f r tjde Jaar. Nummer 52 (264) Zondag 28 December 1890. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, PRIJSPEIL NUMMER: 10 CENTIEMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zich li het blad, r 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. t Gewone, 15 centiemen Prijs der AnnoncenReklamen, 75 centiemen per drukregel. Vonnissen op de dei de bladzijde, i frank. Men maakt melding yan elk werk waarvan een exemplaar aan bet blad gezonden wo.dt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 27 DEOEM333.. Oproep aan de liberale jongelingen. Wij brengen ter kennis dat de lessen tot bereiding van 't kiesexaani alle Zon dagen om 9 ure 's morgens, in bet lo kaal Concordia zullen gegeven wor den. Wij hopen dat talrijke liberale jonge lingen het zich als eenen plicht zullen aanrekenen, die lessen te volgt n om in 't bezit van een diploma te geraken, dat hun toelaat hunne politieke rechten uit te oefenen. Buitenlandscli politiek: overzichi. De kiezingen voor den Senaat in Frank rijk. Men begint zich in Frankrijk bezig te houden met de gedeeltelijke hernieuwing der Hooge Kamer die c en eersten Zondag van Januari moet plaats grijpen. Binnen eenige dag. n zal men 80 senators moeten kiezen op 300 welke de vergadering vormen. De voornaamste gebeurtenis dier kie- zingen zal voorzeker de terugkeer in het politieke leven zijn van M. Jules Ferry, de uitstekende staatsman. De kiezingen van 4 Januari zullen schitte rende uitslagen hebben: nog eens zuLen zij den triomf der republikeinsche ge dachten in Frankrijk melden. Duitschland. M. von Bismarck doet in ziju dagblad Die Hamburger Nach- richten een zeer hevig, en natuurlijk zeer besproken artikel verschijnen, tegen de politieke hervormingen van het bestuur, dus tegen de stoute ontwerpen van den keizer. Het is ter gelegenheid der houding door Willemil in de school kwestie gehouden, waar de keizer eeni- gerwijze zijne persoonlijke gedachten vorstelijk opgedrongen heeft aan de vergadering van specialisten te dien einde door hem bijeengeroepen, dat Al. von Bismarck opgehouden heeft te zwp- gen. De lympha van Dr. Koch. lusschen de ministers van openbaar onderwijs en van geldwezen van den eenen kant en den raadsheer Koch en zijne medewer kers van den anderen, is eene overeen komst gesloten aangaande de vernieu wing der fabrikatie van het geneesmid del tegen de longknobbelziekte (tubi culose). De overeenkomst wordt thans onderzocht door het Staatsmmistene. De krisis in Argentina. Het Argen- tijnsch kongres is de bespreking begon nen der financieële ontwerpen, door de ministers wan M. Pellegrini voorgesteld, om het krediet van het gemeenebest, zoo zeer door het erbarmelijk bestuur van den oud-voorzitter Celman en het groot getal speculaties verminderd, te herstellen. Twee middelen worden aan gewezen Van den eenen kant zou het aan de republiek toegelaten worden het kapitaal en de interesten der voornaam ste nationale en provinciale schulden te verminderen, d. i. hare Europeesche schuldeischers zouden erin toestemmen zich eenige opofferingen te getroosten om de financiën te herstellen van den j anderen kant zou de Staat zich nieuwe geldmiddelen verschaffen met nieuwe i jelastingen uitte schrijven. H t kongres j vindt het rechtvaardig dat de heriurich- j :ing der financiën, niet alleen aan Eu ropa zwaar zou vallen, maar ook at de rurgers van het genveenebest, \oor zooveel mogelijk, er zouden deel aan nemen. Eene moor der ij in China. De be voi cing van een dorp bij Sang-haï gelegen, reeft veertien ambtenaren van het be stuur van het zout, die zij voor roovers genomen had, op het oogenblik dat zij zich van zout meester maakten, door smokkelaars binnengebracht, levend, verbrand. Onmiddellijk heeft de gouverneur het hoofd van de schuldige bende laten ont halzen vier zijner medeplichtigen zijn verwurgd geworden vier andere hebben honderd riemslagen ontvangen en zijn eeuwig gebannen geworden. De ambte naar van het dorp, om de euveldaad uie^ vroeg genoegte hebben bekendgemaakt, heeft 18 riemslagen ontvangen. De kiezing van Kilkenny. M. Par- nell is geslagen in de kiezing van Kil kenny. Zijn kandidaat, M.Vincent Scul ly is met eene verpletterende meerder heid geklopt geworden. Ziehier de beslissende uitslag Sir John Pope Hennesy 2.503 stemmen, Vincent Scully 1.356. Antiparnelliste meerderheid 1147. Eene geestdriftige toejuiching is aan Sir John Pope Hen nesy ge laan. Die uitslag beteekent dat het kiezers korps, geroepen om te beslissen over ile houding van den ongelcroondeu ko ning tegenover M. Gladstone en de li berale partij, M. Parnell niet volgen wil. M' Parnell is meer dan ooit bereid den strijd voort te zetten. De staking der ijzerenwegen in Schot land. Het verkeer op de Scliotsche ijzerenwegen is gansch gestoord door de staking d r beambten die zich uitbreidt De koopwarentreins liggen altemaal stil. Eenige reizigerstreins zijn inge- (1355.) De verschilügs kissstalseis in Europa. Op het oogenblik dat over heel het land eene zoo onweerstaanbare bewe ging ten gunste der Grondwetsherzie ning onstaan is, zal het voorzeker wel van eenig belang zijn hier in eenige re gelen optesommen, hoe het in de bij zonderste landen van Europa met het stemrecht gelegen is. M. Frère Orban sloeg nagels met kop pen toen hij over weinige dagen, tij dens de ontwikkeling van 't voorstel- Janson en consoorten, aan het kabinets- hoofd verzocht den Kamerleden eene tabel mede te deelen waarin de ver- schillige kiesstelsels der Europeesche natiën worden aangeduid. Immers, er is niets zoo welsprekend en doorslaand als feiten en cijfers. Daartegen zijn de potsierlijkste cleiicile redevoeringen niet opgewassen. Beginnen wij deze opsomming dan maar al terstond In Frankrijk bestaat het algemeen stemrecht sedert 1818 in Duitschland, Zwitserland, Griekenland, Servië en Bulgarie eveneens. Ook in Spanje werd het algemeen stemrecht sedert het be gin van dit jaar ingevoerd. Deze landen hebben gezamenlijk eene bevolking van 120 millioen inwoners, zijnde een derue van de bevolking van Europa. In Frankrijk is men kiezer op 21 ja rigen ouderdom, in Duitschland op 25 jaren. In de andere landen heerschen min of meer bekrompen kiesstelsels, ge steund hetzij op den cijns, hetzij op eene zekere bekwaamheid. De Engelsche Wetgeving breidde in 1867 en in 1884 het kiesrecht aanzien lijk uit. Ofschoon daar het algemeen stemrecht niet bestaat, mag men toch zeggen dat het er bijna aan grenst. En geland heeft 15 kiezers op 100 inwoners. In Holland bezat men voorheen het zelfde kiesstelsel als hier,doch over wei nige jaren heeft m n er het kiesrecht eene merkelijke uitbreiding gegeven. De Zweedsche Kamer van volksver tegenwoordigers wordt door cijnskie zers aangesteld en bij middel eener kie zing in twee graden. In de buitenge meenten moet m n, om stemrecht te bezitten, eigenaar zijn van een huis, dat 's minstens 1,700 frank waarde heeft. Dank, mannen dank, broeders ik erken in u het bloed, dat ook in mijne aderen bruiacht, het bloed dat geeu onrecht gedoogt binnen drij dagen zien wijde zon der vrijheid boven Venetië opgaan Een oogenblik stilte volgde op die gloeiende woorden. Dan weer sprak Faliero Mannen, laat ons nu verder de middelen beramen om goed in onze onderneming te sla gen. Vooreerst, mag ie< er van u rekenen op de Veertig mannen die hij aan te voeren heett Ja gansch 1 Ik sta er voor in op mijn hoofd. Ik steun er op als op eene rots Het zijd mannen van het volk weergalmde bet verward door een. Goed! onderbrak Bertuccio, maar laat ons met voorzichtigheid te werk gaan Doen wil een goede keus en verliezen wij niet uit het oo» dat wij mannen behoeven die bekend zijn door hunnen haat tegen de edelen en machtigen Ja, bevestigde de hertog, nemen wij be- zonder de woorden van l>c" tuccio in - ht ;want eene kleine lichtvaardisrhei n mze plannen verijdelen en ons in het ver of storten wordt de sluier van een gedeelte des geheims opge licht dan zijn wij ve leren Vinno'hfiid 7 ;h bevrediae wii voeren zeggen, om ons gedrag uit te leggen en ze volgens on/.e bevelen doen te handelen Luistert, zegde Bertuccio, ziet hier wat ik met signor Marino gedacht heb het beste middel te zijn. Wij zullen den ha.it onzer man nen ophitsen tegen al wat edelman is, hen aanzoeken van zich onder ons geleide te stellen om, in den nacht van 15 april, gewapend naai de Piazza te trekken, en aldaar, op bevel van den Doge, al de edellieden te overvallen. In het eerste oogeublik gaf dit voorstel aan leiding tot eenige bedenkingen, eu scheen eenige wijzigingen te zullen ondergaan want twee of drij der samenzweerders waren van verschillende gevoelens nopens hetgeen men aan de nieuw aan te werven bondgenoten zou doen gelooven doch eindelijk gelukte men er in zich te verstaan en het door den Doge voor gestelde middei werd aangenomen. Nu wij het over dit punt eens zijn, sprak Bertramo,'nu blijft er slechts te zien hoe wij zullen handelen in het beslissend oogeublik. Zie hier welk mijn plan zou zijn, sprak de Doge, ik laat net u tot bedenking. Op het sein, u gegeven door het gebrom der stormklok van'San Marco, sein welk niemand dan ik geven kan, vermits er alleen mijn bevel bekoelt om dezelve te doen luiden, op dit sein dan, zult gij u aan het hoofd uwer mannen stellen, u in al de wijken der stad verspreiden en het ge rucht in omloop brengen dat do Genueesche vloot de stad is binnengezeild. Terzelfder tijd richt gij van alle kanten uwe mannen tot op het plein Sa. Marco: gij bezet al de da u-op gevende raten en naar mate de edellieden aankomen en willen doordringen om mij ter hulp te snellen, neemt gij ze geva ïgen en brengt ze om het leven. g«roep. In Portugal is sedert 1878 eene wet iu zwang, welke het kiesrecht verleent aan al de hoofden van familie die lezen en schrijven kunnen. Sedert 1882 is in Italië kiezer, al wie lezen en schrijven kan, 20 jaar oud is, of zekeren cijns betaalt. In Oostenrijk-IIongarië heerscht een tamelijk ingewikkeld kiessystema. De Kamersworden er gekozen door cijnsbe talers en bekwaamheidskiezers, in ver scheidene klassen verdeeld. De beide wetgevende lichamen van Rumeuië worden aangesteld door cijns kiezers. De stemgereclitigheden voor den Senaat zijn er verdeeld in twee klassen die voor de Kamer van volks vertegenwoordigers in twee categoriën. Drij landen bezitten geen parlemen tair stelsel en bijgevolg ook geene kies wetten, namelijk Rusland, lurkije, en Montenegro met eene gezamentlijke be volking' van 90 millioen inwoners. Waar willen zij henen Zijn de liberalen dan geene burgers meer in ons gezegend Belgie Zullen wij ons zoo maar altijd gedwee alle rechten laten ontzeggen Zullen wij onsmetkalme onderwerping altijd als slaven in een overwonnen land laten behan del en? Zijn alle Belgen dan niet gelijk voor de wet Ziedaar vragen, welke onwillekeurig opko men in den geest van hem, die onzen politieken toestand gadeslaat. Hoe de klerikalen alle vrije uiting van den geest belemmeren en beperken, gaat waarlijk over zijn hout. Een onderwijzer, zich steunende op duide lijke teksten der Heilige Schrift, beweert dat Maria verscheidene kindereu heeft gehad de gemeenteraad vergadert, en stelt hem al. Het slachtoffer gaat in beroep bij de Deputatie niets helpt. De onderwijzer neemt zijne laatste toevlucht bij den Koning,— te vergeefs Soepkom Mé- lot keuit de handelwijze goed van den lompen gemeenteraad en van de klerikale afvaardi ging De onschuldige onderwijzer zit op straat, en aan de gansche vrijzinnige partij, wordt in hem eenen kaakslag gegeven, dien zij knarse tandend verkropt. De katholieke bestendige afvaardigiug »an Oost-Vlaanderen keurt elke gemeentekiezing goed, die in het voordeel der klerikalen afge- loopen is en daar, waar de liberalen wonnen wordt onvermijdelijk eene herkiezing bevolen! Niettegenstaande alle klaarblijkend kiesbe drog roert de Gentsche deputatie aan de kie zing van Ronse niet; te Deinze en t« Gen tbr ug- ge wordt de liberale zegepraal verbroken. In Antwerpen is hetzelfde spel aanden gang! In West-Ylaanderen verbleekt men de ge meentekiezing van IJperen,waar onze vrienden met 70 stemmen zegepraalden Te Roeselare durft een burgemeester-pas- toorsslaaf het aanplakken verbieden van het programma van het vooruitstrevend congres, en zondag laatst zagen wij eenen dommen trotschen baas Gansendonck de grondwet krenken, zooals men het nog nergens had vast» gesteld. Een domme vlegel, matigt zich het recht aan de taal te doen gebruiken, die hij verkiesten steunende op zijn burgemeestersambt, doet hij den spreker zwijgen, die gedachten vooruitzet, welke de dorpsdwingeland niet deelt Overal heerscht alzoo stelselmatige verdruk king onzer denkbeelden nergens worden wij behandeld op den zeilden voet als onze tegen strevers. Maar eens wordt de spanning te hevig En gelijk de samengeperste stoom eensklaps de bandeu breekt, die hem knelden gelijk hij de duimdikke ijzeren platen, die hem gevangen hielden, aan 11 rden scheurt, en alles verwoest wat hem omringt zoo ook barst eens de lang verkropte volkswoede los, en heeren ver drukkers, heeren papen, opgepast dan voor de splinters En nu, makkers en broederssprak Ber tuccio, zich oprichtende en de baud aan den dolk slaande, nu aan het werk met moed en onverschrokkenheid Er blijven ons nog twee dagen voor het beslissend oogenblik zal aan breken: laat ons dien tijd ten nutte maken om de neilige zaak, die wij aangenomen hebben, te vervullen Er blijven ons twee dagen... welaan, komen wij morgen nacht bijeen in het palms zijner hoogheid, om elkander in de uit voering te raden en te helpen en dat de morgen van den derden dag ons als vrije Yenetiauen begroete Tot morgen tot morgen was het alge meen antwoord Eenige oogenblikken later verlieten de saam- cezworeuen een voor een Bertuccio's woning en verdwenen als schimmen langs de straten. V. Zoodat uwe hoogheid niet gelooft dat er eene samenzwering bestaat? Neen, signor, en vermits het slechts een gerucht is, zoo als gij zelf zegt, vind ik niet dat wij iets te vreezen hebben. Er behoeven dus ook, tot hiertoe, geene maatregelen genomen te worden. Ik denk er geheel anders over, signor doch ik ga den raad uw ged icht bekend maken, op dat hij hundele naar goeddunken. Vaarwel En md deze woorden nam Nicolo Leoni, lid van het Ti.mmansch ip, afscheid van den Doge en begaf zich tot zijne vergaderde ambtgeno- ten. Par San Marino, mio P aar omesprak de F ge als. nu zucht nd bij zichzelveu, terwijl hij noedelo' i in eenen tel neerzakte en Let brandend hoold in de handen liet vallen, hij weet dat er een aanslag moet gebeuren. Wie mag hem dit hebben kenbaar gemaaktZouden wij "dan verraden zijn zou een meineedige als eene slang tusschen ons geslopen zijn en ons in de handen der beulen overgeleverd hebbenNeen want dan zou Nicolo meer van het geheim weten... doen zoo hij geveiusd had om te hooreu of ik reeds van de samen zwering wist God God wat nu gedaan zal ik mijne medeplichtigen verwittigen... den opstand in tijds uitstellen... dit is mogelijk hei eenigste middel om ons te bevrijden?... doch neon neen, hij zal niet gansch onderricht zijn en toch, reod3 is het te laatgaan wij voort brengen wij onze onderneming ten uit voer, en al zijn wij verraden, toonen wij nog dat wij durven opstaan tegen laffe volksver drukkers en kunnen sterven voor de vrijheid En de brave grijsaard viel allengs in eene droeve mijmering. De morgend was reeds ver gevorderd, en het overige van den dag scheen zich traagza- mer dan óóit voor den ontstelden gefolterden hertog voort te slepen. De wonderbaarste en ijselijkste vertoogen deden zich voor de oogeu zijns geestes op,en niets minder beeldde hij zich in dan dat hij met zijne makkers iu de samen zwering, door het Tienmanschap plichtig ge vonden en ter dood veroordeeld, onder de schrikkelijkste folteringen den jongsten snik gaf. Allengs was het uur genaderd, waarop de aanslag moest gewaand worden. Met door angst eu onrust kloppendeu boezem stond M nno voor een venster zijns p ileizes, welk op Piazza uitzicht had. Met aandachtig oor luis terde hijof hij het gebrom der klok van San Marco nie hoorde weerg dmen en sloeg eenen on i rzoekendeh blik door het raam, om te zien of de nieuwsgierige menigte allengs tot het 1 plein stroomde. Doch hij kon zich niet verheu- De toestand voor 1891. Ten gevolge der ziekte van den eer sten minister heeft men bij de laatste kamerzittingen het budjet van wegen en middelen niet kunnen bespreken en is de minderheid verplicht geweest het zelve zonder opmerkingen te moeten stemmen. Deze opmerkingen zullen eventwel bij de bespreking van het bud jet Van financiën voorgebracht worden. Uit de cijfers door de vrienden van M. Beernaert aangehaald, kan men nog- thans zich met zekerheid een gedacht vormen van den geldelijken toestand der staatskas voor 1891. Zij bewijzen dat al de beloopen der uitgaven dit van het geldwezen uitgezonderdmer kelijk grooter zijn dan voorgaande ja ren, ja zoo hoog klimmen, dat de mid- densektie voorziet, dat men moeielijk het eventwicht in de financiën zal hou den, zoomende voorgestelde belastin gen verminderingen aanvaardt, zonder er nieuwe in de plaats te stemmen. De leden der middensektie denken deze te kunnen vinden met de grensrechten te verhoogen of bij de vernieuwing der handelstraktaten andere middelen uit de bescherming te trekken. Men zou gaarne de belastingen op de onroerende goederen verminderen, ze beter in overeenstemming brengen met die op het mobilair, maar nogmaals vindt de middensektie dat alleen moge lijk bij eene gansche hervorming van ons belastingstelsel. Men voorziet dat de boni voor 1891 van drij millioen zal zijn, doch zonder rekening te houden van de verschillende wetsontwerpen door de gekozenen aan hunne kiezers beloofd, en die buitenge wone uitgaven eischen zullen. Zij steunen ook, om tot dit overschot te geraken, op eene opbrengst van 139 gen over hetgeu er buiten omging want er deed zich geen klokgebrom op, en echter ont stond er eene buitengewone beweging. Wat mocht dit beteekenen? Wat deed hij al niet om door het raam te kunnen ontdekken wie die beweging veroor zaakte doch de nacht die boven de stad hing, niettegenstaande de flauwe stralen der maan, welke van tijd tot tijd door de zware drijvende wolkeu braken, belette hem iets te ontwaren. Eene hel ontstond in zijno zieleene ver schrikkelijke benauwdheid beving zijn hart, en de gramschap, de verontwaardiging joeg hem het bloed naar het hoofd. Bevend sprak hij Ach nu is het met ons en met het ramp zalig volk gedaan Ik zie hetde raad weet alles wij zijn verraden alles is verloren 1.. Ja, alles is verloren, heerschap, sprak eensklaps eene krachtvolle mannesteni. De Doge keerde zich om en zag met eene verwondenug een man, vermomd en gansch in het zwart uitgedoscht, voor zich staan. Wiezijtgij, sprak de Doge, gij die u op zulk uur en onverwacht voor den vorst van Venetië durft vertoonen De onbekende ontdeed zich van zijn mom. Antonio de rechterhand van San Marco! riep de hertog verschrikt uit, en een stond blei'f hij, als door den bliksem getroffen, be- weegloos staan. Dan hernam hij En wat geleidt u hier Ik koom uwer hoogheid melden dat, zoo als gij daareven zegdet, wij verraden zijn. Verraden 1 zegt gij, wat beteekenen die woorden Wordt voortgezet.) 96>M*&r.'l5t3£!£& --5 liÜii f geworden. Op de voornaamste lijn (North Britain Maris Line) heeft den dienst maandag avond opgehouden en dien zelfden nacht hebbende sneltreinen van Londen niet kunnen vertrekken.

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1