T GEHEIM Sde Jaar. Nummer 11 (223) Zondag 16 Maart 1890. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR (5 fr. voor de stad. Abonnementsprijs: J 5 fr 60 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER 10 C EN TIMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van bet blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centimen Prijs der AnnoncenE8klamen, 75 centimen per drukregel. Vonnissen op de derde bladzijde, frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het bad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee inetu. AALST, 15 MAART. Bnitenlaiidscli politie!»: overzicht. Frankrijk. Het blijkt uit de verkla ringen van M. Etienne onder-sekretaris der Koloniën, dat het gouvernement be slist heeft de Dahomeers te kastij den en zich te wreken over den hoon der fran- sche vlag toegebracht en de schending der tractaten van 1878. Men is voornemens een expeditie naar het binnenland van Dahomey te zenden, maar deze kan nu niet plaats hebben ten gevolge van het regenseizoen iat daar begint wanneer de zon in ons halfrond overgaat. Itatië. De parlementaire crisis in Italië ontstaan ten gevolge van een geval tusschen M. Crispi en den Voorzitter der Kamer is geëindigd. M.DeRaduni onder voorzitter, heeft het voorzitterschap ge nomen, en een brief voorgelezen van M. Brancheri waarin hij zijn ontslag van Voorzitter gaf. M. Crispi stelde voor dit ontslag niet te aanvaarden waarop de Kamer eenparig besloot het ontslag van M. Brancheri niet aan te nemen ten gevolge der houding van M. Crispi heeft de gewezen Voorzitter zijn onslag ingetrokken. Engeland. Een groote woordenwis seling is in de lagere kamer ontstaan ten gevolge van het verslag der Onderzoek- Coramisie Parnell-Times. De wijzigingen v n M. Gladstone door het welk de kamer, zonder rechterlijk bewijsschrift van het verslag te vragen, het genoegen zou uitgedrukt hebben M. Parnellvan eene hatelijke beschuldiging te wasschen, is met eene meerderheid van 71 st muien verworpen. In den loop der zitting heeft M. Sexton een der wel sprekendste en meest geachte leden der Parnellisten een bewijsstuk voorgelegd, bevestigende volgens hem, dat het kabinet Salisbury medegewerkt heeft met den vervalscher Pigott, iets zooals de rol van zekere belg sche ministers gespeeld in de zaak Ier uitdagende agen ten onlangs in België gebeurd. De vasten. (8e Vervolg). Pas eenige jaren geleden kreeg liet vasten eenen zeer gevoeligen knak. Onze heeren bisschoppen gewaar wordende, dat de menschen zich meer en meer los maakten van den vasten en maar ge durende dé vastenweken gelijk in de overige weken des jaars vleesch aten, 71. VAN DEN BANKIER. XIII. Opgestaan uit den dood. Rupert Godwin was door een brief van zijnen klerk geroepen om aan de bank te komen; Mijn weerde heer, had Jacob Daniël son ge schreven, de zaken zien er zeer duister uit in de City, en het, oude gerucht begint weêr op te komen. Gij zoudt wel doen met eens aan het kantoor te komen en zelf inzage van een en ander te nemen. Ik heb eene bijeenkomst voor zaken, waarbij uwe tegenwoordigheid vereiseht wordt, tegen morgen middag,precies ten twaalf ure, bepaald, en daar het eene zaak van%root belang is, zou het mij aangenaam zijn zoo UEd. juist op den tijd paste. Uw gehoorzame, J. D. Deze brief was aan den bankier in zijne woning in het West-End gezonden, en ten ge volge van dit schrijven verscheen bij den vol- g- n het kantoor, onge/eer drie minuten voor dat Claia Westford met Violette daar aankwamen. I.! d i bod ii jd waren de zaken van Ruf rt u zamerliand weêr in den ze !di allen, waarin zij verkeer den voor den diefstal van de som gelds, die kapitein Westford hem toevertrouwd had. Die som bedroeg het tiende eel van hetgeen ernoodig zou geweest zijn om de firma weer in goeden staat te brengen, maar was toch besloten dat men, om der wille van de duurte der boter, mocht afgesmolten vet gebruiken in de plaats van boter, juist alsof vetgeen vleescli ware. Dat was een eerste en gewichtige stap tot de volko- mene toelating om gedurende den vas ten vleesch te eten en om later den vas ten geheel en al afteschaffen. Eindelijk zijn wij daar gekomen Welk kostelijk stuk die vastenbulle onzer gemijterde meesters welke ons toe- aat alle dagen van den vasten vleesch :e eten, uitgenomen op de vrijdagen, om reden van de heerschende... influen za. Het kind moest eenen naam hebben. Hoe men het ook beschouwe, het is een vooruitgangDe vasten moet onvermijdelijk uit de katholieke zeden verdwijnen even als vele andere ouder- wetsche gebruiken reeds op zijde ge steld zijn door den vooruitgang der be schaving, welken de Kerk niet kan egenhouden. En de kerk die leert dat hare gods dienst onveranderbaar is, is zij niet ver- slicht met den vooruitgang afterekenen en bijna 'dagelijks veranderingen in te voeren De wetenschap, de nieuwe ont dekkingen en uitvindingen beuken da gelijks de poorten van dit oud slot en zullen het onvermijdelijk doen in gruis vallen. Mag men zich reeds per telefoon hechten Mogen de gaz, het electrisch icht en al die andere uitvindingen des duivels gebruikt worden om de Cere moniën der katholieke eerediensten op ;e luisteren Zijn de bedevaarten in trein express zoo verdienstelijk als die oude beêwegen welke men te voet moest afleggen of als die van Echternach, bij voorbeeld, waar men drie stappen voor uit en eenen achteruit gaat De godsdienst welke zich dergelijke vragen moet stellen zal onvermijdelijk het lot volgen van den afgodendienst der negers, welke stoombooten met ver stomming staan aanteuapen en van dien der Chineesche priesters, welke met af schrik de eerste locomotieven over de rails zien loopen, zonder aan hunnen God Feng-Choui de toelating te vra gen. De godsdienst is verplicht zich te ont maken van al die barbaarsche gebrui ken en moe* opgelost worden in eene godsdienstige zedeleer. De vastenbulle, welke den vasten af schaft is dus een gelukkig verschijnsel dat tot hartelijk lachen stemt. Wanneer men de zaak van nabij beschouwd vi dt men er nog meer stof in tot een echt vermaak. Een zeker artikel der bulle zegt dat het verboden blijft in eene zelfde maal- tii L zelfs des zondags, vleesch en visch te eten. Komaan, geeft men. een enkel diner in de klerikale wereld, waarop men voor het gebraad, niet eene tong, een terbot of een stuk zalm opdient Wat zegt gij er van M. Yan Wambeke Volgens een ander artikel is het ver boden meermaals daags, zelfs op de zon dagen, vleesch te eten. Kunt gij U inhouden van lachen, M. Van Wambeke Zou er een enkele onzer klerikale kopstukken te vinden zijn, die dit voorschrift niet zes maal per week overschrijdt De bulle der bisschoppen staat toe aan de militaire en hunne dienstboden, de gendarmen, douaniers en bedienden van den ijzeren weg, welke in dadelijken dienst zijn, vleesch te eten, zelfs des vrijdags uit reden van hunnen lastigen dienst Zoo Zoo Mijnheeren de bisschop pen En onze werklieden dan De boe ren die het land bewerken, de koolmij- ners, de ijzergieters, de wevers en spin- ders, die van 's mor ;-ends tot 's avonds in eene bedorven lucht verkeeren en den lastigsten arbeid verrichtea En honderd andere soorten van ambachts lieden en fabriekwerkers, gij vindt dat die menschen schooner leven maken dan de pennelikkers en de sabelslepers En onze onderwijzers dan O ja, 't is waar qu'ils s'en aillent Dat zij maar spoedig allen van eene vliegende tering weggerukt worden en danleve de doruphoorn Als men dit alles overweegt, is het niet om er eene appelflauwte van te krij gen en praten en razen die gemij terde kerels niet gelijk oude wijven, die niet weten wat ze zeggen Ja, dit is zoo kinder en snulachtig dat men er zou behooren om te lachen... ware het niet zoo droef en waren het niet diezelfde mannen, welke beweren alleen bekwaam te zijn om de kinderen op te voeden en de maatschappij te ge leiden.... naar den afgrond, ja Einde. Mon Lion. Wij hebben er geene. Er zijn klerikale bladen welke heel serieus het volk trachten wijs te maken dat de libera len geene ernstige grieven kunnen vinden om den aanstaanden kiesstrijd tegen het pastoors ministerie aan te gaan. O neen, wij hebben ons Over niets te be klagen boer, werkman en burger leveu te vreden en gelukkig in ons gezegend landeken zij zwemmen hier iu honing en melk waar kan men beter zijn Ernstige grieven bestaan er niet, want al de volgende schandelijke feiten kan men toch niet ernstig heeten voldoende geweest om voor het oogenblik het lek in het schip te stoppen en het oude wrakke vaartuig in staat te stellen zich voor een tijd weer op te richten en den kapitein gelegenheid te geven, daarmeê een ontdekkingstocht naai nieuwe goudvelden te doen. Kleine inleggers, die het eerst ongerust worden, waren te vreden gestsld. De kwade vermoedens waren tot zwijgen gebracht door de vlugheid waarmede aan alle aanvragen voldaan was, en diegene die hunne gelden uit de bank genomen hadden, kwamen ze lang zamerhand terugbrengen zoodra de paniek over was. Ongelukkig voor Rupert Godwin kon deze gunstige Staat van zaken niet altijd blijven voortduren. De gevolgen van de handelscrisis in het vorige jaar deden zich nog steeds gevoe len. Het gebouw van het krediet was tot in zijne grondslagen geschokt en het kunstmatig gebouw wankelde als een kaartenhuisje. Er kwamen onheilspellende geruchten van eene naderende krisis. Er waren er die voorspelden, dat de eerste alarmkreet op de effectenbeurs den doodsteek zou geven aan het krediet van Rupert Godwin. Een was er, die maar al te wel wist hoe gegrond die voorspelliug was, en die een was Rupert Godwin zeli'. Hij wist dat, zoo men slechts een uur lang de bank met opvragen van gelden bestormde, de staat van vermogen, wairin zich zijn kantoor bevond, onvermijde lijk moest blijven. Meer dan tien jaren lang had hij meer schuld dan goeden had hij den last van zijn schuldig geheim gedragen, wetende dat zoodra de slag viel, duizende onschuldige zouden moeten lijden voor de grenzelooze buitensporigheden, die het kapitaal van een der achtenswaardigste Londensche huizen hadden doen wegsmelten. Geheel en al onverschillig voor het leed van 1° Het lager onderwijs vernietigd, 2" Kloosters met toelagen bedeeld onder voorwendsel van vrije scholen, 3° liet verraad van staatsonderwijzers gepre zen en beloond, 4° De aan eed en plicht trouw gebleven ambtenaars ve volgd en op straat geworpen, 5° De belastingen, waarvan de afschaffing gezworen werd, behouden, 6° De militaire lasten verzwaard, 7° De diensttijd van 8 op 13 jaar gebracht, 8° De plaatsvervanging nog altijd in voege, 9°* De zekerheid van 't land in gevaar ge bracht. 10° Het woord des Konings leugenachtig en zonder waarde gemaakt. 11° Het leger onder den bisschoppelijken staf vernederd. 12° Het ongehoord schandaal Beernaert- Pourbaix. 13° 60000 bekwaamheidskiezers van kant ge stoken en vervangen door 150000 onwetende boeren. 14° Onze laatste provincie- en gemeentevrij heden vernietigd. 15° Na de belasting op het vleesch, de belas ting op den boterham. 16° De liberalen vervolgd, gebannen en buiten alle besturen gesloten. Al dit onrecht, die partijdigheid, die eerloos heden, die nooit te vergeten schanddaden be- teekenen niets, zijn geene grieven We zullen in Juni zien of het volk dat zoo verstaat. Cijfers Cijfers Wij dagen Denderbode uit een der vol gende cijfers te wederleggen De belastingen door de liberalen in 1883 gestemd en als nutteloos zijnde door de katholieken bestreden brengen jaar lijks ruim 15 millioen op. Volgens "le Courrierde Bruxelles beeft Beernaert daarop ontlast 8,224,400 fr. Wij nemen het cijfer van dit klerikaal blad aan. Er blijven dus nog omtrent 7 millioen van die belastingen over. Verder heeft men Inkomende rech ten op het vee 3 millioen; op den azijn en den alkool 1,175,000 fr; op den cacao en chokolade 25,000 fr op de vreemde suikers 186 duizend fr. Dat maakt een totaal van 4,386,000 fr.voeg dit bij de 7 millioen ^an 1883 en ge vindt jaarlijks nog voor 11 mil lioen fr. belastingen. En de omkeering vau 4 °/0 in 31/2 °/0? Eu die van den Luxembourg Eu de nieuwe wet op de herbergen O neen, er zijn geen grieven Allerlei politiek. Het is dus vast besloten dat de inkomende rechten op de granen dit jaar niet zullen voor gesteld worden. MCartuyvels verklaart eventwel het ont werp gereed, doch de wijsste voorstaanders van den maatregel vinden het voorzichtig te wachten tot beter tijden. Altijd slim die klerikaalt.es om hun mes langs de twee zijden te doen snijden in de kiesdistrikten waar men van die rechten niet hooren wil zal het klinken Dit ontwerp is verschoven en blijft verschoven daar het minis terie er niet van wil. Elders zal het zijn Heb maar geduld, de rechten moeten komen, doch wee3 voorzichtig, zoo niet bederft ge alles. Denken de klerikalen dan toch dat de kiezers stekeblind zijn Eene olievlek. In 1830 bestonden er in Brussel slechts 3 kloosters thans worden er niet minder dan 29, zegge negen-en-twintig aangetroffen met 104 paters en 604 nonnen of eene totaie bevolking van 614. Zij bezi ten in grondde oppervl akte van 9 hect aren 17 aren en 62 centia. Aan den gemiddelden prijs van 13,400 fr. per are, zooals de gronden in Brussel gaan, vertegenwoor ligt dit een ka pitaal van 12,296,108 fr. Voeg daarbij het dubbel dier som voor de waarde van de gebou wen, dan komt men tot het kolossaal getal van 36,8SS324 of bijna 37 millioen. En waar is dan het geld en waar de actiën en vraag n dan af welk onmetelijke riikdommen de doode hand der kloosters in Belgjë bezitten moet Eu hoe rijker de kloosters, hoe armer het volk. Toe kiezers, stemt maar voor de klerikalen, de beschermers van paters en nonnen, zoo stemt ge voor uwen eigen ondergang. Onpartijdig Sinds 1834, dus op 6 ja ir tijds werd op rechterlijk gebied in het arrondisse ment Antwerpen alleen de volgende benoemin gen gedaan. Kier. Lib. 3 Substituten bij de rechtbank van l,n aanleg. ..30 6 Rechters 6 0 2 Hulprechters 2 0 5 Avoués 50 3 Vrederechters (Brecht Bor- gerhout, Eeckeren) ..30 7 Ilulpvrederechters (Ant "er- pen, Boom, Brecht Borger- hout, 2, Contich, Eeokeren 7 0 1 Griffier van 't vredegerecht Borgerhout 10 24 Notarissen 24 0 12 Deurwaarders ..93 anderen had Rupert Godwin zicli hierover zeer weinig bekommerd. Daarentegen maakte hij zich werkelijk niet weinig ongerust bij de ge dachte aan zijn eigen ondergang, zijne schande en wellicht zelfs armoede, of ten minste een ellendig' bekrompen bestaan, dat hem niet veel beter dan totale armoede toescheen, eeti soort van middelstaat tusschen den hemel van rijk dom en de hel van armoede. Beter nog, dacht hijeen uitgeslotene, een laudlooper te zijn, die langs den weg bedelt en des nachts in eene ledige schuur slaapt, dan het overige mijner dagen te moeten voortkwijnen als een vervelende oude leegiooper, in een huisje in een der voorsteden, met eene enkele dienstmeid om mij te bedienen en een tuintje van dertig voet in het vierkant, dacht hij bij zichzelven, terwijl hij over de toekomst peins de. Hij had getracht een kapitaaltje voor zieh- zelven af te zonderen maar zijn geest was iu de laatste dagen al te zeer bezig gehouden door andere omstandigheden, die hem onrustbaren der voorkwamen dan zijn geldelijke verlegen heid en hij was niet in staat geweest iets van belang voor den kwaden dag bijeen te brengen. Toch bad bij iets ter zijde gelegd maar zelfs dat weinige zou hem waarschijnlijk ontnomen worden, als hij ten minste geene maatregelen nam om ten spoedigste aan het financieel on weêr, dat dreigend kwam opzetten en zich in de verte reeds hooren deed, te ontsnappen. En hij wist even goed als ieder ander, hoe snel zulke onweersbuien komen opzetten. De bankier stelde een mbeperkt vertrouwen in de getrouwheid van zijnen iclerk, niet omdat hij geloofde dat die man zoozeer aan ziju per soon gehecht was of zich door een gevoel van eer aan hem verbonden rekende, o neen de heer Godwin had zijne aandacht altijd meer op de ondeugden dan op de goede eigenschap pen zijner medemenschen gevestigd gehouden. Hij had Jacob Daniëlson ruim betaald voor 63 60 3 En die drij liberalen zijn eenvoudig deur waarders. De groote, vette en gemakkelijke posten zijn... voor de klerikale vrienden. Er zijn insgelijks 2 krijgsauditeurs genoemd, natuurlijk volbloedi re katholieken, zoodat men 62 klerikale benoemingen tegen 3 libe rale heeft. De pai tijdigheid is zoo verre gedreven dat in Antwerpen zelf, de grootste gemeente van 't land, er nog slechts één liberaal avoué over blijft, zoo dat de liberalen nu gedwongen zijn, willens of niet, hunne belangen aan klerikale avoués toe te vertrouwen. Dat is de partijdigheid en de politieke haat tot de overdrevenste buitensporigheid gebracht, dat is eerloos en wraakroepend 1 Wacht maar voorgedaan is nageleerd. Onze Kamerheeren houden meer van hun gemak en plezier dan van hun mandaat. De zijne getrouwheid in het verledene en hem eene even ruime belooning voor zijne trouw in de toekomst toegezegd, en dewijl hij eerlijkheid en goede trouw als eene koopwaar beschouwde, die tot de marktprijs in even groote of kleine Hoeveelheden als men slechts verlangde gekocht kon worden, kwam het hem geen oogenblik in de gedachte aan de trouw van zijnen bondge noot te twijfelen. Hij kwam dien morgen in eene niet zeer aangename stemming op het kantoor maar wantrouwen in Jacob Daniëlson was daar ia geene deelen de oorzaak van. Wel Jacob, sprak hij, terwijl hij zich voor zijn lessenaar neêrzette, hoe staan de zaken Zoo slecht als ze maar kunnen, gaf de klerk met die zonderlinge mengeling van eer bied en onverschilligheid ten antwoord, die zijn patroon altijd onaangenaam in de ooreu klonk zoo slecht als zij maar kunnen. De menschen beginnen onder elkander te fluisteren, en als zij eens beginnen is het niet gemakkelijk hen tot zwijgen le brengen. Eerstdaags staat een algemeone aanval op de bank te wachten, en dan moet de bom springen. Rupert Godwin's zenuwen waren in den laat- sten tijd op eene zware proef gesteld, en hij was nu niet in staat eene lichte siddering te bedwingen, terwijl zijn klerk aldus sprak. Voor hij gelegenheid had om te antwoorden, opende een der jongere klerken de deur, en liet Clara Westford en hare dochter binnen. De bankier schrikte hevig op hot zien van de beide in rouw gekleede vrouwen en sprong zenuwachtig van den stoel op. Wie zijn die 'liedenstamelde hij. Ik kan hen niet te woord staan Walters, breng die dames terug naar het groote kantoor zij kun nen hier niets te maken hebben. Wat beduidt dat, Daniëlson voegde hij er bij, en keerde zich met verontwaardiging naar zijnen klerk. Gij hebt mij geschreven dat gij eene hijeen- komst van het grootste belang tegen twaalf ure bepaald hadt. Die menschen kunnen toch on mogelijk zaken met mij te bespreken hebben. O ja, zeker hebben zij zaken met u te bespreken, antwoordde de klerk met de groot ste bedaardheid. Zet u, dames, neemt plaats, vervolgde hij tot de beide vrouwen, de heer Godwin is, zooals gij ziet, nog niet voorbereid op uwe komst, want ik heb nog geen tijd gehad hem alles te verklaren. Maar dat is niets hij zal de zaak eenvoudig genoeg vinden, inder daad zeer eenvoudig, ik bid u, ga zitten. Moeder en dochter gehoorzaamden. Clara had den bankier in het geheel niet gegroet, en hij haar evenmin, alhoewel zij elkander voor een oogenblik scherp aanzien hadden. Hef gelaat van mrs Westford was bleek, zeer bleek, en zoo strak als een standbeeld. Rupert Godwin's aangezicht was met eene lijkkleurige tint overtogen. De plotselinge verschijning van die twee vrouwen had hem eene zonderlinge vrees ingeboezemd. Toen hij zich verontweerdigd tot zijnen klerk keerde, bemerkte hij iets in het gelaat van Jacob Daniëlson, hetwelk hem zegde, dat hij op het punt stond van eenen doodelijken vijand te vinden in den man, die zoo langen tijd zijn werktuig en medeplichtige geweest was. Onbeschaamde schurk riep hij uit, hoe durft gij mij dus wederstaan Breng uwe kennissen uit mijne kamer. Ik wil door nie mand listig gevallen worden, wie het ook zijn moge. Die d imes behooren niet tot mijne vrien den, git de klerk ten antwoord, hoewel ik er trotsch op /al zijn, als ik hen een dienst kan bewijzen. Zij ziju evenmin indringsters, zij hebben een eisch tegen u, heer Godwin, een zeer grooten eisch. Wordt voortgezet.) j|c jj: Karaats*:- DUS OP 63 BENOEMINGEN 60 KLERIKALEN EN MAAR 3 LIBERALEN

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1