HET GEHEIM ■I Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het bad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. LIBERAAL WEEKBLAD YOOR 5 fr. voor de stad. Abonnementsprijs: 5 fr 50 voor den buiten, voorop be,aalbaar- PRIJS PER NUMMER 10 C EN TIMEN. Men abonneert zichop alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centimen I Prijs der AnnoncenJ Eeklamen_ 76 centimen J per drukreSel' Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank. AALST, 22 MAART. Heeft M1 Gheeraerdts ja of neen in zijn verslag gezegd Zonder het hulpfonds van 23000 franken moesten wij nieuwe belastingen leggen Beteekent zulks niet dat onze stadskas leeg is Denderbode wij vragen antwoord. Buiteiilandscli politiële overzicht. Frankrijk. Het ministerie Tirard heeft zijn ontslag gegeven ten gevolge van eene nederlaag dat het heeft onder gaan betrekkelijk de koophandelskwes tie met Turkije. Op verzoek van den Voorzitter der Republiek heeft M. de Freycinet een nieuw kabinet op de volgende wijze samengesteld Voorzitterschap van den raad, M. de Freycinet, Fallières, Ribot, Constans, Rouvier, Barbey, Bourgeois, Jules Ro che, Yves Guyot, Develle, Etienne. Het Kabinet zal zich op de republikein- sche meerderheid steunen en schijnt aan de openbare meening te voldoen. Engeland. Het ministerie Salisbury heeft in het Lagerhuis eene nederlaag ondergaan ten gevolge der krediets kwestie voor de wapening van het vrij willigersleger. Het gouvernement wilde de vrijwilligers doen voortgaan zich op eigene kosten de wapenen te ver schaffen het werd verworpen met 132 stemmen tegen 102. Het voorstel van generaal Sir Edward Hamley, volgens hetwelk de wapenings- kosten van de vrijwilligers zouden op het budget gebracht worden is gestemd. Volgens geruchten die te Mozambique in omloop zijn, zou Engeland het grond gebied van Chiré, dat het Portugaal aangemaand had te ontruimen, in bezit genomen hebben. De Engelsche vlag is gansch het grondgebied door op offi- cieele wijze geheschen. Heel Portugaal is door die daad in opschudding en groote onlusten zijn er te vreezen. Duitschland. Het ontslag als Kan selier van 't Keizerrijk door prins von Bismarck ingediend is door den keizer aangenomerp Die tijding brengt heel Europa in op schudding. Het geschil van den keizer en M. von Bismarck over de maatschap- 72. VAN DEN BANKIER. Gij zijtdol geworden, riep de bankier drif tig uit. Wat kunnen die dames met mij te vor deren hebben Zeer veel; een vreese'ijke eisck kunnen wij tegen u instellen, heer Godwin, sprak nu Clara Westford op plechtigen toon. Wat zoudt gij er van zeggen, als ik eens gekomen was, om recht te vragen aan den moordenaar van mijn geliefde echtgenoot De vergelding komt dik- wijh zeer Ihat maar daarom niet te minder zeker. Vroeger of later komt de dag der afre kening zoo niet in deze wereld dan toch hier- namaal de hemel moge hem genadig zijn wie het niet vergund wordt voor hunne misdaden hier op aarde boete te doen. Rupei t Godwin trachtte d zaken van uit de hoogte te behandelen, maar in dit vreeselijk oogenblik van schrik verliet hem al zijn zelf vertrouwen. Zijn lijkkleurig gelaat dat nu en dan zenuw achtig getrokken werd, verraadde den staat waarin zijn gemoed verkeerde. Wij zullen hier van geene vergelding spreken, zegde Jacob Daniëlsou. De dames zijn hier alleen voor handelszaken dezen mor gen hier gekomen, heer Godwin. Zij zijn ge komen om de som van twintig duizend pond sterling terug te vragen die u door kapitein Westford van de Lily Queen toevertrouwd werden, benevens den intrest dier som, tegen vijl per cent, gedurende den tijd dat het geld onder uwe berusting gebleven is. pelijke kwestiën is de oorzaak der ver wijdering van dezen laatste uit het be stuur van het duitsche rijk. Het alge meen gevoelen is dat het ontslag van den kanselier groote en erge gevolgen zal hebben. Het duitsch staatsblad kondigt de keizerlijke terugschriften af in betrek king met het ontslag van prins von Bismarck en de benoeming van zijn op volger, den generaal Caprivi. De generaal van Caprivi is kanselier en minister-voorzitter van Pruisen ge noemd. Hongariën. M. Tisza die sinds vijf tien jaar met ontegensprekelijke stand vastigheid en groote bekwaamheid Hon gariën bestuurt, heeft zijn ontslag gege ven. In eene vergadering van den libera len club, waar hij het onderwerp der openbare hulde van wegens de afge vaardigden der meerderheid was, heeft hij verklaard dat hij van de leiding der liberale partij afziet. Naar alle waar schijnlijkheid zal de afwezigheid van M. Tisza van het bestuuï voor niet lang zijn. Hunne goederen. Zij komen altijd terug op hunne goe deren, hun door de Fransche revolutie van 1789 ontnomen. Het is hun eeuwig durende voorzang Maar, welke was de oorsprong van die goederen Bezaten zij deze wettelijk Laat ons dat eens on lerzoeken. Ik zal van geene geschied schrijvers gewag maken, noch van Aug. Thierry, noch van Michelet, noch van Motley, noch van welken schrijver ook, hij moge dan nog zooveel gezag hebben ik zal alleen hunne eigene schrijvers raadplegen. AÜ9, zonder uitzondering, nemen aan, dat de eerste rijkdommen van den clergé de prijs zijn, welke de Merovingers en Karlinqers besteed heb ban, om hunne schrikkelijke misdaden en moorden aftekoopen. Van den oogen blik dat zij een goed deel van den buit aan kerken en kloosters afstonden, mochten zij zonder vrees van de kerke lijke banbliksems, alle slach van euvel daden bedrijven, de zwakken berooven en uitplunderen en zich overleveren aan hunne onverzadelijke hebzuchtzij waren op voorhand verzekerd van de absolutie of kwijtschelding der Kerk. Met de geschiedenis in de hand, is het niet moeilijk te bewijzen dat de Kerk hun alles vergaf, zelfs broedermoorden, als zij daarvoor maar wilden betalen. Men moet de verhalen van die tijdstip pen lezen, om al de schoonheid van de kerkelijke zedeleer te beseffen. Men Rupert Godwin begon lqjdkeels te lachen, het was een wilde gedwongen lach en in het geheel niet aangenaam om te hooren. Mijn beste Daniëlson, riep hij uit, ik geloof zeker en gewis dat gij krankzinnig ge worden zijt. Ik moest eigenlijk liever om de bevoegde macht zenden om u op eene veilige plaats te brengen. Op dit oogenblik niet, antwoordde de klerk koeltjes. Ik weet wel dat gij er veel van houdt, de lieden voor gek te verklaren en in krankzinnigen gestichten te laten opsluiten i maar ik ben nog niet krankzinnig en uw menschlievend medelijden behoeft zich nog jegens mij niet uit te strekken. Gij zult mis schien wel zoo goed willen zijn, die dames de haar toekomende som van een-en-twintig dui zend pond sterling uit te betalen. De echtgenoot van mrs Westford is plotseling gestorven; maar hij had een testament gemaakt, waarbij hij zijn geheel vermogen aan zijne vrouw naliet, met onbeperkte macht om zijne zaken te be sturen. Zij beeft de gewone formaliteiten nog niet volbrachtmaar daar dit een buitenge woon geval is, kunt gij daar wel over heen stappen en aan de weduwe van kapitein West ford het geld betalen, dat haar toekomt, zonder te wachten tot aan al de wettelijke vormen voldaan is. Hier is de quittancie, dooruonder- teekeud en door mij gewaarmerkt. De klerk bracht een langwerpig stuk papier voor den dag hetwelk hij zijnen patroon onder de oogen hield. Met eenen wezenloozen blik van verwondering en schrik staarde deze het papier aan. Waar, stamelde hij, waar hebt gij Dat papier gevonden spiak de klerk met de grootste bedaardheid. Ja wel, zeker, ik verwachtte die vraag van u. Luister slechts ik zal u zeggen waar ik het vond. Op dien avond toen kapitein Westford op Willmingdon Hall roofde, men moordde en de Kerk zegde tot de plichtigen Gij hebt zooveel gestolengeeft mij zooveel en gaat in vrede. Zij dekte alles onder hare vleugels. De roovers en de moordenaars mochten herbeginnen zij mochten hunne rooverijen uitbreiden, wanneer zij mrar den tienden penning opbrach ten voor Onze Moeder, de Heilige Kerk In dien tijd verkochten de priesters eiken dag hunnen God, maar niet voor dertig zilveren penningen gelijk Judas, zij verkochten hem merkelijk duurder. En dan, het vermaard jaar 1000. Hier, moet men bedonderen en zich neder- ouigen, Het jaar duizend, niets kan er aan vergeleken worden en waarlijk ik denk niet dat men iets beters kon uit vinden. Dat is de schoonste oplichterij van fortuinen geweest, welke ooit be staan heeft. De Kerk zegde tot de geloovigen Brave lieden, wij gaan allen sterven. Dien dag, op. dat uur, zal de wereld vergaan. Maakt u bereid om voor uwen Schepper te verschijnen. Maar, hoort eens, wat gaat gij met uwe goe- u deren doen Schenkt ze ons, schenkt ze aan uwe Moeder de H. Kerk, en daarboven in den Hemel, zal God u die goederen honderdvoudig terug- schenken. Ziedaar de woorden, zie daar den strik En niemand kwam toen op het ge dacht van te antwoorden Maar ver- mits de wereld moet vergaan zijn deze goederen even goed in de handen van degene, welke ze bezitten als in die van de priesters. Wat waren de men- schen toen nog eenvoudig en de schalke soutanemannen van dien tijd speelden er mede gelijk de kat met de muis. Ik begrijp niet, hoe de Kerk van hare goederen durft spreken zij moet waar lijk schaamtevrij zijn en geenen blos meer op de wangen kunnen krijgen. Maar de goederen der Kerk, die zijn het bewijs van al hare schanddaden dat is het bewijs, dat zij onder den dekmantel van den godsdienst enkel menschen heeft gefopt. Hare goederen Maar dat is hare rechterlijke vakkenkast, haar easier ju- diciaire Edoch blijven wij niet te lang bij deze schoone beursstreek Ik spreek niet van de Joden, welke men tot op het vel kaal schoor, noch van de tooveraars en ketters, welke men verbrandde, om zich des te gemakkelij ker meester te kunnen maken van hunne fortuinen, noch van de tienden geheven op den armen boer, welke op zijn land van honger bezweek. Moest men van dit alles spreken, wanneer zou men gedaan hebben. Uit het voorgaande heeft de lezer klaarblijkend kunnen zien met hoeveel list en macht de Kerk zich vroeger van de aardsche goederen wist meester te maken. In een volgend nummer zullen wij handelen over hare hedendaagsche scherreweg's. {Wordt vervolgd,) Ze komen goed overeen De ministers willen den persoonlijken dienst plicht, maar M. Woeste en de geestelijkheid willen hem niet... en de ministers buigen. De clerikale kasteelheeren van Kamer en Senaat willen een invoerrecht op de vreemde granen, dus op het hrood, doen leggen... maar de ministers durven niet... en de kasteelheeren wachten de gelegenheid af om Beernaert over boord te kaatsen en een ander in zijne plaats aan te stellen De clerikale branders willen het wetsontwerp tot afschaffing der bekwaamheidskiezers door drijven, maar de ministers deinzen terug voor de algemeene verontwaardiging en... de clericale branders knagen hunne nagels af. De ministers waren tegen eene wet op het vreemd vee, maar zij hebben ze moeten laten stemmen en... M. Beernaert strijkt de millioe- nen op waar tegen hij was. De clericalen gingen sociale hervormingen te weeg brengen en., nu dat de kiezingen na deren, worden zij door hunne eigen vrienden gedwongen de eenige sociale wetjes welke zijgemaakt nebben niet uit te voeren. (Zij zijn daarbij nog zoo eerlijk van die wetjes op den nek der liberalen te willen schuiven 1) De clericale meerderheid stooft over hare vlaamschgeziudheid,maar zoodra het er op aan komt eenen oprechten goeden maatregel in 't belang der moedertaal te nemen en de gees telijke gestichten al de verplichtingen nopens 't vlaamsch op te leggen, welke de wet aan het offi cieel onderwijs voorschrijft, zinkt de Vlaamsch- gezindheid der clerikalen in hunne schoenen en stemmen zij tegen de voorstellen van hunne eigene vrienden. Meer andere voorbeelden zouden we kunnen aanhalen om te bewijzen dat er geene overeen komst bestaat tusschen de clericale partij en hare vertegenwoordigers. Een lid van den cleri calen kiezersbond van Gent heeft zelfs eene brochuur geschz-even om deze oneenigheid te doen uitschijnen. Hij verklaart rechtuit, dat de Gentsche representanten niets gedaan hebben, dat zij hunne partij naar den dieperik leiden en dat de clericalen zoo niet meer mogen stemmen gelijk zij het in 1884 en 1886 gedaan hebben. De clericale kopstukken hebben zich maar goed te houden. De Miljoenendans. Een koninklijk besluit, in den Moni- teur of Staatsblad verschenen, machtigt den minister van financiën eene leening van TWINTIG miljoenen te doen, ge vende 3 1/2 ten honderd intrest. Zie 'tis waarlijk om er geenen kop aan te krijgen Volgens al de paters- kwam, om het geld terug te vragen droeg hij een lichten overjas. O, gij herinnert u zeer goed, ik zie het. De avond was warm en toen de kapitein de eetzaal binnentrad, waar wij te zamen aan het dessert zaten, droeg hij dien ovei'jas op zijnen arm. Toen hij de zaal verliet, wierp hij hem op eenen stoel. Ik zag hem daar liggen, toen ik, nadat ik den trein gemist had terugkeerde. Nog al nieuwsgierig van aard zijnde, en ik had dien avond eene bijzondere reden voor mijne nieuwsgierigheid, nam ik de vrijheid de zakken van uen kapitein eens te doo zoeken. Ik werd goed beloond voor mijne moe te want in den binnenzak vond ik dit. Gij zerkent het, heer Godwin, dat zie ik. Het was de quittancie, waarnaar gij .zocht in den zelfden zak, waai'uit ik haar genomen had, maar gij kwaamt een weinig te laat. Gij hebt slechts de helft van het werk gedaan, toen gij kapitein Westford met den dolk in den rug staakt,en hem daarna den keldertrap afwierpt, om daar onbegraven en vergeten te liggen rotten. Groote hemel 1 riep Clara uzt, mijn echt genoot is dus vermoord, door hem En gij kent het geheim van zijnen moord. Gij wist het en gij hebt nooit den helschen moordenaar bekend gemaakt Stil, mrs Westford, riep de klerk bijna ge biedend uitgeen woord meer. Ik heb u immers gezegd dat de grootste, de gelukkigste verz-assing, die gij ooit in uw leven ondervon den hadt, u heden ten deel zou vallen. Heb geduld en vertrouw op mij. Mrs Westford was met plotselingen schrik en angst opgerezen, maar, onwillekeurig bui gende voor iets gebiedens in de houding en manieren van den klerk, liet zij zich weder op haren stoel vallen en bleef ademloos en bleek zitten waehten op hetgeen volgen zou. Komaan, M. Godwin, «prak Daniëlson, het beste wat gij doen kunt, is het geld terstond en zonder tegenstreven te betalen. Gij zult toch wel niet verlangen dat er een onderzoek ingesteld wordt, naar de wijze, waarop ik in het bezit kwam van deze quittancie Zij is valseh riep de bankier uit. Inderdaad Is zij dat Dat is eene vraag, die door het een of ander gerechtshof zal uit gemaakt moeten worden, als gij den eisch van mrs Westford betwisten wilt. En als deze zaak eens voor den rechter komt, on de wet haren loop heeft, zal zij ook tot den grond toe onder zocht worden. Het geheim van dien zomernacht op Willmingin-Hall zal ^algemeen bekend worden, en dan?... Jacob Daniëlson sprak deze laatste woorden zeer zacht uit. Ik zal het geld betalen, riep Rupert Godwin uitmaar gij moet mij tijd laten. Geen dag, geen uur! Ik ken uwe zaken. Het geld zal betaald worden eer deze dames het huis verlaten. Als gij het bedrag niet aan gereed geld hebt liggen, dan bezit gij ten minste geldswaarde genoeg en die moet terstond tot geld gemaakt worden. Dat is nog niet alles mijnheer Godwin. Gij moet een papier teeke nen, hetwelk eene verklaring behelst, dat het dokument, krachtens hetwelk gij bezit neemt van de buitenplaats van kapitein Westford... Zoo iets zal ik nooit doen, sprak de ban kier op uitdagenden toon. Daarop wierp hij zich in een aanval van woede op den klerk en vatte hein bij de keel. Gemeene hond huichelaar riep hij uit gij hebt mijn geld aangenomen, gij hebt voor gegeven mij te dienen, en nu keert gij u tegen mij, en verraadt mij, gij, mijn slaaf, mijn voetbank, de handlanger, dien ik betaald heb, evenals ik de geringste werkmeid mijns huis betaal. Maar ik oladen, zoo kleine als groote, bij hoog en bij laag op alle toonen zingen, is al de schuld afgelegd en sluiten de oudgetten met vijftig miljoenen over schot, en ziedaar nu dien grrrrooooten minister die orde in de Staatskas ge- oracht, het te kort aangevuld en nog een overschot van vijfti miljoenen ïeeft, hij doet zich machtigen om "WINTIG MILJOEN te leenen Knoop me dat eens aan een Of die miljoenen overschot bestaan, of zij bestaan niet Zoo zij bestaan, waar- :oe die leening bestaan zij uiet, waar om dan zoo pochen over den bloeienden ;oestand der Staatskas? Pourbaix, Pi urbaix wij gelooven dat gij het land appelen voor citroenen verkoopt Wat, miljoenen in kas over lebben en dan nog 20 miljoenen lee nen daar schuilt iets achter, jongen we miljoenen overschot zullen maar op papier bestaan, anders zoudt gij niet roeven te leenen. Veel geschreeuw en weinig wol, jongen Boerkens en burgers, de klerikalen verzwaren uwe lasten niet zij laten ze gelijk ze zijn, zij leenen maar. Tot slot som boer en burger zullen 'tal betalen. Allerlei politiek. Het gouvernement en de werklieden. Zoo het gouvernement en de klerikalen schrik hebben van bekwaamheidskiezers, met cijnskiezers is het niet anders gesteld, als die kiezers werklieden zijn. Eene wet van 9 Oogst 1889, in schijn ten behoeve der werklieden gestemd, heeft voor doel den werklieden hun kiesrecht te ontne men. Daardoor worden werklieden die een huis van niet meer dan 100 fr. huurwaarde bewonen, van belasting ontslagen. Maar tevens verliezen ze hun kiesrecht. MM. Bara en Janson protesteerden met reden tegen die kiesknoeierijM. Janson legde zells een amen dement neer opdat zoodanige werklieden hun kiesrecht zouden mogen behouden. M. Woeste deed het verwerpen, en verzekerde tevens dat die wet volstre ct of ten minste aan weinigen het kiesrecht zou ontnemen. Men ziet thans maar al te wel hoe recht en rechtzinnig hij sprak, M. Woeste. Meer dan 20,000 werklieden hebben hun stemrecht verloren.3 't Is eene oprechte uitroeiing van werklie denkiezers 1 De verklikking in 't leger. De Belgique militaire bericht dat er sedert eenigen tijd talrijke namelooze brieven in 't krijgsministerie toekomen. Zij zi,n gericht tegen achtbare officieren om dunne bevorde ring te stuiten of zelfs hunne liopbaan te ver nietigen. Het blad voegt erbij dat \errevan die brieven in de scheurmand te werpen, men ze met aandacht raadpleegt, en er onderzoeK op doet. Hij liet zijne hand los want de deur werd geopend en een van de klerken zag met een verschrikt gelaat naar binnen. Hij had het gedruisch en de worsteling gehoord. Gij ziet het, mijnheer Godwin, als gij hier geweld gebruikt, zijt gij bij lange na niet zeker van niet ontdekt te zullen worden als in den noordelijken vleugel van Willmingdon Hall. Ieder huis is een kasteel, zegt men maar er bestaat toch nog eenig verschil tusschen een oudspookkasteel in Herdfordshireea een kasteel in het midden van Lombardstreet, sprak Jacob met bekentenisvolle bedaardheid. Ik zeg u nogmaals, gij deedt beter uw kassier te roepen en hem te bevelen voor twintig duizend pond effekten tot geld te maken. Hoe is't met die Canadas Grand Trunck Debenture Ronds die gij onlangs gekocht hebt O, gij ziet wel dat ik een wakend oog op u hield, hoewel gij er volkomen onbewust van waart. Dat zijn soliede stukken, zoo zeker als banknoten en gemakke lijk tot geld te maken. Er bestaat niet het ge ringste bezwaar daarvoor, Gij kunt ze op de beurs verkoopen. Over de vervalschte stukken zullen wij later wel eens spreken. Nooit was verbetene woede op een gelaat meer zichtbaar geweest,dan thans op het gelaat van den bankier te lezen stond, terwijl hij zich omkeerde en zijne hand aan de bel op de tafel sloeg. In minder dan eene minuut tijds verscheen op zijn bellen dezelfde klerk, die reeds te voren in de kamer gezien was. Do kassier, beval Rupert Godwin kortaf. De klerk verwijderde zich, en een ander verscheen. Gij hebt gister op mijn bevel eeniga Mexikaansche stukken verkocht sprak de bankier. Ja mijnheer. {Wordt voortgezet.)

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1