MONEUZE DE BLAZER 5de Jaar. Nummer 51 (245) Zondag 5 Augusti 1890. i Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. voorop betaalbaar. HET ARRONDISSEMENT AALST. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buitenvoor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. n„;;„ Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen ngp drukreoel Reklamen, 75 centiemen H uiuitiegei. Vonnissen op de de-/de bladzijde, 1 frank. Nee spe nee metu. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 2 AUGUSTI. Herziening der kiezerslijsten. Op dit oogenblik houdt het Gemeen tebestuur zich bezig met het opstellen der kiezerslijsten, - die op 15 Augusti aanstaande zullen aangeplakt worden. Wij sporen dringend alle liberalen aan, die denken recht te hebben op die lijsten te worden ingeschreven, zich te wenden tot het bureel der liberale As sociatie Au Comte d'Egmonter zullen hun daar de noodige inlichtingen wor den verstrekt en men zal er zich ge lasten met het doen der noodige stap pen bij het bevoegd bestuur, om hunne inschrijving op de kiezerslijsten te be komen. Ziehier in het belang onzer politieke vrienden, beknoptelijk de voorwaarden die noodig zijn om kiesrecht te verkrij gen en de titels van bekwaamheid die er aanspraak op geven Oij nslciezex-s. Hebben recht ingeschreven te worden op de lijsten, die thans door het gemeentebestuur worden opgemaakt De Belgen wonende in het arrondissement Aalstop 1 Augusti 1890, die ten minste 21 jaar oud zullen zijn op 1 Mei 1890 indien zij in 1888 en 1889 aan den Staat betaald hebben in rechtstreeksche belastingen, patenten inbegre pen Voor dp Wetgevende kiezingen fr. 42,32 ij Provinciale n 20,00 j) Gemeente 10,00 en in 1890 ten minste belast zijn tot het beloop van bovengemelde sommen. De contribuabelen zullen zich gemakkelijk kunnen verzekeren of zij den vereischten cijns betalen, met op hunne lastenbrieven na te zien of het cijfer, voorkomende in de tiveede kolom voor de andere belastingenonder het op schrift belastingen ten voordeele van den Staat, hoofdsom en opcentiemen, te minste ge lijk staat met de hooger vermelde sommen. 4° De ambtenaren die eene vaste jaarwedde hebbeu van ten minste 1500 fr. 5° De onder-officiers, die gepensionneerd of als dusdanig in onbepaald of definitief verlof gezonden zijn, na ten minste 2 jaren graad 6° De officiers of gewezen officiers van het leger en der burgerwacht 7° De administrateurs van maatschappijen van onderlingen bijstand, wier statuten sedert ten minste drij jaren zijn goedgekeurd als zij ten minste 3 jaar hun ambt vervullen. 't Is daarenboven noodwendig, dat de perso nen, die verkeeren in de voorwaarden bepaald door de wet van 1883, zich laten inschrijven op de lijst als bekwaamheidskiezers, dan zelfs wanneer zij er op ingeschreven zijn als Cijns betalers. Bekwaamlieidskiezcrs. De wet van 24 juni 1883 verleent het stem recht voor proviucie en gemeente, zonder voor waarde van cijns, aan eene gansche reeks bur gers, om reden van hun ambt, hunnen graad of hun diploma 2. en zijne zestig struikroovers. Dienzelfden nacht had er, eene mijl van het kasteel af, op den steenweg die naar St. Homme en naar Parijs leidt, een wonderlijk voorval plaats. Het was om elf ure 's avonds; de ont vanger van het barriergeld te Thulin, de stap pen van een paard in de sneeuw hoorende, kwam zijn huis uit om den impost te ontvangen, en riep iuidkeels Barrier 1... Er werd hem niet geantwoord. Het paard vervolgde geruste- lijk zijnen weg,stapje voor stapje, zonder zijnen weg te verhaasten ot te vertragen. Drom mels zei da ontvanger, zou het paard uit de winning hier kort bij losgeraakt en weggeloo- pen ziju Hij naderde het ros, maar er dicht bij gekomen zijnde, zag hij op deszelfs rug eenen ruiter vanhooge gestalte. Barrier! riep hij eene tweede maal... Geen antwoord... De onbekende ruiter hield niet stil de ont vanger, gram wordende, en rijn recht willende doen gelden, overwon den schrik die zich reeds van hem meester maakte en wilde het paard bij den toom vatten maar tenzelfden tijde voelde hij zich het punt eener koude buis op het voorhoofd zetten eti hij viel op den grond... Het was, gelukkiglijk voor hem, enkel uit schrik. De onbekende ruiter vervolgde ge- rustelijk zijnen weg; niet een woord, niet de minste klarnt was uit zijnen mond gekomen zijn paard had niet eens de maat van zijnen stap onderbroken. De ontvanger, een weinig ran zijnen schrik herkomen, richtte zich van 1° De dragers van diploma"1 s 2° De meestergasten der fabrieken of werk huizen die ten minste 25 werklieden in dienst hebben 3° De leden der goémanneraden in mandaat zijnde of die een mandaat van ten minste 3 jaren gedaan hebben Is de contribuabele aangeslagen in verschei dene gemeenten, dan zal hij de som optellen betaald aan den Staat, in elk dezer gëmeenteu. Elke persoon, die eigenaar is geworden van een onroerend goed in 1889 en die er den eigen dom van behouden heeft in 1890 zal kiezer kunnen zijn, dan zelfs wanneer de belasting zou gesteld zijn ten laste van den huurder of van den gewezen eigenaar. Elke hoofdbewoner van een huis gedurende 1888, 1889 en 1890 zal kiezer kunnen zijn, dan zelfs als de personeele belasting ten laste van den eigenaar zou wezen. De vader zal, om algemeene-, provincie- ot gemeentetiezer te zijn, zich de belastingen kunnen aanrekenen die betaald worden door zijne minderjarige kinderen De man de belastingen betaald door zijne vrouw zelfs voor het huwelijk De erfgenamen de belastingen betaald door den persoon van wien zij geerfd hebben, zelfs als er onverdeelheid bestaat De zoon ol de schoonzoon zal zich, voor het bekomen van kiesrecht voor de provincie en de gemeente, de belastingen kunnen aanrekenen Betaald door zijne moeder of stiefmoeder-we- duwe. Buiteiilandscli x>olitiek ovei'ziclit. Frankrijk. Het is thans zeker dat de overeenkomst beslist is tusschen Frankrijk en Engeland over Zanzibar. De overeenkomst is maandag 11. te Lon den geteekend geweestuitgenomen eenige punten van mindere belangrijk heid, aan eene kommissie van grensbe paling overgelaten aangaande de grond gebieden bij den mond des Nigers gele gen. Argentina. De burgeroorlog ver woest de Argentijnsche Republiek. De wettelijke voorzitter van het gemeene- best, M. Juarez Celman, plotselings omvergeworpen ten gevolge van een legeis-en volksopstand, vlucht bloed is vergoten geweest, en de gansche re publiek schijnt op dit oogenblik aan den oproer deel te nemen. Die gewichtige gebeurtenissen waren maar al te wel voorzien. Eene groote wanorde, die sedert maanden in de fiuanciën der repu bliek heerschte en die haar handelsaan- zien op het buitenland in verdenking bracht, had hevig het publiek misnoegd, en voor degenen die van nabij de buiten sporige veranderlijkhe ien van het ver schil tusschen de nominale en wezent- lijke waarde van het goud en de droe- den grond op, maar hij viel dadelijk weêr neder, zoo zeer was hetgene dat zich aan zijne oogen voordeed, verschrikkend... Eene lange en zwarte rij zweefde in stilte voor hem heen, als eene achtereenvolging van schimmen. Zijne oogen wijd opengespalkt, waren als door eene bovennatuurlijke krachtop die voorbijzwevende menigte gehecht. Ilij meende zwarte en afgrij selijke wezens te zien, dan eensklaps was alles voorbij: hij hoorde en zag niets meer... Was dit nu een enkel visioen, door den schrik ge baard,of was het eene wezent'.ijke zaak? Waren dit menschen of helsche geesten Wat zeker was, is dat er niets meer moest zijn om het verstand van den braven ontvanger te doen draaien. Dit zonderlinge voorval had aan de barrier van Thulin plaats, denzelfden nacht dat de hond van M. L... dezen voor de tweede maal verwittigde van op zijne hoede te wezen. Het was nog maar eene maand geleden dat er der tien personeu in de winning de Leeuwerik waren vermoord geworden hun bloed bevlekte nog den vloer der verlatene kamers. Wat meu aldaar gezucht, geweend en gekermd had, wist men niet, niemand kon het vertellen, allen, tot de laatste toe, waren vermoord... Angst en schrik vervulden aller harten, eu de naam van Moneuse was in ieders mond; doch men noemde hem niet dan stil en met mistrouwende vrees rond zich zieude. M. L.... door het bassen van den hond eens klaps wakker schietende, kleedde zich haastig, in weerwil van het smeeken en bidden zijner vrouw, nam eene tweede maal ziju vuurroer, zoende zijne gemalin op het voorhoofd, en, met eene uiterlijke kalmte, die verre \an hem was, begaf hij zich naar het ander einde der kassei. Jufvrouw L... kon haren man aldus alleen niet zien vertrekken een droevig voorgevoel be-. v'-af gevolgen eener teugellooze specu latie op den grond volgden, kon een volksoproer sedert lang zich maar eenige dagen, ten hoogste eenige weken laten wachten. Wat bovenal Europa belang inboezemt, is te weten voor hoe veel Argentina, waar Engelsche, Duit- sche, Fransche en Belgische kapitalen bij honderd millioenen belegd zijn, hare beloften zal nakomen, in deze tweevou dige en vreeselijke politieke en finan- cieele krisis. De voorzitter Celman, die bij de eerste opschudding Buenos-Ayres verlaten had en in de andere provinciën hulp was gaan vragen tegen zijne hoofdstad, is het gelukt een leger in de excentrische ge meenten te vereenigen en eenen triom- phantelijken wederkeer tegen de oproer lingen te maken, die teekenen van nood zouden getoond hebben en eenen wa penstilstand vroegen om hunne dooden te begraven, en vervolgens bijna overal den strijd zouden opgegeven hebben. Uruguay en Chili. Uruguay is ten prooi aan financieele moeielijkheden die het dwongen den verplichtende loop der bankbriefjes weder in te richten en die liet blootstellen aan eenen oproer, zoo ernstig als deze in Argentina. De toestand van Chili is niet beter. Centraal Amerika. De toestand is hier ook zeer slecht. Oorlog is uitge barsten tusschen de gemeenebesten Gua temala en San Salvador. Het Guatema- liaansch leger is geslagen geweest. Balkaanscli SchiereilandMen mag ernstige gebeurtenissen, binnen eenige dagen verwachten. Van alle kanten meldt men de uitroeping der onafhan kelijkheid van Bulgarië, alsvolstrekt be sloten, die den 2/14 Oogst zou geschieden dag der eedaflegging van prins Ferdi nand aan de Bulgaarsche grondwet. Na de uitroeping der onafhankelijkheid,zou prins Ferdinand den titel aanvaarden van koning van Bulgarië en Oost-Rume- lië, onder den naam van Ferdinand I. Het Weensch kabinet zou den nieuwen vorst aanstonds herkennen zoo als Duitschland, Engeland en Italië. Dus zouden Frankrijk en Rusland de eenige mogendheden zijn, die deze schending van het verdrag van Berlijn niet zouden toestemmen. Eene kieshervorming. Wordt niet bang, lezers, er is noch kwestie van den cijns af te schaffen noch van de bekwaamheidskiezers te dooden noch van iets aanzienlijks. Er is slechts kwestie van iets gerings, zooals er kleine lieden kunnen opvatten en voorstellen knelde haar. Zij kleedde zich en volgde hem. Het kind sliep zij maakte hetzelve niet wak ker. Aan eene benedenzaal gekomen die het uit zicht op de terras had, deed M. L... zonder ge rucht te maken, eene venster open om te luiste ren, want het was zoo duister dat men geen drie stappen verre zag. Het gebas, dat tot nog toe niet opgehouden had, wierd op dees oogen blik vervaarlijk, en razend. De hond, die aan het ander einde van de terras was, scheen met woede tegen iets te worstelen. Eensklaps hoorde men een huilende gil, ge volgd van een kermend gejammer... Het was het laatste vaarwel dat de goede en trouwe Picard aan zijnen meester zeide, welken hij nu niet meer beschermen kon. M. L... ver bleekte ziju bloed stroomde naar zijn hart, dat heviglijk in zijne borst bonsde hij laadde zijnen tweeloop jufvrouw L... wierp zich op hare knieën en aanbad den Beschermer der zwakken voor baren gemaal en voor haar kind 1 Dit oogenblik was plechtig en ontzaglijk. Eene kleine poos was alle3 stil daarna hoorde men iets zooals het gerammel van wa penen en eeuige vuurvonken glinsterden op de terras. Wie gaat daar riep M. L. met eene krachtige, alhoewel ontroerde stemde. Ten zelfden stonde ziet hij, aan den buitenkant van het venster een aantal wezens voor hem op rechten, tien vuisten te gelijk grijpen hem, zoo snel als de bliksem, bij de keel vast, en even veel ponjaarden zijn naar zijne borst gericht Laat uw wapen vallen, of gij houdt op met leven M.L..., wanhopend, liet zijn vuurroer vallen. Een geweldig gedruisch daverde door het kasteel. Het waren de vensters en de ruiten langs den kant der kassei die verbrijzeld iu wier handen dé boeren uit de Vlaan deren het gouvernement touvertrouwd hebben. Een heer De Smet-de Naeyer, afge vaardigde van Oostacker en van Waar schoot, heeft het noodig geacht van zijn parlementairs voorstellingsrecht gebruik te maken om eene wijziging voor te stellen aan de grootte van het vierkant, dat boven het kiesbriefje staat. De klaarziende afgevaardigde, die de scherpzinnigheid zelve is, heeft ineenen te bemerken dat de kandidaat die aan het hoofd der lijst staat bijna altijd meer stemmen bekomt dat zijne makkers of schoon hij dikwijls voor hen in alge meene bekendheid, bekwaamheid en bewezene diensten ten onder staat. Hij wilde de oplossing van dit raadsel vinden en, na lange slapelooze nachten, is hij tot deze overtuiging gekomen dat zekere kiezers, willende voor de gan sche lijst stemmen, zich te vreden stel len met 't vierkant te bestempelen dat zich rechts van den eersten naam der lijst bevindt, in plaats van het vierkant zwart te maken dat in het midden des briefjes boven de geheele reeks kandi daten geplaatst is. Nu, dat hij het geheim doorgrond heeft, viel het aan onzen hervormer niet moeilijk dit gebrek te verhelpen met het bovenste vierkant te vergrooten. Het oog der kiezers, denkt hij, zal eer der op dit vergroote figuur gelokt wor den dan op de kleine vierkanten die be zijden de namen staan. Ziedaar met welke kinderachtige kleinigheden onze meesters zich bezig houden Terwijl aide veretaudige burgers des lands, al de vrienden van gerechtigheid en vooruitgang, al de bewaringsgezin- den in de verhevenste beteekenis des woords hen smeeken om de grondsla gen van het kiesrecht uit te breiden en de kieswaardigheid niet meer voor eene bevoorrechte groep van cijnskiezers te behouden, zijn onze wetgevers maar be kommerd om de teeken volmaaktheid van het kiesbriefje te verzekeren. Men spreekt hen o*"er miskende rech ten, over het behouden van schandelij ke bepalingen, over het weghelpen van onrechtvaardige hinderpalen, en zij antwoorden met lijnen te wijzigen en vierkanten te vergrooten. In België alleen kan men slechts der gelijke bekrompenheid te zien krijgen. Het middel dat door den arend van Nazareth voorgesteld werd, boezemt ons maar een beperkt vertrouwen in. wierden. Het gansche gebouw wierd eensklaps door fakkels verlicht. Eene bende razende schepsels, belachelijk gekleed, van het hoofd tot de voeten gewapend, het aangezicht zwart gemaakt, vermomd of vervaarlijk mismaakt, stortten in het kasteel en vielen woedend op deszelfs bewoners. Het was Moneuse de Blazer met zijne zestig struikroovers. Moneuse was, ten dien tijde dat het dolle en razende getier der Teneur de echos der steden nog deed weêrgalmen, de schrik geworden der dorpen in het noorden van Frankrijk en op de grenzen van Belgie. Moneuse haalde zijn deel Bij den werkzamen landman, bij den eenvoudi- gen dorpsherder, even als bij den vreedzamen magistraat. Niet machtig genoeg met zestig bandieten,gekend onder den naam van Blazers om de steden of volkrijke gemeenten aan te tasten, viel hij als een dolle tyger op de ge huchten,op do ^inningen en op de pachthoeven, en moorderijen of onmenschelijko pijnigingen gaven zijnen aanval te kennen. M. L..., zijne vrouw en de diestmaagd wier den omringd en wreedaardig gebonden. Juf vrouw L... vroeg haar kind, riep het luidkeels; zij wierp zich aan de voeten dier beulen, die niet menschelijks hadden dan het opzicht; maar het antwoord was een li itelijke grimlach welke huune tanden en het wit hunner oogen vreese- lijk op hunne zwarte eu helsche aangezichten deed uit chitteren. De koorden, waarmede het gewricht der handen van M. L... gebonden was, vlijmde doorzijn vleeschhij klaagde er over. Voorwaarts antwoorde men hem, en hij wierd met geweld naar de andere zaal gedre ven. Het was daar dat Moneuse met het gros zijner bende zich bevond; het was voor hem Men zal altijd onbehendigen en dom- merikken vinden die onbekwaam zijn om hunne stemming nauwkeurig uit te drukken, welk ook het a .ngenomen stemstelsel weze. Daarenboven, laat ons wel opmerken dat onze gansche kiesinrichting samen stel 1 is om het werk der ongeletterden en der domkoppen te vergemakkelijken, ofschoon men gewoonlijk zegt dat de cijns een bekwaamheidsvermoeden is. Is het in het belang der kiezers niet, die noch schrijven noch lezen kunnen, dat men den stempel en het onderscheid van roode en van blauwe afdeeliugen, en de herkenningsteekens boven de lijs ten uitgedrukt heeft W elnu ondanks al het gemak dat die stemmingswijze, die goed voor wilden en kinderen is, aan de ongeleerden geeft, is er een zeker getal domkoppen die er in gelukken te missen of ongeldige briefjes te maken. Het is voor die belangwekkende soort van kiezers dat M. De Smet-de Naeyer werkt. Naar ons inziens, waren zij zooveel bezorgdheid niet waardig. Om Gods wille, laat ons de reeds zoo talrijke en zoo ingewikkelde verordenin gen over onze kieswetgeving niet ver meerderen en hare menigvuldige beuze larijen nog overdrijven. In gansch deze wetgeving is er niets goeds dan de afzonderaar. Al 't overige, briefjes, stempels, kleine vierkanten, roode en blauwe strepen, dit alles is kinderachtig, belachelijk en vernede rend. \Y at is, in één woord, de eenige waar borg van bekwaamheid welke de Belgi sche wet aan den cijnskiezer vraagt Dit is van het blauwe uit het roode te kunnen onderscheiden. Niets anders. W elnu, dit is te weinig, en wij achten dat, om over het lot van hit vaderland te kunnen beslissen, men veel meer zou dienen te weten. Y oor vrije eu verlichte mannen is de eenige waarlijk waardige wijze van eene overlegde stemming te uiten, het stem briefje zelf te schrijven. De dag, waarop een gouvernement, dat dezen naam waardig is, eene kies hervorming zal voorstellen, die op dien zoo eenvoudigen, zoo verstandigen, zoo rechtvaardigen grondslag berust, zullen wij ons niet meer met de groote en kleine vierkanten van M. De Smet-de Naeyer moeten ophouden. dat de notaris moest verschijnen als voor eenen rechter, met ontzaggelijk vermogen des sterk- sten gewapend. M. L... zag eenen man van omtrent de veer tigjaren, van eene hooge gestalte en die eene stale kracht scheen te bezitten. Breede knevels hingen hem tot over den mond en een lange baard omzoomde zijn aangezicht. Nogthans boezemde zijne wezenstrekken geenen schrik in, maar eene koele wreedheid stond op zijn bleek en kalm gelaat te lezen. Hij moest zijnen evenmensch vermoorden met de koelheifvan den slachter die een lam doodt. Van tijd tot tijd zelfs gaf zijn wezen eene zekere zachtmoe digheid van den beul jegens het slachtoffer. Zijne kleeditig bestond uit eenen breeden drie- kantigen hoed met zwarte pluimen bezet, een blauwen rok, eene bloedkleurige broek en sluier, en omgeslagen stevels twee pistolen en een breede ponjaard staken in zijnen gordel riem en een lange sabel aan zijne zijde. Er ontstond in de zaal een geraas van ver scheidene stemmen onder elkander. Moneuse tegen de tafel leunende, zijne armeu op de borst gekruist, wendde zijne oogen langzaam rond zich, en aanstonds heerschte er ouder die man nen eene volkomene stilte. Men hoorde niets meer dan het gedruisch der deuren die men open deed of instampte op de hoogere verdie pingen. Zij t gij de notaris Ik ben dien. Kent gij mij Neon, ik heb u nooit gezien. Welke zijn de bewoners van uw kasteel? Ik bewoon het alleenlijk met mijne vrouw, mijnen zoon en eene dienstmaagd. {Wordt voortgezet

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1