HET GEHEIM Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD YOOR 5 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, TRIJS TER NUMMER 10 C EN TIMEN voorop betaalbaar. Men abonneert zich: op alle postkantoren voor den buiten: voor de stad, ten kantore van het blaf', 10Vooruitgang straat 10Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Prijs der Vonnissen op de derde lladzijdc, i frank Gewone, 15 centimen Annoncenper drukregel. Rsklamen, 75 centimen J Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan hei bad gezonden wordt Handschriften worden niet tem gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 1 MAART. VOORUITGANG DOOR 'T WERK. Groot tooneel- zang- en muziekaal AVONDFEEST, op Zondag 9 Maart 1890, om 5112 ure 's avonds, in het lokaal Concordia. M. RENS, gemeenteraadslid van St. Joost-ten-Oode, zal er eene voor dracht geven over het liberaal pro gramma. Ingang vrij en kosteloos voor iedereen. Buitenlandscli politie!* overzicht. DuitschlandDe uitslagen der kie zingen in Duitschland zijn verschrikke lijk voor het gouvernement. De minis- terieele dagbladen bekennen zelf dat de Bismarksche meerderheid verstrooid en heel het inwendig politiek van den kan selier in duigen gevallen is. Die kiezin gen kunnen voor't keizerrijk een tij lvak van groote moeielijkheden zijn. Een nieuwe klas komt tot het politiek leven, terwijl de laatste vertegenwoordigers van de staatkuude verdwijnen, die het keizerrijk weder hersteld en dgroot heid van Duitschland gesticht hebben. Ziehier den volledigen uitslag dei- verkiezingen Partij van het gouvernement Conservatieven 51, Vrije conserva tieven 14, Nationale liberalen 17. Totaal 82. Partij van de oppositie Katholieken 91, Vooruitstrevers 21, Socialisten 20, Polen 14, Elzas-Lorei- nen 13, Onafhankelijken, Demokraten, Welfen, Denen 10. Totaal 169. Gekozen 251. Balloteeringen 146. Men rekent op een half millioen de stemmen welke de socialisten sedert 1887 hebben bijgewonnen zoodanig dat zij tegenwoordig zooveel stemmen tellen dan ieder der irij groote Duitsche poli tieke partijen, de conservatieven, de nationale liberalen en de katholijken hunne zegepraal is schitterend. Zwitserland. Het is heden vast be sloten dat Zwitserland voor zijne confe rentie op de werkersquaestie afziet om die door Duitschland voorgesteld niet te verhinderen. De werkersconferentie zal dus te Berlijn plaats hebben. Al de 69. mogendheden hebben heden aan den oproep beantwoord. Men noemt onder hen Frankrijk, Engeland, Zweden, Holland, Italië, Oostenrijk, Zwitserland en België. De vasten. (1* Vervolg). Wij hebben gezegd dat de verzwak king, door het vasten veroorzaakt, ze kere temperamenten vatbaar maakt voor hallucinaties. Wij weten thans dat het ziekte ver schijnselen zijn vroeger echter hield de onwetendheid die voor voorspellingen en goddelijke mededeelingen. Die gewaar wordingen, die verbeeldingen die iets onbepaalds hadden, hield men voor visioenen van de hoogere wereld aan de zielen die zich losmaakten van de ban den van het stoffelijke. Men bereidde zich dus voor, door het lichaam aftemattente verzwakken door het vasten, tot bet voorrecht om in aan raking te komen met de Goden en het genot te hebben van zinsvervoeringen die in het onbekende doen doordringen. Het Oostersche volk, steeds vol ver beelding, en klaar voor alles wat onna tuurlijk is, was als voorbeschikt voor die overspanningen van geest in het Westen echter vond men ze ook nog al talrijk, doch vooral in de kloosters van de middeleeuwen. Eene derde gedachte, van natuur ver schillend en van veel lateren oorsprong, daar die aan een wijsgeerig stelsel is ontleend, hetgeen aan eenen tijd van overweging doet denken, verklaart nog de uitbreiding van het vasten over ge heel Indië dat is de verachting der stof en van het lichaam. Het lichaam, meendemen, is iets laags, iets gerings 't is daarin dat de oorzaak der eerste zonde en van het lijden huist; 't is een hinder voor de ziel, een last, eene gelegenheid tot vallen. Het dient dus met hardheid en gestrengheid als vijand behandeld te worden men moest het tot het kleinst mogelijke iets terugbrengen, om daardoor de ziel zoo veel te meer te verfijnen en van haar log omhulsel te ontdoen. Men meende zich daardoor te begeesteren en aan de goden aangenamer te maken, hetzij op eene algemeene wijze, hetzij in bijzondere ivallen, waarin men hen wenschte te naderen, oin aan dezelve hunne plech tige hulde aantebieden. Het houden van den vasten eveneens onder de Joden als onder de heidenen ve:spreid, werd overgebracht op het Christianisme't Is buiten kijf, dat de eerste Christen gemeenten dikwijls vast ten het boek van de eten der aposte len laat ons geenen twijfel daaromtrent, j Nochthans had Jesus dat nooit voorge schreven in zijne geboden hij heeft er van gesproken als van iets dat bestond, maar zonder er belang aan te hechten. De Evangeliën leeren ons, dat hij zelfs niet vastte en dat de Phariseërs hem dat tot een verwijt maakten en hem daarom uitkreten voor eenen eter en dronkaard. Ook legde hij het vasten niet op aan zijne apostelen terwijl hij aan de door Johannes Baptistus gevorm de bedillers zcide De vrienden van den man, hoe kunnen zij zich hedroe- iven zoolang die man met hun is De tijd zal komen waarin de man hun zal ontnomen worden dan zullen zij vasten, woorden die, in overweging- genomen met zich bedroeven en vasten duidelijk aantoonen, dat Jeeus hier slechts het vasten op het oog had, als een blijk van droefenis, een natuurlijk iets op dagen van rouw. Hij voegde er onmiddelijk bij Men doet geen nieu wen wijn in oude dierenhuiden alsof hij had willen zeggen, dat 't vasten een verouderd gebruik was, niet meer te huis in dien tijd. Het blijkt dus uit de Evangiliën, dat Jesus niet vastte. Hoe kunnen diezelfde evangeliën hem dan, bijzonder op dat tijdstip, eenen vasten van 40 dagen in de woestijn toeschrijven, vasten die zou gevolgd geweest zijn door eene beproe ving van den duivel? De verhalen van den jeugdigen Jesus en van zijne beproevingen hebben dan ook al den schijn eener legende, alleen reeds door de bijzonderheid van den hoogen bergvan waai men alle konink rijken der aarde en hunne glorie over- n zag Het was veelal de gewoonte in plech tige oogenblikken aan de profeten eenen vasten van 40 dagen voorteschrijven. Moses had 40 dagen gevast op den berg Sinaï, en Elias 40 dagen in de woestijn, op zijnen weg naar Horeb. Wat het gedeelte van het verhaal betreft aangaande de beproevingen, men ziet er de dramatische gedaante verwisseling in van den innerlijken strijd, dien natuurlijk Jesus had te voe ren in de dagen van medidatie en een zaamheid waarin hij zich voorbereidde tot zijri openbaar optreden. De verlei dingen van het stoffelijk belang uitge drukt in de woorden wanneer deze stcenen brooden worden in die van den hoogmoed, met het oog op toejuichin gen voor eene in het oo doopende daad Werpt u van de hoogte des tempels naar beneden in die der wereldsche eer zucht gesteund op de macht Al deze koninkrijken zal ik u schenken, wanneer gij voor mij knielt en mij aanbidt die bekoringen moesten meermaals zich voordoen, in den geest van Jesus, welke ze echter steeds verdreef, en het waren die zedelijke worstelingen die de ver beelding der eerste Christenen veran derde in eenen strijd met den duivel. In het begin bleef men niét stilstaan bij de kritische vergelijking der verha len die in omloop waren, en de gewoon te van het vasten, zoo diep doorgedron gen in de zeden, ontwikkelde zich snel in de Christene Kerk, waar, het dient te worden gezegd, het spoedig aanhan gers vond door de heerschende neiging om het tegenwoordig leven met al zijn goed te verachten en slechts te haken naar een volgend leven. In het begin waren de vastentijden niet geregeld, maar aan eigen wil of aan dien der Kerk overgelaten. Van af de tweede eeuw echter nam men meer algemeen de gewoonte op eiken woens dag en vrijdag te vasten, dagen waarop Christus was verraden en gekruisigd. Dat lijden van Christus het welk men alle weken herdacht, 't is wel te begrij pen dat men er den verjaardag plech tig van vierde door eenen jaarlijkschen vasten, en dat vasten is dan ook reeds zeer vroeg waargenomen. Irenens, d e in het jaar 202 stierf, spreekt daarvan reeds als van een oud gebruik, maar hij leert ons tegelijkertijd, dat de duur daarvan nog zeer onbepaald was de ééuen vastten één, anderen twee dagen, weer anderen veertig uren, als eene herinnering aan de 40 uren die Christus in het graf zou hebben overgebracht. De Christenen van het Oosten kwa men het eerst tot veertig dagen, ter gedachtenis van den veertigdaagschen vasten van Jesus in de woestijn; van daar, toen dat gebruik naar het Westen oversloeg, de naam van paschen, afstam mende van Quadragesima (dies) veertigste, omdat het vasten begon den veertigsten dag voor Paschen. Evenwel duurde in de negende eeuw nog, volgens den ge schiedschrijver Socrateè, de Paschen te Rome slechts drie weken. Men weet niet juist, wa- neer de Kerk van Rome den Paschen van ze derhalve het begin van den vasten op Asch- Woensdag. De Grieksche Kerk begint den Paschen eene week vroeger dan de latijusche, maarzij vast niet op de zaterdagen, uitgenomen in de goede week. Ziedaar voor wat den duur van Pa schen aangaat. (Wordt voortgezet). weken de VAN DEN BANKIER. XIII. Verwachting. Do vlucht zijner dochter vervulde Rupert Godwin met onuitsprekelijke vrees. Hij had dit meisje met de zelfzuchtige liefde van een slecht mensch bemind, die iu het voorwerp zijner liefde slechts eene bron van genoegen en geluk voor zichzelvim ziet, toch had hij haar bemind, en hij gevoelde thans haar gemis. Maar dit was het geringste deel van zijn ver driet. Julia keDde zijn geheim ongetwijfeld bezat zij de bewijzen, dat hij een giftmenger was, zooals niet iu werkelijkheid dan toch in zijne voornemens. Zou zij hem verraden Misschien niet vrij willig. Maar de mogelijkheid bestond, dat zij door eene koorts werd aangetast, gelijk aan die, welke Lionel Westford overvallen was, en in haren waanzin /.nu zij beschuldigingen kun nen uiten, die misschien van trap to trap tot de ontdekking van al zijne misdaden zou leiden. O, als de misdadiger slechts al den angst en onrust kon voorzien, die op het begaan der misdaden volgen, zelfs al zwijgt de verwijtende stem van het geweten, als hij vooruit de mate van arbeid, geduld, zelfverloochening en werk zaamheid kon berekenen, die elk uur van zijn volgende leven van hem geëischt zullen worden, waarbij het -enige doel van zijn leven zijn zou, dat geheim te bewaren, voorzekerzou dan de zslfzucht, in plaats van hem tot demisdaad aan te drijven, de handen van den misdadiger terughouden. Zijn zooken naar Julia was tot hiertoe vruchteloos geweest. Berichten waren in de voornaamste dagbladen geplaatst; naar alle kanten werd onderzoek gedaan, maar alles te vergeefs. Indien zij de oproepingen in de dag bladen gelezen had dan moest Julia onverbid delijk geweest zijn want zij antwoordde op geene enkele. Maar Julia had ze niet gelezen. Terwijl agenten der geheime politie in alle richtingen naar haar zochten, was het vermiste meisje naar eene plaats gevloden, waar Rupert Godwin nooit gedacht zou hebben haar te zoeken. In den morgen van hare vlucht had zij zich gekleed in eene eenvoudige huiskleeding, die zij voor den armen vervaardigd had en ver momd met een oud modisch strooihoedje op het hoofd en een dikke sluier voor haar gelaat, wandelde zij iu de morgenschemering naar Hertford. Zij had den eersten trein naar Lon den genomen en was onopgemerkt in een rijtuig van tweede klas gestapt. Van de King's Cros statie was zij naar de Waterloo-statie gereden en van daar met den sneltrein naar Winchester vertrokken. Aan de Winchester-statie had zij weêr een rijtuig genomen, dat haar naar eene veilige plaats in Nieuw-Forest bracht. Met hare reis daarheen, had zij blijkbaar een bepaald doel voor oogen want van het begin tot het einde was in haar gedrag geene de minste aarzeling te bemerken aang aande de plaats, waarheen zij zich begeven wilde. Drie of' vier dagen na het bezoek van den ouden klerk in het huis te Waterloo Road, ontving Clara Westford eenen brief, geschreven met het schrift dat haar in hare eeiwte jeugd i zoo bekend geweest was, toen de misvormde aannam waarschijnlijk was dat in vijfde eeuw. Eene laatste wijziging had korts daar na plaats daar iu do 40 dagen van Paschen, de zondagen uitgesloten en er dus 36 vastendagen overbleven, voegde men er vier bijdagen aan toe, om de veertig weer voltallig te maken on stelde De kiezing in Duitschland. De aandacht der politieke wereld is dezer dagen vooral getrokken geweest op de uitsla gen der kiezingen in Duitschland. Niemand der geslagen of zegevierende partijen had zich aan zulke uitkomst verwacht de partij van Bismarck, de gouvernementeele meerderheid ligt teenemaal ontzenuwd, bijna gansch ver plet. De socialisten of beter de volkspartij be haalt eenen triomf, welke hare schoonste ver wachtingen overtreft, de politiek van den rijks kanselier den bodem inslaat en 't, staatkundig Europa eenen ondervragenden blik iu. de toe komst doet werpen. Wij zeggen hierboven volkspartij en niet socialisme, omdat het zeker is, dat tusschen de l,50u,000 kiezers, welke voor de kandidaten van Bebel en Lieoknecht gestemd hebben, er met duizenden moeten zijn, welke niet tot de eigentli^ke socialistische partij behooren. In dat millioen en half stemmers zijn begre pen al de misnoegden over Bismarck's politiek, degenen welke van zijne uitsluitings lekreten en draconische wetten niet willen weten, zij die er genoeg van hebben vau jaarlijks 650 millioen franken legerkosten te moeten beta len en daarbij nog door de drukkendste inkoomrechten geplaagd en verarmdte worden. Want, men vergete het niet, ten gevolge dier beschermende rechten heeft het verbruik van 'tpaardenvleeschom vau nietanderste spre- keuiu Duitschland zoo merkelijk toegeno men dat het aan fr. 1,50 den kilo verkocht wordt. De misnoegdheid daardoor bij het werkvolk en de kleine burgerij ontstaan, heeft zich in de kiezing op de duidelijkste wijze veropenbaard en Bismarck weet thans met wien hij af te rekenen heeft. Die onverwachte groote zegepraal der socia listen is misschien ook wel gedeeltelijk toe te schrijven aau de werkzaamheid en het talent barer hoofdmannen, aan den iever harer aan hangers en bovenal aan hare voorbeeldige inrichting. Wanneer men in Vlaanderen van socialisten spreekt, dan zijn er 9 op de 10 welke de koorts krijgen en bloed en vlammen zien. Die sukkelaars door bladjes lijk die van Pier misleid meeneu vast dat de socialisten eenen hoop moordera en branders zijn, welke de wereld aan zijne beide polen in vlam gaan zetten. En eventwel telt rle socialistische partij iu Duitschland vooral leden in haar midden welke voor de geleerdste staatkundigen niet moeten ten achter staan. Ziehier de voornaamste punten van haar programma, welke zij zoekt te verwezenlijken schoolmeester zich geheel aan hare opvoeding toewijdde. De brief van den ouden klerk was heel kort en luidde als volgt Ik heb u gezegd, dat ik in staat zou zijn het kwaad, dat ik u veroorzaakte, toen ik dacht, dat de mishandeling, die uw vader mij aandeed, op uw verzoek gedaan was, gedeeltelijk zou kunueu herstellen. Gij zultzieu, dat ik althans eenige boete kan doen voor het onri cht dat ik u aandeed toen ik u in staat geloofde iets te doen dat geheel in strijdwas met uw edelmoedig karakter. AL gij vandaag en acht dagen in de spreekkamer van het kantoor wilt komen, zult gij die herstelling ontvangen, en tegelijkertijd misschien de gelukkigste en de grootste ver rassing ondervinden, dien nooit in uw leven teu deel gevallen kan zijn. Uw onderdanige dienaar. Jacob Daniëlson. Dinsdag morgen. Eene verrassing eene herstelling Te ver geefs las en herlas Clara Westford den brief van den klerk, in de hoop van iets omtrent diens bedoeling te kunnen ontdekken Eene verrassing, eene gelukkige verrassing schreef Jacob Daniëlson. Helaas 1 welke ge lukkige verrassing kon voor haar weggelegd zijn, sedert haar echtgenoot, de geliefde harer jeu :d, de aangebeden vriend en medegezel van haren vroolijken leeftijd, door de hand van eenen moordenaar den dood gevonden had Tenzij Jacob Daniëlson den doode weêr in 't leven kan terugroepen, weet ik niet welk geluk hij mij zou kunnen schenken, dacht Clara. Zij was bijna geheel verpletterd door het gewicht harer tegenspoeden. Z inder tusschen- poozen waren de eene na do andere, haar voor gevallen. Slechts korten tijd was verloopen sedert hare dochter teruggekeerd was,en reeds had een nieuw verdriet liet hart der moeder gegriefd. Haar zoon had nooit geantwoord op den brief, waarin zij h ire ontmoeting met Gilbert Thornleygh mededeelde, een brief die een on middelijk antwoord deed verwachten. Dag aan dag had zij op antwoord gewacht maar het was niet gekomen. De leze Kent de oorzaak van Lionel's stilzwijgen on weeteven zeer hoe weinig hij ia staat geweest was op die mede leeling te antwoorden. De moeder schreef nogmaals en smeekte om antwoord op haar angstige brieven: maar de post bracht geene tijding van haren geliefden zoon. Mrs. Westford had geen ander adres, waar aan zij kon schrijven dan Postc restante te Hertford, op welke manier zij al hare brieven aan Lionel zond. Zij verkeerde in den waan, dat haar zoou te Hertford ywoo .de en hij zijn adres niet opgegeven had. Maar toen dag aan dag verliep, on nog geen antwoord kwam, begon Clara Westford te begrijpen dat haar zoon oen ongeluk moest overgekomen zijn. Lionel was de laatste mensch der wereld, die do smeekendo brieven eener moeder beantwoord zou gelaten hebl ea hij was altijd Je zorgvuldigste en liefderijkste aller zoneu geweest. Mijn jongen moet ziek zijn, riep Clara uittoep zij zich niet langer iu staat gevoelde bare ongerustheid voor Violette te vei bergen hij moei gevaarlijk ziek zijn, iu doodsgevaar wellicht riep zij uit, want als hij niet in staat was zelve de pen in de hand te houden, zou hij toch een bri t' laten schrijven en mij niet in zulk een angstigen toestand laten blijven, daar ben ik zeker van. Op den dag nadat zij deu brief van Jacob Daniëlson ontvangen had, bes'oot mrs West- ford naar Hertford te gaan. Haar kleine geld voorraad was bijna uitgeputmaar zij had nog juist genoeg om de Kosten van ie reu te beta len. Wanhoop niet, lieve moeder, smeekte Violette, zelfs to midden van uwe grootste ellende heeft de Voorzienigheid ons niet geheel en al verlaten, reken er op, het keerpunt in ons leven is gekom n; in 't ver-volg zal ons pad effener zijn dan het gedurende de laatste jaren geweest is, zelfs al hebben wij uiet veel zonne schijn om het to verheldéren, sprak Violette op weemoe tigen Loon. Zij,dacht aan George Staumore, wiens ge# waande omstandigheid het voortdurend ver driet van haar leven uitmaakte, een verdriet, dat door haar zoo geduldig verdragen, met zooveel chri -telijke onderwerping gele leu werd, dat het zelfs geen spoor op do kalme, liefiallige uitdrukking van haar peinzend gela it had nagelaten. Haar gelaat was sedert ue dagen, dat zij in het bosch omzwierf, geheel ou al vau uitdrukking veranderd, en was nu nog bevalli- ger in hare peinzende ernstige uitdrukking, dan in hare vroolijke lachende zorgelooze meisjesjaren. Mrs. Westford begaf zich alleon op weg naar Hertford. Violette had wel verzocht hare moeder te vergezellen, ma ar Clara had zulks van de hand gewezen. Neen, Violette, had zij gezegd. De hemel alleen weet, wat mij daar te wachten staat. Ik kan misschien mijn jongen iu het graf rinden liggen, begraven door vreemden, die niet eens het bestaan van zijne moeder kenden, ik zal hem wellient op hot ziekbed vinden, cn in uat geval behoef ik u niet te zeggen dat ik bij hem zal blijven. Maar er moge gebeuren wat er wil, ik zal u telegndW-ren, Violette, als ik teruggehouden wordt. Wordt vwrtgtzd.) *-*^352*^ ül tl 'JHIM. i n MaaBrameaa «SS»'-

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1