Vcrschillig nieuws. nederlaag te Gent niet opsporen maar alleen de aandacht vestigen op de nieuwe richting der openbare denkwijze, die meer en meer naar de wijziging van ons kiesstelsel overhelt. In het Walenland heeft men de volksstemming gehad op den naam ran den heer Defuisseaux; te Gent vergaderden in 7 veree igingen duizen den persouen om hunnen wensch tot uitbrei ding van 't kiesrecht te doen hooren; in andere steden zijn dergelijke vergaderingen belegd en het is opmerkenswaardig, dat niet alleen de werkende klasse opspringt tot het bekomen harer rechten, maar dat een groot deel der burgerij zich bij haar heeft aangesloten. De eenen zien er een gevaar, de anderen een redmiddel in. Het klerikalisme, dat maar be staat door en met de geestelijkheid, zal of mag voor de stoffelijke belangen van 't volk niet zorgen wil het blijven bestaan, want eene be- goede, eene welstellende natie duldt geen dwang. De kloosters, die dagelijks talrijker worden, zullen op allerlei wijze vette sommen uit de Staats-en Gemeentekassen weten te putten; zij doen de mededinging aan de nering doende burgers en evenals in de voorgaande eeuw komeu onroerende zoowel a^ roerende goederen in hunne banden. Voeg daarbij sommige ri ken, wier eenig levensdoel is geld en altijd geld bijeen te scha ren en die op den duur hunne politieke over tuiging verliezen zullen, zich bij de klooster partij aansluiten in de hoop door hunne macht de minderen te verpletten en men zal het leger der bezitters hebben. Langzamerhand moet de gegoede, zoowel als de geringe burgerij, die steeds een dijk tegen overheersching was verdwijnen om met de zoogenoemde lagere standen het tweede leger te vormen, dat maar het sein verwacht om tegen het eerste op te rukken. De geschiedenis heeft er ons reeds bewijzen van gegeven, boe bloedig de strijd zijn kon. Dat sommigen onzer partijgenoten, die de lamlendigheid verpersoonlijkten, uit bunnen slaap opstaan en het dreigend gevaar doen wijkeu, door alle viijzinnigen rond hetzelfde vaandel te scharen, waarop in gouden letteren geschreven staat Oorlog aan de doodehanden gelijkheid voor alle burgers. eon ministerie moeten wreken, dan vin den wij dat de waaidigh id van dit mi nisterie in zeer wèardige handen berust. Wij schrijven dit niet Slimmeken, het is uw klerikale konfrater Het Land van Aalst welke u op [waardige wijze deze les voorspelt. Een eervolle zege. Wij lezen in 't Land van Aalst van Klerikale welstand. Brugge. Er volgt uit eene woordenwisse ling die plaats gehad heeft in den gemeenteraad van Brugge op 17 April laatstleden dat erin deze stad 9073 behoeftigen zijn op eene bevol king vai 46,734 inwoners. In deze zoo goede stad waar de heilige stad-, huisvaders zoo wel voor hunne ingezetenen zorgen door ze hun werk te verschaffen op allerhande manier, zieii wij ook dat de bevol king van jaar tot jaar |vermindert In 1888 waren er 206 uitwijkelingen op eene bevolking van 46,734 inwoners. De vermindering was in 1887 van 450op 31 December 1869, telde Brugge 47,608 inwo ners, dus is dit getal in 20 jaar verminderd van 874 inwoners de handel en nijverheid kwijnen er, dus weinig of niets te verdienen voor den werkman terwijl de paters en nonnen in de grootste weelde en luiheid leven. Kortrijk.Sedert de klerikalen aan het bewind zijn, gaat die West-Vlaamsche stad al zoo zeer achteruit als Brugge. Op eene bevolking van 29,287 inwoners wor den er 7,595 aangetroffen dus meer dan het vierde der inwoners die als behoeftigen mo jten ondersteuud worden De kloosterwereld beeft ons \laamsche volk wel diep gedompeld, verarmd en uitgezogen St-Nikolaas. Treft men 9,700 arme menschen aan, die door het bureel moeten ge holpen worden op eene bevolking van slechts 26,000 zielen, dus eenderde, terwijl Verviers slechts 1,648 behoeftige personen telt op 46,734 inwoners. Aalst. Docli wie in ons verkwezeld en verarmd Vlaanderland de kroon spant is buiten kijf onze goede stad van Aalst. Op eene bevolking van 23,893 zielen telt ken. Met deze handelwijze te volgen, trekt men het grootste nut uit, al de voederplanten die door alle kruidetende dieren graag worden opgezocht, en boter, melk en vet nemen in hoedanigheid en hoeveelheid toe, wanneer zij edematig worden toegediend. {Wordt voortgezet.)t Verplichtende verzekering van het vee. Een talrijke vergadering van afgeveerdigden der verschillende provincieraden heeft verleden lie week plaats gehad in het ministerie van landbouw, nijverheid en openbare werken, om het vraagpunt van de verplichtende verzeke ring van het vee te onderzoeken. Minister De Bruyn heeft in de Kamer ver klaard dat hij deze instelling in net land hoopt in te richten, al moest het Staatsbestuur dezel ve rechtstreeks onder zijne bescherming nemen doch de minister zou liever zien dat elke provincie op zich zelf en bijzonder geld- fonds daarvoor instelde. Landbouwklassen voor soldaten. Generaal Pontus, minister van Oorlog, heeft eeu besluit geteekend, bijwelk landbouwlessep voorde soldaten te Antwerpen, Luik, Namen, Dendermonde en het kamp van Beverloo, twee maal per week zullen gegeven worden, te reke van heden tot het einde van September op voorwaarde nogtans dat er zich ten minste vijftien soldaten vrijwillig laten inschrijven om ze te volgen. Een proefveld zal te dien einde door do zor gen der geniebevelhebbers ter beschikking gesteld worden van den leeraar van landbouw kunde en van zijne leerlingen. Tentoonstelling van Schoone Kunsten TE AALST. Eene Tentoonstelling van werken van Aal- stersche kunstschilders en liefhebbers zal plaats hebben van Zondag 6 tot Maandag 14 Juli aan staande, op het Stadhuis, Militiezaal, ten voordeele van den Arme der stad. De inkomprijs is vastgesteld op fr. 0.50 Den Zondag 13 en Maandag 14 op 0.20 De tentoonstelling zal open zijn van 10 ure 's morgens tot 6 ure 's avonds. De rondhaliug van 23 Juni 1. 1. tijdens het muziekfeest der Vrije Brandweer ten voordeele van Benedikt Callebaut beeft de som van fr. 141.13 opgebracht. De kosten van plakbrieven, enz., beloopende tot fr. 61.40 zijn door de Voorzieningskas des korps als gifte der Pompiers gedragen. Wij sturen onze hartelijkste dankbetuigingen aan de drukpers en de Aelstersehe bevolking voor hunne ieverige medewerking tot die lief dadigheid. Namens bet Bestuur De Bevelhebber, De Sergeant-MajoorPol. DE PAEl'E. Val. DE VYLDER. nen vaststellen. Men weet niet juist de oorza ken die tot het verschrikkelijk drama hebben aanleiding gegeven. De echtgenooten Delor hadden dikwijls hevige twisten. De man was zeer jaloersch en beschuldigde zijne vrouw van overspel. Doch die zoogezegde minnaar was reeds sinds twee maanden dood, en de geburen hou den staan datmev. Delor onberispelijk was van gedrag en zeer goed voor haren man. Deze bad haar dikwijls met den dood be dreigd. Het parket is spoedig ter plaatse gekomen, vertegenwoordigd door den substituut M. Mi- chielsen. Andere bijzonderheden. De echtgenooten Delor woonden alleen in bet buis waar de mis daad beeft plaats gehad, met een 14jarig nichtje dat bij ben verblijft en in school was. twee De moord is gepleegd in oenen gan van liet magazijn naar de van zondag 22 Juni 1.1. Hoe lang zal 't nog duren dat 200 Gentsche twijfelaars, mannen zonder overtuiging die heden voor de katlio- lieken, morgen voor de liberalen stem- men, het lot zullen in handen hebben van gansch het land Dat is een afschuwelijk onrecht, en v dat alles van zulke mannen afhangt x dat gaat alle domheid te boven. Ziedaar, beste lezer, wat wij in het klerikaalste weekblad van v laanderland aantreffen, in een blad uitsluitelijk door pastoors, sakristijgasten en pilaarbijters opgesteld. Hadden wij niet gelijk, geen volko men gelijk van na de kiezing van 10 Juni te schrijven Het kiezerskorps van Gent heeft noch dees noch geen politiek goed-of afge keurd het is te Gent niet anders geweest dan eene verkooping van stemmen. Het ministerie Beernaert heeft daar geenszins gezegepraald maar wel de god geld. 200 twijfelaars, 200 mannen zon der overtuiging schrijft het Land heb ben het ministerie gered. Want zonder dat lag het den dieperik in en was het om zeep. En Denderbode jubelt in zijn nummer van 14 Juni, dus daags na de kiezing: De kiezing van gisteren dijnsdag is weer een dag van schitterende over- x winningen voor de katholieke partij geweest. Al de logen en lastertaal die n de liberalen uitbraakten, al de zoo x vuige als venijnige listen en kuiperijen ,j die zij in 't werk legden om de eei en x de faam vau onze deftige katholieke x ministers te krenken, is te vergeefs n gebleven en het Vlaamsche katholie- x ke kiezerskorps heeft ze er waardig- x lijk over gewroken, x Welnu, gebuur, vergelijk dit lofarti kel met dat van het Land en oordeel dan. Het bestaan van 't ministerie hing af men er niet minder dan 9,030 behoeftigen welke op het armenboek zijn ingeschreven of bijna 40 per honderd. Zoo wij nog eenige jaren met een klerikaal bestuur geplaagd zijn dat slechts werkt om ailen handel en welvaart in onze stad te doodeu, indien men bet geld maar zonder op houden naar kerken en kloosters blijft trekken, dan vreezen wij dat weldra de helft onzer bevolking tot het Weldadigheidsbureel zijnen toevlucht zal moeten nemen. Leven de kloostersLeven de Ze maken van ons'Vlaanderen een kerkhof der levendenen een groot klooster der nietsdoeners. Besluiten en Benoemingen. De beer C. L. Heremans, thans ontvanger der registratie en domeinen te Aalst, is bij ko ninklijk besluit van 23 dezer benoemd tot ont vanger der rechterlijke acten te Antwerpen. De heer F. Rens is notaris te Geer rardber- gen benoemd, in ver ra nging van zijnen vader, ontslaggever. Het Uitvoerend Comiteit van den libera len Bond laat weten dat er eene werk beurs gesticht is, en dat de liberale werk lieden zonder werk zich bij het bestuur van den Bond mogen aanbieden, hetwelk alle vrijdagen van 81/2 tot 10 ure 's avonds in de Graaf van Egmontgroote markt zetelt, en waar hun de noodige inlichtin gen tot bekomen van werk zullen gegeven worden. Daarom klerikale gemeentebesturen Rechterlijke kronijk. Assisenhof van Antwerpen. Zaak Janssens. -- Moord op het Kiel. Deze zaak is woensd. g voor het assi senhof afgeloopen. Men weet dat Janssens, die een beul voor zijne vrouw was, haar teu slotte vermoordde. Voor opschriften uwer brieven, faktu- ren, circulairen, enz. gebruikt geen ander pa pier dan Royal Lyon. Tekoopbij alle papierhandelaars. Denderleeuw. Een erg ongeluk is donderdag in de nabijheid der statie van Dil- beek voorgevallen. Sedert eenigen tijd vernieuwt men de baan tusschen Denderleeuw en Laeken. Donderdag morgend waren de werklieden bezig de oude ijzeren plakken weg te nemen, welke de billen bedekken een der werklieden bad, om spoedi ger te gaan, verscheidene dier plakken op de spoorstaven der naburige lijn geplaatst. Eensklaps kwam een exprestrein met volle snelheid in de richting van Denderleeuw afge- stoomd, de werklieden verwijderden zich maar de steenverdrijver der locomotief slingerde de vau de kiezing van Gerit aan wie ii heeft Beernaei t-Pourbaix dan zijn por tefeuille te danken Aan 200 twijfelaars, aan 200 mannen zonder overtuiging. De eer van Beernaert-Pourbaix moest gewroken tvorden. 200 krawatten al zoo slecht als Pourbaixzelf hebben dit proper werk verricht. En dat noemt Denderbode een dag van schitterende overwinningen. Geklopt te Doornik, Bergen, Charle roi, Soignies, Verviers, Hoei, Thuin, hunne meerderheid va 54 op 50 ge bracht en slechts meester blijvende door de stemomkooping van 200 onwaardige kiezers, dat mogen de klerikalen wel eene schitterende overwinning heeten. Wie het ministerie recht houdt zijn bijgevolg 200 judassen van Gent. Een handvol goudstukken beslist aldus over bet. bestuur van 't land. Wij wenschen Denderbode met zulkeu eervoilen zege proficiat. Als zulke waardige kiezers waardiglijk Landbouw. Tentoonstelling' van Landbouwproduk- ten, Melkerij en Landbouvvhalam, welke den 7, 8; 9 en 10 September te Herzele met tus- scbenkomst der gemeente zal plaats hebben. De Maatschappij van Land-Ilovingbouw- en Kruidkunde vau bet arrondissement Aalst, sedert 1848 gevestigd, komt bet programma der bovengemelde tentoonstelling af te kon digen. Deze tentoonstelling, volgens nieuwe en prac- tische stellingen ingericht, zal geene bloote maar eene nuttige uitzetting zijn van al wat de landbouw vereisebt tot zijne heropbeuring met eene pronk- maar eene studiezaal voor al wie den vooruitgang behertigt en zijne belan gen nagaat. Een kijkje rond ons. (vervolg.) De waarde vermindering van bet groen voedernamate bet van zijne volwas3ing nadert, is een huishoudkundig begrip dat in ai de landbouwwerken, die aan de hoogte der weten schap staan, aangestipt is, is ongelukkiglijk bij den landman nog zeer weinig gekend, ook, daar door alleen ondergaat jaarlijks den land bouw een verlies in voedzame stoffen die mil- lioenen franken bedraagt, en niet weinig bij draagt om bij de dieren onlsteltemssen te wege te brengen, die ook al loodzwaar op de open bare fortuin drukken. 't Is niet alleenlijk bij bet gras, bij de hooiïng dat men die onachtzaamheid opmerkt, maar zij bestaat overal waar het op beesten- roeder aankomt. De landbouwer weet bij on- deivinding dat de klaversoorten des te meer baat en vet opleveren hoe jonger zij aan de dieren worden toegediend, en dat van bet oogenblik dat de bloem bij de klaver zich ver openbaart, der zeiver voederwaarde begint te verminderen en zoodanig zakt dat zij nog slechts de halve baat doen bekomenen hoe lang worden zij niet de beesten voorgelegd ziet men niet schier alom dat zij als de stengels reeds heel houtachtig zijn geworden, nog tot voeder moeten verstrekken. Ook jaarlijks is bet bet oogenblik waar de beesten het miuste oordeel aan de hand zetten en er tallooze gevallen van gerandheidsontstelte dssen en ver- stooringen in het gestel der spijsverteeringen ontstaan. Waarom geen oor geleend aan de voorscbrijvingen uitgaande van wijze en lang durige proefnemingen die de grootste yoordee- len opleveren eu groote verliezen oi schade voorkomen. Is bet niet bekend dat de voeders gemaaid, gesneden op bet oogeublik dat zij de meeste voedzame stoffen bezitten, en ingekuild, zoodanig g« dekt of gedrukt dat zij aan den in vloed van de lucht onttrokken zijn, zich met al hunne voedvermogens tijd en tijd kunnen bewaren, en zelfs, bij de zekere gisting waarvan zij het voorwerp word n gedurende de inkui ling, voedzamer worden, om dat zekere len. die bard geworden zijn, vermurgen tot in suiker toe veranderen. Zijn er geene gemeentens in het arrondissement Aalst, waar nieuwsgierige opzoekers dit eerst in 't klein beproefden, en die dit stelsel van benuttiging en vermeerdering der verteerbaarheid van zeker voeder, bi/ hen hebben ingeburgerd, en er weinige veehouders nog zijn die bet niet in hun vak als de schoonste en voordeeligste uit vinding dezer eeuw aanschouwen en alle dagen 1 er meer en meer de goede vruchten van pluk- De jurij heeft hem schuldig verklaard. Hij werd tot levenslangen dwangar- I plakken met ongeloofelijke kracht in alle rich- beid veroordeeld. Hooger Militaire Hof. Misdaad te Temsche. Den 7 Mei werd, een deserteur van het 6e linie,de genaamde Louis Janssens, door den krijgsraad van Antwerpen ter dood veroordeeld, voor moord op schip per Bal,die met zijne schuit op de reede van Temsche ten anker lag. Thans verschijnt de veroordeelde in beroep voor het hooger militaire hof. Hoelang Victorien Vande Weghe. dee- en Werkmanskring Vooruitgang door 't Werk. De leden van den Kring, welke de reis naar Charleroi mede doen, worden dringend ver zocht, den Zondag 6 Juli, daags voor de reis, te vergaderen in bet lokaal Concordia om 5 ure namiddag. De Eereleden, die verlangen mede op reis te gaan, gelieven zoo spoedig mogelijk hunne aanvraag te sturen aan den Voorzitter Em. MEERT. tingen. Drie werkliedeu werden geraakt en erg gekwetst. Een hunner heelt bet rechterbeen gebrokon, men zal bet moeten afzetten eene tweede beeft eene gapende wonde, verscheidene centimeters diep, aan bet hoofd en een derde beett twee teenen van den voet verloren. Nu nog kan men zich niet verklaren boe dat de trein niet ontriggelde dat ware eene ver- chrikkelijke ramp geweest, de trein was opge propt met reizigers. Huis Firmin Mignot, Brussel. Be richt aan buisvrouwen, naaisters, kleermaak sters, enz. 7000 uitstekende Howe ma- chienen, oud model, de schoonste gepeerlde steek makende, per occasie te koop, bet Nr 1 met doos 100 fr. en het Nr 2 met doos 120 fr., betaalbaar 10 fr. per maand. Weigert alle namaaksel het ware uw geld nutteloos verteerd. Jemelle (Namen), 28 juli 1889. Daar ik reeds lang aan maagpijn en hertkloppingen leed, heb ik de Zwitsersche Pillen Hertzog genomen eene enkele doos aan 1 fr. 50 beeft mij voluit genezen. (Handteeken gewettigd.) Mw. Wautrèche. Brussel. Vreeselijke moord en zelf moord. Een verschrikkelijk drama beeft Maandag namiddag rond 3 ure in de Rolle- beekstraat plaats gehad. In n1' 20 dezer straat wonen de echtgenooten Delor. De man is zadelmaker van beroep, en in de buurt gekend als zeer oploopend en valsch van karakter. Daarenboven zeer weerhoudend deelde bij nooit aan iemand zijne gevoelens mede. Maandag middag was bij volgens zijne ge woonte met verschillende vrienden een druppel gaan drinken in eene herberg van den Grooten Zavel. Niemand veronderstelde toen welk af grijselijk drama er ging gebeuren. Rond 3 ure is Delor thuis gekomen om te eten. Het is zeer moeielijk het tooneel der mis daad nauwkeurig te kennen, daar er geene getuigen zijn geweest. Waarschijnlijk is er een twist ontstaan omdat het eten niet meer gereed op tafel stond, daar zij de gewoonte hadden om 12 ure het noenmaal te nemen. Dan beeft Delor in een oogenblik van opbrui- scheftde woede een revolver gegrepen die onder zijn bereik lag eu beeft hem op zijne vrouw ge richt. Delor beeft drij schoten gelost op de onge lukkige, waarvan twee haar in bet midden van den rug zijn gedrongen. Dan heeft bij het wapen op zijn slaap geplaatst en zich een ko gel door de hersens gejaagd. De dood moet voor beiden oogenblikkelijk geweest zijn. Niemand in de buurt bad de losbrandingen gehoord. Een handelsreiziger bood zich rond 3 1/2 ure in den winkel aan om zijne waar aan te bevelen. Hij sloeg verscheidene keeren op den toog, maar niemand antwoordde. Na eenige oogenblikken wacbtens ging hij in de plaats achter den winkel. Daar trof hem hem een vre6selijk schouwspel. De lijken der echtgenooten Delor lagen naast een op den grond, midden in eenen grooten plas bloed. De vrouw lag met liet aangezicht tegen den grond en de man neven haar op zijnen rug. De handelsreiziger liep aanstonds gelijk een zinnelooze naar de eerste afdeeling. De politiecommisaris M. Desmet, met den adjuckt M. Courtois, begaven zich onmidde- lijk ter plaatse om de vereischte bestatigingen te doen. De geneesheer Derechter, in allerhaast ont boden beeft slechts den dood (van beiden kun- meters breed, die keuken leidt. Een kogel die Verloren is gevlogen boven bet hoofd van bet slachtoffer had eene kalklaag van den muur doen vallen De twee lij iren lagen naast eenen de revol ver tusschen de beeuen van den man. In de keuken was er niet de minste wanorde te bespeuren. Op de tafel lag eene serge en daarop een halfgestrekcn blauwen voorschoot Het ijzer was nog warm, hetgeene bewijst dat het drama korts na drie ure moet hebben plaats gehad. Naast de tafel bevond zich eene mand met liunen, en langs den muur, vier stoe len waarop het nieuw gestreken linnen was ge legd. Geheel den maandag avond heeft er eene talrijke volksmeuigte zich in do Rollebeek- straat verdrongen. Rond 8 ure zijn de twee lij ken naar St-Pietersgasthuis overgebracht,waar de dubbele lijkschouwing heeft plaats gehad. Donderdag nacht rond 11 1/2 ure kwam de meid van M. N..., uit de Steenstraat, te Brussel, M. Rosseel verwittigen dat er dieven op den zolder waren. Met niet minder dan acht agenten en een officier van politie begaf men zich naar de aangeduide woning. Men luisterde aandachtig toe; ja er waren dieven aan het breken, dit hoorde men duide lijk. In naam der wet, doet open sprak plechtig de officier... Geen antwoordhet gerucht houdt op. Men neemt alle voorzorgen om de ontvluch ting onmogelijk te maken de uitwegen zijn afgespard, het dak is bespied. Dan wordt de deur ingestooten en gansch het leger politie beambten bevindt zich voor eene... kat. Men ziet van hier het gezicht van den poli tieofficier. Eene vrouw, wonende in de Cité Van Mons, Miniemenstraat, te Brussel, had onge veer twee maanden geledeD haren broeder, Jozef Dufresne, 53 jaar, blikslagersgast, opge nomen. De ongelukkige werkman verkeerde in de diepste ellende hij had geen werk en zijne vrouw had hem verlaten. Sedert dan was Dufresne zwaarmoedig en verscheidene keeren reeds had hij gepoogd zich te zelfmoorden, doch telkens werd hij in zijne wanhopige pogingen belet door zijne zuster. Dinsdag morgend, omtrent 8 ure, maakte hij gebruik van de afwezigheid zijner zuster, die naar de markt gegaan was, om zich in den kelder aan eenen haak op te hangen. Toen zijne zuster terug thuis kwam, had Jozef Dufresne opgehouden te leven. Op de binnenplaats van 't ministerie van oorlog werden zaterdag morgen, in tegenwoor digheid van generaal Pontus, minister van oorlog, zijne aides de-camp, kolonel Bocquet, bestuurder van 't kabinet des ministers gene raal Strauch, majoor Van Sprang, majoor llellebaudt, en verder eeu dertigtal officieren, proefnemingen gedaan mat het poeder zon der rook. M. de kapitein Cuvelier heeft een twaalfta* losse kardoezen met rookloos poeder gevuld, op een doel afgeschoten. Niet :1e minste rook werd bestatigd. Er werd verder nog waargenomen dat de knal van het rookloos poeder veel min der hevig is dan met het tot hiertoe gebruikte poeder. Over het geheel der proefnemingen waren de aanwezige officieren zeer tevreden. Op den rand van eenen put. Een voor val dat de droevigste gevolgen kon hebben, had vrijdag in eenen leegen grond plaats, nabij den Waterlooschensteenweg, Brussel. Een voerman, die met zijn kar over dien grond kwam gereden, zag niet dat een put van 40 meters meters diepte open lag. Het paard schoof uit en viel er in doch daar het dier lan ger is dan de diameter van den put, bleef het hangen, tevens vastgehouden door de riemen waarmee het in de kar was gespannen. De voerman hing aan de manen van het paard en zou, indien hij los liet, tusschen dit leste en den rand van den put in de diepte val len. Hij ontsnapte als bij mirakel aan den dood. De redding van het paard duurde verschei dene uren. Weer te been gebracht stond het arme dier te beven, zoodat men het moest on- dusteuuen opdat het niet vallen zou. De voerman was ook meer dood daD levend van schrik. Een geneesheer bracht hem tot het bewustzijn terug en verbond zijne wonden, waarna hij hem naar zijne woning deed terug brengen.) Moord op eenen kleinen jongen Een jonge knaap te Watreloo wonende bij vreemde menschen, reed alle morgenden uit met een karke, geladen met pakken tabak, die'hij in de naburige gemeenten ging verkoopen. De jongen was gewoonlijk vergezeld van een poe delhondje. Vrijdag avond kwam de jongen niet thuis, en omtrent 11 ure 's nachts keerde het hondje al leen terug en hield niet op met blaffen. De gen darmerie werd van die verdwijning verwittigd, en begon aanstonds ieverige opzoekingen. Dinsdag namiddag vonden twee gendarmen, op ronde in eene gemeente van den omtrek, in een korenveld een karke, waarvan de beschrij ving over een kwam met die van den jongen. Zij zochten verder en vonden den knaap dood liggen te midden van het koren. Het gelaat was schrikkelijk verwrongen. De arme knaap was verworgd en moet vreeselijk geleden hebben. De misdaad is zonder twijtel gepleegd door verscheidene personen, met het O ill Himq iaHpti WfirflfiTl PPrfl.a.kt, fin Hoelang nog blijft het duren, Dat woordenstrijden, pennevuren Voor de taal Zoolang de Vlaming onverschillig Aan dolle dweeperij, gewillig De vlag blijft strijken voor den Waal Hoelang, op Vlaandrens erven, Wil men doen kwijnen en versterven Onze taal Zoolang alleen van Maas tot Schelde De spraak niet klinkt van Artevelde Op rechterstoel, raadhuiszaal J Hoelang zal 't rot der dwazen Gebieden, spotten, schimpen, razen Op de taal Zoolang, verslaaid, de kiezersbende Blijft mannen naar de Kamers zenden, Die knikkebollen met den Waal Hoelang blijft men versmachten Ons billijk recht, ons diepe klachten Voor de taal Zoolang ons volk zijne eigenwaarde, Zijn roem, dien 't eenwen door vergaarde, Verzaakt voor vreemde pronk en praal 1 Hoelang, vooruitgang, wijkt gij Van onze gouwen, en gelijkt gij 't Lot der taal Zoolang m' in volk de zelfgedachte Des vrijen geestes blijft verkrachten En buigen wil voor kerkgeemaal O, Vlaandren, uw verleden, Zoo machtig eens door kunst en zeden, Door de taal, Zou voor do toekomst waarborg moetan... Hoelang thans eer die zon te groeten, Die Vlaandrens grootheid weer b 'Straal X

De Dendergalm | 1890 | | pagina 2