MONEUZE DE BLAZER 5de Jaar. Nummer 50 (242) Zondag 27 Juli 1890. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijsf ™>r de stad. 6 fr 50 voor den buiten, PBIJS PER NUMMER10 CENTIEMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zichop alle postkantoren voor den buitenvoor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST. d Gewone, 15 centiemen 1 Prijs der AnnoncenReklamen> 75 centiemen j per drukregel. Vonnissen op de dei de bladzijde, 1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 20 JULI. Herziening der kiezerslijsten. Op dit oogeablik houdt het Gemeen tebestuur zich bezig met het opstellen der kiezerslijsten, die op 15 Augusti aanstaande zullen aangeplakt worden. Wij sporen dringend alle liberalen aan, die denken recht te hebben op die lijsten te worden ingeschreven, zich te wenden tot het bureel der liberale As sociatie Au Comte d'Egmont er zullen hun daar de noodige inlichtingen wor den verstrekt en men zal er zich ge lasten met het doen der noodige stap pen bij het bevoegd bestuur, om hunne inschrijving op de kiezerslijsten te be komen. Ziehier in het belang onzer politieke vrienden, beknoptelijk de voorwaarden die noodig zijn om kiesrecht te verkrij gen en de titels van bekwaamheid die er aanspraak op geven Oij nskiezers. Hebben recht ingeschreven te worden op de lijsten, die thans door het gemeentebestuur worden opgemaakt De Belgen wonende in het arrondissement Aalstop 1 Augusti J890, die ten minste 21 jaar oud zullen zijn op 1 Mei 1890 indien zij in 1888 en 1889 aan den Staat betaald hebben in rechtstreeksche belastingen, patenten inbegre pen Voor do Wetgevende kiezingen fr. 42,32 Provinciale 20,00 Gemeente 10,00 en in 1890 ten minste belast zijn tot het beloop van bovengemelde sommen. De contribuabelen zullen zich gemakkelijk kunnen verzekeren of zij den vereischten cijns betalen, met op hunne lastenbrieven na te zien of het cijfer, voorkomende in de tweede kolom voor de andere belastingenonder het op schrift belastingen ten voordeele van den Staathoofdsom en opcentiemen, te minste ge lijk staat met de hooger vermelde sommen. 4° De ambtenaren die eene vaste jaarwedde hebben van ten minste 1500 fr. 5° De onder-officiers, die gepensionneerd of als dusdanig in onbepaald of definitief verlof gezonden zijn, na ten minste 2 jaren graad 6° De officiers of gewezen officiers van het leger en der burgerwacht 7° De administrateurs van maatschappijen van ouderlingen bijstand, wier statuten sedert ten minste drij jaren zijn goedgekeurd als zij ten minste 3 jaar hun ambt vervullen. 't Is daarenboven noodwendig, dat de perso nen, die verkeeren in de voorwaarden bepaald door de wet van 1883, zich laten inschrijven op de lijst als bekwaamheidskiezers, dan zelfs wanneer zij er op ingeschreven zijn als Cijns betalers. Bekwaamheitlskiezers. De wet van 24 juni 1883 verleent het stem recht voor provincie en gemeente, zonder voor waarde van cijns, aan eene gansche reeks bur gers, om reden van hun ambt, hunnen graad of hun diploma 1. en zijne zestig struikroovers. Het was in lauwmaand fijne maar menig vuldige sneeuwvlokjes vielen, n i talloos krioe len, op de aarde dan weder, weggerukt door de bijsdwarrelden in de lucht als verijseld stof. Een wit en akelig kleedsel, als een onmeetbare lijkdoek, bedekte den bodem, en hier en daar in de ruimte zag meD iets, zooals schimmen, heen-en wederzweven, dan verdwijnen, en alles wierd op nieuw eenzaam en stil. De gan sche natuur was verkleumd. In eene vochtige zaal van het oude kasteel van Ville-lez-Pomeroeul, voor een tintelend vuur, welks hitte ter nauwernood de kille lucht gesteldheid van het lokaal meester wierd, zaten in mijmering verzonken, de notaris L... met zijne vrouw, op wier schoot een wichtje zat, dat met kinderlijke onbewustheid zijne moeder toelachte. De notaris had het voorkomen van een man van veertig jaren, alhoewel hij wezent- lijk zoo oud niet was. Hij was grootzijn hoofd had voor het meestendeel zijne hairen verloren, en zijne zwarte oogen' straalden onder een berimpeld voorhoofd. Hij bezag star lings het vuur, in die zoete mijmering, dat weldoende gevoelen verslonden, hetwelk men dikwijls koestert wanneer men, bij een vlam- menden haard gezeten, van buiten de elementen zich hoort losrukken. De avond begon reeds zijn floers te versprei den en de schaduwen verdikten ras onder eene loodzware lucht. De bijs hield niet op door de torens en de ontbladerde boomen te huilen 1° De dragers van diploma's 2° De meestergasten der fabrieken of werk huizen die ten minste 25 werklieden in dienst hebben 3° De leden der goêmanneraden in mandaat zijnde of die een mandaat van ten minste 3 jaren gedaan hebben Is de contribuabele aangeslagen in verschei dene gemeenten, dan zal hij de som optellen betaald aan den Staat, in elk dezer gemeenten. Elke persoon, die eigenaar is geworden van een onroerend goed in 1889 en die er den eigen dom van Oehouden heeft in 1890 zal kiezer kunnen zijn, dan zelfs wanneer de belasting zou gesteld zijn ten laste van den huurder of van den gewezen eigenaar. Elke hoofdbewoner van een huis gedurende 1888, 1889 en 1890 zal kiezer kunnen zijn, dan zelfs als de personeele belasting ten laste van den eigenaar zou wezen. De vader zal, om algemeene-, provincie- of gemeente kiezer te zij n, zich de belastingen kunnen aanrekenen die betaald worden door zijne minderjarige kinderen De man de belastingen betaald door zijne vrouw zelfs voor het huwelijk De erfgenamen de belastingen betaald door den persoon van wien zij geerfd hebben, zelfs als er onverdeelheid bestaat De zoon of de schoonzoon zal zich, voor het bekomen van kiesrecht voor de provincie en de gemeente, de belastingen kunnen aanrekenen betaald door zijne moeder of stiefmoeder-we duwe. Buitenlandscli politiek overzicht. Frankrijk, In de Kamer der afgevaar digden heeft eene bespreking plaats over de hervorming der grondlasten. Volgens de wending dier bespreking wordt het langs om minder waarschijnlijk dat de debatten eenig praktisch gevolg hebben. De voorgestelde hervorming, die eene belangwekkende poging was, sciiijnt heel en al in verdenking gebracht. Italië. De betrekkingen tusschen Italië en Frankrijk, schijnen wederom gespannen. M. Crispi gebruikt al zijnen invloed om de nog onbesliste onderhan delingen tusschen de kabinets van Lon den en Parijs tegen te kanten, en hij verklaart door zijne dagbladen dat, in dien de aanhechting van Tunis bij Fran krijk onherroepelijk wordt, Italië niet zou aarzelen eene vergoeding te zoeken van den kant van Tripoli. Oostenrijk. Een belangrijk voor val heeft plaats gegrepen in Oos- stenrijk M. Rieger leider der oude Tcheeken en de meest invloedhebbende politieke man vanBohemen, heeft zijn ontslag gezonden. Mr Rieger, die geenen officieelen eeretitel had, was sedert der tig jaren iets zooals de niet bekroonde koning van Bohemen. Afrika. Afrika lokt langs om meer de aandacht van Europa aan. Er is eene geen ander gerucht stoorde deze stille plaats, dan van tijd tot tijd de heldere lach van het kind, dat de moeder op hare kniën troetelde. Terwijl er zekere vooringenomenheid in deze zaal heerscht, laten wij de laatste schemeringen der zon waarnemen om eenen oogslag te werjien op deze oude woning, waarover de nacht zich gaat verspreiden, en indien mijne inbeelding er zich sterk aan vastkleeft, indien mijne pen met te veel drift den omtrek van dit ouderwet- sche gebouw afmaalt, de lezer vergeve het mij, en wete van nu af dat ik, ondanks mij, door- het onwederstaanbaarste aandenken er aan verbonden ben. Het kasteel van Ville-lez-Pommeroeul ligt tusschen Mons en Condé, omringd van groote weiden en kort bij de twee dorpen, wier naam het draagt. Hooge abeelboomen, welke hetzelve omringen en beschaduwen in het warme sai- zoen, geven aan dit gebouw van verre de gedaante van een toelachende oasis in eene kille woestijn, of, in den winter, de gedaante van eene vervallene prachtige grafstede dei- vorige tijden. Zijne afgezonderdheid maakt hetzelve treurig bij den dag en somber bij het vallen des avonds. De volkssage, door de bijge- loovige veldelingen van vader tot zoon be waard, heeft niet nagelaten deszelfs oude torens te bevolken met den terugkomenden geest van eenigen ouden kasteleinkeere, wiens nog niet verloste ziel er, volgens de sage, om midder nacht een kermend gezucht laat hooren. Ook wacht men zich het kasteel nabij te komen wanneer het nacht geworden is. Vier dikke torens, waarvan slechts een nog geheel gebleven is, maken, onder hun vier, eenen parallelogramme, omgeven van eene breede diepte zij hangen aan elkander bij middel vau hooge gescheurde muren, in welker tusschenruimte in overvloed het heiloof, het overeenkomst gesloten tusschen Enge land en Duitsehland aangaande de be zitting van zekere deelen van het zwart werelddeel, zoo als het Stanley heet, eene overeenkomst tusschen Engeland en Portugaal aangaande andere deelen. De betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland zijn veroorzaakt door de uitroeping van het Engelsch protecto raat over Zanzibar. België neemt er ook deel aan, en is langs om meer verbon den Haren koning Leopold is Vorst van den onafhankelijken Staat van den Congoeen groot getal Belgen hebben er hun verblijf en de Belgische Kamer heeft onlangs 25 tnillioen als leening ge stemd zonder interest te ontvangen een belgische spoorweg wordt op Afri- kaanschen bodem gemaakt. Amerika. Het ontwerp van verhoo ging der tolrechten, door den Senaat der Vereenigde Staten van Amerika ge stemd, heeft in Europa eene groote ontroering te weeg gebracht. De offi- cieele protestatiëu daarover in de Euro- peesche Parlementen uitgedrukt ver wekken eene hevige verbittering te Washington. Zuider-en Centraal-Amerika schijnen sedert kort in eenen staat van oproer te wezen, waarvan het nog al moeielijk is de gevolgen te voorzien. In Argentina en Urugay zijn er finan- cieele moeielijkheden. In Chili heeft zich eene soort van werkersoproer ver klaard te Antofagasta en te Iquique, in de streken waar uitgestrekte lagen van sodiumsalpeterzuur ontgint worden, als grondmeststof. Een oorlog gaat juist uitbreken tusschen twee der republieken van Centraal Amerika, die van Guate mala en die van San-Salvador. De laatste berichten melden zelfs dat de vijande lijkheden uitgebarst zijn ten gevolge van het ontwerp van vereeniging der vijf republieken Costa-Rica, San-Sal vador, Honduras, Guatemala en Nica ragua. Politieke overloopers. In beide partijen doch bij de kleri- kalen het meest vindt men van die karakterlooze, heerschzuchtige lieden welke van de eene politieke gezindheid naar de andere overloopen. De kleinste gunst, de laagste vleierij, de nietigste oorzaak doet ze zoo hande len, om hunne geldzucht, dwinglandij of oppergezag te voldoen. Zulke lieden stichten daardoor het grootste kwaad en zijn door hun slecht voorbeeld tevens de oorzaak van den val der karakters en van menig vroeger liberaal gemeentebestuur op den buiten. huislook en de wilde groffelbloem wassen. In het midden van eene der groote zijden van den parallelogramme staan twee andere en kleinere torens, bestemd tot het verdedigen van de op haalbrug. Een akelig gewelf en eene dikke eiken poort vervoegen deze twee torens, welke nog met eenige overgeblevene stukken van stormpaleu bezet zijn. Deze verdedigingswijze zou hedendaags overtollig zijn, dewijl eene menigte vezels en doorstruiken derzelver hoogfe bedekken. Aan de andere zijde van het vierkant staat het hoofdgebouw, dat in verre na zoo ouderwetsch niet is als de andere deelen van het kasteel het wierd zekerlijk in aller haast na een grooten tegenspoed opgebouwd; ook zijn deszelfs materialen veel slechter dan die der oorspronkelijke optimmering. De kalk van deze, met roggebloem gemengd, is zoo hard geworden als de steen zelf. Een groot stuk van eenen muur steekt hoven het hoofdgebouw uit, en dreigt hetzelve met eene nederploffing. Men wilde het verscheide malen afwerpen, maar men kondeer nooit eenen steen van losrukken. Ten tijde van ons verhaal had de notaris L..., tot de residencie van Ville-lez-PommerceuI be noemd, deze oude overblijfsels in bezit geno men. Deze woning kwam met zijne sombere gedachten overeen. Het hoofdgebouw had hij doen vernieutven en in staat stellen om bewoond te worden de beplekte muren wierden ge droogd en gewit. Eene terras, met doorntakken en struiken bedekt, wierd zuiver gemaakt en aan de hoogte der muren gesteld men had zich binnen den omtrek eenen hof en eene opene plaa's weten te verschaffen eindelijk de slangen en de sala manders waren op nieuw genoodzaakt zich in de aarde te verbergen. Niettegenstaande deze aanmerkelijke verbeteringen, was het toch eene treurige woonplaats, dat kasteel yan Ville-lez Door die politieke verraderij is sinds 1884 menige school verwoest en zijn talrijke onderwijzers van hun ambt be roofd geworden. In de klerikale partij bijzonderlijk krielt het van soortgelijke verraders. Daar worden zij met open armen ont vangen en tot in den hoogsten hemel verheven. Alle gunsten en voordeelen worden hun toegestaan, en van vroegere dui vels, joden en ketters in pastoors- en kasteelheers oogen,worden die politieke cameleons hunne beste vrienden en vu rigste aanhangers. En wat vertrouwen verdienen nogtans zulke karakterlooze kerels? Geene de minste, want wordt hunne zin niet bevredigd of hunne goesting niet voldaan, andermaal loopen zij tot den vijand over om nogmaals hunne partijgenooten in den brand te laten. Ziet men die voorbeelden onder alle ministeries, niet op groote schaal ge beuren, in de provintie Luxemburg bij zonderlijk En hoeveel van die verraders vindt men in ons verkwezeld Vlaanderen niet Zulke lieden, in plaats van achting verdienen integendeel den grootsten walg en afkeer, voor het politiek en maatschappelijk kwaad dat zij stichten. Zij zijn veel slechter dan de Phari- sëers van Christus tijd, wier daden niet genoeg gekend en geschandvlekt wor den. Daarom, liberalen, al zulke politieke schurken onmeedoogend uit uwe rangen verbannen. Ten tijde der kiezingen doen zij u het grootste kwaad en zonder gij het zelf weet, zijt gij van die bedriegers in den zak gestoken en omgekocht. Ten strijde tegen de domperskliek met moedige en getrouwe liberale sol daten, welke u in zegepraal en over winningen politiek lief en leed, manhaf tig bijstaan en verdedigen. V eg met de politieke overloopers en kazakdraaiers Hervorming der krijgswet in Holland. Onze Noord-Nederlandsche stamverwanten, die op politiek gebied vast geene halsbrekers of waaghalzen zijn, zijn ons onder staatkundig oogpunt in den laatsten tijd eenen flinken stap vooruitgeloopen. Niet lang geleden herzagen ze hunne Grond wet zonder er veel beslag om te maken, en breidden het kiesrecht voor eerste en tweede Kamer in eene zeer aanzienlijke mate uit. Thans gaan ze ook hunne krijgswet in eenen zeer democratischen zin veranderen. Pommerceul, waar, zoo wij gezien hebben, de notaris L... met zijne vrouw, op eenen kouden winteravond, aan het vuur zaten. Wel dan, dien avond zelf, toonde Picard, de trouwe waakhond van het kasteel, eene zonderlinge gejaagdheidniettegenstaande sneeuw en koude, liep hij over de muren, de terras, de torens, al bassende, dan zijne oogen scherpende, en weder op nieuw bassende. M. L... had hem verscheidene malen terugge roepen en over dat vreemd en vervelend gerucht berispt, maar de goede Picard had zulks niet in acht genomen hij meende dat de veiligheid zijns meesters gevaar liep. M. L... nam zijn vuurroer, met twee kogels geladen. Lieve vriend, wat wilt gij doen zeide jufvrouw L..., welke door oen akelig voorge voel beheerscht was. Trachten te ontdekken hetgene Picard zoo zeer verontrusten kan. Zijn aanhouden ver wondert mij. j, In Gods name, ga alleen niet uit, stel u alleen niet bloot; alles is zorgvuldig toegedaau, blij 1 bij mij en laten wij God bidden dat Hij ons bewaker zij. Wees niet ongerust het is misschien de voerman die op den steenweg van Belle Vue stil gehouden heeft. Ik zal binnen de muren blijven eu hooren gaan of er geen gerucht is. Jufvrouw Lgeheel overmeesterd door droevige gedachten, weêrhield haren man en zeide hem Het is op een somberen nacht, zooals deze, dat de winning de Leeuwerik, even als wij afgezonderd... Het uurwerk klepte langzaam negen slagen. Het is aardig, hoe deze klanken mij traag en treurend geschenen hebben. "De koude heeft zekerlijk de olie van het raderwerk verstijfd antwoordde de Dotaris Het gouvernement heeft in de wetgevende Kamer een ontwerp van militaire hervorming neergelegd, waarin wij onder anderen bestati- gen, dat de duur van den diensttijd voor het voetvolk zal vastgesteld zijn op 12 maanden, voor de ruiterij' en de veldschutterij opachtien. Men is dus in Holland van meeniug, dat het zeer goed mogelijk is voortreffelijke soldaten te vormen, zonder ze daarom gedurende 2 of drie jaren in de kazerne te houden. Het ontwerp gaat zelfs verder en bepaalt, dat de melicianen, die voor het einde van den vastgestelden tijd hunne militaire opvoeding zouden voltrokken hebben, onmiddelijk terug naar huis kunnen gezonden worden. Bovendien huldigt de nieuwe wet den per soonlijken dienstplicht, waarvan de Belgische clerikalenmaar hoegenaamd niet willen hooren. Zeker mag het ontwerp der Nederlandsche regeering niet aanzien worden als het ideaal der militaire instellingen, doch het is reeds een gewichtige stap voorwaarts, welken wij van harte toejuichen. Wij hopen er tijdens de bespreking menig amendement te zien aan toebrengen. Eene partij aanslag. In Denderbode van 17 Juli laatst kon men lezen De kommissie van onder- zoek over de verkiezing van Thuin heeft de IIH. Warocquéen Gigot alsge- n kozen verklaard. De katholieken had ji den gemakkelijk die kiezing kunnen vernietigen, maar daar zijn ze te def- n tig en te eerlijk voor. Zij willen noch ii bedrog, noch onrecht dat de libera- len daar eene les aannemen. In zijn nummer van 20e zegt Slimme- ken niets alhoewel hij genoeg wist dat de katholieke meerderheid de cijfers zoodanig veranderd had, dat Mr Gigot van kant werd gesteken. Verleden donderdag slechts komt hij op zijne jezuietensloeffen af en verklaart gansch schaainterood dat men misre- ii kend had en M. Gigot afgekookt wordt. Wat zijn de katholieken toch brave, eerlijke menschen Het kiezerskorps heeft 2 maal de li berale lijst doen zegepralen in de bal loteering werden de klerikalen met meer dan 100 stemmen geklopt niette- staande al den dwang van 't ministerie, de omkooperij en de Chapagnewijn der prinsen de Caraman, vader en zoon. Het kiezerskorps heeft dus duidelijk zijnen wil uitgedrukt, maar dat is bij klerikalen van geenen tel meer. Hebben zij geene 50 stemmen meerderheid in de Kamers en kunnen zij niet doen wat hun behaagt Met 65 stemmen tegen 33 (rechter zijde tegen linkerzijde, waarbij twee katholieken) hebben de pastoorsknech- tenderKamers dien schandelijke partij- aanslag gestemd. Zij hebben nog eens bewezen dat er van wege de klerikale partij geen grein en hij ging uit. Hij trok door de opene plaats; de hond volg de hem al hijgende. Hij begaf zich op het bo venste van eenen der torens en luisterde. De stilte wierd niet gestoord dan door het schor geschreeuw van eenen nachtuil, dien hij naast hem hoorde uitvliegen. Hij stapte de met sneeuw bedekte trappen weder af en ging naar den tegenovergestelden toren. Daar luisterde hij op nieuw gedurende eenige minuten, en trachte iets in de duisternis te onderscheiden, maar hij zag noch hoorde niets. Wat had Picard dan gezien wat had hij gehoord M. L... ging het huis weder binnen de hond baste nog altijd jufvrouw L... had met angst de minuten geteld. Haar man poogde haar gerust te stellen, en, na haar verzocht te heb ben van slapen te gaan, bleef hij over hna(r en bet kind waken. Een uur liep aldus voorbij, en Picard zweeg eindelijk. Men hoorde nog van tijd tot tijd in de verte het gebas van eenige honden in het dorp, die elkander antwoordden als eene linie vau vlijtige wachthouderseindelijk zweeg alles en eene doodsche stilte heerschte op nieuw in het kasteel. M.L... begaf zich alsdan ook ter rustde slaap overwon.hem weldra. Alles scheen gerust en veilig te zijn in het kasteel, dat geene andere bewoners had dan den notaris, zijne vrouw en zoon, en eene dienstmeid. Zij sliepen allen, maar Picard, hun trouwe behoeder, waakte over hen. Omtrent middernacht begon het gebas op nieuw, maar met meer aanhouden,meer ernstig, meer gebiedend. Picard kwam al loopende onder het venster van de kamer zijns meesters door. Zijne stem was hijgend, door vrees aan gejaagd en scheen te willen zeggen Verlies geeu oogenblik, want het gevaar is dringend en nabij... Arme Picard (Wordt voortgezet). DE DENDERGALM

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1