"Tl IET GEHEIM 5de Jaar. Nummer 1 (213) Zondag 5 Januari 1890. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs: 6 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NTJMMER 10 CENTIMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET Prijs der Annoncen ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centimen Reklamen, 75 centimen j ^e' drukregel. Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank. Nee spe nee metu. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het bad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 4 JANUARI. Werkmanskring:Vooruitgang door'tWerk De liberale jongelingen onzer stad worden •iendelijk verzocht, de lessen, we'ke des zon- igs om 9 ure 's morgens, in de zaal Concordia, it bereiding voor het kiesexaam gegeven wor- ;n, bij te woDen. De lessen zijn vei plichtend voor de bescherm- ngen van den Kring. Kortbondig overzicht der voornaamste taatkundige gebeurtenissen gedurende 1889. Engeland. De vervolgingen tegen de Ieren, in den beginne zeer hevig, hebben van lieverlede afgenomen. De Times beschuldigt Parnell van medeplichtigheid in de Iersche moorde- rijen. De valschheid der brieven Pigott doet Parnell vrijspreken. Bezoek van den Shah van Perzië en van den duit- «chen keizer deze laatste vooral wordt met veel luister ontvangen. Gladstone treedt als verdediger op d~r kristenen in Armenië en vergt eene straf tegen Soliman-bey. Opstand der dokwerkers. Reis van den prins van Wallis in Egijpte. De liberale partij behaalt ver scheidene gedeeltelijke overwinningen. Oneenigheid tusschen Engeland en Portugaal over de kwestie van majoor l'into. Holland. Groote onrust over de langdurige zi ikte des Ivoniugs gevolgd van trage herstelling. Stemming dei schoolwet Mackay, waardoor elke school, 25 leerlingen tel- telde, toelagen ontvangt. De liberalen zien te laat dat ze bedrogen zijn. Wanorders ontstaan ten gevolge van socialistische en koningsgezinde betoo gingen Opstand der bakkers en dok werkers te Rotterdam en Amsterdam. Er wordt eene hevige propagande gedaan voor den algemeenep dienst plicht, de herinrichting van 't leger en de versterking van zekere plaatsen. Noorwegen en Zweden. Buiten eene ministerieele krisis en de pogingen eener Noorweegsctie partij om zich van Zweden af te scheuren zijn er geene voorname politieke gebeurtenis sen in het Scandinavisch schiereiland. Denemarken. Niets bijzonders in dezen Staat, dan M. VAN DEN BANKIER. De moordenaar ran mijnen vader riep hij i en wees op den naderenden bankier. Ziet hem dan niet Wil dan niemand hem aan- jpen? Rupert Godwin, de moordenaar mijns Iers I Mrs. Beckson zat naast het bed. Zij had een p sterke thee gedronken en was nu eeniger- ite hersteld van de uitwerking van den slaap- ank, dien de bankier haar gegeven had, ewel zij nog eenige hoofdpijn had en een voel van loomheid door al hare ledeu ont- .arde, waartegen het haar moeilijk viel zich verzetten. Niets was in staat Rupert Godwin's verba- ig en schrik te schetsen, toen hij zijn slacht er nog levend in de kamer vond, en sterk noeg om zijne schuld uit te Oazuinen. Hij zag naar de fleschjes op de tafel naast het Het fleschje, waarvan hij den inhoud ver- scht had, was ledig. Wie heeft den zieke dit geneesmiddel »even vroeg hij Ik mijuheer, antwoordde mrs. Beckson. En Weft hij het goed en gewillig ingeDO- u O ja wel, mijnheer. Hoewel hij nu en dan irtgaat met ra/en en woelen, neemt hij toch yd zijne middelen gewillig in. En h»eft hij er niet» van gestort het bezoek van verscheidene vorsten en vorstinnen, allen verwanten van 't ko ninklijk gezin. Er werden nationale inschrijvingen gedaan om de hoofdstad Kopenhagen te versterken. Rusland. In dit machtige rijk blijven de Nihi listen werkzaam en gevaarvol voor het leven des keizers en het bestaan van 't gouvernement de ramp van Borka en verscheidene pogingen tot vergifti ging zijn er het bewijs van. Er is spraak van een geheim verbond tusschen Rus land en Frankrijk. Dikwijls loopen er oorlogsgeruchten, gelukkiglijk blijft de vrede behouden. Rusland en Oostenrijk zoeken elk eenen overheerschenden invloed in het Oosten te bekomen. Bezoek van den Scar te Berlijn. Rusland blijft onver poosd zijne maatregelen voortzetten en uitbreiden om de westelijke provinciën geheel en al te verrussen. Turk ye. Er wordt beweerd dat deze Staat zich bij het driedubbel verbond aangesloten heeft zeker is 't dat zijn leger teene- maal door duitsche officiei*^i wordt her ingericht. Begin der onlusten op het eiland Kreta men eischt de terugroe ping der turksche troepen. Bij het bezoek van Keizer Willem geeft men luisterrijke feesten. Soliman-bey vervolgt de kristenen in Armenië en wordt daarover nogthans vrij gesproken. Kreta bekomt eene nieuwe grondwet. Servië en Bulgarië. Hier blijft de toestand steeds gespan nen; nooit is er volkomen rast na Alex ander van Battenberg heeft men Ferdi nand van Coburg, na Milan I, zijn zoon. Huiselijke en politieke twist tusschen koningin Nathalie en haar gemaal. Ver scheidene volksoproeren moeten met ge weld gedempt worden. Hopen wij betere dagen voor 1890. Griekenland. Dit land ondersteunt de opstandelin gen in Kreta. Huwelijk van den erfprins met de prinses Sophie, zuster des duit- schen keizers. Groote feesten te Athene. Oostenrijk-Hongarië. Voor dit keizerrijk begon het jaar met de ramp van Meierling of de zelf moord van prins Rodolf, gevolgd dooi de gedeeltelijke ziuverbijstering der keizerin. Er ontstaan onlusten te Buda- Pest en vervolgingen tegen de joden *te Weenen. De keizer wordt te Berlijn met Geen druppel mijnheer. De bankier zag de huishoudster uitvorschend aan. Het was blijkbaar, dat zij de waarheid sprak. Rij haar was ten minsten nog geen vermoe den opgeiezen. Van die zijde was hij ten minste veilig. Maar hoe was het mogelijk, dat het vergif zijne uitwerking gemist had. Het was toch geen vergif dat gemakkelijk falen kon. Rupert God- win had zijne plannen goed overdacht, en hij was er de man niet naar, om zich in zulk eene zaak te vergissen. Hij verliet de kamer. Hij durfde niet langer op die plaats blijven, met gevaar van als een moordenaar ontmaskerd te worden. Tot nu toe werd hij slechts door een zieke in 't ijlen der koorts, als zoodanig aangewezen. Wat zou het zijn als de personen, welke dien zieke oppasten, er langzamerhand eens geloof aan gingen slaan, als zij eens gingen onderzoen- ken, uitvorschen? Het was een duistere doolhof, vol schrik en afschuw. Rupert Godwin kreeg een gevoel als werd er een net om hem gespannen, langzaam, maar des te zekerder, een noodlottig net, waaruit het hem weldra onmogelijk zou worden te ont snappen. Ik moet dien man op de eene of andere wijze van hier verwijderen, dacht hij, toen hij zich weder naar zijne eigene kamer begaf. Het vergif heeft geen werking gedaan ik moet iets anders beproeven, iets minder doodelijks, minder gevaarlijk, maar even zeker, ik denk wel dat ik een middel zal vinden, waardoor de lippen van Lionel Westford even goed geslo- t'*n zullen worden alsof hij den kouden slaap der dood sluimerde. VIII. Op de proef gesteld. De doctor van Hertford kwam op den middag bupf-ngewonen geestdrift ontvangen. Hevige twisten tusschen de jonge en oude Tcheken in de zittingen van den Landdag. Oostenrijk zet onophoudelijk ijne bewapeningen voort en speelt een groote rol in de kwestie van 't Oosten. Zwitserland. Dit republiek heeft van zich doen spreken met voor Bismarck den nek niet te willen leggen. Toen het 16 inil- lioen stemde voor nieuwe wapenen en versterkingen gaf Duitschland toe. Het blijft nog altijd het oord van politieke uitwijkelingen en vreemde samenzweer ders. Italië. Duizenden arbeiders zonder werk ver nielen en plunderen dewinkels te Rome; de ellende wordt in de zuidelijke pro vinciën verschrikkelijk. Minister Crispi wil met nieuwe handelstarieven Frank rijk benadeeligendoch schiet eene overgroote bres in zijn eigen budget. Keizer Willem bezoekt Rome. De Paus, welke daar zijne wereldlijke macht dacht bij te herkrijgen, ziet zijne laatste hoop vervliegen. Onthulling van het stand beeld Giardano Bruno Misbaar in 't Va- tikaan en in de ultramontaansche we reld men spreekt van 's Pauzen ver trek. Geestdriftige ontvangst van Urnber- to I te Berlijn. De Italianen behalen gewichtige voordeelen in Afrika. Crispi verklaart dat Italië zal één blijven en Rome niets meer te verwachten heeft. Hij ziet af van zijnen tarieven-oorlog tegen Frankrijk. Spanje en Portugaal. In Spanje ondergaat het ministerie Sagasta eenige veranderingen in de gemeentekiezingen behaalt het eene groote meerderheid. Er ontstaan moeië- lijkheden met Marokko. Het algemeen stemrecht zal weldra ingevoerd -worden. Portugaal verliest zijnen vorst de nieuwe koning, CarlosI, wordt ingehul digd. Aankomst van keizer Pedro en zijn gezin. Dood der keizerin Theresa. Het heeft eenige moeiëlijkheden met Engeland over eene kwestie in Afrika. Frankrijk. Boulangi-r, de kiezingen, de tentoon stelling, ziedaar de voornaamste punten van Frankrijks politiek gedurende 1889. Boulariger gekozen in de departementen der Somme, van 't Noorden en der Seine werd een halve- god in de oogeu der Franschenen een gevreesde vijand voor de Republiek. Gelukkig dat het minis terie Floquet door een ander vervangen werd en een Constans voelen deed dat hij ijzeren vuisten had. De Patriottenbond werd ontbonden, om naar zijnen zieke te zien. Toen hij de zie kenkamer verliet, ontmoette hij Julia Godwin, die hem aan de deur van hare kamer stond af te wachten. Zij wenkte den doctor binnen te komen een kleine draagbare schildersezel was op de tafel geplaatst, met eene geopende verfdoos en een bundel penseeleu. Hst nad het aanzien alsof Julia Godwin had zitten te schilderen. Tusschen de verven en penseelen stond een klein medecijnenfleschjegevuld met een kleur loos vocht en zonder eenig etiket. Goeden morgen, mijnheer Granger, sprak Julia. Hoe gaat het met den zieke Zij was volkomen bedaard, hoewel eenigs- zins bleek, en zij deed deze vraag op zulken kalmen itoon, dat het onmogelijk zou geweest zijn te bemerken, dat zij eenig buitengewoon belang in den zieke stelde. De doctor haalde de schouders op. Ik kan niet zeggen dat hij veel veranderd is, sprak hij t gaat niet beter eu niet erger. Het is een bijzonder geval, miss. Godwin, een geval waarin de geest veel meer dan het lichaam schijnt aangetast te zijn. Ik ben voor nemens uw vader er over te spreken en denk nog andere geneeskundige hulp te zullen inroe pen. Ik moet ronduit bekennen, dat het geval mij wat te hoog gaatzijn geest is zonderling aangedaan. Een vast denkbeeld «chijnt zijn geheel hoofd te vervullen. En dat denkbeeld is Een afschuwelijk denkbeeld, miss Godwin - iets omtrent moord en verraad, en ongeluk kig heeft hij het nu in zijn hoofd gekregen uws vaders naam daarin te mengen. Men kan vol strekt geen staat maken op zulk soort van krankzinuige inbeeldingen. Goeden morgen. Blijf, mijnheer Granger, riep Julia uit. Ik wenschte uw raad omtrent nog iets in te winnen. Boulanger, Dillon, Rochefort van aan slag, samenzweering en geldafpersing beschuldigd en als dusdanig veroordeeld. Zij vluchtten eerst naar Brussel, vervol gens naar Londen. Plechtige opening der Expositie haar bijval is buitenge woon groot en neemt van dag tot dag toe. De kantonale en algemeene kiezin gen zijn der republiek zeer voordeelig. Boulanger is voor goed geklopt. Groote feesten te ParijsMonster concerten, het feestmaal der meiers, 't liefdadigheidsfeest voor Antwerpen, enz. De toestand van Frankrijk is zeer vredelievend. Duitschland. De jonge keizer onderscheidt zich door eene bijzondere bedrijvigheid jagen, reizen, wapenschouwen houden hem uitsluitelijk bezig. Hij bezoekt de vorstelijke hoven van zijn rijk, vervol gens Elzas-Loreinen, Londen, Ween n, Rome, Athene en Constantinopel. Hij ontvangt te gast de keizers van Rusland en Oostenrijk en den koning van Italië. \A illem III treedt als bemiddelaar op tusschen de mijnwerkers en de mijnbe- zitters. Niettegenstaande de strenge maatregelen tegen de socialisten-partij genomen groeit dezer macht dagelijks aan. Er hebben zich groote werkstakin gen in Westfalen en in de kom van de Sarr voorgedaan de toestand blijft daar nog immer gespannen. Verder ontwaart men geen enkel dreigend puntje voor den vrede van Europa. Amerika. In Noord-Amerika hebben wij de ver kiezing van M. Harrison als nieuwe Voorzitter der Vereenigde-Republiek. Er heeft een groot internationaal kon- gres plaats om de handelsbetrekkingen tusschen de verschillende staten ten beste te regelen. De uitwijking naar Argentina neemt merkelijk toe. In Bra zilië wordt Pedro I van den troon gewor- aen en de republiek uitgeroepen. Afrika. De terugkeer van Stanley eu Emin Pacha is de bijzonderste gebeurtenis in dit werelddeel. 1889-1890. Kunsten en wetenschappen hebben met grooten luister de eeuwverjaring van de volkomene politieke vrijmaking des menschen gevierd. Voor 1789 lagen de geringe standen onder den ijzeren hiel der kasteelheeren en geestelijkheid gepletterd, beroofd van alle politieke rechtengespeend van alle burgerlijke vrijheden, als echte En ik zal mij gelukkig gevoelen u van dienst te kuunen zijn. 't Is eene heel eenvoudige zaak. Toen ik een paar weken geleden in de stad was, werd mij een watertj aan de hand gedaan om met mijne verven te vermengen; het is een mengsel dat naar men mij gezegd heeft de kleuren ver helderd maar de winkelier zegde mij, dat ik zeer voorzichtig met het gebruik daarvan moest zijn, want dat het van vergiftigden aard was. Nu ben ik zoo kinderachtig van het bijna niet te durven gebruiken, en gij zoudt mij een we- zenlijk genoegen doen, indien gij mij zeggen kondt of het werkelijk vergif is. Julia Godwin reikte den doctor het flescbje over hij nam de kurk ei af en rook aan het vocht. Vergif 1 riep hij uit dat zou ik denken, of het vergif was. Wel, mijne lieve beste jonge dame, zoudt gij willen gelooven dat er eene belangrijke hoeveelheid blauwzuur in dat watertje is Op mijn woord, de menschen heb ben geen recht zoo iets te verkoopen, zelfs al verhelderd het de kleuren van waterverf, iets waaraan ik nog twijfel. Julia Godwin's gelaat werd doodsbleek. Is daar blauwzuur in vroeg zij. Zeer zeker, zonder eenigen twijfel, miss Godwin maar gij behoeft daar zoo niet van to verschrikken. Zoo lang gij slechts zorg draagt, dat geen druppel van dit vocht aan uwe lippen raakt, kan er bij geene mogelijkheid gevaar bestaan. En als ik nu bij ongeluk iet» van dat vocht inslikte De doctor glimlachte. Wel lieve dame, iemand, die dat doet, zou niet lang genoeg meer leven om ooit iets an ders te drinken. Maar ik zal dat flescbje meêne- men en den inhoud scheikundig onderzoeken, als gij dat verlangt. paria's aan allerlei dwang en willekeur ten prooi, 1789 heeft alle slaafsche ketenen ver broken en van het menschelijk machien een redeneerend, vrij, scheppend wezen gemaakt. In de Tentoonstelling van Parijs heeft men kunnen bewonderen wat de her boren maatschappij, na eene eeuw vrij. heid, heeft vermogen te scheppen. Kunst en wetenschap prijkten daar in onverwelkbaren luister. Ons klein landeken, niettegenstaande de tegenkanting der ministerieele over heden, heeft eervol zijnen ouden kunst roem staande gehouden, er eene der voornaamste eereplaatsen op weten schappelijk gebied ingenomen. Jammer dat wij met zooveel fierheid op de daden van ons Staatsbestuur niet kunnen nederblikken. Wij zouden alles willen schoon en goed vinden, allen willen gelukkig zien,maar de verwoesting van ons officieel onder wijs, de vervolgingen tegen trouwe en voorbeeldige ambtenaars, de miskenning van verkregene rechten en bewijzen van bekwaamheid,het dagelijksche voordoen van willekeurige akten en partijdige be noemingen, de ongehoorde bevoordee lingen van edelen en geestelijken het aanzien van talrijke politieke onrecht- veerdigheden en wetsverkrachtingen, de welstand en de vreugde der eenen, het gebrek en de bekommernissen der anderen, dit alleB roept ons een somber verleden terug en doet ons hoopvol naar eene betere toekomst staren. 1889, onvergeeflijk jaar voor Beer- naert-De Volder-Pourbaix, wij zeggen u zonder spijt vaarwel Draag met u in de vergetelheid de oneer welke klerikale ministers op Bel- gië's naam geworpen hebben. 1890 wees welkom Moget gij heilvol we zen voor onze Inschrijvers, Lezers, Le zeressen, Medehelpersen politieke Vrien den Moget gij aan Hen allen voldoende krachten geven om den harden levens strijd zegepralend door te worstelen Moget gij hen vooral met vurigen geestdrift bezielen om met vernieuw den iever den kamp tegen de overmoe dige klerikale partij aan te gaan. 1890 kan en za ee n glorierijk strijd- jaar voor het liberale leger zijn, zoo O neen. riep Julia uit, en nam hem haas tig het fleschje af, dal is volstrekt niet noodig. Ik zou u raden, dat goed weg te werpen. Julia ging voor eene der ramen en stortte den inhoud van het fleschje op de aarde in een der bloempotten, die in het kozijn stonden uit. Zijt gij nu tevreden sprak zij met eenen glimlach. De hemel alleen wist hoe moeielijk het haar op dit oogenblik viel om die luchtige manieren en dat glimlachende gelaat aan te uemen. Volkomen sprak de doctor. Goeden -mor gen I In het volgende oogenblik wierp Julia Godwin zich op de knieën, wrong de handen boven haar hoofd ineen en hief hare brandende oogen smeekend ten hemel. O genadige God, hebt medelijden met mij I riep zij uitwant nu weet ik het erg-.te. Mijn vader is een misdadiger, een moordenaar. Nu begrijp ik alles, dat krankzinnig ijlen van moord en verraad, die woeste beschuldigingen, waarvan de oppassers in de ziekenkamer niets begrijpen ik begrijp alles. Daarachter is eene vreesel'jke geschiedenis verborgen, en het is al leen om voor altijd de lippen van zijn beschul diger tot zwijgen Jte brengen, dat mijn vader eenen moord begaan zouhebb9n. IX. Tot etcijgen gebracht. Na de ontdekking van den doodelij ken aard van het vocht, dat Rupert Godwin den bewus- teloozen zieke had getracht toe te dienen, maakte eene doffe wezenloosheid zich van Julia meester. Het pijnigde al hare gedachteu en dit was haar bijua onverdragelijk. Zij verloor er bijna het verstand bijhaar hartdat tot hiertoe lief devol voor haren schuldigen vader geklopt had was nu bijna gebroken door de kenuia van zijne misdaad.

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1