1 MARINO FALIERO. 5de Jaar. Nummer 51 (263) Zondag 21 December 1890. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD YOOR 5 fr. voor de stad. 6 fr 50 voor den buiten, PBIJSPEB NUMMEB10 CENTIEMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kan^o^e van het blad, 10, Vooruitgangsiraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncenj Eeklamm> 76 centiemen j Per drukregel. Vonnissen op de iet de bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 20 DECEMBER. Personen d,e een a')0n" tfS* nement nemen aan u DE DENDERGALM voor het jaar 1891, zuilen de nog voor Nieuwjaar verschijnen de nummers gratis ontvangen. Liberale Associatie van het Arron dissement Aalst. Buitengewone Algemeene Vergade ring op Zondag 21 December 1890, om 3 ure namiddag, ten gewone lokale den Graaf van Egmont,» Groote Markt, Aalst. Dagorde Voorstelling der herzie ning van de artikelen 47, 53 en 56 van de Grondwet, het verplichtend, koste loos en wereldlijk onderwijs en de per soonlijke dienstplicht als nieuwe punten in het programma der vereeniging te doen opnemen. Oproep aan de liberale jongelingen. Wij brengen ter kennis dat de lessen tot bereiding van 't kiesexaam alle Zon dagen om 9 ure 's morgens, in het lo kaal Concordia zullen gegeven wor den. Wij hopen dat talrijke liberale jonge lingen het zich als eenen plicht zullen aanrekenen, die lessen te volgen om in 't bezit van een diploma te geraken, dat hun toelaat hunne politieke rechten uit te oefenen. Buitenlaudscli politiek overzicht. Engeland. De houding van het Va- tikaan in de zaak Parnell is zeker een der merkwaardigste hoofdpunten in dien betreurenswaardigen krisis. 'Ie oordee- len naar het stilzwijgen van den Paus en de bijzondere inlichtingen uit Rome ge komen, maken Leo XIII en zijne omge ving de vurigste wenschen, meer dan de Engelsche behouders, om den triomf van M. Parnell. Over vijf of zes jaar bulderde het Vatikaau teg< n M. Parnell en het verplichtte de Engelsche geeste lijkheid met hem af te breken. Thans wenschtde Kerk dat het Iersch volk den ongekroonden koning aan zijn hoofd behoude. De Iersche bisschoppen heb ben M. Parnell onherroepelijk verstoo- ten, zonder zich te bekommeren over hetgene men te Rome denkt. In de Wet gevende kieziug van Bassetlaw, in Not tinghamshire, heeft de partij, van M. (1355.) Eene doodsche bleekheid verspreidde zich eeusklaps op zijn eerbiedig gelaat, dat moede loos op zijne bor.R zonk zijn blik werd weife lend als die eens koortsachtige en, terwijl hij schier krachteloos in de armen der bestaande edellieden zonk, kon hij nauwelijks bevel geven van zijné wachten te roepen en den on beschaamde de zaal te doen ontruimen. Men zou zich moeielijk den indruk kunnen uitleggen, welken deze gebeurtenis op de ver gaderde feestelingen maakte. Allen waren ver baasd en geen enkel kou zich de schielijke ont steltenis van den Doge uitleggen. Men fluisterde elkaar in het oormen folterde zien den geest men liep heen en weêr men ondervroeg zich onderling men vormde de zonderlingste gis singen men verloor zich in veronderstel li n- ge^doch niemand, als Isrel en Antonio, die lachend die bewegingen nastaarden, dit ge fluister nahoorden, konnen het doek,welk over dit geheim verspreid lag, oplichten. Van waar dan die ontsteltenis van den grijzen vorst O, het was dat hij onder dit kostbare kleed sel,'de ranke leden der signora omhuldeude, zijne gade had erkend het was dat hij in die tengere gestalte, dien zuiveren leest, dien ligten tred, dit zijden haar, die fijne hand, die engel achtige gelaatstrekken, welke het mom verried, het beeld zijner Angiolina hal aangetroffen! het was dat hij zijne vrouw inde armen van den hatelijken Steno meende te hebben gevon den, het was dat hij thans de overtuiging ge- GlaJstone in plaats van te winnen, stem men verloren in de kiezing van 1885 was de behoudsgezinde meerderheid te Bassetlaw van 295 stemmen; eergisteren was zij van 728 dat is het werk van M. Parnell, die de vooroordeelen der Engelsche kiezers gekwetst en de scheu- ïing in zijne eigene partij gebracht heeft. Een schandelijke aanslag is tegen M. Parnell gepleegd geweest nabij de stad Kilkenny, waar maandag aanstaan de de eeïste strijd op kiesterrein tus- schen de Parnellisten en anti-Parnellis- ten zal geleverd wordenEen kerel heeft M. Parnell kalk inde oogen gesmeten deze is le Kilkenn y wedergekeerd, schrik- telijke pijnen lijdende; de geneesheeren nopen dat hij het zicht niet zal verlie zen. Vatikaan. De Paus moet het bed louden. Hij lijdt aan eene verhouding en houdt zich bezig met Latijnsche ver zen te maken. Portugaal. Het geschil, in Zuid- Afrika tusschen de vertegenwoordigers van Portugaal en de agenten van de Engelsche maatschappij ontstaan, is, naar het schijnt, nog niet geëindigd. Het kabinet van Lissabon heeft besloten binnen eenige dagen krijgstroepen in te schepen, om de Zuid-Afrikaansche En gelsche maatschappij te straffen, of minstens haar het grondgebied te ontne men waarvan zij zich zonder recht meester gemaakt heeft. Serbië. De gewezen koning Milan zou door het bestuur wel kunnen ver zocht worden voor goed uit Serbië te blijven. Men zou aan zijne gemalin Nathalie wel denzelfden maatregel mo gen toepassen om alle geschillen in het land te vermijden en er orde en rust te zien terugkeeren. De boerenbond. Met rasse schreden stappen wij in ons land naar eene kieshervorming het oude cijnsstelsel heeft uitgediend, het glijdt den berg af, maar wat er in de plaats zal komen, behoort nog tot het onbekende. Zullen wij eene groote uitbreiding van het stemrecht krijgen Vele doc- trinairen en ook talrijke progressisten zouden die uitbi'eiding verkiezen, met het doel om te vermijden dat het onge leerde en onbeschaafde deel der bevol kingen dat deel, helaas! is hier te lande ontzettend groot zijn dom en onberedeneerd gewicht in de politieke weegschaal zou komen werpen. Of zal in eens het algemeen stemrecht ingevoerd worden To oordeelen naar den tegenwoordi- gen toestand van zaken, schijnt dit laatste stelsel den voorkeur te kunnen bekomen. Het is onloochenbaar dat in het Walenland eene sterke strooming in die richting bestaat en op de verga deringen, in de laatst - dagen door libe rale en progressistische kringen gehou den, toonde de groote meerderheid zich voor het algemeen stemrecht genegen. Maar wat in dien zin nog meer betee- kenis heeft, is dat talrijke clericale staatslieden en dagbladen ook naar dit radicale uiterste overhellen. Wij hebben altijd de kloeke inrichting der clericale partij en, in alle omstan digheden, hare koene slagvaardigheid bewonlerd. Hetzij zij zelve het alge meen stemrecht invoere of haar dit op gedrongen worde, reeds van nu af neemt zij maatregelen om hare stellingen tegen overval of verrassing te beschutten. Socialisten en progressisten hadden be sloten propaganda bij de buitenlieden te maken gezwind staan de clericalen op de bres, en richten daartegen een Boe renbond in, die eene geduchte inrichting schijnt te zullen worden. De clericale Landwacht schrijft Wij hebben wel vertrouwen in de kloeke katholieke overtuiging, in de Vlaarasche trouw en rondborstigheid onzer landlieden, doch tot hen die zielenlast hebben roepen wij Er moet gewaakt en gewerkt worden, waut het gevaar is nabij Men zegge ons nieter zijn geen socialis ten op den buiten. Ons antwoord is er zullen er komen en meer dan gij bet vermoeden kunt, indien gij de buitenbevolking ongewapend en zonder verdediging laat, tegenover de verlei ding van woord en schrift, De bisschoppen ondersteunen ten krachtigste deze onderneming die van Luik schreef eenen brief aan den pas toor-deken van Peer (Limburg), bij de stichting der Boerengilde aldaar, waarin wij lezen Met eene, in onze tijden, lofwaardige vrij moedigheid hebben zij openlijk in de standre- gels van den Boerenbond aan den priester de plaats ingeruimd, die hem rechtmatig toekomt. Dank aan deze nauwe verbinding en samen werking der geestelijke eu wereldlijke overhe den, zal de Bond des te meer vruchten en voor deden opleveren, Deze woorden toonen duidelijk dat de clericale partij gausch niet genegeu is haar het politiek brood vau voor den neus te laten wegsnappenOnze dorps geestelijkheid gordt zich aan tot den grooten strijd, en wij zullen geene pro feten zijn met te voorspellen dat de steedsche propagandamannen niet ge makkelijk door dit zwart cordon sani taire zullen binnensluipen. kregen had dat hij bedrogen was door het eenigst voorwerp zijner liefde De vreugd was door dit voorval gebroken. Niemand voelde zich noch gestemd tot eenige verlustiging, en daar toch de nacht reeds ver gevorderd was, verlieten al de aanwezigen, kort na dat de hertog naar zijne vertrekken vervoerd was, beurtelings het bal. Nauwelijks was de zaal ontruimd, of de door de wachten buiten het paleis gebrachte jonge edelman sloop ongezien de gehoorzaal binnen. Angstig staarde hij rond zich heen en wanneer hij overtuigd was dat hij zich alleen bevond en doorniemand werd gezien, nam bij zijn mom af en ontdekte aldus zijne fijne eu regelmatige gelaatstrekken, bloeiende van frischheid en een blik uit welken in kalme oogenblikken trotsch- heid en beradenheid moesten stralen. Nu echter glinsterde zijn oog van het vuur der gramschap en der wraak, zijn aangezicht was gloeiend en getuigde maar al te wel van de driften die zijn inwendige bestormden. Per Michelemio Padrone sprak hij woedend, tot den vorstelijken troon stappende Gij zult mij niet ongestraft gehoond hebben, Mario 1 gij zult niet straffeloos den blos mij op de wangen hebben doen stijgen, in bijzijn mijner geliefde, in bijzijn van het puik van den Venetiaanschen adeiIk zal mij wreken... doch niet met u mijn adelijk rapier in den boezem te jageD 1... Neen ik zal uwe ziel door smart verbrijzelen... u treffen in de eer uwer aanbiddelijke gade En met vaste hand schreef hij op den prach- tigen troon Arme Doge in ganscb de republiek Is geene vrouwe schooner dan uw ga le Gij mint haar teêr; doch zij bemint u niet Een jeugdig edelman bezit haar harte 1 Den volgenden dag was het gebeurde door Om uog degelijker werk te verrich ten, hebben de hoofdmannen der Boe rengilde voorgeschreven dat al hare werkzaamheden in de niet-Waalsche gewesten in het Vlaamsch zullen gebeu ren. Onze liberalen in Vlaanderen mogen aan dat alles eene goede les nemen. De dag nadert, waarop zij zullen ondervin den hoe zij verkeerd hebben gehandeld met zich, door het versmaden onzer taal, van het volk af te zonderen ja, met het oog op de verwachte staatsver anderingen, mag men afvragen of nog iemand uit de Vlaamsche streken als politiek man zal kunnen gelden, zonder onze taal te kennen en te spreken Verkwezeling. Minister Vandenpeereboom maakt van onze postbareelen echte sacristijen. Zoo hebben dezer dagen de ontvangers der Posten bevel ontvangen de volgende inlichtin gen aan 't hooger bestuur te doen toekomen 1. Op welke uren, gedurende bet winter seizoen, des Zondags, de kerkelijke diensten plaats hebben 2. Hoelang de verschillige missen en ser moenen in de kerken hunner gemeenten duren; 3. Hoever 't postbureel van de dichtst nabijgelegen kerk verwijderd is. De geniale Vandenpeereboom wil dus kost wat kost, dat de posD edienden zooveel moge lijk hunnen wekelijkschen rustdag in de kerk doorbrengen. De zielezaligheid zijner onder- hoorigen ligt den man nauw aan het hart. 't Is nu wel waar dat hij er zulke gewetens zaak niet van maakt de briefdragers een be hoorlijken loon te betalen, waar ze reeds jaren om bidden en smeeken. Een stuk droog brood is hier op aarde al ruim genoeg voor die mnn- schen, als ze later maar aan de rijstpap en de suikere boonen zitten. Ook verwachten we er ons aan door den heer minister de godvruchtige bezorgdheid nog verder zien te drijven. Waarom zou hij, bijvoorbeeld, aan de hee- ren bestuurders der Posten Jen last niet kun nen opleggen van iederen Zondag heel het postpersoneel in rang naar de kerk te brengen Of beter nog waarom zou er aan elk post bureel geene soort van kapel kunnen gevoegd worden Dat ware een kleine kost en terzelf- dertijd een middel om weeral eenige papen vet te mesten. In een land waar men de soldaten gebruikt om in de processie te loopen, ware zulks niets buitengewoons En nu dat men toch reeds sedert lang aan de verkwezeling onzer open bare besturen en instellingen werkt, waarom zou men niet tot het uiterste gaan V Waarom zou onze brave minister van spoor wegen en ongelukken niet j arlijks tabels doen opmaken, waarin zorgvuldig werd aan geduid, hoe dikwijls post-en ijzerenwegbe ambten wel of niet des zondags naar de kerk gingen Dit zou hem immers van groot nut kunnen zijn in zake van bevorderingen en opslag van jaarwedden gausch Venetië verspreid. Het verontwaar digd Tienmanschap gaf bevel den plichtige op te sporen en beloofde aanzienlijke sommen gelds aan hem die de ontdekking zou doen. Na veel moeite vernam men dat Michel Steno aan het feit niet vreemd was. Op bevel van den raad der Veertig werd hij in hechtenis genomen om eenige dagen later voor zijne rechters te ver schijnen. In eene afgelegen en nauwelijks door een flauw licht verhelderde achterkamer van Ber- tuceio's woning, zaten ordeloos rond eene tafel geschaard, waarop eenige bekers, met brui- scbendeu wijn gevuld stonden, een tiental man nen, waarvan menig een ruw en beraden vooi- komen had. Allen waren van het volk en in dienst van de republiek allen voelden de ziel voor de vrijheid blaken en telkenmale dat zij het woord slavernij hoorden uitspreken, telken male dat zij aan verdrukking dachten,klemden hunne vuisten stuiptrekkend het gevest van hunnen dolk. Reeds sedert een kwartuurs ver beelden zij de komst van twee hunner makkers, en waren in druk gesprek verslonden over de zaken die hunne bijeenkomst voor onderwerp had. De komst van do verwachtene stelde een einde aan hunne redekaveling en werd door een blij gemompel begroet; met eene lichte buiging beantwoordden zij den groeten reikten gulhartig hunne vrienden de hand toe. Die twee pas aangekomen gasten waren Bertuccio en Marino Faliero zelve. Na eenige stonden en nadat de bekers gele digd waren, nam de Doge bet woord in dezer voegen Mannen gij kent de oorzaak onzer bij eenkomst ik haast mij u te zeggen dat wij ous niet nuttelos zullen verg ulerd hebben. De zaak die sinds eenige dagen de aa dacht gespannen houdt van Venetiaau en van vreemdeling, is eindelijk beslist. Steno, de laffeSteno heeft zich pl'ichtig erkend aan het feit 't welk men Maar loopen we de kwestie niet vooruit. Het lijdt geen twijfel of zijne ministerieele hoog heid zal kortelings liet gedwongen kerkgaan en het gedwongen biechtbriefje invoeren ,[tot meer dere verheerlijking on;er grondwet en tot meerdere eer en glorie Gods. De grrroote minister. De Brusselsche correspondent van den bisschoppelijken Bien public verze kert dat minister Beernaert, de grrroote minister herzieningsgezind is. Als het zoo is zullen wij voortgaan eene r meer te schrijven in 'tbijvoege- lijk naamwoord grrrootedat gewoon lijk den naam van Pourbaix's bondge noot vergezelt. Immers, M. Beernaert is grrroot, grrroot in de kunst van politieke kwak zalverij. Men stelt hem nu voor als herzie ningsgezind en van zijne inzichten no pens de kieshervorming kent men nog anders niet dan het ellendig wetsont werp waardoor men zestig duizend be kwaamheidskiezers wilde afschaffen In zijn bijzonder zwak antwoord op de ontwikkeling van M. Janson's her- zieningsvoorstel, heeft de grrroote mi nister met zijne opinie weeral langs een achterpoortje schampavie willen spelen. Volgens mij zegde Rij is er volstrekte openhartigheid uoodig het land dient t,e we ten of de liberale partij het eens is voor de herziening en wat men in de plaats van artikel 47 wil. De wetgeving zal geen soort van volmacht geven om 't bestaande af te breken zij zal geenen sp>ong in de duisternis wagen, een sprong die niemand heeft durven aanraden. Door de in-overweging-neming zullen al de vraagstukken in de afdeelingen opgehelderd worden en zullen wij weten hoe de linkerzijde ze denkt op te lossen. Hoe vindt ge de openhartigheid van M. Beernaert Hij, die herzieningsgezind is, hij die aan 't hoofd der regeering staat, aan 't hoofd eener slaafsche meerderheid, sterk genoeg om de herziening te doen, hij drukt geene zienswijze uit, hij stelt geen ontwerp voor en van de liberale minderheid verwacht hij dat zij hem, den grrrooten minister, den weg wijze? En zoo handelt Hij in alles. Hij was tegen de contribiitiën van M. Graux, maar Hij blijft ze opstrijken. Hij is voor den persoonlijken dienst plicht, maar Hij bestreed hem. Hij schreeuwde en tierde tegen de steeds aangroeiende militaire uitgaven en Hij deed honderd millioen voor for ten en kanons stemmen. Hij is vrijhandelaar en tegen de be- hem ten laste heeft gelegd, het is hij die mij beleedigd heeft, en door mij versta ik Venebë, doch welke straf is hem opgelegd o Razernijl't Tienmanschap moest bestieren en de wet ver oordeelt den plichtige tot den dood 1 doch wat is Q.1'gebeurd Denkt gij dat Steno de dood straf moet oudergaan Neen, mannen neen! het Tienmanschap, geen vonnis willende vellen heeft de zaak verzonden voor den raad dei- Veertig Voor den raad, waarvan Steno zelfs den voorzitterstoel bekleedt, eu de rechters, in acht nemende den jeugdigen oudeidom des signors en den staat van verhitti >g, waarin zijn geest verkeerde op het oogenblik dat hij het feit beging,hebben hem slechts veroordeeld tot eene gevangenis van eene maand en een jaar ballingschap Eene nieuwe proef dat ieder Venetiaan gelijk is in de oogen van San Marco! - viel Calendo;a, een der aanwezigen, in, terwijl een bittere glimlach hem om de lippen zweefde een arme schipper der lagoenen bekoopt het met de dood, zoo eene klacht tegen de republiek zijuen mond ontvaltmaar een edelman, die den staat hoont wordt voor een jaar gebannen Ja, het is eilaas! zoo sprak eensklaps Bertuccio met vuur, wijl hij uit zijnen zetel opsprong,en het is daarom ook, mannen! dat wij, door den dolk, het recht, dat men ons tot nu toe ontkend heeft, moeten afeischen het is daarom, dat wij niet langer werkelooze aanschouwers moeten blijven van de gewelde narijen, de gruwelen, het onrecht, waaronder het verdrukte, volk, en wij, als mannen van het volk, zuchten Lang genoeg reeds heeft men ongestraft, onze vrouwen en dochteren verkracht, ons hoonend in het aangezicht ge spuwd, onze broeders door den dolk der sluip moord omgebrachtontwaken wij uit den slaap, waarin wij zoo lang verzonken lagen Laten wij thans dat de gelegenheid zich zoo wonder wel voordoet thans dat het hoofd van Venetien, de Doge zelve, in onze onderneming ons onder steunen wil en zich aan 't hoofd stelt der ver dedigers van den zuchtenden moedergrond,van de vrijheidsminnende zonen vanVenetiën,laten wij thans trachten die vrijheid, al ware het in de armen van den dood, op te zoeken Onze leus zij vrijheid of dooh. Ja, vrijheid of dood klonk het eensklaps uit den mond van den grijzen Doge, met al de kracht en klem die zijn hooge ouderdom hem nog toeliet aan zijn woord te geven: vrijheid of dood! die leus, mannen, zal voortaan ook mijne leus zijn En al is mijn schedsd door de jaren vergrijsd, al is mij het bloed in de aderen gestremd, al zijn mijne leden reeds zwak eu stram, wanneer ik denk aan het volk, aan mijne verdrukte broeders, o dan voel ik eene jeugdige kracht in mij geboren worden die mij de noodige macht zal geven om voor hen en devrijheid te sterven; doch gij kent mij: wat ik deed om het heil van mijn volk te be werken, is u uiet onbewust. Staan wij thans als een man op, en verbrijzelen wij de pijnbank en hare afschrikkelijke werktuigen vernietigen wijden ijslijken bloedraad doopen wij onze dolken in het rookend bloed onzer beulen 1 strijden wij moedig voor de zaak der eer, voor de heilige zaak des volks, en planteu wij, zege vierend, de vaan der vrijheid, op den schoonen vaderlaudschen grond Een dondereud handgeklap en de kreten Vrijheid of dood leve de Doge leve het volk 1 wij overwinnen of sterven beantwoordden, gedurende eenige stonden, de woorden van den Doge. De zegepraal of de dood hervatte de her tog weldra, ja, mannen van Veuetiën I dit zweer ik hier voor u allen en voor God die mij hoorten gij zweert dit mij Wij sterven of overwinnen wij zweren het leve Marino I klonk het als uit een mond. [Wordt voortgezet.)

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1