Verschillig Nieuws. Ongehoorde geldklopparij De kloosterscholen. Wij lezeu iu het Aalster-leugenaars blad van woensdag M. Lammens, senateur van Kortrijk, n durft van tijd tot tijd eens de vvaar- beid aan zijne vrienden zeggen. riend lezer, wat dunkt u "an de stoutheid van dien klerikalen senateur, die van tijd tot tijd maar de waarheid durft zeggen aan zijn vrienden Zou Denderbode ons niet willen ver tellen wat M. Lammens dan aan zijne vrienden wel wijs maakt buiten dien van tijd tot tijd Kolossale leugens, lijk Denderbode aan zijne lezers misschien Wat heeft de stouterik van Kortrijk in 't senaat nu zoo al verteld "Wel, dat de masoeurkens beter zouden doen van in hare pensionaten wat meer «lessen van huishoudkunde te geven, dan aan de leerlingen, meest dochters van pachters, romanskens te leersn roucouleerenpiano spelen en saluutjes maken. Ge slaagt den nag. 1 op den kop, ba ron Lammens. Wij weten maar al te wel dat in al die pensionaten van Da mes de ci en Dames de fa er veel schijn bedriegt uitgehangen en veel kult den boer verkocht wordt. De plaag is erg en 't is niet alleen in de meisjes maar ook in de jongenspen sionaten van de chers freres. Doch, is 't wel mogelijk dat de non nen onze meisjes tot goede huishoud sters, tot goede toekomstige huismoe ders kunnen opkweeken Kennen zij, die het leeren moeten, zelve ie^s van de huishoudkunde of van de moederlijke plichten Door dit onverstandig onderwijs der pensionaten, verklaart M. Lam mens, krijgen velen eenen afkeer van het eenvoudig vaderlijke huis. n Waarom voegt hij bij die juiste be merking niet, dat die dochters dan meestal naar de stad trekken, licht het hoofd op hol laten brengen en op een spoor geraken, waar zij verloren loopen. Kan het anders met de verkeerde op voeding welke zij genoten hebben, met de bekrompen begrippen die men haar heeft ingeprent Als die miskweekte meisjes dan vallen, zet men ze gewoonlijk op de rekening van 't wereldlijk onderwijs en eventwel zijn het kweekelingen van révérende sceur. Ouders, opgepast, voor uwe kleinen. Meester Beernaert en de werklieden. Knoopt dat aaneen. In zijn nummsr van donderdag kun nen wij in een en hetzelfde artikel van Denderbode lezen 1° Het zijn onbetwistbaar de pro gressisten die, de verantwoordelijkheid der algemeene werkstaking niet willen de dragen, derwijze gehandeld hebben dat ze voor 't oogenblik: weer eens is van de hand gewezen. Maar als de progressisten zooveel ge duld hebben en alles in 't werk stellen en ten offer brengen om toch maar op vreedzame wijze tot de herziening der Grondwet te geraken, waarom worden diezelfde progressisten dan in Dender bode en andere sakrisiijbladen uitge maakt als mannen die met geweld eene oplossing bekomen willen, als politie kers, die het ministerie en de klerikale meerderheid het mes ojo deked durven zetten om hun de hervorming af te dwingen. Een van beide kan maar waar zijn en nogthans worden zij alle twee als evan gelie verkocht. Stadsnieuws. Inaiidbouw. Het voeder der dieren, zijne omzetting in levende kracht en de rantsoenen. bvan Drooge zelfst. VOORUITGANG DOOR 'T WERK, op Zondag 12 April 1891, LAATSTE WINTERFEEST. Te dier gelegenheid zal men opvoeren Het liedje eens straatzangster, drama in drij bedrijven door E. Matthys. Alles belooft dat het een der prach tigste feesten zal zijn, tot hiertoe in den Kring gegeven. Wij hopen dat de leden met hun familie talrijk zullen opkomen. De kerk een geldwinkel. Geen dag gaat er voorbij zonder dat het een of ander feit zonneklaar bewij zen komt dat er in de kerk veel meer voor het geld dan voor den godsdienst gedaan wordt. Wanneer de geestelijkheid nog de pauselijke toelating niet had om op de zoogezegde geuzenkerkhoven elk graf af zonderlijk te gaan wijden, dan riepen onze hemeldragonders uit 't Is onze schuld niet dat de zieltjes in ongewijden grond begraven worden; wij zouden wel gaarne hun die godsdienstige ceremonie toedienen, maar wij mogen niet. Nu dat Leo XIII hun de machtiging gegeven heeft om elk graf afzonderlijk te wijden, denkt ge nu dat de geestelij ken zich haasten om die laatste gods dienstplechtigheid te verrichten Zekerlijk haasten zij zich, maar luis tert welke voorwaarden M. Sacré, deken van Antwerpen, er aan stelt Bericht. Te beginnen met 24 Maart 1891, zal de reke ning der lijken die van de kerk naar het kerk hof van Kiel gevoerd worden, (niet degene die eerst nog in de kerk van !St.-Cathariua worden gebracht), vermeerderd worden als volgt voor de lBte kl. 6 fr. voor de 2® kl. 4 fr. voor de 3" kl. 2fr. voor de 4eki. 1/2 fr. voor de zinkingen 1 fr. en voor de kinderlijken 1/2 fr. Voor elk lijk zal de heer aannemer van be- grafenisse i 1° den koster van Sinte Catharina (Kiel) kennis geven van den dag en de uur der begrafenis 2" zich voorzien bij den koster van de toelating van kerkelijke begrafenis getee- kend door den Zeer Eerw. Heer Pastoor dei- parochie. Zonder dit bewijs kan de priester op het kerkhof niet overgaan tot de wijding van het graf. Namens de Z. E. Heeren Pastoors van Antwerpen, (get.) P. J. F. SACRÉ, Deken-Pastoor van O.-L.-V. Dus, geld of geene wijding. Het geschreeuw van vroeger was dus niet omdat men belet werd in de uitoe fening van eene godsdienstige ceremo nie, maar wel omdat men daardoor ver hinderd werd van geld te kloppen. Nu mag M. de Tikkenhaan vrij en vrank elke grafstede gaan wijden en wilden de priesters gewetensvol hun ambt vervullen, zij zouden niet nalaten van uit die omstandigheid al het voor deel te trekken wat er voor hunne gees telijke zending in ligt. Zij zouden met de lijken van rijken en armen naar den doodenakker gaan om zonder onderscheid de graven van allen in te wijden. Aldus zouden zij doen zien, dat zij handelen gelijk echte discipelen Christi, die leerde, dat alle menschenkiuderen gelijk zijn voor den hemelse hen Vader aldus zouden zij bewijzen dat zij voor den godsdienst wer ken en niet voor hunnen geldkoffer Eerst duimkruid... zoo niet, geene wijding. De zieltjes der armen zullen dus maar in ongewijden grond moeten rusten. Wat boutiek, niet waar Eenige soldaten schrijven dat bet ministerie van oorlog 10 fr. doet afhouden van het tri- mestergeld der soldaten om de kosten te dek ken van het binnenroepen der 15,000 soldaten, die thans weer in verlof zijn. Deze ongehoorde geldklopperij op de rug der arme soldaten gepleegd, verwekt de groot ste ontevredenheid in het leger en bij de mili- tianen. Zal er in de kamers niemand gevonden wor den, om Pontus-Beernaert daarover rekenschap te vragen De ingeroepen soldaten hebben reeds kosten genoeg gehad zonder daarom nog tien frank te worden afgehouden. Drie afgevaardigden van den algemeenen Werkliedenraad hadden aan onzen eersten minister een verhoor ge?raagd om hem over de de kwestie der herziening te spreken. M. Beernaert heeft weigerend geantwoord Het land,zegt hij, kentonzeinzichten en daar het gouvernement over deze kwestie met de middensektie in onderhandeling is vindt hij eene vreemde tusschenkomst voor dezen oo- ge iblik onbetamelijk. Wij gelioven dat die afwijzing van den heer Beern ert in de tegenwoordige omstandighe den heel onvoorzichtig, ja gevaarlijk is. Leopold II heeft over eenige weken geheel anders gehandeld hij heeft de werklieden met ved bereidwilligheid ontvangen. In zijn onder houd met de afgevaardigden is Leopold de rol van grondwettelijke Vorst niet te buiten ge gaan. Heeft hij iets gezegd, dat niet mocht gezegd, iets beloofd, dat niet mocht beloofd worden Volstrekt nietmaar hij heeft met de werk lieden over hunnen toestand gesproken, hunne klachten met aandacht aanhoord, hun eenige nuttige wenken gegeven, hun tot kalmte aan geraden, en zijne verklaringen met eenen war men handdruk bezegeld, om wel doen te ge voelen en verstaan dat hij al doen zal wat bij als grondwettelijke Vorst doen mag voor de lotsverbetering van den werkman en de oplos sing van de kwestie der herziening. Weest verzekert dat dit onderhoud goeden weerklank iu de werkliedenpartij gevonden heeft 1 Meester Beernaert had insgelijks zoo moeten handelen hij had de afgevaardigden moeten ontvangen. Waarom kon hij met hen over deze kwessie niet onderhandelen Kon hij hun ook niet eenige goede raadgevingen geven, hun b. v. verzekeren van de ernstige medewerking van het gouvernement voor de kwestie der herziening Die verzekering alleen zou eenen heilzamon invloed gehad hebben. Maar neeD, Beernaert wil geen onderhoud met werklieden, hij ont vangt liever Pourbaix te middernacht, daar alleen heeft hij tijd voor. De afgevaardigden hadden ook een onderhoud gevraagd aan den heer Nothomb, als voor- staander van algemeen stemrecht, en aan de Hli. Nerinckx en de Borchtgrave, als leden van de middensektie, met de kwestie der her ziening belast. De eerste heeft laten weten dat eene onge steldheid hem voor den oogenblikin zijn kasteel van Curange (Luxemburg) bedlegerig houdt, doch dat hij hoopt spoedig hersteld te zijn om de afgevaardigden te Brussel te kunnen ont vangen De twee andere hebben de werklieden be reidwillig onthaald en hun verzekerd dat de leden van de middensektie met de beste ge voelens voor de kwestie der herziening bezield zijn. Toen een der afgevaardigden liet verstaan dat men de oplossing bespoedigen moest om de algemeene werkstaking te vermijden hebben de beide represautanten beloofd van bij hunne kollega's der middensektie aan te dringen om al te doen wat mogelijk is ten einde tot eenen bevredigenden uitslag te geraken. Zij spreken ook met lof over de medewer king der HH. Janson en Buis in de bespie- kinge» der middensektie. M. De Sinudt-De Naeyer, een ander lid der middensektie, heeft insgelijks een onderhoud te Gent met afgevaardigden van de Gentsche Werkliedenpartij gehad. Hieruit ziet men dat deze Heeren wat beter hunne parlement aire plichten dan Beernaert begrijpen en ook veel wijzer en voorzichtiger handelen. 2* De aanvraag der afgevaardigden van de Werkliedenpariij om een onder- hou 1 met minister Beernaert te hebben is een fijne trek der progressisten, om, als de algemeene werkstaking uitbreekt, de schuld er van op het ministerie te leggen. Maar als dat zoo is, dan hebben de progressisten geene reden, om, zooals hierboven Denderbode beweert, te wer ken opdat de algemeene werkstaking van de hand zou worden gevezen. Ea als M. Beernaert dan toch zoo 'n slimme vos is, gelijk men ons altijd tracht wijs te maken, waarom heeft hij dan dit onderhoud aan de werklieden geweigerd Wat riskeerde hij er meê Niets. En terzelfder tijd wierp hij de looze plannen der progressisten in duigen en de verantwoordelijkheid van zich dat hij niet al gedaan heelt wat hij kon om tot eene bevredigende overeenkomst te geraken. De uitleggingen van Denderbode rie ken loensch en rijmen niet te saam. De laatste echo's. De farceurs van St. Josephskerk zijn ver- trokkeü om hunne komedie elders te gaan spelen. Tot nu toe hebben wij nog niet gehoord dat zij bijzonderen zege over Schaerbeke getrokken hebben. Waren wij in hunne plaats geweest, wij hadden toch het een of ander mirakeltje gefabrikeerd, alleenlijk maar om eene goede gedachtenis achter te laten. Hoe zou men b. v. van de paters niet gesproken hebben hadden zij eens hec weer veranderd vroeger was dat voor hen een kinderspel om ons zonnige dagen, zoelen wind en warme nachten te geven iu plaats van vorst en sneeuw buien De hoveniers en boerkens hadden er 100 jaar met lof over gesproken, maar nu.... Vele huismoeders hebben gedurende de mis sie groote onrust geleden, om hare dochters die misschien den rechten weg naar de kerk zouden kunnen misloopen. Gelukkiglijk dat men om 9 ure met de groote klok luide om te zeggen dat het tijd was van naar huis te keeren. In den nacht van verleden vrijdag tot zaterdag zijn dieven binnengedrongen bij den heer Borró, pasteibakker wonende in de Kerkstraat, alhier, Zij hadden een stuk gesneden uit de winkel- vitrien en waren langs deze opening in huis ge raakt. Zij hebben zich meestergemaakt van den in houd der schuit en hebben eenen bokaal mede genomen welke voor een hondertal frank vanille bevatte, Zij hadden bovendien al de papieren en registers gestolen welke zij in eenen lesse naar vouden en hadden om zich te verlichten eene petoollamp ontstoken zonder zich de moeite te geven er het glas op stellen. De tocht sloeg de vlam onophoudelijk tegen bet hout waardoor een begin van brand onstond. De geur van het brandend houtmaaktede aandacht gaande van de bewoners. Vrijdag avond tusschen 7 en 8 ure, was de vrouw van de werkman P. Wauters, wonende alhier in de Vrijheidstraat, in de geburen een emmer water gaan halen. Gedurende hare afwezigheid zijn dienen in de woning gedron gen en hebben uit de lade eener komode die ze opengebroken hadden eene som van 64 franks alsook eene zakhorlogie in nickel gestolen. De dieven zijn tot hiertoe onbekend. De Heeren leden van den Jury van Aalst waren belast de werken der bekwaamheids kiezers te verbeteren van het kanton Wervick er was een kandidaatdit .diploma, zoo hij er nog een bekomt zal in alle geval aan den Staat zestig feanken kosten. Met algemeen stemrecht was dat alles niet noodig. Men schrijft ons uit Meirc Voor de open gevallen plaats van veldwachter waren er 21 kandidaten. De gemeeuteraad heeft 21 uren aaneen gekozen en nog is de plaats niet defini tief toegewezen. Maandag zal men de kiezing voortzetten. 5° VEE VOLG EN SLOT. Voor den practischen landbouw is het van het grootste gewicht de voedende uitwerksels van het voeder te leeren kennen, om daarmeê de voederhoeveelheid te kunnen bepalen. Om tot dit doel te geraken heeft men verschillende wegen ingeslagen. Men zocht om zoogezegde voedernormen vast te stellen en dat door voe der naar beliefte aan de dieren voorteleggen. Men laathetaan de dieren over, uit hetwelk zij verkiezen wat hun meest behaagt en 't wat ver teereu kunnen, zoo in hoedanigheid als in hoe veelheid, daarenboven bewegen zich zoo vrij in denstal,zoo dat zij zich een bepaald voeder welk men in kribben of uipen voorlegde, waaruit zij alles uitkozen tot volle verzadiging. Deze spij- zingwijze heeft niet lang geduurd, zij geeft aanleiding tot groote verspilling en voederver kwistingen de verbruikte voederhoeveelheid stond in het geheel niet in guustig verband met de oefeningen of den arbeid des lichaams. De laiidbouwei moet daarom zoo veel en zou juist mogelijk de voeding zijns veestapels volgens de geschiktheid der diensten waarvoor zijne dieren hestemd zijn bewerkstelligen. Van betere toepassing voor de vaststelliag der voederrantsoenen ziju de tabellen der waardevaststelling der voederstoffenofschoon er nogtans uit het oog niet mag verloren wor den, dat de bestanddeelen van eene en dezelfde voedersoort dikwils merkelijk verschillen en dat men kortom maar de gemiddelde waarde der enkele voedermiddels met eenige waar schijnlijkheid als de echte moet aanschouwen. De dagelijksche voederhoeveelheid is in eerste lijn afhangig van de grootte en het ge wicht van het dier in tweede lijn komen de soort van het dier, het ras, den ouderdom, het geslacht, het temperament of lichaamsgesteld heid, de gewone levenswijze en de uitwendige gesteltenis. Het paard vereischt in evenredig heid de grootste hoeveelheid voeder de vroeg rijpe rassen verbruiken goed het voeder oude dieren minder mannelijke dieren vereischen meer voeder dan vrouwelijke en gelubde, phlegmatieke minder dan vurige en levende kleine dieren vau dezelfde soort minder dan van geevenredigde grootte rustende meer dan ar beidende; jonge dieren gewend aan eene groote voederhoeveelheid meer dan karrig gevoe derde dieren in koude jaargetij moet de voe ding krachtiger en intensiever zijn dan in de zomer, daar in den winter meer warmte moet voortgebracht worden. Bij de voeding komt niet alleenlijk de voed- stof in opmerking, maar ook den omvang der- zelve. De maag verlangt vullingstof, daar eerst bij eene betamelijke opvulling der maag met voederstoffen het gevoelen van verzadiging en de volle verteeringskracht aanvaugt. Dit is bijzonderlijk het geval bij de kruideters. Dej.voedingswaarde des voeders zocht men eerst op in de hooiwaarde. Later wende men zich tot de scheikundige ontleding, en men bestempelde ze met den naam van voedstof, nadien bepaalde men de voederwaarde volgens het watergeaalte en de uittrekbare stoffen of het stikstofgehalte der voedermiddelen in deze laatste tijden (Wolff, Henneberg, Stohman, Grouven en anderen) volgens hun gehalte en drooge zelfstandigheden, stikstofhoudende en stikstoflooze en minerale stoffen, eindelijk ook door rechtstreeksche opzoekingen, volgens welke men voeder formulen of voeder recepten 'en voedernormen voorstelde. Deze opgaven zijn niet van na strenge juistheid, maar moeten nochtans dienen als den besten gids, welke de ondervinding van den voederaar met er iets of bij te doen, daar de natuur en de verbeteringwij ze aller dieren van het zelfde gewicht aan zekeren wankelingen onderworpen is. Zoodat de waarneming van den'landbouwer aan de voorhanden zijnde wan kelingen gemakkelijk zullen medewerken om het verlangd doel ten volle te bereiken. Ziehier de voedingnormen van den doortrap ten Grouven 1. HET PAARD. Voor een paard van middelbare gestalte re kent men bij een gematigden arbeid per dag Haver 5 kil. Hooi 4 Snijlingen 11/2» Bij eenen zwaren arbeid geeft men een bij voegsel van Haver 1 a 4 kil. Hooi 1 a 3 1/2 Stroo 1/2 1. VEULENS. a) tot een jaar Haver 3 kil. Hooi na beliefte. b) van 1 tot 2 jaren Hooi 6 tot 9 kil. Stroo 2 tot 3 of wel ook Haver 3/4 a 2 1/4 kil. c) van 2 tot 3 jaren Hooi 6 tot 9 kil. Stroo 5 tot 1 1/2 De haver kan door gerst, rogge of 1/3 hunner gewicht in paarde boonen en dergelijk vervan gen worden. Bij de rustdagen kan het haverrantsoen op de helft verminderd worden. 2. RUNDDIEREN- 1. Kolf. ajvan 1 tot 6 weken eischt het kalf tot opkweek Natuurlijke en volledige melk 3 a 9 kil. b) van 3 tot 4 weken Melk 6 a 7 kil. Haverpap 1/6 tot 3/4 kil. c) van de 8 week af Haver 1/2 tot 3/4 kil. Melk voor drank of haver pap. dvan 10 weken tot een jaar per 50 kil. levend gewicht Drooge zelst. e) Tot 2 jaren Stikstof h. Stikstofl. zelfst. Drooge zelfst. Stikstofh. Stikstofl. zelfst. 1/4 tot 1 1/2 kil. 0,25 tot 0,16 k. 0,9 tot 83 e) van 1 tot 2 jaar Drooge zelfst. Stikstofh. Stikstofl. zelfst. 3 k. 0,125 0,75 2. MELKKOE per 500 kil. levend gewicht Drooge zelfst. Stikstofh. Stikstofl. zelfst. 11 tot 15 kil. 1,15 tot 1,50 6,12 tot 7 kil. 3. ARBEIDSOSSEN Drooge zelfst. Stikstofh. Stikstofl. zelfst. 12,5 tot 15 1,15 tot 1,500 k 6 tot 7,5 kil. 4. MESTDIEREN. Drooge zelfst. Stikstofh. Stikstofl. zelfst. 12,5 tot 15,5 1,5 tot 1,85 7,5 kil, 4. LAMMEREN. a) Van 5 tot 6 maanden volgens dat zij voor de wol-of vleeschopbrengst gekweekt worden. (De laatste getallen rekenen voor het vleesch- schaap) Drooge zelfet. Stikstofh. Stikstofl. zelfst. 1/2 28/5; 750 tot 1 kil. 0,065 - 0,085 - 0,1 bTot een jaar 0,275 0,330 0,370 Drooge zelfst. Stikstofh. Stikstofl. zelst. 0,670, - 0,75 0,2/5 0,070 0,140 0,350-0,400-0,570 0,925-1,125-1,250 0,075 - 0,120 - 0,155 0,400 - 0,555 - 0,725 d) MOEDERSCHAPEN. Van een levend gewicht van 30 tot 40 kil. en van 45 tot 60 kil., zoo voor wol- als vleesch opbrengst Drooge zelfst. Stikstofh. Stikstofl. zelfst. 1 1,135 1,25 |0,085,0,110-0,24oj0,435-0,580-0,670 e) RAMMEN. Drooge zelfst. Stikstofh. Stikstofl. zelfst. 1,250 -1,465 -1,675 0,120 - 0,160 - 0,175 0,600-0,SOO-O^I MESTSCHAPEN. Drooge zelfst. Stikstofh. StiliBtofl. zelfst. 0,150-0,200-0,250 0,845 0,900 1,500-1,710-1,850 g) HAMEL VOOR WOLOPBRENGST. Drooge zelfst. Stikstofh. Stikstofl. zel°st. 0,965 1,000 0,650 0,700 0,425 - 0,440 De lammeren krijgeD tot het lammeren per dag, en 100 stuks worden 20, 30, 40 kil. hooi, en 6 tot 9 kil. haver of haver en erwten toege diend. VIGGEN. a) Viggen krij gen van den dag der geboorte tot 6 maanden Drooge zelfst. Stikstofh. Stikstofl. zelfst. 2 tot 2 1/2 kil. 0,375 - 0,450 maanden tot Stikstofh. 1 1/2 1,375 'en jaar. Stikstofl. zelfst. 1,375 1,750 c) Vo Drooge zelfst. 0,150 0,275 hvassen mestzwi Stikstofh. 1,050 1,350 jnen Stikstofl. zelfst. 1,500 Drooge zelfst. 0,200 d) Zeug. Stikstofh. 1,000 Stikstofl. zelfst. 1,000 0,900 0,710 Voor jonge varkens gebruikt men wat meer voeder, en een voeder rijker aan protein. Men rekeDt per 50 kil. levende gewicht 3 tot 4 kil. en 0,750 gersten meel of erwten. In den jongen ouderdom wordt een protei- nisch voeder zeer hooggeacht men vermindert doelmatig met toenemenden ouderdom de evenredigheid des stikstof gehalte des voeders. De bekomen uitslagen in zijne proefnemingen, hebben aan E. Wolff bewezen dat de vertee- rings kracht in verschillenden ouderdom met den toenemenden levenstijd niet vermeerdert, maar wel integedeel. Werkmanskring Voor opschriften uwer brieven, faktu- ren, circulairen, enz. gebruikt geen ander pa pier dan Royal Lyon. Te koop bij alle papierhandelaars. Als gij Zwitsersche Pillen koopt, eischt wel dat zij van Parijs xomen, uit het fabriek vau A. Hertzog, apotheker. Neemt er geene andere Brussel, 30 Maart. De stad is in on derhandeling om eene volledige electrische verlichting tot stand te brengen. Men zou be ginnen met het plaatsen van 20,000 lampen. De eerste inrichting zoo 800,000 fr. kosten. Het beweegtoestel zou geplaatst worden in de oude St. Catharinakerk. Nieuwsbladen. De post vervoerde in 1860 26,000,000 nieuwsbladen, in 1870, 47,000,000, en in 1880 72,000,000, in 1890 hebben wij het getal van 91,511,000 verzonden nieuwsbladen bereikt 1 Dat maakt dus eene vermeerdering van 150 p. h. op 20 jaar. Deze cijfers zeggen veel. Gaspard Vander Zande. Gaspard of een die zich van zijn naam bedient heeft weer een dier streekskens uitgezet waarvoor tot hiertoe Robert en Bertraud alleen bekwaam schenen. De heeren gebroeders Decock, oliefabrikanten, wonende in de koophandelaarsstraatte Brussel, waren donderdag morgend zeer verwonderd, dat eene ruit van een der vensters hunner bureeleu die opde straat uitgeven, was uitgenomen. Aan stonds hadden zij het gedacht dat zulks slechts het werk kon zijn vau behendige schurken. Ook zagen zij dat de deur van den bijzonderen in gang openstond. Wat mochten de schelmen dan wel gestolen hebben Ongelooflijk mag het heeten, doch is.het niet te minder waar dat de ijzeren geldkas, een me ter hoog en niet minder dan 300 kilos \vegende spoorloos verdwenen wa3. Men doorzocht het huis van onder tot boven, doch van den coffre- fort was niets meer te vinden. Voor een twintigtal franken postzegels welke iu eene schuif waren verborgen, zijn insgelijks naar de maan. In eene aanpalende kamer aas

De Dendergalm | 1891 | | pagina 2