lasting op het vee, maar Hij laat gaarne in zijne kas de twee milloentjes binnen welke deze belasting reeds jaarlijks uit den zak der burgers trommelt. Hij is de hersteller van den socialen vrede, maar Hij onderhandelde met mouchards en dynamitards, gelijk Pour- baix en Coussaert En nu... nu is Zijne Eminentie her- zieningsgezind, maarde liberalen zonden Hem eene formuul moeten aan brengen. Een grrroote minister, inderdaad Jammer dat hij zoo goed aan de lakei van Monseigneur Goossens gelijkt. Het oude liedje. Denderbode komt weer eens met zijne zagerij voor den dag van de liberalen zijn tegen den godsdienst. Dit kennen wij, dit is het gewoon thema dei- klerikale bladen, die, zoodra ze in tekort zijn van stof, ras een artikel aaneenflikken, door spekt met die groote holklinkende woorden. Ze denken alzoo den lichtgeloovigen schrik aan te jagen en onze partij hatelijk te maken. Zie, dit was goed vroeger, toen het volk dom en bijgeloovig was, toen het blindelings alles aannam wat men het voorlegde en niet eens overwoog of nadacht. Die woorden maken nu zooveel effekt als een versleten frak in een kriekenboom. Het volk denkt 11a, ziet rond en is reeds verstandig genoeg ooi een eigen oordeel te vormen. En dit doet het ook. Neen, de liberalen zijn geene vijanden van deu godsdienst, want hun programma is breed, het staat wijcl open voor al de religiën de vrijheid van geweten is het eerste artikel ervan. De godsdienst is overal dezelfde en al de godsdiensten steunen op dezelfde groote grond beginselen. Maar waar de liberalen de vijanden van zijn, dat is, van die geestelijken welke slecht hunne zending begrijpen. Wij zegden het nog, groot is het onderscheid tusschen de religie en de politieke priesters en dit onderscheid moeten wij nooit vergeten. Verwarren wij nooit die twee zaken met elkander. Zeggen dat er priesters zijn die hun kleed in deu politieken strijd bezoedelen, is dat vijau- dig zijn aan den godsdienst? Zeggen dat er priesters zijn die de geboden zelf van hunnen God vergeten, twist en twee dracht zaaien in huisgezinnen, hunne medebur gers opentlijk beschimpen, ze achtervolgen, ze ruïneer en, ze uithongeren omdat ze soms een ander gedacht hebben over de burgerlijke zaken. Is dit den godsdienst aanvallen Zeggen dat zij die belofte van armoede en boetveerdigheid deden, het gemakkelijker vin den te leven v n wat anderen wonnen in plaats van zelf te winnen, dat zij de oorzaak zijn der crisis, dat alle rijkdommen zich in hunne han den opeenstapelen, dat dit gedurig aangroeien der kloosters en der doode hand een dreigend gevaar is voor het land, is dit handelen als een godsdiensthater Zeggen dat er priesters zijn die aanslagen op de zeden pleegden, dat er zijn die stolen en roofden, zooals die van St-Remy-Geest, dat er pauzen als wellustigen leefden, dat er kardi naals zijn in Italië die minaressen hebben, dat het Vaticaan, waar de Paus woont, veel grooter is dan geheel het St. Josephskwartier, dan de helft van Aalst, dat er met millioenen en rnil- lioenen rijkdommen in berusten, daar nogtans Christus in eenen stal geboren werd, en men ziet de klerikale bladen nog dagelijks schrijven dat de Paus te Rome in de gevangenis zucht, is dit nogmaals de religie vervolgen Doen zien door onloochenbare en klare be wijzen dat vroeger de kerk zich in het bloed storten scheen te verlustigen, dat er tijdens de voorgaande eeuwen met duizenden en duizen den slachtoffers vielen door het blind fanatism der geestelijkheid doen uitschijnen dat dit fanatism nog bestaat, nog werkt, nog slachtof fers maakt, is dit tegen de religie spreken Neen, dit is de waarheid zeggen, dat is aan- toonen dat een groot deel der geestelijkheid het spoor verlaten heeft waarin zo moeten gaan, dat ze in plaats van vrede en eendracht te prediken, eerlijkheid en waardigheid voor te houden, afscLuwig te zijn van het bloed ze fa natieke dweepers zijn, zooals wij er kennen rondom ons, bereid tot alles, om hunne over- heersching te bewaren en te verzekeren. Dit is bewijzen dat er slechte priesters zijn, die zelfs den godsdienst ondermijnen en ver nietigen, maar dit is nog niet ongodsdienstig zijn. Elk eerlijk man, aan welke religie hij ook moge behooren, wordt in onzerangentoegelaten, omdat iedereen vrij is bij ons. Bij u, klerikalen,mag men dief, moordenaar, bedrieger zijnmag men eene bedorvene vrouw wezen, moet men noch eerlijkheid, noch recht schapenheid bezitten, het is voldoende katho liek te heeten, schijnheilig veel ter kerk te gaan, nederig de bevelen der priesters te volbrengen en dan is men een braaf man Wij houden het liever met ons stelsel, hee- ren klerikalen. Wij hebben zooveel uiterlijke godsdienstig heid niet dan gij, maar zeker wordt er in onze rangen meer deftigheid en eerlijkheid gevonden, dan in uwe zoogezegde gelederen der religie verdedigers. De maat geraakt vol. Wanneer een bestuur begint versleten te geraken, zijnen val nabij is,dan poogt het zich gewoonlijk nog wat recht te houden met dwang, bedrog of onrecht. Het bedrijft politieke misdaad op po litieke dwaasheid en doet de algemeene misnoegdheid zoo hoog stijgen, dat deze buiten de wettelijke grenzen treedt en alles medesleept of om verre rukt, wat haren tocht belemmeren wil. Wij hebben in de rekening van het Klerikaal ministerie reeds aangeboekt gevonden 1° De wet van 1884 met al hare ver woesting, hare vervolgingen en haren broodroof. 2° Verbreking van de plechtigste be loften met de lasten te behouden en te verzwaren 3° De algemeene dienstplicht verwor pen en het woord des Konings leugen achtig gemaakt. 4° Als vrijhandelaars opgetreden en het vleesch belast. 5° Voor vrienden van werkman, boer en kleinen burger willen doorgaan en al de belangen dezer onder de voeten ge trapt. 6° Verdraagzaamheid en vrijheid be loofden willekeur, dwang en slavernij gegeven. 7° Vijandschap, misnoegdheid en ge brek in plaats van vrede, rust en wel vaart geschonken. 8° Malanders als vertegenwoordigers gekozen. 9° Pourbaix en Coussaert te midder nacht ontvangen en betaald om oproer te stoken. 10° Generaal Van der Smissen gebro ken. 11° De vetbetaalde plaatsen voor de lieve kinderen weggefoffeld. 12° De besturen met hunne creaturen opgevuld. 13° De vrijheid van godsdienst, de vrijheid der drukpers, de vrijheid van vereeniging te Meenen, Roessolare en Oudenburg onder de [voeten getreden. 14° De kiezingen van Mechelen, Ho boken, Niel, Boom, Ronsse, Deinze, Gentbrugge, IJperen, enz., enz., zoo danig beoordeeld, lierkneed en veran derd dat het schande roept tot boven de wolken. En nu nog eens verzet zich de nood lottige man» de oorzaak van al dit kwaad, tegen de openbare meening, tegen den wil van 't volk Is de maat dan nog niet vol genoeg Landbouwbelangen. Men hoort tegenwoordig, bijzonder in offi- cieelen kring,veel spreken over landbouw. Moest men bet belang, dat bem van wege alle besturen betoond woidt, stellen nevens de weinige bekommernis, welke diezelfde bestu ren voor handel en nijverheid hebben, dan zou men wel tot bet besluit moeten komen dat al les, behalve den landbouw, in een bloeienden toestand verkeert en de krisis uitsluitend op den armen boer drukt. Vele middelen worden aangewend om zijn lot te verbeteren en bet is alsof men wedijverde om er nieuwe aan te duiden. En toch zijn het meest holklinkende woorden, die men den bals breekt en die niets, hoegenaamd niets aan den staat van zaken kunnen veranderen, om de een voudige reden, dat vele der vooruitgezette her vormingen of niet toepasselijk zijn ofte groote uitgaven zouden vergen. Men zegt, de landbouw moet ontdaan wor den van den ouden [slenter maar onze land bouwers kennen zoo goed als iemand ;le eerste behoeften van bun bedrijf, namelijk de kennis van bunnen rond, de noodzakelijkheid van mesten enz. Ook is het over puDten van onder geschikt, van minder belang, dat men redetwist en theorieën vooruitzet, die ontoepasselijk zijn. Zoo is thans aan de orde van den dag, de samenwerking in zake van melkerij. Wij willen de zaak niet in den grond onderzoeken en uit weiden over bet voordeel van een of ander sys teem,voordeel dat soms heel moeielijk te bewijzen valt maar slechts eene vraag stel len aan de voorstaanders, dier samenwerking. Hoe zullen de landbouwers, zonder bevoor- deeliging van een hunner, bet aandeel boter bepalen, welke hun volgens de geleverde hoe veelheid melk moet toekomen Immers de melk van iedere koe is niet gelijk en geeft meer of min boter, waarvan dan nog de hoeda nigheid verschilt. Hoe zal men dit ontcijferen Nog tene zaak, waaraan veel belang ge hecht wordt en ons overdreven schijnt te zijn de proeftuinen. Voorzeker bekomt men daar voortreffelijke uitslagen doch dit is op kleine schaal en men voegt er nooit bij, welke uitga ven men er zich voor getroost, welke onkosten het veroorzaakt heeft. Hier bestaat dus vol strekte onmogelijkheid voor den landbouwer al de zorgen, die men aan de proeftuinen wijdt, op al zijne winningen toe te passen. Er is volgens ons maar eeue degelijke 7er- betering aan den hacblijken toestand des laudbouws te brengen, namelijk door vermin dering der pachten en nieuwe verdeeling der kadastrale rechten, zooals de liberalen verte genwoordigers, de HIl. Anspach en Henncot het voorgesteld en 'deze week nog eens zoo krachtdadig verdedigd hebben. Herbergiers opgepast Herbergiers van den ouden stempel wilt gij van den nieuwen niet worden, zorgt dan van uw parnnt vóór den 31 dezer bij den ontvanger te gaan betalen want zoo gij wachttet tot na nieuwjaar, dan zoudt gij van den nieuwen stem pel worden met een vergunningsrecht van 60 fr. voor de kleine gemeenten en 100 fr. voor Aalst bij te moeten betalen. Opgepast dus, en vóór den 31 bij den ont vanger De kiezing van Zondag. De overwinning door de socialisten hier Zondag laatst bij de kiezing voor den Werkrechtersraad behaald heeft eene dubbele beteekenis. Zij beteekent vooreerst dat M. Woeste en Van Wambeke gelogen hebben met te beweeren dat de werklieden zich over het algemeen stemrecht niet bekomme ren, dat zij er niet naar vragen, en bij gevolg dat de Grondwet niet dient her zien te worden. Volgens die heeren blijven de werk lieden onverschillig in zake van poli tiek welnu 900 werklieden-kiezers op 1400 ingeschoven, waartusschen 200 dooden, zieken, afwezigen, enz., enz., hebben door hunne stemming bewezen dat bij hen die politieke onverschillig heid niet bestaat en zij ten volle de waarde van hun kiesrecht kennen. Er ligt nog eene tweede beteekenis in, namentlijk dat de werklieden be ginnen klaar te zien, na te denken en vrij te handelen. Door de verspreiding der gedachten bij middel van het woord en de pen, met de werkersbevolkiug nog meer be lang in onze politieke worstelingen te doen stellen door hen zeiven als recht hebbende medekampers op te nemen,zal die toestand van strijd tot strijd nog verbeteren. Wij roepen hierop de aandacht onzer politieke hoofdmannen. De herziening. Het middenbestuur der Liberale Vereeni- gingen en de Leden der linkerzijde hebben deze week twee belangrijke vergaderingen ge houden in beide werd de onmiddelijke her ziening der Grondwet met eenparigheid aan gehouden. Men is eventwel nog niet gansch 't akkoord over het systeem dat men in de plaats zal stel len de eenen zijn voor de bekwaamheid, de anderen voor het algemeen stemrecht. De linkerzijde zal op 20 Januari aanstaande hierover in eene nieuwe ^bijeenkomst beraad slagen. Ons dunkt dat men niet slecht zou doen in- tusscheutijd hierover al de liberale Associaties des lands te raadplegen. De vertegenwoordigers zouden ook op bui tengewone meetïngen hunne kiezers kunnen toetsen overjhet systeem dat deze zouden willen ingevoerd zien. Zou het zelfa niet mogelijk zijn hierover een referendum voor de liberalen te houden In alle geval moet er voor deze hangende kwestie zoo ras mogelijk eene voldoende op lossinggevonden worden. Mengelmoes. Volgens wij vernemen moet er deze week in eene achterbuurt op Schaarbeke een kind van koudeen gebrek omgekomen zijn. Bij het be zoek der ellendige woonsten aldaar heeft men er zulke schrikkelijke miserie ontmoet, dat het alle verbeelding te boven gaat. Had men nu al het geld, dat er den ganschen zomer door, voor de kiezing zoo onnoozel is verkwist geworden Had men nu het beloop van al die onnutige uitgaven eens, die men met zooveel lichtzinnig heid heeft gedaan Wat al goeds zou men er niet kunnen mede verrichten, hoeveel hongerige magen stillen, ijskoude kamers verwarman, naakte leden dekken E11 nu Al wie van de klerikalen met de razende bende van Woeste niet medehuilt wordt zonder genade in den ban geslagen. Omdat M No- thomb voorstaander van algemeen stemrecht is noemt een bisschoppelijk blad hem halve wilde.n Eene pastoorsgazet zegt van M.Visart om dezelfde reden, dat hij een t oninklijke pluimstrijker n is. Hoe beleefd, die gewij waterde penneknech- ten Met genoegen vernemen wij dat het kind teenemaal genezen van Parijs is teruggekeerd, hetwelk over eenige weken door M. Van Wam beke naar het gesticht van M. Pasteur in plaats van naar St. Hubert werd gezonden. Eene goede noot voor onzen Burgemeester. Denderbode vreest voor den Godsdienst, den Eigendom, het Recht en de Rede, indien het algemeen stemrecht hier moet ingevoerd wor den. E11 in Luitschland, Frankrijk, Spanje en de andere landen van Europa dan, «aar dit stelsel in voege is, worden de kristenen daar niet gedoopt, gebiecht en berecht of sterven de pastoors daar van honger Allons, kameraad, vertel niet langer zulken onnoozelen zeever 1! 'tls wonderlijk hoe de klerikalen d'historie schrijven. Sinds 6 weken dagen wij den Denderbode uit van op onze artikelen over de sociale kwes tie, de herziening, de dubbelzinnige houding der katholieken in de laatste gemeentekiezin- gen enz. enz. te antwoorden. Ze3 weken klop pen wij aan doovemaus deur, zoodanig dat ziju eigen korrespondenten hem zijne schuldige stilzwijgendheid verwijten. Maar wat ver er schrijven zij toch, ziet ge wel, dat Denderbode de. Dendergalm tot zwijgen heeft gebracht Gaat daarmeê te biechten Men vraagt of het waar is dat de politie agenten het recht hebben in volle straat de deftigste personen van Mijlbeke die zouden te kort gebleven zijn aan de uitvoering van een artikel van zeker stedelijk reglement, aan te vatten en ze in het luizenkotje op te sluiten, zooals het gebeurd is met M. AugD Het politiek van Denderbode. Denderbode wordt van nummer tot nummei onnoozeler, en wel zoodanig, dat zijn eigen korrespondenten er hem verwijt over toebrengen. Maar ook, wat wil hij doen? Woeste's klauw valt verduiveld zwaar en wie daar eens onderligt, geraakt moeielijk weer vrij. Met de kwestie der herziening vooral weet hij raad noch daad, en lijk het liedje zegt 'k Zou wel willen, 'k zou wel willen Maar helaas, 'k en durve niet Denderbode is zoo min blind als ande ren, hij ook ziet wel dat er geen twijfel meer mogelijk is dat ivij niet met reuzen- stappen naar de extremen toeschrijden. {Denderbode van donderdag). Hij bekent dus dat er eene beweging heerscht voor verandering op politiek gebied, maar wat hij niet begrijpen wil, dat ziju de oorzaken, welke deze bewe ging hebben doen ontstaan, en wat hij verstoot, dat zijn de middelen, welke deze misnoegdheid op bevredigende wijze kunnen bedaren. Denderbode roept schande over de samenspanning van M. Graux met de socialisten tijdens de laatste Kamerver kiezing te Brussel. Wij vinden dien voetstap vereerend voor M. Graux, welke, als kandidaat der herziening, de stemmen van de aan hangers dezer herziening gaan afvragen heeft. Dat is loyaal, dat is liberaal. Maar wij vragen nog eens aan Dender bode want hij is reeds 5 of 6 weken stom hoe hij de samenspanning der katholieken met de socialisten te Jumet, Carnières, Frameries, enz., enz., gevon den heeft bij de gemeentekiezingen van October?... Was dat niet meer schan delijk, een verbond tusschen de verde digers van 't geloof en de kerk langs den eenen kant en het revolutionnair radika- lisme 3) (stijl Denderbode) langs den an deren kant Stak daar geen eigen belang onder Allons, Scribant, uwe beste pen ver sneden en alle platbroekerij ter zijdu. Schoon is 't om na te "gaan wat wekelijkschen ommekeer Denderbode met zijn politiek paardje maakt. Eerst wou hij van geene herziening, omdat men geene schendende hand aan de Grondwet, dit heilig der heiligen, kon slaan, zonder gevaar van volken land tot zijnen ondergang te brengen. Dan verklaarde hij zich tegenstander der herziening, daar M. Woeste vreesde van bij de nieuwe verkiezing, die daarop volgen moet, de katholieke meerderheid in de Kamers te verliezen. Vervolgens klampt hij zich vast aan het bestaande stelsel omdat het voorstel tot herziening van M Janson uitgaat, en dat men vooral, dezen niet mag toe geven, uit vrees dat hij er al de eer en de voordeelen uittrekke. Eindelijk treedt Denderbloodje in het perk als kampioen van den Godsdienst, den Eigendom, het Rech en de Eerlijk heid, door de herziening bedreigd. Wanneer hij een zesde uibvluchtsel zal vinden om zijne koppigheid te ver- schoonen, zullen wij een kruis maken. De politieke houding van Denderbode zal en moet nog belachelijker en dub belzinniger worden, zoo lang hij in het net, door Woeste en dezes kliek gespan nen, zal blijven voortspartelen. Heer Opsteller, Ik ben liefhebber van schaatsenrijden en als dusdanig koom ik U verzoeken het volgende in uw veelgelezen blad te willen inlasscaen. Ongetwijfeld zult gij reeds vernomen hebben dat het aantal schaatsenrijders en vooral rijde ressen, sinds eenige dagen hier te Aalst legioen geworden is. Op het ijsplein der Bergemeer- schen is de dagelijksche toeloop buitengewoon groot. Jammer dat het ijs zoo slecht is en men, om er beter te vinden, verplicht is zich de moeie- lijkheden van eene verre verplaatsing te ge troosten of het gevaar van op den Dender te schaatsen te trotseeren. Zou er geen middel kunnen gevonden wor den om beter ijsvlakten te hebben Zou, b. v. het Gemeentebestuur ons daar niet kunnen nanhelpen Een klein verzoek van die Heeren kan soms zooveel doen, en daar wij de Zwem kom hebben voor den zomer mogen wij wel ijspleiuen hebben voor den winter. Dan, om het goede bij het aaneename te paren zouden de rijke en begoede burgers een inkoomprijs op het ijsplein betalen en met dit geld eene broodwinning aan werkloozen ver schaffen om het ijs in goeden staat te houden. Het overschot der opbrengst zou aan de Armen uitgedeeld worden. Aldus zou men niet alleen voor eene aangename en gezondmaken- ke uitspanning zorgen, maar terzelfdertijd een liefdadig werk verrichten. U op voorhand diep dankbare, JAN PATIN. W erkmanskring VOORUITGANG DOOR 'T WERK. Weeral een mooi en genoeglijk feest voor eene eivolle zaal, waar hetnogthans in 't begin niet al te warm was. De Symphonie, met de opening in orkest muziek belust, heelt den bijval genoten, dien Bestuurder en muzikanten voor hunnen iever ten volle verdienen. De jonge heer DeSmet mag niet benauwd zijn wanneer hij voor 't publiek speelt en liever zich bepalen tot gemakkelijke stukken, dan moeielijke te kiezen voer zulk een speeltuig. Langzaam vooruit en met ernstige studie be looft hij een knap muziekant te worden. Mej. Alice De Yogeleer, eene nieuwelinge. Haar lief stemmetje is nog wat zwak om veel effekt te maken in zulk groot lokaal. Doe oefening eventwel zal zij haar orgaan ontwil kelen en versterken en dan hopen ij haar nc luidruchtiger te kunnen toejuichen. De tooneelafdeeling heeft twee lieve blijsj len met zooveel kunde opgevoerd, dat i gaarne den Bes; uurder en de Spelers hieroi onzen besten lof toezwaaien. Het eerste voo Dieven in huis vond buitengewonen bijv 't Is een lachen voor het publiek geweest 't begin tot 't einde. Noemen wij vooral t natuurlijk spel der HH. De Braeckeleer Anne, welke op korten tijd de rollen van t\ zieke leden hadden moeten aanleeren. De andere spelers waren niet minder goed op hunne plaats. Het tweede Twee neven 33 was een blijspel van meer ernstigen aard, van leerrijker ge halte. Alhoewel het op meesterlijke wijze ver tolkt is geworden, heeft het nogthans minder aan het publiek bevallen dan het voorgaande. Het volk houdt meer van luim, het werkvolk vooral, omdat het zulke stukken gemakkelijker volgen kan. Misschien hadde men ook beter gedaan van De twee neven 33 het eerste te spelen. In alle geval, men kan niet dan met lof van den tooneelknng spreken, en alle spe lers over de goede opvoering hunner rollen geluk wenschen. Ook een woordje dank aan den heer Steppe, die zich geene moeite spaart om het zangge- ^jleelte aan te leeren en steeds zijne kundige "begeleiding wil verleenen. De voordracht door den heer C. Van Wilder in vervanging van den heer De Schaepdryver gegeven, heeft den grootsten bijval genoten. De heer Van Wilder heeft den toon en den handel van den geliefden volksredenaar de menigte door zijne rede boeien, aan zijn onder werp hechten, medeslepen en overtuigen is het doel van eiken spreker; dat doel heeft den geachten redenaar ten volle bereikt. Voegt daarbij dat het onderwerp der voordracht algemeen stemrecht, soldatendienst, geëveu- redigde belasting, leerplicht, voor het volk de belangrijkste vraagstukken zijn, en de heer Van Wilder de demokratische oplossing ervan verdedigde, en het zal niemand verwonderen dat de geachte spreker met de meeste geest drift werd toegej uicht. Zulke voordrachten zijn in den Werkmans- kring wel geplaatst, en zullen ade werklieden op de hoogte brengen van wat ze mogen ver langen en eischen. De heer Van Wilderverdient onzen harte- lijksten dank voor zijne puike voordracht als ook voor de bereidwilligheid met welke hij onze vraag heeft ingewikkeld, om ons dus op het onverwachts uit de verlegenheid te helpen. Landbouw. Land-en Hovingbouwmaatschappij van Aalst. De heeren leden van het Comiteit zullen ver gaderen den 21 December, om 3 ure nanoen, in de Vier Winden. DAGORDE 1° Rekening van 1890. 2° Begiooting van 1891. 3° Maatregelen te nemen om de verbeter e plantensoorten ten snelste te verspriden. 4° Aanvraag van landbouw en moeskruid zaden. Al de leden worden verzocht de zitting b ce wonen. (Mcdeg.) Bewaring der groene voeders in gepers; mijten. Wat is er niet al gezocht om de groene ders ten profijtigste te bewaren, zonder e van hunne deugdelijkheid te doen verlies 1 De inkuiling, waarvan zoo dikwijls al sprake ia geweest en die alom zich begint te versprei den, heeft hare proeven gedaan en is zeer pro fijtig voorgekomen bij al degenen die ze doel matig hebben bewerkt. Sedi r! eenigeu tijd is de eenvoudige pi in te berde gekomen en heeft niet weinig v..01 standers gevonden. Op vele plaatselijkheden zij met de beste gevolgen toegepast. M. de Damseaux, voorzitter van de land bouw Cornice van Bergen heeft zijne ondervin ding en studie aan welke hij zich overgegeven heeft der menigvuldige stelsels van persing te nutte gemaakt om eenvoudige, goedkoope toe stellen te doen vervaardigen, die bij hem inge richt zijn te Ghlin, waar eenieder ze kan gaan bezichtigen. Geheel het stelsel kost slechts hondert fr. en kan altijd dienen. De mijt gemaakt den 22 September laatst is den 26 November geopend en heeft de beste uitslagen opgeleverd. M. Quenon,te Hornu, en M. Van Landuyt, te Geeraardsbergen, hebben M. de Damseaux nagevolgd en bedienen zich ook van zijn stelsel met kotrollen. Zoodat, heden, de bewaring der voeders ver zekerd is zonder zijnen toeloop te moeten nemen aan de onzekere en kostelijke bewer king der hooiïng. Wat meer, door deze doen wijze gaat er geene spijs meer verloren en er wordt eene bezuiniging verwezenlijkt; want alleenelijk met wat de hooiïng kost in handwerk van het gras van een jaar k m men zich geheel het materieel aanschaffen, dat onbepaaldelijk dienen kan. De personen dien de zaak aanbelangt kunnen naar Ghlis de mijt van M. de Damseaux, die zich tot een plicht en een waar genoe~"n ge maakt heeft dit spaarzaam en s. ••makkei'. stelsel te verspreiden, in oogenschon ga., nemen. Over de ontbinding der organieke vetstoffen in den grond. In den loop der proefnemingen door M. Pagnoul ondernomen in de landbouwstatie van Arras, om den bijzonderen invloed der verschil- lige grondstoffen der vetten op de opbrengst en de samenstelling van de tarwe te bepalen, hebben zich hoogst belangrijke puntsn ver openbaart. Een groot getal proefnemingen zijn daarge- steld geworden, om het salpeterzuur en de ammoniac in de verschillige organen op te zoeken. En er is uit gebleken dat men zeer twijfelachtige spooren van ammoniac, en, in tegendeel, verschillende hoeveelheden en dik wijls zeer groote dosis van salpeterzuurzouten bekomen zijn geworden. De spooren van am moniac hebben zich het meest voorgedaan bij

De Dendergalm | 1890 | | pagina 2