DE ZILVERMIJN. 5de Jaar. Zondag 15 Juli 1890. Abonnementsprijs voorop betaalbaar. Prijs der AnnoncenReklam6n, 76 oentiemen per drukregel. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER: 10 CENTIEMEN. aaisifi Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buitenvoor de stad, ten kantore van het 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. blad, HET ARRONDISSEMENT AALST. n Gewone, 15 centiemen Vonnissen op de dei de bladzijde, 1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 12 JULI. Buitenlaiidsch politiële overzicht. Luxemburg. In eene kiezing voor cle Kamer van Volksvertegenwoordigers is M. Brasseur, liberaal, gekozen, tegen M. Servais, welke zich door de geeste lijkheid had laten ondersteunen. Duitscliland. Gansch de staatkunde ligt voor den oogenblikin wederzijdsche vergoedingen besloten. Engeland heeft Helgoland aan Duitschland afgestaan om er Zanzibar van te verkrijgen. Italië om het Britsch politiek te ondersteunen in de Middellandsche Zee en in de vallei van den Nijl, is vrij van te handelen na goeddunken op de kusten van den Tigré en op de kust van Somalis. Engeland. Er is in Londen eene werkstaking van zonderlingen aard ont staan. De politiemannen hebben eene ver mindering van dienst en eene vermeer dering van jaarwedde gevraagd als ook waarborgingen voor hetgeen hunne stoffelijke belangen betreft op het einde van hunnen diensttijd. Sir Edward Bradford, overste van de politie te Londen, heeft de aanstokers afgeschaft dit heeft echter de oproer lingen niet afgeschrikt, integendeel de groote massa van de verdedigers der goede orde heeft haren dienst gewei gerd en zich in opstand tegen hare over sten gesteld. Zij is handgemeen gewor den met het 'gepeupel en de tusschen- komst van het leger is noodzakelijk geworden om de rust weder te herstel len. Bulgarië. Volgens men uit Belgra do meldt werden op de muren van Sofia proclamaties uitgeplakt, welke de be volking aanzetten om majoor Panitza te wreken. Ten gevolge dezer plakschrif ten werden er talrijke aanhoudigen ge daan. De schrik is groot in gansch den Staat. Om de gunst des volks te winnen zegt men, dat Stambouloff er aan denkt Bulgarië als een onalhankelijke Staat uit te roepen. Het schijnt ook dat prins Ferdinand naar Sofia niet meer terug zou keeren. Spanje. Het liberaal ministerie Sagasta is gevallen en vervangen door een conseivatief kabinet, voorgezeten door M. Canovas. Deze laatste heeft aangekondigd dat hij zoo liberaal zal zijn als het hem mogelijk zal wezen, en rechtzinnig de hervormingen onlangs gestemd zal in werking stellen. Noch tans zal het voorzichtig zijn af te wach ten hoe hij zal handelen. Het verleden van M. Canovas laat niet toe van hem veel gematigdheid te verwachten. De vertegenwoordiging der minderheden. In het arrondissement Gent zijn er 4000 liberale kiezers en 4500 katholie ke kiezers. Deze worden door acht afgevaardig den vertegenwoordigd, terwijl gene van alle vertegenwoordiging afgezet zijn. Is dit rechtvaardig Is dit verstandig? Is het billijk en redelijk dat 4000 stemmen in zekere arrondissementen geene vertegenwoordigende macht heb ben, terwijl het in andere voldoende is vier honderd stemmen te hebben om af gevaardigde te wezen De heer .Helleputte werd te Maaseik met 380 stemmen gekozen. Die vergelijking verraadt eenen toe stand die onrechtmatig is en geen even wicht bezit, en ons vertegenwoordigend stelsel beschuldigt een verdichtsel en eene leugen te zijn. Hiervoor bestaat er een dubbel genees middel namelijk de verdeeling der kies omschrijvingen en de vertegenwoordi ging der minderheden. De Brusselsche kiezer moet hetzelfde kieskwotient vertegenwoordigen als de Bastenaaksche. Daarbij moet elke aanzienlijke min derheid ook hare stem kunnen verhef fen. In een arrondissement waar de kies- krachten elkander opwegen, kan het voorvallen dat de zegepralende lijst maar met eene geringe meerderheid doorkomt. Als men de minderheid hier teenemaal opoffert, is dit niet het leeu wendeel geven aan de kansen der stem ming, is dit de uitkoopingniet aanmoe digen en tot de ontaarding onzer kies- zeden helpen Indien de beide partijen van eene ver tegenwoordiging verzekerd waren, die gepast en streng in verhouding met hunne belangrijkheid is, zou men ze dan, om eenige stemmen te winnen, hunnen toevlucht zien nemen tot die vernederende verzoekingen, tot die on beschaamde kwellingen, tot die schan delijke stemafkoopingen die ons kiesstel sel onteeren Gelijk het thans gaat, en met de in richting welke wij gaarne zouden zien verdwijnen, hangt het lot des vader lands at van vier of vijf honderd vlot tende kiezers zonder persoonlijke over tuigingen, die zich dan eens rechts dan eens links wenden, volgens de ingevin gen van het persoonlijk belang of de luim waarmede ze in het oogenblik be- hebt zijn. Het is het winnen van die vier of vijf honderd stemmen dat heden al de pogin gen onzer politiekers ten doel hebben. En het aanbelang van het inzet is zoo groot dat het al de gewetensbezwaren over de keus der middelen tot zwijgen brengt. Is het nfft noodig dat men een einde aan dergelijk stelsel brenge en er einde lijk aan denke om de ware vertegen woordiging der kiesmassas in te richten? Reeds over lang zegde Stuart Mill Zonder de vertegenwoordiging der minderheden, is er geene gelijkheid in het gouvernement, maar wel onge- lijkheiden voorrecht. Zonder haar, >i is er geene volksheerschappij moge- lijk. Wanneer zal dus deze waarheid van de hoogten der bespiegeling nederdalen om in het gebied der levende wetgeving te treden Het rechtzinnig, ernstig te willen ware voldoende maar zal men het wil len 2. Een verhaal uit Mexiko- Natuurlijk baarde het aan deze heeren meer genoegen hunnen vriend deze tijding spottend medetedeelen, dan aan hem ze te ontvangen, en don Vincente begon zich reeds geweldig te ergeren over zijn verzuim en deszelfs gevolgen, toen hem plotselings te binnen schoot dat juist het voorval, dat hem de wandelplaats had doen verzuimen, hem een voortreffelijk voorwendsel verschafte, donna Catalina den volgenden mor- gend te bezoeken, en haren raad, zoowel als de bemiddeling of voorspraak van haren vader, voor den armen Indiaan te verzoeken. Hij wist dat de graaf de Loyzaga zeer veel invloed had bij den onder-koning den markies de Mendoza, die destijds het bewind over Mexiko voerde. Deze gelukkige inval gat dan ook don Vincente zijne vrolijkheid en zijne tegenwoordigheid van geest in zoo verre terug, dat bij de stekelach tige en geestige toespellingen zijner vrienden op even schertsenden toon kon beantwoorden, en met hen in den besten luim naar huis reed. Vicomte Aldame was de afstammeling van een gelukkig medegezel van Cortez, die aan zijne nakomelingen groote bezittingen in het land, hetwelk hij had helpen veroveren, had nagelaten. DonVincente's vader had nog onder de rijkste grondeigenaars van nieuw Spanje behoord, en dat in een tijd waarin onder den adel van dit De wet op het vaderschap. De verleide en bedrogene meisjes zullen jube len Men heeft in de Kamers een wetsontwerp neergelegd, waarbij het opzoeken van den vader toegelaten wordt. Men zal het vaderschap voortaan door alle mogelijke middelen mogen bewijzen. Dit is eene meuschlievende wet, die door iedereen zal goedgekeurd worden. De hartelooze kerels, die soms eene vrouw verlaten met verscheidene kinderen en dan met eene andere trouwenzullen door de wet kunnen gestraft worden. Ook de verleiders, viveurs en meisjesbedrie gers, mogen voortaan op hunne hoede zijn, want de wet zal hen rekenschap vragen over huu losbandig gedrag. Het opzoeken en naspeuren van bet vader schap, zal ook aanleiding geven, dat niet meer zoovele ongelukkige jonge moeders hunne wichtjes zullen vermoorden. Deze wet wordt ook volledigd door de fami lievaders te straffen en hunne kinderen te ont nemen, wanneer ze deze zouden verwaarloozen en mishandelen. Wanneer vaders tegenover hun kroost hunne plichten niet vervullen, kan de nieuwe wet hun als vervallene vaders verklaren. Zulke wetten moesten reeds sedert lang in voege zijn. Vrijheid en gelijkheid voor allen Gelijkheid voor de wet gelijkheid voor het bekomen der openbare plaat sen. Dat beloven de clericalen wel daags land zich de rijkste bijzondere personen dei- wereld bevonden. Maar zucht tot praal en speelwoede die twee hoofdondeugdeu van dit landhadden zijn vermogen zeer vermin derd, en een enkelen nacht, dien de oude Aldame te San-Agostinoaan de speeltafel door bracht, had ham zes of zeven van zijne land goederen gekost. Den volgenden morgend had men hem dood gevonden, met de pistool nog in de hand, waarmede hij een einde aan zijn leveu had gemaakt, als een slachtoffer van de heil- looze speelwoede. Het ongelukkig einde van den vader was althans voor den zoon een waarschuwend voor beeld dat hem voor deze hatelijke ondeugd bewaarde, en inderdaad had don Vincente van dien tijd af, dus van zijn vijftiende jaar, zich van alle hazardspel onthouden. De inkomsten van een enkel plantaadje, die hem nog overge bleven was, waren voldoende om hem deftig en bezorgd te doen leven, zoowel in de hoofdstad als op zijn landgoed, die hij beide, naar Mexi- kaansch, gebruik bewoonde. Het toeval wilde dat het landgoed van een graaf de Loyzaga op zulk een kleinen afstand van dat van don Vicente verwijderd lag, dat zij in deze weinig bevolkte streek voor buren kon den doorgaan, namelijk op vijf of zes mijlen. Iieeds uit hoofde van deze nabuurschap bad hij bijkans recht zich als eon huisvriend te be schouwen, en daar de graaf bovendien een vriend van zijn overleden vader was geweest, reed don Vicente somwijlen naar zijnen buur man, om dezen een bezoek te geven. Toen hij ouder werd en beter in staat om de lessen der wijsheid en ervaring te schatten, die de lippen van den ouden graaf overstroomden, werd de laatste geheel aan zijne bezoeken ge woon, en vond deze van den kant van een weetgierig jong mensch, die op het punt staat de wereld in te treden, zeer natuurlijk. Hier voor de kiezingen, maar dat is enkel boerenbedrog en burgerfopperij. Kanaillievolk van liberalen, roept de godvruchtige Bien Public uit, gij moet niet peinzen dat de openbare plaat sen nog voor u vrij zijn, wij zijn de overwinnaars, de meesters, wij zitten aan den rijstpappot met zilveren lepels om al den suiker ,af te lekken. Kanaillie volk zijt gij, liberalen, altemaal, en re kent dus op geene benoemingen noch plaatsen meer. Wat goede broeder in Christi is dat nu? Na de kiezingen heeft M. Nothomb wel gezegd dat Belgie geen vaderland voor de liberalen meer was en zij gemakke lijk er mochten vau onder trekken naar den Congo En nu is de Bien Public zoo lieftallig de liberalen te waarschuwen dat veertien goede en vette plaatsen van magistraat en notaris te begeven zijn in het minis terie van just icie, maar dat die voor de liberalen geen spek voor hun bek zijn, al mogen zij nog zooveel bekwaamheid en verdiensten bezitten. om die zijner familie onbevlekt te houden heeft hij gansch zijn fortuin opgeofferd. Die slag was zijne dood. Zijne politieke vijanden hebben geen woord van lof over dit schoon karakter durven uit spreken eeuige rare uitzonderingen, waaron der wij met genoegen M. Van Wambeke noe men zijn in het sterfhuis geweest. Een archi- fan itiek pers heeft zelfs de nagedachtenis van dien volksgezinden vrijdenker pogen te bevui len, dat is laf. Bij ons zal dezelve immer in eere blijven als die van een eerlijk politieker, een oprecht bur ger, een edel hart. Dood van M. Van Humbeeck. M. Van Humbeeck, minister van onderwijs onder het jongst liberaal ministerie, is verleden dijnsdag burgerlijk begraven geworden. Dui zenden personen, van de hoogstwaardigsten tot de een voudigsten, hebben hem stil maar in drukwekkend de laatste eer bewezen. Al wat het leger, het gerecht, het onderwijs, de staatkunde, de ku sten, handel en nijver heid, enz., het aanzienlijkste en voornaamste tellen, was daar vertegenwoordigd,ennevens en onder deze zag men kleine ambtenaars en enkele burgers, want van Humbeeck was niet alleen een onzer schoonste politieke figuren, maar tevens een eerlijk man, in den vollen zin des woords, en vooral een echte volksvriend. Gedurende zijn ministerieel leven heeft hij nooit het botel der Wetstraat willen bewonen hii bleef liever in de ouderlijke woning der Papenvestom na de drukkende bezigheid van den dag, in een der naburige café s zijn pintje faro te gaan drinken bij het spelen van eene whist-partij. De minister bleef altijd M. Van Humbeeck. De val van het liberaal ministerie in 1884, het afbreken van zijn werk trof Van Humbeeck diep. De pastoorspers, welke hem gedurende 6 jaar zoo hardnekkig had vervolgd, rond grenen laster te vuig, geenen smaad te laag, geene uitdrukking te gemeen om den gevallen ministèren zijne wet in de oogen van het volk verachtelijk te maken. Alles viel op hem de andere ministers kre gen nog het honderdste deel van die walgelijke vervolging niet alhoewel zij mede verant woordelijk in het bestuur waren en,- onver staanbaar raadsel nog heden zijn het de bedienaars van het onderwijs vooral welke onmeedoogend en zonder ophouden bespied en vervolgd wordenterwijl andere openbare beambten om zoo te zeggen volkomen in vrede worden gelaten. Van Humbeeck was een man van eer, want door vergat hij zooveel als de overige leden zijner familie, die don Vicente bijzonder geerne mochten lijden, geheel en al dat de schoone dochter des huizes, donna Gatalina, nog veel meer aantrekkingskracht voor den jongen man ':on hebben,tot dat eindelijk de oude graaf zelf, ondanks zijne groote eigenliefde, diesgaande eenige achterdocht begon te voeden. Uit dezen staat van zaken laat zich de vrees en aarzeling verklaren waarmede don Vicente zich den dag na zijne ontmoeting met den Indiaan naar het prachtig p ileis van den graaf begaf. Hij trof echter gelukkig de jonge dame alleen, dat wil zeggen, in gezelschap van hare oude, reeds lang door zijne geschenken gewon nen dwena; zij ontving hem eenigzins misnoegd maar de lichte wolk op haar voorhoofd trok weg, zoodra hij haar de gebeurtenis medege deeld had, die hem den dag te voren belet had den alameda te bezoeken. Inderdaad nam donna Catalina meer deel in den armen Paquo Tormes, dan bij verwacht had, daar zij meende hem vroeger onder de Indiaansche dagloouers gezien te hebben, die haar vader op zijne uitgestrekte plantaadjes bezig hield, en met de warme geestdrift van het schoone geslacht voor de zaak van den on rechtvaardig vervolgde, bood zij hem dadelijk voor zijnen beschermeling alle ondersteuning aan, die slechts in baar vermogen was. Ik acht het niet raadzaam, ons tot mijnen vader te wenden, zegde zij, alvorens wij alle andere middelen die ten dienste staan, hebhen beproefd. Hij verzocht niet gaarne den onder koning om eene gunst, daar deze, zoo als gij weet,altijd duur te staan komen.Maar, voegde zij erbij, daar valt mij juist in, hoe wij ons het bewijs van Paquo's onschuld zoud-m kun nen verschaffen, dat wij, zoo als gij zegt, tot zijne redding volstrekt noodig hebben. Gij mannen, don Vicente waant altijd in het uit- Klerikale zeden. In een onzer vorige nummers hebben wij met officieele cijfers doen zien dat in de klerikale nesten van Vlaanderland het aantal ingeschreven behoeftigen grooter wordt naarmate de verkwezeling der bevolking er toeneemt. Het eene volgt het andere natuurlijk op hoe meer dweepzucht, hoe grooter domheid en hoe dieper armoede. Er is nog wat anders. i et bulletijn der koninklijke "maat schappij van aardrijkskunde behelst eene tabel door doctoor Janssens opgemaakt over de geboorten en sterften in de bij zon lerste plaatsen van ons land. Die tabel bevat wondere zaken. Altijd hooren wij de katholieke bladen over de zedelijkheid der katholieke centrums jubelen, en de onzedelijkheid der libe rale gemeenten laken. Schrijft Het Land van Aalst niet weke lijks Hoe meer eene gemeente ver- geusd en verslecht wordt door orge- larij, slechte liekens, slechte scholen, hoe meer ook de onzedelijkheid moet toenemen. Welnu, laat ons in de tabel eens de waarheid zoeken. Van dit gezegde uit gaande moeten de klerikale gemeenten ougetwijfeld de minst onwettige ge boorten opleveren. Enwat vinden wij Het katholieke Binche, waarvan de burgemeester Derbaix op 17 Juni laatst té Thuin zulke schoone buis behaalde heeft op 5 geboorten 1 onwettig kind het bisschoppelijk Mechelen 1 onwettig kind op 7 geboorten Brugge en Zele geven 1 onwettig kind op 9 geboorten, Audenaarde en Theemsche 1 op 10; Lier en Basel l op 11, Aalst 1 op 16. Daarentegen vinden wij Het door liberale Spa 1 onwettig kind op 49 geboortenPeruwelz 1 op 42 Boussu 1 op 41 Zoningen 1 op 26 Aarlen 1 op 18. Ge hebt goed gelezen niet waar ge- buur sluitend bezit van beleid en van scherpzinnig heid in zulke zaken te zijn, maar wij zullen toch eens beproeven wat het vrouwelijk ver nuft hierin volbrengen kan. Ga naar uwen advokaat, don Vicente, en onderzoek welke bewijzen wij noodig hebben om Paquo te be vrijden, terwijl ik het mijne doen zal. Maar wordt niet boos, als mij iels gelukt, wat u beiden onmogelijk is. Vicente was wel door deze taal der jonge gravin eenigzins verrast, maar zij sprak met zooveel zekerheid, dat hij haar onvoorwaarde lijk vertrouwde. Hij kende haar doorzicht, hare zeldzame omzichtigheid en verliet haar derhalve vol hoop op de gunstige wending, welke het lot van Paquo en het zijne onder hare handen nemen zou. Donna Catalina verlangde terstond haar rijtuig en reed naar de straat, waar de moord gepleegd was. Hare vrouwelijke scherpzinnig heid had haar gezegd dat, als er oploop op straat plaats heeft, de nieuwsgierigheid de vrouwelijke bewoners der straat ongetwijfeld op het balkon of aan het venster zou lokken, van waar het gehoele voorval door haar gezien moest worden. Eene korte navraag in een paar huizen was genoeg, om de juistheid van haar vermoeden te bevestigen reeds in het derde huis dat zij betrad, vernam zij dat de bewoonster, de vrouw van een aanzienlijk koopman, met hare beide volwassen dochters en hare kamenier, de gebeurtenis en den voorafgeganen twist van het begin tot aan het einde hadden beschouwd. Zij wisten met zekerheid te zeggen dat de eigen lijke moordenaar geen Indiaan, maar een zwaar, sterk gebouwd man, als een kolen- drager gekleed, was geweest, en dat hij na de moord, met behulp zijner makkers, de vlucht had genomen. Een bode, dien zij onmiddelijk aan don Vi- cenL afzond, bracut dezen dit aangename nieuws, en wat hij voor zijne welbeminde ge voelde kan het best opgemaakt worden uit de omstaudigheid dat juist dit bewijs van de meer dere scherpzinnigheid zijner geliefde bij hem slechts vreugde er geen spijt verwekte. Met behulp van zijnen advokaat deed hij onmidde lijk de noodige pogingen om de vrijstelling van d n gevangene te verwerven, wat echter vol gens de ingewikkelde formulieren van het spaansch rechtswezen eerst na verloop van eeuige dagen en tegen betaling van eene aan zienlijke som aan gerechtskosten, geschieden kou. Eindelijk werd de Indiaan ontslagen, en had deze, gelijk don Vicente op zijne navraag vernam, de stad schielijk verlaten, zonder zijne bevrijders voor hunne moeite en de hem bewe- zene weldaad te danken. Vicente was immers te goed bekend met de zeden en gebruiken der Indianen om zich hier over te verwonderen of dit aan lage ondank baarheid toeteschrijven. Hij wist wel datPaquo zich liever voor den mond van een geladen kanon zon geplaatst hebben dan het huis van een aanzienlijk man te betreden, met het oog merk van den heer des huizes te spreken. De slaafsche vrees van den Indiaan zou zulk een denkbeeld reeds als eene misdaad beschouwd hebben. Maar ook don Vicente voelde zich beangst toen nij, ongeveer eene week later, het paleis van den graaf de Loyzaga betrad, met het oog merk de hand van donna Catalina te vragen. Deze vrees sproot niet voort uit onzekerheid omtrent hare n -igingen die hem reeds lang be kend waren, maar omtrent de gezindheid van haren vader, die hij voor ongunstig en zelfs strijdig met zijne oogmerken houden moest. Wordt voortgezet.) «aCj

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1