mMiWê Provinciale kiezing van Zondag 25 Mei 1890 5de Jaar. Aalst, 17 Mei. KANTON AALST. Kandidaten der Vrijzinnige Grondwettelijke Vereeniging COPPENS Victor, fabrikant, Lede. DE LATTRE Edmond, koopman in vee, Aalst. GALLE A lbert, advokaat, Aalst. LECLERCQ Hippoliet, koopman, Aalst. MICHIELS Gus taaf, koopman, id. VERBRUGGHEN Eugeen, advokaat, id. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. Abonnementsprijss 5 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER: 10 CENTIEMEN. voorop betaalbaar. .-Aasss® ËwpSS! Men abonneert zichop alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, VooTuitgangstraat 10, Aalst. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST. Dm::» a Gewone, 15 centiemen Prijs der AnnoncenRetlamen> 76 oentlemen j per drukregel. Vonnissen op de derde bladzijde, frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. De Leden der Liberale Associatie van bet arrondissement Aalst wor den vriendelijk verzocht de belang rijke vergadering, welke zal plaats hebben op Zondag 18 Mei, om 3 ure namiddag bij te wonen, om over te gaan tot de definitieve benoeming der Candidaten voor de Kamerkiezing van 10 Juni aanstaande. Een buitenkiezer, Boerken Ariaan, heeft aan al de hultenklezersop eigen hosten eenen brief gestuurd, waaruit wij het volgende hnippen. Wat doen onze goevernementsmannen om ons lot te verbeteren Niets 1 Wat doen zij om onze wegen te verbeteren en te kalseiden Wat doen zij voor den landbouwer NietsNogtans zou men den toestand van den landbouw kunnen verbeteren. Vooreerst voor den hopteelt kan er veel ge daan worden, met bijvoorbeeld den vervoer- prijs, de vracht der hoppestaken per ijzerenweg aan verminderden tarief te doen dit zou den prijs per hoppestaken merkelijk yermiuderen, men doet het wel voorde houille kolen. Dan nog zou men den boer kunnen helpen in plaats van hem te ambeteeren in waag, enz. enz. Ten tweede zou men ook de vracht op de meststoffen moeten verminderen, omdat dit werkelijk den landbouw aanmoedigen zou zijn. Dan, waarom moet Lede bijvoorbeeld, dat een uur dichter bij de koolmijnen ligt dan Schellebelle, elf franken meer betalen dan Schellebelle. Waarom Omdat het goeverne- ment de konkurentie der Schelde vreest Is dit niet belachelijk als men het voor een uur ver der doet waarom doet men het dan ook vo r een uur dichter niet Wanneer men de vracht der kolen te hoog stelt is het natuurlijk de ver bruiker, 'de arme boer die betaalt. Nog, waarom slaan zij de kontributie op den grond of grondlasten niet af, zij zeggen toch dat zij zooveelmiljoenen te boven steken. Dan nog,, in de stad kunnen de heeren kre diet krijgen van bankier, enz,, waarom zouden wij, boeren,geen krediet krijgen als wij gewaar worden dat wij. er beter zouden komen met beesten te koopen en wij daar geen geld voor hebben, zou het goevernement geene kas moe ten inrichten waarop wij geld zouden ten leen ontvangen mits ons goed te hypothekeeren en waar wij redelijke intresten zouden betalen en met termijnen en volgens onze belieften het geleende kapitaal zouden mogen afleggen Ja, dit zou alles kunnen en moeten gedaan wordeu, maar diegenen voor wie wij altijd kie zen bekommeren zich met hunne intresten en nietmet de onze. En, boeren, mijne konfraters, 'k ga ueens zeggen waarom wij niets verkrijgen. Ik ben vriend met een onzer provintieraads- heeren,een brave jongen, geheel vriendelijk, en 'k vroeg hem zoo eens op zekeren dag Maar Mijnheer, waarom doet gij toch niets voor ons, boeren, waarom behandelt gij ons als slaven waar men geen acht moet opslaan En hij bezag mij goed in de oogen en glim lachend antwoordde hij mij Maar wij moe- n ten hierniets doen, wij moeten ons geld voor andere plaatsen behouden waar het kampt in dekieziug, hier liggen wij toch boven, de boeren moeten voor ons kiezen Eu 't is zoodanig waar, dat ik niet wist wat antwoorden, 't ls waar, zij moeten zich niet ge- neeren, wij kiezen toch altijd voor hen. He wel, voor wat mij betreft, het zal geen waar zijn dezen keer. Ik zal doen wat dien lieer mij, zonder dat hij het wist, opgeblazen heeft. De kiezing is sekreet, is geheim, ik zal naar de kiezing gaan zonder van iets te te gebaren en ik stem voor M. V. COPPENS fabriekant te Led^, Ed. De LATTRE, beenhouwer en koopman in vee te Aalst, voor M. advokaat GALLE te Aalst, voor M. H. LECLERCQ, koopman in kolen, voor M. G. MICHIELS, koopman in hop en voor M. advokaat Eug. VERBRUGGHEN. Zoo zal de meerderheid die er nu in bestaat verminderen, zij zullen bang worden, omdat het kampt en wij zullen toch iets of wat benomen. En daarbij, met al die barons en die groote heeren waar wij nu zoo lang voor gekozen hebben, men weet niet van welken kant men ze nemen moet als men ze aanspreekt. Spreekt men ze aan, zij kennen geen vlaamsch en heb ben d'air u te willen uitlachen, dit hebt gij zoo wel als ik al ondervonden, niet waar kon- fraters En die heeren die ik daar noemde dat zijn jongens uit het volk, dat zijn allen deftige burgers, die wij lang kennen en die de behoef ten van den boer kennen en hem ter hulp komen zullen. En als gij, boerkens, doet gelijk ik, dan zult gij medewerken om de landbouwers te verrijken Boerken Ariaan. Bekwaamheidskiezers van rechtswege, op uwen post Gij weet het reeds dat de clericale part j een wetsontwerp gereed heeft om u het kiezersrecht te ontnemen. En waarom dat Dood eenvoudig omdat gij aan het land bewijzen van verstand, van oprechte en vaderlandslievende scherpzinnigheid gegeven hebtomdat gij de keurbende zijt van dit groot bekwaamheidsleger, voor hetwelk de liberale partij in 1883 de stembus geopend heeft. Dit zijn titels die u den haat en de wrevelige wraak der kerkratten op den hals gel rokken hebben. Deze kunnen het u niet vergeven dat gij, in hunne schrikkelijke bestorming van 188 Aonze stadhuizen in al de groote steden des lands gered en verze kerd en de bedre igde openbare scholen daardoor gehandhaafd hebt. Gij hebt blijken van onafhankelijk heid, van wijsheid en manmoedige schranderheid gegeven. Dit is voldoende opdat de partij der slaafschheid en der duisternissen er aan denke u uit het kiezerskorps te bannen. Gij weet het, gij wordt met het ver lies van kiesrecht bedreigdde sacristij wil u dit recht ontnemen omdat gij het, in uwe vaderlandsliefde, tegen haar gebruikt hebt. Moest het verfoeilijk ministerie Beer- naert-Devolder aan het bewind gehou den worden, dan zou uwe burgerlijke bekwaamheid onvermijdelijk vergaan in die nieuwe nederlaag van het liberalism. Het wetsontwerp is reeds in de Kamer neergelegd gewordenmaar de nade ring der kiezingen en redenen van poli tieke krijgslist hebben er de bespreking van doen uitstellen. Denkt niet dat het in de haag zal blijven, als de clericalen gelukken. Voorzeker niet, want het is maar tot na de kiezingen uitgesteld en zal reeds in de buitengewone zitting van Juli, in eenen trek besproken en gestemd wor den. Dit gevaar kunt gij afwenden met aan den provincialen keus van 25 Mei, het gansche land door, de gewichtigheid te geven van eene liberale betooging. Op dien zoo beperkten grond welke de clericale razernij u nog betwist, moet gij u plechtiglijk verzetten tegen die rampspoedige en misdadige-ontwerpen De kaus van 25 Mei moet voor onze meesters eene voorspellende verwitti ging en als de voorbode van hunnen am- staanden val wezen. Bekwaamheidskiezers van rechtswege uit steden en dorpen, officieren, onder officieren, gediplomeerde beambten van allen rang, oud-gemeenteraadsleden, meestergasten der fabrieken, gij allen die er door uw verstand toegekomen en de voorwachten van het volk zijt, loopt ter stembus. Er is eene partij die door hare gemak kelijke zegepralen zoo stoutmoedig ge worden is uwe verdiensten onder de voeten te treden en uwe waardigheid van burger te miskennen gij zult haar met het stembriefje in de hand antwoor den. De liberale partij, die u gemaakt heeft wat ge zijt, die u de kiesbekwaam- heid verleend heeft, die zich nog zal ten beste geven om uwe rechten te verdedi gen, die partij telt op u Waarom wij burgers nemen Wel eenvoudig omdat wij de volks partij zijn, omdat wij voorstaanders zijn der verlichting of geestesontslaving des volks, omdat wij overtuigd zijn dat het in de burgerklas is dat men het waar vernuft, het waar gezond verstand vindt wij nemen burgers als kandida ten, omdat daar de mannen gevonden worden die genoeg zelfsverloochening vinden om al hunne krachten te wijden aan het stoffelijk welvaren hunner me deburgers, omdat daar mannen gevon den worden van onbesprekelijke eer, waarop men steunen mag, die de be trachtingen des volks kennen omdat zij met het volk verkeeren en dagelijks omgaan, daarom kiezen wij en stellen wij burgers voor. Daarbij als de klerikalen spotten om dat wij jongens uit het volk nemen, dan blijven zij in hunne rollen. Die bur gers zullen de miljoenrijke kassen der bisdommen niet helpen vullen, zij zul len het geld der belastingsdragers beste den aan nuttige werken, aan verbete ring van wat waterloopen, aan leggen van kalseiden, de burgers, zeggen wij, zullen het duurgewonuen geld der boe ren uit hunne kassen niet halen om het met volle manden in de kerkfabrieken te smijten, gelijk het M. Bethune, Ee- man, Limpens, Mertens, Blanckaert en Devos deden die 33000 fr. stemden voor de werken van St.-Josefskerk van Aalst. Vijf-en-Dertig Duizend franken vonden deze artisten om aan ééne kerk te schenken en zij vonden geenen enkelen cent om den landbouw wat optebeuren en te helpen En voor zulke mannen zouden de bur gers nog stemmen 't Zal geen waar zijn De kiezers zullen zich niet meer laten bang maken, zij weten dat de stem ming geheim is, dat niemand weten kan voor wie men kiest, als men het zelf niet uitbrengt, zij weten dat de libera len de vrienden van het volk zijn en zij zullen voor onze kandidaten kiezen. Het schrikbeeld der religie heeft zij nen tijd gedaan slechts onnoozelen ge- looven nog dat de Godsdienst in gevaar is onder een liberaal bewind de libera len hebben zoolang overal boven ge weest, waar is de religie ooit in gevaar gebracht Neen, kiezers, de religie is hier in 't spel niet, het geldt hier onze stoffe lijke belangen en die zullen onze kan didaten beter betrachten dan die der klerikalen en daarom zult gij op Sink sendag kiezen voor Coppens Victor, De Lattre Edmond, Galle Albert, Leclercq. Hippoliet, Michiels Gustaaf, Verbrugghen Eugeen. Aan de Landbouwers. Daar minister V an den Peereboom toch jaar lijks milhoenen franken op de ijzeren wegen wint, waarom kan uij dan de vervoerkosten voor alles wat den landbouw betreft aan geene verminderde prijzen stellen Wil men dat de landbouw niet geheel ten onder ga, dan moeten er spoedig afdoende middelen gevonden worden om hem hulp en redding te verschaffen. Waarom wordt het vervoer van stoffen, zoo als guano, kalk en verschillende potassen aai) gee ie lagere tarieven gezet Zou men insgelijks bij jaarmarkten, bij prijskampen van vee, bij tentoonstellingen van ff uit, groensels, veldgewassen en bloemen geene bijzondere reizigers- en koopwarentrei- nen aan verminderden prijs kunnen inrichten Men doet het wel voor vreemde exposities Zouden onze boerinnen de eiers en boter, onze landbouwers den hop, ajuin, het vlas en de granen voor geenen spotpr.jsper ijzerenweg mogen kunnen verzenden Dat alles zou ze er gemakkelijk en voordee- lig zijn, maar hoopt niet dat de klerikalen daar zullen op denken. Wat zitten zij met de boeren in Niets. Buitenkiezers, vergeet dat niet. Aan beenhouwers en slachters Hoe velen van u hebben sinds eenige maanden geen beestje meer kunnen koo pen, omdat ten gevolge der nieuwe wet de vette runders toch zoo schrikkelijk duur en raar geworden zijn Sinds maanden dus hebben de kleri kale wetten u in de onmogelijkheid ge steld den noodigen kost voor uw gezin te verdienen. Hebt gij gekocht en hebt gij blijven slachten dan hebt ge week achter week er geld bij in geschoten uw fortuintje is gesmolten, uwe spaarpenningen zijn weg. Ge zijt reeds half geruïneerd, ge zult het heel en al worden, moet dat blijven duren. Aan wie zijt ge dit alles te danken Aan de klerikalen, aan degenen welke de vleeschwet gestemd hebben, aan eenen Dumont, eenen Cartuyvels, die honderden vette beesten staan hadden en er tegen hoogen prijs zochten van af te geraken. Gij, beenhouwers en slachters, be taalt de gebroken potten van dit kleri kale spel. Onze ministerieele bladen spreken van milhoenen overschot Waarom laten zij de 2 1/2 millioenen welke de vleeschwet opbi'engt dan niet schieten Ja, ge zijt er wel meeliever honder den beenhouwers en slachters geruï neerd, dan een enkel centiem belasting minder. Ge komt naar de markt met uw vleesch hier stroopen z'u weêral eens liet vel van den buik met hun schanda lig staangeld. Drij, vier, vijf franken voor eenen voorschoot plaats Is dat niet onge hoord Dat is nogmaals het werk van kleri kalen, en die zelfde klerikalen komen uwe stem afbedelen en die zoudt gij hun geven? Dit zal niet waar zijn Slachters en beenhouwers van het kanton Aalst, ge zijt sterk als ge wilt,want ge zijt talrijk. Welnu, gaat ge uwen eigen ondergang, uw eigen doodvonnis teekenen Neen, niet waar Protesteert dus uit al uwe macht tegen die ruïneerende wetten, tegen die hatelijke reglementen en stemt als een man voor de liberale kandidaten. Niet doodelijk. Renderbode vindt er vermaak in herhaalde lijk van slachtoffers en azijntobbe to spreken. Volgens hem moet de brandende pekketel van Luciier met zijnen drij tand minder gruwe len dan die schrikkelijke azijntobbe! Maar, beste jongen, doet de bekommernis voor de kiezing u dan vergeten dat de tijd van Klodde, Blauwbaard en Ourson onge lukkiglijk van de mode niet meer is Ge dreigt zoo met uwe azijntobbe maar z' is zoo vreeselijk niet, o neen Vraag het maar eens aan uwen bijzonderen vriend Van Wambeke welke er zoo menige uur in gesleten heeft, zonder er een enkel van zijne slimme haren, zonder er een kruimel van zijnen goeden appetijt in te laten. Ge ziet dus wel dat die azijntobbe zoo ge ducht niet is, als gij beproeft bang te maken, dat zij noch de gezondheid benadeeligt, noch het leven ontneemt. M. an Wambeke is er een sprekend bewijs van, want wie weet of die achtbare man, zoo dikwijls geslachtofferd en zoo menigmaal getobt, op honderdjarigen ouderdom nog niet smakelijk eten en drinken zal Of het paste Op de laatste klerikale vergadering in den Tap voor de zuivering Woeste, heeft deze den uitgever van Renderbode, Clement Van de Putte, diep bedankt voor de flinke wijze waar mede hij den afgezetten minister tegenover M. I'auwels en zijnen aanhang verdedigd heeft. Meester Woeste, de afvallige protestant, mocht dit wel aan M. Van de Putte, den afge vallen liberaal. Het sop is de kool waard. Samenspraak tusschen Dries en Sis. Rries. Zeg eens, Sis, op Sinxen is het kiezing voor den provincialen raad. Ik begrijp niet w el welk verschil er is tusschen de kamers en den provincialen raad. Gij, die gazetten en boeken le st, legt mij eens wel uit wat de eene en de andere zoo al te verrichten hebben. Sis. Maar Dries, dat is zeer eenvoudig. De kamers houden zich bezig met de algemee- ne zaken van geheel het land, terwijl de pro vinciale raad alleenlijk zaken de provincie aangaande mag verhandelen. Rries. Maar zoo ik reeds dikwijls hooren zeggen heb, worden da leden van de kamer der volksvertegenwoordigers betaald ontvangen de leden des provincialen raads ook eene ver gelding Sis. De volksvertegenwoordigers trekken maandelijks 200 Nederlandsche gulden. De provinciale raadsleden integendeel trekken niets hun fonktie wordt gratis uitgevoerd deledender bestendige deputatie alleen worden betaald. Er zijn in Oost-Vlaanderen zes zulke beambten die elk 6000 frs. 's jaars ontvangen, dat maakt 16 -50 fr. per dag. Rries. Hoe veel 6000 frs. 1 Al te gader wilt gij zeker zeggen. Sis. Het is zoo als ik zeg elk lid van de permanente deputatie geniet eene jaarwedde van 6000 frs. Rries. Is er iemand van onze zes katho- lijk*e provinciale raadsleden „die alzoo een vet plaatsken bekleedt Sis. Ja toch. Rries. En wie is die gelukkige Sis. Den advokaat Eeman uit de Katte- straat. Rries. Is dat de zoon van Soo Eeman,den bleeker Sis. De zelfde. De vader maakte in den tijd deel van de liberale Associatie als de heer Cumout-Declercq er voorzitter van was. Dan was het uog goede tijd om liberaal te zijn. Later als hij zag dat het voordeeiiger was kle rikaal te worden, heeft hij kazak gekeerd en de zonen ook. Rries. Maar wat moet een lid van de per manente deputatie alzoo wel uitzetten, om zoo eene vette jaarwedde te genieten Sis. Van tijd tot tijd eens naar Gent gaan om eene zitting bij te wonen, eenige stuk ken te teekenen en bijzonderlijk om zijne dui ten in te palmen. Rries. Waarschijnlijk worden die leden onder de bekwaamste mannen van den pro vincialen raad genomen De advokaat Eeman is missen ien een van de beste sprekers Sis. Integendeel. De advokaat spreekt zelden of nooit in den provincialen raad. Gij moet we ten, Dries, dat men daar fransch spreekt; en indien hij zich moest aventuren het woord te nemen, hij zou met zijn bergemeersche fransch uitgelachen^worden. Rries. Maar hoe heeft hij dan dat vetbe- taald plaatske bekomen Het is misschien voor zijne godvruchtigheid, beleefdheid en lieftal ligheid. Sis. Och neen want gewoonlijk bast hij gelijk een bleekershond. Rries. Maar, drommels, zegt liet dan hoe is hij aan dat plaatske geraakt? Sis. Op eene zeer slimme wijze. Er moest een lid van de permanente deputatie genoemd worden. Een raadslid van St-Nikolaas was reeds sedert lang aangeduid voor die plaats. Maar de advokaat Eeman is bij hoog en laag geloopen, heeft pastoors en jesuieten in 't werk geroepen, heeft gesmeekt en gebeden, zoo dat eindelijk het raadslid van St. Nikolaas, door al deze sluiksche middelen onderkropen, zich heeft laten overhalen, en uit medelijden, van de plaats in voordeel van den advokaat Eeman, heeft afgezien. Rries. Eh wel, Sis, peist er van wat gij wilt, maar voor eenen Jongen van de vaart, dat is niet dom. DENDERGALM

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1