Lees hier. DE OUDE FRITS. 5de Jaar. Nummer 36 (248) Zondag 7 September 1890. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER: 10 CENTIEMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zichop alle postkantoren voor den buitenvoor de stad, ten kantore van bet blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. - 1 t' HET ARRONDISSEMENT AALST. n.;j. j„„ Gewone, 15 centiemen 1 der A™nceil Keklameu, 75 centiemen Per drukregel. Vonnissen op de dei de bladzijde, frank. Nee spe nee metu. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan bet blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 0 SEPTEMBER. Wij roepen de aandacht onzer politie ke vrienden op de bijgevoegde kiezers lijst welke in het stadhuis is aangeplakt. Al degenen welke inlichtingen nopens hunne kiesrechten of die van andere personen verlangen, kunnen dezelve dagelijks op het bureel der Liberale Associatie Au Comte d'Egmont, van 9 tot 12 en van 2 tot 4 ure bekomen. Alle kiesreklamatiën zullen voor de belanghebbenden kosteloos door dezelf de Associatie gedaan worden. JBuiteulsindsch politiek overzicht. Frankrijk. De provinciale staten zijn op het punt hunne zitingen te slui ten. Reeds hebben het grootste getal Staten hunne werkzaamheden geëin digd er zijn slechts eenige departemen tale vergaderingen die nog vereenigd zijn. Deze zittingen zijn de kalmste ge weest, die men sedert iang gezien heeft. Onder algemeen oogpunt moet men nochtans het betrekkelijk groot getal wenscceu melden, vijandig met de ver nieuwing der handelsovereenkomsten, die in alle deelea van Frankrijk zijn uitgedrukt geworden. In het Noorden en in het Oosten, waar men bij de grens woont, werd de wensch uitgedrukt de vreemde werklieden, zoowel deze welke op fransch grondgebied wonen als die er dagelijks opkomen, eene belasting te doen betalen. Deze voorstellen tee kenen nog scherper de beschermende neigingen af die de Franschen sedert eenigen tijd hebben. Op inlandsch oog punt doen alle Parijsche dagbladen de neiging tot bedaring der departementa le vergaderingen uitschijnen. Duitschland. De manifestaties te Friedrichshain doo» de socialisten ter gedachtenis van Lassalle ingericht, heb ben in de grootste orde plaats gehad 50000 personen, in groepen verdeeld, namen er deel aan. De policie moest niet tusschenko- men. Het leger was in de kazernen ge consigneerd maar ten 3 ure werd het verbod ingetrokken. De algemeene vergadering der Duit- sche katholieken die te Coblentz plaats gegrepen heeft, is gesloten. De zittin gen van dit kongres waren zeer levendig maar men heeft er slechts eenige kwes ties van princiepen besproken onder andere de wederherstelling van de we- naar het Hoogduitsch. •—Wil uwe majesteit zoo genadig zijn van te bepalen, wie met uwe majesteit op dezelfde verdieping moeten wonen. In de eerste plaats de markies d'Argens. Hij moet twee scboone, gemakkelijk ingerichte kamers hebben, in de onmiddelijke nabijheid van de mijnen vervolgens maar hebt gij niet het plan van het slot medegebracht Om u te dienen, uwe majesteit, hier is het plan ieder vertrek is daarop aangewezen met den naam, dien het draagt, naar de kleur van de tapijten en van de meubels, en hier heb ik een tweede exemplaar voor mij zelve. Uwe majesteit hebbe de genade van mij te veroor loven, dat ik in hare tegenwoordigheid hare bevelen opteeken. Doe dat, zegde de koning, terwijl hij een onderzoekenden blik wierp op de hem over handigde teekening van het slot. Ik wil heden mijn eigen kwartiermeester zijn, en de kamers verdeelen. Neem dus uw potlood en schrijft. Gij kunt immers schrijven V Om uwe majesteit te dienen ik kan wel zooveel schrijven als voor den koninklijken dienst noodig is. Welnu, schrijf dan 1 En de koning bepaal de vlug en zonder aar zelen, weh e vertrekken door de prinsen en prinsessen alsmede door de vreemde vorstelijke gasten zouden worden betrokken, op het ko ninklijke slot to Bresl »u. reldlijke macht des Pausen en de terug roeping der Jezuitenorde. Gezien den hedendaagschen toestand van Europa zullen deze wenschen nog zoo gauw niet vervuld zijn. Engeland. Een der voornaamste kwesties die moet besproken worden is de bepaling van den werktijd tot acht uren wettelijk te verzekeren. Het kongres der Trades-Unions hield op 1 September eene vergadering. De afgevaardigden, ten getalle van 400, vertegenwoordigen meer dan 1,500,000 werklieden. Er zijn verscheidene vrou wen onder de afgevaardigden. IerlandDe laatste berichten uit Ierland bevestigen ongelukkiglijk de inlichtingen sedert eenigen tijd uitge geven, aangaande de mislukking van den oogst en den hongersnood met wel ken de landbouwers der westelijke stre ken van het eiland, schijnen bedreigd te wezen. Een reeks mededeelingen door de liberale dagbladen intgegeven, laten de schrikkelijkste beschrijving er van weten. Het schijnt dat de boeren niets mogen verwachten van de weldadig- heidsbureelen, meestendeels samenge steld uit rijke eigenaars die er geen be lang bij hebben den toestand in welke zich hunne pachters bévinden om zich van hunne schulden te kwijten, te ver helpen Die inlichtingen laten meer dan ooit, voor het einde van het jaar, eenen opstand vreezen en waardoor van nu af de misnoegdheid tegen het kabinet Salis bury nog grootelijks verergert. De Kloosters. Zijn onze herinneringen juist, dan legde graaf Goblet d'Alviella, onder het vorig liberaal ministerie een wetsont werp neer, om een onderzoek te doen aangaande de kloosters. De klerikalen schreeuwden moord en brandhunne gazetten spuwden vuur en vlam Waarom Vroeg het wetsvoorstel van de paters en nonnen in te schepen en ze naar den Congo te verzenden Moest er beslist wor len de welgevulde coff'rets-forts der doodarme kloosterbroe ders te plunderen Of was er kwestie hunne duizenden kloosters, kapellen, bosschen, weiden en landerijen aan te slaan, en ze te verkoo- pen ten profijte van den Staat Maar neen, beste lezers; daar was noch schijn, noch gedachte van. De vraag van den heer Goblet bestond enkel hierin, van te onderzoeken a. Wie er in de kloosters woontvoor naam, naam, ouderdom en geboorte- Nu, zegde hij, nadat dit afgeloopen was, nu hebben wij voor al de hooge persoonaadjes goed gezorgd. Toon mij nu eens uw exemplaar van het plan, dan kan ik nazien of gij alles opgeschreven hebt, zooals ik heb gezegd, en of gij u niet vergist hebt. De koning strekte zijne hand uit, om het papier aan te nemen, doch de slotvoogd gaf' het hem niet over, maar hield het aarzelend en blijkbaar met angst terug. Wat beduidt dat, Waarom geeft gij mij het papier niet? vroeg de koning. Uwe majesteit, ik weet niet, stamelde de slotvoogd, maar ik geloof niet, dat uwe majes teit mijn schrift zal kunnen lezen. Geeft het mij maar over en stel u niet zoo dwaas aan, nep de koning ongeduldig uit. De slotvoogd monpelde eenige onverstaan bare woorden, en gaf den koning zuchtend het papier over. Frederik vestigde zijne oogen er op, en zag vervolgens verwonderd den slot voogd in het hoogroode, verlegen gelaat. Hoor eens, wat moet dat beduiden vroeg hij op gestrengen toon. Dat zijn immers niets dan strepen en teekens, en er is geen enkel woord geschreven gij hebt toch gezegd, dat gij sehrijven kunt. Met verlof uwer majesteit, maar ik heb op uwer majesteit vraag slechts geantwoord, dat ik zooveel schrijven kon, als voor den ko ninklijken dienst noodzakelijk is, en dat is de waarheid, want voor mij vormen deze strepen en teekens een zeer leesbaar schrift, en ik kan zeer goed wijs worden uit hetgeen ik op last uwer majesteit geschreven heb. Nu, dat zullen wij zien Verklaart mij uw schrift dan eens Daar, wat beteekent dat zonderlinge figuur hier, met drie takken en dien kleinen kogel. Dat is eene koninklijke kroon, ik heb plaats. b. Op hoeveel hunne eigendommen geschat wordenalleen de onroerende goederen. c. Op welke manier broeders en ma- seurkens hun dagelijksch broodje ver dienen. Voila En was dat nu zoo erg, zoo verschrik kelijk en zoo monsterachtig En moesten de jappers daarom schreeuwen, alsof ze gekeeld werden Wie woont er in de kloosters Een van de twee 't zijn allen kruis brave menschen of er nestelen schobbe- akken tusschen. Zijn al de paters deftige lieden, heeft er geen enkele wat aan de Justicie in den weg gelegd waarom zijn ze dan zoo vreeselijk bang van met naam, voornaam en geboorteplaats gekend te worden De lezers vau De Dendergalm hebben geenen schrik, als politieagenten of gen darmen komen hooren, wie er bij hun zoo al verblijft ze laten hun heel huis afzien, geven alle noodige inlichtingen en tracteeren nog op den hoop toe met een borrel of een pint. En de paters verschuilen zich achter hooge muren, ijzeren poorten, vensters met armdikke staven ze verkleeden zich met zwarten,bruiuen of witten rok; dragen misschien valsche baarden en doen zich broeder AlexisDominicus of Nipomucenus noemen. Is dat alles niet veel te geheimzinnig? Zijn die vrome broeders soms niet be nauwd, dat men in hunne paleizen de kereltjes zou aantreffen, die voor smeer- poetserij veroordeeld zijn geworden. Wie weet het zou pater Vetbol zeggen. Welke is de waar de der kloostergoederen Door den band zijn de burgers hoo- vaardig op hunne eigendommen. De meeste blaaskaken, die huizen bezitten, vertellen het aan Jan en alleman. En van de paterkens mag dat weeral niet geworden Hebben ze dan zoo verschrikkelijk veel aan onroerende goederen, of vree zen de slimmerikken, dat het afkondigen van hunne kolossale fortuinen de oogen van het verblinde volk zou openen Mysterie en comedie Hoe komen de broederkens en nonnekens achter den kost Maar sacrebleu, dat mag immers van met haar de drie vertrekkeu gemerkt, welke uwe majesteit wil bewonen. Goed, dat kan er door. Maar hier dicht bij de koningskroon, nummer drie, staat een ding, dat lijkt op een steert U "e majesteit ziet dat zeer goed, en kan mijn schrift zeer duidelijk lezen. Die steert in die twee vertrekken beduidt, dat de markies d'Argens ze zal bewonen. Zeer vleiend, voor den markies, merkte de koning lachend op. Maar nu verder. Ik zie hier eene menigte nullen van onderscheidene grootte, hier in sommige vertrekken zelfs dub- dele nullen, en elders schrabben van onder scheidene lengte. Helder mij dat op 1 Wat be- teekenen al deze teekens. Deze schrabben hier, uwe majesteit, be- teekenen de prinsessen. Iedere prinses heeft hare schrab, ook naarmate zij grooter en voor namer is, heeft zij ook des te grooter schrab. Uwe majesteit gelieve maar te ziendeze schrab hier is langste van allen, dat wil zeggen, dat deze drie vertrekken door hare koninklijke hoogheid de prinses van Piuisen bewoond zullen worden. Zij is de grootste en voornaamste der dames, en daarom heeft zij ook de langste schrab. Goed, zegde Frederik glimlachend, ik zal dat onthouden. Iedere prinses heeft eene schrab. En nu die nullen Wat beteekenen die nullen van onderscheidene grootte Met verlof, uwe majesteit Je nullen, dat zijn de prinsen, antwoordde de slotvoogd. De koning zag den slotvoogd met een vonke lenden blik van zijn glinsterend oog aan. Zoo, zegde hij, de nullen ziju dat de prinsen Ja, vervolgde de andere geheel zonder erg, de nullen dat zijn prinsen, en naarmate de prins voornamer is, des te grooter is ook de iedereen geweten zijn; als 't maar eene eerlijke broodwinning is, wel te verstaan. Het kloostervolkje brieschten schuimt van colereals men nog maar spreekt van dat gordijntje eens op te heffen. Zijn er dan geheime stokerijen in hunne gebouwen Slaat men er valsche munt Fabrikeert men er artikelen, welke de wet verbiedt Of schuurt men er soms wat al te ge- mollig zijne luie en vadsige knoken Altemaal zooveel gewichtige vraag punten, welke het eerstkomend liberaal ministerie zal oplossen, tot verheer lijking van de kloosterlingen als ze recht in hunne schoenen loopenen tot hun meerder schande en beschaming, als ze vuile rekels verbergen of onwettige praktijken uitvoeren. De Vlaamsche Congo. Al die zich een weinig met landbouw bezig houdt weet hoeveel schade de aardappelplaag sedert veertig jaar reeds aangericht heeft. De man die een middel zou vinden om die ziekte te genezen of te voorkomen, zou voorzeker een grooten dienst aan de landbouwers bewijzen. Welnu, dat middel schijnt gevonden In den loop van Juni besproeide men met een zeker scheikundig mengsel, Bouillon bordelais genoemd, eene partij aardappelen. De partij juist daarneven, grond van den zelfden aard en met dezelfde soort van aardappelen beplant, bleef onaangeroerd. Acht dagen geleden gingen deskundigen den uitslag waarnemen in verschillige proefvelden en bij was waarlijk verbazend. De besproeide aardappelen stonden nog zoo groen en sprin gend levend als over twee maanden en de niet besproeide waren door de plaag zoodanig aange daan, dat de planten reeds gansch verdord waren. Dat is zeker reeds leerrijk en moet de land bouwers aanzetten, om in de landbouwplaat- sen, met het goedkoop mengsel Bouillon bor delais dat iedereen zelf kan samenstellen nader kenuis te maken. Maar de geschiedenis is niet uit het tweede deel is even leerrijk. Die proeven werden ge daan in verscheidene fanatieke streken in Vlaanderen, en 'tis niet om te gelooven, maar 't is toch zoo meent gij dat de boeren dierstreken dankbaar waren jegens degenen die dat geneesmiddel tegen de schrikkelijke aard appelplaag wilden beproeven Wel, dan kent ge ze nog niet Zij vielen met hevigheid tegen hem uit zij zegden met de grootste overtuiging dat het schande ivas zich zóo tegen Gods besluiten te verzetten,dat God den men schen die plaag had opgelegd, om hen te beproe ven en te straffen en dat, met hem tegen te wer ken, zijne wraak zich ander zins en schrikkelij- ker zou hebben doen gevoelen. Zij weigerdeD zelfs de voldoende uitslagen op de proefvelden te gaan waarnemen. Men had hun schoon te doen opmerken, dat de boeren wel geneesmiddelen gebruiken wanneer hunne heesten ziek zijn dat distels en ander onkruid ook plagen zijn voor de planten en dat zij die nul. Deze grootste nul bij voorbeeld, dat is de prins van Pruisen die andere, een weinig klei nere nul, dat is prins Ferdinand. En wat beteekenen deze dubbele nullen Dat zijn vreemde vorsten, uwe majesteit. Zoo, zijn de vreemde vorsten dubbele nullen vroeg de koning, die ter nauwernood zijn ernst kon bewaren. En de grootste nul is dus de prins van Pruisen, en de kleinste nul prins Ferdinand Zoo is het, antwoordde de slotvoogd be daard. Uwe majesteit ziet wel, dat ik alles nauwkeurig en goed heb aangeteekend, Ja, dat zie ik, riep de koning uit, terwijl hij in een luid lachen uitbarstte. Gij schrijft een zeer leesbaar en duidelijk schrift; maaréén raad wil ik u echter toch geven Wees op uwe hoede, dat gij uw schrift niet ten aanhoore van anderen opheldert, en laat vooral den prins van Pruisen en prins Ferdinand uw schrift op deze teekening niet lezen. Het zou kunnen zijn, dat zij uwe nullen verkeerd opvatten. En maak nu, dat gij weder te Breslau komt, en verander niets in hetgeen gij hebt aangeteekend. De koning staarde den slotvoogd met eenen vroolijken glimlach aan. Ik geloof sprak hij bij zichzelve, dat wanneer men dit handschrift van den slotvoogd aan het hoog gerechtshof overgaf, hij van hoog verraad beschuldigd zou worden, en dat eene veeljarige tuchthuisstraf het loon zou zijn voor zijne nullen en schrab ben. Arme kerel En wat is hij toch onschul dig en naïef met al zij n hoogverraad Maar zoo zal het wel 't geval zijn met menigeen, die van hoogverraad wordt beschuldigd hij doet niets anders dan openhartig voor zijne meening uit komen, en het wordt hoogverraad omdat hij met zijne woorden iemand gekwetst en belee- digd heeft, zonder het te willen. Waren de vorsten hoog genoeg verheven boven de men- wel op tijd uitrukken dat zij dus ook wel dat geneesmiddel voor de aardajipelen mochten ge bruiken Niets kon helpen: De pastoors hebben hun sedert jaren wijs gemaakt dat die aardappel- plaag eene straf van God is, om de menschen tc beproeven en dat zij zich moeten onderwer pen. Verder gaat hunne redeneering niet, en zij vonden het zeer slecht dat die landbouwkundi gen de stoutheid hadden de straffende hand Gods te durven trotseeren. Dat is gansch historiek! En dan spreekt men bijna uitsluitend in hoo- ger kringen van de noodzakelijkheid om den Congo te beschaven! Dat men toch beginne met ernstig de dweep zucht en onwetonheid in de verachterde streken aan te vallen Bewijst dit feit niet met dat van Aaarwe,waar luchtreizigers over eenige dagen als door wilden behandeld werden, dat het hoog tijd is de hand aan 't werk te slaan! Moet het zoo nog eenige jaren voortgaan, de ongolanders zullen onze boeren van zekere ge westen komen beschaven Klerikale onmenschelijkheid. W ij vernemen met verontwaardiging dat de landbouwers wier tabakplanten verkageld zijn, verplicht worden al hun ne struiken af te maaien en te vernieti ging willen zij de teruggave bekomen der betaalde rechten. Is het geloofbaar Is dat niet onmen- schelijk En moet de beklagenswaardi ge boer zijn boezem niet voelen bersten van wanhoop en gramschap als de gar den hem dat werk opleggen Niet dat wij die ambtenalen verachten of hun gedrag laken, verre van daar. Zij moeten geëerbiedigd en gehoorzaamd worden, want zij zijn slechts de trouwe uitvoer ders der bevelen van hoogere hand. Maar de groote plichtige, de nalatige wien men die schreeuwende onrecht vaardigheid niet genoeg kan onder den neus wrijven, is de fanatieke arend van Dendermonde, meer gekend onder den naam van minister De Bruyn en die zich valschelijk Beschermer van den Land bouw n durft betitelen als hij geen hui chelaar en de boeren oprecht genegen was, zou hij van belastingen oitslaan al de tabakplanters wier oogst verha- geld werd zonder hen eerst en vooral die droeve en barbaarsche verplichting op te dringen hunne struiken te verwoes ten. Een pennetrek is daartoe voldoen de. Waarom moeten die arme menschen hunne gewassen tot mest veranderen Is dat redelijk en brengt dat iemand voordeel op Waarom, ik vraag het mij af, zouden die ongelukkigen niet toe gelaten worden uit hunne vruchten, het weinige geld te trekken dat deze nog zouden kunnen opbrengen Die vergunning zou immers aan niemand schelijke zwakheden, de pijnen, welke boosheid en domheid op hen afschieten, zouden hen niet treffen, maar Wel, viel hij zichzelve in de rede, toen hij op den drempel een jong man zag, die diep en nederig voor hem boog. Wel, hoe heet gij En wat is uw verlangen Uwe majesteit, stamelde de aangespro kene, andermaal diep buigende, ik heet Schna- bel, ben geboortig uit deze stad en leef van mijne renten. Zoo, leeft gij van uwe renten vroeg de koning. Hebt gij u nooit op de een of andere wijze verdienstelijk gemaakt? Zijt gij nooit in dienst van den Staat geweest? Hebt gij u geene nuttige kundigheden verworven Geen ambt bekleed Uwe majesteit, ik ben van jongs af aan gewoon geweest aan onafhankelijkheid en daar ik hopen mocht, dat de intresten van mijn ver mogen toereikend zouden zijn voor een fat soenlijke levenswijze, heb ik er nooit aange dacht mij zelve met veel studie lastig te vallen, en heb ik nooit naar een ambt verlangd. Hoe komt gij aan uw vermogen vroeg de koning gebelgd. Ik heb het van mijne ouders geërfd, uwe majesteit. Uw eenige verdienste bestaat dus hierin, dat gij de zoon van een welgestelde vader zijt En waarom komt gij tot mij Wat is uw ver langen Uwe majesteit, ik ben ongelukkig ge weest. Ik had het grootste gedeelte van mijn vermogen toevertrouwd aan een aanzienlijk bankierskantoor dat kantoor heeft vier weken geleden zijne betalingen gestaakt, en daardoor zijn drie vierde van mijn .vermogen verloren gegaan. Wordt voortgezet.) J

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1