MIJN DAGBLAD 5^e Jaar. Nummer 26 (258) Zondas 29 Juni 1890. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, PBIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van bet blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. n Gewone, 15 centiemen j Prijs der Annoncen Reklamen, 75 centiemen Vonnissen op de dei de bladzijde, frank per drukregel. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 28 JUNI. Buitenlandscli politiek ovei'ziclit. DuitschlandKeizer Willem neemt alle gelegenheden waar om te doen zien dat hij zich met de werkerskwestie bezig houdt. Bij zijn verblijf te Essen waar er sedert twee jaar groote en ge vaarlijke werkstakingen plaats grepen, heeft hij eene redevoering aan de werk lieden toegestuurd in dewelke hij ver- klaaide dat het vorstelijk huis van Hohenzollern altijd de belangen der werkende klas ter harte heeft genomen en hij nogmaals die gedragslijn in de maatschappelijke vraagstukken wilde volgen Op het zelfde oogenblik, zegde de socialist Liebknecht in eene meeting te Berlijn, dat de keizerlijke rescripten langs alle kanten werkstakingen voort gebracht hobben waarvan de uitslag- noodlottig geweest is en het leven aan vele ongelukkigen nog moeielijker heeft gemaakt. Die redevoering is zeer toege juicht geworden. De bespreking over het wetsvoorstel dat de getalsterkte van het leger op vredesvoet wil vermeerderen raakt ten einde dit ontwerp zal waarschijnlijk aangenomen worden, daar M. Windt- horst, de leider van het centrum, er zijne uitdrukkelijke en volle toestem ming aan gegeven heeft. Ten einde zich de meerderheid voordeelig te maken, heeft het gouvernement beloofd de ver loven aan de milicianen van hun tweede dienstjaar in groot getal te vermenig vuldigen. Bulgarië. Tot hiertoe is de Prins Ferdinand als opperhoofd van Bulgarië niet erkend. Het gouvernement van Sofia komt eene bedreigende nota aan Turkije te sturen waardoor het de tusschenkomst van het gouvernement, die het opperleenheerschap bezit, drin gend inroept voor de officiëele en alge- meene erkenning van den Prins. Die zaak zou gemakkelijk groote beroerten tusschen de mogendheden kunnen ver oorzaken. Terwijl Engeland, Oostenrijk en Frankrijk dezelve inwilligen verzet Rusland zich tegen die erkenning en zal nooit de bevestiging van den prins van Coburg zonder hare toestemming willen verdragen. Engeland. De toestand van liet ka binet Salisbury vermoeielijkt meer om meer. Het heeft aan de Kamers het intrekken aangekondigd der wetsbepa lingen op de herbergen welke eene buitengewone schadeloosstelling aan de kroeghouders verzekerde, welke door Isidore Albert. die wet verplicht werden af te zien van alle verkoop van sterke dranken. De intrekking van dit wetsontwerp die een van de bijzonderste punten van zijn programma uitmaakte, mag als eene volkomene nederlaag aanzien wor den. Mexico. Het voorloopig gouverne ment van Brazilië heeft een ontwerp van nieuwe Grondwet vervaardigd welke met 15 November aanstaande door de constitueerende vergadering zal besproken worden. Liberalen en Socialisten. De sakristijbladen maken veel ge rucht over de samenwerking welke er tusschen de Gentsche progressisten en de socialisten is ontstaan tot het beko men van 't algemeen stemrecht. Zoo al de liberalen geen socialisten zijn, is het toch zeker dat al de socialis ten liberaal zijn ziedaar het liedje dat onze pilaarbijters op alle toonen zingen en zullen blijvea zingen ten einde eenige vreesachtige burgers van de liberale partij af te trekken Die beweering hoe valsch zij ook weze verwondert ons geenszins wij weten waartoe Basile in staat is vermits IJenderbode laatst nog schrijven dorst zoo niet alle liberalen tot het kanailje behooren, is toch al het kanailje libe raal. Ge ziet dus, lezer, dat is nog andere peper. Hier zouden we nu aan Slinmeken kunnen vragen aan wien Mr Beernaert het te danken heeft dat zijn ministerie nog rechtstaat, zoo niet aan 300 kanail- jes van Gent Vooreerst liegt de pastoorspers met te beweeren dat de liberale partij met de socialisten is samengespannen, daar de vooruitstrevende fractie toch maar een deel der vrijzinnige partij uitmaakt. Ten tweede is het insgelijks niet waar dat de vooruitstrevers zich voor goed met de socialisten hebben versmolten, vermits ze maar overeengekomen zijn van samen te werken tot het bekomen van zeker punten, zoo als het algemeen stemrecht en het wereldlijk en verplich tend onderwijs. Welnu men kan heel ge makkelijk deze punten voorstaan zonder socialist te wezen en wij gelooven dat de klerikale representant Nothomb van ons gedacht is. Wij begrijpen maar niet waarom de klerikale partij zulke 11 hekel tegen het algemeen stemrecht heeft. Het land is met hen, zeggen zij, bijgevolg moet het algemeen stemrecht hunne meerderheid bevestigen. De klerikalen geven zich uit als ver dedigers van het recht en de gelijkheid welnu is liet algemeen stemrecht daar niet de volledigste waarborg van De klerikalen noemen zich de aan hangers van Kristusleer die de voorrech ten der klassen afschaft, alle menschen tot broeders maakt Willen de socialisten ook niet dat de laatsten zooveel rechten hebben als de eersten en dat elkeen voor de wet hier op aarde gelijk zij Wanneer de progressisten met de so cialisten het algemeen stemrecht vragen dan hopen zij daardoor eene vertegen woordiging voor de werkerspartij in de faraer te bekomen. Is dat niet recht vaardig Bewijst zulks dat de progressisten ret gansch programma dër socialistische lartij willen doen zegepralen en door de liberalen aannemen? Volstrekt niet. In Frankrijk, in Duitschland bestaat iet algemeen stemrecht. Men ziet daar zelfs zeer dikwijls dat de klerikale par- ij, ja de aanhangers der ultramontanen le Mun enWinthorst samenspannen met de socialisten, zonder dat eventwel de socialistische partij er als meesteres ge- liedt. Zij heeft er hare gekozenen en dat is maar rechtvaardig. Zoo de katholieken zich tegen de so cialisten vijandig toonen, dan is zulks zuiver komediespel. Er zijn in de waalsche provinciën socialisten genoeg die van de kerk recht naar de volksmeeting gaan en omge keerd, welke bedevaarten doen en met hunnen pastoor zeer bevriend zijn. Wij weten insgelijks dat de regeling- van een minimum dagloon en werktijd door de socialisten zoo krachtig geëischt veel overeenkomende punten heeft met de verordeningen onzer oude neeringen en ambachten, welke de klerikalen zoo gaarne zouden terug invoeren. En zoo er in den laatsten tijd eenige beperkin gen aan de vrijheid van het werk zijn toegebracht, dan zijn deze door de liberalen gestemd geworden. De liberalen eventwel kunnen onmo gelijk gansch het programma van hoe genaamd welke partij totaal verwerpen, zonder te onderzoeken of dit programma geene goede punten bevat. En als we daarin vinden regeling van den arbeid in gevaarlijke nijverheden, bescher ming der kinders, verplichtend onder wijs, verandering der grondwet tot uit breiding van stemrecht, verzekering der werklieden tegen alle voorvallen dan kunnen wij, liberalen, door een gevoel van rechtvaardigheid en gelijk heid gedreven, volkomen als verdedigers van die artikelen optreden, al stonden deze in het programma van het socialis- I. Ten jare 186 was ik negen jaar oud, en begon te begrijpen wat er zoo al gebeurde. Ik woonde te dien tijd buiten do Koizerpoort dicht bij dat huisje met zijne vierkantige pijlers, waar de wachters hunnen intrek namen wan neer de stadspoorten nog bestouden. Nog zie ik de plaais waar ons hutje heeft gestaan, met groene deur en groene luiken. In den zomer scheen er de zon gansch den na middag, en aan het venster der slaapkamer stonden bloempotten, waarop vlinders en bijen zich dikwijls kwamen neerzetten. Eilaas, die schoone tijd is heengesneld. Vader rust thans op het kerkof, en moeder wordt oud en sukkelachtig. Doen wij eenige stappen terug in het kinder leven. Wat was ik gelukkig Moeder en vader beminden mij vurig en lieten mij ter school gaan. Wat verschil tusschen mij en de kinderen van mijnen buurman Op mijnen ouderdom moesten zij reeds naar de fabriek gaan werken. Hoe bleek, mager zagen zij eruit! Om vijf uren, zegde moeder dikwerf tot mij, moeten zij naar het werk. Eenmaal heb ik het.gezien 't was op klaasdag, toen ik reeds om 4 ure uit mijn bed was om speelgoed en lekkernijen in handen te krijgen. Hadden zij maar een braven vader gehad, dan zou hun radnpzalig lot meer draagzaam ge- mus geschreven. Yoor de verwezentlijking dier punten mogen wij vrij en vrank neven de socia listen strijden. Wij moeten geene mas kers aandoen zoo als de klerikalen, die slechts in schijn tegen de socialistische partij is maar onderduims haar aanwak kert, de gevaarlijkste artikelen van haar programma aankleeft en eene maat schappelijke hervorming betracht, niet om het lot der werkende klasse te ver beteren maar om haar betrouwen te winnen en haarte beter onder het juk te brengen. Teekenen des tijds. 1° Wanneer over een paar weken de burger lijke begraving van den burgemeester van Hoei plaats had, dan liet minister De Volder aan de HII. professors van't Atheneum weten dat zij riet verplicht waren in korps deze plechtigheid bij te wonen en hij aan elk afzonderlijk hierin volkomen vrijheid liet. Wij vragen eens of er in tegenovergesteld geval met dezelfde maat zal gemeten worden en zoo ja, of degenen welke zich onthouden zullen, hierover niet het minst verontrust zul len worden 2° De bisschop van Brugge heeft aan al de officieren van 't garnizoen eenen uitnoodigings- brief tot bij "ooning der processie gestuurd. Die uitnoodiging werd aan 't dagorde gebracht enelkeen was verplicht schriftelijk bewijs van derzerver kennisneming te geven. Men laat u geheel en al vrij tegenwoordig of afwezig te zijnMaar M. de bisschop be houdt zich insgelijks het recht u in uwe vorde ringen te hinderen, want Monseigneur staat boven minister Pontus. 3° Klerikale bladen vragen strenge straf voor eenen Antwerpschen officier, welke voor 't Hoogweerdigste slechts aangeslagen heeft in plaats van het de eer der wapens te betoonen. - Wanneer de brandstapels der inkwisitie 4° De genïeenteraad van Meenen heeft ee nen zijner onderwijzers van zijn ambt afgezet omdat hij in eene herberg staande heeft ge houden dat O. L. Vrouw moeder van verschei dene kinderen is geweest. Daaruit ziet ge dat de klerikale moucharde- rij eene olievlek wordt en het fanatismus der- zwarte kliek tot de schandelijkste en onwettig- ste maatregelen durft overgaan. Hetgeen die ambtenaar in het publiek leven heeft gezegd staat duidelijk in de evangelisten te lezen, maar de kerk zegtdat het lezen van den bijbel voor vele menschen gevaarlijk is en daarmee zwijgen, zoo niet d la chaudière Of we ne gank gaan Ons kiesstelsel. Meermalen reeds hebben wij onze lezers de zonderlinge en belachelijke gevolgen aangewezen waartoe ons schoon kiesstelsel met zijne willekeurig afge- teekende omschrijvingen, zijne kreupele verhouding, zijne luimige groepeerin gen en zijne ongelijke verdeelingen ons hee i leidt. De keus van 10 Juni levert aan die bestatigingen eenen nieuwen rekenkun- digen steun op en bewijst dat ons ver tegenwoordigend stelsel, zoo als het toegepast wordt, eene bedriegelijke on waarheid in. In België drukt de parlementaire meerderheid de wil van het kiezerskorps niet uit en duidt slechts eene minder heid van stemmen aan. De rechterzijde, met de 50 stemmen verschil die haar de wetgevende almacht in handen levert, is onbevoegd om zich de uitdrukking der openbare denkwijze te heeten. De cijfers van de groote raadpleging van 10 Juni zijn, te dien opzichte, van eene overtuigende kracht en van eene ontzettende welsprekendheid. Als men de stemmen, door al de kan didaten der beide partijen bekomen in al de arrondissementen, waar er ver kiezing was, optelt, vindt men 69724 stemmen voor de clericalen en 10765Ö voor de liberahm. Dus hebben de cleri calen maar 62 ten honderd der liberale stemmen bekomen. Een beduidend cij fer dat zonder tegenspraak bewijst dat de getalmacht eener partij al verre niet in v rhouding staat met hare kiesmacht. Dit feit doet zich nog beter voor door do volgende berekening De 69724 stemmen geven aan de denkwijze die zij vertegenwoordigen 29 volksverte genwoordigers, terwijl de liberalen met hunne 107650 stemmen slechts 36 af gevaardigden bekomen. Een gekozen liberaal is dus 2990 stemmen waard, terwijl een gekozen clericaal er slechts 2400 tegenwoordigt. Deze cijfers geven de betrekkelijke zedelijke waarde van eiken van de gekozenen der beide par tijen. Acht en zeventig liberale afgevaardig den hebben dezelfde vertegenwoordi gende waarde als 100 clericale afge vaardigden. Onvermijdelijk gevolg de wezen lijke st rkte eener partij is die niet wel ke door de samenstelling der Kamer schijnt.aangewezen te zijn. In de wer king van kiesstelsel is alles onderstel ling, leugen, ongelijkheid en willekeu righeid. Er bestaat tusschen het wettige land en het wezenlijke land eene onmisken- bai-e strijdigheid. De clericalen kunnen zich onze meesters noemen, maar hunne te werkelijke overheersching is fnet recht en met rede niet te verrechtvaar digen. Een gevaar. Hoe meer men over den uitslag der kiezing en den toestand der politieke partijen nadenkt koe gevaarvoller men de toekomst tegemoet ziet. Heeft de liberale partij het getal karer leden in de Kamer zien aangroeien, integendeel jubelen de klerikalen om kunnen zege inVlaan- derens hoofdstad. Wij willen de oorzaak onzer weest zijn. Eilaas hij was aan den drank ver slaafd, en toen de kinderen die, volgens zijn eigen zeggen, nu maar voor kern moesten wer ken, vonden zij dikwijls niets te eten En nog verzweeg kunne moeder veel, om ze niet dieper te bedroeven. Hoe groot zijn de smarten eener moeder wauneerzij verlangt hare kinderen goed op te voeden en er niet in gelukt. Maar zoo kon het niet blijven duren. De huismeester was al te dikwijls zijn geld komen vragen, en telkens had hij niets gekre gen. In het eerste gaf hij uitstel uit mede lijden maar het geduld neemt toch eens een einde, niet waar Er kwam een bevel, dat de arme lieden hunne woning moesten verlaten Ware hij een onmeedoogend man geweest hij zou de weinige meubelen, welke zij no bezaten, hebben doen verkoopen. Hij bepaald er zich enkel bij, hun het huis te doen verlaten. Andere menschen wonen in het huisje. Thans heerschen er orde en vreugde. Waar zijn de vorige bewoners heengetrok ken Niemand weet het. Wij waren in 187 Januari bracht koude en gure dagen meê. Het had gesneeuwd, op sommige plaatsen eenen meter hoog, los ik in mijn dagblad. In een ander nummer vernam ik hoe pe.sonen in het ijs geschoten waren. Hoe onvoorzichtig, zei moeder en ik, ik kieeg schrik van ijs. Door ons dagblad wisten wij zoo van alles wat. Dikwijls heb ik een uurtje aan de deur ge staan, tot ik den verkoopor hoorde roepen Nieuwsblad aan eenen cent Op zekeren dag las ik het volgende Bij het ter pers leggen vernemen wij dat in de omstreken der Brugsckepoort eene vreese- lijke moord op eene vrouw is gepleegd. Men is den dader op het spoor. Nadere bijzonder heden ontbreken, 's Anderdaags wisten wij iets meer. De moordenaar was bij middel van braak in het huis gedrongen om te stelen, hij was door de vrouw betraptom ongestoord den diefstal te kunnen voltrekken had hij haar vermoord. De vermoedens vielen weldra op eenen dronkaard, die van zijne vrouw gescheiden leefde, en in de laatste dagen groote verkwis tingen had gedaan. Hij woonde op eene kleine zolderkamer. Opzoekingsn door het parket gedaan brachten verscheidene voorwerpen aan het licht, die van diefte voortkwamen. Op zijne kleederen heeft men bloedvlekken aangetroffen. De moordenaar was in handen van het ge recht. Eu wie was die man, lezer Mijn vroegere buurman. Wat was er van zijn huisgezin sinds weinige jaren geworden Zijne vrouw was altijd werkzaam gebleven niets viel haar te zwaar. Haar man bleef de onverbeterlijke dronkaard van vroeger. Zoo verwas het dat zijne vrouw niets meer bezat, en gebogen ging onder den last van haren arbeid. Haar zoon Gust was gestorven de fa riek was zijne dood geweest. Ze was einde lijk gedwongen hare woning te verlaten, en met haren zoon, die haar nog overbleef, eene kleine kamer te betrekken. Nu ging het beter. Maar hun geluk was vau korten duur. De beker des onheils was nog niet tot. op den bodem geledigd. De vrouw werd ziek, en was gedwongen naar het gasthuis te gaan. Haar kind verlaten was wel de grootste eilaas de laatste foltering voor beur moederhart. Pieter bracht haar wekelijks een bezoek. Arme jongenGansch de week was hij in de fabriek, en 's zondags, wanneer eenieder rust mocht genieten, ging hij bij zijne zieke moe der. Hoe had het laatste bezoek hem gewond. Moeder, die haren dood voelde naderen, vroeg naar haren echtgenoot. Zij wilde hem voor hare dood nog eens zien, en hem alles vergeven. Was het de vader van haar kind niet Rampzalige vrouw, zij onbewust van de daad haars echtgeuoots. Men troostte haar met de woorden, dat hij gezegd had niet waardig te zijn voor Haar te verschijnen. En zij is gestorven zonder dat zij ooit heeft geweten dat haar man een moordenaar was III. Mei. De bloemen op mijne venster stonden in bloei. En, gezeten naast mijne veelkleurige lievelingen, las ik mijn dagblad i Den 13 dezer zal voor het assisenhof de be ruchte zaak G.... (moordaanslag buiten de Brugschepoort) opgeroepen worden. Onze lezers herinneren zich nog al de bijzon derheden van dit schelmstuk. Vele onzer geburen gingen op den aangedui- den dag naar het verhoor. 'k Had aan moeder gevraagd om na school tijd eens te gaan zien, en het werd mij toege staan. De school was geëindigd. Ik zette het op een loopje, en weldra bevond ik mij aan het ge rechtshof. Toeii ik er binnen trad beefde ik uit al mijne ledematen. Mannen met hare mutsen door kruisten de gangen...' Op eens hoorde ik mij barsch toeroepen Waar gaat gij naar toe 1 Ik was zoodanig aangedaan, dat ik niets kou antwoorden. Als gij groot zijt moogt gij binnen, zeide men mij. Ik moest naar huis; en als moeder vroeg Frans, hebt gij hem gezien, moest ik zeggen dat ik.... te klein was. Morgen, als ik naar de markt ga, zal ik wel binnen kunnen, had moeder erop geantwoord. Het was vrijdag. Moeder ging naar de markt en zij vergezelde mij tot aan de school. En 's middags toen ik weder te huis kwam, ver telde zij wat ze gezien had. Daar bevond hij zich tusschen twee gendar men. Voor hem zaten de gezwoornen, die over zijn lot zouden beslissen. Moeder kende hem haast niet meer. Op vijfjaren tijd was hij zoo veranderd Ook zegde moeder dat de zaak van avond zou aüoopen men was reeds aan de pleidooien. Toen ik 's avonds weer van school kwam wist ik dat hij veroordeeld was tot de doodstraf. Eene maand later werd zijne straf in eeuwigdu- renden dwangaibeid veranderd. IV. Jaren zijn over deze beslissing heengegaan. Niemand zou nooit gewagen Pieter van zijnen vader te spreken. De jongen is maar de twintig ingetreden en is reeds afgemat van werken en lijden, Nooit ziet men hem in eene herberg maar waar men hem 's zondags dikwijls aan treft is op het kerkhof, aan het graf zijner duurbaren. En al bezit hij maar weinig om te leven, toch is hij menschlievend, want hij weet best wat lijden op de wereld is. In mijn dagblad vind ik nog altijd veel nieuws, maar nooit iets dat mij zoozeer heeft getroffen als deze lijdende geschiedenis. EINDE. o DOOE

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1