ver- lnten hadden, naderde hij de venster,waarvoor Julia stond. Waarom hebt gij uiet met ons meê gebe den vroeg hij en zag haar met kwalijk ver borgen vrees aan. Zij keerde hem haar gelaat toe. Het was doonelijk bleek en hare donkere oogen vestig den /.i dl met zonderlingen ernst op het gelaat van hare.i vader. Ik kon dezen morgend niet knielen en bidden, vader, sprak zij op bevelenden toon. H t was mij niet mogelijk den zegen des ho mais in ta roepen over dit huis of over u. sche Kamers in grondbeginsel het wets ontwerp gestemd dat een einde moet stellen aan den staathuiskundigen twist welke tusschen Frankrijk en Italië bestaat. M. Crisjii, de eerste minister, heeft zich openhartig als vrijhandelaar ver klaard. De oorlog is volgens hem geen natuurlijke staat, en 't oogenblik is ge komen van den onvruchtbaren strijd tusschen Frankrijk en Italië te doen eindigen. De verklaringen van M. Crispi hebben oenen diepen indruk, niet al leenlijk in Italië, maar ook in Frankrijk gemaakt, en zij laten betere staathuis- kundige betrekkingen tusschen de twee landen verhopen dan er nu bestaan. Rusland tegenover Duitschland. Maandag was het de uitvoeringsdag in de Balkansche provinciën van het Ukase desTzars, voorschrijvende dat het Rus sisch de officieele taal zou zijn in ver vanging van het Duitsch, hetwelk er sedert 1710 als officieel en volkstaal werd gebezigd. Deze maatregel volein digt de Russischmakingdier provinciën, sedert 1876 begonnen. Tot dan hadden zij eene ware zelfwetgeving genoten. Eerst gebood de Tzar die provinciën op dezelfde wijze als de andere van Rusland in te richten nu wordt het Russisch de taal der scholen de kinderen, voortge sproten uit huwelijken van protestanten met orthodoxer. d. i. degene die van de Grieksche kerk zijn waarvan de Tsar 'topperhoofd ismoeten in dezen laats- ten godsdient onderwezen worden ein delijk wordt het Russisch de taal der gerechtshoven en der gemeentebe sturen. De Duitsche pers beklaagt zich over dezen nieuwen maatregel zou ze dan vergeten hebben dat Bismarck het zelfde gedaan hoeft met Polen, en het jiog doet met Elzas-Lotharingen Portugaal en Engeland. Het ge schil is nog verre van vereffend te zijn. Er zijn nog dagelijks diplomatische briefwisselingen over deze zaak, doch men hoopt wel dat alles in der minne zal afloopen. Engeland. Mr Parnell heeft zijnen korten redenaarstocht van Nottingham en Liverpool met eene redevoering geëindigd in welke hij zijne vredelieven de verkl iringeu herba dd heefthij drukt de verzekering uit dat Ierland van alle gewelddaden heeft afg zien om zijne zelfwetgeving to verkrijgen en dat het vertrouwen heeftin Tm uitslagder naaste algemeene kiezingen, om dan de grond wettelijke volksbeweging ten wille van den home rule te zien overwinnen, Voor zijn vertrek naar Liverpool is Mr Zij zag hem veolbeteekenend aan, terwijl zij deze woorden uitsprak. Zijn gëlaat werd asehgrauw maar het gelukte hem toch elk uiterlijk teekeu van ontroering te verbergen. Waarom niet, Julia vroeg hij koel. Ach, mijn ongelukkige vader, kunt gij de reden uiet gissen riep het meisje in eene hartstochtelijke uitbarsting van smart. I)e bankier zag haar met gefronsde wenk brauwen aan. Zijt gij dwaas, Julia? riep hij uit. Wat voor belachelijke inbeelding kan u die dwaas heid in het hoofd gebracht hebben Ik heb een bij zonderen afkeer van alles wat naar roman tische grillen gelijkt. Wat bedoelt gij met dat tragische gezicht. O vader 1 vader riep zij en barste plotse lings in tranen uit, de hemel moge geven dat ik onrecht aandoe. Zij vloog de kamer uit eer Rupert Godwin in staat was haar meer vragen te doen. Hon- derde verschillende droevige denkbeelden door kruisten haar hoofd maar tusschen die allen door glinsterde nog altijd eene straal van hoop. Haar vader kon nog onschuldig zijn aan het voornemen van vergiftiging. Zij kon niet ge- looven dat de man, dien zij zoo inDig lief had, de slechtste en laaghartigste der menschen zon zijn. Dat zou al te verschrikkelijk zijn, dacht zij, toen zij in hare eigene kamer gekomen, zich op haar bed wierp en haar gelaat snik kende in hare handen verborg. Genoodzaakt te zijn mijn vader, dien ik zoozeer bemin, te haten en te verachten, die slag zou al te zwaar al te wreed zijn. Hem verachten, Hem haten een vader waarop ik zoo trotsch was, van wien ik nooit anders dan liefde en goedheid onder vonden heb. En toch, kan ik anders doen dan hem haten, als hij mocht, blijken werkelijk te zijn wat hij mij in don afgeioopen nacht toe- P u-rwll voor de eerste maal de gast van j Mr Gladstone te Hawarden geweest. Te Liverpool zelf is Mr Parnell met eenen waren geestdrift door een Engelsch pu bliek ontvangen geworden. Creta. 'Turkije heeft dit eiland eene nieuwe grondwet gegeven, dewelke er eene volkomene scheiding daarstelt tus schen de burgelij ke en militaire jnaclit. Het is een milde maatregelongelukkig lijk dat een ander artikel van de grond wet den Sultan de macht laat het burgerlijk bestuur door het militair op perhoofd te doen uitoefenen, als hij het noodig zal achten. De bekendmaking van dit artikel heelt geen bedaardheid, maar wel eenen nieuwen opstand in Grie kenland en Creta veroorzaakt. De alge meene vergadering zal uit 57 leden be staan waarvan 35 kristenen en 22 musui mannen en er zal eene meerderheid van de 2/3 der stemmen gevergd worden op dat de stemmingen geldig zouden zijn de Sultan behoudt het recht der einde- lijke goedkeuring ei der verbreking. Onzo Ministers. De katholieke gazetten loopen hoog op met de laatste rede van Jacobs, ter verdediging van zijnen vriend Beer- naert-Pourbaix. Echter zijn zij zeiven overtuigd, en innig overtuigd, dat Jacobs zijnen tijd versleten heeft aan het was- schon van eenen Neger, en al die vreugdekreten, welke zij thans aanhef fen zijn gedwongen en gemaakte muziek welke niet beletten zal dat onze ministers zoowel door de katholieke als door de liberale deftige lieden, aanzien worden voor wat zij zijn onwaardig om nog langer in len raad des Konings te zetelen. De kiezing van Leuven komt het nog maals te bewijzen. Mat Dsnderbode en tutti quanti ook beweren, het is eene afgedane zaak dat het mouchards-miuisterie niet alleenlijk door zijne natuurlijke vijanden, de libe ralen, verafschuwd wordt, maar dat alle treffelijke liedenom het even tot welke Staatspartij zij behooren, beschaamd zijn, als Belgen, dergelijk ministerie aan het bewind te zien. De zaak Conreur, zooals de uitstekende Staatsminister Frère-Orbau het heeft gezegd, is eene onnitwischbare vlek. De zaak Conreur is niet eene partijquestie, zij jaagt niet enkel rechter-en linkerzijde tegen elkan der ten strijde, maar graaft eeuon af grond tusschen h<*t ministerie en de overgroote meerderheid des lands. Sedert 1830 volgden katholieken en liberalen elkander beurtelings op in het scheen een moordenaar En dat nog wel de laagste van al le moordenaren, een moorde naar, die m het geheim den dood brengt aan een ouschuldigen en niets kwaads vermoeden don sluimerenden zieke Zij bleef over het tooneel van den algeloopen nacht peinzen, totdat haar hoofd er van begon te duizelen. Welke reden kon haar rader heb ben om Lewis Wilton, den armen onbekenden schilder, van het leven te willen berooven Welke overweging kon er hem toe geleid heb ben, den vreemdeling, dien het toeval alleen op zijn pad gevoerd had, kwaad te doen Neen, zulkeeu doelloos bedrijf kon alleen op gekomen zijn in het gekreukte denkvermogen van een krankzinnige. Of was het misschien niet mogelijk, dat Julia zich bedroog in het belang dat zij hechtte aan hetgeen zij gezien had, en dat vocht, hetwelk zij haren vader in het fleschje had zien gieten, geheel en al on schadelijk was, misschien wel een nieuw ge neesmiddel, waarmede de heer Godwin eene nieuwe proef wilde nemen, en dat hij zulks in het geheim verkcos te doen, ten einde daarin niet gehinderd te worden door den tegenstand van een geneeskundige of de dwaze veroordee ling eeuer ziekenoppaster Geen woorden zijn in staat de gejaagdheid van't ongelukkige meisje te beschrijven. Edel en rein van hart als zij was viel het haar on mogelijk anders te doen dan de misdaad en 't verraad te verachten. Toch had zij haren vader ouuitsprekelijk lief, en haar hart werd pijnelijk ongerust bij de gedachte aan het gevaar, waaraan hij bloot zou staan, indien zijne misdadige poging ontdekt werd. Ik wil mij van d waarheid overtuigen, het zijer moge gebeuren wat wil. Ik zai en moet ontdekken welk vocht hij in het genees middel van den slapenden zioice gedaan hoeft. Lis het, niet tegenstaande alles, blijkt iets bestuur van 's Lands zaken. De strijd om hot bewind was dikwijls bitter, ja, geweldig en zonder genade. Doch,boven die politieke twisten zweefde er één-en hetzelfde gedachtliberalen en klerikalen waren mam vóórnamen, Belgen was hun aller familienaam. En het ministerie, om het even tot welke gezindheid het behoorde werd geëerbiedigd, onulat het eerbiedwaardig was. Ja, tot ia 1870 bleef de nationale eer van België onge schonden. Wat viel er toen voor De benoeming van eenen Langrandist tot de bediening van gouverneur van Limburg was het begin van de tuimeling. De katholieke partij, ondermijnd door de stoute ei- schen van het Yatikaan en betrokken in de schandelijke finautiëele waagstukken van Langrand, werd diep beproefd,doch niet gansch terneer geslage evenwel werd hare eer voor de eerste maal ge vlekt. De toenmalige katholieke minis ters werden onder eenen zucht van vaderlandslievende verontwaardiging weggevaagd en de klerikale meerder heid moest zich van toen af getroosten onverrichter zaak voort te sukkelen, tot dat zij in 1878 viel. v Sinds dien hebben we veel wegs afge legd. Heden wordt het land bestuurd door ministers overtuigd van samenge zworen te hebben met ophitsers tot wanordelijkheden en werkstakingen. Deze ministers worden ondersteund door eene meerderheid zonder schaamte en welke in haar midden mannen telt van zeer twijfelachtige gehalte Coremans, De Laet, De Decker, I)e Malander en andere treffelijke en hooggeschatte man nen geven hun.nen steun aan Beernaert, De Volder en andere kwanten Het kwaad zit in hoogere kringen en zakt allengskens tot in al de klassen der maatschappij. Staatspapieren verdwij nen en men gelukt er niet in de hand op den dief te leggen Mannen door de justicie, door het gerecht geschandvlekt, dwingen ministers des Konings hun ont slag te geven als afgevaardigde, en komen, in verwisseling, diezelfde minis ters in de Kamers, onder hunne verne derende bescherming nemen Alles ont bindt zich en verrot Eene arme kies- questie, doet het groote vraagstuk van den persoonlijken dienst en van de ver- de,liging des vaderlands verschuiven en ministers des Konings gaan hand in hand met mannen als Pourbaix Arbiverai a minuit Geen enkele liberale minister, hoe onschadelijks te zijn, o 1 welk een geluk welk eene gezegende verlichting van die ouverdr.ige- Üjke ourust, die mijn hart beklemt, zal dat. zijn Eu toch, kan ik daarop hopen Kan ik de uitdrukking van mijns vaders gelaat verge ten, toen hij mij heden zoo donker, zoo bleek, zoo geheel ah een moordenaar aanzag Terwijl Julia zich geheel aan hare smart overgaf, liep de bankier in de eetzaal, door angstige vrees gepijnigd, heen en weêr een angst, die hem tot hiertoe nog vreemd geweest was. Het gedrag zijner dochter had hein pijn lijker aangedaan, dan alles wat hem sedert lan gen tijd overkomen was. Kon zij iets vermoeden Neen dat was onmogelijk. Overal elders zouden vermoeden» kunnen oprijzen maar juist hier niet in hare gedachten kon zoo iets niet opkomen. Zij wai immers even onschuldig eu vertrouwend als een kind Hij ging in zijne gedachten nogmaals het gebeurde van deu vorigen nacht na, en hij kon niets in zijn hehch werk zien, dat aanleiding tot eenig vermoeden zou kunnen geven. Alles was immers zoo zorgvuldig overlegd geworden en zoo gelukkig ten uitvoer gebracht, en dat wel op een uur, dat Julia rustig in hare bed stede lag te slapen. Het was onmogelijk, dat zij iets zou weten. Ik begrijp het al, dacht de bankier eindelijk. Zij bemint dien jongeling, en hij heeft haar zijn waren naam ontdekt en haar verhaald van de grieven zijner moeder tegen mij. Door deze gedachten een weinig gerust ge steld, stapte Rupert Godwin met zenuwachtige schreden door de zaal, en luisterde of de deur nog niet haast open zou gaan. Hij verwachtte dat weldra iemand komen zou om hem mede te deelen dat Liouel Westford gestorven was. De deur ging niet open er kwam niemand. Het ontbijt bleefonaangeroerd op de tafel staan waar het fraaie porselein, de antieke zilveren schotels, de zachte bruine kleur van eene groo- hevig men hem ook bevochten, hebbe, of hij heeft bij zijn aftreden de achting zijner tegenstrevers weten af te dwin gen. Dat zullen nooit de klerikale mi nisters kunnen zeggen. Heeft men wel ooit Rogiers, Frère's of Bara's inden toestand gezien waarin Beernaert en De V older zich bevinden Bleef onder hun ministerie, en te midden der hevigste besprekingen en toestanden, de Belgi- sc he naam niet onbevlekt en geëerd Heeft men wel ooit noodig gehad voor liberale ministers het medelijden en de compassie der Kamer aftesmeeken, gelijk Jacobs het met het schaamrood op de kaken heeft moeten doen voor Beernaert en De Volder Ziedaar, üendevbode, ziedaar klerikale gazetten, waar uwe en onze meesters het land gebracht hebben Ziedaar, wat men te verwachten heeft, van een land dat onder den pantoeffel ligt der bisschoppen eu priesters. Iemand, die door een eenvoudig middel van 23jarige doofheid en van geruisch in de ooren genezen is zal de beschrijving van dat middel in het Hollandsch gratis een ieder op aanvraag zenden J. H. Nicholson, 4, rue Drouot, Pa rijs. Opgepas t. Al wie na 10 Juli eene drankslijterij geopend het ft valt onder de toepassing der nieuwe wet, 't is te zeggen zal hier te Aalst jaarlijks 100 franken mogen afstuivu reu. Vergeet het niet, burgers, dat die som alle jaren, op voorhand, vóór Nieuwjaar, bij den ontvanger zal moeten gestort worden, zoo niet proces-verbaal met groote boet of kot. Zorgen de klerikalen niet goed voor uwe interesten Opgepast ook degenen welke van zin zijn een van jaren bestaande drank- slijterij over te nemen. Deze ook liggen jaarlijks met 100 fr. aan hun been, want de wet zegt heel klaar lat die aan/.en worden als open de een o nieuwe slijterij. Er is maar uitzondering voor de overlevende echt genoot (man of vrouw). Welaan, burgers, zingt in koor: Leve 't Ministerie te ham en de gouden tinten eener net opge maakte pastei eene studie zouden opgeleverd hebben voor den eenen of anderen schilder vau stille levens- De armen benijden deu rijken somtijds, en het is zeer natuurlijk dat zijdie niets bezitten, zouden klagen en morren over de weelde en verkwisting, die in het huishouden van een millionair heerachen, en niet gemakkelijk er toe te brengen zijuom de harmonie van een wereldiurichting te erkennen, waarin oen en kel man een half dozijn buitenplaatsen, een jachtveld in de Hooglanden en een huis in Par- klane bezit, terwijl een ander man moet a in zien hoe zijne kinderen hem hongerend aan staren, terwijl hij met zijne magere ellebogen op zijne knokkige knieën zit te morren, zonder werk En toch als de armste man op d it oo genblik iu de prachtige eetzaal van Rupert God- win had kunnen aanschouwen, zou hij zich in zijne lompen verheugd hebben, terwijl hij de ellenden zag van deu slechten man to midden zijner vorstelijke weelde. Niemand kwam om de langzame plechtige woorden uit te spreken, die te kennen geven dat niemand het leveu verloren heeft en toch wat de tijd lang voorbij, dat Lionel zijne medecij- nen moest hebben ingenomen. Nogmanls en nogmaals keek Rupert Godwin op zijn uurwerk. Eindelijk kon hij de onzeker- heid niet langer verdragen. Hij veriiet de eet zaal en begaf zich regelrecht naar Lionel's ka mer. Hij verwachtte hot ge'aat van eenen doode te zullen aanschouwen, in de stille dujstere ka mer, maar het was nu t donker in de kamer, de ramen stonden op «n en de geurige morgen lucht stroomde m r binuen. Liauel lag met zijne oogen op de deur gevestigd, Hij richtte zich ten halve op, en vestigde zijne wilde bloe dige oogen op den bankier. Wordt voortgezet.) X&X&ï ^SÜ^xJO&óiSB^BSXat DE DENDERGALM

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1