fill fi' slffp 11 Belangrijke aanbeveling. wi likft 5de Jaar. Nummer 62 (254) Zondag 19 October 1890. Aalst, 18 October 1890. Kiezing der Stad Aalst van 19 October. 1 V Wat zij doen moesten. Wat zij gedaan hebben. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD YOOR 5 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER: 10 CENTIEMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert rich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van bet blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centiemen per drukregel. Prijs der AnnoncenReklamenj 76 06ntiemen Vonnissen op de dei de bladzijde, 1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. I. Gemeenteraadsleden wier mandaat eindigt op 31 December 1896. Beeckman De Coninck Bethune De Cock Gheeraerdts Moyersoen 6 Vander Haegenl Van Mol Van Wambeke V1 m Cumont De Windt Galle Leclercq Lefebvre Levionnois De Wolf Verbrugghen liWi II. Gemeenteraadslid wiens mandaat eindigt op 31 December 1893. ggggg De Hert De Moor De kiezers begeven zich naar het hun opgegeven kiesbureel, ZONDAG 19 OKTOBER 1890, om 9 ure 's morgens. Iedere kiezer krijgt aan het kiesbureel een stembriefje van den Voorzitter. Met dit stembriefje begeeft hij zich naar den afgesloten lessenaar. Aldaar moet hii MET DEN STEMPEL die op den lessenaar ligt, na hem m den inkt te heb ben gedoPrbet wit rondeken van het ZWART VIERKANT, DAT BOVEN DE NAMEN DER LIBERALE KANDIDATEN DER DERDE KOLON STAAT, zwait maken, derwijze dat heel het vierkant zwart zij Hij stemt aldus voor geheel de liberale lijst. Het wit rondeken, in het vierkant zwart gemaakt zijnde, vouwt de kiezer zijn briefje weer- toe in dezelfde vouwen, toont het gesloten, aan den voorzitter en steekt het zelf m de kiesbus. Als het zwart maken mislukt, moet de kiezer aan den voorzitter een andei stembriefke via gen en hem het mislukte toegevouwen terug geven. Alleen blinde en gebrekkelijke personen mogen zich door iemand doen vergezellen. KIEZERS, OPGEPAST, De tweede naamafroeping of REAPPEL in de kiesbureelen ge schiedt onmiddelijk na de eerste. Er zal nog eene tweede heroproeping gedaan worden ten 12 ure 's middags. „T Kiezers, opgepast, vertrouwt u niet te laat. Weest op uwen post bij de eerste naamafroeping. Beliwaamheidskiezers Aan u bijzonderlijk zijn deze regels gericht Gij weet dat de katholieke partij een parig u allen tot de slachtbank veroor deeld heeft. Gij weet dat het klerikaal Ministerie, in de toekomende Kamer zittingen, vastbesloten is een wetsont werp ter bespreking aan te bieden dat voor doel heeft een groot getal onder u van de kiezerslijsten te doen schrabben. Gij weet dat de vraatzuchtige haaien der klerikale drukpers u dagelijks over den hekel halen en dat Het Land van Aalst n in zijnen onverbiddelijker! haat tegen al wat licht en vrijheid bij de volksklas betreft, geene week laat voor bij gaan zonder uwe onmiddelijke ver dwijning te eischen. In een woord, gij weet dat de gansche partij der duisternis en der konkelfoes, uwen aanstaanden ondergang gezworen heeft en dat het waarschijnlijk, wat zeg ik, vast en zeker is dat een groot getal der bekwaam heidskiezers dat heilig en kostbaar recht het kiesrecht welk het kenmerk is van iederen vrijen en deftigen burger, voor de laatste maal zullen mogen uit oefenen. En, o bittere spotternij Wat zien wij hier te Aalst Zij, die u onwaardig achten uwe politieke rechten uit te oefenen, kruipen thans voor uwe voe ten, mijnheer Van Wambeke aan het hoofd, hij die met zooveel genoegen de eerste hier te Aalst de tijding uwer aan staande afschrabbing aanbracht; M. Aran Wambeke, die over eenigen tijd in een banket aan de heethoofden zijner partij n het goede niemvs verkondigde dat de ka- tholiekevertegenwoordigersuwen ondergang beslist hadden en dat men het voortaan als een voltrokken feit mocht aanschouwendat waardig zijn het kiesrecht uit te oefe nen Waarom Omdat de klerikale partij eene dom perspartij is Omdat de klerikale partij vijand is van geleerdheid, van vrijheid, van bescha ving en licht Omdat gij leest, overweegt en oor deelt Omdat gij de leugentaal van de waar heid weet te onderscheiden Omdat gij ziet wat konkelfoes en goed besturen is; In een woord, omdat gij u niet blin delings met den neus leiden laat. Inde irce En van daar die woede 1.. En daarom willen en zullen de kleri- kaleu u kost wat kost het kiezersrecht ontnemen. Werpt slechts eenen blik in het ronde; in uwe gebuurte, onder uwe kennissen zult gij tal van cijnskiezers aantreffen. Waarom mogen deze gaan stemmen Omdat zij ergens een leemen hutje be zitten, omdat zij een kroegje, een spek- kenwinkeltje of iets dergelijks houden en uit dien hoofde 10 fr. opbrengem. Men bekreunt zich niet omdat zij noch lezen, noch schrijven kunnen men vraagt niet of zij de noodige kennissen genoeg oordeel bezitten om al het be- ang van een goed en rechtvaardig be- stuurte begrijpen. Enkel omdat zij 10 franken betalen, worden zij door de klerikalen bekwaam en waardig geoor deeld. En gij, bekwaamheidskiezers, gij die maanden en jaren geleerd en gestreefd hebtgij die geene moeite, hoe groot ook, gespaard hebt om het door uw werk en uw bekwaamheid zoo ver te brengen dat gij ook in staat zijt met gezond ooreeel en overleg uwe kiesrech ten uit te oefenen gij, zeg ik, wordt onbekwaamonwaardig geoordeeld. Gij wordt in den ban geslagen. De katholieken hebben u in de poli tieke weegschaal gelegd en u te zwaar voor hunne maag bevonden Gij zijt te verlicht, te geleerd, te vrij zinnig Gij moet en gij zult verdwij nen. Het ordewoord is gegeven uw doodvonnis is geteekend Gij zijt maar goed om de verwijfde zonen der kasteelheeren in de kazerne te vervangen, om desnoods uwe borsten bloot te stellen aan de kogels der oproer makers en, op gevaar van uw leven, te gaan verdedigen wat gij niet bezitde uitgestrekte eigendommen der kloosters en der edelen. Maar om te kiezen.... NIET. minister Be Volder eene wet tegen de be kwaamheidskiezers zou doen stemmen Mijnheer VanWambeke en zijne aanhan gers komen u numet den hoed in de hand, uwe stem afbedelen. Nu vleien en streelen zij u; nu laten zij het bier stroo men, omdat zij u duchten, omdat zij u noodig hebben Nu zijn het onschuldige lammetjes, maar later zullen het verscheurende wolven worden. Vóór de kiezing gaan zij door als goedaardige jongens, maar na de kiezing zullen zij uwe ergste, on- rneedoogen Jste politieke beulen wezen. En waarom al die woede En waar om al dien haat tegen de bekwaamheids kiezers?.. Waarom al dat geschreeuw tegen eene klas van kiezers, die door hun ambt, door hunne kennissen en ge leerdheid juist bewezen hebben dat zij Wij, liberalen, vragen de gelijkheid voor allen. Wij willen dat de burgers, die plichten te vervullen hebben, ook aanspraak op de rechten mogen maken. Wij willen dat alle bekwame verlichte en deftige Belgen, zonder onderscheid van stand of gezindheid, vrij tot de stembus kunnen naderen en deel nemen aan de vertegenwoordiging hunner belangen Wij vragen recht en vrijheid aan wien recht en vrijheid toekomen De katholieken integendeel willen die rechten inkrimpen, afschaffen. Zij willen u, uit politieke hebzucht, het steur recht, den kostbaarsten pand, het dier baarste recht dat gij bezit, gansch ont nemen. Voor u, bekwaamheidskiezers, al de plichtenal de lasten en geene rechten en voor hen, voor hunne kliek geene plichten en al de rechten, al de voordee- len Ziedaar hun doel, hun streven Aanu dus, bedieigde bekwaamdheids- kiezersdie beleediging zondag aanstaan de te wreken Aan u dus die geesten der duisternis en slavernij naar den bliksem te zenden Neen gij zult niet stemmen voor de mannen der konkelfoes Neen gij zult niet roepen gelijk de slaven der Romeinen die in 't strijdperk traden zij die sterven - gaan, groeten u Maar gij zult toonen dat gij uwe rechten niet ongehinderd schenden 1 aat Gij zult toonen dat er u nog waar Aalstersch bloed door de aderen vloeit. En even als de doodelijk gekwetste walvisch die in zijnen doodstrijd, met éénen staartslag het vaartuig zijner ver delgers tot gruis verbrijzelt, zult gij zondag ook, met eenen forschen stem- pelslag, misschien met den laatsten dien gij geven zult, dat oude, vermolmde klerikale kraam van het stadhuis vagen. Daarom, bekwaamheidskiezers, voor de liberalen gestemd of gij liberaal of katholiek wezet, denkt dat 't huidig mi nisterie een groot getal onder u wil op offeren denkt dat uwe katholieke opi nie u desnoods niet redden kan, want de wet zal voor iedere gezindheid wezen. Daarom gestemd en geroepen Vivat ons dierbaar kiesrecht Vivat de verdedigers, de viienden en de voorstaanders der bekwaamheidskie zers Vivat de liberale kandidaten Cumont Carlos. De Moor Karei. De Windt Joseph. Galle Albert. Leclercq Hippoliet. Lefebvre Ferdinand. Levionnois Désiré. Elk onpartijdig man zal met ons moeten be kennen dat de kaai tegen de Hertshage en de brug aan den Tragel er geenszins, maar geens zins noodig waren. Dan hadde men nog moeten in aandacht nemen, dat door die brug even als door de verplaatsing der koopwaren statie, men gan sche kwartieren als het St. Josephskwartier en den Molendries, in hunne nering benadee- ligen, ja misschien ruïneoren ging. Wie heeft er nu het eenigste en grootste pro fijt uitgetrokken Onnoodig namen te noemenze zijn op ieders lippen en wijd en zijd van allen gekend. Goede besturen moeten spaarzaam wezen. In spaarzaamheid zouden onze stadhuisbol- len gemakkelijk eenen eereprijs kunnen winnen. Wij zullen geene cijfers aanhalen om te doen zien wat schrikkelijk geld zij onnoozel verkwist hebben. Het zal voldoende zijn te zeggen dat, niettegenstaande al de leeningen, opcentiemen en nieuwe lasten de stadskas leeg, ja tot op den bodem gekuischt is. De bestuurders moeten bekwaamrechtvaar dig en onpartijdig zijn. Wat de bekwaamheid onzer raadsleden aan gaat, die laten wij u zelf beoordeelen. Het Land van Aalst heeft geschreven dat er in 't bestuur moet rechtvaardigheid heer- schen. Wie inlichtingen over de onpartijdigheid onzer raadsleden verlangt leze de manifesten der Heeren De Wolf, De Coninck-De Windt en Beeckman, of wende zich tot de talrijke af gewezen kandidaten welke een plaatsje in 't een of 't ander bestuur gevraagd hebben. Van deze zult gij vernemen hoe onpartvj dig de benoemingen gedaan worden. Zij moeten vrije mannen kezen handelendt volgens hunnen wil wil en niet volgens dien van andeeen. Heeren Kiezers, wilt ge weten hoe een katho lieke heer deze week uitlegde, op welke wijze de stemmingen op het stadhuis gebeuren Twee of drie raadsleden zij die hunnen wil aan de overige kollega's opdringen kun nen met den voet eenen knop in beweging brengen, aldus eenen electrieken stroom door eenen draad leiden, welke met de hooiden der raadsleden in gemeenschap is en deze op die wijze doen ja knikken als de meesters het goed vinden. WL v V ti i fiiiryt,!) 'I: 1 I'H i •W/it'-li" 'i' 1 '1 1 V In de besturen moet er een opzicht en een kritiek zijn die geen kri tiek kunnen lijden, dat zij etille- kens thuis blijven in Godsnaam de kritiek is 't zout der besturen. Landvan Aalst 18 September 1887) Een goed bestuur zorgt voor het algemeen welzijn en niet voor persoonlijk belang of be- voordeeliging van eenige vriendjes of kozijntjes Welnu, wij vragen liet eens in waarheid af Zijn de werken van de brug op den Tragel, van den kaaimuur aan de Hertshage en van de nieuwe Koopwarenstatie in de Bergemeerschen wel werken van algemeen nut en van volstrekte noodzakelijkheid 4

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1