HET GEHEIM Nummer 4 (216) Zondae 26 Januari 1890. r J 5de Jaar. I Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER 10 CENTIMEN. voorop betaaibaar. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. k I k? 1 r HET ARRONDISSEMENT AALST. Prijs der AnnoncenS 16 centimen Reklamen, 75 centimen per drukregel. Vonnissen op de derde bladzijdefrank Nee spe nee metu. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het bad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 25 JANUARI. Werkmanskring:Vooruitgang door'tWerk De liberale jongelingen onzer stad worden vriendelijk verzocht, de lessen, welke des zon dags om 9 ure 's morgens, in de zaal Concordia, tot bereiding voor het kiesexaam gegeven wor den, bij te woDen. De lessen zijn vei plichtend voor de bescherm- lingen van den Kring. Buitenlandsch politiële overzicht. Frankrijk. De Franscke kamer heeft eene taks vermeerdering gestemd op de rijst, de Spaansche tarwe en de drooge wijnbeziën. Met eene groote meerderheid heeft zij de inrichting eener tolkommissie getemd, bestaande uit 55 leden en gelast met het overzicht van al de ontwerpen die haar over de rechten zullen gezonden worden. Wille keurig zal zij mogen voorstellen elk vreemd voortbrengsel te belasten of het algemeen tolrecht te veranderen. Er is daar eene betooging van de protection istische neigingen der vergadering. Duitschland. Het nieuws uit de Duitsche mijnstreek is weinig voldoen de. De oproer der mijnwerkers van Westphalië vloeit uit een klaar bepaald programma, dat de eischen der werk lieden bevat. De twee voornaamste eischen, door de werklieden gedaan, zijn eene vermeerdering van dagloon die tot 50 °/0 beloopt en de vermindering- van den werktijd tot 8 uren. De werk lieden hebben den 25 Januari als laatste dag bepaald om de beslissing der mees ters te kennen. Engeland. Het Britsch gouverne ment heeft een blauw boek uitgegeven, handelende over het ernstig geschil met Portugaal. De Engelsche bundel spreekt alleen over het tijdvak begrepen tus- schen den 16 November en den 10 Ja nuari 11. Hij bevat den tekst niet van eene overeenkomst, volgens dewelke Engeland, in den beginne, de Portu- geesche rechten over de nu betwiste grondgebieden, herkend had. De stuk ken, die de bundel bevat, zullen slechts het gevoelen der vastlanders versterken, dat het kabinet Salisbury eene onrecht vaardigheid begaan heeft jegens het Portugeesch bestuur. Engeland zal moeilijk de oplossing door het kongres van Berlijn gegeven, d. i. de oplossing door scheidsrechterlijke uitspraak, die 64. VAN DEN BANKIER. Ten elf ure van dien avond was alles rustig en stil op Willmingdou Hall en de bankier liep de eetzaal op en neer, nadat bij den knecht, die hem bediende, had weggezonden. De gewoonte in huts was vroeg naar bed te gaan. Ten tien ure hadden allen, behalve de knecht, die mrs. Godwin bediende, zich reeds naar hunne eigene kamers begeven. Met elf ure wasa'les stil als een graf, en terwijl Rupert Godwin op en neer de zaal liep, was hij in staat met iets, dat naar kalmte geleek, over zijnen toestand na te denken. Hij is ten minste bezorgd, mompelde do bankier, en dat zal hij ook wel blijven, zoolang ik dien man kan betalen, die het geheim door grond heeft en er ten mij-nen koste voordeel van denkt te trekken. Zoolang ik aan zijne buitensporige eischen kan.voldoen, is alles van dien kant veilig. Hoeveel eenvoudiger zou het geweest zijn als die drank zijn doel niet gemist had, of liever indien het een of ander ongeluk kig to' val niet belet had, dat men hem dien drank ingaf. Niets zou immers natuurlijker geweest zijn dan de dood van dien jongeling, n eene fat soenlijke begrafenis zou mij den naam van een goed en edelmoedig patroon geschonken heb ben. Evenwel, alles op zijn ergst genomen dan is hij toch goed bezorgd en buiten staat mij kwaad te doen. het kabinet van Lissabon voorstelt, kun nen van kant stellen. De Engelsch dagbladen spreken van dit artikel niet. Het is klaar dat het naar hunnen zin niet is. De Times spoort zelfs het kabinet van Salisbury aan al zijn teergevoeligheid te verliezen, en zich niet te bevredigen met de weder- eisching der Chiré en Zambeze grond gebieden,maar zich ook van Mozambique meester te maken en van al de andere Portngeesche bezittingen in Afrika, dat is eenvoudig Portugaal wegjagen en zich in zijne plaats stellen. Spanje. In het begin der week had de koningin-regentes M. Alonzo Mar tinez gelast een nieuw ministerie te vor men. Het nieuw kabinet had besloten het algemeen stemrecht voor te dragen om de medehulp te verkrijgen van M. Sagasta, het opperhoofd van het oud kabinet en van de liberale meerderheid. M. Martinez niet gelukt zijnde een mi nisterie saam te stellen, heeft de regentes M. Sagasta wederom bij haar geroepen en hem de grootste macht gegeven om een gelijkaardig liberaal kabinet te vor men, met zich op de meerderheid te steunen. Hetzelve is tot stand gekomen en bevat de liberale groepen der meer derheid, met de medehulp der afge- scheurden. Het heeft voorprogramma, voor de kiezingen, de kieshervorming te verwezenlijken en het budjet van 1890-91 alsmede economische ontwer pen te doen stemmen. De uitslag der krisis zal eene bekrachtiging der poli tiek zijn, door M. Sagasta vroeger ge volgd, met de zeer stc llige medehulp van de gansche groep der vrijhandelaars en der republikeinen. Oceanië. Het verslag van 't verbond nopens Samoa in den laatsten zomer tusschen Duitschland, Engeland en de Vereenigde-Staten gesloten, is uitgege ven. Hetbesluit dat de Samoa eilanden een onzijdig grondgebied zullen vormen en dat de inlandersderdrie onderteekenende mogen Iheden er gelijke rechten zullen hebben. De vrijheid van Samoa is her kend. Geene mogendheid zal afzonder lijk eene macht in de eilanden mogen uitoefenen. De koning Melictoa door de macht omvergeworpen en gebannen door de Duitschers, is op den troon her steld, met algemeene toestemming. Godsdienst en godsdienst. De liberale partij is de partij van vrij heid en gewetensvrijheid staat in groote letteren in haar veel omvattend programma. De vijanden van den godsdienst vindt Wat daarna het gevaarlijkste ia, zijn de vermoedens mijner dochter. Zij weet iets; maar wat en hoever gaat hare wetenschap dat is de kwestie. Was het hare hand, die zich zoo geheimzinnig tusschen den drank en de lippen van den zieke geplaatst heeft Was zij het, die mijne plannen in duigen wierp en mijnen nek in gevaar bracht van met het strop in aanra king te komen. En zal zij het als haren plicht beschouwen, haren vader te verraden Dat zijn altemaal nietige vragen maar er moge gebeu ren water wil, ik moet het ergste kennen. Ik zal het meisje in het aangezicht zien, ik zal hooren wat zij te zeggen heeft en vernemen in hoeverre zij mij beschuldigt. De bankier nam eenen kandelaar van de tafel en begaf zich naar boven, naar de kamer zijner dochter. Hij klopte aan en wachtteeenige oogen- blikkeu bleef hij luisterend staan maar er volgde geen antwoord. Hij klopte nogmaals, maar met geen beteren uitslag. Julia, riep hij daarop, op zachten, maar vastberaden toon, ik ben het, uw vader, en ik verzoek u mij binnen te laten. Langzaam hoorde hij de voetstappen zijner dochter naderen en eene diepe stem antwoordde op afgebroken toon Ik bid u, verschoon mij, vader, tik kan u heden avond niet te woord staan. Ik word door vreeselijk hoofdpijn geplaagd, wezenlijk, ik kan niemand binnenlaten. Ik kan die verontschuldiging niet aanne men, Julia, ik moet u spreken, onmiddelijk. Ik wil de redenen van uw zonderling gedrag kennen. Om 's hemels wil, vader riep het onge lukkig meisje op smeekenden door snikken afgebroken toon uit. m. n in onze rangen niet en als men door vijanden verstaat die personen welke den godsdienst in den grond boren of wel in gevaar brengen, dan zijn de grootste vijanden van den godsdienst, de kleri- kalen zelf Als men huichelaars ontmoet dan is het wel in hunne rangen. De liberalen, die godsdienstig zijn, zijn het door de opvoeding, uit prin ciep. Maar vele klerikalen zijn godsdienstig uit dwang, omdat zij er profijt bij heb ben of anders niet durven. Wij kennen er vele, zelf tusschen de voornaamste katholieke opperhoofden, die niet ter kerk gaan en anderen die er zich gedragen op eene alles behalve godsdienstige en weerdige wijze. Maar genoeg over dit punt. Beschouwen wij de kwestie zooals zij is. De liberale partij valt den godsdienst nooit aan, maar wat zij aanvalt, gedurig aanvalt en onverbiddelijk aanrandt, dat is de politieke geestelijkheid. Maken wij vooreerst een onderscheid tusschen godsdienst en priesters, ver warren wij deze niet en zegt niet als de liberalen eenen pastoor hekelen die zich met politiek bemoeit, dat zij den gods dienst aaranden. De princiepen van den godsdienst zelf, de basis waarop hij steunt, worden beter en gewetensvoller nagekomen door de liberalen, zelf door de zoo gevreesde francmagons en de hatelijke vrijdenkers, dan door de geestelijken en de katholie ken. Maar nevens den godsdienst,den echten godsdienst, bestaat er nog een tweede godsdienst, eene klerikale godsdienst en van deze zijn die geestelijken de groote apostelen. Dat is hun ongelijk. Haat aanprediken, twist en twee dracht zaaien, ongelukkigen achtervol gen, uithongeren, martelen to4 den dood toe, zoo als wij het zagen in den onver- getelijken schoolstrijd van 1879 tot 1884. De kinderen tegen de ouders opjagen, de vrouw tegen den man, menschen ruïneeren, overal haat en nijd stoken, is dat de godsdienst beoefenen, is dat waardig van lieden die zich priesters noemen Komt dit alles overeen met de grond beginselen van den waren godsdienst En toch dat is het tegenwoordig ge drag veler geestelijken, die hunne hei lige zending vergeten om zich met open Als gij niet terstond open doet, zal ik haar openbreken, antwoordde den bankier vastberaden. Hij bezat de wanhopige vastbeslotendheid van een man, die gevoelt dat het gevaar hem dicht op de hielen zit, en dat alleen de me9st roekelooze moed hem van het lot, dat hij ver diend heeft, kan redden. De sleutel draaide in 't slot om. De bankier opeud de deur en trad de kamer zijner doch ter binnen. Hij sidderde, toen hij zich in tegenwoordig heid zijner dochter bevond, wier krachtige schoonheid hij gewoon was hem in den vollen glans van jeugd en geluk te zien toeschitteren. Dien avond ontmoette hij het bleeke gelaat eener vrouw, wier hart door angst en wanhoop vaneen gereten werd. Dat kleurloos gelaat zag hem doorweekt van tranen aan. Het weelderige donkere haar hing los over Julia's schouders; hare handen waren samengevouwen, hare bleeke lippen beefden zenuwachtig, terwijl zij hare blikken afkeerde van den vader-, dien zij eenmaal zoo teeder bemind had, doch die haar op dit oogenblik afschuw inboezemde. Julia, sprak de bankier, ik wenschte de reden van uw gedrag van heden te kennen. Waarom hebt gij u op zoo ongewone wijze opgesloten en zoo hardnekkig geweigerd iemand in uwe kamer toe te laten Ik beu zeer ziek geweest. In dat geval liadt gij den doctor moeten laten komen. Ik zal terstond iemand om den heer Granger zenden. Dat is niet noodig. Mijne ziekte is niet van dien aard dat doctor Granger haar genezen kan. Het is eene ziekte der ziel en niet van het lichaam, vader. Julia! riep de bankier gestreng uit, zijt gij krankzinnig geworden Toen gij dezen morgen tot mij spraakt, was er iets in uwe armen in Aen politieleen strijd te werpen en van priesters kiesagenten worden. En die lieden vallen wij aan, overal waar wij ze ontmoeten op de politieke baan, die hen ontzegd is door hunne be diening, door hun ambt zelf. De godsdienst bestaat niet in dit alles, zoo min als hij bestaat in erfdeelroo- verij. Spreekt niet van vrijdenkers die zich buiten dekerk doenbegraven,als gij zelf de arme lieden uwe diensten weigert, wanneer er geen geld en veel geld nevens ligt. Uwe kerken zijn zelfs geene huizen Gods meer, maar tempels van pracht, waar het wereldsche, het godsdienstige verdringt en waarin de priesters zich zelf concurrentie doen het zijn ware schouwburgen en winkels. Dit hebt gij gedaan met den Gods dienst. De priesters hebben zich zoo hatelijk gemaakt dat in 't minste dorp zelf er eene partij bestaat dikwijls van klerikale kleur die vijandig is aan den pastoor en dagelijks grooter en grooter wordt. De bevolking ziet klaar in uw spel eu gij opent nog dagelijks, door uwe haat dragende daden, de oogen aan een groot getal lieden, die zich met walg afkeeren van de priesters welke den weg zouden moeten toonen tot het goede en die voor leus aangenomen hebben Alles is goed als het einde goed is die liegen, lasteren, vervolgen, daar waar zij alleen de grondbeginselen van hunnen godsdienst zouden moeten aan prediken. En als huichelen beteekent bedriegen, de daden in tegenstrijd stellen met de woorden, dan zijn de klerikalen en de geestelijken meesters in dit vak. Vrijheid van geweten, ja, en de pries ters aan hunne zending in hunne kerk, maar ook nergens anders. Dat willen de liberalen, al de libera len en daarvoor strijden zij ook. Eene les. Elk verstandig burger, 't zij katholiek of (liberaal, welke onpartijdig voor de waarheid is, moet bekennen dat het stelsel onzer legeraanwerving een schreeuwend onrecht daarstelt, dat tot de ergste gevolgen kan aanleiding ge ven. Inderdaad is het niet onrechtvaardig dat arme lotelingen moeten soldaatje spelen terwijl de rijken zich daarvan kunnon vrij koopen mits een handvol oogen, dat een verstandig mensch niet eigen is. Wat scheelt u Zijne dochter zweeg. Gedurende eenige oogenblikken bleef zij bewegingloos staan, met samengevouwen handen en hare oogen met een hartbrekende uitdrukking op haren rader ge vestigd houdende. Vader, sprak zij vervolgens, ik heb in den afgeloopen nacht gedroomd, vreeselijk gedroomd zoo vreeselijk dat ik er den keelen da-? van ontsteld ben geweest. Ik kan de ge dachte daaraan niet van mij werpen. Zij ver volgt mij overal en zal mij bijblijven totdat ik in het graf zal dalen, dat voor alles vergetel heid schenkt. Wilt gij, dat ik u dien droom zal verhalen Ja, als u dat verlichting kan schenken Niets kan mij verlichting schenken. Voor taan bestaat er voor mij geen geluk meer op aarde. Maar ik zal u mijnen droom verhalen. Ik droomde dat de zieke jongeling hier in huis door een groot gevaar bedreigd werd. Ik kende den aard van 't gevaar niet, maar ik wist dat het doodelijk was, en dat het hem spoedig dreigde te treffen. Ik droomde dat ik, geleid door het een of andere onverklaarbare instinkt, sterker dan de rede, mijne kamer verliet, met het vaste besluit om over den hulpeloozen zieke te waken, en hem, indien het mogelijk was, te redden van het gevaar, dat hem bedreigde. Ik verliet mijne kamer en sloop in de kamer van den heer Wilton, en .bevond dat de oude vrouw die daar gesteld was om hem te bewa ken, in slaap gevallen was. Dat was het eerste gedeelte van het gevaar. Gekheid, mompelde de bankier, een alle- daagsche, heel natuurlijke droom. Gij hebt u heel wat meer moeite gegeven voor uwen beschermeling dan wel noodig of passend was. Dat is slechts het begin van mijn droom goud Is de plicht van het Vaderland te dienen, personen en eigendommen te beschermen niet een plicht voor aide zonen eener zelfde natie Zöö zou het moeten zijn, doch onge lukkiglijk zijn de geestelijken en kas- teelheeren hier meester en willen zij van geenen persoonlijken dienstplicht hoo ren. Vaarom Omdat men sommige hunner seminaristen zou verplichten eenige maanden kaserne-leven te slijten en les fils-a-papa ransel en geweer zou den moeten leeren hanteeren. In ander landen, in Duitschland b. v., geven de geestelijkheid en den adel beter bewijzen van hunne vaderlands liefde dan onze kruin-en blazoendragers. Toen M. Van Huene, klerikale afge vaardigde, in den Reichstag de vrijsteL ling voor den soldatendienst der semi naristen voorstelde, verzetteden de pro- testantsche godsgeleerden zich kracht dadig tegen dit voorstel. W ij hebben het recht en wij willen de eer hebben, zegdeu zij, het Vader land te dienen gelijk al de andere burgers. Niemand onzer vraagt de vrijstelling en wij zouden het als eene oneer aanzien dezelve te bekomen. Zoo wij kiezer zijn, indien wij rechten bezitten, is het onzen plicht ook soldaat te wezen. Wij willen tot geene afzonderlijke kaste behooreu. V elke kaakslag voor onze anti-vader- landsche klerikale partij, voor onze geestelijkheid vooral. Die protestantsche dominé s hebben wat meer eergevoel dan onze fanatieke onderpastoors, niet waar, Denderbode Is dat welvaart Er gaat bijna geen dag voorbij of de Moniteur deelt besluiten mee, toela ting aan de gemeenten vergunnende om nieuwe opcentiemen te heffen, bij zondere patenten op 't een of het ander te leggen ofwel bij het gemeente krediet nieuwe leeningen te doen. Het is vooral in de klerikaalste dorpen dat men die gehlklopperij ziet. De pastoorsbladen hadden eventwel geschreven dat, met het hulpfonds der 6 millioen,de gemeen ten hunnen finanties in evenwicht zou den kunnen zetten hebben en eene onge kende welvaart mochten te gemoet zien. Welvaart, ge zijt er wel mee Waar- pastoor. pater en non meester zijn, daar wordt alles opgekuischt en blijft er niets over. vader sprak Julia. Gij zult zien dat het einde in het geheel niet alledaags of natuurlijk is. Ik had nog niet lang in de ziekenkamer vertoefd toen mijne aandacht door sluipende voetstap pen getrokken werd. Hetzelfde instinkt, dat mij er toe aangedreven had om de ziekenkamer te bezoeken, was nu de oorzaak, dat ik mij verborg. Misschien was het wel een gevoel vau verlegenheid over den zonderlingen toestand, waarin ik mij bevond. Ik had geenen tijd om na te denken, en aan de ingeving van het oo genblik gehoorzamende, verborg ik mij ach ter de gordijnen van het bed. Ik zag boa da hand van den moordenaar vergif mengde in demedecijnen, die den zieke toegediend moes ten worden. Ik zag het gelaat "van den gift menger ja vader, ik zag het zoo duidelijk als ik op dit oogenblik het uwe zie. O hemel heb medelijden met mij Wanneer zal ik den schrik van dat oogenblik kunnen vergeten Dwaasheid riep Rupert Godwin uit, zul ke dwaze droomen komen alleen in een onsteld brein op. Pasop, Julia dat gij daaraan niet toegeeft zij zijn voorboden van krankzinnig heid. Zooveel jeugd en schoonheid als de uwe, zou nutteloos verspild worden in de eenzame kamer van een krankzinnigengesticht. Volg mijnen raad, Julia, en tracht u door zulke boo ze droomen niet te laten beheerschen, indien gij ten minsten niet wilt dat u een ongelukkig lot ten deel zal vallen. Deze raadgeving klonk als'eene bedreiging. Maar Julia Godwin boog zich niet voor den strengen dreigenden blik haars vaders. Het ware beter inderdaad krankzinnig te zijn dan zoo te lijden. Waarom zou die droom u aandoen. Hij is even onzinnig en dwaas als droomen gewoonlijk zijn. Welke reden zou iemand hebben om uwen beschermeling te vermoorden En daar enboven, hoe wist gij dat het vocht, hetwelk in den drank gemengd werd, vergif was V jwL 1

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1