DE OUDE FIUTS. 5 de Jaar. Nummer 58 (250) Zondag 21 September 1890. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs: p fr soToor deTbuiten, voorop betaalbaar. PBIJSPER NUMMER: 10 CENTIEMEN. Men abonneert zichop alle postkantoren voor den buitenvoor de stad, ten kantore van het blad, 10, Voor uitgang straat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Prijs der AnnoncenGewone.15 «>ntiemen Eeklamen, 75 centiemen drukregel. Vonnissen op de detde lladzijde, frank. Nee spe nee metu. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 20 SEPTEMBER. Buitenlandsch politiek overzicht. ZwitserlandHet bestuur van het kanton Tessin is omvergeworpen gewor den, door eenen volksopstand, onver wachts losgebarsten, ten gevolge der weigering van den raad ie grondwette lijke herziening den referendum te laten ondergaan. Doch, de herziening is slechts het voorwendsel van die kleine omwenteling. Sedert lang wTas het ncleri- caal bestuur bij 't volk niet gewild, en zelfs verduisteren van geld werd het te last gelegd. Een voorloopig bestuur is door de zegepralende partij ingericht geworden en het vroegere bestuur als mede de kantoneraad zijn ontbonden. De Bondsregeering heeft 1500 man ge zonden om ie orde te handhaven of te herstellen. Zij heeft eenen Bondscom- missaris, M. Kuepzli, benoemd, die, in haren naam, het besluit van het kanton zal in handen vatten. Eindelijk heeft zij het besluit van het .voorloopig bestuur vernietigd dat de oude regeering in be schuldiging stelt en de kiezers bijeen roept. Het voorloopig bestuur ontbonden zijnde, heeft de Bondscommissaris de regeering in handen genomen, welke hij zal houden tot dat een nieuw bestuur regelmatig zal kunnen samengesteld worden. De liberalen, die den opstand gepleegd hebben, aanvaarden dien toe stand zonder de minste moeilijkheid. Hun doel was zich te ontdoen van een gouvernement dat de Grondwet overtre den had met de herziening der Grondwet den referendum niet te laten ondergaan. De Bondscommissaris heeft hun daar over voldoening gegeven. De referendum zal den 27 September plaats grijpen. De opgewondenheid is vermeerderd en niet verminderd sedert dat het voor loopig bestuur is ontbonden geweest door den Bondscommissaris M. Kuenzli. De twee partijen eischen elk het behou den van hunnen toestand, en nemen maatregelen om hunne vorderingen door de macht te ondersteunen. De pogingen van den Bondscommissaris zijn tot hier toe mislukt en te Bern ziet men eenen waren burgeroorlog tusschen de kleri- kalen en de liberalen in. Portugal. De Cortès hebben zich vereenigd om kennis te nemen van het Engelschportugeesch verbond aangaan de de verdeeling der streken bij den Zambezi en van het Nyassaland. Sedert den val van het kabinet in hetwelk M. Barros Gomez minister van buitenland- sche zaken was, is er geene belangrijker 6. naar het Hoogduitsch. Zij zweeg een oogenblik, onrustig hijgde haar boezem, en tranen stonden haar in de oogen. De koning hield nog altijd zijne groote blauwe oogen onafgewend op haar gericht. En wat deed de luitenant von Holendorf vroeg de koning een oogenblik later. Sire, hij zegde den koning, dat hij met de beste bedoelingen daar gekomen was, dat hij officier was, en dat het hem innig griefde, tot loon van zijne diensten geslagen te worden. En wat zegde de koning De koning antwoordde, dat hij geen offi cier geslagen had. Maar de adjudant had het toch gezien, en hij verhaalde het aan andere officiers, en reeds na verloop van maar weinige dagen, werd aan mijn ongelukkige vader door de gezamentlijke officiers zijner kompagnie verklaard, dat zij niet langer met hem dienen konden. Zij zegden,dat zij hem wegens het hem overgekomen ongeval beklaagden, maar dat de militaire wet hun vei bood, met eenen officier te dienen, die zich had laten slaan. Mijn arme vader, die geheel en al onbemiddeld en daaren boven gehuwd was, wendde zich nu in wanhoop tot zijnen overste, en vroeg hem om raad. De overste ried hem aan, dat hij zijn ontslag zou vragen, maar tevens de redenen aanvoeren zou, welke hem genoodzaakt hadden, zijn ontslag te nemen de koning zou hem ongetwijfeld zitting gebeurd. De tegenstand tegen dit verbond, of liever tegen eenige van zijne beschikkingen, is vermeerderd in de pers en de publieke meetings, de re- publikeinschepartij besloten zijnde geene gelegenheid te laten voorbijgaan om de overdrevene vaderlandsliefde te doen opstaan tegen het kabinet en het ko ningdom. Zelfs bij de meerderheid zal dit verbond eene hevige tegenkanting lijden en M. Serpa Pimentel zal met moeite in de bespreking de hulp van al zijne vrienden verkrijgen. De koning is bijna geheel hersteld. Een noodlottig einde van Dom Carlos zou politieke verwikkelingen kunnen meegebracht hebben. Het is zeer geluk kig dat dit punt van onzekerheid niet meer bestaat bij de bespreking van het Engelsch-Portugeesch verbond Argentina. In Zuid-Amerika en vooral in Argentina duren de teekenen van ongerustheid voort. Men spreekt van eene ministerieele krisis die al de gevol gen der omwenteling, door dewelke M. Juares Celman is omvergeworpen geworden, in voege stelt; de tijdingen aangaande de bevolking der provinciën, die ontevreden zijn met het voordeel door de hoofdstad bekomen, schijnen niet verzekerend. Zanzibar. Volgens de Engelsche dagbladen, zou de Duitsche gezant te Bagamoyo de slavernij in voege en zelfs in eere gesteld hebben, alsmede den slavenhandel in de Oost-Afrikaansche bezittingen van Duitschland, en de han del zou openbaar plaats grijpen niet alleen te Bagamoyo, maar te Zanzibar zelve, waar de Araben niet zouden aar zelen de verordening van den Sultan te overtreden, daar zij zich ondersteund gevoelen door de Duitsche overheid. Heilige zeever. Wanneer verkiezingen nakend zijn, hoort men de clericale gazetten om het hevigst uitvallen tegen de werkerspartij Dan worden onze brave, eerlijke arbei ders afgeschetst als plunderaars, roo- vers, brandstichters, moordenaars, en wat weet ik al Dit alles om de hooge financiebarons en de begoede, vreedzame, handeldrijvende burgerij den schrik op het lijf te jagen, die doorgaans den arbeidersstand genegen zijn. 't Schoonste van 't spel is dat zekere clericale persoonaadjes, met het oog op de aanstaande verkiezingen, diezelfde werklieden, die aldus doof de gewijde pers uitgescholden en gelasterd worden, fel de mouw aan het wrijven zijn. Van den eenen kant dus, om de bur gerij en de rijken ongerust te maken, doen zij de werklieden als schrikbeelden schadeloos stellen. Maar de koning deed het niet, en schreef op den rand van het verzoek om ontslag niets anders dan deze woorden Ik heb geenen officier geslagen Wilt gij uw ontslag hebben dan kunt gij het krijgen. Mijn vader kreeg dus zijn ontslag, ontving geenerlei schadeloosstelling, en met een van verdriet ge broken hart ging hij eene toekomst vol ontbe ring, vernedering en gebrek te gemoet.^Het kleine vermogen mijner moeder was alles, wat ons huisgezin bezat en waarvan wij leven moes ten. Toen mijne ouders stierven, was het opge teerd, en ik, het eenige kind van mijnen onge- lukkigen vader, moest dankbaar zijn, dat ik bij mijns vaders zuster een onderkomen kon vinden, wat evenwel met tegenzin aangeboden en met tegenzin aangenomen werd. En in uw hart hebt gij dikwijls genoeg uw ongeluk aan den koning geweten niet waar? Gij hebt gedacht, dat de koning weder moest goedmaken wat hij bedorven had, is het zoo niet Maar ga eens na, mijn kind, de koning mocht niet anders handelen dan hij gedaan heeft. De militaire eer verbood het hem. Hij zou het geheele korps officieren onteerd heb ben, wanneer hij had toegestemd, dat hij eenen officier geslagen had hij mocht daarom aan uwen vader geene schadeloosstelling geven, want door dat te doen, zou hij erkend hebben, dat hij den officier werkelijk geslagen had. Zoo moest uw vader een slachtoffer van de militaire eer worden het was voor hem eene ramp, welke ik eilaas niet keeren kon, hoewel, dit moet ik u toestemmen, ik deschuldi e inde zaak was. Maar gij moet niet vergeten, mijn kind, ik heb u al dat gezegd, dat de Koning ook maar een mensch evenals alle andere menschen isen dwalen en zondigen is het erfdeel der menschheid! Maar daar ik gezondigd heb tegen den vader, wil ik het aan de dochter weder doorgaan, en van den anderen kant, daar zij vermoeden dat diezelfde arbei ders weinig tijd jiebben om gazetten te lezen en derhalve niet weten hoe de papenbladen zich over hen uiten, pogen zij hun vertrouwen te winnen en hen naar clericale krochten oi door lang- rokken bestuurde werkmanskringen te lokken, waar zij hen dan naar hunnen clericalen leest schoeien. Dus, altijd sluw en valsch, zoo zijn de clericalen marmen met 2 gezichten, waar geen rechte kant aan te vinden is, die nuwit en dan zwart zeggen, die tege lijker tijd vuur stoken en water spuiten. Onze werkersbevolking moet niet alleen lijk op hare hoede staan tegenover die gekruinde volksbedriegers, - die hunne ergste vijanden zijn, maar zij moeten openlijk tegen die kerels in 't strijdperk springen en gezamenlijk met het vrij zinnige en volksminnende gedeelte der burgerij een einde weten te maken aan den papenwinkel. AVat werd dezer dagen in de clericale bladen niet al geschreven tegen die dui zenden en duizenden arbeiders welke te Brussel ten voordeele van het Algemeen Stemrecht gemanifesteerd hebben En nochtans, welke treffende les van def tigheid hebben die zoo gelasterde mani festanten niet gegeven aan de bende sukkelaars, die den 7 September 1885 door de tikkenhanen van heel België naar Brussel gedreven werden Zeker catholiek blad vond den indruk- wekkenden stoet van 10 Oogst weinig vaderlandslievenden zeggen dat zij van vaderlandsliefde spreken durven, zij wier vadeiland elders is die een vreemd gezag, te Rome gevestigd, boven alles plaatsen, zij wier hatelijke politiek het land ten onder biengt Om den stoet vaderlandslievend te maken, hadden misschien alle gemijterden, ge- kruinden en blootvoeters van alle slach vooraan moeten marcheeren Hetzelfde blad duidt het den manifes tanten ten kwade dat de Marseillaise ge zongen werd en dat eenige Fransche vlaggen in den stoet voorkwamen. En nochtans schrijft het eenige regels ver der dat het zicht der Fransche vlag het in niets stoort, daar het immers de vlag is eener bevriende Natie, en dat een ieder de u Marseillaise kan toejuichen daar het Frankrijk's nationale zang is. Welke onbedachtzaamheid en tegenstrij digheid 't Geen dan weer verder die gazet niet belet de betooging duchtig af te breken, juist om reden der Fransche vlag en der Marseillaise. Knoopt dat nu aan mal kaar. AVat daar nu ook van weze, het volk vraagt het Algemeen Stemrecht. Dit goed maken. Gij zijt tot mij gekomen, om mij iets te vragen. Doe dat, en ik beloof u, dat ik aan uw verzoek gehoor geven zal, als het maar in mijne macht staat. Sire, sprak Louise met eene zachte en bevende stem, Sire, ik verzoek slechts de gunst, dat uwe majesteit mij eene plaats bezorge in het meisjensgesticht van Ste-Elisabet, te Breslau. De koning was opgestaan en ging thans met de handen op den rug eenige malen de kamer op en neêr. Daarop bleef hij vlak voor Louise staan, en zag hij haar met zijn vonkelend oog zoo lang en onafgewend aan, dat een purperen gloed hare wangen bedekte. Neen, mijn kind, gij zijt niet geschikt om daarin te gaan. Gij moet een man nemen Sire, ik ben arm, ik heb geen bruidschat, fluisterde Louise. Nu, nu, daarvooï zal ik wel zorgen, zegde de koning, en een man zullen wij ook wel vinden. Neen, neen, riep zij angstig uit, ik dank uwe majesteitik wil niet trouwen. Blijft gij dus bij uw voornemen vroeg de koning. Zeg mij de waarheid Denk maar, dat ik uw voogd ben, en dat ben ik ook, want de dochters mijner officiers zijn mijne pupillen, wanneer hare vaders gestorven zijn. Spreek dus Bemint gij iemand Ja, sire, ik bemin iemand, stamelde Louise, maar wij kunnen elkander niet toebe- hooren, want wij zijn beiden arm, en daarom... Onzin! zeg mij eens: hoe heet uw min naar, en wat doet hij voor den kost Sire, zegde Louise, en de tranen stroom den haar uit de oogen, ik mag u zijnen naam niet noemen ik heb hem gezworen/dat ik het niet doen zou. Hij is een man van eer, en wil doende maakt het gebruik van een on loochenbaar recht, en vraagt overigens iets billijks in den hoogsten graad. AVelhoelOp de arme werklieden druk ken de zwaarste lasten en verplichtin gen, namelijk de krijgslast, dien de priesters en ook de rijke mijnheerkens (welke doorgaans clericaal zijn) weten te ontvluchten waarom zouden zij dan ook geene rechten hebben Zij dienen in 't leger, veelal in de plaats van hen die de verpestende lucht der ka zerne niet willen inademen, zooals de catholieke gazetten schrijven, en zij zouden buiten alle recht verstooten en onmondig blijven. En men spreekt dan van gelijkheid, van rechtvaardigheid, van vaderlandsliefde Kan de volks jongen wel een vaderland lief hebben dat jegens hem zoo stiefvaderlijk han delt De tijd is gekomen om ons al te lang miskende volk recht te laten wederva ren. Het volk is moê van vragen en smeekenhet eischt nu zijn recht. Ek langer kan, zonder groot gevaar, de huidige toestand niet voortduren. Daarover zijn het alle weldenkende burgers eens. Zullen vorst, regeering en wetgevers eindelijk toch ook klaar zien Wat lanterfanten Overeen paar maanden stemden onze Kamers eene wet, waarbij eene Hulpkas voor de onge vallen van den arbeid werd ingesteld. Onze clericale Ministers schenen toen groote haast te hebben, want met de gauwte werd een wetteken van vier artikels aaneengeflanst en zonder verdere studie of bespreking voorge bracht en aangenomen. Die koortsige overijling is echter van korten duur geweest. Heel «en tijd is reeds verloopen sedert de aanneming der wet en nog staat het met die beruchte Hulpkas juist zoo ver als op den dag van de stemming. AVanneer zal de Hulpkas in voege komen AA7aar zal zij gevestigd zijn en door wie zal zij beheerd worden Ziedaar al vragen welke in het publiek sedert eenige dagen opgeworpen worden, doch om welke men zich aan hoogerhand niet het minst schijnt te bekreuuen. De heeren Ministers zijn i i vacantie, en aan bet verkwikkende zeestrand of tusschen de Zwitsersche bergen zich verlustigend, geven zij den brui aan de belangen van het land. Ak>l- gens hen is er niet de minste haast bij, dan wanneer het geldt hunne vette tractementen op testrijken. De belanghebbenden kunnen maar wachten tot het hun believen zal te handelen. Zoo lazen wij verledene week in de dagbla den eenen brief van eenen ongelukkige, die op zijn werk erg aan de hand gewond werd en tijdelijk in de onmogelijkheid verkeert eenigen arbeid te verrichten. A7ader zijnde van zeven minderjarige kindereu en met zijn gezin in gebrek verkeerend, vroeg de man tot wien hij zich wenden moest, om van de ingestelde Hulp kas eenigen onderstand te bekomen. Natuurlijk wacbt de sukkelaar nog altoos op niet uit genade ontvangen, wat de fortuin ge weigerd heeft hem te geven. Zonderling, sprak de koning. Maar wan neer ik u beveel, zijnen naam te noemen Sire, dan moet ik ongehoorzaam zijn, want ik heb gezworen, dat ik zijnen naam niet noemen zou. Nu, houd dan uw woord, riep de koning wrevelig uit. Maar hoor daar klinkt de trom pet Ik moet mij naar het exercitie-plein be geven, om het garnizoen te inspekteeren. Maar gij moet over een uur weder komen, mijn kind Dan zullen wij eens zien, wat ik voor u doen kan. A^raag in dien tusschentijd eens aan uw minnaar, of hij u van uwen eed vrijstellen en vergunnen wil, dat gij mij zijnen naam noemt. Over een uur dus verwacht ik u weder hier. Vaarwel tot zoo lang. Louise neigde diep, en begaf zich met lang zame schreden naar de deur toen zij deze bijna bereikt had, bleef zij echter staan, en keerde aarzelend en met nedergeslagen blik naar den koning terug. Sire, fluisterde zij zachtjes, zijnen naam mag ik u niet zeggen, en van mijnen eed kan bij mij in 't eerstvolgend uur niet vrijstellen, want de gelegenheid ontbrebkt mijom hem te ontmoeten. Hoe dat zoo Hij is onder de wapens,^fluisterde zij nau welijks hoorbaar. Is hij dus militair Zij knikte toestemmend, en een glimlach vloog over haar gelaat. Sire, zegde zij, ik zou u nog wel wat willen zeggen, als gij ten minste niet van plan zijt, mij te verraden. Ik beloof u, dat niet te zullen doen, ver zekerde de koning vriendelijk. antwoord en ongetwijfeld zal hij nog lang wachten... en met zijne kinderen honger lijden. Is het geen schande En is het geen nieuw bewijs, dat de zooge naamde werkmanswetten, door de clericalen gestemd, maar eigenlijk paradewetten zijn, aan wonU V 8nng minste waarde gehecht Mie door die onwaardige handelwijze niet erg gevleid moet zijn, is onze Koning. Immers op zijne aanvraag werd de Hulpkas ingesteld De weinige geestdrift, door zijne Ministers iu deze kwestie aan den dag gelegd, zal hem alles behalve hoffelijk voorkomen. O ware het eene of andere papenwerk te ondersteunen of te bevoordeelen, wat zou er met spoed gehandeld worden Geestelijke Congressen. AVat er vooral gedaan wordt, op gees telijke en katholieke congressen is... smullen en smeer en en bobbelen. Met liet programma in de hand door de inrichters zeiven opgesteld, hebben wij doen zien, dat op het laatste katho liek Congres te Antwerpen het eene eet maal op het andere volgde, zonder de particuliere diners en soupers te rekenen den luncli te Hoogstraten en het sluit- banket in het Grand Hotel. Ze lusten geenen turfdie zwartjes kom maar bij als ge wat veel hebt. Ze likkebaarden terstond. En als ze dan goed gedaan zijn, buiks- ven vol en liartekenrust hebben, spreken zij al lachende over de oplossing der sociale kwestie die voor hen altijd is opgelost, achter eenen Jlinken diner en onder 't drinken van een kloek glas Bourgognewijn, van 't jaar zooveel. En gelijk ze te Antwerpen hebben gedaan, doen ze op een ander ook. Over eenige dagen waren de Monsei gneurs te Coblenz vereenigd op een nieuw Katholiek Congres, waar ze den- zei 1 den flauw en praat herhalen als in Antwerpen en daarenboven van niets anders spreken dan meester te spelen over heel de wereld en iedereen. 't Is noodig die dwaze, belachelijke woordenkramerij te herhalen, maar 't is wel eens waard te laten weten hoe het Jonnal de Bruxelles de openmuszittini? afschildert. 6 Ziehier welk tafereel dit nochtans kle rikaal blad van die zitting maakt «De openingijzïtting had plaats in eene voorioopige groote houten halle, op de Clemensplatz, waarin eenige da gen vroeger een turnfeest werd gehou den. ren minste vijf duizend personen vonden er 's avonds plaats, niet op lij nen en dicht op malkaar gedrongen op stoelen of banken, maar zij zaten er thans op hunne zeven gemakken, rond tafels die gansch beladen waren met fles- -^u dan, fluisterde zij met ingehouden adem, wanneer uwe majesteit het garnizoen inspecteert, vestig dan uwe aandacht een wei nig op uwe vaandrigs. Op allen Ja; maar in 't bijzonder.... Nu in 't bijzonder Bijzonder op den ouden vaandrig, lis-i pelde zij. Vervolgens vloog zij als een opgejaagde recht het vertrek uit, en snelde naar buiten. III. Het garnizoen van Leignitz was zoo juist voorbij den koning gedefileerd, en met een vriendelijk hoofdknikken wendde Frederik zien tot den generaal von Herbig, die de troe pen had aangevoerd en op dit oogenblik juist kwam aangereden. Gij hebt uwen plicht uitnemend volbracht generaal, en ik ben zeer tevreden over de hou ding uwer troepen, zegde de koning op vrien delij keu toon. I we soldaten zien er zeer net uit, zij zijn oplettend, en zien er bovendien tevreden uit, en dat is altijd een bewijs, dat hunne officiers verstandig en goed zijn, en hunne soldaten niet als gevoellooze machienen maar als menschen behandelen. Ga zoo voort, waarder Herbig, en gij zult u altijd over mijne genegenheid mogen verheugen. De koning liet zijn oog weder overde troepen gaan, weikin eeno lange linie daarvoor hem stonden, en vestigde vervolgens zijnen blik op de vaandrigs, die bij de beide vaandels ston den. Flinke jongens, sprak de koning zacht- jens en met het hoofd knikkend, daaruit zullen eenmaal ferme officieren groeien. Hoe oud is da jongste hunner? {.Wordt voortgezet.)

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1