MARINO FAL1ER0. 5de Jaar. Nummer 49 (261) Zondag 7 December 1890. laaawüffla&s Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 6 fr 50 voor den buiten, voorop betaalbaar. PRIJS FEB NUMMER: 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantor» van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. n Gewone, 15 centiemen j Prijs der Annoncenj Eeklamen> 76 centiemell j per drukregel. Vonnissen op de dei de bladzijde, frank. Wee spe nee metu. Men »aakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 6 DECEMBER. De personen die een abon nement nemen aan DE DENDERGALM voor het jaar 1891, zullen de nog voor Nieuwjaar verschijnen de nummers gratis ontvangen. Oproep aan de liberale jongelingen. Wij brengen ter kennis dat de lessen tot bereiding van 't kiesexaam alle Zon dagen om 9 ure 's morgens, in het lo kaal Concordia zullen gegeven wor den. Wil hopen dat talrijke liberale jonge lingen het zich als eenen plicht zullen aanrekenen, die lessen te volgen om in 't bezit van een diploma te geraken, dat hun toelaat hunne politieke raohteu uit te oefenen. Büitenlandsch politiek overziclit. Nederland. Op verscheidene plaat sen werden er republiekeinsche plak brieven door de politie aangeslagen. Alle dragen Leve de republiek Wee het land dat door een kind bestuurd wordt. Donderdag hebben in den Haag de lijkplechtigheden van Willem III plaats gegrepen. Uit aide streken van Neder land waren er met duizenden® toege stroomd om een laatste hulde aan hunnen geliefden Vorst te bewijzen. Men kau zich geen gedacht vormen van de me nigte welke zich overal op den doortocht verdrong. Het lijk is in den grafkelder van Delft bijgezet geworden. Frankrijk. Volgens men beweert heeft de Paus hier eeue nieuwe Bank gesticht, met een kapitaal van 100 mil- lioen, waarvan de helft door de Jesuieten werd geleverd. Het schijnt ook dat Leo XIII orde aan kardinaal Freppel heeft gegeven om zijne aanvallen tegen de republiek wat te matigen. Engeland. Parnell blijft hardnek kig weigeren zich als politieke leider terug te trekken. De Iersche bisschop pen hebben een manifest uitgegeven, waarin zij verklaren dat Parnell onmo gelijk aan het hoofd der Home rule kan blijven. Dillon, O'Brien, en andere afgevaardigden van Ierland, welke thans in Amerika verblijven, gaan een derge lijk manifest opstellen. Een voorstel om later over de zaak uitspraak te doen werd door de Iersche afgevaardigden met groote meerderheid verworpen. 3. (1355.) Isrel Bertuccio was een lang mager man van ruim veertig jaren en, zoo als wij zegden, de opperste van bet arsenaal. Hij behoorde tot de volksklas en droeg den edelen eenen vurigen, doch niet ongegronden haat toe. Verscheidene malen reeds had hij dezen of genen edelman tot dom werktuig gediend, verscheidene malen reeds was hij door hen beleedigd in het dier baarste wat een man des volks bezit in dat waaraan hij het meest prijs hechte. Wanneer hij het vertrek des vorstes binnengetreden was, bleef hij eerbiedig en stilzwijgend wachten tot het hem vergund werd te spreken. Wat geleidt u hier? vroeg de Doge op strengen toon. Daar het voor de eerste maal was dat Isrel zich alleen voor een opperheer van Venetië be vond, doist bij niet aanstonds deszelfs vraag beantwoorden. Gewoon, als ieder Venetiaan, van met voorzichtigheid te werk te gaan, en te onderzoeken, of er wel mogelijkheid was van te slagen in zijn voornemen vooraleer zich te wagen, wierp hij eerst op Marino eenen blik, waardoor hij des grijsaards hart poogde te doordringen. Genadige vorst, sprak hij daarna, ik kom recht van u afsmceken en hoop op uwe goed heid. San Marco is rechtvaardig en schept be hagen in het geluk zijner onderdanen. Wat verlangt gij hernam Marino zuchtend en nieuwsgierig om de oorzaak van Isrel's komst te vernomen. Oostenrijk. Gemachtigden voor Oostenrijk en Duitschland zijn te Weenen vereenigd om een nieuw handeletraktaat tusschen beide landen te maken. Door het nieuwe tolverbond zullen beide landen n .uwer vereenigd zijn dan vroeger en beter in overeenstemming met de belangen der beide partijen. Deze onderhandelingen zijn van het grootste belang, vooral met het oog op de vernieuwing der handelstraktaten welke Frankrijk met de overige Staten van Europa in 't kort moet doen. Amerika. Alhoewel de demokraten of vrij handelaars in de laatste kiezingen de zegepraal behaald hebben blijven de republiekeinen of beschermers nog aan 't bestuur tot in Meert 1891. De Voor zitter Harrison en zijne meerderheid willen van de laatste uitspraak van het kiezerskorps geene rekening houden, en blijven zich hardnekkig aan den bill Mac. Kinley vastklampen, welke onge lukkiglijk nog eenige maanden zal toe gepast worden, tot groot nadeel van den Europeeschon handel. Da herziening der Grondwet. Sedert eenige jaren wordt on« kies stelsel hevig besproken en duchtig aan gevallen. En niet zonder reden. Elk onpartijdig man, al wie niet verblind is door domheid of dweepiucht is het een* om te zeggen,dat ons huiig kiessijsteem het ongerijmdste is van heel Europa, dat het op den draad versleten en ver. oordeeld ia om in 't kort te verdwijnen, Welhoel Pachter Jan betaalt 42.32 fr belastingen hij kent geene letter zoo groot als eene kerk en is te dom om te helpen donderen en toch is hij alge-s meene kiezer hij duidt de wetgevers aaD, hij noemt de mannen die eens de gewichtigste Staatszaken zullen afhan delen. Zijn buurman Pieter integendeel be taalt slechts 42.31 fr, dat is één centiem minder, welnu hij mag niet kiezen. De ontvanger der belastingen, de onderwij zer en de politiekommissaris die dezelfde straat bewonen, betalen bijna niets en daarom zijn zij niet bekwaam, zijn zij niet waardig voor de Kamers te stem men. De notaris, zijn klerk, de vrede rechter, zijn griffier, de advokaat, de postmeester, de sekretaris, de ingenieur, de gepensionneerde officier, de doktor, de apotheker, de veearts, de onderne mer, de statieoverste, enz., zijn allen in 't zelfde geval, en nochtans allen hebben meer verstand in hunnen kleinen vinger dan Pachter Jan in heel zijnen kop.Doch niemand van hen betaalt 42.32 fr. en daarom zijn zij geen kiezer. Zonder geld Rechtvaardig, zegt gij, edele Doge... zoo er bestaat te Venetië eene schaal van recht vaardigheid! welnu, ik durf zeggen dat dit eene logen is maar gij meent dit niet, edele signor neen, gij ook weet immers genoeg dat slechts een schijn van recht bestaat en het doet u eer dat gij over Venetië zucht!... Bertucco riep de over die vrije woorden verwonderde Doge gij beschuldigt de repu bliek weet gij wel dat die vermetele taal u duur kan staan Ik vrees niet. Men kan mij in de boeien klinken... mij op de pijnbank martelen maar niemand is bekwaam om de ziel eens vrijen Venetiaan te kluisteren Ja, edele signor, ik durf hier, in het paleis van San Marco zelve, en vooru, de republietc van onrechtvaardigheid beschuldigen sinds vijf maanden vraag ik recht... en men wil aan mijne klachten geen geenjigehoor geven En waarover klaagt gij Sinds vijf maanden, edele Doge, hen ik doodelijk gehoond en beleedigd door een Vene- tiaansch edelman. Deze heeft mijn eer ge krenkt iu degene mijner dochter te ontrooven. Ik kan zelve haar niet wreken, zonder mij de gramschap van San Mare op den hals te halen, zonder den ondergang van misschien gansch mijn huisgezin te bewerken daarom heb ik mij tot tot San Marco gewend om wraak over den op mijne dochter gedanen aanslag te erlan gen, daarom vraag ik sinds vijf lange' maanden dat men mij recht late wedervaren mijne beschuldigingen vallen dagelijks in den muil der leeuwen doch alles is vruchteloos San Marco blijft doof Maar wie zegt u, dat u reeds geen recht gedaan ia Mijne oogen, edele signor; want dage lijks zie ik mijnen vijand eii ben veroordeeld om met geduld den spotachtigen blik te verdra gen, dieg hjjin hqt voorbij gajut, mij tqq^'^rpt. wurJifc men niet geteld Er is meer. Om te kunnen senator gekozen worden moet men in de fortuin zwemmen, want men hoeft jaarlijks fr. 2116,40 rechtstreeksche belastingen aan de Belgische schatkist te betalen. Iiï vraag het. Kan zulk verouderd stelsel nog langer blijven bestaan Vol strekt niet Weg moet het en weg zal hetAl de liberalen en de kiezing ran verleden maandag over te Brussel heeft het nog eens zonneklaar bewezen en gansch de werkliedenpartij zijn het eens om de afschaffing te eischen van dat schandelijk voorrecht Wij mogen on bewimpeld zeggen De cijns is uitge leefd Doch, geachte lezers, er is een maar bij, een groote maar, dien ik n wil doen kennen. De voorwaarden van kiesbevoegdheid staan in onze Grondwet en deze kan niet zoo gemakkelijk gewijzigd worden als de eerste de beste. Onze Constitutie die den 7 Februari 1831 aangenomen werd en de basis, het fondament uit maakt van heel onze staatkundige in richting, bevat 139 artikels waarvan het 131e aldus luidt u -^BT- 131. De wetgevende macht Volksvertegenwoordigers Senators en Koning) heeft het recht te verklaren dat er reden bestaat tot herziening van zulke grondwettelijke schikking n die zij aanwijst. Na deze verklaring zijn de Kamers van rechtswege ont- bonden en moeten er 2 nieuwe bijeen- geroepen worden overeenkomstig art. 71. De kiezingen hebben plaats binnen ij de 40 dagen en de nieuw gekozenen 5, vergaderen binnen do 2 maanden. 55 Deze Kamers beslissen te zamen met den Koning over de punten aan her- 5, ziening ouderworpen. In dit geval mogen de Kamers niet beraadslagen 55 indien de twee derden der leden, die 5i elke Kamer uitmaken, niet aanwezig 5i zijn en geene wijziging zal aangeno- 55 men worden indien zij niet ten mins- n ten de twee derden der stemmen ver- eenigt. 55 Dat schijnt zeker moeielijk, maar als een volk wil worden alle moeilijkheden overwonnen. In 1889 hebben de Hollanders hunne Grondwet herzien en het stemrecht meer uitgebreid. De punten waarvan alle vrijzinnige Belgen de herziening vragen zijn vervat in de artikels 47, 53 en 56, en deze luiden aldus En wie is die beleediger Een der hoofden der Veertig. De Doge verschrikt bij deze verklaringdoch zich zoo kalm mogelijk houdende, vroeg hij weder En zijn'naam Michel Steno Die naam deed den Doge ijzen. Men kon zichtbaar op zijn aangezicht lezen wat pijnlij ken indruk dezelve op zijne ziel had gemaakt en hoe zijn hart er door ontsteld was. Welnu, edele Doge, hernam Isrel, mag ik op uwe tusschenkomst, op uwe voorspraak rekenen Marino kon niet antwoorden het medelij den straalde uit zijne blikken. Gij zwijgt, beraam Bertuccio, boe Gij, die het hoofd zijt der republiek, gij ook ontzegt mij allen bijstand Zijt gij ook onmeedoogend genoeg om mijne bede te verwerpen of bekent gij dat gij onmachtig zijt, dat het u, Doge, zelfs niet gegeven is recht te doen Eilaas ja, zuchtte Faliero, wijl hij zich in zij ren armstoel liet nederzakken, ik ben onver mogend... Gij zult geen recht bekomen I God riep Bertuccio uit, het is dan waar, eilaas d;it niernaml mij wil wreken 0 zeg I Doge, is dit dan de rechtvaardigheid waarop San Marco roem draagt?... Er zou niet een haar meer van het hoofd des armen moeten vallen dan van dit der rijken, der edellieden, en nochtans de rechten van den armen Vene tiaan worden met de voeten getrapt, terwijl die der edelen in alle hunne kracht behouden wor den Het is dan niet genoeg dat de nederige burger lijdt en aan ontbeering blootgesteld is, men moet hem nog ongestraft kunnen hooneu en hem ontrooven al wat hem duurbaar is hij moet den nek gedwee buigen onder het looden juk dat zijn rijke medemensch op zijne zwakke Oh 1 1| dftg win Art. 47. De Kamer van Volksver tegenwoordigers is samengesteld uit de afgevaardigden, rechtstreeks geko zen door de burgers die den door de kieswet vastgestelden cijns betalen welke niet boven de 100 gulden recht streeksche belastingen mag zijn en niet beneden de 20 gulden. Een gulden doet 2.1164 fr, Art. 53. De leden van den Senaat worden gekozen, iu evenredigheid der bevolking van elke provincie, door de burgers die de leden der Kamer van Volksvertegenwoordigers kiezen. 55 Abt. 56. Om Senator te kunnen 5> gekozen worden en het te blijven, moet men 5s 1. Belg zijn van geboorte of de >5 groote inburgering (naturalisatie) be- 55 komen hebben 2. Zijne politieke en burgerlijke 51 rechten bezitten 55 3. In België woonachtig zijn 4. Ten minste 40 jaar oud wezen 55 5. In België ten minite 1000 gulden rechtstreeksche belastingen betalen, 5» patenten inbegrepen. In de provincies, waar de lijst der 55 burgers, welke 1000 gulden recht- 5i streeksche belastingen betalen, de 55 evenredigheid niet bereikt van 1 op 55 6000 zielen bevolking, wordt zij vol- v ledigd door de meest belastten, tot die >5 evenredigheid van 1 op 6000 aielen. De herziening dier artikelen 47, 53 en 56 zal en moet er komen 't is eene kwestie van politieke eerlijkheid, van maatschappelijke rechtvaardigheid Ons land en ons volk mogen niet lan ger, voor wat het kiesrecht betreft, lager dan de andere staten en natiën van Europa staan wij mofeten met den voor uitgang meê willen wij niet verdwij nen. V oor eiken vrijzinnigen man, die de vrijheid lief heeft en het recht voor staat, is het plicht van met hand en tand aan die herziening te werken. Eenige cijfers. De clericale bladen loopen hoog op met de besparingen die het clericaal ministerie sindi 1884 gedaan heeft. Om het te bewijzen komen zij met eene zoo goed aaneengeflanste reeks cijfers voor den dag dat zij,die niet verder zien dan hun neui lang is, er maar blindelings ge loof aan hechten. De clericalen zeggen dat het ministerie Frère- Graux gedurende de jaren 1879 tot 1885 een te kort gelaten heeft van fr. 58,967,186 Terwijl het clericaal ministerie gedurende de jaren 1885 tot 1890 een overschot gelaten heeft ran fr. 55,216,839 waardig dan een edel signor is hij ook geen mensch Zwijg Bertuccio, zwijg Gij vergeet dat te Venetië de muren ooren hebben I... de waar heid mag hier niet gezegd Zijn dan de edelen ook geene christenen, geene stervelingen, geene zondaren; signor Zij beroemen zich op den eersten titel, Bertuccio, vergeten den tweeden en willen slechts den derden uit hunnen eigen mond hooren. Maar moet ik dan aan mijne wraak vaar wel zeggen en in stilte den mij aangsdanen hoon verkroppen Is er dan niemand in Vene tië die mij kan beschermen Ten minste ik niet. Het is waar, edele signor, sprak Bertuccio op medelijdenden en tevens spotachtigen toou wanneer ik mij aan uwe voeten kwam werpen om uwe tusschenkomst af te smeefcen, vergat ik dat gij onvermogend, dat gij zelve slechts een werktuig in de handen der edelen zijt, ver plicht zoo als de minste schipper der lagoenen van te gehoorzamen aan hunnen stalen wil; dat Venetië in u een slachtoffer te meer telt... Wat zegt gij riep de Doge verwonderd, uit zijnen stoel opstaande en Isrel bij den arm vattende gij weet. dan Dat gij zelve sedert lang reeds vruchteloos de rechtvaardigheid van Sau Marco inroept, antwoordde Bertuccio geheel koelbloedig dat de Doge zelve niet vrij is gebleven van de be- beleedigingen der edelen dat zijn duurbaarste schat de prooi is van de ongebondenheid van Steno. Wat bedoelt gij Dat Steno op de eer uwer gemalin uit is zoo reeds lang hij ze niet heeft geroofd. Gij liegt, Bertuccio! bij San Maico, gij liegt! schreeuwde Faliero gansch ontstelden iq al gjjqa lidjgatgn bevende. Maar M. Graux heeft in 1884 belastingen doen stemmen welke M. Beernaert ONNOODIG ver klaarde, maar die hij nochtans GEHOUDEN heeft en beloopen *ot fr. 14,000,000 M.Beernaert heeft eene nieuwe belasting op het vleesch ings- vo!rrd !an* ufr- 3,000,000 Hij heeft de belasting op de sterke dranken verhoogd van fr. 1,175,000 Hij heeft den interest op de rente verminderd en alzoo ge- wonnen fr. 7,418,000 Te samen fr. 25,593,000 trekken wij van deze somde belasting op de verzekeringspoli- tiën af welke M. Beernaert afge schaft heeft of fr. 1,000,000 De verminderiag van belasting op den inlandschen tabak beloo- Pende fr. 300,000 Te samen fr. 1,300,000 n. „1 T 24,293,000 He clericalen hebben dusjaar- l'jks, zes jaren lang, over 24 mil joen 293d*izend franken beschikt waarover de liberalen niet be- •chikten, en,niettegenstaande die nieuwe hulpbronnen, hebben zij maar eeno verschot van55,216,839 Iran ken. Hadden de liberalen die som tethanne beschikking gehad ge durende de zee jaren 1879 tot 1885 fr. 145,758,000 Zouden zjj na aftrek Tan het te kort van fr. 58,967,186 een overschot nagelaten hebben van fr. 86,790,814 Daar zal Slimtneken wel over ïwijgen. Oneerlijk® rechters. In ons nummer run zondag hebben wij doen uitschijnen op welke onpartij dige wijze de klerikale Bestendige De- putatiën de uitslagen der gemeentekie- zingen goed-, afkeuren of veranderen, volgens dat de kandidaten van mijnheer PaBtoor in 't spel zijn, ja of niet. Het schijnt dat die ultramontaansche kleppers voor sommige gevallen eoo zeer het stelsel van twee maten en twee gewichten hebben gebezigd, dat de ka tholieke gouverneur zelf zich verplicht gevoelt tegen die onpartijdige beslui ten in beroep te gaan. Daar zal de Scribant van Denderbodc wel over zwijgen, en met reden. Wij hebben verleden week een woord je over de kiezingen van Deinze en Ronse gesproken en doen zien hoe fijn de klerikale rechters der Deputatie deze twee uitspraken beoordeeld hebben. Voor de kiezing van Boom is de be slissing der Deputatie nog een grootere Ik iieg, zegt gij, edele Doge 0 wanneer ik de oogen op u vestig, dan heb ik medelijden met uwe grijze haren, dau voel ik het vuur der wraak in mijnen boezem blaken, dan zou ik mijnen vorst willen wreken maar eilaas ik kan mij zeiven geen recht laten wedervaren hoe zou ik dan mijnen dolk kunnen verheffen ter verdediging mijns vorstes r'j hegt, zeg ik u nogmaals en zoo gij door geene proeven uwe woorden staaft, klaag ik u dadelijk aan al* mij beleedigd hebbende Bedaar, edele Faliero, sprak Isrel met kalmte, ik kan u bewijzen dat ik waarheid spröG ie Haast u dan, of.... Belooft gij uwe klachten bij de mijne te voegen, om bteno te beschuldigen, zoo ik u de bewijzen in handen geef, heerschap Ja. K'i ^00 ban Marco doof blijft, zult gij mij dan uwe hulp verleeuen om ons beiden te kun nen wreken ja, Bertuccio, spreek 1 laat mij niet lan ger in de onwetendheid want gij doet eene hel in mijne ziel ontstaan spreek, en indien uwe woorden den stempel der waarheid dragen, zullen wij op gansch den adel onze wraak uit breiden. Welaan, uwdogelijk woord strekt mij tot waarborgbinnen drij dagen zult gij u met eigen oogeu van de oprechtheid mijner gezegden overtuigen. Binnen drij dagen slechts, en waarom niet op het oogenblik Verzoek mij op het bal welk uwe hoogheid geeft aan den Venetiaanschen adeldan zult gij zien, hooren en overtuigd wezen zooniet, kluag mij dan aan als uwe hoogheid beleedigd te hebben. -God ik beef!... zuchtte de arme Faliero, terwijl hij moedeloos in zijnen stoel zonk. {Wordt voorigetgi.) DE DENDERGALM

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1