Coppens. mm De Lattre. Galle. Leclercq. Michiels. Verbrugghen. 'WÉ Wetgevende kiezing van 10 Juni 1890. Aalst, 24 Mei. PROVINCIALE KIEZINGEN. Kiezing des Kantons Aalst, van 25 Mei 1890. Kandidaten der Vrijzinnuje Grondwettelijke Vereeniging CUMONT Felix, fabrikant te Aalst. DE MONT Ferdinand, fabrikant te Ninove. DE WINDT Jozef, doktor te Aalst. HENS Jules, advokaat te Geeraardsbergen. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 6 fr. voor de stad. 6 fr 50 voor den buiten, PBIJSPER NUMMER: 10 CENTIEMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van bet blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centiemen j Eeklamen, 75 centiemen drukregel, Vonnissen op de derde bladzijde, frank. Prijs der Annoncen J Gewone'15 centiemen Nee spe nee metu. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan bet blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. i HA Tot ondemchtin g van de heeren kiezers en opdat niemand zich zoude kunnen be driegen, geven wij hierboven defac-simile van den stembrief. Men make met den stempel het wit punt zwart van 't vierkant dat boven den naam der Liberale Kandidaten geplaatst staat en men heeft geldig en goed gestemd. OpgepastOpgepast In het kiesbureel is elke kiezer geheel en al vrij van te stemmen zoo als hij het best vindt. Noch de pastoor, noch de kasteelheer, noch hoegenaamd wie ook kan weten voor wie gij gestemd hebt. Gij moogt er vrij uw volle goeste doen, uwe Wel het wit punt zwart maken dat in het vierkant, boven den naam van Coppens staat, dat is voldoende. Zorgen van den inkt goed te laten opdrogen, geene plekken te maken, en hebt ge misstem- peld of uw briefje bevuild er aan den Voor zitter een ander vragen. De kiezer steekt zelf zijn bulletijn in de kiesbus zoo gevouwen dat de zegel van boven staat. Men begint juist om 9 ure, de 2" naamaf- roeping om 12 ure. Ter stembus Bekwaamheidskiezers van rechtswege, katholieken zoowel als liberalen, uwe stemming kan geenszins twijfelachtig zijn. Als één man zult gij stemmen voor degenen welke U het kiesrecht gegeven hebben, als één man tegen degenen die U hetzelve willen ontnemen. Officieren en onderofficieren, gediplo meerden van allen rang, laureaten in de kampstrijden van lager en middelbaar onderwijs, beambten in openbare be sturen, oud-gemeenteraadsleden en gij vooral meestergasten der fabrieken, tot u allen roepen wij Ter stembus Het uur der wraak is geslagen Men heeft u waardig en bekwaam gevonden om een gewetensvolle keuze te doen, men heeft u zooveel goeden zin en gezond oordeel toegekend als aan hen welke twintig franken belastingen beta len, en van welke er velen ongelukkig lijk met oogen en ooren nog niet zien en hooren kunnen, en thans dat men u naar waarde heeft verheven en dat men u een deftig plaatsje in de maatschappij heett aangewezen, thans wil men u bij dommerikken en onwaardigen zetten, u lager dan straatloopers en schoeliën plaatsen. Overgeet niet wat de klerikale bla den geschreeuwd en geschreven hebben Men maakte u uit voor al wat er gemeen en slecht-wordt aangetroffen Nu komen diezelfde bespuwers uwe stemmen afvragen ontvangt hen, zoo als zij het verdienen, met eenen sehup in den rug Misschien zijn er onder u die zeggen Maar wat maakt mij dat, ik blijf °toch cijnskiezer M at, gij zoudt ongevoelig blijven bij de oneer die men u wil aandoen, bij hot certilikaat van domheid en onwaardig heid dat men u gaat toekennen Men wil u een officieel onteerend brandmerk op 't voorhoofd prenten en ge zoudt lit gelaten verdragen Ter stembus, kiezers van rechtswege, en wreekt u Wreekt u en wreekt degenen welke met u in hetzelfde geval zijn Gij hebt vader, broeders, vrienden doet Uun begrijpen hoe de klerikalen u gelijk willen stellen met bedelaars en landloopers, doet hun gevoelen wat on recht men plegen, wat schandwerk men bedrijven gaat, en zet hun aan tegen die onteerdere te stemmen. Liberale en katholieke bekwaamheids- kiezers van rechtswege, ter stembus, en teeken het bewijs van uw eigen onbe kwaamheid en onwaardigheid niet Aan de herbergiers. Hebt ge we' eens rijpelijk overwogen, her bergiers, tappers en drankslijters, hoe zeer de klerikalen u in kun harte dragen Moest men hun schrijven gelooven dan zouden zij u, ware t mogelijk, op eenen enkelen morgen rijk ma ken. Maar... er is een maar bij, de daden spreken anders. W ie zoekt de kermissen den nek te kraken of geheel onmogelijk te maken T M ie verbiedt er op de dorjisn van te dansen feesten in te richten of eens vroolijk te zijn Mie zou gaarne de berbergen van 9 ure ge sloten zien M ie zou ze willen verlaten vinden Mie maakt strenge reglementen en komt maar seffens met proces-verbalen ten tapijte tot groot nadeel van neeriug en verteer M ie wil alle volksvreugd en alle volksver maken dooden M ie beeft de beruchte Loi-Wet gemaakt, die lastige en gevaarlijke plaag voor tappers en herbergiers M ie heeft doen verbieden van het werkvolk in herbergen te betalen M ie heeft, en dat spant de kroon, de belas ting van 60 tot 200 franken op de nieuwe her bergen doen stemman. Wie beeft al die onrechtvaardige maatrege len doen nemen om den tapper te broodrooveu om den laatsten herbergier op stroo te bren gen De klerikalenniemand dan de klebika- len, DE KLERILALEN ALLEEN Melaan, tappers, drankslijters en herbergiers, stemt voor de klerikalen, uwe goede vrienden, zij hebben het verdiend 1 Vrienden van het onderwijs. MTeet ge welke provincie het onge leerdste van gansch het laud is Oost- Vlaanderen. Weet ge ook welke kantons de eer hebben van het pluimken der grootste onbekwaamheid te dragen Aalst en Eecloo. Moet dat verwonderen wanneer gij al die puinen rond u ziet van ons officieel lager onderwijs Ge hebt ze nog niet vergeten de on derwijzers en onderwijzeressen, die ver volgd en gebroodioofd zijn geworden, nog veel min degenen, welke als slacht offers van die vervolging gevallen zijn talrijk zijn ze iu onze streken, ieder kerkhof telt er bijna een. Die onwetendheid van onze proviutie laat zich gemakkelijk begiijpen als we scholen zien aannemen, die wel school heeten, maar verder al de voorwaarden missen, welke een goed ingericht onder wijs vereischt. Eu dan hoe wordt dit onderwijs van wege de provincie aangemoedigd en ondersteund Van haar zou men kunnen zeggen ze geeft te weinig om te leven en te°veel om te sterven. Gaat eens zien, in Brabant b. v., wat daar gebeurt De provincie stemt jaar lijks buitengewoon groote toelagen voor de gemeentescholenvan de pnjsdee- lingen aan de overwinnaars in de kamp strijden voor dag-en avondscholen wor den er groote, openbare plechtigheden gemaakt. De leden der Bestendige Deputatie komen daar zelf aan de bekroonden in tegenwoordigheid van openbare over heden, onderwijzers en oudere certifika- teu, boekeu, ja spaarboekjes tot van 100 fr. uitdeelen. Dat noemt men het onderwijs aan wakkeren, de geleerdheid voorstaan. Hier geeft men bitter weinig, doet men niets, houdt men liever allen en alles onder den domphoren. Vrienden van het licht en den voor uitgang Zondag moet ge komen stem men. Stempelt,en wakkert ook uwe vrienden en magen aan van te stemmen yoor de kandidaten van het onderwijs, voor de liberale lijst. Zij willen de geleerdheid, kosteloos en verplichtend voor allen. Het onder wijs is het voornaamste punt van hun programma. Stemt voor de liberalen, vaders, broeders en vrienden van onder wijzers en onderwijzeressen die in werk zaamheid zijn of op wachtgeld staan. Stemt voor de toekomst van hen die ge als kind, als broeder, als vriendlief hebt; stemt tegen hunne verdrukkers, tegen de broodroovers stemt voor de liberalen, hunne voorstaanders en be schermers Renteniers en eigenaars kunnen onmogelijk voor de klerikalen stem men als ze zich de weldaden herinneren, die zij aan het ministerie verschuldigd zijn. Mrie heeft de staatsrenten van 4% in 3 1/2 omgekeerd Het is toch den doortrapten Beer- naert-Pourbaix wel De renteniers, welke vroeger 4000 fr. inko men hadden, bezitten er thans nog een van 3500 fr., dank aan de vaderlijke bezorgdheid en bet voorbeeldig bestuur onzer meesters. En dat is een. Nog erger is het met de eigenaars: deze hebben gewoonlijk buizen staan welke uitslui- telijk tot herberg gebouwd werden en niet dan voor herberg dienen kunnen. Dit geval maakt geene uitzondering, want zoo zijner met hon derden te Aalst en elders. Welnu wat gaat er gebeuren Komt er door 't een of ander toeval een van deze huizen ledig, dan zal de eigenaar jaarlijks de huur van 60 tot 200 ftmoeten verminderen om er eenen nieuwen huurder als herbergier in te krijgen. En voor ander bedrijven kan het niet dienen of het verliest veel van zijne huur waarde. Ge ziet van hier welken schoonen cadeau de klerikalen met hunne nieuwe wet op de her bergen aan de eigenaars gegeven hebben. En dat is twee. Dat renteniers en eigenaars over die kleri kale voordeelen zeer tevreden moeten wezen, laat zich gemakkelijk begrijpen. Ook zullen zij wel weten voor wie zij te stem men hebben. Een goede keus. Men meldt ons van verschillende kan ten dat sommige geestelijken weer op kiesronde zijn. M aarschijnlijk gaan zij de kiezers lastig vallen met hun te spreken van gevaar voor 't geloof en vervolging tegen den godsdienst juist alsof er tusschen kerk, religie en provinciale kiezing wel eenige gemeenschap kan bestaan. In den provintieraad houdt men zich met de stoffelijke belangen van de pro viutie bezig en er wordt daar geenszins over geloof of godsdienst gesproken. Dat er in den raad eene liberale of katholieke meerderheid is dal zal de religie niet min of meer gezag of luis ter bijbrengen. Er zijn in ons land drie provintiën welke eene liberale deputatie hebben. Denkt ge dat de pastoors daar vervolgd, de kerken gesloten, de kloosterlingen verbannen worden Meent ge dat het geloot er gevaar loopt, de godsdienst er gekrenkt wordt Flauwe praat is ook praat en de pas toor van Hekelgem in het liberale Bra bant heeft niets te benijden aan zijnen kollega van Hofstade in het katholieke Oost-Vlaanderen De kiezers mogen niet vergeten dat de provintiekiezing eene kwestie van openbaar en algemeen belang is en gee ne kwestie van godsdienst zij moeten het voor en het tegen van de kandidaten wegen en kiezen voor degenen, welke zij het bekwaamste oordeelen om hunne belangen ter harte te nemen. Eene ondervinding van vele jaren heeft bewezen dat de klerikale kandi daten niet gedaan hebben wat zij kosten en moesten doen. Het kiezerskorps wil beter werkers, wakkerder mannen, personen die niet voor de intresten van eenigen, maar voor die van allen zorgen. De liberale kandidaten beloven en verzekeren van hun mandaat gewetens voller te vervullen. Kiezers, slechter dan ge nu vertegen woordigd zijt kunt ge toch niet wezen. Kiest ge dezelfde mannen, dan behoudt ge denzelfden trant. Kiezers, doet eenen goeden keus en stemt voor de liberalen kandidaten. Een paar vraagskens. Denderbode heeft zoo behendig met den "muttekensslachtergeschermd dat vele katho lieke beenhouwers zich afvragen wat Slimme- ken in het bedrijf van slachter wel gemeen of slecht kan vinden Mij ook zouden eens gaarne weten wat Denderbode zoo al zou te schrijven hebben moest M. Bauwens eens eene kandidatuur aan vaarden Indien Slimmeken de lijsten der kandidaten wil vragen met dewelke vroeger de katholieken te Antwerpen bij gemeente-of provinciekeus voor de pinne kwamen, zal hij meer dan eens daarop den naam van eenen muttekensslachter ontmoeten. Eu dat gebeurde te Antwerpen, verstaat ge Denderbode Aardig voordeel. Volgens^ het manifest der deftige? bekwame en werkzame klerikale kandidaten zouden de gemeenten veel dank schuldig zijn aan de schoolwet van 1884, welke aan de buitensporige uit gaven voor het onderwijs een einde heeft gesteld en de finautiën in evenwicht hersteld heeft. Melnu, 'tis juist die wet, welke de kassen onzer gemeentebesturen heeft leeg gepompt zoodanig dat armoede en gebrek er troef werden. Maar ook kon het anders De toela gen voor onderwijs werden ten gevolge dier wet merkelijk ingekort; op vele plaatsen schafte men de gemeenteschool af om de pastoorsschool te kunnen aan nemen en, moest men de op wachtgeld gestelde onderwijzers even als de katho lieke meestere betalen; elders nog, waar de officiëele school niet kon ten onder gebracht worden werd ook de vrije school als gemeenteschool aangenomen, hetgeen weeral dubbele onkosten vroeg. Gaat aan het gemeentebestuur van Hofstade eens vragen waar de wet van 1884 hunne kas gebracht heeft En dat is niet alleen zoo te Hofstade, maar in ons kanton en overal. Het was zoo verre met de gemeente- financiën gekomen dat men overal bui tengewone leeningen zag doen, nieuwe patenten leggen en opcentiemen heffen, en om een algemeen bankroet te voor komen moest Beeruaert de 6 millioenen af duimen, welke hij op de onderwijs toelagen voor de gemeenten had afge nepen. Ge ziet hoe voordeelig die wet van 1884 aan de gemeenten is geweestde klerikalen mogen er wel fier op zijn. Splinter en balk. Pier van 't Land springt bijna uit zijn vel omdat er op O. H. Hemelvaart aan de brug van den Zwarten Hoek werd gewerkt. Zonder noodzakelijkheid voegt hij er bij Hoe weet Pier dat? Of zal misschien de boet betalen als ten gevolge van een onver wacht voorval de brug bij tijds in orde niet is Maar zou onze goede konfrater, welke zoo gemakkelijk bij anderen den kleinsten splinter bemerkt, ook niet zien dat er bijna alle zonda gen, recht over zijne deur, in den molen van Mr Gheeraerdts zonder noodzakelijkheid ge werkt wordt tot zelf op processiedagen, wan neer men den molen voor een kwartier stil legt tot dat de stoet voorbij is Hij hoeft alleenlijk nog zijnen bril niet op te zetten om dien balk te bemerken, doch ziet ge wel, klerikale schrijvers hebben altijd twee ma ten en twee gewicuten en wat zij hier zwart heeten noemen zij ginder wit. STEMMING IS GEHEIM EN BLIJFT GEHEIM.

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1