Nummer 24 (236) Zondag 15 Juni 1890. INKWISITIE OPGELEGD. 5de Jaar. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. Abonnementsprijs: 6 fl. 60 voor den buiten, voorop betaalbaar. PRIJS PER NUMMER10 CENTIEMEN. aastMffir&-* Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen J Eeklameni 76 centlemen j Per drukregel. Vonnissen op de dei de bladzijde, frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 14 JUNI. De toestand onzer landbouwers. Veelal wordt Ierland als het land aan gewezen, waar de boer het rampzaligste lot ondergaat dat men zich voorstellen kan. Inderdaad, de landman van het Groene Erin, een door de natuur nog- thans zoo rijk bedeeld grondgebied, is een diep beklagenswaardig wezen, maar is het onze Vlaamsche boer minder Een clericaal kamerlid bekende on langs, in zitting van het Parlement, dat in de laatste vijf jaren de toestand onzer landbouwers deerniswekkend was ge worden. Niettegenstaande hard slaven en zwoegen, gerukt het hem slechts ten koste van de grootste ontberingen pijn lijk door 't leven te sukkelen. De tijd is ver dat de landbouwer een appeltje voor den dorst kon wegleggen, dat hij spek of hesp op de tafel kreeg en zich jaarlijks een nieuw pak kon koopen. Die gulden dagen zijn hem nog slechts in de herinnering bijgebleven. Om denongelukkigen toestand, waarin den landbouwer zich bevindt, iu zijne naakte waarheid te schetsen, volstaat het de dagloonen op te sommen welke aan de werklieden op den buiten betaald worden. Immers, aan de lage of hooge loonen kan men de verkwijning of den bloei eener nijverheid herkennen, dus ook van den landbouw. De cijfers, welke wij hier laten volgen zijn officieel. Zij werden door den heer gouverneur van WestA laanderen voor de Commisie van den arbeid opgegeven Ten Noorden van Brugge wint een paardenknecht van 10 tot 20 franks in de maand, volgens den rang welke hij in het persooneel bekleedt een hof- knecht 18 franks de dienstmeiden van 7 tot 10 franks. De daglooners ontvan gen buiten een paar sobere maaltijden bestaande uit aardappelen, droog brood en soms een stukje varkensvleesch, 90 centiemen daags de daglooasters win nen tot 80 centiemen. En daarvoor werken de arme lieden van als de dag in de lucht komt tot zon- ondergang. Geen strijd In geheel West-Ylaanderen staan de dagloonen bijna even laag. In sommige Geen strijd gewesten klimmen zij niet boven de 80 centiemen. Een groot gedeelte der landbouwers knechten werken aan 0,15 fr. per uur. Tijdens den zomer wanneer de zaken het beste gaan,winnen de bekwaamste onder hen, uit de omstreken van Yeurne, van 2 tot 2,50 franks per dag, docb in den winter dalen hunne winsten op 1 fr. tot 1,25. Zij worden als de gelukkigste onder hunne lotgenooten beschouwd. Is de landbouwersknecht ongelukkig, slecht betaald, slecht gevoed, de pachter is het niet minder. Meer dan ooit gaat nij gedrukt onder de zware pachthuur en de schreeuwendste hooge grondlas- en. Het ministerie Beernaert heeft, ver van den boer te bevoordeeligen, hem den genadeslag toegebracht, want inste- de de grondbelastingen te verminderen, vermeerderde het dezelve met verschei dene millioenen. Zoo heeft men onlangs een statistiek opgemaakt voor de negen cantons van het arrondissement Brussel, en men heeft bevonden dat onze buiten- ieden aldaar in 1888 een mülioen drij honderd duizend franks MEER gemeen telasten hebben betaald dan in 1888, het laatste jaar van het liberaal bestuur. Het fiscaal stelsel dat op den landman drukt is waarlijk ongehoord. Een boer die, bij voorbeeld, een stuk grond pacht voor 80 of 100 franks, betaalt daarvoor aan lasten voor 125 tot 150 fiDe kadas trale schatting van het inkomen staat steeds een derde, soms wel de helft, hooger dan het cijfer der pachthuur. Is dit geen onzin, geene onmensche- lijke afpersing Onze tegenstrevers noemen zulks den landbouw redden Ze zouden dat woord je redden gerust door ivurgen mogen ver vangen. Ath. Charleroi. Zinnik (Soignies). Thuin. Doornik. Provincie Luik. Luik. Uitslag der Kamerkiezingen. Provincie Oost-Vlaanderen. Gent. Liberalen Klerikalen Verviers. Aalst. Audenarde. Eecloo. Borgworm (Waremme.) Hoei. PIJNIGINGEN Onder de pijnigingen die de inkwisiteurs aan hunne slachtoffers deden uitstaan, moeten die gene welke de beschuldigden gedurende hunne gevangenschap onderstonden, bijna op den eer sten rang geplaatst worden. In het meeste deel der steden waren de gevangenissen van de Inkwisitie onreine koten van ongeveer twaalf voeten lengte, op zes voeten breedte, verlicht door eene wijfelachtige lichtstraal, welke langs boven door een in het gewelf bewerkt gat in dit ellendig verblijf heendrong, zoodanig dat de gevangenen nauwelijks de voorwerpen konden onderscheiden welke hen omringden. De heltt dezer koten waren beslagen met eenen houten bij vloer, welken huu tot rustbed verstrekken moest maar, wijl er ter nauwernood plaats genoeg was voor drij personen, en dat men er dikmaals het dubbel in elk kot opsloot, zoo waren de sterksten gedwongen op den blooten grond te slapen, waar zij juist zoo veel plaats hadden dan men er gewoonlijk aan eenen doo- de tot grafstede verleend. Deze koten waren zoo vochtig dat de matten, welke aan deze on gelukkigen tot matrassen dienden, iu zeer weinig tijds verrotten. De overige meubels waarvan 'de koten voorzien waren, bestonden in aarden vazen, waarin de gevangenen hun gevoeg moesten doen. Die vazeD wierden slechts eens in de week geruimd, zoodanig dat de op- geslotenengedwongen waren, gestadiglijk eene zoo walgelijke en ongezonde lucht in te ademen, dat verscheidene er den dood vonden, St-Nikolaas. Dendermonde Provincie Henegouwen. Bergen Provincie Limburg. Hasselt. Maeseik. De kiezingen van 10 Juni. De liberale partij had verleden dijns- dag gausch hare hoop in het kiezers korps van Gent gesteid. Gent gewonnen was onvermijdelijk de toekomstige val van 't ministerie; ook wisten beide partijen genoegzaam van welk overgroot belang den kies strijd in Vlaanderens hoofdstad was. Welnu, de Gentsche kiezers hebben aan onze verwachtingen geenszins beant woord zij hebben de liberale partij in hare hoop bitter te leur gesteld. Niet tegenstaande het ministerie met volle handen toelagen, voordeelen, plaatsen en gunsten van allen aard uitdeelde, ondanks de duizenden der klerikale kas met milde grepen rondgestrooid ten einde kiezers om en uit te koopen, d .ch- ten wij toch dat de zonen van Van Artevelde genoeg politiek eergevoel zouden bezeten hebben om aan al die verleidingen, aan al dien dwang, aan al dien schandelijken handel te wederstaan. Wij hebben ons bedrogen de god geld is machtiger geweest dan plicht gevoel en eerbesef. Drie honderd onge lukkigen hebben huune overtuiging, hunne politieke eigenwaarde voor een handvol goud verschacheld. Moeten wij ze beklagen of vervloeken Wij moeten het kiesstelsel veroordeelen dat zulke walgelijke onrechtvaardigheden mede brengt. Onze tegenstrevers zullen antwoor den De liberalen hadden ook geld. Zekerlijk maar wat beteekenen eenige duizenden tegen de millioenen der bis schoppelijke kassen Daarbij het dient als waarheid gezegd te worden, dat de klerikalen hunne kiezers rotsvast staan, als één man blindelings voor wie hoegenaamd stemmen, terwijl sommige zoogezegde liberalen om de onbedui dendste reden voor dezen of genen kan didaat, of soms voor de gansche lijst niet stemmen willen, ja tegenstemmen. Het is wel waar dat zulke kiezers geen echte liberalen mogen genoemd worden; opmerkelijk is 't eventwel dat men der gelijke tuimelaars met dozijnen bij onze tegenstrevers, heel raar in onze rangen aantreft. Te Gent heeft men al die misnoegden, al die twijfelaars, al die wankelbaren met hoopen gouds uitgekocht. De klerikale partij moest Gent hebben kost wat kost. Er waren daar geene princiepen in 't spel, er is daarover geen bestuur ge oordeeld of over geene ministex'ieele handelingen beslist er is daar bewezen geworden dat de god geld geweten en overtuiging beheerschtons kiezers korps voor verraad rijp en"aan verrot ting lijdend is, en boven alles, dat vele Gentsche neeringdoeners tot over hun ooron in den krot zitten, want hadden zij meer welvaart, dan zouden zij niet voor eenige goudstukken hunne stem aldus verkoopen. De overwinning der klerikalen te Geut is de overmacht van het geld, anders niets. In de Waalsche provinciën is de uitslag jeheel anders; in de arrondissementen waar het ministerie Beernaert-Pourbaix aet best kon geoordeeld worden, omdat iet er t best gekend was, daar men er de ministerieele Pourbaix aan 't werk ïad gezienin die arrondissementen be- lalen de liberalen overwinningen welke ïunne schoonste verwachtingen ver overtreffen. I e Soignies, Charleroi en Bergen wor den de ministerieele kandidaten, waarop men zooveel had gebouwd, ouder bui- .eugewone liberale meerderheden ver pletterd. Ie Soignies, waar Pourbaix, Cousaert e andere ministerieele mouchards eens verklikten en de ongelukkige werklie den tot opstand aanhitsten om ze later als judassen te verkoopen, te Soignies jebaalt M. Euglebienne,de ministerieele kandidaat en verdediger van Pourbaix, eene kolossale monsterbuis. 1 e Charleroi, aan wiens poorten het groot komplot werd gesmeed, daar heeft het kiezerskorps de mandaten aan Drion en Noël, welke het ministerie in de kwestie Pourbaix verrechtvaardigd had den, met 400 stemmen meerderheid af genomen te Bergen, waar het assisen hofmaanden werkzaam is geweest om al die vuile mouchardszaken te oordee- len, daar krijgen de ministerieele kan didaten eeue pil, welke zij niet licht vergeten zullen. In deze drie uitslagen ligt wel de juiste, ware betcekenis der kieziug.Daar werd het ministerie Pourbaix op den toetsteen gelegd en plichtig verklaard. Onze vrienden zegepralen met onver wachte meerderheden, te Doornik, oei en te erviers, waar M. Loslever, die ook Beernaert in de zaak Conreur had helpen wit wasschen zijn paspoort krijgt. De klerikalen hadden berekend van onze minderheid zeker te verklei nen zoo de balloteering van Thuin ons gunstig is zullen wij 44 in plaats van 42 liberale kamerleden hebben, dat is ver re van vermindering. De geldkiezing van Gent heeft het leven van 't ministe rie van tweejaren verlengd de overige arrondissementen, welke met kennis van zaken konden uitspraak doen, heb- :>en het ministerie Beernaert-Pourbaix veroordeeld. en dat degenen die er uitkwamen dermate leelijk en ontvleeschd waven, dat men ze voor zwervende lijken zou gehouden hebben. Doch, men bevredigde zich geenszins met die ongelukkigen iu zulke nauwe en verpestte koten te werpen het was hun verboden eenige hoegenaamde boeken te hebben, ol al andere voorwerpen,die bun een oogenblik al de afgrijs- selijkheid van bunnen toestand konden doen vergeten, liet geklaag zelfwas bun streng ver boden, eri wanneer een der rampzalige gevan genen het minste gezucht liet booren, dan wierd bij gestraft met eene prop die men hem gedurende verscheidene dagen indenmoodstak waardoor bij belet werd eenig geluid te laten booren en iudien dit eerste middel hem niet tot zwijgen kon brengen, dan geeselde men hem op eene vreesalijke wijze. Dezelfde straf der geeseling wierd opgelegd aan degenen die in hunne koten eenig lawijt maakten of onder elkander krakeel hadden. In dit geval maakte men al de gevangenen van bet zelfde kot soli dair, en allen wierden gegeeseld. Deze kastij ding wierd toegepast aan alle personen zonder onderscheid van geslacht of van ouderdom, zoodanig dat jonge dochters, religieusen en dames van hoogeren stand, geheel ontkleed en onbermbertiglijk geslagen wierden. Dusdanig was de toestand der koten van de Iukwisitie en de wijze op welke de gevangenen er op bet einde der vijftiende eeuw behandeld wierden. Sedert dien hadden er opvolgenbjk eenige verbeteringen in het inwendige der koten plaats maar bet lot der gevangenen is er bijna altijd het zelfde gebleven, en men beeft er eene menigte dezer ongelukkigen zich zei ven zien om het leven brengen om een einde aan hun schrikkelijk lijden te stellen. Anderen, nog veel meer medelij deus weerdig, wierden uit hunne koten gehaald om naar de zaal van het tourment te worden ovorgebracht in die zaal bevonden zich de inkwisiteurs en de beu len, en aldaar onderging iederen beschuldig de, die geweigerd had zich plic.itig te verkla ren, de ondervraging. Eene onderaardscbe grot, welke men langs eene menigte omwtgen binnentrad, was de plaats die bestemd was tot de tortuur; de diepe stilte welke in deze e aal van het tourment heersebte, en bet schrikwekkend toestel van de pijnigingstuigen, zwakskens verlicht door de wijfelende vlam van twee fakkels, moest het hart van den lijder noodzakelijk met eenen doodschen angst bevangen. Nauwelijks was bij voor de inkwisiteurs gekomen, of de beulen, gekleed met eenen langen rok van zwart grof lijnwaad, en het hoofd bedekt met eene kap van dezelfde stof, voorzien van kleine oog- neus-en-mondgaten, namen hem vast, en ont kleedden hem tot op het hemd. De inkwisiteurs, de schijnheiligheid met de wreedheid parende, noodigden het slachtoffer tot het belijden van zijn euveldaad uit, en indien het er in vol harde zijne plichtigheid te loochenen, dan be volen zij dat de tortuur zou worden werkstellig gemaakt op de wijze en gedurende den tijd dat zij hetgeraadzaam zouden oordeelen. Vooraleer men tot de marteling overging, faalden de inkwisiteurs nooit te protesteren dat, in geval van kwetsing, van overlijden of van braak van eenige lidmaten, zulks alleenlijk aan den be tichte kon toegeweten worden. Er bestonden drij manieren op welke de ondervraging wierd toegevoegd de koorde, het water en het vuur. In het eerste geval bond men de handen van den lijder achter den rug vast bij middel van eene koorde door een katrol aan het gewelf vastgemaakt, en de beulen haalden hem zoo hoog op als mogelijk was. Na hem aldus eeni- gen tijd in de hoogte te hebben laten hangen, liet men de koorde eensklaps los, en do onge lukkige viel tot op eenen halven voet afstand van den grond. Deze schrikkelijke schok ver rekte al de lidsluitingen, en de koorde, waar mede de handen waren vastge! onden, drongen somtijds tot op de zenuwen in het vleesch. Deze marteling, welke meer dan eene uur lang duurde, bracht de patient dikmaals tot kracht en beweegloosheid maar het was slechts na dat de geneesheer der Inkwisitie verklaard had dat de "patient niet langer de ondervraging kon uitstaan zonder to sterven, dat de inkwisiteurs hem weder naar het gevang zonden men liet hem ten prooi aan zijne smarten en aan zijne wauhoop tot op het oogenblik dat de Inkwisitie hem eene tweede ondervraging, of liever eene nog schrikkelijkere marteling voorbereidde. Deze tweede ondervraging bestond in de toepassing van het water. De beulen strekten het slachtoffer uit op eene pijnbank, op de wijze van eene goot, gepast om het lichaam van eenen mensch te ontvangen, zonder anderen grond dan eenen stok die er dwars overligt, en op welken het lichaam, achterwaarts over val lende, zich plooit door het effekt van het meka- nismus der bank, en zulk eene ligging neemt dat de voeten zich hooger bevinden dan het hoofd. Uit deze ligging volgt voorts dat de ademhaling uitermate moeielijk wordt, en dat de patient in alle zijne lidmaten de levendigste pijn uitstaat door de persing der koordenwelke tot bloedens toe in het vleesch dringen, zelfs voor dat men gebruik hebbe gemaakt van den Kiezing te Aalst. Ongeveer 700 kiezers, het derde der stemmers, hebben verleden dijnsdag hunne stem aan de liberale kandidaten gegeven. De verhouding tusschen beide par tijen blijft omtreut nagenoeg dezelfde als over 4 jaren. draaistok. Wanneer de patient zich in deze smartelijke positie bevindt, dringen de beulen hem eenen nat gemaakten fijnen linnen doek in de keel het bovendeel van dezen doek bedekt zijne neusgaten vervolgens giet men hem water in den mond en in den neus, en men laat het zelfde zoo traag door den doek filtreren, dat er miustens eene uur tijds verloopen is voor aleer hij eenen liter water heeft doorgezwol gen. Aldus, de patient heeft geenen tusschen- tijd om te ademen alle oogenblikken doet hij geweldige pogingen om het water in te zwelgen, in de hoop van doorgang te geven aan een weinig luchtdoch, daar den natten doek ge plaatst is op eene manier om zulks aller moei- elijkst te maken en dat het water ter zelfder tijd langs de neusgaten langzaam indringt, begrijpt men gemakkelijk hoe zeer de ade- mingswerking, de noodzakelijkste tot het leven, daardoor verhinderd wordt,en hoe schrikkelijk de patient daardoor moest lijden.Ook gebeurde het zeer dikmaals dat, wanneer de ondervra ging geëindigd was, men den doek geheel be bloed uit de keel \an den lijder trok, omdat versoheide aderkens, door de krachtinspannin gen der ongelukkigen, gesprongen waren. Men moet hier nog bijvoegen dat op eiken oogen blik een der beulen den draaistok met eenen krachtigen arm toewrong, waar door de koor den, waarmede de armen en de beenen waren vastgemaakt, tot op de beenderen drongen. Indien de inkwisiteurs door deze tweede marteling geeue bekentenissen konden beko men, dan hadden zij toevlucht tot het vuur. Om deze ondervraging uittevoereu, begonnen de beulen met de handen en de beenen van den patient toetebinden, op zulke wijze dat hij niet konde veranderen van positie alsdan bestre- DENDERGALM de Kerekhove Durieu 855!Geeti strijd 8351 Misonne Noël Chaudron 2974 Drion Deprez 2981 Fagnart 2830 Gillieaux 3135 Giroul 2930 Philippot 3152 Sabatier 3036 Demokraat. Callewaert Jan 217 Tourneur 2705 2516 2588 212 Zegepraal der liberalen. Wij winnen twee zetels. Getal kiezers 2668 1504 Englebienne 1315 Paternoster Scoumanne Thiriart 1428 1416 Anspaoh-Puissant Gigot Waroqué Senateur Paris Joseph 1182 de Caraman-Chimay 1119 1115 Derbaix 1155 1160 Ransceiot 1065 Afzonderlijke lijst. 1130:Losseau 1076 Ballotteering tusschen Gigot, Waroqné, de Cara- man en Derbaix. De liberale senateur en een liberale volksvertegen woordiger zijn gekozen. Getal stemmen 3235 Bara 17951 Heoq Carbonelle 17511 d'Espierres Dereine 18041 Broquet 1789! Liberalen gekozen. 1384 1384 Dupont Fléchet Frère-Orban Ilanssens Magis Neujean Neef-Orban Warnant Jamme Geen strijd Anger-Vincent Baertsoen Callier De Bast Fredericq Lippens Meckelynck Van Loo De klerikaien meerderheid. Cumont De Mont De Windt Rens 3937 3897 3878 3909 3906 3925 3882 3874 Begerem De Hcmptinne De Smet Eeman liévé Herry Van Gleemputte Vercruysse 4414 4381 4400 4385 4367 4356 4388 4348 1496 1519 1603 1533 1520 1509 1475 1534 1515 Bernaeyge Lielmans Snoeck zegepralen m st 400 a 500 stemmen 688! De Saedeleer 1458 655 Verbrugghen 1457 685 Van Wambeke 1420 662; Woeste 1457 619 De Malander 733 Raepsaet 598|Thienpont |J. Kerviin de Lettenhove I 483 D'Andrimont 2036 de Biolley 1799 Grosfils 1920 Goblet 1810 Mallar 19361 Loslever 1820 Peltzer 1936IWilliam del Marmol 1750 Wij winnen 1 zetel. Coyot-Rigo Hall et de Macar Warnant Jos 6071 Ancior-Jamar 593 546 Cartuyvels 607 656IDevaux 625 7041Rigaux 554 848 949 949 DOOR DE Geen strijd Carlier Hardy Houzeau LeBcarts Sainctelette Steurs J. Van Naemen P. Van Raemdonk S. Verwighen L. DeBruyn P. De Kepper G. Vanden Steen 2398 Corbissier 2260 Harmignies 2374 2343 2472 2320 Latteur Defuisseaux, socialistische kandidaat 536 562 549 959 959 979 1637 1571 1633 404 Ghuys Grauls G eenstrijd Geen strijd Getal kiezers 1167. 317 j de Pitteurs-Hiégaerts 801 292|de Corswarem n. 1. Helleputte Tongeren. 816 314 I Meyers I Scheetzen 554 595

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1