i MARINO FALJERO. 5de Jaar. Nummer 47 (259) Zondag 23 November 1890. %r Uf <%- Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 6 fr 50 voor den buiton, PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van bet blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. 1 r HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centiemen Prijs der AnnoncenEeklamen, 76 oenti6men per drakre9el' Vonnissen op de dei de bladzijde, 1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. A AT,KT. 22 NOVEMBER. Liberale Associatie van het kanton Aalst. De leden worden vriendelijk verzocht de algemeene vergadering bij te wonen welke zal plaats hebben, op Zaterdag 22 November 1890, om 8 ure s avonds, in den Graaf van Egmont, üroote Markt. DAGORDE Vernieuwing van 't komiteit De poll zal open zijn van 8 1/2 tot 10 ure 's avonds. Buitenlandscli politiële overziclit. Engeland. Het Britsch gouverne ment vervolgt zijn politiek van dwang in Ierland. Meer dan vier-en-twintig hulpinrichtingen van het Iersch verbond zijn op zijne bevelen ontbonden gewor den, onder voorwendsel van aansporing tot wanorde en niet betaling der pacht gelden. De ontbinding dier vereenigin- gen zou wel een dubbel nadeel kunnen hebben de herinrichting der geheime maatschappijen, en de afgescheurde li berale bondgenooten van het bestuur, die onlangs het stelsel van dwang ver oordeelden, diep te misnoegen. Het rechtsgeding Parnell-O'Shea is geëindigd. De jury heeft een oordeel van echtbreuk geveld tegen M. O'Shea en M. Parnell. Dit proces zal vele en erns tige politieke gevolgen hebben aange zien het gedrag van M. Parnell onregel matig is, kan men er onmiddelijk voor gevolg uittrekken dat zijn politiek ge drag ook niet zuiver is. Het eerste gevolg is de waarschijnlijke verwijdering van M. Parnell, zijne min of meer toeko mende verdwijning van het politiek tooneel. Reeds spreekt men ervan hem vervallen te verklaren en de namen van MM. Sexton, Dillon en Healy worden vooruitgezet, om hem op te volgen in de leiding d6r Iersche partij. Niettegen staande den uitslag der zaak O'Shea, verklaart M. Parnell de leiding der partij in handen te houden. De Free man's Journal van Dublin, dagblad van de home ruler partij, is gunstig tot het behoud van M. Parnell aan het hoofd der partij. Italië. Het is den 23 aanstaande dat de kiezingen zullen plaats grijpen. Alles doet voorzien dat minister Crispi eene groote meerderheid zal behalen, maar dat dezelve rut zeer verscheidene be- standdeelen zal bestaan. Zij zal in de Kamer treden met. het vast besluit spaarzaamheid en zelfs veel spaarzaam heid te eischen, hetgeen zooveel betee- kent als eene veroordeeling van de po litiek van M. Crispi, aan welke Italië de economische moeilijkheden te danken heeft die haar in eenen weinig te benij den toestand plaatst. De Paus heeft gedurende den ganschen kiesstrijd hetzelfde gedrag gehouden. Maar de officieele onthouding der katho lieken verplicht ze niet werkeloos te blijven. Het episcopaat Peeft sedert lang berichten uit het Vatikaan ontvangen, gelijk aan die welke reeds in dezelfde gelegenheid gegeven werden. Die on- errichten schrijven aan de bisschoppen voor hunne macht in den strijd niet Root te stellen, maar de werking der iriesters en der geloovigen zoo te rege- ~en dat zij altijd gunstig weze aan die der candidaten die de Kerk het minst e vreezen heeft. Midden-Amerika. De opstanl die dezer dagen in Honduras uitgebroken was, is spoedig gedempt geworden. De generaal Sanchez, die tegen den wet tigen voorzitter, M. Bogram was opge staan, werd, na de eerste voordeelen be- ïaaid te hebben, eindelijk geslagen en vei moord, even als een groot getal officieren die aan den oproer deel geno men hadden. Alles is tot den vroegeren rustigen toestand teruggekeerd. Serbië. De toestand in Serbië schijnt weder te verergeren. De Skoepchtina ïeeft uist eene vergadering gehouden, en de koningin Nathalie die den toestand aangenomen had haar sedert hare echt scheiding gemaakt, heeft het voornemen gevat de nationale vergadering opnieuw :e beroepen. (1355.) Het 6" uur van den nacht was op San Maria's toren geslagen. Venetië scheen statig en fier op hare twee-en-zeventig eilanden,als eene vorstin uit de stille Adriatische golven op te rijzen. Hare witte marmeren paleizen deden zich voor als zoovele luchtkasteelen en vormden, met hare schoone koepels, hare prachtkolommen en hare duizende torenspitsen zich in de wolken verliezende, een fantastisch vertoog. De kuische nachtgodin glansde aan de onhewolkten azuren trans der hemelen, zond met welgevallen haren zilveren gloor op de prachtige waterstad en spiegelde zich verder in de bruingetiute wate reu der lagoenen. Eene aangename koelte heerschte in de lucht en de zefier lispelde kozend over de zacht liewogen baren. Hier en daar, dreef nog eene gondel,als eene blanke zwaan over den glinsterenden waterspiegel, en de zuivere klanken eener mandolien gingen, met de laatste fijne toonen georgeld uit de keel eener Veuetiaansche schoone, in de kalme uit gestrektheid wegsterven. Stad, lagoenen, golf en azuren uitspansel, alles genoot dezelfde plechtige rust. Op dit oogenblik vaarde eene gondel het groot kanaal binnen. Stil en langzaam dreef zij voort, als een watergeest, in de richting van het paleis van San-Marco,' het verblijf van den Doge. Tweo personen bevonden zich in dezelve. De eene, een forsch gespierde, doch blanke kerel, hield den riem en men zou in hem geens- eruien opvolger geven.Doch dit gebeurde niet zonder schokken noch stooten. M. Beernaert, die heel wel weet hoe zwaar zijne meerderheid weegt en ten volle overtuigd is, dat zij bitter weinig mannen telt, waarvan men fatsoenlijke miuisters kan maken, had het oog laten vallen op eenen afgedankten volks vertegenwoordiger de heer de Bariet. De zaak scheen geklonken, de aanstaan de minister was er reeds op uit om zijne met goud gestreepte broek te bestellen toen de zaken plotseling eene voor hem zeer onaangename wending namen. Beernaert wikt, Woeste beschikt. Hef galziftig ventje, dat al de touwtjes die de hansworsten vau In t ministerie in beweging brengen, in zijne handen ver- eenigt,had ook eenen adspirant-minister in 't zicht iemand dia hij zorgvuldig in het zout had gelegd, iets lekkers dat hij voor het laatst bewaarde. Natuurlijk heeft het manneken alles te zeggen, en zijn wil moest dan ook doordragen. M. Beernaert trok wel een scheef gezicht, maar hij moest de pil slikken en zijnen kandidaat laten varen de alter ego van Woeste kwam van achter de schermen, en tot spijt van wie 't benijdt, nam hij zijn intrek in het hotel der Wetstraat. IVLiiiister- Mélot. Iemands ongeluk is eens anders geluk, tlsalzoodat, ten gevolge van het af sterven van den Brusselschen volksver- :egenwoordiger M. Simons, de heer De Volder zijn onbestendig ambt van minis- er tegen eene vaste, vetbetaalde plaats heeft geruild, en in de Société Générale is gaan huizen om er in rust zijne overige dagen te slijten. Ons België is toch wel een gezegend land voor clericale ministers! Die lieeren weten het zoodanig aan boord te leggen dat, wanneer het hun in hun zeil niet meer waait, wanneer zij niet meer goed aangeschreven zijn, in een woord wan neer men hen beu is, zij altijd een lekker hapje vinden, dat tegen den post dien ze laten varen heel rijkelijk kan opwegen. Zoo ging het met de heeren De Lants- heere, de Moreau en tutti quanti, welke allen eene ruime brok van den Staatskoek mochten genieten. NuM. De Volder zijne schaapjes op het droge had, moest men den man Hoe men het in 't ministerieel huis houden zal maken, nu de protectiou- nist n Mélot er in is, weten we niet. Stellig is het, dat de volkomenste eens gezindheid er niet zal heerschen, vooral wanneer de belasting op de vreemde granen ter tafel zal komen. Beernaert wil er niet van hooren Mélot integen deel is er eon warme voorstaander van. De eene wil zus, de andere wil zoo hoe zal men den wagen voorttrekken? Wees maar gerust terwijl men daar ferm aan 't krakeelen is, zal d'eene of andere ge mijterde overheid beide kampers eene overvloedige besproeiing van wijwater toedienen en de zaak zal opperbest af- loopen. Overigens, de lieer Mélot is ons niet onbekend, 't Is een Waal van het zuiver ste bloed, een man die reeds van zich heeft doen spreken, die meer dan eens de lachspieren zijner collega's uit de Kamer in beweging heeft gebracht, en zich zoodanig bespottelijk wist te maken door zijne buitensporige gedachten en zijne overdrijvingen, dat zijne eigen vrienden van het Journal de Bruxelles hem eene duchtige hekeling toedienden. De heer Mélot is een kunstenaar hij draagt de kunstenaars in zijn hart, en, indien hij volstrekt meester ware, voor zeker zou de gouden eeuw opnieuw voor zins den gondolier eens rijken Venetiaans erkend hebben, want de grove pij, die zijne lenden omgaf, duidde veeleer aan, dat hij een gemeen burger, een gewoon bevaarder dei- kanalen was. De andere lag in het klein pavil joen te ruste* en was omhuld van eene fijne zwarte verkleediug, welker rijkdom gissen liet dat hij een gunsteling was der fortuin. Deze man was reeds in jaren gevorderd. Hij droeg derzelver kenteekenen, de diepe en zware groe ven, op zijn bleek gelaat. Zijne borst was bfl> klemd en klopte angstig en menigmaalook klom een stille, bange zucht uit zijnen gorgel. Eensklaps schoof hij een weinig dichter Lij zijnen gondelier en sprak met doffe en stille stem Zijt gij zeker, Luigi, dat de gondel, die wij tweemaal zijn voorbij gevaren, degene van Steno was? Per Baccho, signor Ik ken ze te goed om mij te misgissen. Het is die welke ik bij de Piazza gezien heb. En hebt gij niet kunnen bemerken hoeveel personen zij inhield Neen doch op het oogenblik dat het 3e uur van den nacht sloeg, heb ik eene signora, vaneen Cavieliero vergezeld, van de Piazza in eene gondel zien treden en toen deze het ruim van het kanaal gewonnen hadden, heb ik be merkt dat hetgene van Steno was. En hebt niemand erkend Niemand. Diamine sprak de gefolterde ouder ling, terwijl hij de hand aan het hoofd sloeg zal ik ze dan nooit op het leit betrappen ben ik dan veroordeeld om in de folterende on zekerheid te blijven voortleven? En moedeloos liet hij het hoofd op de borst zinken en bleef in ^tilte aan zijn ongeluk denken. Midderwij 1 gleed eene andere gondel onder hen beginnen. Hoe aanmoedigend is hef niet voor de Belgische kunst een minis ter te bezitten, die het betreur lijk vond, dat de begrootiug der schoone kunsten hooger was dan de toelagen, onder het kapittel van den landbouw en van de buurtwegen uitgetrokken En de arrondissement-commissaris sen Ziedaar nog eene reeks van ambte naars die zich de handen mogen wrijven. De nieuwe minister zal wel voor hen zorgen. Immers hij is liet, die meer maals in de bres sprong om hen dood eenvoudig af te schaffen als een nutte loos raderwerk; en zij liggen hem nauw aau het hart, die Heeren, dat zullen ze alras gewaar worden, evenals de beamb ten van het ministerie die zich aan eene vaderlijke bejegening van wege hunnen nieuwen baas mogen verwachten. de waterpoort van San Marco en hield aldaar stil bij eenen trap, ingang tot het paleis ge vende.' Een jonge man stapte uit het lichte vaartuig en bood de hand aan eene ranke signora, die, alzoo ondersteund, als eene hinde het kootje verliet. Tot morgen, melieve lispelde de jonker, en de signofa minzaam groetende, drukte hij uo" eenen vurigen zoen op hare blanke fijue hand en sprong terug in de gondel. Tot morden, Michel was de gulle afscheidsgroet der schoone en zij verdween in het paleis. De gondel vaarde het kanaal Orfano binnen Op hetzelfde oogenblik liet zich een gesmoor de grijns hooren, oneen mansloop, als eene schaduw tusschen da marmeren kolommen van het paieis, en had weldra de Piazetta bereikt. Daar naderde bil langzaam den granieten zuil van den leeuw, en fluisterde denman die be- weegloos als een steenen beeld, met den arm tegen de kolom rustte, op verheugden toon in het oor Antonio, gij hebt mij de waarheid gezegd. Ik heb hem gezien... het was de Signora... De Bravo want Antenio was niets anders zag een weirig om en sprak met somberheid Welnu Wij zullen ons plan beramen wees bij zonnen-opgang ten mijnent Uwe hand, daarop sprak de Bravo. Zie daar Zij drukten elkander de hand. Eenige oogenblikken later verliet de onbe kende do Piazetta om zich naar zijue woning te begeven doch nauwelijks had hij den rug ge keerd, of de Bravo mump 1de bitter, terwijl een helsch vuur uit zijne blikken straalde. Het was de signora ah ah 1... wee u, Venetiën I wee 1 want de hoop van eenmaal Sa hoor ik den lezer zeggen, die man gaat dan alles afschaffen Ja hij zal af schaffen en nog afschaffen en hier ichten wij den sluier op die 's ministers snoode inzichten bedekt, en openen eene droevige bladzijde. Den ongelukkigen onderwijzers die hunne getrouwheid aan den afgelegden eed zoo duur moes gen boeten, hangt er nu eene nog groo- tere ramp boven het hoofd. De man, die zich zoo heftig uitliet tegen het karig wachtgeld dat hun toegekend werd, ze- ;elt thans in den ministerraad en heeft slechts zijn ambt aanvaard, dan op voor waarde dat alle wachtgelden met een pennetrek zoo spoedig mogelijk zullen afgeschaft worden. Op len Januari eerstkomende zullen honderden slacht offers der gedoemde wet van 1884 van alle bestaanmiddel beroofd worden c-n in de diepste ellende geraken. Ziedaar de man wien een der gewich tigste ministeries wordt toevertrouwd. Wat nu de Vlamingen betreft, zij hoe ven geenszins over die benoeming te vreden te zijn. De heer Mélot is een Waal, een van die onverzoenlijke Walen, die alles wat Vlaamsch is haat toedra gen. Daarvan heeft hij het klinkend be wijs geleverd toen de laatste taalwet be sproken werd. Hij heeft al de amende menten van den heer Coremaus onver biddelijk verworpen, en, toen de wet in haar geheel moest gestemd worden, schaarde hij zicli aan de zijde van de vijanden van het Vlaamsch e volk. Dit alles voorspelt weinig goeds voor de Vlamingen, en wij zijn benieuwd te weten, hoe die goedgunstige katholieke flaminganten den nieuwen minister welkom zullen heeten. Onze steden. Sedert de gemeentekiezingeu vau 19 en 26 October, hebben onze 88 steden,hier onder naar de grootte hunner bevolking aan geduid, de volgende besturen I flest Verviers Namen Moeschroen Eekloo Hal Soignies Dinant Spa Thuin Herve Waasten Roeulx Chièvres Het maakt dat de liberale steden, eene be volking vertegenwoordigen van één mïllioen acM-en-zeveniig duizend 5 honderd (1,078,500) inwoners. De clericale steden, slechts eene bevolking van vier honderd twintig duizend (420,000) inwoners. De gemengde steden, eene bevolking van honderd drij-cn-vijftig duizend vijf honderd (153,500) inwoners, met 99 liberale en 58 katholieke raadsleden. Daaruit blijkt dat, niettegenstaande al het geschreeuw en dwang der clericalen, het libe ral ismus groeit en bloeit in liet raeerendeel onzer verlichte steden eu het vertrouwen bezit van het grootste gedeelte der Belgische bevol king. mijne wraak te kunnen koelen, wordt levendi ger... weldra misschien.... Hij eindigde zijne rede niethet hootd zonk hem moedeloos op de borst en hij herkreeg zijne onbeweegbaai beid. Nog lag de ouderling in somber nadenken verzonken, wanneer reeds de gondel, die hem voerde,het midden van het groot kanaal bereikt had. Dan, eensklaps ontwaakte hij, en deed zijnen dienaar een teeken Beide zetleden hunnen momde gondelier greep den riem in zijne gespierde vuist en ver haastte den riemslag. De gondel ijlde over de klare waterbaan na weinige stonden hield zij stil ouder de waterpoort des paleizes zij werd vastgelegd eu Luigi volgde zijnen meester langs de kleine deur, welke wij reeds kennen. Zij bevonden zich weldra op den grooten trap, ge naamd de trap van den reus, en daar drongen zij het paleis verdei binnen. Niemand belette hun den doortochteen geheim teeken stelde de wachthoudende hellebardiers gerust. Beide traden een prachtig, doch nauwelijks verlicht vertrek binnen. Laat mij, Luigi! sprak als Jan de grijsaard. Dat de moedermaagd u beware, Signore was de groet des bedienden, en deze verliet het vertrek en richtte zijne schreden tot een ander gedeelte van het gebouw. Zoodra de gondolier verdwenen was, en de oude rijke die niemand anders was dan de doge Marino Faliero zelve zich alleen in zijne kamer bevond, zonk hij vermoeid in eenen kostbaren armstoel neêr. Daar, alleen met zijns gedachten aan derzelver pijnlijken invloed overgelaten, verloor hij weldra een groot ge deelte der krachten, welke hem in zijne hooge jareu door de natuur nog waren verleend. Eeu folterende achterdocht kwelde zijnen geest, een brandende angst woedde in zijn hart, deed zijn hoofd op zijne borst zijgen, verspreidde eene doodbleeke tint over zijn aangezicht en maakte hem schier bewusteloos. Die staat van ongevoeligheid duurde slechts eenige oogenblikken; allengs herkreeg hij zijne krachten, en toen het hem gegeven werd, de beenige hand langzaam aan het gloeiende hoofd te brengen, sprak hij met pijnlijken nadruk en op onderbroken toon Ongelukkige die ik ben Is dit nu het heil waarvan ik zoo dikwerf heb gedroomd... de vreugd die ik in mijne jongste levensdagen zou moeten smaken Ik ben rijk en geëerd maar ben ik meer bemind dan wanneer ik nog eenvoudige edelman, afgezant was bij het hei' te Roomen Ik werd doge uit liefde voor mijn vaderland en om het geluk mijner brave verdrukte landgenoten te bewerken often min ste hun harde lot te verzachten... en thans... wat kau ik voor hen, wat voor mijzelven doen Ik heb de dogelijke kroon op het hoofd ontvangen, deukende van in dezelver schaduwe vrij te zijn voor list, kuiperij en verraad, van in hare schaduwe ware zielsvrede te kunnen ge- uieten... Eilaas Arme Faliero ik heb mij bedrogen die kroon dient tot niets want zij heeft het vermogen, welk ik voortijds bezat niet vergroot ik ben een onderdaan, zooals voorheen maar ik heb minder vrijheid en word meer bespied dan de geringste Venitiaan. Ik ben doge en slaaf ik moet den nek buigen onder de ijzeren macht van den raad der Tien, den wil volgen mijner meesters, mij regelen naer hunne uitspraak hunne vonnissen bekrach tigen, al werd ik zelve onnoozel veroordeeld ik hen doge maar slechts eeu werktuig.. eilaas En de gemartelde grijsaard knelde stuiptrekkend de leuningen zijn, zetels. (Wordt voortgezet.) I HUUIHI Él li II III fill' HÏi^ IFUIMMMMJilltm8 JiJl F J Lib. steden. Bev. inw. Cler. steden. Bev. inw. Antwerpen Brussel Gent Luik Leuven Doornik Bergen (Mons) Oostende Charleroi Uperen Hasselt Thienen Hoei Vilvoorde Chatelet Ath Peruwelz Gosselies Leuze Lessen Waver Arlon Braine-le-Comte Andenne Dixmude Stavelot Deinze Fontaiue-l'Evêque Fosse St-Gkislain Ghimay Beaumont Antoing Virton Bouillon March® Visé St-Hubert Waremme Neufckateau Filipvilie Ckiny Larocke Hoefalize Durbuy 225,000 185,000 150,000 135.000 40,1 IOi 25,000 25,000 20,000 20,000 18.000 15,000 15,000 15,000 10,000 10,000 10,000 9,000, 9,000 9,000 9,000 8,000 8,000 8,000 8,000 8,000 5,000 5,000 5,000 5,000 4,000 4,000 3,000 3,000 3,000 3,000 3;000 3,000 3,000 3,000 3,000 2,000 2,000 1,500 1,500 .1,500 1,000 Brugge Meekelen Kortrijk St-Nicolaas Aalst Lokeren Turnhout Lier llousselare ltonsse Meenen Poperingke St-Truien Tongeren Tkielt Nijvel Geeraardsbergen Tkourout Dendermonde Isegem Biiicke Audenaarde Wervick it inove Veurne Maaseik Aarsehot Kdiugen Nieupoort Bastogne 45,000 45,000 3(1,000 28,000 25,000 20,000 18,000 18,000 18,000 15,000 15,000 12,000 12,000 10,000 10,000 10.000 10,000 10,000 10.000 8,000 8,000 6,000 0,000 6,000 5,000 5,000 5,000 4,000 3,000 3,000 420,000 Gemengde best. 1,078,500 Bev. inw. Getal raadsl Lib. Cler. 45,000 18 5 30,000 17 2 15,000 2 11 10,000 3 8 9,000 7 4 9,000 5 3 8,000 8 3 8,000 4 5 ODaf. 6,000 10 1 5,000 8 3 3,500 7 4 3,000 6 5 2,000 4 5 154,500 inw. 99 58

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1