KLUIZENHOF. Jaar. Nummer 45 (257) Zondag 9 November 1890. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 6 fr. voor de stad. 6 fr 50 voor den buiten, P BIJS PEE NUMMER: 10 CENTIEMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zichop alle postkantoren voor den buitenvoor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centiemen Gewone, io centiemen Prijs der AnnoncenEeMaman> 7B centiemen per drukreSel- Vonnissen op de dei de bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 8 NOVEMBER. Buitenlandscli politiële overzicht. Holland.De Kamers zijn tegen 12 dezer bijeengeroepen om het ontwerp te bespreken dat koningin Emma als regentes moet aanstellen. In het groot-hertogdom Luxemburg is de hertog van Nassau, vergezeld van zijnen zoonmet buitengewonen geestdrift ontvangen geworden. Hij heeft, in over eenstemming met koningin Emma, het regentschap van 't hertogdom in han den genomen. DuitscMand. De reis van Koning Leopold II had voor doel beleefdheids halve den keizer voor zijn bezoek te Oostende met een wederbezoek te ver eeren, maar voornamelijk om met ma joor Wissman zekere kwestiën betrekke lijk den Congo te bespreken. Ook heeft de vorst bij die gelegenheid met eene duitsche bank eene leening van ver scheidene millioenen aangegaan, welke voor de verbetering van den Congo bestemd zijn. Engeland. De gemeentekiezingen zijn in Engeland en het land van Wallis ten voordeele der liberale partij uitge vallen. De algemeene uitslag stelt eene aanwinst van 90 zetels voor de partij van Gladstone vast en van 50 zetels voor het ministerie, dus eene zuivere aan winst van 40 zetels voor de liberalen. Deze uitslag is van allergrootst ge wicht voor de liberale partijHet is de bevestiging van de zegepralen, welke zij gedurende de drie laatste jaren be haald heeft en een bewijs dat de gedach ten van Gladstone gansch Engeland door veld winnen. Lord Hartington, de stichter van de liberale tweedracht over de Iersche kwestie, begint gewaar te worden dat het kabinet Salisbury zi kelijk wordt en de macht van Gladstone van dag tot dag aangroeit ook raadt hij het ministerie aan van met minder strengheid de Ieren te behandelen en hervormingen te stem men om de gunst van het volk weer terug te krijgen. Italië. De verschil lige politieke partijen maken zich tot den toekomen den kiesstrijd gereed. Alles doet voor zien dat het ministerie hardnekkig zal aangevallen worden en veel moeite zal hebben om zegepralend uit de worste ling te komen. Oostenrijk. Het bezoek van den Czarewitch of keizerlijken kroonprins 3. HET Daniël die den angstkreet gehoord had,kwam zoo spoedig als zijn gevorderden ouderdom het toeliet naar de ziekenkamer gesneld. Hij vond den abt op den grond uitgestrekt en beweegloos liggen. De hovenier, ofschoon hij zich aan een onheil verwachtte, was op dit gezicht zoo ont steld, dat hij, zonder te weten wat hij doen zoude, of om beter te zeggen onbewust van het geen hij deed, met eene jammerende stem begon te huilen De abt is dood, de abt is vermoord Pater Vincent kwam op ditoogeablik in de ziekenzaal. Den prior in dezen toestand ziende, liep naar hem toe, legde de hand op het hart des rnoniks en riep met eene uitdrukking van zalige vreugde God zij gedankt, hij ademt nog. Vervolgens Daniël wenkende, legde hij met behulp vau den getrouwen tuinman, den abt op het rustbed; hij verbond de wonde die noch diep noch gevaarlijk was, het moordstaal was op eene rib afgeschoven en had geen der edele deelen aangeraakt. Den pater liet den gewonde eenige druppels elikter in den mond loopen en plaatste zich op oenen stoel naast het bed In het begin der maand Maart 1596 had de aartshertog Albert van Oostenrijk zijne krijgs benden tot belegering der stad Hulst, die in het bezit der staatsgezinden gevallen was, over de Schelde naar het Land van Waas gezonden. Hij zelf was met zijn hoofdkwajtier naar St. van Rusland aan bet hof te Weenen is een feit dat in de diplomatieke wereld veel besproken wordt en den Europee- scken vrede bevoordeeligen moet. AmerikaDe clemokraten of vrij handelaars hebben in de Vereenigde- Staten van Amerika eene schitterende overwinning behaald. Niet alleen wor den de republiekeinen of aanhangers van den beschermhandel in het Zuiden ver pletterd, maar daarenboven verliezen zij talrijke zetels in het Noorden en in het Centrum. Eene officieele tijding be vestigt zelve de nederlaag van Mac- Kinley, de ontwerper van de vermaarde beschermwet, In de tegenwoordige Kamer hadden de republiekeinen eene meerderheid van 9 stemmen op 330 leden. Thans hebban de demokraten meer dan 100 zetels bijgewonnen. Deze over winning, welke het beschermingstelsel den doodslag toebrengt, zal deor alle echte volksvrienden van de Oude en de Nieuwe wereld met vreugde vernomen worden. Eigenlijk eene nieuwe belasting. Wie kent er niet de beroemde en zoo gezegde wet op de vergunning, welke bepaalt dat ieder, die eene nieuwe her berg of een nieuw drankhuis opent, jaar lijks eene som zal moeten betalen van 60 a 200 frank, volgens het cijfer der bevolking van de stad of gemeente. Deze wet werd gemaakt door het cle- ricaal Ministerie en gestemd door de dito meerderheid der Kamers, zoo gezegd om te beletten, dat het getal der drank huizen zou aangroeien. Hun eenig doel was, zegden zij, de verzedelijking van het volk en de bestrijding der dronken schap het was hun geenszins te doen om het geld, o neen, hoegenaamd niet, want het geld, zie dat was wel het allerminst van hun gedacht. Dank aan deze wetboo riepen zij uit zullen er geene nieuwe drankwinkels meer bijkomen en zullen degenen, die bestaan, zelfs, bij sterfgeval, overlating of uitscheiding van bedrijf, verminde ren. Als 't maar waar is, zei Pierlala En Pierlala heeft gelijk gehad. De Moniteur deelde verleden vrijdag den vergelijkenden staat meê van de opbrengst der rechtstreeksche en on- rechtstreeksche belastingen, gedurende de negen eerste maanden van het jaar 1890 en degenen van hetzelfde tijdver loop van het verleden jaar. Sedert 1 Januari 1890 is de de ver- gunningswet in voege. Wil men weten hoeveel zij van dien datum tot 30 September, dat is op slechts negen maanden, heeft opge bracht 287,735 frank. Zegge twee honderd zeven-en-tachtig duizend zeven honderd vijf-en-zestig frank. Dat is zoo wat 32,085 fr. per maand als men op dien voel er de drij laatste maanden van het jaar bijvoegt, zal men geraken tot een cijfer van 350 a 400 duizend frank. Hoe vindt gij dat bierken, lezers het kan er nog al door, niet waar Verdeelt men nu de opbrengst 287765 fr., vau 60 tot 200 fr. per drankhuis geopend sedert het in werking treden der wet, dan mag men zeggen dat er zoo wat 2000 nieuwe drankwinkels in het land zijn sedert nieuwjaar. Ziedaar den uitslag dier wet, welke het aangroeien van het getal drankslij terijen zou beletten, welke het volk zou verzedelijken en de dronkenschap tegen gaan Onder dit opzicht heeft zij niet het minste nut opgeleverd, integendeel. De eenige uitslag ervan is, dat zij tot nu toe ongeveer 3G0.000 fr. meer in de Staatskas heeft gebracht, en in den grond, onder den dekmantel van verze delijking des volks, eene nieuwe belas ting is, eene nieuwe geldklopperij, inge voerd door het clericaal ministerie, welk beloofd, gezworen had de belastingen te zullen verminderen. Proper, hé Nikolaas gekomen, eu om het krijgsvolk aan te moedigen, begaf hij zich van tijd tot tijd tot het beleg. Niettegenstaande den moed, niettegen staande 't groot getal der spaansche krijgers, bleven de belegerden zich hardnekkig verdedi gen en wilden van geen verdrag hooreu. Reeds zes weken duurde een bloedig en moorddadig beleg. Van geene der beide zijden was er voor de krijgsgevangenen genade te bekomen. Reeds veertig dagen duurde de belegering, toen Albert een beslissenden slag wilde wagen; hij trok met gansch den legertros tot bestorming dier stad hij beval de opening der loopgraven, deed al het grof geschut op een punt vereeni gen en bres schietenhij wilde dien dag de stad stormerhand innemen. Ouder eene diergelijke geduchte macht moest de dappere doch te kleine bezetting on vermij de l.jk bezwijken!... Het was een verschrikkelijke dag op welke de stad Hulst in de macht der Spanjaarden viel. Het was een rouwdag voor Oranje en de «taatsgezinden Echter had de zetting met de grootste dapperheid, met rechten leeuwenmoed gestreden. Het grof geschut en de veldstukken dier Spanjaarden ontgindeu te vergeefs de ves tingen en de kanteelen der borstwering de bezettelingen bleven alle voorstellen der bele geraars standvastig weigeren en de kogels vlogen als een ijzeren hagel op de bolwerken en in de stad. Te midden van dezen vuurregen wapperde de driekleurvlag, het zinnebeeld der vrijheid, in lompen en van haren schacht ge scheurd, op de wallen van Hulst. De ziel dezer heldhaftige bezetting was de commandant Gaspard van Heemskerk zelf. Niettegenstaande zijn gevorderden ouderdom scheen hij zich te vermenigvuldigen. Hij was overalhij moedigde met de stem, met het voorbeeld de krijgers aan hij deelde als het ware zijne ziel, zijn hart aan allen mede. Na zijue stem gehoord te hebben na hem zei ven het voorbeeld te hebben sien geven, gevoelde Belasting op het vleesch. In die zelfde tabellen van de opbrengst der belastingen, medegedeeld door den Moniteur, wordt aangeduid hoeveel de inkomrechten op het vreemd vleesch opgebracht hebben, gedu rende denegen verloopen maanden van dit jaar. Wil men ook weten tot hoe hoog dit bedrag gaat Tot niet minder dan 1 milloen 41.0 (lui zend 504 frank en GO centiemen. Wie moet dat anderhalf millioen betalen Ten eerste degene die het vleesch aawkoopt om het te «erkoopen, om er handel mêe te drij ven, en die er nog winst op moet doen, en ver volgens de verbruikers. Dat is door geen mensch ter wereld te be twisten. In strijd, met wat in de Kamer door de cle- cale verdedigers der wet werd beweerd, is het vleesch dan ook tamelijk opgeslagen in prijs, zoodat alleen de rijke liê er nog dagelijks kun nen eten dat de goede burger twee of drie maal per week, en de werkman nog enkel vleesch kent bij naam, niet meer bij smaak. Maar dat komt er niet op aan de clericale groote grondeigenaren en rijke veekweekers winnnen er veel geld bij, en dat is alles, al men zich sterker. Zijn trotsch gelaat, zijn vlammend oog, het vertrouwen dat hij de sol daten inboezemde, maakten van hem een bo vennatuurlijk wezen tiij was als een welge- harde of getemperde degen, die buigt en nooit breekt. Vrees niet, mijne vrienden riep hij in hèt midden van dien verschrikkelijken donder, van dit ijsselijk gebulder des kanons. Vrees die veldstukken niet, welke hoesten als een kost ganger van het gasthuis. Zij kuchen heeschen als hun deugdzame en menschlievende heer en meester Filips den tweede. Er waren oogenblikken dat hij zich boven de bolwerken nevens den vrijheidsstandaard plaat ste en als een mikpunt aan het geschut der vijanden blootgesteld bleef. Wij zullen eens zien of zij goed aanleggen, zeide hij. En telkens dat een kogel de borstwering onder zijne voeten doorboorde of over zijn hoofd heen vloog, riep hij met een spottende grimlach Mikt beter mijne dappere Span jaarden, wrijft u de oogen want ik geloof dat niet een van u allen dezen morgend gewaschen zijt 1 Iioegrooterde gerustheid, welke de bevel hebber zijne xrijgeren inboezemde, was, des te grooter was de schrik der belegeraars. Men hoorde van alle kanten onder de Spanjaarden zeggen Hij heeft een verdrag met de kogels gesloten. Het is een tooveraar, dien ons staal niet kan aanranden. Satan heeft hem een harnas, dat on wond baar maakt, gesmeed. Wat kunnen wij tegen de helsche mach ten De spaansche artilleristen kruisten de armen over elkauderen, zeggende Het is moeite verloren. Ons geschut kan niets j wij zitten moest het volk dan ook sterven van honger. Wat is een clericaal ministerie toch een geluk voor volken land 'tis eene benedictie van den hemel. Eene billijke vraag. Dezer dagen heeft de Koning een ver zoekschrift ontvangen dat, onzes dun- kensmet een zeer menschlievend inzicht gezonden werd en dan ook alle welwillendheid van hooger hand waar dig is. Het doel van het rekwest is eene ver andering te bekomen in de wijze van betaling der pensioenen. Zooals men weet worden thans de pensioenen per drij maanden betaald. Voor menschen die eenige renten be zitten kan dit stelsel goed zijn voor lieden echter die van een mager pen sioentje moeten leven, biedt het eige zwarigheden aan. Inderdaad, de Staatsbediende,zoolang hij in functie is, trekt alle maanden zijne wedde. Hij is daaraan gewend en regelt er zijn huishouden naar. Eens op pen sioen gesteld, verminderen vooreerst zijne inkomsten en daarbij moet hij dan nog telkens drij maanden wachten, vooraleer nieuwe geldmiddelen te beko men. Een der ergste gevolgen van dien toe stand is, dat de nederige beambte zeer dikwijls verplicht is op crediet te koo- pen en dan ook wel eens in de handen van woekeraars te recht komt. De verzoekschrijvers vragen daarom hun pensioen per maand te ontvangen, iets wat zeker zeer gemakkelijk kan toegestaan worden. De heropening der Kamers. Dinsdag aanstaande geschiedt de her opening van den Kamerzittijd zonder de minste plechtigheid natuurlijk, en wel namelijk zonder hetgeen men troonrede noemt, dat is eene ver klaring der regeering, welke door den Koning wordt afgelezen, met begelei ding van officiëele tralala. Waarom dit jaar alweer geene minis- teriëele verklaring in den mond des Konings gelegd Wel, om deze dood eenvoudige reden dat de in de vorige troonrede uitdrukkelijk gedane belof ten niet alleen niet verwezenlijkt wer den, maar zelfs geheel en al in den ver- getelboek liggen, onder anderede leger- hervorming door afschaffing der plaats vervanging en invoering van den per soonlijken dienstplicht. Het spreekt van zelf, dat de Koning op de parlementaire planken niet meer onder de kracht eener betoovering. Er is hier geene tooverij te belezen, ant woordde een bejaard man, die meer het voor komen eens dienaars der kerk, dan dit eens krijgers had. Er is slechts wat beter op bet doel aan te leggen. Leve Vlaanderen en Kas- tilje riep hij met eene forsche stem. En het geschut bulderde met nieuwe kracht, en de veldstukken verdubbelden hun geweld, en het gekletter der vuurroeren donderde met meerdere razernij Het is wel, zeide de aartshertog, terwijl hij met voldoening naar dit gerucht, dat de grond deed sidderen, alsof de schokken eener aardbeving hem tot in het binnenste deden schudden, luisterde. Allengskens verdween de gansche vesting in eene dikke rookwolk, want om het geschut der belegeraars te beantwoorden, hadden de bele gerden het spel hunner vlammende batterijen vermeerderd. Het duurde bijna een ganschen dag.'Tegen den avond schudde de bevelhebber der staats- gezinden droefgeestig on bekommerd het hoofd; hij zag de zon in de richtiug van het Sas van Gent bloedkleurig nederdalen,en hij mompelde met eene smartvolle stem Mijne zon daalt ook neder. Eene verschrikkelijke verwoesting was inder daad aan de vestingen en bolwerken der stad gedaan. Oreral rolden de stukken der borst weringen meteen verschrikkelijk gekraak op den grond of in de grachten. De laatste zonnestralen flikkerden langs den kant der Absdale in het water. Op dit oogenblik ging er een ontzaggelijk geschreeuw uit de gelederen der spaansche krijgsbenden op. Stormloopen 1 stormloopen er is eene bres 1 Eene breeds stormbreuk had zich aan het bolwerk recht tegenover het dorp van St. Jan- verschijnen zal, vooraleer het door hem geschetste programma, uitgevoerd is of wel onmiddelijk uit te voeren valt. Welnu, zulks is onder de clericale regee- ritig niet mogelijk en slechts van de vrijzinnige partij hebben wij iets te ver wachten op het gebied der legerkwestie. Laat ons, bij gelegenheid der Kamer- neropening, ter loops eens te meer ïerinaeren hoe ledig, hoe weinig vrucht dragend de vorige zittijd geweest is. Na de stemming van eenige wetsontwerpen van ondergeschikt belang, heelt de Kamer drie maanden besteed aan nutte- oos gezwets over de herziening der wet op het hooger onderwijs. En in welken zin hebben zij dan nog die nieuwe wet opgemaakt Deze maakt de hooge- scholen nog min toegankelijk dan vroe ger voor de volkskinderen, en bekrach tigt allerlei voordeelen en voorrechten :en profijte der catholieke Universiteit van Leuren zij heeft voor doel en zal voor uitwerksel hebben het verval der Staatsuniversiteiten. Ge ziet het, lezer, onze meesters zijn evenmin het hoo ger onderwijs genegen als het lager en het middelbaar. Het Staatsonderwijs heeft waarlijk in hen flinke verdedigers en voorstanders En hoeveel zittingen werden niet ge heven, zonder dat het minste werk kon verricht worden, omdat de Kamerleden niet in voldoende, door de wet vereischte getal waren Kortom, behoud van den alouden slenter, geene ernstige, grondige, doel treffende hervormingen op welk gebied ook en in volkslievenden zin veel ver loren tijd en veel nuttelooze woorden kramerij ziedaar het bilan van den vorigen zittijd, Zal de aanstaande zittijd, evenals de vorige, de onbekwaamheid en machte loosheid van het diepgevallen parlemen tarisme doen uitschijnen, of zal hij iets groots, iets edelmoedigs weten tot stand te brengen Dat zullen wij zien. Gedurende de 9 eerste maanden van 1890 ontving de regeering van rechtstreeksche belas tingen 31,694,606 fr. of 56,624 fr. meer De onrechtstreeksche belastingen 309,883,068 fr. of 2,562,879 fr. meer dan in 1889. De belastingen voor het gemeente-fonds brachten ook 651,870 meer op. Dus in plaats van de belastingen van M. Graux te verminderen en die 20 millioen frank terug te geven, betalen wij in 1890, drie mil lioen twee honderd drie-en-zeventig duizend (3,273,000) fr. belastingen meer. En zeggen dat onze klerikale kluchtspelers in de kiezingen lukten omdat ze riepen A bas lesimpóts 1 Weg met de belastingen 1 't Zijn en blijven ellendige kluchtspelers Steen gelegen. Dadelijk stelden de benden van den kapitein Alonzo Fuentus y Vega zich in beweging hare kakelbonte rijen ontroldea zich naar de in de borstwering gemaakte opening. Zij trokken geheel met bajonnetten gedekt en van staal glinsterend, voorwaarts naar de bres, die aan een ruisschenden eu vlainmenden gloed geleek. W int al het vuur van het geschut en al de drift van bet gevecht waren op dit punt ver- eenigd, alwaar de belegerden recht als palen door hunne ineengedrongene menigte, de stee- nen en de aarde door de vijandlijke ballen omvergeworpen, hadden vervangen. De grach ten waren met lijken, aarde, balken, steeuen en ijzer opgevuld. Welke pen zou de hardnekkige worsteling, die alsdan begon, durven beschrijven? Welken mond zou het verhaal der ijaselijke slachting, die op dit oogenblik aanvang nam, durven be ginnen Het was slechts een verwarde hoop alwaar twee menschenstroomen,tegen elkander losgelaton, zich rolden, zich schokten, zich in het bloed, in het modder en in het vuur wron gen. Vlammen, rook, kreten van razernij, ver vloekingen, dooden, stervenden woedende slagen dit was alles wat men zag en hoorde. Gij zoudt gezegd hebben dat het twee helsche machten waren die elkander bevochten. Het was een dier strijden van duivelen ofbooze geesten, welke Milton alleen heeft afgeschil derd. Het was een afschuwelijk bloedbad het waren gescheurde vleeschlompen, brieschende, huilende en brullende stemmen. Doch terwijl gij de oogen op deze moorderij gevestigd bebt, terwijl gij met gespannen aan dacht naar dit vervaarlijke getier, naar die donderende geruchten luistertziet gij dien grijsaard met de vlugheid eens jongelings, het raijelijn afkomen, met onverschrokken moed, aan de zijde der krijgers, de stadsgrachten doorbaden en met aanhoudende krachten de i v C237=»

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1