HET GEHEIM 5de Jaar. Nummer 10 (222) Zondag 9 Maart 1890. A Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 5 fr 60 voor den buiten, F BIJS FEB NUMMEB 10 GEN TIMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zichop alle postkantoren voor den buitenvoor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Prijs der AnnoncenEeMamen.Vslenttoee l»r llrul<re<"!l- Vonnissen op de derde bladzijde1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het bad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 8 MAART. VOORUITGANG DOOR 'T WERK. Groot tooneel- zang- en muziekaal AVONDFEEST, op Zondag 9 Maart 1890, om 51/2 ure's avonds, in het lokaal Concordia. M. RENS, gemeenteraadslid van St. Joost-ten-Oode, zal er eene voor dracht geven over het liberaal pro gramma. Ingang vrij en kosteloos voor iedereen. Buitenlandsch politiële overzicht. Frankrijk. M. Constans, minister van binnenlandsche zaken, heeft ten gevolge van zeer hevige woordenwisse lingen met M. Tirard in den minister raad, zijn ontslag gegeven. Het is M. Bourgeois, volksvertegenwoordiger die in zijne plaats genoemd is. Deze behoort tot de radikale partij. Eene ondervraging over de verande ring door het ministerie ondergaan, greep maandag laatst in de kamers plaats. Niettegenstaande de stemming van vertrouwen, vreest men dat er in 't kort eene nieuwe ministerieele krisis zal uitbersten. Duitschland. In de balloteering welke deze week plaats creep, heeft de oppositie op nieuw groote winsten ge daan. Deze vernietigt de meerderheid welke tot nu bestond in de duitsche Kamer, de Cartel wordt minderheid. De uiterste partijen,vooruitstrevers en soci alisten, eindigen met zooveel stemmen te hebben als het katholiek centrum welk de partij is die tot hiertoe de meeste stemmen in den Reichstag telt. Progres sisten en Demokraten 80, Socialisten 37 samen 117 katholiek centrum 112. Om te kunnen besturen zal M. von Bismarck le grootste vijand van den Paus en van de roomsche kerk een verdrag moeten aangaan met het katholiek centrum, en trachten overeentekomen met M. Wind- horst zijnen tegenkanter sedert dertig jaar. Het programma der internationale con ferentie tet het regelen van den arbeid in nijverheidsgestichten en mijnen, het welk de duitsche gezanten in Londen, Parijs, Rome, Weenen, Berne, Brussel, 's Gravenhage, Kopenhagen en Stock holm gelast zijn mede te deelen aan de regeering dier landen, is reeds in het 70. VAN DEN BANKIER. Het was met een bezwaard gemoed, dat Clara Westford hare reis aanving. Zij zette zich in den hoek van eene tweede klasse rijtuig neder,inet haar gelaat door een versleten sluier bedekt, en zij wijdde even weinig aandacht aan hare medereizigers als aan het herfstlandschap, dat zich buiten de open portiersglazen van den waggon uitspreidde. Het vooruitzicht van het een of ander ongeluk drukte haar zwaar op het gemoed. Het beeld van haar geliefkoosden zoon, aangetast door ziekte of wellicht reeds in het stille graf rustende, pijnigde zonder op houden haar g! moed. De stemmen van hare reisgenoten klonken haar ondragelijk in de ooren. Het was zoo pijnlijk hun zorgeloos lachen te hooren, hunne vroolijke gesprekken te moeten vernemen waarin zij zich bezigüiei- den met de genoegens die hen aan het einde der reis wachtten, of over de zaken, die zij doen en het geld, dat zij op deze of gene markt plaats dachten te verdienen, hunne speculatiën en meeningen over de te veld staande gewassen in de landstreek, die zij doorreden, terwijl een onbekende toekomst voor haar lag, die ver duisterd werd door de schaduw eener angstige vrres. Het sche.-u haar als was haar leven en haar verdriet eene uitzondering in eene wereld, waarin de menschen zoo bezig en zoo vrij van zorg konden leven, als met al hare reisgenoten in geval scheen te zijn. Eindelijk bereikte zij hare bestemming en •en doodelijke angst maakte zich van haar Duitsch staatsblad De Beichsanzeiger ver schenen. Dit programma beyat 1° de regeling van den arbeid in de mijnen 2° de re geling van den zondag arbeid 3° van den kinderarbeid 4° van den arbeid der jongelingen 5° van den vrouwenarbeid. Engeland. Het gerucht is in Lon den verspreid dat Frankrijk op bet punt is het rijk van Dahomey aan zijne afri- kaansche btzittingen van Porto-novo te hechten. Mocht het zich verwezentlij- ken, het ware eene groote weldaad voor de beschaving. Zoo het schijnt zou de nieuwe koning van Dahomey, getrouw aan de overleveringen van zijn land, ge reed staan om 5000 krijgsgevangenen te doen vermoorden,*om zijne troonbe klimming te vieren. De vasten. (2e Vekvolg). Thans eenige woorden over Je natuur der voorgeschreven onthouding. De oude voorschriften waren zeer streng. Het Concilie van Chalcedonië, in 451, decreteerde dat de geloovigen den ge- heelen dag door, tot aan het avondge bed, moesten blijven zonder eten of drinken en hun eenig en laat maal mocht slechts bestaan in mageren kost, met uitzondering van eieren, melk, bo ter, kaas en alles wat zoogezegd dierlijk voedsel is. Het achtste Concilie van To ledo, in 653, ging zoover van 't geheele jaar het gebruik van vleesch te ontzeg gen aan hen die in den paaschtijd daar van gegeten hadden. Natuurlijk wekte deze gestrengheid hevigen tegenstand en daar er al tijd ongeloovigen gevonden werden, die de bliksems der Kerk niet vrees den, zag deze zich verplicht hare toe vlucht te nemen tot den wereldschen arm, om hare bev len te doen eerbiedi gen. Karei de Groote vaardigde in 789 de doodstraf uit tegen allen die zonder dispensatie de paaschwet overtraden. Zeiden heeft men eene meer draco nische beteugeling gezien, maar tot aan de revolutie,in Frankrijk en waarschijn lijk in alle katholieke landen, werd het eten of verkoopen van vleesch geduren de den paaschtijd betracht als eene overtreding en als zoodanig gestraft,niet alleen door de geestelijke overheid, maar ook door de burgerlijke. De latijnsche Kerk echter, om de gehoorzaamheid daaraan te behouden die haar, in weerwil van de hulp van de wereldlijke macht, elk oogenblik dreigde te ontvallen achtte het noo- dig met de menschelijke zwakheid te rade te gaan en aan die voorschriften meester, toen zij zich voorstelde dat zij nu weldra het ergste vernemen zou. Zij wendde zich terstond bij hare aankomst tot een com missaris en vroeg den weg naar het postkan toor. Hier dacht zij dat ook hare onzekerheid zou eindigen.De lieden aan het postkantoor zouden wel in staat zijn haar het adres van haren zoon te geven en zij niet anders te doen hebben dan rechtstreeks naar zijne woning te gaan. Maar eene onbeschrijfelijke wanhoop maakte zich van haar meester toen de beambte tot wien zij zich wendde haar ten antwoord gaf dat hij niets wist van den heer, wiens brieven ouder het adres van Liouel Westford aangekomen waren. Er zijn zooveel lieden, die hier hunne brieven komen afhalen, sprak hij, dat het on mogelijk is hen allen te kennen. Bij onderzoek in het kastje, waar de brieven onder ietter W. bewaard worden, vond de beambte drie brieven met den naam van West ford. Clara verzocht verlof die brieven te mogen zien en bevond dat het hare eigene brieven waren, een voor een gedurende 't onrustba rende tijciperk, dat Liouel niets meer van zich had laten hooren, geschreven. De beambte legde de brieven weer Jn het kastje, daar hij die aan niemand ander3 dan aan de bestemmeling mocht overhandigen. Mrs. Westford vroeg vervolgens den post meester of hij zich den heer nog herinnerde, die gewoon was de brieven onder het adres te komen afhalen. Ja welhij herinnerde zich den persoon zeer goed. Hij had steeds opgemerkt hoe vriendelijk zijne manieren en hoe goeIhartig zijn gelaat was. Hi] herinnerde zich nog de laatste maal, dat hij brieven had afgehaald. Het was op een zeer schoenen namiddag, maar hij wist niet juist meer te zeggen hoe lang het geleden was. van onthouding opvolgentlijk eenige verzachtingen te brengen. In de XIIIe eeuw voerde zij de ver gunning in, om in het midden van den dag sommige conserven te mogen ge bruiken en in de XV® het middageten met eene collatie 's avonds. Vervolgens veroorloofde zij aan particulieren of aan geheele gemeenschappen het ge bruik van zekere, vroegere verbodene levensmiddelen maar die vergunning of dispensatie moest natuurlijk worden betaald. Die offers dienden öf voor liefdadige werken öf voor het oprichten van gods dienstige monnumenten en de namen van botertorens, gegeven aan de torens van zekere cathedralen, zoo als die van Rouan en Bourges, herinneren er aan, dat die zijn gebouwd met gelden, voort komende van geloovigen die de vergun ning gekregen hadden om tijdens den paschen boter en eieren te mogen eten. Eindelijk, daar sedert de hervorming het getal dei genen grooter is geworden, die Je ziel katholiek maar de maag libe raal hebben, heeft de onthouding van zekere levensmiddelen of magere kost, grootendeels het vasten vervangen eene generale dispensatie is verleend voor vier dagen in de paaschweken, en in zeer vele gevallen volle dispensatie De Grieksche Kerk houdt nog streng aan den vasten in den vastentijd laat zij slechts toe bet gebruik van brood en water, droge vruchten en ^groenten en de patriarch zelf kan van die ver plichting niemand ontslaan. De Chris- tene Abyssiniërs, Copten en Arme niërs zijn daarin nog strenger, even als de Muzelmannen, die, gedurende de maand van Ramadan vasten van het aanbreken van den dag tot dat de ster ren zich doen zien. Wel is waar, zegt men, dat zij zich dan schadeloos stellen, maar in die manier van doen staan ze niet alleen Mon Lion. Wordt voortgezet). Waarom zij werken Het is voor niemand meer onbekend dat de groote meerderheid onzer pastoors en kape- laantjes onvermoeibare kiesdravers geworden zijn. In den kiestijd vooral ziet men ze dag en nacht op de baan om stemmen voor hunne kandidaten te gaan afvragen of afdwingen. Wij zeggen hunne kandidaten en met reden, want de personen, welke zij aanbevelen, wor den niet door de burgers ot door eenen politie- ken bond, maar wel door de geestelijkheid verkozen. Daarom zegt men de kandidaten, de lijst, de gekozenen van M. Pastoor, het mi nisterie der pastoors. De pastoor is de groote kiesbewerker, dat is buiten allen kijf, en noch Denderbode noch Pier zullen dit durven wederleggen. Zij weten overigens nog dat de Bokken zon- Had hij ooit laten blijken in welk gedeelte van de stad hij woonde Neen, hij was altijd heel terughoudend geweest, hoewel hij steeds vriendelijk sprak. Hij had nooit iets omtrent zichzelven gezegd. Daarop dwaalde Clara hopeloos door de slad rond, tot dat het reeds lang donker was, overal onderzoek doende waar zij slechts dacht de geringste kans te hebben, inlichting omtrent Lionel's verblijf te zullen bekomen. Zij ging naar een prentenkoopman, naar verscheidene boekverkoopers, naar al de koffie huizen, zelfs naar geringe herbergen in don kere zijstraatjes en gangskes, waar de armoede alleen eene schuilplaats kon zoeken. Maar op al hare navragen kreeg zij slechts één ant woord Niemand kende den naam van West ford niemand had ooit |een vreemde heer uit Londen ontmoet, die aan de beschrijving be antwoordde, die Mrs. Westford aan haren zoon gaf. Het was iien ure, toen Clara naar de statie van den spoorweg terugkeerde, ongetroost en met een gebroken hart. Gelukkig voor haar was de laatste trein nog niet vertrokken en na eenigen tijd wachtens nam zij hare plaats in een der tweede klasse-wagens weêr in, en keerde naar Londen terug, even onwetend omtrent het verblijf van haren zoon, als zij dien morgen vertrokken was. Violette zag reeds aan het gelaat harer moe der, zoodra deze teruggekeerd was, dat zij geene goede tijding van Hertford meebracht. Zij knielde aan de zijde harer moeder neêr, nam den zwaren zwarten shal van hare schou ders, liefkoosde baar en trichtte door alle mogelijke middelen de ongelukkige vrouw te troosten. Gij hebt hem niet gevonden, moeder, sprak zij, dat kan ik aan uw gelaat zien. Maar is het niet beter, nog onzeker omtrent zijn lot der de hulp der zwarten hier fraaitjes van 't landhuis zouden gevaag i worden en dat geen enkel hunner, hoe aanzienlijk hij ook vreze, door zijnen persoonlijken invloed jalleen en zonder de patronagie der geestelijkheid ge kozen kan worden. Waarom werpen de pastoors zich dan zoo hardnekkig in onze politieke worstelingen Om den godsdienst te redden, antwoorden de klerikale dagbladen, juist alsof de godsdienst gevaar kan loopen door de opkomst van 't een of 't ander bestuur Wij hebben reeds zooveel liberale ministe- riën gehad, was er toen zooveel godsdienst niet als nu Mocht men toen geen doopsel, vormsel en eerste kommunie toedienen gelijk op onze dagen Mocht men niet trouwen, be rechten en begraven gelijk thans? Waren zij niet heer en meester in de kerk Wil dus van het gevaar Tan den godsdienst zwijgen, vermits er niets van is. Maar er be staat voor de pastoors een ander gevaar en daar is 't dat de schoen nijpter bestaat gevaar voor hunne geldkoffers, en dat zegt genoeg I Luistert maar eens Van de jaren 1883 tot 1886 deed men aan de kerken de volgende giften 1883 417,807 franken 1884 477,356 1885 966,498 1886 1,001,519 Ziedaar officieele cijfers, welke Land en Denderbode zelfs nog v in geen frank kunnen verminderen ongelukkiglijk hebben wij die der volgende jaren niet. Onder de liberalen nog geen half millioen, onder de klerikalen meer dan het dubbel, meer dan een millioen Wat daaruit besluiten? Die giften, deels door 't gouvernement, deels door de Bestendige Deputaties goedgekeurd, worden meestal ge daan ten nadeele van arme familiën. Een liberaal ministerie, voor de intresten van 'tvolk zorg dragende, geeft moeielijk zijne goedkeu ring aan dergelijke onrechtvaardige beschik kingen pasloors-miuisters integendeel mogen aan de vriendjes niets weigeren en keuren alles goed. Heeft de tikkenhaan geen gelijk van kies- draver te zijn Een slachtoffer van 1884. De pastoorsbladen zijn op de moord en zelfmoord van Tisselt gevallen als hongerige gieren op een lijk. De dader was immers een op wacht geld gestelde officieele onderwijzer en dat was genoeg om daarop al hunnen haat en gal eens op zijn kristelijkst uit te spuwen. Thans eventwel weet men, dat men hier niet voor de misdaad van eenen el lendeling maar wel voor het werk van eenen zinnelooze staat. En die geestesverbijstering is het ge volg van al de moeielijkheden en ver volgingen welke men den ongelukkige van na 1884 heeft doen onderstaan. In hetzelfde dorp, waar hij vroeger van elkeen geacht was, werd hij weldra van allen geschuwd in de school, waar te zijn, dan misschien de zekerheid te ontvan gen, dat hij voor ons verloren is Waar on zekerheid bestaat, blijft altijd eene hoop bestaan. Slechte tijding komt altijd spoedig, dat weet gij, lieve moeder. Ik ben zeker dat wij het vernomen zouden hebben als mijn broeder iets overkomen was. Als hij door ziekte was aaugetast geworden, zou men het ons wel hebben laten weten. Hij moet toch brieven bij zich gehad hebben, waarop ons adres stond, en in zulke gevallen vindt men altijd wel eeu gedienstige geest om de familie van een zieke te waarschuwen. Weet gij, lieve moeder - De verrassing, waarvan Mrs. Daniëlson spreekt moet iets zijn, dat op Lionel betrekking heeft. Doe uw best dat te hopen, lieve moeder, en geef u niet toe aan een verdriet, dat geheel en al ongegrond is. Met zulk eene liefdevolle troosteres aan hare zijde was het niet mogelijk dat Clara Westford geheel en al tot wanhoop verviel. In alle geval len was het reeds een troost, dat zij niets kwaads van Lionel vernomen had. Waarschijn lijk zou hij Herdford verlaten hebben, zijne brieven waren misschien aan vreemde handen toevertrouwd om naar den post te brengen en nooit bezorgd geworden, en wederom kon Clara onwillekeurig niet nalaten eenig vertrou wen te stellen in de geheimzinnige wenken van den ouden klerk. Eene verrassing, eene blijde verrassing, had hij geschreven. O ja, zeker, eene groote vreugde moest voor haar weggelegd zijn. Zij had reeds zooveel geleden, dat het toch niet onredelijk was te veronderstellen, dat zij nu den eenen of anderen zegen uit de handen der Voorzinnigheid zou ontvangen. Maar den doode kunnen zij mij toch niet weergeven, dacht zij. Ik kan alleen hopen in vrede in 't graf te dalen aan de zijde mijner kinderen. Geene macht ter wereld kan mij den hij eertijds als meester onderwees, moest hij thans als hulp-onderwijzer dienen. Dit bracht zijne hersens in de war. Vier certificaten, waarvan 3 door klerikale geneesneeren geteekend, heeft de fami lie door het Handelsblad doen opnemen. Zij bewijzen dat de ongelukkige aan zinneloosheid leed en van vervolgings geest en zelfmoord aangedaan was. W ij zullen zien of Denderbode en Land welke ook hun woordje over die zaak willen zeggen hebben, thans genoeg eergevoel bezitten zullen om insgelijks ten minste een dezer certificaten in te lasschen Allerlei politiek. In de provintie Brabant hebben de officieele lagere dagscholen in den laatsten kampstrijd 1721 certifikaten van bekwaamheid behaald, de aangenomen pastoorsscholen 124 ea de vrije scholen 148. De officieele avondscholen verkregen 401 bekwaamheidsbewijzen, de andere slechts 12. Verleden zondag hebben de HH Leden der Bestendige Deputatie te Brussel, Leuven en Nijvel certifikaten en prijzen met groote plecht aan de officieele overwinnaars overhandigd. Bravo I zoo moet het zijn De Liberale Associatie van Antwerpen heeft op twee jaren tijd niet minder dan 2397 ki es- zaken te betwisten gehad, waarvan het gevolg reeds eene zuivere aanwinst van 666 stemmen is. Daaglijks doet zij in het arrondissement 3000 nummers van H Laatste nieuws verspreiden. Ge ziet, dat daar niet geslapen wor Itook is de eindelijke zegepraal voor de Kamer er binnen zeer korten tijd verzekeid De gemeentescholen behalen er 411 diplo ma's tegen 207 voor de scholen der jappers. De kwestie Van der Smissen-Bockstael ein digt in de Kamer zoo als onze ministers het gezocht he ben De Kommissaris, weLe zijn verslag heeft moeten intrekken, wordt in zijne bediening voor eene maand opgeschorstde generaal Van der Smissen kriigt eenen hele f- den blaam en de burgemeester Bockstael eeue berisping. Deze laatste wordt berispt omdat hij niet doen onderzoeken heeft of de feiten van t verslag echt waren. En de gouverneur, en de minister dan, waarom worden die voor dezelfde reden niet geblameerd Zoo Pontus oogenblikkelijk een enk west had gedaan, kwam de protestatie Van der Smissen er niet. De generaal is in de plaats van den minister opgesprongen, omdat deze zweeg, en hij had gelijk. Ongelukkiglijk was in zijne protestatie een paar zinnen le veel, vooral de opsomming om den Kommis-aris en Burge meester af te zeiten. Die vorm had Pontus seffens mouten afkeuren, hij heeft het nu wel moeten doen. Verder zou een ernstig onderzoek wel recht gegeven hebben aan wien recht toe kwam. Maar neen, onze meesters laten liever alles ver wikkelen, dat is gemakkelijker. verlorene terug schenken, evenals de gelukkige dagen, waarin mijn echtgenoot en ik aan elkanders zijde in den lieven ouden tuin wan delden. Terwijl zij alzoo zet te peinzen, dwaalden hare gedachten af naar dien gelukkigen tijd. Zij verbeeldde zich nogmaals te wandelen, leunende op den arm van haren echtgenoot, irotsch op hem en op zijne liefde, als de ge lukkigste vrouw, wier hart nooit sneller ge klopt had, dan als zij den voetstap van haren echtgenoot hoorde. Op den dag, in den brief van den klerk ver meld, kleedden Clara en hare dochter zich netjes aau en begaven zich naar de City. Clara's geast had zich zeer afgetobd om de bedoeling van debrief des ouden mans te raden. Dat hij haar verz icht had om hem in het spreekvertrek van het kantoor te komen bezoe ken, was op zichzelven reeds vreemd. Die kamer was het heiligdom van Rupert Godwin en de klerk moest met buitengewoon veel gezag bekleed zijn, als hij het durfde wagen eene bijeenkomst voor zijne eigene zaken in die kamer te beleggen. Maar afgescheiden hiervan, was de geheele inhoud van den brief van Clara een raadsel en zij besloot den ouden klerk blindelings te gehoorzamendaar zij geheel buiten staat was zijne bedoelingen te raden. Zijne handelwijze jegens haar had baar geheel en al overtuigd dat het hem oprecht ernst was, haar van dienst te zijn. In die gemoedstemming meldde zij zich op het bestemde uur in het kantoor in de Lom- bardstreet, met hare dochter aan. De twee dames werden terstond in de spreek kamer gelaten, waar zij Bupert Godwin aan eene tafel gezeten vonden, met Jacob Daniël son, die achter zijnen stoel stond. {Wordt voortgezet.) y'***

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1