HET GEHEIM 9999? 5de Jaar. Nummer 16 (228) Zondag 20 April 1890. VAN DEN BANKIER. Mon Lion. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 6 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER 10 C EN TIMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. D„::- j». Gewone, 15 centimen Prijs der minoncenper drukregel. Reklamen, 75 centimen K uiimicyoi. Vonnissen op de derde bladzijde, frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het bad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 19 APRIL. Heeft M' Gheeraerdts ja of neen in zijn verslag gezegd Zonder het hulpfonds van 23000 franken moesten wij nieuwe belastingen leggen Beteekent zulks niet dat onze stadskas leeg is Denderbode wij vragen antwoord. De leden der Liberale Associatie van het kanton Aalst, worden vriendelijk verzocht de belangrijke algemeene ver gadering bij te wonen, welke plaats hebben op Zondag 20 April 1890, om 3 ure des namiddags, in haar lokaal De Graaf van Egmont. Buitenlandscli politiel* ovei'ziclit. Duitschland. De gevolgen der ver wijdering van M. von Bismarck, ten opzichte van het inwendig politiek, be ginnen zich reeds in Duitschland te doen gevoelen. Het duitsch Staatsblad heeft eenen zeer zeldzamen omzendbrief me degedeeld, door, den nieuwen kanselier aan zijne ondergeschikten gericht, in denwelken hij aan het Duitsch volk laat kennen dat er voortaan geene officiëele dagbladen meer zullen zijn en dat de Reichsanzeiger alleen in 't toekomende als de tolk van de gedachten des be- stuurs zal moeten aanzien worden. Die maatregel werd door heel Duitschland met vreugde vernomen. Engeland. De liberale partij komt eenen nieuwen zegepraal in de kiezing van Carnavan te behalen. Een liberale kandidaat heelt er eenen behoudsgezin- den vervangen. In de politieke en nijverheidswereld is men zeer bekommerd over de mani festatie welke door de werklieden van gansch de wereld tegen den 1 Mei bereid wordt. In Frankrijk, Duitschland, En geland overal wordt de achturen-werk dag door de werklieden geëischt. Men vreest onlusten langs verscheidene kan ten. Italië. M. Crispi heeft de briefwis selaars van de Agence Havas van het dagblad van Frankfort, en van de Figa ro uit Italië gebannen. De volstrekte wettigheid van die uitdrijvingen kan niet betwist worden. Italië blijft in zijn recht als het zijn grondgebied ontzegt aan afkondigingen, welke het aanziet met recht of onrecht als kwaadwillige 76. Het antwoord op dien brief was gekomen in den persoon zijner zuster zelve. Zij verhaalde haren broeder, dat zij het ouderlijk huis verla ten had, omdat het haar daarin ondragelijk geworden was, maar' de oorzaak waarom, kon hij niet uit haar krijgen. Zij was trouw aan den vader, dien zij nog steeds op hartstochtelijke wijze betreurde. Hier, in deze veile haven, bereikte haar de tijding van den dood haars vaders. Die gebeur tenis, welke haar eenmaal zulk een bitter ver driet gedaan zou hebben, kwam haar nu voor als eene zekere verlichting. Hij kon nu voor geen aardsch gerechtshof meer geroepen wor den om rekenschap af te leggen voor zijne misdaden. Hij was heengegaan om geoordeeld te worden door eenen rechter, in wien alle rechtveerdigheid en lankmoedigheid zich ver een igd en. Als hij slechts berouw gevoeld had... Dat was eene vraag, die geene menschelijke lippen in staat waren te beantwoorden. Julia hoopte vurig dat het berouw in het hart van den zondaar mocht nedergedaald zijn, voor de gordijn over het laatste tooneel van zijn leven gevallen was, waaraan zij metonbeschrijfelijken afschuw dacht. aanvallen tegen zijn finantieel krediet gericht. Evenwel schijnen de gepaste politieke gelegenheid of het praktisch nut van zulke strenge maatregelen in 't geheel niet klaar. Het is de eerste maal dat vreemde dagbladschrijvers in Italië van zulke handelwijze het slacht offer zijn. Spanje. Het kabinet Sagasta heeft eenen grooten bijval behaald De be sprekingen over de onbezonnen streek van generaal Daban zijn in het spaansch Senaat algeloopen met de volstrekte veroordeeling van de militaire partij. Door 108 stemmen tegen 65 heeft de hooge vergadering het voorstel van ge neraal Martinez Campos verworpen, volgens hetwelk het kabinet zou afge keurd worden, omdatj het generaal Daban in arrest gezet had. Een brokje geschiedenis. 't Is niet slecht van tijd tot tijd eens te herinneren aan de inquisitieaan de gruwelen die in naam der katholieke en Roomsche Kerk werden uitgevoerd in naam dier Kerk die ten huidigen dage over eenieder nog wil den baas spelen en die staande roudt altijd dezelfde te zijn geweest, onfeilbaar tot heden toe. De inquisitie deed er bij duizenden omkomen doch zij doodde langzaam, met eene wreedheid van wilden en rood huiden. Zien wij hoe zij te werk ging en geven wij vooreerst slechts drie folte ringen op, waartoe zij haren toevlucht nam en die, men moet het bekennen, de uiterste grens van onmenschelijkheid bereikten. De eerste was de ijzeren helmOp eene steenen tafel, vastgemetseld in den muur, klonk men den lijder vast, met ijzeren ringen die zijne handen en voe ten omknelden en hens aldus onbeweeg lijk maakten. Men stak zijn hoofd in den ijzeren helm, die tot aan de schou ders kwam en van ter zijde sloot. Twee holten waren voor de oogen en een an der wat grooter voor den mond, langs hetwelke de cipier, den ongelukkige eten en drinken gaf. De tweede foltering, de waterdruppel werd dikwijls gebruikt. Het slachtoffer Was vastgemaakt op eenen stoel, gelij kende aan dien van den veroordeelde tot den ijzeren helm. Onder het gewelf van het gevangenhok bevond zich een waterbak in den vorm eens trechters welke drup voor drup kokend water liet uitkomen op het hoofd van den lijder. De martelaar bleef daar aan zij nen stoel gekluisterd tot dat de be stendig vallend gloeiend heete drup pels zijnen hoofdschedel doorvreten en het leven hadden doen ophouden. De derde marteling is bekend onder den naam van inmetseling. De veroor- Zonderlinge verklaringen volgden op de eerste verrassing van deze ontmoeting. De tegenwoordigheid van Julia Godwin^gaf nood wendig aanleiding tot de ontdekking van een geheim, dat de schilder tot hiertoe zorgvuldig voor de vrouw, die hij beminde, verborgen ge houden had. Hij was nu genoodzaakt Violette te verhalen, dat zijn naam niet George Stan- more, maar Edward Godwin was, en dat hij de zoon was van den ongelukkigen man, wiens bankroet en dood onlangs in de nieuwspapieren vermeld geworden waren. Violette zegde hem niet, dat zijn vader de bittere vijand harer familie geweest was, de eenige oorzaak van het droevige tijdperk van armoede en lijden gedurende zijne afwezig heid. Het verwondert mijdat gij u thans mijner herinnert, Mijnheer Godwin, sprak zij op trotschen toon; want toen gij mij voor de laatste maal zaagt op het tooneel van het Circense Theatre, deedt gij geene de minste moeite om de kennis, met mij te vernieuwen. In weinige oogenblikken slaagde Edward Godwin er in, haar te overtuigen dat hij haar niet herkend had, 'en dat hij alleen getroffen geworden was door wat hij eene toevallige en zeer treffende gelijkenis gemeend had te zijn. Dit punt eenmaal afgehandeld zijnde, was alles tusschen de beide gelie\en weer in orde en zij begonnen met elkander te beraadslagen om trent de beste wijze, om het geheim hunner liefde aan den kapitein en zijne vrouw te ont dekken. Zij waren beiden alleen onder het gróene gewelf der boomen, want bij de eerste de beste goede gelegenheid waren Julia en Lionel na- doelde, na de laatste heilige sacramen ten ontvangen te hebben, werd door twee monikken en vertrouwelingen van het geestelijk gerechtshof naar eene on- deraardsche gaanderij geleid in den dikken muur maakte men een gat, dat een rechtstaande persoon kon bevatten men stopte den veroordeelde erin en metselde het hol tot op de hoogte van den hals des ongelukkigen dicht, zoodat hij alzoo levend begraven werd aan zijn hoofd bleef eene opening, als de opening eener kleine brievenbus. Die opening werd gesloten met een dik plankje, met ijzer bekleed om het ge kerm van bet slachtoffer der zwartrok ken niet te laten hooren. Een maal daags gaf de cipier hem wat voedsel langs die opening. De doodstrijd der in- gemuurden was afgrijsselijk en om hun lijden zoo kort mogelijk te maken lieten ze zich gemeenlijk verhongeren. Pius V,de ellendeling dienmennog wel heeft durven heilig verklaren schroom de niet uitteroepen a Foltert zonder eenig medelijden, nijpt met gloeiende tangen, verscheurt, verbrandt onver- zoenlijk uwe moeder, uwen vader, uwe broeders en zusters indien zij niet blindelings willen gehoorzamen.» Hij voegde er nog bij In Christus naam gebieden wij U al de schelmen van ketters tot den laatsten toe uit te roeien, zonder acht te slaan op geleerdheid, rang, geslacht of ouder- dom. Het aangenaamste offer aan God n is het bloed der vijanden vrn den ka- tholieken godsdienst. Doe het maar stroomen op uwe autaren. En wanneer men vroeg tijdens den kruistocht tegen de Albigenzenaan den abt van Citeaux welk gedrag men moest aannemen tegenover de inwoners der stad Albi omdat er ketters en katholieken onder waren, antwoordde hij Slaat ze maar allen dood, God zal n de zijnen wel onderscheiden De Berlijnsehe conferencie. In ons vorig artikel drukten wij de vrees uit dat de conferencie van het werk, door het uit drukken eeniger wenschen niet tot eenen erns- tigen uitslag zou komen. Inderdaad, een punt waarop de arbeiders bovenal aandringen is de vermiudering van werkuren en daarover is niets beslist. Nochtans bereiden de werkers van alle landen zich om den 1 Mei, door mee tingen, betoogingen, enz., hunne eischen luide te verklaren. Veel gerucht voor wat de Zondagrust betreft; maar de groote zaak bestaat eigenlijk hierin, dat de arbeider eenen geregelden rustdag hebbe, het weze den Zondag of Maandag. In alle landen als België, waar de Zondag- rust over 't algemeen aangenomen is, zal het dus niets bijzonders in zich hebben. In andere landen zal de rustdag verschillen tuurlijk weggeslopen en hadden een ander pad ingeslagen. Ik durf u open en vrijmoedig om uwe hand vragen, Violette, sprak Edward Godwin. De fortuin is mij gunstig geweest, sedert wij elkan der voor de laatste maal ontmoetten. Mijne schilderijen hebben bijval gehad, zoowel op de tentoonstellingen in Engeland als op het vaste land, en ik hebSzeer ruime belooningen voor mijn werk genoten. Ik begin rijk te worden, lieve, en ik heb eerlijke vooruitzichten voor de toekomst. Mij ontbreekt nu niets meer dan een lief klein wijljeom naast mijn schildersezel te zitten, eene bekoorlijke huisgodin, wier schoon en jeugdig gelaat mij allerlei dichterlijke denk beelden kan inblazen. Mijn leven is vol moeite geweest, Violette, en toen ik zoo terughoudend was omtrent mijne omstandigheden en mijne geschiedenis, ge schiedde het omdat dit onderwerp voor mij zeer pijnlijk was. Er was bloed tusschen mij en mijnen vader. Ik kan geen kwaad spreken van den doode, en daarom zal ik liever zwijgen over de oorzaak van onzen twist. Maar twisten deden wij en wij scheidden daarna, en terstond, voor altijd. Zonder geld trad ik de wijde wereld in, en heb sedert dat oogenblik altijd van mijn penseel geleefdwant ik had gezworen liever van honger te sterven, dan 't geringste van mijnen vader aan te nemen. Geen spoorslag is zoo scherp als honger ik heb hard gewerkt, maar hen dan ook ruim beloond voor mijne moeite. Het is noodeloos langer bij de beide gelie ven te vertrouwen. Langen tijd wandelden zij onder de schaduw der statige boomen, en zij zouden nog uren laDg aan het wandelen geble- volgens den dag waarop de godsdienstplechtig heden gewoonlijk gevierd worden. De onfaalbare paus en na hem alle pastoors bladen bevelen insgelijks een godsdienstig on derwijs aan. Iedereen begrijpt wat men daar door verstaan moet en indien er een land is, dat er reeds de kostelijke vruchten van geplukt heeft is het wel België. De leden der conferencie hadden op onzen bodem die vruchten moeten komen beoordeelen. In stede van eene veelzijdige ontwikkeling van verstand en hart leert dat godsdienstig onderwijs niets dan eene volle onderwerping aan den herder, het babbelen van gebedekens en geschiedenissen van heiligen. Daarbij zal er de afgedankte minister Jacobs, welke onze regeering op de conferencie vertegenwoordig de, de statistiek der voor hun proper, gods dienstig onderwijs veroordeelde broerkens kun nen voegen. Misschien is die statistiek ook wel de oorzaak, dat het godsdienstig onderwijs niet als radikaalgeneesmiddel voor de oplossing der sociale kwestie door de conferencie is aan genomen. Onze regeering, heeft sedert haar bestuur hare liefde tot de werklieden door eenige wet ten willen bekrachtigen. Zij heeft het werk van vrouwen en kinderen geregeld, bijna in den zin van de werkconfe- rencie. Maar waarom dan ook het werk van den volwassen maa niet bepaald waarom den leerplicht niet voorgescheven. Dan zou het kind op straat niet alle ondeugden leeren of soms door zijne ouders niet tot den stiel van bedelaar opgeleid worden. Ze heeft ook de betaling van het loon der werklieden geregeld,eene wet, die ze opschorst wanneer hare kiesbelangen het vergenze heeft raden van werk-en nijverheid ingesteld,van wier werkingen men nog niets heeft vernomen. Heeft ze geene komiteiten ingericht die werkmans woningen doen bouwen Heeft ze de dronken schap niet beteugeld? enz., enz. Ja, ze heeft den schijn willen aannemen iets te doen voor de werklieden, maar in werkelijkheid hebben hare wetten niet de minste kracht En zooals het met de Belgische wetten gaat, zal 't gebeu ren met de wenken der conferencie van 't werk. Vermits onze meesters reeds in schijn alle maatregelen tot verbetering van 's werkers lot in de wetgeving gebracht hebben, most men van hunnent wege niets meer verwachten, en wanneer de afgestelde minister Jacobs naar de conferencie terug keeren zal om den uitslag der genomen maatregelen er te gaan uiteen zetten, zal hij den toestand onzer werkersklas als benijdenswaardig afschilderen, terwijl zij' luide en onophoudelijk politieke rechten en meerder loon zullen vragen. Doch werklieden, wees verduldig! Lee3 geene slechte boeken of gazetten, want ze zouden eenen verderfelijken invloed op u kunnen heb ben. Gaat naar sermoen en lof en hier namaals zult gij driedubbel beloond worden. En terwijl pastoors en paters en al de^ kle- rikalen aanhang de billijkste eischen der wer kers als opstand doen doorgaan mesten zij zich vet met het zweet van onze kloeke en moedige arbeidersbevolking. Mr Pauwel» en Denderbode. Wij raden alle liberalen aan in Den derbode van 13 11. den briefte lezen van Mr Pauwels, advokaat te Antwerpen, en welke Slimmeken tegen zijne aller- grrrootste grrrootste goesting aan zijne lezers heeft moeten opdienen. ven zijn, zonder vermoeienis te gevoelen, zon der te bemerken dat hun gesprek eentonig werd en altijd over hetzelve onderwerp liep. Terwijl zij aldus in het licht der onder gaande zon voortwandelden, deed een ander paar hetzelfde in hunne nabijheid. Lionel had Julia zijne liefde verklaard en aan haar de bekentenis ontlokt dat zij hem evenzeer van het eerste oogenblik af aan bemind had maar dat zij zijn leven gered had, toen hij zich geheel in de macht van den moordenaar bevond, en bijna diens slachtoffer geworden was, dat zegde zij hem niet. Dien eigen avond bekenden Lionel en Violette alles aan hunne ouders. Die mededeeling was voor Harley Westford en zijne vrouw in geenendeel aangenaam. Het viel Clara Westford moeilijk te gelooven, dat de zoon van Rupert Godwin de liefde van eene vrouw waardig kon zijn, en nog veel minder de liefde van hare afgodisch beminde dochter. Maar afgodisch beminde kinderen krijgen gewoonlijk hun zin, hoe dwaas en onredelijk hunne luimen ook mogen schijnen, en na lang aanhouden wonnen Violette en Lionel hun vader en moeder voor hunne plannen, en ver kregen de toestemming om de kinderen van Rupert Godwin in hunne woning te ontvan gen. Eenmaal zoover gekomen zijnde, ging het overige gemakkelijk genoeg. Edward Godwin was geen man om door een ander man verkeerd beoordeeld te worden, en de kennismaking die Harley Westford eerst met tegenzin ge maakt had, beloofde nu weldra tot vriendschap te rijpen. Nog nooit 'is een klerikale dagblad schrijver onbarmhartiger uitgekleed ge worden]: men heeft hem niets, volstrekt niets gelaten, geen sluiertje, geen vijge blad zelf, om zijn schaamteblos zoo hij er nog heeft *e stoppen. Door vel en vleesch is men hem tot in t merg der beenderen komen roeren en t is schoon om zien hoe Slimmeken zich kromt en wringt, kleiner en kleiner ineen krimpt en als Duimken in eene mollepijp, zoo hij kon, zich zou willen wegfoffelen. En dan wat platbroekerij in al zijne verontschuldigingen en woordverklarin gen, wat dubbelzinnigheid in al zijnen uitleg Dendergalm zal zich geenszinstusschen den twist van M. Pauwels met Denderbo de bemoeien, daar we genoeg voorzien hoe dit gaat uitdraaien -wij willen alleen de belachelijke en kleinhartige rol doen uitschijnen welke Slimmeken in de kwestie speelt. Wanneer M. Pauwels Denderbode ver biedt van op hem de hatelijke verden king te werpen dat hij een werktuig zou zijn van Dendergalm of van het Aal- stersch Willemsfonds, dan stottert Plat- broek gansch bedeesd W ij hebben niet stellig beweerd n dat de Antwerpsche flaminganten b openlijk met de Aalstersche liberalen aanspannen. üpenü k neen. Plakbroek, maar wan neer schrijft gij wel openlijk Op 3 april las men in Denderbode Naar alle waarschijnlijkheid heeft ons liberaal Willemsfonds of De Den- dergalm, orgaan der liberale associatie n de oorlogsverklaring tegen Woeste aan M. Pauwels laten weten. Eu zelf in zijn nummer-antwoord zegt hij t Is toch aardig dat er tusschen het schrijven van Dendergalm, en de artikels van RechtNijptangenz. weinig of geen verschil bestaat. Dat is niet openlijkziet ge wel, dat is bedektelijk beschuldigd. alt het goed uit, is 't wel niet goed, ook nog wel. Als Denderbode iets schrijft beteekent dat altijd dubbel de eene beteekenis dient voor t publiek, de andere is voor hem, en zoo redt hij des noods zijne schaapkens. Een laatste proces heeft het nog bewezen dat de artikelen van Denderbode dubbelzinnig zijn dat ligt in den aard van den persoon. Plakbroek gaat verder Nooit heb- ben wij de Antwerpenaars verdacht van bewuste werktuigen te zijn in b handen der liberalen. En in zijn nummer van 9 April klonk het eventwel Liet het Recht zich door eenen liberalen tegenstrever beet nemen Zou die jongeling moeten lijden omdat zijn vader een schurk was? vroeg de zeeman zickzelven af. De Goddelijke Meester, die weigerde een steen te werpen op de schuldige vrouw, zou wel de laatste geweest zijn om hare onschuldige kinderen te straffen. Laat ik den jongen Godwin slecht naar zijne eigene ver diensten beoordeelen, en zoo hij blijkt een braaf man te zijn, mag hij mijne dochter trouwen, niettegenstaande het lidteeken onder mijn linker schouder, dat tegen zijnen vader getuigd. Mrs. Westford was nog minder dan haar echtgenoot geneigd geweest om met welwil lendheid neder te zien op de kinderen van haren onbarmharligen vijand; maar ook zij was niet onverbiddelijk. Julia's bevallig en innemend karakter, om nog niet eens te spre ken van hare blijkbare gehechtheid aan Lionel, waren geheel en al onwederstaanbaar en het duurde niet lang, of de bewoners van het huisje inhetbosch werden even vriendelijk in hare woning ontvangen, als eene andere gast, dia ooit den drempel van dat gastvrije huis over schreden had. Het was in het begin van de maand Juni van 'tvolgendejaar.op een helderen zomerdag, toen de klokken van het dorpkerkje voor een dubbel huwelijk luidden. Twee schooner bruiden hadden wellicht nooit vor het altaar gestaan, twee edeler bruide go ms hadden wellicht nog nooit de plechtige be of ,e afgelegd, die voor het gebeele leven bin dend is. Kapitein Westford en zijne vrouw zagen op Stri DE DENDEFGALM Albi, stad in Frankrijk, departement der Tarn.

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1