MONEUZE DE BLAZER 5de Jaar. Nummer 52 (244) Zondag 10 Augusti 1890. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, PBIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN voorop betaalbaar. SmiÉI Men abonneert zich: op alle postkantoren voor den buiten: voor de stad, ten kantore van bet blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centiemen I rijs der Annoncen 1 ngp drukreoel Reklamen, 75 centiemen M uiimregei. Vonnissen op de dei de bladzijdefrank Nee spe nee metu. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan bet blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 9 AUGUSTI. Herziening der kiezerslijsten. Op dit oogenblik houdt het Gemeen tebestuur zich bezig met het opstellen der kiezerslijsten, die op 15 Augusti aanstaande zullen aangeplakt worden. Wij sporen dringend alle liberalen aan, die denken recht te hebben op die lrsteTi te worden ingeschreven, zich te wenden tot het bureel der liberale As sociatie Au Comte d'Egmont er zullen hun daar de noodige inlichtingen wor den verstrekt en men zal er zich ge lasten met het doen der noodige stap pen bij het bevoegd bestuur, om hunne inschrijving op de kiezerslijsten te be komen. Ziehier in het belang onzer politieke vrienden, beknoptelijk de voorwaarden die noodig zijn om kiesrecht te verkrij gen en de titels van bekwaamheid die er aanspraak op geven Cij nskiezers. Hebben recht ingeschreven te worden op de lijsten, die thans door het gemeentebestuur worden opgemaakt De Belgen wonende in het arrondissement Aalstop 1 Augusti 1890, die ten minste 21 jaar oud zullen zijn op 1 Mei 1890 indien zij in 1888 en 1889 aan den Staat betaald hebben in rechtstreeksche belastingen, patenten inbegre pen Voor de Wetgevendekiezingen fr. 42,32 Provinciale 20,00 Gemeente 10,00 en in 1890 ten minste belast zijn tot het beloop van bovengemelde sommen. De contribuabelen zullen zich gemakkelijk kunnen verzekeren of zij den vereischten cijns betalen, met op hunne lastenbrieven na te zien of het cijier, voorkomende in de tweede kolom voor de andere belastingenonder het op schrift belastingen ten voordeele van den Staat, hoofdsom en opcentiemen, te minste ge lijk staat met de hooger vermelde sommen. 4° De ambtenaren die eene vaste jaarwedde hebben van ten minste 1500 fr. 5° De onder-officiers, die gepensionueerd of als dusdanig in onbepaald of definitief verlof gezonden zijn, na ten minste 2 jaren graad 6° De officiers of gewezen officiers van het leger en der burgerwacht 7° De administrateurs van maatschappijen van ouderlingen bijstand, wier statuten sedert ten minste drij jaren zijn goedgekeurd als zij ten minste 3 jaar hun ambt vervullen. 't Is daarenboven noodwendig, dat de perso nen, die verkeeren in de voorwaarden bepaald door de wet van 1883, zich laten inschrijven op de lijst als bekwaamheidskiezers, dan zelfs wanneer zij er op ingeschreven zijn als Cijns betalers. Bekwaamheidskiezprs. De wet van 24 juni 1883 verleent het stem recht voor. provincie en gemeente, zonder voor waarde van cijns, aan eene gansche reeks bur gers, om reden van hun ambt, hunnen graad of hun diploma 1° Be dragers van diploma's 2° De meestergasten der fabrieken of werk huizen die ten minste 25 werklieden in dienst hebben en zijne zestig struikroovers. Is er niemand verborgen in uwe woning Niemand. Gij gaat mij de waarheid zeggen. Bedenk wel uwe antwoorden, want uw leven hangt er van af. Over drie dagen heeft de bode van het dorp hier eene som geld gebracht durft gij het ontkennen Het is de waarheid. De bode is weder uitgegaan, maar het geld is hier gebleven waar hebt gij het ver borgen Ziehier, ik verzeker u de stipte waarheid, die u misschien ook wel zal bekend zijn. De zelfde bode die hier dat geld ge racht heeft, is gisteren morgend, ten 9 ure naar Mons ver trokken hij was drager van diezelfde beurs, welke eene som van 6,000 franken inhield, die ik te Doornik ontvangen had bij den heer C..., van Mons. Dat is de zuivere waarheid, ik zweer het u. Dat liistorieke is zoo slecht niet, zeide Moneuse op eenen schimpendeu toon... dat men zijne vrouw hale. Jufvrouw L..., do doodskleur op de wan gen, verscheen in de z al zij wierp de oogen op die afschuwelijke menigte dan dien bemer- 3° De leden der goêmanneraden in mandaat zijnde of die een mandaat van ten minste 3 jaren gedaan hebben Is de contribuabele aangeslagen in verschei dene gemeenten dan zal hij de som optellen betaald aan den Staat, in elk dezer gemeenten. Elke persoon, die eigenaar is geworden van een onroerend goed in 1889 en die er den eigen dom van behouden heeft in 1890 zal kiezer kunnen zijn, dan zelfs wanneer de belasting zou gesteld zijn ten laste van den huurder of van den gewezen eigenaar. Elke hoofdbewoner van een huis gedurende 1888, 1889 en 1890 zal kiezer kunnen zijn, dan zelfs als de personeele belasting ten laste van den eigenaar zou wezen. De vader zal, om algemeene-, provincie-of gemeentekiezer te zijn, zich de belastingen kunnen aanrekenen die betaald worden door zijne minderjarige kinderen De man de belastingen betaald door zijne vrouw zelfs voor het huwelijk De erfgenamen de belastingen betaald door den persoon van wien zij geerfd hebben, zelfs als er onverdeelheid bestaat De zoon of de schoonzoon zal zich, voor het. bekomen van kiesrecht voor de provincie en de gemeente, de belastingen kunnen aanrekenen betaald door zijne moeder of stiefmoeder-we duwe. Buitenlandsch politiek oyerziclit. Argentina. Een groot ongemak drijft, voortdurend en zichtbaar boven de zaken van het gemeenebest. De ver plichting ia welke zich voorzitter Cel man bevond den oproei lingen hunne volstrekte genade te schenken die in welke zich het Congres bevond de han delstermijnen gedurende ééne maand uit te stellen, de misnoegdheid van het volk te Buenos-Ayres, dat nog altijd het ontslag van M. Celman vraagt dit alles laat eene krisis voorzien, die weder op het eerste sein zou kunnen uil barsten. Het is de krachtdadigheid van gene raal Reca die M. Celman tegen eenen verdienden val beschermd heeft. Hij maakte met spoed den haat der provin cie jegens de hoofdstad ten nutte en vereenigde een leger van den buiten tegen de opstandelingen van Ruenos- Ayres. De opstand is geëindigd, maar de oor zaken die hem verwekt hebben blijven nog vergroot ten gevolge des hevigen schoks dezer dagen de Republiek toe gebracht en der hernieuwing der rivali teit tusschen de provincie en de hoofd stad. Het slecht financieel bestuur van den voorzitter Juarez Celman laten nieuwe gebeurtenissen voorzien. Om zich een gedacht te maken van dien erbarmelij- ken toestand, is het genoeg te weten dat 100 frank in goud zooveel waarde heb ben dan 490 fr. iu bankbriefjes. De Arg ntijnsche waarden ondergaan alle dagen eene nieuwe daliug. kende welke den overste scheen te zijn,naderde zij kloekmoedig tot hem. Moneuse vervolgde: Over drie dagenis hier eene som van 6,000 franken gebracht antwoordt. Indien gij liegt, wordt uwen man voor uwe oogen met mijnen dolk doorboord. Waar is dat geld Jufvrouw L... wierp zich aan zijne voeten. Mijnheer,in den naam van God, in den naam vau wat u het liefste op de aarde is, doodt mijnen man noen mijn kind metik zal u de geheele waarheid zeggen, maar heb dan ook medelijden Dat geld, dat hebben wij niet meer, het is gisteren naar Mons gedragen. Zij hebben zich misschien afgesproken, knorde Moneuse. Jufvrouw L... hoorde het. O ik bid u, aanhoor mij, snikte zij... Ik zweer u bij mijnen God, bij mijne ziel, dat hetgene ik u zeg de waarheid is. Zou ik u het leven van mijnen man willen verknopen?... Wij hebben dat geld niet meer, maar wij bezitten een weinig gouden geld, meubelen, eenige ju- weeleu... Neem lat al, alles is voor 11, maar ontneem ons het leven niet. Daarop wrong zij haren ring van een barer vinvers en r ikte hem den beul over. Moneuse scheen geen oogenblik te aarzelen, dan zich oprechtende -—Sta, op, zeide hij tot jufvrouw L... en geleid ons. Wij zullen zien of gij het leven ver dient Jufvrouw L... bracht de roovers in het kan toor van baren man. Daar toonde zij hun eenen lessenaar, welken zij openbraken in denzelve M. Juarez Celman, die onmogelijk voorzitter der Rejmbliek kon blijven, mag het nu volstrekt niet langer, na eenen opstand en niettegenstaande zijnen zegepraal over de oproerlingen.Daarom, is de eenige vraag welke sedert zijnen wederkeer en zijne wederherstelling gesteld wordt, dezeWanneer zal M. Celman vertrekken Zal hij zelf van het bestuur afzie.; Of wel zal er eenen nieuwen oproer ontstaan, eene nieuwe bloedstrooining noodig zijn om hem te doen verstaan dat iu zijne hoedanigheid van vertegenwoordiger van bet stelsel der financieele wanorders, welke de provincie van Buenos-Ayres tegen hem heeft, hij verdwijnen moet, indien ,de Staat zijne rust moet weervinden en het kwaad, zijn krediet aangericht, weder goed moet maken Woensdag morgend, meldde men het ontslag van den Voorzitter. Het schijnt dat dit nieuws de grootste vreugde, de onbeschrijfelijkste blijdschap bij de "be volking veroorzaakte Men zong en danste in de straten. Het was een echt volksfeest, die de maat van verzachting, welke het einde van het hedendaagse!: bestuur zou te weeg brengen, te verstaan gaf. Maar zij gebeurt niet. M, Celman i3 op zijn besluit terugg komen en blijft. Midden-Amerika. Integendeel is er verbetering in Midden-Amerika. De oorlog tusschen San-Salvador en Guate mala schiint te zullen eindigen. Generaal Rivas door eenen stoutere:: verrasseuden aanval gepoogd hebbende generaal Ezeta in het bestuur van San-Salvador te ver vangen, is deze gedwongen geweest in zijne hoofdstad terug te keer en om zijne macht te herstellen en den verrader te straffenDeze is geslagen en doodge schoten geworden. Afrika. Frankrijk en Engeland zijn juist zooals onlaugs Engeland en Duitschland, in overeenkomst aangaan de de grenzen van hunnen werkkring iu Afrika, niettegenstaande het tegenover gesteld nieuws dat woensdag te Parijs in omloop was en de stokken die M. Crispi iu dewielen poogde te steken. Die over eenkomst is dijnsdag geteokend gewor den. Het recht van toezicht. De klerikalen hebben er een handje van maatschappelijke wetten aan een te flansen. Onder voorwendsel de volksklas te verzedelijken, stemden zij de beruchte loi-wet het ellendigst samenweefsel, welk ooit door eene wetgevende kamer werd gesponnen. De wet tegen het betalen der dagloo- nen in de herbergen, was nauwelijks gestemd, of zij werd, op aandringen van den volksvriend Coremans en in het bevond zich een koffertje, met ivoor en schel pen ingelegd en in dat koffertje eene kleine som gouden geld. Moneuse legde er gretig de ban den op. Is dat alles vroeg hij op een spottende toon. Volg mij nogmaals, antwoordde jufvrouw L... en zij begaf zich naar hare slaapkamer. Er was iets heldhaftigs iu haren gang, eene zekere opgetogenheid deed zich in haren ge- heelen persoon opmerken. Zij overdacht in haar eigen het weinige dat zij bezat en waarvan zij de waarde had willen verdubbelen om des te zekerder hen, wier leven haar dierbaar was, te redden... en hoe zij had immers haar kind in de kamer gelatenDe bandieten konden haar nauwelijks volgen. Men hoorde het schreien eens kinds... Dank, mijn God, zeide zij, het leeft toch noch. De roovers hadden reeds tot in dat gedeelt vau het kasteel gedrongen. Het kind vervaard van die vreemde en zwarte wezens, lag te schreien op het bed waarvan men de kussens en de dekens had weggeroeid. Jufvrouw L... vloog naar haar kind, dat zijne handjes tot zijne moeder toereikte, maar men weerhield haar. Die mannen kenden slecht een' God geld slechts een middel branden en moor den. De handen van jufvrouw L... varen gekluis terd zij wees de roovers den sleutel van een meubel men opende hetzelve alles wierd weggerukt, tot haar lijnwaad toe. Dat vragen wij niet, brulde Moneuse met eene dondereude stem de zes duizeud franken. belang der klerikale politiek, gedeelte lijk ingetrokken. De vrijstelling van belasting van som mige werkerswoningen, bad geen ander doel dan het getal vrijzinnige kiezers te vei minderen. In alles wat de klericalen, zooge naamd in het belang der werkende klas, verrichtten, schijnt het klerikaal belang overal door en daarenboven worden al die wetten zoo onbedachtelijk en onsa menhangend gemaakt, dat zij aan het beoogde doel niet beantwoorden en in plaats verbetering te brengen, nog tot tergender toestanden leiden dan die, welke men schijnt te willen bestrijden. Zoo is 't nu ook het geval met de wet op de vervalsching der eetwaren. Niets is gruwelijken dan de verval sching der eetwaren en nooit kan de wet, ten opzichte der bedervers, te streng zijn. Maar dit is evenwel geen reden om duizenden burgers in besten digen staat van verdenking en feitelijk onder de waakzaamheid der policie te stellen. Niet alle winkeliers zijn bedriegers en het is wezenlijk afschuwelijk, onder voorwendsel dat er door sommigen in de eetwaren wordt geknoeid, wettelijk te bepalen dat elk fabrikant of bereider van voedingsstoffen onder toezicht der policie worde gesteld en deze op elk uur van den dag of den nacht in zijne woning zal mogen binnendringen. Wij begrijpen dat de brouwerijen, de suikerfabrieken, de alcoolstokerijen aan het bestendig toezicht vau !en fiscus on derworpen wezen bet geldt in dit geval eene kwestie van accijnsrechten, die nauwgezetten controol vereischten. Wanneer dit stelsel echter wordt top- gnpast op de groote massa van kleine industrieëieji, wier producten geene ac- eijnsrechten betaten, dan wordt het eene onverdragelijke plagerij, oneindig las tiger en minde: verrechtvaardigd dan het toezicht van hooger gemelde indus trieën. Trouwens, het toezicht over de vast stelling der acc:jnsrechten, geschiedt in de fabrieken zelve, en laat de bijzondere woning van den nijveraar onverlet, wijl de bakker, de slachter, de kruidenier, die hurt bedrijf in hunne woning zelve uitoefenen, thans gedurig zullen bloot gesteld zijn aan onverwachte, willekeu rige, tergende bezoeken en feitelijk, als veroordeelden, onder de waakzaamheid der policie gesteld zijn. Dit overdreven toezichtrccht zal on vermijdelijk aanleiding geven tot de grootste misbruiken. V\ il een winkelier zijn mededinger schade toebrengen wil een slechtgeziud politieagent, 't zij om een persoonlijke wraak te voldoen of uit politieleen haat een tegenstrever ten onder brengen, niets zal gemakkelijker zijn. Eenige be- Jufvronw L... sidderde. Dat is alles wat ik bezitzeide zij han denwringend en het opperhoofd der roovers met eeu wanhopigen blik aanstarende. Moneuese gebood zijne mannen van haar aan den voet van het bed te binden, en allen gingen uit. Zij zag niets meer, alleenlijk voelde "zij haar kind tegen hare borst. Eenige stonden daarna, traden twee mannen het rustvertrek binnen. De eene had een vlam mende fakkel in de hand eu de andere een korten en breedea sabel. Hij naderde het wichtje, greep het, en het punt van zijn zwaard op deszeis borstje zettende, bromde hij aan het oor der moeder Gij hebt nog meer geld, waar is het Jufvrouw L... poogde te spreken, maar te vergeefs, de woorden vergingen op hare lippen, hare hoofdslagen klopten heviglijk, het wierd donker voor hare oogen, zij liet een vreeselij- ken gil en zijgde in bezwijming nader. Het scheen haar alsof zij zich in eene diepe duisternis bevond. Zij hoorde stappen naderen en zich verwijderen. Hare bedwelmde zinnen waren niet meer bewust wat er zoo vreemd en zoo vervaarlijk mocht omgaan. Moneuse was wedergekomen in de zaal waar hij M. L onder de bewaring van eenige zijner mannen gelaten had. Zult gij mij zeggen waar dit geld is vroeg hij nogmaals. Het zou mij gemakkelijker zijn u mijn leven te geven, antwoordde de notaris. Moneuse wendde zich alsdan tot zijne man nen en zeide hun op een kalmen toonHout. zoeken rler policie zullen volstaan om het publiek in den waan te brengen dat de gemollesteede fabrikant of winkelier een eetwaarbederver is, en hij zal spoe dig zijnen handel moeten staken. Men ziet dat het recht van toezicht in zaken van eetwaarvervnlsching, zooals het door de Kamer is aangenomen onbe dachtelijk werd gestemd en niet uit voerbaar is. De klericalen uit de Kamer hebben dus nogmaals het doel voorbijgeschre- den. De bedoeling was de gewetenlooze vervalschers te straffen de nieuwe wet treft onverschillig alwie handel in eet waren drijft. Even als de Kamer heeft het Senaat die wet gestemd. De Staat uit de school. De zegepraal van 10 Juni heeft de stoutmoe digheid der klerikalen verdubbeld. De vernietiging van het openbaar onderwijs, de afschaffing vau al de nationale scholen, die droom van de ultramontaansche dweeperij, schijnt aan de or auen an het bisdom toe als iets wenschelijk, voortreffelijk, van eene onbe twistbare wettigheid en van een nut dat zich opdringt. Onze collegiënn zegt de JBien Public, kosten geen oord aan de belastingschuldigen en geven voldoening aan al de verstandelijke noodwendigheden onzer bevolkingen. En If Ami de l'Ordre, ter hulp snellende, roept uit«Belastingschuldigen, gij hebt het recht te eischen d.it uw geld aan geene onnoo- dige dingen verkwist wordt. Dat zij die hooge- scholen, scholen, collegiën willen, er inrichten en ze onderhouden. Alles door de vrijheid I W ij zouden aan den Naamschen koster kun nen vragen waarom, indien zijn princiep waar is, hij er niet aandenkt om het op de begrooting der eerediensten toe te p issen. Op hunne beurt kunnen de ongeloovigen ook zeggen, en zijn talrijk op dien ongelukkigen grond van België, waar sedert lang het chris tendom opgehouden heeft christelijk te zijn Dat degenen die kerken, missen, sacramen ten, orgels en aut tars willen, ze n:et hunne duiteu betalen. Alles door de vrijheid Maar als men nauwelijks die koord aanraakt, dan hoort men langs alle kanten een klericaal gekras of een benauwd een lengekvvak opstij gen. Men moet nochtans logiek zijn en indien men den Staat, in zake van onderwijs, onbevoegd verkla art, met welk recht wil men er dan den voogd en den geldbezorger der godsdiensten van maken Doch daai'iu is de voornaamste opmerking niet gelegen, welke wij heden tegen die ultra- montaansche pronkreden stellen. Wij w:llen doen opmerken dat de klerikale dagbladen op eene zonderlinge wijze met de woorden om springen en hunne lezers voor groote snullen aanzien, wanneer zij bij alle gelegenheid uit bazuinen dat de gestichten der geestelijkheid gi en oord aan de belastingschuldigen kosten. Hier moeten wij elkaar verstaan. De kosters spraken waarheid in dezen zin dat die seholen niet onderhouden worden door het geld welke de ontvanger der contributiën int, ofschoon het klericaal ministerie het met alle slach van min ot meer vermomde subsidiën overlaadt. M. L... voelde op fit woord eene huivering door al zijne leden. Hij wist dat hij zou moeten sterven, hij had voor dien uitersten stond al de krachten zijner ziel verzameld, maar de pijni gingen der tortuur deden hem sidderen. Een groot stuk hout wierd bijgebracht en in den haard aangestoken. Men legde eeu stoel plat neder en men bond denzelve van voren vast aan eenen zetel waarin M. L... geplaatst wierd. Men maakte zijne voeten bloot. Zijne beenen, zijne armen en zijn lichaam wierden met geweld aan den zetel en den stoel geriemd; op deze wijze had men de beenen beweegloos uitgestrekt. Hij smeekte zijne geweldenaars van een oogenblik op te houden, en Moneuse aansprekende Ik zie dat gij mij gruwelijke pijnigingen gaat doen lijden, zeide hijom mij aan dezelve te onttrekken zou ik u een millioen willen geven, indien ik hetzelve bezat, maar ik heb slecht een weinig gouden geld, dat voor uis. Welken eed wilt gij dat ik doe Ik ben gereed. Indien uw hart niet vreemd is aan een weinig medelijdeu voor uwen evenmensch, voor iemand die u geen tegenstand geboden heeft, die u de waarheid gezegd en alles wat hij bezit overge geven heeft, ik smeek er u om, spaar mij deze afgrijselijke en vruchtelooze pijnigingen. Deze pijnigingen brengen vele bekentenis sen aan den dag, antwoordde Moneuse. Brengt hem aan het vuur, want het is koud. Deze gruwelijke woordenspelling wekte een algemeenen lach onder de bandieten. M. L... hoopte niets meer van den kant zijner beulen. {Wordt voortgezet.) t* r isbbi Esnaaoa^MI

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1