Vcrschillig niemvs. mansgeest, omdatzij weten dat er alsdan een einde aan hunne uitbuiterij zou komen 't is ook om die reden dat zij ten strijde trokken tegen de wet vau 1879, omdat zij gevoelden dat het bijge loof reeds begon te verdwijnen en dat hunne priestermacht gevoelig geschokt was. De katholieken begrepen dat, door die wet, men van jongs af in hunnen winkel klaar zou gezien hebben, dat men hunne daden van jongs af zou geschand vlekt hebben en dat men ook tot de vrijheidsvrienden zou behooren. Dat alleen was de rede hunner woede 't was daarom dat zij de onderwijzers moesten broodrooven, en ook, zooveel het in hun ne macht was, het onderwijs verkrach ten. Wij, liberalen, die iedereen willen onderwezen zien, vragen officieele, openbare scholen tot in de verste hoeken di. s lands wij vragen overal bekwame en wereldlijke onderwijzers. Wij moeten trachten de verstandsont wikkeling, die de rijken ontvangen, tot in de armste hutten van den landbouwer en werkman te doendoor iringen dan zullen wij ons aan eene betere toekomst mogen verwachten, dan zal het mensch- dotn zich van allen dwang kunnen ver lossen en het rijk der achteruitkruipers voor eeuwig den genadeslag toebrengen. Den vlaamschen buiten. Sedert wij de kloeke geslachten ver loren hebben, die de woelige tijden van het eerste derde dezer eeuw aan ons land leverden, is er veel veranderd in de karakters en den politieken moed. Vroeger was men in Vlaanderen fier aan de groote liberale partij toe te be hooren. Nu is de onverschilligheid mees ter van een ontelbaar getal harten de zonen gelijken aan hun vaders niet meer zij ontwijken de politieke strij den en geven zich aan het gemak over een lustig partijtje plezier geniet den voorkeur boven een ernstig opkomen tegen den klerikalen vijand, die zoo allengskens meer en meer den baas speelt in stad en dorp. 't Is dat de liberalen, sedert zestig jaren, altijd verwaarloosd hebben het volk in zijne taal te verlichten, er mede om te gaan. Integendeel, de geestelijkheid spreekt tot het volk in zijne taal en verfranscht de burgerklassen in de collegiën en pensionnaten tot in het merg der been deren. Daaruit dat alle degelijk onder wijs te niet is. Laatst schreef de Flandre libérale de volgende bedroevende waarheid Welke invloed heeft in Belgie, de open- n bare denkwijze op zekere gedeelten van de vlaamsche dorpen Hoegenaamd geene. Wat n ook moge gezegd, geschreven, gedacht wor- den in onze steden, echter zijn onze denk- beelden op den buiten zonder invloed. Het n is eene onverschillige massa, die alleen naar i de stem des priesters luistert. Zij kent onze politieke opschuddingen niet, gelijkt juist de diepte der zee die rustig blijft in weerwil der baren. In wat zou dan de stem n dezer boeren de openbare denkwijze zijn, de najaging van een edel doelwit of een welkda- nig gedacht Deze enkele woorden bevatten groote waarheden ,doch er moet bijgevoeg 1 wor den dat de liberale partij altijd en overal een slecht stelsel gevolgd heeft door enkel tijdens de kiezingen den buiten te bewerken en te spreken. En al den overi gen tijd worden de landslieden overge- gelaten aan den pastoor, die allengskens in Vlaanderen mannen en vrouwen, zonen en dochters, knechten en meiden in tappen en congregatiën aanwerven en verslaven. Neen 't is het werk niet van een en kelen dag een liberaal te vormen, met karakter, trouwen overtuiging. Vergeet niet dat den buiten de beste, de trouwste liberalen leveren kan en zoozeer niet onderhevig is aan de stoffelijke belan gen die in de steden van zooveel invloed zijn. Klerikaal berouw. Vele klerikale gemeentebesturen, wel ke op bevel der geestelijkheid in gevolge der schandwet Jacobs, in 1884 hunne onderwijzers in beschikbaarheid stelden en hun officiëel onderwijs vernietigden, beklagen nu grootelijks, door de onder vinding geleerd, die politieke dwaas heid. Velen onder hen, hebben hunne be schikbare onderwijzers terug in dienst geroepen. Andere wachten slechts het geschikt oogenblik evenzoo te handelen en ettelijke klagen putten in den grond, omdat zij nu niet kunnen herstellen wat zij afbraken in hunne woeste woede en schoolnijd. Wat wij' voorzagen en voorspelden, geschiedt dus reeds op groote schaal. En hoe kon het anders. De uit haat en wraak afgestelde on derwijzers waren immers bekwame lie den, die in staat waren de hnn toever trouwde kinderen een grondig onderwijs en eene goede opvoeding te bezorgen. De door de wet van 1884 aangestelde mentors, waaronder vroegere koedrij vers, oud-pauselijke zouaven en goedje van dat slach, konden immers met vrucht deze niet vervangen, wier haren ver grijsd waren, door opvoedkunde, ge- .eerdheid en ondervinding. Vandaar thans dat klerikaal school- berouw en spijt. 't Is het schoonste bewijs van de slecht en leelijkheid hunner wet van 1884 en de beste proef voor het publiek, hoe noodig het zal zijn deze te doen ver dwijnen, onder een liberaal Staatsbe stuur, om plaats te maken voor eene betere opvoedkundige schoolwet. Een en ander. De zwart gerokte. 't Ia in ons fransch Staatsblad, dat men zeer veel nuttige kennissen kan opdoen, hoe onze Roomsche regeenng met onze centen en decoratiën omspringt. Dagelijksch keurt men daarin de dievenre- keningen goed der kerkfabrieken. De uitdeeling der plaatsen is ook eene hemel- sche manna, die alléén op de hoofden der kerk uilen nedervalt. De toelagen aan kerken, kloosters en domme verkwezelde "scholen, geven ons den maatstaf, waaraan onze millioenen verkwist worden. De verkloostering, verkwezeling en verpaap- sching van het gansche land en al zijne instel lingen, kan men regelmatig in dien Moniteur raadplegen. Hij is en blijft de barometer van een bestuur, dat ons land in deu afgrond sleept Verleden week over nog werden een kardinaal groot officier, twee bisschoppen officiers en elf priesters, ridders der Leopoldsorde benoemd voor bewezene diensten Iedereen vraagt zich af welke diensten die ge- kruinde boerenzonen, zooal aan het land bewe zen Haat en tweedracht onder het volk zaaien, overal vrije burgers ruïneeren, omdat ze niet slaafs vooor den paap buigen en knielen ziedaar hun werk Onze Moniteur is geen Staatsblad meer, maar wel een evangelieboek onzer bisschoppen, waarin hunne besluiten verschijnen, door kleri kale ministers onderteekend. Het volk moest wat meer dit bisschoppelijk orgaan onder de oogen krijgen en dan zon het zich kunnen overtuigen, hoe we bestolen en bedrogen worden, door de roomsche kliek, die met het vet van den butjetschotel wegloopt. De Moniteur van het vatikaan te Rome, is en blijft eene aantrekkelijke lectuur voor de kloosterlingen. Onze boeren gefopt. Men weet dat ODze meesters eene belasting op het vreemd vee gelegd hebben onder voocwendsel de belgische landbouwers en veekweekers te bevoordeeligen. Hoe ernstig dit inzicht was, blijkt uit he volgende Een klerikaal blad zegt dat men voor het belgisch leger amerikaansch vee aan koopt, onder voorwendsel van spaarzaamheid. Is dat niet op de schreeuwendste wijze de be langen onzer landelijke bevolking ODder de voeten treden Het gouvernement weet de boeren te vinden om hunne zonen naar de kazern te slepen het gaat ze voorbij daar waar hun eenige stoffelijke vergoeding zou kunnen bezorgd worden. Vergiftiging door mossels. Wanneer men korts nadat men mossels geëten heeft, eene hevige maagpijn heeft en braaklust, dan is zulks een voorteeken dat de mossel svenijnig of vergiftigd waren. Alsdan moet men zonder langer te wachten braken door hetzij lauwwa- ter te drinken ofwel door het uiteinde der keel te kittelen met den j vinger. Men moet herhaaldelijk drinken en spuwen ten einde de maag te wasschen. Indien men zulks ras doet, bestaat er geen gevaar meer. Men blijft te bed, men driuke water met, suiker eu eindigt met in te sluimeren. Men volge ge durende verscheidene dagen een zacht regiem. Indien men door het hierboven beschreven middel niet gelukt, moet men braakmiddelen nemen. Men moet de komt van eenen genees heer niet afwachten* om dat te doen wat wij komen van te zeggen uochthans zal het altijd geraadzaam zijn er eene te roepen bij verder geval. De vergiftiging door mossels is dikwijls doo- delijk, maar dit gebeurt alleen, wanneer men er te veel geëten hebbende, de maag niet ont last, alvorens de spijs verteering begonnen zij. Wonderlijke goedkeuring. Benderbode schrijft Volgens een ar tikel van M. Frère in een dagblad van Luik verschenen, mag het gouverne- inent niet toegeven aan de pogingen tot bedreiging van wege de partijgan- gers van het algemeen stemrecht, doch het kiesrecht moet trapsgewijze uitgebreid worden. In een woord, M. Frère bewijst dat het katholiek goever- nement op den goeden weg is. Dat is nu toch wat grof. Waar vindt Slimmeken het bewijs dat M. Frère de handelingen van 't ministerie goed keurt Weihoe, M. Frère heeft meester Beer- naert voor de zaak Pourbaix op onver getelijke wijze afgezweept, hij heeft zich tegen de wet op de werkmanswo ningen verzet en zal vast uit al zijne krachten tegen de afschaffing der be kwaamheidskiezers protest aanteeke- nen, en dan durft Denderbode schrijven dat de oude liberale hoofdman bewijst dat het ministerie op goeden weg is Slimmeken zegt zelf dat M. Frère het kiesrecht trapsgewijze wil uitbreiden en bet ministerie zoekt dag en nacht om het te kortvleugelen 20000 kiezers minder met de wet op de werkerswonin gen, 60000 met de bekwaamheidskie zers, en M. Frère zou het werk van M. Beernaert toejuichen Allons, ware het artikel zoo stout en bedriegelijk niet, wij zouden het eene dommigheid moeten heeten. Zou de manifestatie van 10 Oogst mis schien Slimmeken zoodanig geslagen hebben dat hij niet goed meer weet wat hij schrijft?Dan beklagen wij den armen jongen, want er zullen nog ander brok ken vallen. Stadsnieuws. Wij roepen de bijzondere aandacht van wien hetbehoort op den verkoop van onrijp en slecht fruit. We zijn er volstrekt niet tegen dat de fruitleurders hun broodje verdienen, integen deel maar er worden vruchten aan onze kin- ders verkocht die niet zonder gevaar kunnen verbruikt worden. Verwonderen wij ons geens zins over onverwachte ziekten als er zulk vergift wordt te koop gesteld. Men heeft eene wet gestemd op de vervalsching der eetwaren. Niet min streng zou men moeten zijn tegenover zeker fruit. Al wat niet rijp of gevaarlijk zou kunnen wezen moet aangeslagen worden. Niet de miDste toegevendheid, de openbare gezond heid eischt het. In onze stadsmeisjesschool zijn er over de 800 binders in de stadsjongensschool zijn er een weinig minder. Weet ge welke toelage elk dezer scholen trekt om al de onkosten barer prijsdeeling te dekken De kolossale som van 200 franken, wat op ruim 150 fr. voor 't aan- koopen van prijsboeken komt of gemiddeld 20 centiemen of 2 stuivers per kind Verdere uitleg is overbodig Voor volksspelen, waar men dronkaards en lediggangers tentoonstelt en beloontvoor kiezing-festivals, waarop men onzedige liedjes hoort zingen, heelt men honderden franken met de vleet... voor Uanmoeding van de vlijt, leerzucht en het goed gedrag onzer volkskin- ders zou men een cent in tweeën hijten. Is dat niet schandelijk van wege mannen die zich volksvrienden durven noemen Men vraagt of het waar is dat, om den staat der grachten langs wegen en banen op de gehuchten Mijl be ke en Schaarbeke gelegen, gezond te maken, HET GEMEENTEBESTUUR VAN AALST, het indelven der vuilnissen zooals mosselschelpen, enz., heeft bevolen en bewerkstelligd Of het niet waar is dat de gracht, om haar doelwit te bereiken, een effen, vast en glad bed moet hebben, opdat al de vloeiende stof fen er snel zouden overdrijven naar een alge- meenen vergaringsloop Welnu, met het bed omtespitten bekomt men juist het tegenover gestelde, en voimt men een oppervlakkige teerput die zoo zeer door de voorschriften van de gezondmaking wordt afgekeurd en verwe zen, daar hij een krachtig middel daarstelt tot onophoudelijke verrotte uitwazemingen, die maar te dikwijls de oorzaak zijn van alle soorten van ziekten en luchtverpestingen! Of het niet geraadzamer zou zijn de vuilnissen te doen weghalen en ze overteVoeren naar eene daartoe geschikte plaats bij voorbeeld het mestplein De waarde dier stoffen zou rijkelijk het werk vergoeden. Bericht aan wie de zaak betreft. De prijsdeelingen. Maandag en woensdag laatst was het feest voor de jongens der school van M. Reyniers en voor de schoolmeisjes van Mevrouw Vethaeghe. Op beide plechtigheden was de ruime Stadszaal proppende vol en het deed ons waarlijk goed al die ouders de vorderingen hunner dierbare kleinen te zien toejuichen. Zulks bewijst ons welk groot belang zij in eene goede opvoeding en een nuttig onderricht stellen. Is het d m ook niet te bejammeren dat de haatdragende beginselen eener partij beletten van feesten, ter aanmoediging en verheerlijking van kennis en deugd, met zooveel luister mogelijk te vie ren Men zou daar nogthaus zooveel goeds kunnen stichten, zulke nuttige wenken geven, zoo menige vruchtrijke zaden werpen. In Gods naam, bevredigen wij ons nu met hetgene we krijgen kunnen, met hoop op beter nis. De koren door de jongens gezongen hebben veel bijval gehad en deze was wel verdiend. Een duo werd kundig uitgevoerd, de fabels knap opgezegd en de gymnastische oefeningen warm toegejuicht. Bij de meisjes was de bijval niet minder groot. Deze hebben met veel samenhang enjuistheid ons lieve gezangen laten hooren de fabeltjes wierden met aandacht gevolgd en het kinder- tooneel de Chineeskens bracht elkeen in verrukking. Wij mogen hier luidop en zonder te vleien zeggen, dat het personeel der beide scholen eer van zijne leerlingen haalt. Ook vreezen wij niet hier openlijk als de tolk op te treden van al de ouders en onderwijsvrienden om leeraars en leerares3en te bedanken voor deu iever en nauwgezetheid waarmede zij onze volkskinderen opvoeden en onderwijzen. Dat werk is echt beschavend en moet goede vruch ten afwerpen. De hopteelt. De tijdingen welke ons uit de ver schillende hopstreken toekomen beves tigen al meer en meer dat de toestand bedenkelijk, ja slecht wordt. Met het beste weder mogelijk zal er aan dien toestand weinig verbetering kunnen toegebracht worden. Van den oogst van 889 blijft er niets over en de teelt is voor het loopende jaar in verscheidene streken merkelijk verminderd. De prijsverhoogingen dezer week moeten bijgevolg niemandverwonderen. In de engelsche plantingen bemer'ct men eene vermeerdering van ongediert en schimmel zoo dat de opbrengst maar ten hoogste de helft zal zijn van verle den jaar. In Duitschland zijn er goede en slechte streken, eventwel zullen de voornaamste van Hallerlau, Wurtem- berg en Baden maar een derde der ge wone opbrengst leveren. Den Elzas vooral is zeer slecht bedeeld,; de spinnen en wormen richten er groote verwoes tingen aan. Onmogelijk hop van dit jaar aan 125 fr. te koopen. In België laat de hopoogst veel te wenschen, voornamelijk te Poperinghen. De aanhoudende regens, de mistige en koude nachten hebben de laatste hoop op eenig welgelukken ontnomen. Uit Burgondië zijn de tijdingen niet betermen biedt voor d'Aalstersche 175 fr. en voor de Poperingsche 200 tr. de 50 kilos. Berechting. Victorien Van de Weghe. Landbouw. Iets over woekerplanten, Mijn vriend, de heer F. II., landbouwer op de hoeve 't Höfke, zond mij dezer dagen een bosje planten, met vriendelijk verzoek dezelve te determineeren en hem bij tijd en gelegenheid daarover mijne bevinding mede te deelen. Het onderzoek had echter niet veelom zijn lijf, daar ik prima vissa (zooals de muzie kanten zeggen) bemerkte, dat ik met de familie der Orobancheën te doen had, een geslacht woekerplanten, hier nog al vrij algemeen be kend. 't Was me voorzeker dus een genoegen, dat ik mijn vriend indezen licht kon geven tevens werd door dit geval bij mij het denk beeld wakker geschud, dat ik er wellicht t heele korps uwer abonués ge m ondienst meê zou bewijzen, als ik de talrijke voorkomende parasieten in deze streken wat nader beschreef, 't is nu evenwel mijne bedoeling niet, te gaan uitwijden over alle mogelijke en onmogelijke zwammen, schimmen, champions, brand, zwart eD roest bij de granen 't artikel zou te veel ruimte vereischen en misschen door dergelijke minder importante thema's vervelend worden. Ik bepaal me hoofdzakelijk bij drie,met schaars aangetroffen Schmarotzeis, die wellicht hij lederen landman nog niet algemeen bekend zijn, en toch wel op den duur groote schade kunnen doen. Ter zake dan. t Geldt hier A. De Bremraap (Orobanche). B. Het Warkruid (Cuscuta). C. De Vogellijm (viscum album). Bremraap, (1) is de naam van een planten geslacht uit de familie der Orobancheën en onderscheidt zich door een 2 bladigen of 4 sple- tigen kelk en eene tweelippige niet gemasker de, aan den voet vleezige, ras verwelkende bloemkroon, 't Is wezenlijk een zonderling gewas, die Bremraap. In 't voorjaar reeds kan men ze bespieden wie er dan maar vlug bij is, en haren verderen groei verhindert, kan zich voor de toekomst veel voordeel doen. Als dan schiet ze een stengel uit den grond, die ongeveer als de jeugdige spruiten der aspergies te voorschijn komen. Ze wordt ongeveer een voet hoog, heeft geen enkel blad, en draagt in plaats hiervan eenige drooge vliezige schubben. De wandelaar, die haar niet kent, en ze hier en daar zich uit het zand ziet verheffen, meent op 't eerste gezicht eenige verdorde oude sten gels van den vorigen zomer aan te treffen, maar haar uiterlijk is schraal,bruin, dor. De Bremraap is dan ook geen juweel uit Flora's tuin. Ze vertoont zich eer als een bedelaar nnast een rijken heer. Is die wandelaar evenwel eene fijne opmerker, die de kale stengels nauwkeurig bekijkt, dan ziet hij, dat ze toch wel degelijk leven, en dat ze bloeien ook, en dat de bloemen in de verte veel weg hebben van onze bekende Leeuwenbekken (Antirrhi num en Liuaria). Eveneens zou een opper vlakkige beschouwer beweren, dat de plant leeft als alle andere planten, d. w. z. dat ze haar voedsel uit den grond haalt maar neen Dat is hier nu eens Les apparences sont trompeuses in den vollen zin Graaf ze maar eens uit den grond en vestig er dan al uwe (1) Hondspriom, klaverpriem, de wolf. aandacht eens op. 't zal u wel duidelijk wor den, dat ze niet zelfstandig in den grond be vestigd zit. maar integendeel op de wortels van andere gewassen, waarvan ze leven, en die ze laten slaven en zwoegen als oppassende ouders voor kwistende kindertjes. 't Zijn waarlijk brutale schelmenlistige schuimloo- pers Immers, in een eenvoudig nederig één- kleurig kleedje gestoken, zal elke oningewijde zich haast van hare schuldeloosheid moeten overtuigen. Maar ja wel, wie de diefjes van nabij kent, weet veel beter. Wie der Duitschers jeremiaden over deze uitzuigsters hoort, talmt niet langer haar te veroordeeleti, ze kwelgees ten noemen van 'tplantenrijk, vijanden van land eu arbeid, 't Is dan ook in Duitschland, waar de Bremraap buitengewoon sterk domi neert, voornamelijk op de wortels der hennep en tabaksplanten. Hier te lande komt ze ook in den hennep voor en volgens verklaringen van vele landbouwers heeft ze ook in de klaver haren intrek genomen, zoodat zó een kanker voor de akkers dreigt te worden. 't Is eene uitgemaakt® zaak, dat ze veel, zeer veel schade aanricht in sommige streken. Waar ze zich éénmaal aan eene wortel heeft vastgezogen, verwoest ze het weefsel der voedingsplant. Op merkelijk is het, dat in enkele gevallen woeker en moederplant zoodanig saamgroeien, dat men beider grenzen niet meer kan onderschei den. Men kent 120 plantsoorten, waarop brem raapsoorten gevonden worden de meeste echter zijn peuldragers (Leguminosie). Tot dc meeste bekende soorten der Oroban cheën behooren A. De groote bremraap (Orabanche major), met eenvoudige stengel, 4spletige opgeblazen bloemkroon, woekerend op Sarothamnus of bremsoorten (Sarothamnus en Genista). B. De welriekende bremraap, (O. Caryo- phyllacea) met eveneens opgeblazen bloem kroon en ruigbehaarde meeldraden. C. De blauwe bremraap (O. Ccerulea) met buisvormigen kelk en öspletige bloemkroon. D. Detakkige bremraap (O. Ramosa) met vertakten stengel, ongesteelde bloemen, 5- spletige bloemkroon en 3voudige schudblaad jes iu Duitschland Hanfwörgér geheeten en woekerende op de wortels der hennepplan ten. De overige soorten zijn minder algemeen. (Het einde nadien). WERKMANSKRING VOORUITGANG DOOR 'T WERK. Er zijn maar 156 Werkendeleden die geant woord hebben aan de gewichtige vragen van den omzendbrief van 6 Oogst, wij hopen dat de Leden de goedwilligheid zullen hebben de brieven behoorlijk ingevuld aan den Voorzitter te doen geworden. De Voorzitter Emile MEERT. Het Postbestuur deelt ons het volgende bericht mede De correspondentie bestemd voor de troepen die .deel moeten nemen aan de toekomende krijgsoefeningen moeten gezonden worden 1* Van den 23aten tot 29 Oogst naar Beverloo voor de eerste afdeehng ea naar Antwerpen voor de tweede afdeehng. 2° Te beginnen van 30st,n Oosgt tot den 10 September naar Ardoye (statie) voor al de troepen. Het Uitvoerend Comiteit van den libera len Bond laat weten dat er eene werk beurs gesticht is, en dat de liberale werk lieden zonder werk zich bij het bestuur van den Bond mogen aanbieden, hetwelk alle vrijdagen van 81/2 tot 10 ure 's avonds en des zondags van 10 12 tot 12 ure in de Graaf van Egmontgroote markt zetelt, en waar hun de noodige inlichtin gen tot bekomen van werk zullen gegeven worden. Houdeng-Goegnies, 23 maart 1890. Ik ben zeer tevreden over de Zwitsersche Pillen Hertzog, en ben u zeer dankbaar dat gij mij dezelve gezonden hebt. (Handteeken gewettigd,). Nikobaas Loth. Huis Firmin Mignot, Brussel. Be- .ticht aan huisvrouwen, naaisters, kleermaak sters, enz. 7000 uitstekende Howe ma- chienen, oud model, de schoonste gepeerlde steek makende, per occasie te koop, het Nr 1 met doos 100 fr. en het Nr 2 met doos 120 fr., betaalbaar 10 fr. per maand. Voor opschriften uwer brieven, faktu- ren, circulairenenz. gebruikt geen ander pa pier dan Royal Lyon. Te koop bij alle p ipierhandelaars. Ninove. Het onweder van 18 dezer heeft schrikkelijk geweest in de omstreken \an Ninove. Het onweder is losgeborsten rond 1 uur 's nachts. De donderslagen en bliksemvuur waren schrikverwekkend. Maar wat ongeluk kiger is, dat de hagelsteeneu alles in de om streken verbrijzeld hebben aan den tabak- oogst is niet meer te denken, al de landbouwers zijn alles kwijt, het is gedorschen. In de stad zijn duizenden ruiten verbrijzeld. Men moet de sèrren van sommige particulieren zienniets is er overgebleven. Bij M. De Deyn zijn al de schoons gewassen verhageld. De groote serren nieuw gemaakt van M. Ch. De Mol-Ringoot, M. De Clercq en andere zijn niets meer als een hoop gebrijzeld glas. Het is hartverscheurend te zien. Geeraardsbergen. In den nacht van 18-19 dezer is er over Geeraardsbergen en onmtreken een storm zoo vreeselijk uitgebors ten, als men van 's menschen geheugen nooit heeft gezien. De bliksemschichten doorkruisten de lucht de donder ratelde dat vreeselijk wa3 om hooren. Ten einde een gedacht te geven van de he vigheid van den storm, zij het genoeg te weten dat er niet éóne broeikas is waar er nog 10 ruiten in staan. Meer dan 8,000 vensterruiten en glazen pannen zijn verbrijzeld. Ilagelstee- nen vielen ter dikte van een kippenei het ge tal vogels die gedood zijn is onberekenbaar, men raapt ze met dozijnen op. De vernielingen zijn groot in gansch den omtrek van Ninove, Geeraardsbergen, Itonse enz. 4 Daareven liet het anaplue zijn negen tonen Weeklagend uit het grijs des kerketorens vallen; Een slapende uil verschoot uit 't net der hanebalken, Terwij'l de kosttr ras een veidlantaren aanstak. 't Is hevig koud, en over den bevrozen bodem Des velds stapt de pastoor ten zalvende berechting, Die straks de ziel zou loutren van des dorps geneesheer, Die negen jaren reeds als ware geus geleefd heeft. Bij 't schelle belgeklingel dat bij poos en poozc'. Van straat tot straat weergalmt, gaat menig voordeur [open Waaruit een vrouw of kind verschijnt en op de knie [valt, En stille bidt voor hem wien men de laatste hulp draagt. Voor hem die nooit in kerk of kluis den voet gezet had Sinds hij uit Vlaandrens schoolstrijd droef ontwaakte [als wijsgeer, Beklagend 't'volk dat om bekrompen godsdienstijver Bestolen wordt aan licht, aan ware geestesvoedsel. Hij wou denvredeop 'tdorp als 't heilgeboddesHeeren Maar zag en haat en nijd en twist en tweespalt heersohen; Hij wou voor 'tjong geslacht der kennis rijke vloeden, Maar zag den domheicjsdijk de wateren [versperren. Aan 't ziekbed bidt een vrouw met saamgevouwen [handen Voor den gemaal zoo edelmoedig in oprechtheid; Voor hem dieGodes woordvolbrachtinmenschenliefde, Maar toch sinds negen jaar de Kerk den rug gekeerd [had. O neen, hij was het niet die bij den naren doodstrijd Kaar priesterhulpe vroeg,hij die voor niemand knielde Dan voor de waarheid die hij zocht in de eeuwgeRede Doch hij was rijken luide luiden zal de kerkklok. Pastoor en koster stappen uit 't gekuchte heimwaarts Hun zending was volbracht bij 't droeve bed des grij saards. Zij hadden op de bane slechts een woord gewisseld: Het zal een uitvaart zijn van meer dan honderd [gulden

De Dendergalm | 1890 | | pagina 2