X 1 J HET GEHEIM 5de Jaar. Nummer 8 (220) Zondag 23 Februari 1890. M LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs 5 lr' Vu°r de Stad' voorop betaalbaar. ADonnemenxsprijï) 5 fr 50 voor den buiten, r PRIJS PER NUMMER 10 GEN TIMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. r* HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centimen Priis dop Annoncen drukreflsl. rnjb oei niKiuiiuoiiReklamen, 75 centimen v Vonnissen op de derde Uadxijde, frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het bad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 32 FEBRUARI. De liberale jongelingen worden vrien delijk verzocht de lessen, welke den Zondag, om 9 ure 's morgens, den Maan dag, donderdag en Zaterdag, om 81/2 ure 's avonds, van iedere week, plaats hebben in het lokaal CONCORDIA tot berei ding voor het kiesexaam, bij te wonen. Buitenlaiidscli politiek overzicht. Holland. De xninisterieele krisis is ten einde. M. Mackau minister van bin- nenlandsche zeken is minister der kolo niën en M. de Savornen Lohman minis ter van biunenlandsche zaken benoemd. De laatste is een der opperhoofden van de oud protestant6che partij en een der hevigste voorstanders van de klerikale en anti-liberale reactie. Duitschland. De studie van de wer kerskwestie, door keizer Willem inge geven, komt in werkzaamheid te treden. Willem II heeft aan de leden van het raadgevend korps eene redevoering toe gestuurd in de welke men eene zekere verzachting vindt der gedachten aan M. von Bismarck en M. de Berlepsch uitgedrukt. Hij spreekt niet meer in de redevoering over ie beperking der uren van den arbeid, maar alleenlijk van de beperking van den arbeid der vrouwen en kinderen en van het samenstellen van werkerscommissiën die eerder raadge vende dan scheidsrechterlijke kamers zouden zijn, gelast met de grondslagen van overeenkomst tussclien meesters en werklieden vast te stellen. Het schijnt zeer onwaarschijnlijk dat het voorstel van internationale vereeniging op de sociale kwestie eenen goeden uitval zal hebben. Het ontmoet tegenkantingen zoo wel van Engeland als vanFrankrijk. De kiezingen hebben den 21 februari 11. plaats gehad. De kiesdag die komt te eindigen is een der gedenkwaardigste welke men sedert lang in Duitschland beleefd heeft. De geestdrift duurde tot laat inden nacht te Berliju. De socialisten winnen veld. en hunne bla len juichen omdat zij de eenig8te partij is die geene verliezen ondergaan heeft, maar overal van de eerste stemopnemingen beslissende uit slagen heeft bekomen. De werklieden varen in massa opgekomen. Engeland. Het verslag door de Commissie van onderzoek in de zaak Tiines-Parnell opgesteld, verklaart on gegrond al de duidelijke betichtingen van den Times, al degene die de euvel daden en de misdaden met juistheid op gaven waaraan de groep der Iersche volksvertegenwoordigers zich zouden plichtig gemaakt hebben. Het bestatigt ten anderen dat den Times mis is geweest als hij de brieven welke ds moord van Phoenix-Parkgoed- keurden aan M. Parnell toeëigende, als hij het hoofd der Home-rules betichtte in onderhandeling met de misdadigers geweest te hebbenals hij de Iersche partij het verwijt toebracht geld be schikt te hebben aan misdadigers om het gerecht te kunnen ontvluchten, of ran ue Land-Leage gevormd te hebben met hei geld door de moordenaars gegeven. In al de gedeeltelijke kiezingen die in Engeland tegenwoordig plaats grijpen, winnen de aanhangers van Gladstone veld. Een der groote oorzaken van de verandering die men onder dat opzicht bemerkt, is de verdeeldheid dei partij die de macht in handen heeft en de oneenigheden die tusschen de conserva tieven en de afgewekene liberalen be staan. De kiezers die zich in 1886 van M, Gladstone verwijderd hebben, komen tot hem terug en willen hunne onder steuning aan vle kandidaten der conser vatieven door de leiders opgedrongen, niet meer geven. Australië. Eene gewichtige gebeur tenis, welke groote blijdschap in Enge land veroorzaakt, heeft in Australië plaats. De voornaamste ministers der koloniën van Victoria, nieuw zuid- Wallis, nieuw Zeela d, Tasmanië, zuid en oost Australië hebben zich vereenigd en goed gevonden al de Australiesche koloniën onder een en zelfde gouverne ment te vereenigen. Men heeft de ver eeniging eener groote Australiesche con ventie vastgesteld voor het begin van het toekomende jaar waarop een prak tisch ontwerp van federatie zal gereed gemaakt worden. De grootste staatsli den van Engeland aanzien het bondgenootschap dier ver- schillige staten tot eene politieke en- heid, als het beginsel eener verbinding van het Britanisch rijk, en het verster ken der Engelsche macht, nu in alle werelddeelen verstrooid. Katholieke gazetten. In ons hoofdartikel van verleden zon dag beloofden wij aan onze lezers de mededeeling van een meesterlijk arti kel van Het laatste Nieuwsover de klerikale gazetten en inzonderheid over zekere soort van schrijvelaars, gelijk wij er hier een staaltje van aantreffen op het eiland Chipka. Ziehier het be doelde artikel, "Wat zouden de katholieke gazetten moeten zijn Een toonbeeld van zedigheid, gema tigdheid, van kristelijke onderwerping, van liefde tot den evenmensch. E^ne fontein waaraan hunne partij gangers zich konden laven en ver zwik ken eene bron waaruit kinderen en menschen godsdienstige voorbeelden dienden te putten. Eetw fakkel om de. duistere hoeken van den Roomschen godsdienst te ver lichten ;eene schild om de heilige kerk, tegen de aanvallen van de andersden kenden te bevrijden. Een spiegel waarin protestanten, setters, vrijdenkers en twee honderd andere soorten van geloofsbelijders, ïunne gebreken zouden zien; een stuk... zeep om hen wit te wasschen van hun ne ongeloovigheid Kortom, de katholieke gazetten dien den te zijn eene trompet om klaar en duidelijk Gods woord te verkondigen zijne oneindige goedheid, bermhertig- lieid, rechtvaardigheid aan te toonen, zijn bestaan te bewijzen en dan zijnen lof te bezingen Doch, eilaas, Wat zijn de katholieke gazetten Haatdragend, venijnig, twiststokend en ongodsdienstig. Verre van de regels te volgen welke zij anderen willen opdringen, leven zij met deze beginselen in strijd. Zij verdedigen noch hunnen God, noch dezes leerstelsels met verstaan bare theoriën maar wroeten in familie zaken om zich te wreken. Zij lasteren wie van een ander ge dacht is dan zij en bezwadderen met hunne vuile pen wie naar licht en waar heid streeft. Hunnen vijand bekampen zij niet op het terrein der deftigheid, maar doen zinspelingen op zijne ouders spotten met het ongeluk dat hem of zijne bloed verwanten is overkomen. Met voorzichtigheid schuiven zij den godsdienst ter zijde, om slechts de lage penneknechten der geestelijkheid te zijn. De bedienaars worden door hen voor gestaan, ver ledigd en... verdoken wan neer Moeder Justicia hare hand over hen wil uitstrekken. De katholieke gazetten schrijven op elke bladzijde, dat zij de vrienden van iet volk zijn en eenige regels verder vallen zij den vrijzinnigen boer en werk man aan, dieniet willen geven voor de ïatholieke scholen of den Sint-Pieters- oenning. Zij beweren, dat de werkman de Zon- 68. YAN DEN BANKIER. Hij wist dat hij vroeger nooit in die kamer geweest was maar dat was ook alles wat hij wist of trachtte te weten. Hij was door die vreemdheid niet verschrikt. Hij herinnerde zich niet meer waar hij het laatst geweest oi wat er met hem gebeurd was. Vervolgens kwam langz; merhand zijn ge heugen terug met al de daaraan verbondene redenen van onrust en marteling. Ilij herin nerde zich zijne slaapkamer op Willmingdon Hall, de geur der bloemen, die hem door het opene venster ti'genwoei, bet weelderige huis raad, het gemak en al het schoone om hem heen. Daarna rees het beeld van Julia Godwin voor zijne oogen op in den glans barer schoon heid. Daarop verscheen eene duistere gestalte, en duwde het schitterende beeld ter zijde, het gelaat van den bankier zag hem grijnzend vol haat en vrees aan. Het was hetzeffde gelaat dat hij zoo dikwijls en in waanzin op hem neergezien had. Het zag hem nu aan, zooals het toen deed, en het riep hem de misdaad in het geheugen, die in den noor lelijken vleugel begaan was. Nu w$s het tafereel volkomen. Lionel herin nerde zich al het verleden, het geheim, dat. hij door het noodlot geroepen geweest was om te ontdekken en hetwelk de Voorzienigheid hem geopenbaard had, de overtuiging, die hij lang zamerhand verkregen had, dat de kapitein van de Lily Queen en het slachtoffer van Rupert Godwin eeu en dezelfde persoon waren. Maar waar bevond hij zich Hoe kwam hij uit die rijk gemeubeleerde kamer die de zijne geweest was, eene kamer die geen fatsoenlijk boerenknecht zou hebben willen bewonen, zon der zich bitter te beklagen over zijn heer die hem zulk een ellendig verblijf had (toegewezen. Hij verbeelde zich, dat hij overgebracht moest zijn naar de eene of andere verlaten en niet meer in gebruik zijnde kamer vanWillmingdoti Hall. Hij bevond zich misschien wel in den noordelijken vleugelen in eene van de slaap kamers van het vergeten gedeelte van het ge bouw, hetwelk de domme onwetende menschen zich verbeelden, dat door spoken bezocht werd. Het was middag en Lionel lag op zijn bed in in de eenzame kamer ten prooi aan eene onrust die het teruggekeerd zelf bewustzijn hem ver schafte, en die plaats gemaakt lr d voor de kinder chtige inbeeldingen van de waanzin. Het zonnelicht stroomde de kamer binnen door eene kleine opening in het blind, dat aan de buitenzijde van het raam zich bevond, en door den wind dichtgeslagen was. Het raam reikte tot aan den grond, en de jongeman was bezig met nieuwsgierige blik ken zijne kamer te onderzoeken, toen de wind het blind weder opensloeg en de kamer die tot hiertoe slechts schemerachtig verlicht was, plotseling aan den glans der middagzon bloot gesteld werd. Lionel Westford wendde zij*e oogen van het vertrek zelf af om naar buiten te zien. Gedurende al dien tijd was er zelfs geene en kele maal twijfel bij hom ontstaan of hij nog wel een bewoner van Wilmingdon was. Hij had dagsrust moet hebben om zijne gods dienstige plichten te vervullen, doch laten hunne eigene drukkers des Zon dags werken. In den kiesstrijd treden zij niet op als verdedigers van hunne religie, maar strijden voor onaf hankelijken daar, waar geene kans van gelukken is. Zij tieren en schreeuwen dat hunne kandidaten het land in een paradijs zullen herschapen, nuttige werken zul len uitvoeren, doch eens hunne lievelin gen aan het roer, dan helpen zij de gordijn dicht houden waai achter hunne gekozenen met pastoors, paters en non- nekens den miljoenen wals dansen. Zij helpen de geestelijkheid in hunnen haat tegen al wat liberaal is en voeren de pen om heele huisgezinnen te ruinee ren, waarvan de vader vrijzinnig ge noeg is om den knecht niet te zijn van Rome's heerschappij. Zijdoch ge noeg. Lees de katholieke gazetten om u te overtuigen, waartoe eene partij, die zich godsdienstig noemt, bekwaam is om hare partijgangers, in plaats van hare grondbeginselen, te verdedigen. Ik beveel u de klerikale gazetten ter le zing aan wij zien gaarne dat liberale menschen ook katholieke bladen le zen... en indien eij niet walgt bij die klerikale proza, dan noem ik mij niet meer. Kamers. Verleden Woensdag, bij de stemming van een wetsartikel, vroeg de linkeizijde de naani- afroeping en daar de Kamer in getal niet was, mochten onze honorabelen wandelen gaan. Donderdag poogde Beernaert daarvan de schuld op den rug d >r liberalen te leggen maar M. Anspach deed maar al te wel uitschijnen dat ie rechterzijde geenszins de tegenwoor digheid barer tegenstrevers noodig heeft om al de voorgestelde wetten of wetsveranderin gen, tot zelfs die der Constitutie, te kunnen stemmen. Zoo de Kamer niet in voldoend getal is om ter stemming over te gaan is het dus maar alleen aan de afwezigheid der klerikalen te danken. De ondervraging over het voorval Laeken- Van der Smissen heeft nog eens te meer de dubbelzinnigheid van 't ministerie doen uit schijn n. Dit feit bevat twee voorname punten 1® het onderzoek en 2° debrief Van der Smissen. Het onderzoek, nog niet geëindigd zijnde heeft het ministerie geweigerd uitleggingen te geven. Dit is aannemelijk, doch het rechtvaar digt geenszins zijne stilzwijgendheid over het 2° punt. Het proces-verbaal des kommissaris van Laeken moge zijn wat het wil ongelukkig in zijnen vorm, onjuist in zijne uitdrukkingen, overdreven in zijne beschuldigingen. De bevoegde overheid had maar een tegen onderzoek in te stellen en des noods de plichti- gen te straffen. De beschuldigde mocht zich krachtdadig tegen die eerroovenda beleedi- ging verzetten, doch geen generaal, hoe mach tig en hooggeplaatst ook, heeft het reent de afstelling van twee openbare burgerlijke amb tenaars te eischen, en nog minder dit, van de vraag dier afstelling aan zij e soldaten te doen voorlezen. Overigens de burgemeester he ft daar niets in te zien hij ontvangt het verslag van zijnen kommissaris en laat het verder aan de hoogere overheid geworden. Wij zouden eens willen zien wat de Dender- bode zou zeggen, indien de H. Kolonel onzer school, in een verslag van den H. Kommissaris voor hem en zijne officieren, soldaten en leer lingen eene eeriooveude belcediging vindende, de afstelling van M. Van Wambeke en M. Ver voort zou vragen en de vraag dezer afstelling aan gansch de school zou voorlezen? DeH. Kolonel zou mogen protesteereu maar zoo zich zelve rechten, nooit Er zou geen klein beetje geschreeuwd worden, terwijl nu't is immers een liberale ge meenteraad die in 't spel is. Daarbij men zoekt generaal Van der Smissen wat te neemen, wie weet waarvoor het in de kiezing goed kan zijn. Een klerikaal blad I/Eseaut durft de waarheid 8chrij ven Daden zoo als die van s generaal Van der Smissen zouien zelfs in Pruissen niet geduld worden en het go wer- nement mag niet langer wachten om aan de burgerlijke overheid wettige voldoening te geven I Doch wat wilt ge van een ministerie Beer- naert-Pourbaix bekomen De Vasten. Nu, dat onze gemijterde meesters het vasten, of beter den veertigdaagschen vasten hebben afgeschaft en er onder het volk veel over die zaak geklapt en gelachen wordt, schijnt het ons eene actualiteit te wezen onzen lezers eenige geschiedkundige meelede alingen te doen over het vasten. Wij zijn overtuigd dat zij dit met belangstelling zullen lezen. Het vasten, als eene godvruchtige daad, ontstond in het Oosten daar is het dat wij de oudste en meest talrijke sporen ontdekken. Het stond in gïoot aanzien bij de Hindoes en bij de Egypte- naren, alhoewel het bij die volken alleen voor de priesters en niet voor de leeken verplichtend was. Onder de Hebreeuwen was het vasten voor iedereen verplich tend. De Oude Wet schreef het slechts uitdrukkelijk voor,'eenmaal per jaar en dit op den grooten dag van boetedoe ning, den tienden dag der zevende maand, maar zij eischte er de strengste uitvoering van, op straffe des doods. Behalve het vasten op bepaalde tijden, werden er een zeker getal van vasten- da en gevierd in tijden van ongeluk en oorlog later tijdens de verbanning der joden, werden er vier vastendagen inge steld ter herinnering aan die nationale ramp. Van het Oosten sloeg het vasten over naar Griekenland waar het echter I zeer beperkt in gebruik kwam, name- rich voortdurend verbeeld, dat hij slechts naar een verwijderd en onbewoond gedeelte van het huis overgebracht was, waar men zijn waan zinnig gepraat niet zou kunnen hooren, en waar geen nieuwsgierig oor had kunnen luisteren naar de beschuldigende woorden, die over zij ne lippen mochten komen. Hij geloofde dit, en werd niet uit dien waan gebracht want door eene zonderlinge overeen stemming was het tooneel, dat hij buiten het raam opmerkte, niet ongelijk aan den verwaar loosden tuin, waarop men van uit de vensters van den noordelijken vleugel het uitzicht had. Daar was alles wildernis en ruïne, veel te breed uitgegroeide heesters wier takken vreemd gebleven waren aan het snoeimes van den tuin man lang spichtig opgeschoten gras, dat door den herfstwind heen en weer gewiegd werd, de zelfde heesterboschjes, die langzamerhand on der het licht der herfst zon verwelkten. Het noordelijk gedeelte van den tiin van Wilmingdon was door een ouden steenen muur ingesloten, eerbiedweerdige opeenstapeling van steenen, die zouden hebben kunnen dienen om de wallen van het een of het ander middel- eeuwsch kasteel te steuuen. Ook hier teekende de muur, donker en somber, zich tegen den blauwen herfsthemel af. Ja, dacht Lionel zij hebben mij naar den •noordelijken vleugel overgebracht. De moorde naar vreesde zichzelven door den mond van den zoon van zijn slachtoffer te hooren aankla gen en heeft mij hierheen verbannen, hier, waar ik eenzaam en verlaten kan blijven lig gen. Ik verwonder mij slechts dat hij mij het leven gelaten heeft_, want hij moet toch begrij pen, dat, zoo ik ooit in s aat ben deze plaat3 te verlaten, ik al het overige van mijn leven zal aanwenden om den moordenaar mijns va ders zijne rechtveerdige straf te doen onder gaan. Daarop langzamerhand het verledene voor den geest brengende herinnerde bij zich dat hij op Wilmingdon Hall onder een valschen naam gekomen was. Hij dacht daarbij niet aan den brief zijner moeder en het portret zijns vaders twee zaken, die onmiddelijk tot de ontdekking van zijn waren naam had kunnen leiden. Ik ben slechts een vreemdeling voor Ru pert Godwin, dacht hij, tenzij ik in mijnen waanzin, want ik veronderstel wel dat ik geijld zal hebben, geopenbaard te hebben wie ik ben en dat ik kennis droeg van zijne misdaad. Als ik dat gedaan had, zou hij mij zeker ver moord hebben, terwijl ik daar hulpeloos lag en geheel in zijne macht was, evenals hij mijn vader vermoord heeft, en zoo ik nu nog leef, kan ik mij overtuigd houden dat ik mijn leven aan de omstandigheid te danken heb, dat hij niet weet wie ik ben. Eenigen tijd lang bleef Lionel zoo liggen, te zwak om zich te bewegen en starende in den verwilderden tuin, waar het hoog opgeschoten onkruid door den wind heen eD weêr wiegelde. Zonderling, dacht hijheel zonderling, dat zij mij juist verbannen hebben naar dat gedeel te van het huis, waar mijn vader 5zijn ongeluk kig einde gevonden heeft. Hij herinner Ie zich nu alles. Hij had geglim lacht ovei de dwazo sprookjes, die men hum verteld had, en gelachen over hetgeen de dienstboden praatten van spoken en geestver schijningen maar thans door zijne ziekte ver zwakt, eenzaam en verlaten daar liggende, dacht Lionel geheel anders over die sombere vertrekken, in ten gebouw waarvan hij meende zich op dit oogenblik te bevinden, Naarmate de vervelende ureu voorbij kro pen en hem in de onzekerheid waarin bij zich omtrent zijn lot bevond, ondragelijk lang toe schenen, werd hij al meer en meer droevig ge stemd en kwamen eindelijk de tranen der wan hoop in zijne oogen. Vervolgens maakte eene soort van bijgeloo- vige vrees zich van hem meester. De eenzaam heid, waarin hij zich bevond, de zonderlinge stilte, die rondom hem heerschte, begonnen hem uiterst moeielijk te vallen om te verdrag n. Het denkbeeld aan den moord zijns vaders werd van oogenblik tot oogenblik levendiger in zijne gedachten, totdat het \geheele tooneel hem klaar voor oogen stond. O God 1 riep hij in een vloed van zenuwach tige tranen uitbarstende uit, als Rupert Godwin weet, wie ik ben, moet het alleen door eene aandrift van verfij nde duivelachtige wreedheid zijn dat hij mij hier verbannen heeft. Als ooit de dooden de levenden komen be zoeken, dan ben ik zeker dat de geest mijn» vaders mij hier zal vinden. De woorden waren nog nauwelijks aan zijn» lippen ontsnapt en de tranen lagen nat op zijne wangen, toen eene donkere schaduw zich tus schen hem cn het zonnelicht plaatste. Een wit lijkkleurig gelaat zag hem met eenen droevigen glimlach aan. Lionel Westford richtte zich in zijn bed overeind, uit een langgerekten kreet, on viel bewusteloos achterover. Het was het gelaat zijns vaders, dat hem door het venster, waarop het zonlicht viel, beschouwde, het gelaat van kapitein Westford, van de Lily Queen, het gelaat, dat in zijne zorgelooze jeugd hem toegelachen had, maar dat nu in een gelaat de3 doods veranderd was. Wordt worty**.) DE DENDERGALM

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1