KLUIZENHOF. 5de Jaar. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER: 10 CENTIEMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zicb op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. 0 Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen {per drukreqeU Reklamen, 75 centiemen K a Vonnissen op de dei de bladzijde, 1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 31 OCTOBER. Buitenlaiidscli politiek overzicht. Duitschland. De bill Mac Kinley heeft eene ernstige beweging tot stand gebracht, die tot een zeker punt ver- rechtvaardigd is. Men mag Duitschland, en vooral de prins von Bismarck, als de oorzaak van die ongelukswet aanschou wen. De bill Mac Kinley is de grootste overwinning, welke de bescherming, zoo zeer door Bismarck aanbevolen, be haald heeft tevens is het eene ware ramp voor den Europeeschen handel. Duitschland alleen heeft gedurende het verledene jaar voor meer dan 81 3/4 millioen dollars koopwaren in Amerika gevoerd. De toepassing van den bill Mac-Kin- ley zal een groot nadeel veroorzaken aan de nijver li eden van Berlijn, het ko ninkrijk Saxen en de haven van Ham burg. Duitschland verzond vooral naar de Vereenigde-Staten kleederen, hand schoenen, zijden, peeën, scheikundige stoffen, draad en papier. Waarschijnlijk zal de uitvoer van wol en van katoen gansch verhinderd worden. Luxemburg. De gemeentekiezingen in Luxemburg zijn gansch ten voordeele der liberale partij afgeloopen. Over al werden de vrijzinnige kandidaten gekozen de geestelijken hebben er al hunnen invloed verloren. Men kiest deftige personen en geene opgedrongen pastoors-polichinellen meer. Engeland. Geheel Engeland volgt met groote aandacht de rede voelingen van M. Gladstone in Schotland. De groo te Staatsman verklaart zich tegenstander van de veelvuldigheid der stemmen die aan denzelfden kiezer toelaat te stem men in zoovele gemeenten dat hij ei gendommen bezit. In zijn programma zou Ierland niettegenstaande zijn eigen Parlement aan de kroon blijven voort- behooren en eene vertegenwoordiging zenden naar het keizerlijk Parlement. In de werkmanskwestie poogt hij den werklieden het onmeetbaar gevaar te toonen, waaraan zij zich zei ven, hunne vrijheid en hunne onafhankelijkheid zouden blootstellen, met den Staat in te roepen om hunne betrekkingen met het kapitaal te regelen in zake van werk uren of dagloon. Het is eene zegepralen de wandeling die M. Gladstone in Mid lothian doet en zijnen toekomenden te rugkeer aan de Staatszaken laat voor zien. 2. HET De abt bezag den ouden dienaar met openge spannen oogeu eu alsof bij aan 's mans gezond verstand twijfelde. En die naam, eerwaarde heer, ging de oude voort, is als de bijl die op het schavot doodt, als de aks die deu eik in het bosch ne- dervelt, als de degen die op het slagveld maait. Moester Daniël, ik weet niet op welk gras gij heden getrapt hebt, ten zij dat het bier van St. Gilles u verraderlijk de hersenen ontnomen heelt De oude dienstknecht meer en meer opgeto gen, vervolgde Eerwaarde heer, gij zult te laat klaar ziende worden, te laat, verstaat gij Nu heb ik u gewaarschuwd. Gij hebt uwe deur voor de bijl, voorde aks, voorden degen geopend. Heb nooit berouw van mijne voorzegging te hebben verstooten en God geve dat gij nooit aan u zeiven te zeggen hebt Ik had ongelijk van naar Daniëel niet te luisteren. Eene zoo diepe overtuiging blonk in de woor den, in de stem, iu de gelaatstrekken des grijs aards, dat de abt op het punt was bewogen ts worden. Doch het gedacht dat Daniëel slecht- in deze gelegenheid, zoo als altijd, een droo- mer, een geestdrijver was, deed den gerusten grimlach die hem sedert deze ganscbe samen spraak niet verlaten had, met meer uitdruk king op de lippen zweven. Daniël, zeide hij, keer naar uwe cel terug. "Uw hoofd is verwarmd, gij zijfc ziek, pater Verder verklaart hij zich hevige voor staander van de scheiding tusschen Kerk en Staat en predikt de afschaffing der toelagen aan de verschillende geloofs belijdenissen verleend. Hij heeft met kracht de politiek van minister Salis bury tegenover het Vaticaan afgekeurd, welke den schijn aanneemt van een we reldlijk gezag te willen erkennen, dat de Paus voor altijd verloren heeft. Italië. Do ontbinding van de Kamer der Volksvertegenwoordigers is vastge steld. Het is den 23 November dat de kiezingen zullen plaats hebben. Vereenig de Staten. Den 4 Novem ber aanstaanden grijpen de kiezingen der vernieuwing der Kamer van volks vertegenwoordigers plaats. Republikei nen en democraten komen tegen elkan der op. Van den uitslag dier kiezingen hangt het lot van den bill Mac-Kinley af. De zegepraal der democraten zou eene terugwerking kunnen meebrengen tegen die wet en het protectionnism. Griekenland. De uitslagen der kie zingen hebben het ministerie Tricoupis om verre geworpen en M. Delyannis weer aan het bewind gebracht. Dit is een groot verlies voor Griekenland M. Tricoupis was aanhanger van den vrede in het Oosten hij verbeterde den toe stand van zijn land en deed vele voor name werken uitvoeren. M. Delyannis volgt een geheel ander buitenlandsch politiek dan zijn voor ganger en men vreest voor de ergste gevolgen. De doode hand. Er zijn nog lieden welke naïf genoeg zijn om niet te zien of niet te willen be grijpen dat de doode hand der geeste lijkheid zich van dag tot dag al meer en meer uitbreidt, 't is te zeggen dat de geestelijke goederen zonder ophouden en op schrikbarende wijze aangroeien. Hier in België vooral wordt die plaag eene overgroote olievlek. Weer rijzen Als paleizen De kloosters uit den grond. In stad en dorp, bij Walen en Vlamen, overal ziet men ze als paddestoelen op schieten. Ze komen arm op de gemeen te, koopen, erven of krijgen afgebe deld natuurlijk een stukje grond, en zetten er een klein gebouw zeker van hunne centen niet. In den beginne beteekent liet niet veel, bitter weinig maar komt eens weinige jaren later het taksken iè boom geworden, de eigendom is vergroot, merkelijk ver- Vincent zal u eenen drank gereed maken, om uwen geest te verkwikken, om uw bloed en uwe hersenen te doen bedaren. Na deze woorden drong hij den donkeren gang van het huis in, hij ging langzaam den trap op en de bc vengaanderij inslaande, keerde hij links af en knielde een oogenblik voor een Christusbeeld dat in e^ne nis hing, neder. Na een innig gebed voor den gekruisten God ge stort te hebben, stond hij op en vervolgde zijnen weg hij bleef voor eene eiken deur, op welke de beeldtenis van den heiligen Vincentius geschilderd was, stilstaan, klopte er zacht de drie geheimzinnige slagen op, en zij werd dade lijk geopend. Degene die open deed was ëen achtingswaar dige grijsaard, wiens gerimpeld aangezicht en kaal voorhoofd een leven vol studie en onder zoek verrieden. Zijne oogen diep in hunne kullen gedrongen en door de slapelooze nachten een weinig verzwakt, behielden echter eene kracht welke gij moeielijk zoudet hebben we- derstaan overigens zeer voorkomen en met die zachtmoedigheid, die beleefdheid welke gewoonlijk het voorname karakter van alle verhevene geesten kenschetsen, vervuld. Het was pater Vincent. Al de voorwerpen welke deszelfscel versierden, zouden u doen hebben gelooven dat zij minder het verblijf eens mo- niks, dan de woning van eenen dier onvermoeie- lijke geleerden, die voortijds zulke gewichtige diensten der geschiedkundige wetenschap be wezen en van welke de laatste overblijfselen hier te lande verloren zijn. De geheele lengte des miuirs was met geslachtbooraen, wier lange takken en gekleurde wapenschilden eene zeld zame vermenging vertoonden, behangen. Twee tafels, die bijna geheel het vierkante der cel besloegen, stonden met edrochtelijke in hout gebonden boeken voor u. Op eene dier t'ifels was een lessenaar geplaatst, waarop een dik handschrift open lag. De geleerde kluizenaar groot, al bet omliggende is aangekocht en nu praalt er een ruim en kostelijk gebouw. Dat gebeurt zoo bij ons, elders en overal. Een raadslid van het hof van beroep van Angers, AL Victor Jeanvrot,komt het Kongres, dat zich met de rechter lijke hervorming bezig houdt, aandach tig te maken op het gevaar dat den aangroei der geestelijke goederen ople vert. Op een tijdverloop van 30 jaren, 1848-1880, is de toeneming als volgt geweest. Kerkfabrieken 17.375 heet. 38600 heet. Seminariëu 4)0 10000 Congregatiën 5858 40000 De 40000 hectaren der Congregatiën vertegenwoordigen 712 iriillioe- nen franken. Indien deze toeneming blijft aanhou den en daar is geen twijfel voor zoo de wet er geen einde aanstelt dan kan men gemakkelijk berekenen wan neer de geestelijkheid van de helft van Frankrijk zal meester zijn. Zoo wij dat in Frankrijk zien gebeu ren, wat moe4 er dan in ons landeken, zoo gezegend voor alle paters en non nen, wel niet plaats grijpen Wij zien in Brugge alleen 57 kloosters bestaan wij vinden er een, twee, drij op de kleinste dorpen en nog alle dagen vermenigvul digen zij als ongedierte. Wanneer en wie zal ons van die plaag verlossen Paarden vleesch. De Escaut. van Antwerpen, kondigde verle dene week onder het opschriftAfschuwe lijk een bericht af, geknipt uit een blad van Londen, The Itéverce, van 21 September jongstleden, waaruit blijkt dat Engeland ons dagelijks verminkte,zieke en gekwetste paarden zendt, bestemd voor de voeding der volksklas. Inderdaad, afschuwelijk en waar. Oude, afgesloofde knollen, uitgemergelde zieke paarden, waaronder er zich bevinden welke door besmettelijke ziekten ^Ijn aangetast welke tot den verbruiker overgaan, en waarvan de Engelscheu niet willen als voedsel voor hunne honden, worden sedert twee jaar, met groote hoeveelheden in België ingevoerd. Voor 1889 heeft de gezondheidsdienst zulke feiten niet vastgesteld, en de wetgeving had geen bepalingen van k uring vastgesteld nopens dit soort van slachtdieren, weinig hier te land bekend vóór de wet-Dumout. Het is dus wel een nieuwen handelstak, die ons, naar de ge tuigenis van den Escaut, in de oogen onzer naburen belachelijk maakt. Het Gemeentebestuur van Antwerpen heeft op gepasten tijd de Regeering aandachtig ge maakt op de nadeelige gevolgen, welke de in voer weskwestie op de openbare gezondheid noodlottigerwijze moest hebben, on dank aan ontcijferde juist, wanneer de drie slagen op de deur gegeven wierden, eenige dier zinuebeel- dende schriften, welke doorgaans de wanhoop der oudheidskenners verwekken. Dat Go 1 u hulp biede, pater Vincent, zeide de abt, terwijl hij de cel binnentrad. Amen antwoordde de monik, zich diep voor zijnen overste buigende. Pater Vincent, hernam de abt, wij hebben op onze baan eenen ongelukkigen bedelaar, wien wij de herbergzaamheid in onze muren gegeven hebben, opgenomen. Hij heeft de hulp uwer ku ide noodig hij geeft teekens van de hevigste stuiptrekkingen, en gij bezit ongetwij feld de middelen om de kwaal te genezen. Stuiptrekkingen, antwoordde de grijs aard zij spruiten uit eene onregelmatige be weging, veroorzaakt hetzij door eene overgroote zedelijke ontroering, hetzij door -eene hevige lichamelijke ontsteltenis voort. Weet men wel ker oorzaak men dezelve in dit geval moet toeschrijven Dit is ons onbewust. Het is om het even, antwoordde de oude geleerde. Ik ga onmiddelijk de oorzaken, uit welke deze stuipen voortkomen, opzoeken en dank der krachtdadigheid onzer geneesmidde len hopen wij met de hulp des Hamels, hem in volle gezondheid te herstellen. Met deze woorden was hij opgestaan en had eene kleine in den muur gemaakte kas gena derd. Hij nam er drie flesschen, meteen roodachtig vocht gevuld, uit; vervolgeus dezelve op eene zegenpr tiende wijze aan den abt too- nende Dit bokaal, zeide hij, houdt eene der kostelijkste afkooksels mijner apotheek in. Het is eene onschatbare ontdekking welke men aau den arts van den heiligen Lodewijk ver schuldigd is. Het is uit de bladeren der twaalf j planten, de twaalf apostelen des Heeren toege- I wijd, samengesteld. Het deze dat wij betelik- dit initiatief,jen nadat in het stedelijk Slachthuis onderscheidene gevallen van droeszickte door deskundigen waren vastgesteld geworden, nam minister Be Bruyn in 1889 een besluit, krach tens welk de paarden, met zeeschepen ingevoerd gelijk zijn gesteld met het gewone vee en sedert 1 Januari 1890, is een rijksveearts aangesteld om de ingevoerde paarden te keu ren en, ja dan neen, uitsluitelijk de gevallen van besmettelijke ziekten vast te stellen dat wil zeggen, dat de paarden aangedaan door andere ziekten toegelaten zijn in het land. Dat de invoerders ruimschoots gebruik ma ken van dit verlof, daarvan getuigen de aan komsten te Antwerpen van afzichtelijke die ren, vaag overdekt met zulke algelijke won" den, dat de veearts inspecteur der haven ze met teer doet besmeeren, vooraleer hunne ont- schepiug toe te staan. In de steden waar openbare slachthuizen bestaan, worden die paarden niet aanvaard maar de kooplui, die meer letten op eigen voordeel dan op de belangen der openbare gezondheid, vinden gemakkelijk koopers op den buiten, of in de omgeving der groote ste den. Daar worden di dieren da i afgemaakt en wordt van hun vleesch allerlei vuiligheid ver vaardigd, welk onder den naam van gerookt vleesch, tong enz. wordt verkocht en biuuen de groote steden gesmokkeld. Dit is een van de noodlottige gevolgen der wet-Dumont nu het rundsvleesch te duur is koopt de kleine verbruiker paarden vleesch. Moeilijk om verteeren. Niets ligt de clericalen meer op de maag dan het liberalisme der groote steden. Hoe gaarne zouden zij oene massa dorpjes verliezen om zich meester te kunnen noemen van eene hoofdstad ge lijk Antwerpen, Brussel, Gent of Luik. Zoolang deze bolwerken van-libera lisme recht blijven staan, gevoelen zij dat de clericale veldtocht niet kan door gedreven, hun doel niet bereikt worden. Vandaar al de laagheden welke zij zich in de groote steden getroosten, ter miskenning van al de clericale en katholieke princiepen, zooals wegmof feling van het katholiek vaandel, ge veinsde belangstelling in alles wat zij op den buiten als doorslecht afschilde ren, namelijk bals, schouwburgw-ertoo- ningen, enz., enz.; escamoteering, zelfs van hun jongste Behoudsgezind uit- steekbord in de plaats gesteld van Ka tholiek en nu op zijne beurt weggemof feld voor Stadsbelang.» Comedie, huichelarij, bedrog, ziedaar de eenige wapens waartoe de zooge naamde partij de religie, die groote partij van de onfeilbare Kerk, nog ha ren toevlucht kan nemen in onze groote steden Wij hebben ze iu de laatste dagen aan ster der eliksters noemen, bevat een ander mengselwij bekomen hetzelve door een trek sel van muur of glaskruid, in den douw, met het afbreken van den Heiligen Pinksterdag ver zameld. Het derde Op dit oogenblik deed een dof voetstappen gerucht ziek in den gang hooren. Daar komen zij met den kranke, dien zij naar de ziekenkamer dragen, zeide de abt pater Vincent doe uwe plicht en dat God u ondersteune. Beide verlieten de cel. De overste ging in den tuinen de ouderling begaf zich zoo spoedig als zijnen ouderdom het hem toeliet, naar de zaal waar men den onbekende gedragen had. De pater vond den bedelaar in den staat welken den abt hem had afgeschilderd. Waaraan lijdt gij, mijn vriend vroeg do grijsaard. Oef, oefbromde de zieke met een ruw gesnor. Pater Vincent goot den kranke eenige drup pelen van het eükster iu den moad, en deze drank soheen hem zoodanig ti verkwikke.n, dat zijne stuiptrekkingen ophielden en dat de lijder van zijne onverdragelijke pijnen verlost, tot bedaren geraakte-. Ilc wenschte, zeide de vreemdeling met eene zwakke stem, ik wenschte dat ik den eer- waardigen abt spreken mochte. Wat verlangt gij van zijne eerwaardig heid, verlangt gij den troost des godsdienst Juist dit, antwoordde de onbekende. Ik ben een groot zondaar, ik wenschte mijne ge heimen in den boezem des eerbiedwaardige!] man, die mij van eene zekere dood verlost heeft, te mogen storten. Uw verzoek zal voldaan worden, ant woordde de pater, terwijl hij den anderen kant van den muur naderde en aan den groenen zijden kwast eener bel hevig trok. t werk gezien 't kiezerskorps der ver lichte groote centrums heeft ze gewo gen en veroordeeld en deze veroordee- iing is er tevens eene voor de reactio naire plannen der regeering. De regeering zal het gewaar worden indien zij, na twee jaren achter uitgewe ken te zijn, door de branders harer par tij gedwongen wordt haar schandelijk ontwerp tegen de bekwaamheidskiezers terug voor den dag te brengen. Moet Beernaert nog eens het onder spit delven voor Woeste, geven de mi nisters op dit punt toe, dan is er nog een hinderpaal welke zij niet zoo ge makkelijk uit den weg zullen ruimen de stem der groote liberale steden, de stem van het onderwezen en ontwik keld gedeelte der belgische bevolking, die de koning zal kunnen doen gelden als 's lands ordewoord. Onze clericale volksvertegenwoordigers. I)e laatste gemeentekiezing heeft voor ver scheidene leden der clericale Kamermeerder heid eene geduchte klopping geweest. M. Nerinckx, onafhankelijke volksverte genwoordiger van 't Brusselsch arrondissement, heeft te IJalle eene buis opgeloopen M. de Borchgrave, dito; M. Allard, senateur, dito te Uccle MM. Coreruans en Vanden Bemdeu af gevaardigden te Antwerpen M. Dellaf&ille, senateur te Antwerpen. MM. de Neeff, de Trooz, Schollaert en Ro- bertivolksvertegenwoordigers en senateur te Leuven. Alzoo komen die wetgevers, waardige steun pijlers der achteruitkruipende politiek van het clericaal staatsbestuur, er niet toe van zich gemeenteraadslid te doen kiezen iü hunne eige ne gemeenten, 't is te zeggen, in de plaatsen waar hunne aanwezigheid rechtstreekschen in vloed zou moeten uitoefenen. Dit iswaard aangestipt te worden. 400 Geestelijken. Wij lezen in het Journal de Bruges Er waren geene afwezigen tusschen de gees telijken die te Brugge stemrecht hebben er waren er zondag over 400 op hunnen post. Heden zegt de West- Vlaming, dat er te Brugge 600 priesters en kloosterlingen stem recht hebben. Vermits de liberalen er de neerlaag onder gingen met 400 stemmen, is dit het onloochen baar bewijs, dat de clericalen hunne overwin ning maar te danken hebben aan al die pries ters. Zonder hen zou Brugge liberaal zijn. Hier te Aalst liggen wij ook met 75 pas toors, jesuieten, broerkens en andere hemeldra- gouders, dus met 75gekruinde kiezers op den rug. Wie verlost er ons van Daniël de tuinier opende de deur. Daniël, voegde de geleerde pater den ho venier toe, roept den eerwaardigen heer abt, de man .'tie hier ligt is in doodsgevaar, hij ver zoekt de vertroostingen van onzen heiligen godsdienst. De hovenier vertrok en eenige stonden later verscheen de overste der monikken in de zie kenkamer. Hoe gaat het met den lijder vroeg de abt bekommerd. Hij is nog zeer ontsteld, echter geloof ik dat zijne ziekte niet doodelijk is. Mijne hulp is hem voor het oogenblik overbodig, hij aanroept den goddelijkeu bijstand, ik laat u met hem alleen. Ik zal binnen een paar uren terug wezen. Zoodra de stappen van pater Vincent ophiel den van iu den langen gang te weergalmen vroeg de zieke aan den abt Eerwaardige heer, ik zou willen recht zitten, wanneer i* lig wordt mijn adem te be vangen. mijne _borst is beklemd ondersteun mij bid ik u, ik zal mij in den zetelstoel trach ten neder te zetten. De abt voldeed met liefde aan hot verzoek des lijders,hij stak den arm onder het stuitbeen des oubekenden, ligte hem op en hielp hem vervolgens uit het hed. Nauwelijks voelde de vreemde den vloer onder zijne voeten, of deszelfs armmoedige, ge brekkige, kranke houding \erlween en veran derde in een mannelijk, trotsch voorkomen; hij hief zijn hoofd met fierheid omhoog en zijne bliksemstralende oogen op den abt werpende, terwijl hij hem met eenen gespierdon arm en eene ijzeren hand bij de keel vatte, vroeg hij .Prior, vau Cluisen, kent gij mij V, Ik ken u sleclits van heden, antwoordde de monik, bedwelm 1 en met eene schorre stem. fflïWtu

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1