HET GEHEIM PP? Nummer 14 (226) Zondag 6 April 1890, 5de Jaar. I LIBERAAL WEEKBLAD YOOR 6 fr. voor de stad. Abonnementsprijs fr 5Q voor den j PRIJS PER NUMMER 10 C EN TIMEN voorop betaalbaar. Men abonneert zicliop alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangsiraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. D Gewone, 15 centimen Prijs der Annoncen Reklamen, 75 centimen per drukregel. Nee spe nee metu. Vonnissen op de derde bladzijde, i frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het bad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 5 APRIL. Heeft Mr Gheeraerdts ja of neen in zijn verslag gezegd Zonder het hulpfonds van 23000 franken moesten wij nieuwe belastingen leggen Beteekent zulks niet dat onze stadskas leeg is Denderbode wij vragen antwoord. BuitenlaiidscJi politiële overzicht. Duitschland. De Europeesche con ferentie, te Berlijn bijeengeroepen tot bet nazien der werkerquaestiën, heeft hare zittingen geëindigd. De werkelijke uitslagen zullen zich niet oogenblikke- lijk voordoen, maar op zedelijk gebied zullen zij zich terstond veropenbaren. Zeker is het dat de conferencie het nemen van vele beschermingsmaatrege len zal voor gevolg hebben, welkeer voor de hedendaagsche handwerken, gansch door de wetenschap en hare tal rijke toepassingen veranderd, zoo drin gend noodig zijn. De prins von Bismarck heeft Berlijn verlaten. De straatmanifestaties welke reeds plaats hadden gegrepen ter gele genheid van zijn vaarwelzeggen aan den keizer, hebben zich nogmaals vernieuwd, vuriger en hardstochtelijker dan vroe ger. De massa volks was ontzettend en de geestdrift onbeschrijfelijk. M. von Bismarck scheen er veel ge noegen in te vinden Het is weinig waar schijnlijk dat al het geschreeuw, ten gevolge van von Bismarck's vertrek ge maakt, het keizerlijke hof aangenaam weze. Engeland. Het Engelsch parlement heeft met eene ontzaglijke meerderheid een wetsontwerp gestemd, dat de beta ling der tienden van de*vruchten der aarde tot het ondei houden van den Staatsgodsdienst, d. i. de Anglicaansche kerk, regelt. Het kabinet Salisbury en het Parlement, dat al zijne wetsontwer pen stemt, hebben daardoor in het prinsdom van Wallis oorsprong tot op roer gegeven, die waarschijnlijk meer verwoestingen zullen te weeg brengen dan de lange Iersche krisis. Engeland schijnt bedreigd te wezen met nieuwe moeilijkheden in Hoog- Birmanië, dat het, vier jaar geleden met zooveel gemak veroverd had. Het schijnt 74. VAN DEN BANKIER. Ik keek door het scheurtje van het blind in de kamer maar alles was donker. Daarop herin nerde ik mij dat men mij bij een vorige gele genheid, terwijl ik mij op Willmingdon Hall bevond, van een onderaardschen gang gespro ken had, die naar de kt lders van den noorde lijken vleugel geleidde en door middel van eeuen trap met den beganen grond in verband was. Ik besloot dien gang op te zoeken, en mij daar eenen weg te banen naar de kamer waar ik mij overtuigd hield dat die gruweldaad be gaan moest zijn. Ik keerde naar huis terug en wachtte in de eetzaal, totdat gii u ter rust be geven hadt, Vervolgens ging ik naar het dienst- bodenvertrek en verschalte mij eenen lantaarn, onder voorwendsel dat ik eene beurs wilde gaan zoeken, die ik zeide in den tuin verloren te heb ben. Met die lantaarn bereikte ik onbemerkt de grot, trad den onderaardschen gang binnen volgde al deszelfs kronkelingen tot aan de kel ders, en bereikte eindelijk den trap, dien ik wilde opklimmen om in de kamer daarboven door te dringen. Maar ik behoefde zoo ver niet te gaan want aan den voet van den trap, strui kelde ik over het lichaam van den kapitein die nu hier voor u staat. Ik scheurde zijne kleederen open, die ge heel met bloed doortrokken waren, en toen ik hem betastte om te voelen of zijn hart nog klop te, leverde een zwakke zucht mij het bewijs dat de moordenaar zijn werk slechts ten halve ge daan had. Ik vond de wonde en stelpte het dat de Tschawbwa of prins van Tbebau, een van de opperhoofden der machtigste stammen van de Shanslanden, ten Noor den der provincie gelegen, zijn grond gebied komt te verlaten, met bet besluit eenen opstand tegen de Engelsche ver overaars aantestoken, of wel zich bij koningin Victoria te Londen te begeven, om de herstelling te vereischen van som mige onrechtvaardigheden, waarvan hij zich het slachtoffer noiint. Portugaaal. De algemeene kiezin gen in Portugaal vereischt door den val van het kabinet Coste-Real-Baaos-Go- mez, en het benoemen van het ministe rie Serpa-rimentel, ten gevolge van het Engelsch ultimatum omtrent den Chiré, hebben zondag 11. plaats gegrepen. De uitslagen geven eene groote-meerderheid aan het gouvernement. Afrika. Een belangrijk nieuws wordt verspreid. Eminpacha geeft bes- slissend op in Europa terug te keeren. Hij is in den dienst van Duitschland ge treden, met emi traktement van 20000 marken 's jaars. Den 20 Aprd vertrekt hij naar het meer Victoria Nyanza, aan het hoofd eener karavane die menige Duitsche officieren en 200 Soudaneesche soldaten zal bevatten. Men heeft den karavaan bevolen met de grootste moge lijke snelheid te vertrekken. Hef gevolg eener leening. Iedereen weet, of ten minste heeft al hooien zeggen, dat als men solvabel is, gelijk men in den handel zegt, en dat er voor geen verlies te vreezen is, men nog al gemakkelijk geldverschieters vindt doch dit geschiedt niet gratis voor niet want geld verschieten is ook een handel en handel wordt niet om godswil gedre ven. Welnu, die geldbazen moeten eenen interest voor het verschoten geld heb ben en het kapitaal na eenen bepaalden termijn afgelegd worden. Om dezen in terest te betalen moet hij, die ontleent, er de middelen toe vinden hetzij door zuinigheid of anderszins en zoo vele winsten zien te doen dat hij op den be paalden tijd, genoeg bijeen gescharreld heeft om het kapitaal te kunnen afleg gen. Het land, zoo min als een burger, kan zich hieraan onttrekken, de interesten moeten betaald en het kapitaal op den bepaalden tijd afgelegd worden. Het is geen koopman en kan dus op geene winsten rekenen die hem zouden toela ten zijne verbintenissen te volbrengen. Er blijft dus geen ander middel over dan zijnen toevlucht te nemen tot de lasten- vermeerdering. Maar van dien kant boo- bloed met den wollen doek, dien ik om mijn hals geslagen had vervolgens maakte ik van een hoop stroo en spaanders die ik in een hoek vond, een soort van bed waarop ik het bewns- telooze slachtoffer van den voorgenomen moord neêrlegde. Toen ik dit gedaan had, haastte ik mij terug naar het huis, liet mij door een bedienden naar mijne kamer brengen, en hield mij alsof ik mij te bed begaf. Maar het huisgezin was nog nau welijks ingesluimerd of alles was ten minste geheel stil geworden, want eén lid van dat huishouden kon dien nacht toch zeker wel niet slapen, of ik sloop uit mijne kamer, verliet het huis en begaf mij naar eene kleine herberg in de nabijheid, waar ik bekend was. Daar huurde ik een rijtuig en paard, voorgevende dat ik den laatsten trein gemist had en liever in het mid den van den nacht naar Londen wilde rijden dan den volgenden morgen, eene belangrijke zaak, waarvoor ik eene bijeenkomst bepaald had, te verzuimen. Met dat rijtuig en paard keerde ik naar het park terug, en reed naar eene beschaduwde plek diqht bij den ingang van de grot. Nu moest het moeilijkste gedeelte van mijne taak nog gdaan worden. Alleen zonder eenige hulp bracht ik, half slepende, het lichaam van den kapitein uit den kelder naar de plaats, waar ik het rijtuig gelaten had. Het gelukte mij hem stevig in hetzelve te bevestigen en ik reed toen stapvoets naar een huis, waar ik vroeger geweest was, en waar ik wist, dat ik gemakke lijk eene schuilplaats voor mijn halfdoodeD reisgezel zou vinden. Dat huis was het Toevluchtsoord, een partikulier krankzinnigengesticht, toebehoo- rende aan een man, wiens leven ik wist eene lange aaneenschakeling van misdaad en kwak zalverij te zijn Ik wist dat men mij daar slechts oen ding zou vragen, namelijk hoeveel ik ren de clericalen niet het land tot over de ooren in do schuld steken, dat wel maar de lasten te vermeerderen om de aangegane schuld te betalen, dat niet Eu toch moet er op het bepaald tijdstip afgedopt worden Denkt ge, boeren en burgers, dat zulks de ratten in verlegenheid brengt Bijlauge niet Vossenstreken hebben zij met de vleet Zij zetten zoo algauw het eene of het andere uit om het overgroot getal kiezers uit hun vel te doen sprin gen en de poets is gespeeld. De kiezers werpen hunne meerderheid den bak uit, gelijk in 1878, en de liberalen komen aan het bewind. De minister van finan ciën staat voor eene kas die tot op den bodem ledig is. Maar neen, zij is niet ledig daar liggen nog papieren in die de minister moeten herrinneron dat er zooveel miljoenen dees j ar, zooveel am dere het volgende jaar enz. moeten af gelegd worden. Wat moesten de liberalen nu doeu Nog aanzienlijkere leeningen aangaan om die der klerikalen uit te dooven of het land laten bankroet verklaren en den schandnaam van bankbreukige op het voorhoofd van eiken Belg laten drukken Neen, dat mocht of kon niet zijn dat de faam van eerlijkheid der Belgen door het slijk gesleurd werde En zij liberalen beraamden de middelen om de eerlijkheid van het Land te red den, daarom besloten zij tot de verhoo ging der lasten.Zulks gaat aan niemand, zoomin aan degenen die dezelve voor stellen en er hun aandeel in geven, als aan de andere die, i m 's lands wetten na te leven, ook dienen te betalen. Aan wie dus de schuld dat de lasten vermeerderd werden Aan niemand anders dan aan de clericalen, welke voor 's landsrelcening aan eenen hoogen prijs ijzeren wegen overgenomen heb ben, die hun maar weinig opbrachten. Eu als de lastendau door liunne schuld vermeerderd worden, dan gaan zij te werk gelijk een duivel in een wijwater vat, zoo als wij in 1883 en 84 gezien hebben,de liberalen betichtende van het geld der belastingsplichtigen aan het bouwen van scholen verbrast te heb ben. Neen het waren de- scholen niet, die wat meer dan een miljoen gekost hebben, maar wel de aankoop der ijze renwegen die honderden miljoenen op geslorpt heeft. Ze beginnen nu weer met leeningen van miljoenen aan te gaan en, als men hun den tijd laat, zal de eene reeks mil joenen de andere volgen en als het land er weer tot over de ooren insteekt, dan doen ze zich weer om het een of ander betalen wilde voor de verpleging van mijnen patiënt. Als mijn antwoord op die vraag slecht voldoende klonk, dan was van dien kant alles in orde. Langzaam reed ik over den eenzamen weg, die naar het Toevluchtsoord geleidde. Ik ontmoette slechts een man te paard, en dien man vroeg mij of mijn vriend, die in elkan der gedoken in het rijtuig, ziek of dronken was. Dronken, gaf ik ten antwoord, en reed voort, zonder dat hij mij met verdere vragen lastig viel Toen ik aan het Toevluchtsoord gekomen waa belde ik al de bewoners wakker, en werd ik door doctor Wilderson Snaffley ontvangen, die zijn gemakkelijk bed verlaten had om te vragen wat ik verlangde. Ik verhaalde hem dat de persoon, dien ik bij mij had, eener mijner bloedverwanten was, die in een aanval van dronkemans waauziu zichzelven met een dolk steek doorstoken had en dat ik, om de zaak geheim te houden, hem regelrecht naar het Toevluchtsoord gebracht had, waar ik verze kerd was dat alles aangewend zou worden om zijn leven te behouden, ik voegde er bij, dat ik bereid was ruim te betaleu voor de zorgen, die men aan hem besteden zou. Dat was volkomen voldoende. Dr. Wilderson Snaffley onderzocht nog altijd zijn bewusteloo- zen patiënt en deed mij geene lastige vragen hij maakte zelfs niet eens de opmerking dat de menschen zich gewoonlijk niet ia den rug steken, als zij zich van het leven berooven willen. Gij zult mij vragen, mrs. Clara Westford, waarom ik aldus handelde, waarom ik den moordenaar met bekend maakte en Harley Westford aan zijne vrouw en kinderen, die hem beminden, niet wedergaf. Mijn antwoord is dat een noodlottige hartstocht mijn karakter geheel bedorven en mij verlaagd had tot eau middending tusschen een krankzinnige en feit aan de deur werpen om zelf de ver meerdering van belasting niet to moeten voorstellen. En zoo komt het, boerkens en bur gers, dat als de liberalen aan liet roer komen zij gedwongen zijn de schulden der clericalen uit te dooven met uwe belastingen te rerhoogen en de liberalen halen voor hen de kastanjen uit het vuur. Kiezers, weest dit indachtig bij den aanstaanden keus en vereert degenen met uwe stem die voor den vooruitgang en den bloei van landbouw, handel en nijverheid zorgen, maar niet voor die genen welke slechts bezorgd zijn om de ontwikkeling en den bloei der kloos ters, die als woekerplanten ten nadeele van God en alleman leven. De BerHjnsche conferencie. Terwijl de aandacht algemeen op het ontslag van Bismarck getrokken is heeft er in Duitsch land een andei feit plaats gehad, dat insgelijks een aanzienlijken invloed op de toekomst zou kunnen hebben, namelijk ile conferencie van het werk. In afdeelingen gesplitst hebben deze verschil- lige punten behandeld en aangenomen. Het verbod aan vrouwen en kindereu beneden de 15 jaar in mijnen te werken, evenals het werk van kinderen in gevaarlijke of ongezonde ge stichten verbod van het nacht en zondag werk van 14 tot 16jarigen ouderdom beperking van den werkdag voor jongelingen van 16 tot 18 jaar zijn al bepalingsn, die wij vau harte toe juichen. Het zijn nuttige wenken aan de ver schil lige staten gegeven, doch vermits ze nie mand rechtstreeks verbinden, wordt er door velen gevreesd dat die wenschelijke hervormin gen niet tot wezenlijkheid komen zullen. Dat de jeugd moet beschermd worden vraagt geen betoog doch er zouden moeten doelmatiger middelen in 't werk gesteld worden. Wat komt het er op aan dat men geene kleinen beneden de 12 jaar in de fabrieken toelaten zal vermits hun getal toch nooit zeer aanzienlijk was. In den schijn dus geeft men veel, in werkelijktieid weinig. Vooreerst den graad van onderwijs dien men op 12 jarigen ouderdom bekomt is niet zeer hoog en welke winsten kau zulk kind wel te huis brengen Weinigintegendeel het kind vervangt een volwassen persoon, die daardoor soms zonder bezigheid is. Dit brengt dus enkel voordeel bij aan den fabrikant, die in stede van een man een kind te betalen _heeft dat hij met eenige centon wegzendt. Wordt daarbij .vermindering van werkuren toegestaan, dan zal de arbeider ook eenige uren van zoet genot te midden van zijnen huisehj- ken kring kunnen smaken, 's Morgens vroeg vertrekkende en 's avonds laat van zijnen arbeid terugkeerende hec-ft de werker slechts eenmaal per week het geluk zijne kindereu te kunnen omhelseu. Dat vertelde ons laatst nog eene huis moederen i nlereeu zal met ons bekennen dat zulks pijnlijk moet zijn voorden vader. Daarbij moet hij ook den tijd hebben om zich verstan delijk te ontwikkelen, door het bijwonen van scholen voor volwassenen of het lezen van nut- een dronkaard. Het verheugde mij te kunnen denken dat ik door het geheim van den heer Godwin te bewaren mij op u jwreekte, Clara, want iX hadu eenmaal bemind,en is verbeeldde mij, dat mijne vermetele liefde door u gestraft was met de trotschheid eenar adelijke vrouw, die er een zeker genoegen in vindt, op het hart te trappen van een man uit het volk, die het wagen durft zijne oogen tot haar op te heffen. Ik trachtte macht te verkrijgen over Itupert Godwin, want sedert mijne te vioag verwelkte jeugd plaats gemaakt had voor te vroegtijdigen ouderdom, t^is geldzucht een hoofdhartstocht van mijn leven geworden, en in het bezit van het geheim van den veronderstelden moord op Harley Westford gepleegd, wist ik dat de on- beperkste beschikking zou hebben over de beurs van mijn patroon. Een dubbele reden zette mij derhalve aan om het geheim te bewa ren. Meer dan een jaar lang had ik mijn geheim reeds bewaard, zonder de minste wroe ging te gevoelen, tot het noodlot mij nogmaals tegenover de vrouw plaatste, die eenmaal op zulk eeno rampzalige wijze had bemind. Toen smolt op eenmaal het ijs, dat mijn hart hield inge-loten, en ik kon de gedachte aan hetgeen ik gedaan had, niet langer verdragen. Ik zocht en vond u, mrs. Westford, en van uwe eigene lippen hoorde ik hoezeer ik uw edel gemoed onrecht had aangedaan. Van dat oogen blik af was het mij duidelijk hoe ik handelen moestde eenige manier om boete te doen en berouw te toonen was voor mij zooveel mogelijk het gedane kwaad weder ongedaan te maken Met dat oogmerk begaf ik mij naar het krank zinnigengesticht, waar uw echtgenoot verbor gen was. Een paar woorden tegen doctor Wilderson Snaffley om hem te zeggen, dat de omstandigheden veranderd waren, en ik niet meer in staat was voor den patiënt te betalen waren volkomen volkoende. Die geleerde on nauwgezette geneesheer tige boe' en. Men zal zeggen dat door de vermindering van den werkdag, dus ook de volledige afschaf fing van het nachtwerk, de prijzen der voortge brachte stoffen vermeerderen zullen vermits het voortgebrachte in hoeveelheid afnemen zal. Voorzeker, doch dit zal ook den uijveraar toelaten de daghuren te verhoogen waardoor er meer welstand onder de verbruikers komen zal. Om daartoe te geraken is evenwel eene alge meene regeling noodig iedere regeering zou dergelijke verplichting in hare wetgeving moe ten opnemen, doch den huidigen zakentoestand wijkt er verder en verder van af. Inderdaad de nijverheid komt meer en meer in handen van naamlooze maatschappijen die millioenen en millioenen bijeenbrengen, door hunne buitengewone groote kapitalen de mede dinging langer kunnen volhouden dan de n ij - veraar of fabrikant die op eigen kracht steunt en wieiiS kapitaal jaarlijks vermindert. Die naamlooze genootschappen, sijndicaten, enz., doen de prijzen dalen of stijgen, maken zich van alles meester, altijd ten koste van den afzonderlijken fabrikant en der werklieden op wiens rug eerst de krisis drukt door verminde ring van dagloon,dat de verliezen of de geringe winst van dien nijverheidsbaas moet herstellen. Do werkman van zijnen kant door den nood gedwongen en het voorbeeld der rijken aange stookt vereenigt zich insgelijks om zich aan goedkoop, n prijs voedsel en kleeding aan te schaffen. Aldus verliest de neeringdoeDde bur ger en ontstaat als van zelf de ha delscrisis. Dat is wel van maatschappelijk belang maar daarvan zal men niet gewagen evenmin als van inkomrechten op de verschil lige stoffen die toch maar dienen om alweer eenigen te bevoordee- ligen. tVordt voortgezet.) In hunne scholen. Over een veertiental dagen stierf M. Ceuleinan8, bestuurder der normaal school van de stad Antwerpen, en werd burg rlijk begraven. Juist gelijk voor de begrafenis van den heer Clarot ta Geerardsbergen, spuwt de grrroote Den derbode daarover vuur en vlam. Daar- aan ziet menzegt Denderbodewelken geest heerscht in de schoien, waar men de meesters opleidt, die later zullen goroepen zijn om burgers en werkmanskinderen op te voeden en te onderwijzen. De geest, Denderbode, welke*in derge lijke gestichten heerscht is een geest van verdraagzaamheid en broederliefde. Men leert daar aan de toekomende op voeders der jeugd, dat zij in de harten der kinderen eerbied moeten inplanten voor de godsdienstige en wijsgeerige denkbeelden van eiken burger, bij weze dan klerikaal, liberaal, protestant, jood, Mahomedaan, vrijdenker of fanatieke kwezelaar, enz. Men leert er de vrijheid van geweten en al de andere vrijheden door de Grondwet gowaarborgd eerbie digen en nakomen en onder dat op zicht is er vrij wat verschil tusschen die klerikale normaalscholen en die van den ontdekte terstond dat zijn patiënt volkomen gezond was, en geheel en al in staat om de wereld wederom in te treden. Daardoor bevond ik mij in de gelegenheid om met kapitein Westford het To vluciitsoord te verlaten. Maar >vij waren genoodzaakt een ander patiënt achter te laten, dien wij geernehadien medegenomen. Die pitiëat, mrs. Westford, was niemand anders dan uw zoon, aan wien de Voorzienig heid het geheim van den moordaanslag op zijn vader gepleegd, had aangewezen, en die door M. Godwin in eene gevangenis was opgesloten geworden, bestemd om zijn levend graf te zijn, totdat hij eenmaal naar eene gemakkelijker en geschikter rustplaats op het een of ander afge legen kerkhof zou overgebracht worden.Indien Lionel Westford in een ander krankzinnigen gesticht geplaatst geworden ware, onverschillig welk, zo.uit gij misschien moeite gehad hebben de plaats uit te vinden, waar Hij verborgen gehouden werd. Gelukkig evrnwel werd hij aan de goede zorgen van doctor Wilderson Snaffley toevertrouwd, en vader en zoon ont moetten elkander ouder het gastvrije dak van dien heer. Eene zonderlinge ontmoeting was het, niet waar, mijnheer Godwin? tusschen den zoon, die meende dat zijn vader vermoord ge worden was, en de vader, die alle hoop had opgegeven om ooit zijne familie weder te zien. M aar de Voorzienigheid brengt dikwijls vreemde ontmoetingen tot stand. De bevrijding van Lionel zal nu denk ik, ui -,t veel bezwaren ontmoeten. De doctor zal niet zeer verlangend zijn depatiënt te behouden,wanneer hij ontdekt dat zijn rijke lastgever eoa bankroetier, een schurk is. Ziedaar alles wat ik u te zengen heb, mrs. Westford het.staat nu aan u om herstel te zoeken voor het le d, dat a aangedaan is, u en de uwen. E tie posing tot moord met ver zwarende omstandi heden is eeue misdaad, dia nog al streng gestraft wordt, zelfs onder onze milde wetten. Wordt voortgezet.) h DE arnotxiBaniMi iwüi» <iiii i" ssa H •>p:

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1