DE OUDE FRITS. Nummer 37 (249) Zondag 14 September 1890. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 6 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER: 10 CENTIEMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. Nee spe nee metu. HET Prijs der Annoncen ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centiemen Reklamen, 75 centiemen Vonnissen op de dei de bladzijde, frank per drukregel. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wGrat. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 13 SEPTEMBER. Biiitenlandscli politiële overziclit. Duitschland. De democratische partij heeft besloten dat den 1 October d. i. de dag op welken de anti-socialis tische wet niet meer zal toegepast wor den, honderd nieuwe dagbladen zullen verschijnen om het socialism te versprei den bij de inwoners van den buiten en van de kleine steden, tot welke zij nog niet had kunnen dringen. De socialisten zouden insgelijks beslist hebben aan de kiezingen voor alle Landtagen deel te nemen, overal waar zij zouden kunnen slagen. Dezelfde taktiek zou gevolgd worden voor de gemeentekiezingen. Engeland. Het congres der Trades- Unions te Liverpool is geëindigd. De laatste debatten, hebben bewezen dat het werkerskamp in twee partijen verdeeld is. De vergadering heeft 'als parlemen taire secretaris, d. i. als afgevaardigde gelast hare belangen bij de Kamer te verdedigen, den volksvertegenwoordi ger Fenwick benoemd, een gematig de, die bij de oude school der wer kersopruiers behoort. Op dit oogpunt, heelt zij een overblijfsel van genegen heid voor het oude doel der Trades- Unions bevestigd. Integendeel, heeft zij nieuwe voorstellen aangenomen, die het gebruik van hevige middelen aanprijzen om eene verbetering in het lot der werk lieden te verkrijgen, als b. v. de boy cottage, de tijdelijke opsluiting van alle handelaars die door het een of ander middel hunne waren met afslag verkoo- pen. M. John Burns, opperhoofd der nieuwe werkerspartij heeft eenen in vloed verkregen, die zijn overmacht binnen kort laat voorzien, indien de hedendaagse he neigingen voortduren. De vooruitsrevenden zijn er ingeslaagd een voorstel te doen stemmen volgens hetwelk er geene vreemde werklieden mogen gebruikt worden in devereenigde werkhuizen van Groot-Brittanje. De ver gadering heeft het voorstel aangenomen van M. John Burns, dat den werkdag van 8 uren eischt. De besluiten door de Trades-Unions gestemd zijn van groot belang door de neigingen die zij aandui den. De werkersbeweging volgt in En geland ee.j nieuw programma, dat veel meer gelijkt aan zekere gedachten van het vasteland en waarvan tot nu toe de Engelsche werklieden het voorbeeld aan deze van het vasteland gaven. Bulgarië. Zondag hebben in Bulga- rië de wetge ende kiezingen voor de Sobranie plaats gegrepen. De ernstige voorvallen die in dit prinsdom dezen 4. naar het Hoogduitsch. Dat komt er van, wanneer men zijn geld nutteloos laat liggen, in plaats van het ten algemeenen nutte aan te wenden, wanneer men niets uitvoert, in plaats van een nuttig burger- van den Staat te zijn. En wat wilt gij nu Moet ik u misschieD uw verloren kapitaal vergoeden? Uwe majesteit, ik ben in de gelegenheid door een rijk huwelijk, mijn verlies weder goed te maken. De tegenwoordige bekleeder van het scherprechtersambt is een zeer rijk man en heeft maar eene eenige dochter. Het is een jong, aardig meisje, dat ik hartelijk liefheb. Natuurlijk, want zij heeft genoeg, om uw verlies te dekken, viel de koning hem in de rede, en wil haar vader haar aan u geven Hij wil haar aan mij geven, uwe majes teit, maar onder eene voorwaarde. Gij moet hem in zijn ambt opvolgen, niet waar? Gij moet u nuttig maken, door den mis dadiger het hoofd af te slaan Neen, uwe majesteit. De vader is door zijnen rijkdom hoogmoedig en eergierig ge worden. Hij verlangt bepaaldelijk, dat zijn schoonzoon een karakter hebbe, opdat zijne dochter niet maar enkel madame genoemd worde. Zoo, en wanneer de schoonzoon een titel heeft, dan bezit hij karakter, niet waar.? Gij zijt dus hier gekomen, om van mij een karakter te ontvangen zomer gebeurden, zoo als het proces Panitza en de veroordeeling van dien officier, de pogingen van M. Stambou- loff tot het verkrijgen der herkenning van het bestuur van prins Ferdinand. Zijne diplomatische brieven aan den Sultan van Turkije gezonden, de ver gunning der aanstellingsbrieven aan de Bulgaarsche bisschoppen, dit alles bracht veel bij om aan die kieziugen eene groote belangrijkheid te geven. De uit slag is ten hoogste gunstig voor prins Ferdinand en zijnen eersten minister. De kandidaten van het gouvernement zijn bijna overal met eene groote meer derheid benoemd geworden en de oppo sitie zal slechts over eenige zetels in de nieuwe kamer beschikken. Afrika, blijft altijd op het voorplein der hedendaagsche questiën. De voort durende klachten der ontdekkers die het voor de beschaving geopend hebben, de twisten tusschen Stanley en Emin pacha, dr. Peters, majoor Wissmann en M. Jackson, alles werkt mede om er de aandacht op te vestigen. Thans loopt het gerucht dat de British East Afrika Company zich van de Duitsche vlag zou meester gemaakt hebben te Ivimbo, op de kust van het Sultanaat van V itu. De Kerk en 't Soeialismus. In zijn nummer van 4 September 1.1. roept Denderbode uit Nog nooit heeft de katholieke par- n tij eenen socialist op haren kandida- tenlijst gewild. Tusschen beide par- tijen is er geen bondgenootschap mo- gelijk. De kortzichtige lezers van Denderbode moeten daaruit opmaken dat de kleri- kalen de socialisten als de pest schuwen en dezer gevaarlijke omgang slechts goed is voor liberalen en vrijmetselaars. Jammer is 't dat onomstootbare be wijzen de klinkendste logenstraffing aan die klerikale bevestiging komen geven. En, men merke het wel op, die lo genstraffing komt niet van eenen hard- nekkigen geus of eenen gezworen vijand der Kerk, maar wel uit den mond van eenen der doorluchtigste steunpilaren dier Kerk zelve, namentlijk van kardi naal Manning. Op het katholiek kongres, deze week te Luik gehouden, en waar de sociale kwestie door tal van bisschoppen, se- nateurs en afgevaardigden besproken wordt, zoekt men naar middelen uit om aan de Kerk den overgewichtigen rol trachten te behouden welken zij tot hiertoe vervuld heeft. Het soeialismus wordt van dag tot dag machtiger het verkon ligt een evange lie, dat gansch met den geest van Kris- O, wanneer uwe majesteit zoo genadig wilde zijn, dan was mijn levensgeluk voor altijd verzekerd. Zoo en welk karakter zou ik u dan moe ten geven, opdat gij met de dochter van den rijken scherprechter kunt trouwen Uwe majesteit, de man verlangt bepaal delijk, dat zijn schoonzoon den titel van ge heimraad voere Geheimraad vroeg de koning, en toornig zag hij den smeekeling aan. Zijt gij dus kier gekomen, om mij te verzoeken, dat ik u den titel van geheimraad schenken zal Ja, uwe majesteit, en ik zal uwe majes teit voor eeuwig dankbaar zijn, wanneer Geheimraad dus, viel de koning hem in de rede. Maar weet gij wel welke de plichten van een geheimraad zijn Ik zal u daarmede bekend maken Die plichten bestaan in een onverbrekelijke stilzwijgenheid. Een geheim raad moet alles kunnen geheim houden en zwijgen. Denkt gij, dat gij dien moeilijken plicht getrouwelijk zult kunnen vervullen Ja, uwe majesteit, ik zal dien plicht kun nen vervullen Goed, riep de koning uit, dan verleen ik u bij dezen een karakter en benoem u tot ge heimraad. Maar, wanneer gij het waagt, aan eenig mensch in de wereld het te verraden, dan hebt gij uw plicht niet gedaan, en laat ik u in de vesting Spandau opsluiten. Vertrek thans Ellendige dwazen, bromde de koning, terwijl de smeekeling al buigende naar de deur sloop ellendige dwazen zijn het toch, die hooger prijs stellen op zulke kinderachtige vormen, en meenen dat zij een karakter bezit ten, wanneer zij maar een titel hebben. Zoo de heden er maar voor zorgden, dat zij zich persoonlijk verdienstelijk maakten dan hadden zij al die laffe titels niets noodig 1 tus ffier overeenkomt. Het predikt voor hoofdpunten de gelijkheid, de broeder lijkheiden de wederzijdsche ondersteu ning. Het verzekert daarenboven eerst en vooral zooveel welstand op de aarde mogelijk met de belofte dat het andere later wel zal toegeworpen worden. Kan het missen dat de massa's in dien blozenden appel bijten en het zekere boven het twijfelachtige verkiezen, vooral wanneer ze dagelijks zien dat de Kerk, welke op eenen godsdienst van vrede, gelijkheid en belangloosheid steunt, in den grond niet anders dan met haat, geweld en macht zich staande houdt. tlare klanten beginnen van dit kome diespel genoeg te hebben zij ontmaken zich van haar juk, van hare voogdij. Daarom ziet men de lieden, welke hun ne kapitalen in dien winkel steken heb ben, zich vereenigen en beraadslagen, want de boutiek loopt gevaar. Ziedaar de reden van het katholiek kongres van Luik. Twee partijen staan er tegenover elkander Mgr. Doutre- loux en meester Woeste willen met ge weld den opkomenden stroom van het soeialismus tegenhouden. Zij vinden dat hun kraam nog tamelijk recht staat en dat met wat moeite en reklaam men de klanten zal Jsunuen behouden. Kardinaal Manning is van een geheel ander gevoelen. Hij is voor de toege vendheid en wil met de socialisten des noods samenkoppelen eens in 't net, zal er wel een middel gevonden worden om alleen de profijten van de associatie op te strijken. Of Denderbode het wil ge- looven of niet, maar kardinaal Manning is voorstaander der voornaamste punten van het socialistisch programma. Deze prins der Kerk wijst voor redmiddelen aan en verdedigt het acht-uren werk, het verbod van vrouwen- en kinder werk, de regeling tusschen arbeid en kapitaal. Zeg eens, Slimmekenwat zegt ge daarvan Een roomsche kardinaal die met de socialisten heult en hunne eischen voor staat Gij roept moord en brand omdat de liberalen socialisten werklieden op hun ne kandidatenlijst brengen, wat weet ge nu over de politiek van kardinaal Man ning Zwijgen, mond toe Die toestand is niet nieuw. Gedurende de middeleeuwen hebben de bisschoppen dezelfde toegevendheid moeten toonen om de hand boven de ambachten en neeringen te kunnen hou den. Nu nog zal de Kerk denzelfden afstand moeten doen zij zal wel schreeuwen, Thans werd de deur weder geopend, en op den drempel vertoonde zich Louise met een hoogrood gezicht, met neêrgeslagen oogen; in hare maagdelijke schuchterheid zag zij er lieflijk uit. De koning liep haar terstond eenige schreden tegemoet, en zag het sidderende, sprakelooze, jeugdige meisje vol deelneming aan. Wilt gij mij een smeekschrift overhandi gen, mijn kind vroeg hij. Neen, uwe majesteit, stamelde zij verle gen. Ik wil zelve trachten, mijn verzoek aan uwe majesteit voortedragen Welnu, doe.het, mijn kind en vat moed, zegde de koning goedgunstig. Wees niet bang voor mij, en denk dat de koning ook maar een mensch is, even als andere menschen. Zeg mij daarom allereerst hoe heet gij Louisevon Holendorf,fluisterde zij bevend. Von Holendorf, herhaalde de koning. Wat is uw vader Sire, mijne beide ouders zijn dood ik ben eene wees, die het genadebrood eet van eene tante, welke het haar met tegenzin geeft. Zoo, wat was uw vader? Sire, hij was officier. In-mijnen dienst? Ja uwe majesteit, officier in het leger van uwe majesteit. O, hij had zijnen koning lief, zelfs nog toen.... Nu, vroeg de koning, waarom blijft gij steken Spreek toch verder Sire ik weet niet of ik het wagen durf, of de naam mijns vaders uwe majesteit niej in gramschap zal doen uitbersten. De naam uws vaders Laat mij dien nog eens hooren, ik heb u niet goed verstaan. Sire, mijn vader was de luitenant von maar toch. toegeven zij moet met het soeialismus meegaan, en het de hand leenen, zoo niet ten onder gaan. De vermindering der geboortens. Een der geleerdste staathuishoudkundigen, de heer Paul Leroy-Beaulieu, kondigt in de Débats eene reeks artikelen af om te be wijzen dat het aantal geboortens niet alleen in Frankrijk vermindert, maar dat ook dezelfde verschijnselen in ander landen waargenomen worden. Volgens bo7engenoemden schrijver is die vermindering der geboortens toe te schrijven aan de uitbreiding der algemeene welvaart, maar vooral aan de gedachtenveraudering der bevolkingen, welke zich min of meer aan de godsdienstige -invloeden onttrekken, aan de leer der onderwerping verzaken, en zoo veel welstand mogelijk voor het leven zoeken. Hetzeltde verschijnsel teekent zich zooveel te scherper af naarmate een volk zich meer en meer verburgerlijkt. Sinds 10 jaren vermindert in België het aan tal geboortens; de nijverheids-en landbouw- krisis, die sedert eenige jaren ons land teis tert brengt zeker tot die vermindering bij, doch zij alleen is onvoldoende om zulk belangrijk en aanhoudend verschijnsel uit te leggen. Dit verschijnsel is nog wonderlijker zoomen afzonderlijk eenige provinciën van België be schouwt. In de vier waalsche provinciën, welke zeker lijk het meest onderricht en welvarend zijn, is die geboorte vermindering veel grooter dan in de vlaamsche provinciën. Alhoewel het aantal geboortens van jaar tot jaar vermindert groeit de bevolking nogthans onophoudelijk aan. Het is omdat we beter dan onze voorouders eerbiedigen en bewaren het kostelijkste wat wij bezitten, namentlijk het leven. Vroeger werden er meer kinders gebo ren, maar men zorgde minder om ze in 't leven te houden. Wij weten het wel niet of die geboortenver- mindering als een kwaad mag aanzien worden. De strijd om het leven is ter oorzake der dichte bevolking reeds moeielijk genoeg men verdringt zich in 't oude Europa en elders, en maar al te veel sterven er reeds van honger. Kinders ter wereld brengen is heel gemak kelijk, tr.aar van het kleine wezen een burger of eene burgeres maken, die later in al zijne of hare be i oeften zal kunnen voorzien, dat is vrij moeielijker. Zoo de kinders bij hunne geboorten verwe zen zijn om een gebrekkelijk of ellendig leven te slijten, om, ziekelijk van lichaam, vroegtij dig naar den dood te loopen, is dan de onthou ding niet ten hoogste aan te prijzen Dat kloeken mannen en vrouwen die met betrouwen de toekomst mogen afwachten, zich 8, 10, 12 maal over eene geboorte verheugen, zooveel te beter. Merkenswaardig is het evenwel, zoo als wij hierboven schreven, dat de geboortens en sterf- tens overal vermeerderen waar de bevolking arm, ellendig en dom is dat de geboortens en overlijdens verminderen waar de bevolking welstellend en verstandig is. Zeker is het, dat de natiën, wier bevolking dezelfde blijft, daarom hunne voortteelings- krachten niet verliezen zij onthouden zich misschien maar om door de overbevolking de openbare ellende niet te doen aangroeien. Do vooruitgang van *t menschelijk ras heeft overi- Ilolendorf, zegde Louise, terwijl zij haar neer gebogen hoofd langzaam ophief, en den koning aanzag met een innig smeekenden en tegelijk diep weemoedigen blik. De luitenant von Holendorfriep de koning uit. Die naam komt mij bekend voor. Ik meen, dat ik dien vroeger gehoord heb. Ah, nu schiet het mij te binnen. Uw vader heeft den laatsten oorlog mede gemaakt, niet waar Ja sire, en hij was een dapper officier, over wien niemand zich te beklagen had. Maar hij had zich te beklagen, en dat wel over zijnen koning. Is het niet, dat wat gij wildet zeggen Uw vader nam zijn ontslag, niet waar Sire, hij moest zijn ontslag nemen Moest Vertel mij eens, waarom hij zijn ontslag nemen moest. Kom, laat hooren, mijn kind Spreek de waarheid, en wees niet bang, dat ik boos op u zal worden. Ik ben misschien niet zoo verschrikkelijk, als uw vader mij afge schilderd heeft. Sire, mijn vader heeft altijdmet de meeste bewondering en eerbied over uwe majesteit gesproken. Vertel mij maar, hoe de zaken zich heb ben toegedragen doch laat ons eerst gaan zitten Neem plaats op dien taboeret, daar tegenover mij, en laat mij nu hooren! Waarom nam uw vader zijn ontslag En terwijl hij deze vraag tot haar richtte, leunde de koning, die in zijnen armstoel was gaan zitten, met de beide handen op zijn kruk, en staarde met een zachten blik zijner groote blauwe oogen op Let jonge meisje, dat daar bloode en blozend op den rand van den taboeret tegenover hem zat. Sire, het was ia het laatste jaar vaa den gens niet de minste overeenkomst met die van een konijnperk. In deze kwestie behoudt verder elkeen zijne volkomene vrijheid. Aan wien de schuld. Een klerikaal blad beweerde dezer dagen dat de liberalen niets doen, om de in gevaar verkeerende maatschap pij j) te redden. Wat doen er de klerikalen voor Niets, hoegenaamd niets Zij hebben, t is waar, eenige wetten gemaakt, zoogezegd om het lot van den werkman te verbeteren maar de eene wet is al belachelijker dan db andere en heeft niets opgeleverd er zijn zelfs wetten gestemd altijd zoogezegd voor den werkman die men heeft moeten opschorsen, enkel en alleen uit kiesbelang. Wij zeggen dat de klerikalen nog niets gedaan hebben, niets doen en niets zullen doen, om de in gevaar verkee rende maatschappij te redden. Integendeel, zij doen alles wat moge lijk is, om dit gevaar nog te vergrooten. De werkman vraagt eene uitbreiding van het stemrecht, om insgelijks deel te kunnen nemen aan het bestuur des lands de liberalen zijn gereed hem dit kies recht, op de bekwaamheid gegrond, te verleenen. Wat doen de klerikalen Zij vervaardigen eene wet, die maakt dat de werkman van eene kleine belas ting vrij wordt gesteld, maar hem ter zelfder tijd berooft van het stemrecht, waaraan hij zoo zeer houdt en waarvoor hij vurig strijdt. En met de afschaffing der Bekwaam heidskiezers zullen zij nog 60000 kie zers van hun recht berooven. De liberalen vragen eene rechtvaardi ge inrichting van net leger en eene billij ke reserve, gegrond op den persoonlij ken dienst zij verklaren daarvoor hunne medewerking aan de klerikalen, met de plechtige belofte er geen kiesbelang in te zoeken. Wat doen de klerikalen Zij houden de geheele bloedwet in stand en maken baar voor het volk, voor den arbeider nog ondragelijker, met den diensttijd drij jaren te verlen gen. Door de liberalen was het volksonder wijs overal in het land op den besten voet ingericht in de minste dorpen be stonden puike openbare scholen, adul- tenscholen en kindertuinen, die de be wondering van den vreemde uitlokten. Wat hebben de klerikalen gedaan oorlog, en liet leger lag in Saksen de koning had zijn hoofdkwartier in een dorp opgeslagen, en het geval wilde, dat ook mijn vader met zijne kompagnie in dat dorp ingekwartierd werd. Vermoeid door de langdurige marschen, wilde hij zich even in zijne hut op het strooi nederleggen, hoewel het op het midden van den dag was, toen er plotseling eene boerin kwam binnenvlieden, die hem om hulp en bijstand smeekte, daar de soldaten zijner kompagnie in het dorp aan het plunderen en nu bezig waren met hare woning ledig te halen. Zonder zich te bezinnen,zonder zelfs zijne officiersmuts op te zetten, snelde mijn vader terstond met de vrouw mede, en liep het huis in, om te boproe- ven, of hij zijne soldaten weêr onder de wapens kon krijgen, en of hij door zijne woorden hen mocht bewegen, hunne misdadige handelwijze niet verder voorttezetten want de koning had juist destijds op strenge straf het plunderen verboden, en mijn vader wilde zijne soldaten gaarne van die straf redden. Maar de koning had toch reeds vernomen, wat er gebeurd was en terwijl mijn vader daar binnen in de boeren woning met de soldaten onderhandelde, was de koning zelf er bijgekomen, uiterst vergramd over de ongehoorzaamheid en slechtheid zijner soldaten. Op hetzelfdejjoogenblik, dat hij met zijnen adjudant voor de boerenwoning was aangekomen, waar binnen de soldaten zoo luide raasden en tierden, dat men het buiten zeer goed hooren hon,kwam mijn vader haastig er uit; het was hem onmogelijk geweest, alleen de woedende soldaten onder bedwang te krij gen, en daarom wilde hij de hulp van nog eenige officieren gaan inroepen. De koning echter hield hem voor een der plunderaars, en in zijne gramschap hief hij zijne kruk op en sloeg mijnen vader. {Wordt voortgezet.)

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1