ifj fi f het geheim DOOVEÜ 5de Jaar. Nummer 2 (214) Zondag 12 Januari 1890. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, rilIJS F ER NUMMER 10 CEN TIMEN voorop betaalbaar. Men abonneert zicb op alle postkantoren voor den buiten: voor de stad, ten kantor* van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. *5 I1ET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centinien Prus der Annonces J K,klamTOi 75 oentimm per drukregel. Vonnissen op de derde bladzijde, frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan bit bad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spa nee rnatu. AALST, 11 JANUARI. Werkmanskring'.Vooruitgang door'tWerk De liberale jongelingen anzer stad worden vriendelijk verzocht, de lessen, welke des zon dags om 9 ure 's morgens, in de zaal Concordia, tot bereiding voor het kiesexaam gegeven wor den, bij te wonen. De lessen zijn vei plichtend voor de bescherui- lingen van den Kring. Buitenlandsoli politiel* overzicht. Engeland en Portugaal. De betrek kingen tusschen rleze beide landen wor den van dag tot dag meer gespannen. De Engelsche bladen slaan eenen he- vigen toon aan over het beslagnemen van een half dozijn britsche vaandels en eeuige roeden gronds. Zij willen van geene uitleggingen of bewijsredenen liooren en spreken van met 't geweld der wapenen hunne rechten te doen gelden. Het kabinet Salisbury tracht eventwel alles vreedzaam te beridderen zoo hij eventwel aan de openbare opinie moest toegeven, dan vreezen wij dat de twist zich zal uitbreiden, daar de Boers van den Transvaal, wier belangen dezelfde zijn als die van Portugaal, zich onge twijfeld in den strijd zullen werpen. Turkije. Een miiiisteriëele crisis, waarvan de oorzaken nog al belangwek kend zijn, is op het punt van in Turkije los te barsten. Ernstige oneenigheden bestaan tusschen Kiamil paelia,de groot vizier en voorzitter des raads en Agop pachaKazazian,minister der financiën en jaarwedden, over de noodige middelen om het naast budjet te betalen. I)e zaak zou slechts eene geringe belangrijkheid hebben, indien de politieke belangen van het Rijk niet op het spel stonden. Euitschlani. Eene nog al vreemd tijding is ons toegekomen uit Duitsch- land. Men weet welke moeilijkheden en wolken afkeer het wetsontwerp te..en de socialisten tegengekomen is. Het is zeker dat het wetsontwerp niet zal ge stemd worden door den Reichstag gelijk het bestuur liet opgesteld had. Men voegt er bij dat de kanselier, om den afkeer der liberale meerderheid te doen verdwijnen, de bijeenroeping der kiezers zou verhaasten met de Kamers te ont binden. Volgens een bericht van t agentschap Havas, zou Willem II, on danks den tegenstand van den kanselier, voor de verzachting der middelen tegen de socialisten en bijzonderlijk voor de 62. VAN DEN BANKIER. Ik zal u een cheque voor het bedrag van een halfjaar vauuw loon geven, als gij zulks ver langt. Ik ga met mijne dochter alleen naar Brighton en zal het huis hier aan de zorg van mrs. Beckson overlaten. En de heer Wilton vroeg mrs Melville verwonderd Voor den heer Wilton zal de noodige zorggedragen worden, gaf Rupert Godwin on geduldig ten antwoord. En nu, mrs. Melville, wensch ik u goeden morgen, ik heb nog veel te doen. De bankier was gedurende dit goheele ge sprek aan de deur zijner kamer blijven staan, ilij sloot nu de deur dicht en liet mrs. Melville in de grootste verbazing over zijn gedrag, buiten staan. Hare verwondering zou nog heel wat grooter geweest zijn, als zij hem daarna in het midden zijner kamer had kunnen zien staan met zijne handen boven zijn hoofd samen gevouwen en strak op den grond starende. Het net wordt rondom mij heen dichtge trokken, mompelde hij eindelijk, het begint mij in te sluiten. De mazen worden al dichter en dichter om mij heen; eindelijk zal ik mij onverwachts geheel ingesloten zien, zonder hoop van te kunnen ontvluchten. Mijne dochte wantrouwt mij en heeft kwade vermoedens Hoe zij daartoe gekomen is, kan ik niet begrij pen maar het is zoo. Alweer een spion, wiens afschaffing der artikels betrekkelijk de verbanning der verdachten, zijn. Keizerin Augusta, moeder van Wil- em II, is iu den ouderdom van 79 jaren in het keizerlijk paleis overleden. Spanje. De politieke en ministe- riëele crisis dreigt eene slechte wending voorde liberale partij te nemen. M. Sa- gesta is er niet in gelukt een verzoe- uingskabinet te vormen en heeft aan de soniugin-regentes de machtiging weer gegeven die zij aan hem geschonken had. Er blijft te weten hoe de koningin de moeilijkheid zal oplossen. Volgens alle waarschijnlijkheid zal dona Christina een zaken kabinet pogen ;e vormen dat zicli met liet budjet en set bestuur van den Staat zal belasten ot bet tijdstip van de hernieuwing der Cortes. Deze zou men ontbinden en VI. Canavas del Castillo zou dan geroe pen worden om de algemeen© kiezingen e doen. Wat het algemeen stemrecht jetreft, die hervorming mag beschouwd worden als uitgesteld voor betere tijden. Italië. Eene belangrijke koloniale lervorming gaal in de nieuwe italiaan- sche volksplantingen van Afrika gebeu ren. Koning Umberto heeft juist eene verordeninggeteekend die het burgerlijk pestuur in de bezittingen der Roode zee inricht. Deze verordening is vcorafge- g: au van een verslag des Voorzitters des raads, waarin men toont hoe de heden daagse ho uitbreiding dier grondgebieden en do aangelegenheid dor belangen eeni- bestendige en nuttige inrichting noodig gemaakt lubben, die zich in do plaats kau stellen der militaire wet en der bij zondere maatregelen die totnu toegepast zijn geweest. Vereenig de-Staten van Amerika. Men heeft verscheidene malen in deze laatste tijden gesproken van de plannen der Vereenigde-Staten over de Spaansche Antillen en de groote Engelsche volks planting van Canada. Men heeft zelfs bevestigd dat het ka binet van Washington voorslagen gedaan had aan dat van Madrid voor de herkoo- ping van het eiland Cuba. liet schijnt dat die geruchten niet ernstig zijn,doch, zeker is het dat de Vereeuigde.-Staten met jaioerschheid it dere Kuropeesche bezitting beschouwen, daar ze schijnen te vreezen dat Europa zich in de zaken van Amerik zou mengen, moesten er moeielijkhedon tusschen de oudo wereld en de europeesche bezittingen van bet westelijk vasteland ontstaan. lippen gesloten moeten worden alweer een schepsel, waarvan elk woord mij vrees moet iuboezemen. Zij zal mij niet verraden. O neen, zeker niet. Zij zou den vader, dien zij zoo lief heeft gehad, met verraden, tenzij het gruwelijk geheim haar in het ijlen der koorts mocht ontsnappen. Ik moet tegen dat gevaar, evenals tegen al de andere, op mijne hoede zijn. O, welk een leven, welk een leven De hand van den wreker rust op mij duwt mij steeds dieper in de misdaad voort, en wat zie ik aan het einde van dat alles Veiligheid Neen er bestaat geene veiligheid meer voor den misdadiger, wiens geheim aan iemand anders behalve aan hem zelvo bekend is. Vervolgens hief Rupert Godwin, na eene poos van schrik on moedeloosheid, het hoofd op met een driftig en uitdagend gebaar. Bah riep hij uitik ben een lafaard en een dwaas. Waarvoor heb ik het verstand ge kregen, als het niet was om over anderen die dommer zijn dan ik, te zegepralen De onnoo- zelen en gekken stellen nog vertrouwen in den rijken bankier. Wi zou kunnen gelooven dat Rupert Godwin een moordenaar is, een diei een giftmenger? Neon, ik moet niet wan hopen omd&t dit jonge mensch bet geheim van den moord zijns vaders doorgrond heeft. Ik moet niet wanhopen, zelfs al heeft mijne eigene dochter vermoedens van mijne schuld. De om standigheden mogen tegen mij zijn; maar als mijne kans wanhopig staat, mag ik geene enkele kans verzuimen. Een bediende opende de deur. In een oog wenk verhelderde Rupert Godwin's gelaat, of liever gezegd, hij nam weêr het valsche glim lachende masker aan, dat hij steeds aan de wereld vertoonde. Wel, vroeg hij, zijn die heeren hier. Peereboom's besp ringen. De klerikale bladen jubelen het tot boven de wolken uit dat liet budjet van minister Van den Peereboom jaarlijks meteenen overgrooten boni sluit, dank aan zijn wijs beleid en krachtdadige aanhitsing tot besparen Op het bedrag der ijzeren wegen alle n deed men voor het tijdvak 1884-1887 niet min dan zestien millioen besparin gen eu daar de ontvangsten in 1888 en vooral 1889 buitengewoon geklom men zijn, zoo mag men voor deze twee jaren op eenen merkelijk groot eren ge middelden boni rekenen. Zeg nu nog dat paternoster-Peere- ooom geen groot minister is Die besparingen, beste lezer, schijnen zeer schoon, die boni's zijn echt, boe auitengewoon, ja mirakuleus zij ons ook in 't oog mogen springen, die nooit ver wachte ontvangsten bestaan, dat alles is, maar ongelukkiglijk men laat u maar eenen kant van de medalio zien, de an dere houdt men in 't donker. 1G millioen besparingen op 4 jaar, maar ten weiken pvijze Vraag eens aan de spoorweg-bedien den hoe Peereboom zijne oversellotteu maakt en men zal u antwoorden De helft van de opzichters der sporen heeft men afgeschaft en op sommige lijnen bijna al do bareel wachters in definitief verlof gezonden. De werkhuizen en de parken welke van materialen en voor raad zouden moeten voorzien zijn, vindt men overal bijna teenemnal uitgeput. De machienen en wagens worden zooda nig aanhoudend gebruikt dat zij tot op den naad versleton zijn. Geene ernstige herstelling wordt er aan gedaan en in plaats van ze de noodige rust te geven, welke zij behoeven, doet men zo dub belen dienst verrichten. Er zijn machi nist n welke vol schrik met hun stoom tuig eene nieuwe reis aanvangenDaar bij men geeft hun tot stoker jongens dm pas de eerste kommaniebrook ontloopen zijn, alleenlijk omdat men die wat min der dan volwassenen moet betalen. Aan 't reserve materieel steekt men geene handen meer en de taak van het person- neel der treinen wordt alle dagen ver zwaard. Men weet wel wanneer men begint en wear men vertrekt', nooit wanneer men eindigen zal of waar men aankomen gaat. Men rijdt maar op, buigt het uiet dan berst het de ongelukken telt men niet meer en daarbij ze worden betaald. Toch zal men een dag verplicht zijn machienen,wagens en sporen te vernieu wen. Moet de handel een weinig herleven, moet het vervoer zicli wat uitbreiden, dan zal men spoedig met al dit gebrek kelijk en versleten materieel hals over kop liggen. En dan Dan zal men zien wat het kost van op tijds het materieel niet be hoorlijk hersteld of vernieuwd te heb ben, dan zullen de overschotten smelten lijk sneeuw voor de zon eu zal boni mis schien in tekort veranderen. Want hot is onloochenbaar, dat uit den opslag der kolen ook den opslag voor ijzer, staal en koper moet voort spruiten. Welnu, enki-1 de duurte der kolen, •moest zulks blijven voortduren ware voldoende om ganscli het over schot van minister Peeroboom in eens weg te vagen. De machienen en rijtuigen alleen ver bruiken jaarlijks 678611 tonnen kolen, ter waarde van 3,831,755 fr. of omtrent 5,60 de 1000 kilos. Zoo men ze nu eens drie maal zooveel moest betalen hetgeen uiet onmoge lijk is dit zou jaarlijks eene meerdere uitgave van 7 1/2 millioen bedragen Met bet ijzer, staal en koper zou deze verhooging in evenredigheid het zelfde zijn. Nog eens, alles schijnt schoon in het ministerie van pater Boum maar in der waarheid is 't niet al goud wat er blinkt. Ioimuul, die door oen eenvoudig middel rati '23jari;e doofheid en van gcruisch in de ooron genezen is zal de beschrijving van dat middel in h 't Ilollandsch gratis een ieder op aanvraag zenden J. II. Nicholson, 4, rue Drouot, Pa rijs. Xornedio Komedie Fier is een volmaakt komediant, een weergaloc,ze goochelaar om zijne kort zichtige lezers appelen voor citroenen te verkoop n. Hij steekt zich in rouwge waad, bedekt het hoofd met assche, trekt eono lijkbidders-tronie zooals Fier er alleen een trekken kan, en ro -pt met groot misbaar uit Wee Aal-l cU n grooto Woeste beeft ons bedr jet'd en b bedrogen, met de rechten der Vlamin- gen onder dit voeten te tieihn Weike n les Maar valsche Jeremias tuch, lait al die schijnheilige weeklacht» n ter zijde en beken met ons dat er van uw groo- te katholieke hoofdman niets andera te verwachten w s. Vooreerst Woeste is een waal, maar bovenal de trouwe, nederige en onder danige dienaar van Monseigneur. Als Waal kan hij weinig genegenheid voor onze vlaatnsche rechten over heb ben, doch wat Woeste's handelwijze zonneklaar uitlegt, is dat de be a ïgcn der geestelijken colleges iu deze kwestie gansch op het spel stonden. Woeste heeft misschien nog aan de vlaamsche rechten niet gedacht wan neer hij het artikel Coremans in de Ka mer heeft doen verwerpen, maar hij heeft begrepen dat de geestelijke ge stichten gevaar liepen en dat was de grooto zaak, waarvoor al de anderen moesten ten onder doen. Wij weten immers genoeg dat bijna in al de colleges der geestelijken de leer. vakken in het franseh onderwezen wor den roepen zij niet in hun program ma's uit l ij ons wordt er meer en beter fransch geleerd dan elders. Meer daar twijfelen wij geenszins aan maar of men er wol beter fransch leert, daar hebben wij tot hiertoe nog geen bewijzen van gezien. Elders dat zijn de offieieele scholen van den Staat waar een zeker aantal vakken in het vlaamsch moeten onder wezen worden. Go ziet van hier waar de schoen nijpt: volgens het verworpen artikel moest het ccrtifikaat dat er bij het inkoom- exaam voor de Hoogeschool vereincht wordt aanduiden dat er ten minste twee vakken in 't N derlandsch door de stu denten aangeleerd zijn geworden. En in de meeste jezuieten gestichten on bestaat daar niets, maar niets van. Men zat dus tusschen hangen en verworgen. Gelukkig is ^Voesfe als een deus ex machina er tusschen gesprongen en heeft hij den boutiek der zwartjes ge red. Fier moge nu in schijn bedroefd, ge stoord of toornig zijn, inwendig moet bij jubelenen bij den eersten keus zal hij voor franskillon Woeste op handen en voeten kruipen en zich plat op den buik leggen Als Monseigneur spreekt valt er niet tegen te stribbelen Wceste gehoor zaamt, Pier tn al zijn onnoozelaars van lezers zullen nog slafelijker gehoorza men. Magister dixitniet waar, komediant Pier? Ja, mijnheer, antwoordde de bediende en liet twee heeren binnen. Een van hen was mr. Granger, de doktor van Hertford, de andere was een klein dik manneke, met een bleek opgeblazen gelnat en a8chgrauw haar. Er was eene uitdrukking van sluwheid in zijne roodbruine oogeu, on een gelaatskenner zou op ziju aangezicht de teekens van een ruwe wieeden aard gelezen hebben, waarvan zijn laag voorhoofd, dikke lippen en breede kaken de bewijzen opleverden. Die bleeke blonde man droeg de stijvojdef- tige kleeding van een praktiseereud geneesheer en vertoonde die overdrovene uitstalling van vlekkeloos wit linnengoed, die men algemeen voor 't kenteeuen van achtenswaardigheid houdt. Hij zette zich tegenover deu heerGodwin neêr, terwijl de doctor van Hertford bij net venster bleef staan. Do blonde heer noemde zich doktor Wilderson SDaffley en was de eigenaar van een particulier gesticiit van krankzinnigen, waaraan hij den romantische naam van het Toevluchtsoord ge geven had. Ilij had verscheidene vlugschriften uitgegeven, waarvan oiko bladzijde vol was van geleerde latijnsche aanhalingen, om de vader lijke wijze van behandeling, die de oivgelukkigo krankzinnigen in zijn gesticht genoten, wereld kundig te maken. Toen ik uwe advertentie eenige weken geleden in do Times las, doktor Snaffley, dacht ik weinig dat ik ooit in de noodzakelijkheid zou zijn van uwe inrichting gebruik te maken, sprak Rupert Godwin maar tot mijn leedwe zen moet ik u zeggen, dat zulks heden het geval is. Een jong mensch, een soort van bescherme ling mijner dochter, zoo iets van een schilder, dien zij, om hem wat voort te helpen, gebruikt heeft om eenige schilderijen van mijn zoon in orde te brengen, is hier in huis door koorts aangetast geworden, 6u schijnt geheel en al het verstand verloren te hebben. De heer Gran ger zal u zeggen, dat hij dien jongeling alleen voor de koorts behandeld heeft; maar de ziekte schijnt haren zetel in het hoofd gevestigd te zijn. Ilij is derhalve tot het besluit gekomeu, dat dit geval eens geheele andere behandeling vereischt cn dat de ongelukkige jongeling als kr.tnkzinuig beschouwd moet worden. Ik vraag verschooning, heer Godwin, viel de doctor van Hertford hem iu de rede, moet ik u douii opmerken dat het vermoeden van zinne loosheid het eerst bij u opgekomen is. Inderdaad Was dat zoo sprak do ban kier op onverschilligen toon. Wel, 'tis mis schien wol mogelijk. Ik kan het mij niet recht duidelijk meer voorstellen. De eerste veron derstelling is wellicht van mij gekomen. Gij doktors gij zijt zulke omzichtig.) menschea gij geeft slechts wenken van toespelingen. Op onrechtstreoksche wijze hebt gij dan toch het. vermoeden van krenking in do hersenen bij mij doon ontstaan want ik ben veel te druk met andere zaken bezig geweest om oonige de minste ernstige aandacht te wij 'en aan de ziekte ran den jongen mensch. Zeker, zeker, sprak doktor Snaffley op langzaam siependen toon, die oven als zijn vlekkeloos overhemd de hoogste achtenswaar digheid scheen te kennen te moeten geen Uwe bezigheden, mijnheer, zijti zonder twijfel zeer talrijk. Wij kennen de moeilijke verplich tingen van eenen stand ah die van den heer Godwin. Gij zijt wel good, mijnheer, hernam do bankier, maar hoe druk ik hot ook hebben moge moot ik toch zorgen d it die jongeling goed verzoigd wordt. Voor mij is het volkomen duidelijk, dat hij krankzinnig is. Het komt mij voor dat daaromtrent geen twijfel kan bestaan. Ot erin dit geval erfelijke krankzin nigheid aanwezig is, kan ik niet beoordeelen want de jongeling staat, zoover als ik kan te weten komen, geheel alleen, zonder vrienden of betrekkingen en is totaal arm. Ik weet niet» van zijn vroege ren levensloop, al wal ix weet is dat mijne dochter hem in eenen prenten winkel ia de Regentstreot aangetroffen heeft, terwijl hij eenige teekeniugen te koop aanbood, en dat hij sedert hier iu huis is werkzaam ge weest. Dat deed miss Godwin's weldadig karak ter allo esr aau mompelde de heer Snaffley. Onder gewone omstandigheden zou dia jongeling natuurlijk aau de zorg van de be voegde overheid overgeleverd en als een ge wone arme krankzinnige behandeld worden. Maar ik kan dat niet goed over mijn hart krijgon. Mijne dochter heeft nu eenmaal een werk van liefdadigheid op zich genomen, door een harer meilemenschen a' n wanhoop en ellende te onttrekken, en nu moge het mij kosten wal' hot wil, ik gevoel mij zedelijk ver plicht dat werk tot het einde voort te zetten. Indien derhalve die jongeling, zooals ik geloof, het verstaid verloren mocht lubben, ben ik bereid h m aan uwe zorg ti>e te vertrouwen, Ir. Snaffley, en u zoodanige belooning daar voor te betalen, als fij billijk zult oordeelen. De doctor maakte eeuige buiging. Zijn# sluwe bruins oogon glinsterden van genotgen dat hij zich weêr verzekerd had van esn be woner voor het vreedzame en aangename huis, dat hij - het Toevluchlsoord geliefde te noemen, maar hij sloeg zijne oogleden neêr en nam den schijn der grootste belangloostieid aau. Ik 1 -c i h-reid u yan dienst te zijn,M. Godwin, sprak hij, en als ik dat doe, zal het mij tevens t-»t cmi genoegen strekken te be denken, dat ik der mnnschkeid in het alge- een dienst bewijs. Uw edelmoedig aanbod om dien armen verlaten jongeling te begihormea,

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1