m HET GRENSHOF x 6de Jaar. Nummer 14 (278) Zondag 5 April 1891. LIBERAAL WEEKBLAD YOOR u a 5 fr. voor de stad. j Abonnementsprijs g fr 6Q den voorop betaalbaar. PRIJS PER NUMMER: 10 CENTIEMEN. Men abonneert zichop alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van bet blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET Prijs der Annoncen ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centiemen Eeklamen, 75 centiemen P®** drukregel. Vonnissen op de iet de bladzijde1 frank. Hec spe nee metu. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aanjjhet blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 4 APRIL. Kolossale leugen Denderbodegij hebt in uw nummer van 22 II. geschreven De beschuldigde piiiester Rasmont weed veij gesproken, omdat zijne onsehuid blijkend was. Dat is wetens en willens GELOGEN, Dender bode. Priester Rasmont werd voor kinderverpros- sing tot een jaar gevang veroordeeld. Denderbode voegt er jesuietisch bij Wie weet hoeveel kloosterlingen er aldus door 8 valsche beschuldiging of opstokerij van geu- zen niet onrechtveerdig werden veroordeeld?,. Denderbode, die aantijging is dubbel laf, Denderbode, waarom herroept gij die kolos sale leugen niet. Een deftig blad zou geen oogenblik aarzelen. IJuitiHi laiidsch politiële overzicht. Frankrijk.Het kongres der mijn werkers heeft deze week te Parijs in het lokaal der Werkbeurs zijne zittingen geopend. 98 afgevaardigden uit Enge land, Duitschland, België, Frankrijk en Spanje vertegenwoordigen 909167 mijn werkers. Ons land komt er voor 92000 tusschen, welke vertegenwoordigd worden door 18 afgevaardigden waaronder Callewaert, Defnet, Cavron en Dufuisseaux. Deze laatste heeft met twee voorname redevoeringen buitengewonen bijval ge had. Waarschijnlijk zal de algemeene werkstaking vóór den 1 Mei gestemd worden. Duitschland. Keizer Willem is weer op nieuw beginnen te reizen. De ont vangst in Lubeck vooral is plechtig ge weest. M, von Bismarck heeft ter gelegen heid van zijnen 80" verjaardag een bui tengewoon groot getal gelukwenschen en geschenken ontvangen; 's avonds had er een fakkeltocht plaats waaraan dui zenden burgers deel namen. Engeland. In het graafschap Sligo waar eeue kiezing voor een parlements lid moet plaats grijpen ten gevolge des overlijdens van Mac Donald wordt er eenen hevigeu kiesstrijd tusschen de Parnellisten en hunne tegenstrevers ge leverd. Reeds meer dan eens is men tot dadelijkheden overgegaan. De kans schijnt zich eventwel voor de auti-Par- nellisten te verklaren vooral sinds de Paus aan Mgr Walsh, aartsbisschop van Dublijn, verzekerd heeft dat hij de hou ding der geestelijkheid in de Iersche kwestie goedkeurt. 12. VLAAMSCHE ZEDENSCHETS. Vooral aan tafel was het moeder als of ze tusschen twee kruitvaten zate, en als of zij ieder oogenblik eene ontploffing moest ver wachten zoo iets zou ook niet lang meer uit blijven. Na verscheidene dagen wakker in bet hooi medegewerkt te hebben, verklaarde Rozalie zekeren morgend aan moeder, dat ze niet meer naar de meerschen meeging en heden zou te huis blijven. Jooren was met bet werkvolk weg en, moeder wist het, zijne schikkingen had hij zoo genomen, dat Rozalie's achterblijven hin derlijk zijn moest aan den goeden gang van het werk. Daarbij was het overtrokken lucht en v'el er voor regen te vreezen, weshalve het hoogst noodig was zoo veel harkeu mogelijk op den meersch te hebben. Rozalie stond aan het venster naar den altijd meer donker wordenden hemel te kijken. Zij begreep zeer goed dat het werk op de meer schen den grootsten spoed vereisebte, en het was haar als of zij met geweld voortgetrokken wierf om te gaan helpen. Zij hoopte, moeder zou haar een zoet woord toesturen om haar naar den meersch te zenden. Maar moeder zweeg. Haren harden kop wilde Rozalie niet neerleggen, uit haar eigen hoofd wilde zij niet toegeven, en zoo bleef zij te huis en ging in den tuin werken. Maar dat werk ging haar niet zij eene te ervarene boerin om niet te begrijpen dat zij den tuin mocht laten liggen en zij haren tijd en hare krachten op eene andere plaats beter Radde kunnen benuttigen. Italië. De italiaansche afgezant bij de Vereenige-Staten van Amerika heeft zijne terugroepingsbrie ven ingediend. Dit voorval heeft te Washington eene groote opschudding verwekt. Italië vraagt dat het Amerikaanscb gouvernemen, de moordenaars der Ita lianen van Nieuw-Orleans volgens de bestaande rechtsmacht vervolgen en in princiep de plicht van schadeloosstel ling aan de slachtoffers aannemen zou. Tot nu toe is men met ue onderhande lingen nog tot geenen bevredigenden uitslag geraakt. Bulgarië. De minister van finan ciën, M. Beltchef, is in volle straat en in 't bijwezen van den eersten minister Stamboulof, vermoord geworden. Het algemeen gevoelen is dat de kogel voor M. Stamboulof bestemd was en de aanslag het werk is van» russische op roermakers. De schrik en de verslagenheid zijn groot in Sofia. Talrijke aanhoudingen zijn reeds ge daan geworden, maar tot hiertoe heeft men nog op geenen der echte daders de hand kunnen leggen. Men mag zich aan strenge vervolgin gen verwachten. De begrafenis van het slachtoffer heeft met groote plecht pi ats gehad prins Ferdinand was in persoon aanwezig. De verbodswetten in Frankrijk, Onze zuiderburen hebben iets op touw gelegd, dat van aard is Je handelsbe trekkingen tusschen de onderscheidene naties der wereld in wanorde te brengen. Men zal wellicht raden, dat wij hier de buitensporige rechten bedoelendie Frankrijk wil heffen op de producten en grondstoffen uit andere landen inge voerd. Dat zulks de handelswereld in rep en roer heelt gesteld, hoeft niet be wezen te worden immers het is eene levensvraag voor enkele streken, die alzoo eenen harer belangrijkste vertier wegen zien afsluiten. Sommigen koesteren de hoop, dat de Fransche Kamer zich niet blindelings zal werpen in den afgrond, waarnaar de voorvechter van de handelsbescherming, de afgevaardigdeMeline haarwil slepen. Doch in weerwil van het heftig verzet dat Je ontworpen maatregelen ontmoe ten in enkele steden van Frankrijk zeiven, waar sommige nijverheidstakken met ondergang bedreigd zijn ofschoon uitstekende economisten op het gevaar wijzen van een doldriftig protectionis me, dat mogelijks eene weerwraak zal Tegen den avond brak er onweder uit, en al het werkvolk kwam nat en misnoegd naar huis. Hoe hard ook iedereen gewrocht had, toch hadden ze niet gedaan gekregen. Rozalie, ook voor den regen in huis gevlucht, hoorde Jooren met zwaren stap de trap opgaan om zijne doornatte tegen drooge kleeren te verwisselen. Zijn zware stap, dat bewees eene gedrukte gemoedsstemming was Jooren ver moeid en afgemat ofwel was hij bekommerd om Rozalies kwaadgezindheid jegens hemIn 't laatste geval zou zij misschien gepoogd heb- b. n hem met een vriendelijk woord te troosten. Maar als hij beneen kwam om het avondmaal te nemen, zag zij al rap dat hij geenen troost noodig had. Hij zat met ernstig gelaat en keek haar vast in de oog n zoo vast dat het haar onder zijnen blik onbehagelijk begon te wor den. En dan, zonder haar aan te spreken, zag hij naar moeder en gaf haar bescheed over het werk dat zij gedaan hadden en over het werk dat zij ongelukkig hadden moeten laten liggen. Uit ieder woord hoorde Rozalie hoe het hein speet dat, niettegenstaande al zijne moeite, hij de schade niet had kunnen-verhoeden opheel den Leegen Meersch lag het hooi in het water te zwemmen... Moeder troostte den jongen met vriendelijke woorden. Dergelijke dingen kon men niet ver mijden. Men kon maar zijn beste doen, en het overige aan God overlaten, zegde de goede vrouw. Ja, gij hebt gelijk moeder Het weder kan niemand schikken naar zijnen wensch maar als men belet wordt een gunstig uur te benut tigen gelijk men geerne doen zou, dat is eene ergernisse dio geen mensen kan verkroppen. Vandaag heb ik eene les ontvangen die ik nooit vergeten zal. Eu wat is dat voor eene les, mijn jongen Dat geen mensch nog op den goeden wij uiuokken van wege de landen, die er door zullen lijden, is bet niet te betwij felen, dat de verbodswetten zullen ge stemd worden. Immers, bij eene eerste schermutse ling waren de voorstanders der afschaf fing van de handelstractaten in over- groote meerderheid, zoodat het eene geklonken zaak is. Overigens toen de huidige Fransche Kamer herkozen werd, beoogden de kiezers een tweevoudig doel vooreerst de verplettering van het boulangisme, vervolgens de bescherming van den kwijnenden landbouw en nijverheid. Over Boulanger en zijne tooversbende hooit men geen muizeken meer piepen het tweede artikel van het programma gaat nu in uitvoer worden gebracht. Yoor ons België zullen de verbodswet ten verschrikkelijke gevolgen na zich slepen. Ook ziet men naar middelen uit om het dreigend gevaar eenigermate af te weren, want men voorziet dat enkele thans bloeiende nijverheidstakken te niet zullen gaan. Sommigen willen dat men tegengeweld in 't werk stelle. An deren denken dat zulke maatregelen het doel zouden missen dat men de Fran- schen niet moet naapen wanneer zij eene domheid begaan inmiddels moet men den genadeslag met gelatenheid afwachten. Kortom zooveel hoofden, zooveel zinnen. Om voor de eenen of voor de anderen partij te kiezen, zou men die uiterst ingewikkelde zaak op al hare gedaanten van nabij dienen te beschouwen. Daartoe ontbreekt ons de plaats, en wij zullen dan ook de specialisten daarover uit spraak laten doen. Doch een feit heeft ons getroffen, en wij mogen het niet on opgemerkt laten voorbijgaan. Tot de middelen die men vooruitzet om de dolzinnige Fransche protectio- nisten tot rede te brengen, behoort de opzegging van het tractaat aangaande het eigendomsrecht van schrijvers en kunstenaars. De Fransche schrijvers ge voelen opperbest dat de schoen hun daar wringt. Pas werd er hierover in de drukpers gezinspeeld, of de afgevaardig den der Fransche letterkundigen staken de hoofden bijeen en sprongen in de bres tot verdediging hunner bedreigde belangen. Maar zij zullen niet bij machte zijn om ie protectionisten een haar breed van hun plan te doen afwijken, en de onheilspellende onweerswolk die boven hun hoofd hangt, zal dan ook niet afdrijven. van iemand vertrouwen mag... Op eene goede boerderij is het niet genoeg dat een of twee of tien hunne plicht doen iedereen wie het ook 7ij moet daar zijn als het noodig is Is dat missehien op mij?vroeg Rozalie kort. Jooren aarzelde met het antwoord. Dan zegde hij Gij vraagt het mij welnu, ik zal u ant woorden. Ja, 't is op u Indien gij het niet voor uwen plicht houdt op den akker te werken, dan hadt gij er Dooit moeten komen, en dan zou ik ook op u niet gerekend hebben. Maar als gij vier dagen geholpen hebt en dan achterblijft als 't werk den meesten spoed vereisckt, dan is dat tegen reebt en plicht. Vandaag had ik vast op u gerekendïu ben ik weer eens ge leerd. En ik hoop dat gij de les niet zult verge ten. Zeker niet. Maar ik ben blij dat ik nog niemand zulke ongelukkige les heb moeten geven. En ik ben blij dat ik eenen 'onbeschaam- derik op zijne plaats heb gezet... En zoo zijn wij getweeën blij... Ik hoop dat gij nu niet meer zult vergeten, dat gij noch op i e eene noch op de andere wijze op mij te rekenen hebt! Op deze woorden was Jooren tot m de lippen bleek geworden. u Indien gij zinspeelt op hetgeen er overjeenige jaren is voorgevallen, dan was bet niet noodig er mij aan te herinneren. Ik heh geen woord vergeten en zal het ook niet vergeten zoo lang ik leve... Gij weet zeer wel dat ik u niets ge vraagd heb en eer gij antwoord geeft, hadt gij de vraag kunnen afwachten. Wel, mij scheen het uoodig u klaar te ma ken hoe wij tegenover elkander staan. Gij waart op goeden weg om het verschil te vergeten... Deze woorden werden zoo rap gewisseld dat En nu een woordje tot de aanbidders der grande nation en alhier zijn ze eilaas 1 talrijk. Zij vinden geeue woor den genoeg om hunne uitzinnige be wondering voor la grande soeur uit te drukken. Zij apen de Franschen na, zonder hen echter te kunnen evenaren. Zij leggen zich met den buik op den grond en zouden niet beter vragen, dan dat een Franschman op hun lijf zou trappelen. Er gaat niets boven dat edel volk, voor 't welk men ardentes sym pathies i) voedt. En hoe worden die gevoelens door "la grande nation beantwoord? Zij zou wellicht in zake van tolrechten eene kleine uitzondering kunnen maken voor een land, dat baar zoo genegen is, niet waar Wei integendeel België wordt even stiefmoederlijk bejegend als de andere naties. Immers, 8 les bons Bei ges waarmede men in Frankrijk zoo vaak den spot drijft, verdienen niets beters. Welnu, lieftallige Franskiljons, een driedubbel hoerah voor uwe hartelap- pen en luidkeels geschreeuw Vive la France Volksbelang Cijfers. Uit de officieele stukken, verschenen in den Moniteurblijkt, dat het Gouvernement heeft afgeschaft 877 officieele gemeentescholen, 228 bewaarscholen, 1079 n adultenscholen, Totaal 2184 officieele scholen, bevattende 44,996 leerlingen. Dientengevolge werden 1047 onderwijzers op wachtgeld gesteld. 1500 onder wijzers en onderwijzeressen weg gezonden zonder wachtgeld. 3316 dito gedwongen eene vermindering van jaarwedde te ondergaan, met een nieu wen post aan te nemen. Hierdoor heeft het ministerie 2 mil lioen in- gespaard, die het heeft uitgedeeld aan cleri- cale scholen, bestuurd door 1409 vreemde on- derwijzeis en onderwijzeressen waarvan er 1071 waren, die geen diploma van be kwaamheid hebben. 01 het niet hartverscheurend en wraakroe pend is 1 Dat is volgens. Over eenige maanden liet M. Dru- mont, een fransch schrijver, een boek verschijnen, dat hevig tegen de Joden en Vrijmetselaars uitviel. In de kleri kale pers werd toen den lof van M. Drumont tot boven de wolken uitgeba zuind. Zijn werk werd in al de pasioors- bladen aanbevolen en de schrijver zelf als een afgezant des hemels voorgesteld, door God op de aarde gezonden om de moeder gedwongen was geweest zwijgend te luisteren. Thans dat Jooren zweeg, zegde zij Maar, kinders toch, wat is dat alweer Waar er twee twisten, hebben er twee ongelijk zegt het spreekwoord. Rozalie, gij zijt weer veel te driftig geweest kunt gij niet leeren maathouden En wat klapt gij daar van vroe gere tijden Ik versta geen woord van al wat gij zegt. Ik moet u zeggen, moeder, wat er tusschen ons voorgevallen is, en wat mij vroegertijds hier van 't Hof heeft doen weggaan ze mie Jooren. In dien tijd waren we nog altijd broer en zuster, en zie, op 'nen ongelukkigen dag heb ik haar gevraagd, of zij najaren, wanneer ik een bekwaam en braaf man zou geworden zij d mijne vrouwe zou willen worden. Zij heeft mij vierkant uitgelachen... Dat was haar recht, en daarover zou ik mij nooit beklaagd hebben. Maar gelijk zij dat gedaan hoeft dat vergeet ik van mijn leven niet en dat heeft mij het hof doen verlaten. Ik wil niet van mij spreken ik wil met vertellen wat voor dagen ik toen heb doorgebracht bij vreemde menschen en verre van hier. Ik daciit altijd 't moet zijn en ik heb mij bedwongen en heb het doorgezet als eerlijk en deugdzaam man, want ik wilde dat zij tun minste zien zou dat zij mij zonder schande had kunnen nemen. En zoo ben ik een mensch geworden die op eigene voeten staat en van nie mand iets verlangt. Beu ik hier na drie, vier jaar teruggekomen, 't was met geen ander in zicht dan om eens te zien hoe gij het stelde, gij en Rozalie. En ban ik hier gebleven, 't was het gedacht om u te helpen in den nood en moe der, om uwe zorgen wat te verlichten 1 Maar... maar hadde ik geweten hoe... hoe het eindigen zou, ik ware niet... niet gebleven dan hadde ik niet kunnen blijven 1 De jongen was zeer aangedaan de laatste woorden kwamen al hakkelend uit zijnen mond, bedorven maatschappelijke klassen op nieuw te verbeteren. Indien wij ons niet bedriegen heeft Denderbode dan ook in uien klerikalen alleluia meegezongen. Nu is het een gausch ander liedje dezelfde schrijver heeft thans een boek in 't licht gegeven waarin het catholi- cismusop zijne beurt eens duchtig wordt afgezweept en nu schreeuwen al de bis schoppelijke bladen moord en brand. Maar ook hoe slaagt hij den nagel op den kop 1 Luister maar Lever 8 De bisschop beschikt oppermachtig over alles en allen zonder den minsten kontrool. De vikaris-generaal doet 8 niets anders dan hetgeen Monseigneur verlangt hij is de slaaf zijns meesters gelijk de overige priesters de gedwee werktuigen zijn van den vikaris. De bisschop heeft geld in overvloed. 8 De dispensatiën voor huwelijken tus- schen bloedverwanten; de toelatingen 8 om zonder ceremoniën kinders buiten de kerk te mogen doopen de oorlof om twee huwelijksroepen te laten 8 gaan de omhalingen in de kerken, 8 enz., enz., dat alles brengt verbazen de sommen op. In het bisdom van 8 Boideaux haalt men op denZondag van beloken Paschen van 40 tot 50000 8 fr. met de kerkschalen rond. De ver- 8 koop van catechismussen bedraagt tot 30000 fr. per jaar. Met het gouvernement weten do bisschoppen zich altijd zoo te schik- 8 ken dat zij beide in eenen vetten kaas genesteld zijn en uit eene schotel eten; 8 grondbeginsels werpen zij over de 8 haag op voorwaarde dat hunne per- 8 soonlijke belangen verzekerd zijn. u Zij bekommeren zich bitter weinig 8 om het schrijven van vele katholieke 8 bladen die zich voor Monseigneur zou- den in twee kappen en zoo zij dorsten zouden zij luide het woord van kardi- 8 naai Guibert herhalen, welke aan de 8 priesters van zijn diocees, die den 8 archi-klerikalen Univers lazen, zeke- 8 ren dag zegde Weihoe, gij leest dit 8 kanalje-blad Als in I rankrijk de bisschoppen zulke tyrannen eu geldklopjierszijn, wat moe ten dan hier in ons gezegend landeken onze Monseigneurs niet wezen Het is niet noodig er bij te voegen dat M. Drumont, die hemelsche gezant, die reddende engel van over eenige maan den, thans met zijn boek in den ban der kerk geslagen is. Ge ziet, gebuur engel of duivel, dat is volgens en als hij nu zweeg bleef het nog een oogenblik stil. Rozalie zat daar in eene moeielijk te beschrij- vene gemo dsstemming. Afwisselend werd zij rood en bleek. Een oogenblik scheen bet haar duidelijk te worden dat zij ongelijk had dat Jooren reden bad over baar te k'agen. Maar dan kwam hare trotschbeid weer naar boven. Had zij dan alleeu ongelijk Had hij baar ook met menigmaal gekrenkt En dat hij nu, na zoo veel jaren, nog van dingen sprak, die zij in den overmoed der jonkheid had begaan dat hij moeder daarvan vertelde en ze bij haar wil de zwart maken dat was boosaardig en snood dat kon zij .iem niet vergeven 1 En als moe der, nu zonder baar te bezien, naar Jooren ging en hare hand bedarend op de zijne legde en hem liefdevol en moederlijk bezag, dan kroop de ijverzucht in bet hart van bet meisje. Om mij geeft ze niet hem beeft zij liever dan haar eigen kind Nu heb ik niemand meer die mij geerne ziet, nu sta ik alleen op de wereld 1 Zoo klonk bet in haar gemoed. Aldu3 had zij niet geboord wat moeder gezegd bad maar nu vernam zij duidelijk wat Jooren antwoordde Gij hebt gehoord, moeder, wat ze mij daar even gezegd heeft. Een onbeschaamderik heet ze mij, een die het verschil tusschen ons ver geet... Indien ik dit in de laatste dagen gedaan hebbe indien mij somwijlen 't gedacht geko men is misschien toch ben ik geen vreemde ling voor baar en misschien zou zij nu geheel anders antwoorden dan eertijds u indien ik dat gedacht hebbe zoo is het hare en niet mijne schuld.... Zoo zegde Rozalie, wie dit verwijt, juist omdat zij gevoelde dat het verdiend was, als een vuistslag trof. Zoo 't is mijne schuld l Heb ik u misschien gezegd, dat ik u geerne zie en dat ik nu anders zou antwoorden dan vroe gertijds {Wordt voortgent.) tStSS&B r - utiA-Afi -1f\ IT,J. -#y> ~7 M '&Bgn3r*xvn*?/rxxs, nan-nw. i*<?. -"S

De Dendergalm | 1891 | | pagina 1