Leest hier. Kaatsspel Esplanade. Verschillig Nieuws. vleeach te etenen te smeren na r haitelust. Wat komedie Zivart en wit. Dansen is zonde, zegt de pastoor, en orgelmans en danszaalhouders zijn lieden van den duivel en wat men er mee wint is nog erger dan hellegeld De nieuw gekozene van Antwerpen, eige naar va:i den Pelikaande gekende danszaal aan de statie, heeft nogthans zij 1 fortuintje met dit Satausspel gewonnen en de pastoors zijn voordien braven man gaan kiezen, hebben hunne schapen er voor naar de stembus ge leid, en zijne champagne, met dat zondaars- geld aangekocht, lekker gevoudeu. Dat is vol gens, ziet ge. Politiek nieuws. In de Kamer heeft men de bespreking over de onderwijskwestie voortgezet. M. Woeste heeft 100,000 fr. toelagen gevraagd niet voor aangenomen maar wel voor broederkensscho- len, de afschaffing van eenige middelbare meis jesscholen en de versmelting der normaalscho len van Hoei en Verviers. Een paar onnoozelaars uit West-Vlaaude- ren hebben voor de afschaffing van al de wacht gelden ge wa weid. Waarom niet wet gemaaktal de officieele beambten, die niet dansen zoo als M. Pastoor fluit, zijn tot der. hongerdood veroordeeld. De rechterzijde heeft zich hierop eeD eerste maal vereenigd. De 100,000 fr. zullen nog niet toegestaan worden omdat er geen zaad te veel in 't baksken is en de wachtgelden behouden blijven. Aan de normaalscholen van Verviers en Hoei zal men tijdelijk nog niet raken, want dit zou daar sommige kiezers kunnen misnoegen, maar misschien zal men een paar middelbare iueisjesscholen&wnHen wegcijferen. De meerderheid heeft Donderdag eene twee de al ;enieene vergadering gehouden om de kwestie der herziening te bespreken. Zij besluit de herziening te onderschikken aau eene voorafgaande bespreking van eene ge meente en provinciaal kiess elsel, door de re geering kortelings neer te leggen, en waarover het akkoord der beide partijen zal geëischt wor den. Het stelsel der occupatie heeft den voor keur. Dat alles is haarkliever);, nutteloos gepraat en tijdverlies. Met zulk eene la iterfanterij kan men deruffi, welke er nu weer heerscht, volko men stooren en alles in vuur en vlam zetten. L'Escaut heeft de occupatie eene chineezerij genoemd wij heeten de houding van de rech terzijde eene roekelooze onvoorzichtigheid. Naar het leven. De klerikale bladen hebben buiten gewoon beslag gemaakt over een werk van den franschen schrijver E.Drumont, een volbloed katholiek, waarin hij de vrijmetselaars afschilderde. Thans heeft diezelfde persoon een ander boek uit gegeven, waarin wij de volgende wel gelijkende portretten aantreffen Tusschen het meerendeel der in- vloedrijke behouders treft men niets aan dan leugenaars, bedriegers, eeu- wige zoekers naar eerlooze en schuin- sche wegen.... De schildering is vast niet vleiend voor de leiders der bewarende partij, maar zij is zoo treffend van gelijkenis, dat wij zonder moeite den vinger op de modellen kunnen Leggen. De leerlingen der jesuiet n zijn met niet minder waarheid geschetst Hunne leerlingen zijn meestal vol- maakte baatzuchtigen, over het alge- meen slempers, alhoewel altijd op eene schijnheilige wijze zij zijn zeer gehecht aan stoffelijke belangen en vormen eener partij die door en door valsch, leugenachtig en bedorven B is.... n Kan men natuurlijker naar het leven schilderen Onnoodig er bij te voegen dat die vol bloedige katholieke schrijver, eerst door den papenwinkel tot in de wolken verheven, thans tot in het diepste der helle gedoemd, en zijn laatste werk in den ban der kerk geslagen is. bekennen. Spreek als of hij u verstonde, hij zal altijd wel een gedacht vatten van hetgeen gij meent. Gij zult hem niet verstaan ik ver sta hem bijna zelf niet. Zijn fransch is nog er ger dan zijn engelsch. Ik zal mijn best met hem doen zegde Christiaan en 't zal mijne schuld niet zijn als wij geene vrienden worden. Hij is mij zeer genegen. Als gij totinijne jaren zult gekomen zijn, Christiaan, dan zult gij de waarde begrijpen iemand jte hebben iemand die u genegen is. Doch ik hope, gij zult nauwere banden hebben voor mij is Merlin toch althans beter dan niemand, b Hare stem scheen op zeldzame wijze oud te worden als zij aldus sprak. Hoe aangenaam is 't geluid, dat van de zee komtzegde Christaan, om iets te zeg gen. Het spreekt u van de toekomst b zegde me- juffer Lyle hem met goedheid beziende, en mij van het verleden. Daarom is het dat de zee eene zoo goede gezellin is zij heeft eeneu toon voor ieder gemo< d. Het is beter dan muziek, denk ik, want muziek is dikwijls schrikkelijk valse j. En nu, het vordt laat, en gij hebt rust noodig. Goeden nacht Kris n Nooit had hem Krnand Kris genoemd maar er lag iels roerends in hare stem hij raadde hetniet aan hem dacht zij op dit oogen- blik, maar aan zijnen vader. (Wordt voortgezet). Kris y»rk$rting van Chnntiann. Die goede oude tijd. Over vele jaren en nog in grootvaders tijd, dan hadden onze oudjes zou niet van strenge winters en natte zomers te lijden gelijk nu. Als het dan wat te lang vroor of St. Medard wat teveel van zijnen neus maakte, dan liep men rap naar menheer pastoor en deze, met eene enkele novene of een klein beêwegsken ofte processieke had rap den toorn des hemels bedaard en de kranen van den water-heilige gesloten. Was er brand, dan werd de wind stil gelegd of omgezetbrandde de zou te hard, dan werden er regenwolken voor geschoven. Was er overstrooming, besmettelijke ziekte of kregen de patatters de plaag, dan werd er spoedig middel gevonden om aan die rampen, een einde te stellen. Wat gebeden gepreveld, wat latijn gezon gen, wat geofferd aan heiligen beelden, in de schalen en offerblokken van M. den Pastoor, en 't was op één, twee, drij gedaan. Toen was het een wonderlijke tijd en wer den de mirakelen door de geestelijken met dozijnen geflikt. Wanneer de aardappels voor de eerste maal de nieuwe ziekte b kregen was er rap te Lip- peloo (Mechelen) eenen splinternieuwen heilige uitgevonden om de patatters van die plaag vrij te houden. Wij moeten gelooven dat ons Heer toen nog in zijne goede luim was en de pastoors als kruisbrave menschen in den Hemel stonden aangeteekend. Al wat zij daarboven vroegen werd hun zonder moeite toegestaan. Is de goede Heer in slaap gevallen of wil hij naar de smeekingen van de pastoors niet meer luisteren, sinds zij vergeten hebben dat hun rijk van deze wereld niet is 'tls wel mo gelijk in alle geval kunnen zij geen enkol wondertje meer verrichten en blijft de Hemel doot voor al hun erbarmen. Geene windomzet- ting, geene weersverandering meer. De nove nen, de openbare gebeden, de kruisdragen, de beêwegen, 't is al om niet zij roepen te ver geefs op de bovennatuurlijke tusschen komst gelijk de priesters van Baal op hunnen afgod riepen. Gedaan is het met hunne mirakels van vroeger Uitgedoofd is de oogenverblinding Zoo hoog als ze voorheen gelijk wonderver- richtersin de oogen van het volk stonden, zoo laag zijn nu die charlatans voor de verlichte burgers gezonken. Dat meet de stap die de menscheid is vooruit gegaan op de baan van licht en beschaving. De tegenpropaganda. De tegenpropaganda is dus begonnen. Kasteelheerenvolksvertegenwoordi gers gewaard/gen zich de verdedigers van algemeen stemrecht met de h rvor- mingen, die er moeten uit voortvloeien, te komen bestrijden en noodigen de buitenlieden tot openbare vergaderin gen uit. Terwijl de geestelijken donde ren tegen de meetingen der socialisten en vooruitstrevers nemen zij plaats aan de bureelen der anti-socialistische ver gaderingen hun waarheidsstoel, ook leugenaarsstoel genoemd, durven zij niet meer uitsluitend als volkstribune doen dienen en roepen vreemdelingen, leeken ter hulp, om den verderfelijken invloed der zoogezegde valsche leer stelsels tegen te werken. Tegenpropaganda! maar nergens weer leggen zij de bp?, ijsvoeringen ten voor- deele van algemeen stemrecht; zij trach ten het debat te doen afwijken en spre ken van godsdiensthaat, vernietiging van familieleven, eigendom, enz. De liberalen van vroeger, die op onze buitengemeenten kampten en stre den voor vrijheid worden nu afgeschil derd als socialisten omdat zij met de werkliedenpartij ijveren tot rechtver- krijging met meer hevigheid dan ooit voelen zij den priesterdwang op hen drukken brood-en eerroof, gewelde narijen worden hun deel. Algemeen stemrecht zal de toestand niet verbeteren, zegt men doch zal hij hem verslechten ernietiging van familieleven, roepen zij die zeggen afstand te doen van de wereld eigendomroof, zij wier partij reeds zoo dikwijls voor erfenisinpalming aan de kaak gesteld is. Indien er perso nen gevonden worden, die de orde wil len omverwerpen dat men ze dan zoeke bij de jesuiten die niet afschrikken voor moord om hun doel te bereiken, maar niet bij die werkers, die door hunne samenwerkende maatschappijen toonen wat orde vermag. De leiders der werklieden mesten zich vet met het zweet van den werkman, zeggen de klerikalen maar |hoe willen dan diezelfde leiders de huidige maat schappij omverwerpen, die hun toelaat zich te verrijken? En van vet mesten gesproken hoeveel pastoors zijn er die arm in de parochie komen en er arm blijven, hoeveel kloos ters die niet van klein, groot en mach tig worden Geen godsdiensthaat bezielt de ware vrienden van den werkman maar eene hoop tot uitroeiing van bijgeloof, en hierin zullen wij hun immer steunen. Terwijl uit vlas en koren onze Vlaam- sche werklieden het onkruid roeien prekelen zij bij het naderen van een vreemdeling een Geloofd zij Jesus Christus of een Onze Vader en terwijl de priester bidt werkt hij niet vermits het volk het voor hem doet. Bidt, maar werkt, gij priester, wier invloed zoo groot wezen kan werkt tot ontslaving, tot verheffing onzer Vlaanderen en wij zullen ons aan uwe zijde bevinden doch zoolang gij han delt uit baatzucht en eigenbelang zullen wij niet ophouden u te bevechten. Denderbodiana. Denderbode is in eene fransche kattenkolère opgevlogen omdat wij eene briefwisseling uit Denderleeuw hebben medegedeeld, waarin men eens hartelijk met de aftakeling van zijnen kandidaat en die van 't katholieke kieskomiteit van Ninove lachte. Wij verstaan maar niet waarom. De bewoordingen, waarin hij zijne gramschap lucht geeft en de bemerkingen welke hij er knorrend bijvoegt zijn in den toon geschreven, waaraan het leugénaarsblad ons gewoon heeft gemaakt stout gesproken is half gevochten. Wij kennen gelukkiglijk die w indmakerij van Don Quichotte en ze maakt ons in t geheel niet bang. Denderbode beves tigt dat do zoo gezegde correspondentie uit Denderleeuw niet komt, maar onbetwist- baar door een penueknecht van ons blad werd aaneengeflanst. Wat zijn de grrroote Heeren Opstellers van Denderbode beleefd van op flanzerijen van penneknechten b te willen antwoorden En wat moeten die grrroote Heeren Opstellers van Denderbode toch goed weten wat er in ons bureel gebeurd en wat onze briefwisseling al of niet inhoudt'? Maar wat zouden die grroote Heeren Opstellers van Denderbode durven antwoorden, zoo wij hun eens vroegen Hoe veel durft gij tegen ons verwedden over de echtheid dier correspondentie?.... Antwoord, als het u belieft. Denderbode schrijft dat hij met plezier de botsing van twee katholieken te Ninove ge- zien heeft. Welnu, wij ook, kameraad, en met nog meer genoeg n hebben wij vernomen dat uw kandi daat en die van de associatie, voor wien men toch zoo in de weer geweest is, zulke overgroote buis heeft opgedaan. Maar is uw plezier wel gemeend, oprecht, natuurlijk Is uw lachen niet van de kleur van Woeste, uwen afgod? Uw lachen van 21 Mei, toen gij spraakt van de onverklaarbare houding van M. Van Lan- genhaeeke, en de bestrijding en afkeu- ring van burgemeester De Cooman en sena- nateur Van \reckem, n trok veel meer op eenen galachtigen grijns en uw beroep op tucht, getrouwheid en eensgezindheid had veel van eenen wanhopigen noodkreet. Als gij er nu vree en leute bij hebt, zooveel te beter, zulks bewijst dat gij van de familie zijt van Jean qui rit et Jean qui pleure, van Jan die lacht en Jan die weent, hetgeen natuurlijk tot eene Jesuietentronia behoort. Denderbode verklaart de eer niet te heb- ben van beide kandidaten persoonlijk te kennen, b Zij verliezen er niets bij. Heeft hij de kandidatuur van M. Fransman verdedigd dan weet men waarom. Wel zeker, omdat M. Fransman, de kandidaat van de kliek was, en dat Denderbode de moniteur van de kliek is, ergo.... Denderbode zegt dat liberalen van den bui ten met woord en daad in de pint voor den gekozene gewerkt hebben. Wij gelooven u, kameraad M.Van Langenhaecke verklaart in zijn kiesmanifest wel dat er burgemeesters en doctoors waren, welke socialisten en progres sisten in den Keizer te Ninove geheele brouw sels lieten afdrinken, om toch hunnen stem voor uiv kandidaat te bekomen. Ge ziet dus dat het bier langs alle kanten stroomde, het geen geheel natuurlijk is, want eene kiezing zonder drank,is voor de klerikalen onmogelijk. Wij begrijpen niet dat, als de botsing van Ninove n zoo verheugt, gij er aanhoudt te doen uitkomen dat de gekozene zooveel libe rale stemmen heeft gehad. Als het voor u eender was, waarom kunt gij dan die klopping van 527 stemmen niet verteeren of onbetwist laten Denderbode heeft met zijn artikel van zon der vaar noch, vrees b maar willen lachen, 't is in zijn rol van Jean qui rit. Bedriegen, uitschelden, beleedigen zou de brave jongen niet durven 't is immers van hem niet dat men geschreven heeft dat hij geen kiespolemiek kan voeren zonder laffe persoonlijkheden en lage verwijtingen te be zigen, o neen, dat is van hem niet, vraag het eens aan zekeren katholieken kandidaat van de laatste gemeentekiezing. De jongen is zoo braaf! Zonder vaar noch vrees schrijven is niemand noemen, zegt hij, maar die 't schoentje past, trekke het aan, voegt hij er bij. Wat jezuiterij, lieve hemel, en welke ellendige bewijsvoering 1! Denderbode vraagt heel naif zonder lachen dezen keerwie van zijnen kant hun verleden verloochend hebben. Dat is nu toch te sterk vragen wanneer de trein van 11 ure vertrekt. Moesten wij namen noemen, wij be gonnen met de helft der gemeenteraadsleden en zouden misschien eindigen met die van eenen katholieken drukker. Waarom niet Denderbode voelt zich gekwetst om dat men hem in ons nummer van 28 Mei 1. 1. een logenaarsblnd noemt. En waar om niet, als het u belieft Hebben wij u dien scnandnaam niet naar het hooid geslingerd sedert ge de kolossaalste der leugens namelijk de u vrijspraak van eenen priestervoor on- zedelijke feiten beticht, volgens de Journal des Tribunaux hebt durven mededeelen, als ge wel wistdatle Jour nal des Tribunaux van de vrijspraak diens priesters siets schreef, en als ge nog beter overtuigd waart, dat die pries ter NIEMAND ANDEES ZIJN KON dan pas- toor Rasmont van Courcelles, die eerst te Charleroi en dan te Brussel tot een jaar voor kiuderverprossing werd veroor deeld Ah ge waart toen weer zoo stout van uit te roepen De liberalen stoken de schoolkinders op om onplichtige pries- ters van onzedelijke feiten te beschul- dige en alzoo zuchten er vele geeste- lijken in het gevang of in ballingschap; maar deze maal is de betichte vrijge- sproken, omdat zijne onschuld blijkend was. En ge wist nogthans genoeg, dat uw schrij ven niet waar, maar wel leugentaal was, en gij springt op als men u met dien welverdienden schandnaam beti telt Wat denkt gij wel, Denderbode, en van welke stof zijt gij gemaakt, dat gij met zooveel stoute onbeschaamdheid den modder durft oproeren, waarin wij u met den neus gewreven hadden Die kolossale leugen zal niet vergeten worden, zoo lang gij met geene terecht wijzing de waarheid zult erkend heb ben. Met een verminkt artikel uit De Koophandel mede te deelen, waarin gij met opzet aeeondissement Aalst hebt weggelaten,om kunnen te schelden, te schimpen en iemand voor naam- loozen lasteraar uitte maken, als ge wist dat het feit te Borsbeke voorgeval len waar was, hebt gij u nog eens aan dezelfde zonde vergrepen En men zou u geen leugenaarsblad mogen noemen Was is de waaaheid dan bij u Leugenaar zijt ge en leugenaar blijft ge voor het feit van dien priester en voor dat van Borsbeke. ALLEGRO. Victorien Van de Weghe. Stadsnieuws. Denderbode bespreekt op nieuw de kwestie der plaats vau 't nieuwhospitaal. Wij houden er aan te herhalen dat wij het eerst gevraagd hebben of het niet goed en profijtig voor de stad zoude zijn van op St. Job dit Gasthuis te bouwen, vermits de Hospice daar uitge strekte eigendommen liggen heeft en dat het niet rechtvaardig is van een en hetzelfde kwar tier altijd met groote werken te bevoordeeli- gen Er kunnen misschien nog geschikter plaatsen gevonden worden, dat is mogelijk maai wat wij vooral beoogen dat is de gezond heid der zieken en de intresten der helastigden. Denderbode is met het Land van Aalst eens om alle persoonlijke belangen van kant testeken. Wij hebben nooit iets anders gevraagd en in dien Het Land daar zoo op drukt dan moet 't wel zijn dat bij voorgaande openbare werken er persoonlijk belang in 't spel was. Wij kunnen geenzins het gevoelen van Den derbode deelen waarin hij zicb als verdediger aanstelt van de kerkhoven rond de kerken. Zijne beweering dat de vrijmetselaars die ver wijdering der kerkhoven gevraagd hebben om ze beter te kunnen ontheiligen, is meer dan dwaas en belachelijk. Wie zal durven houden staan dat een kerk hof te midden van eene talrijke bevolking niet ongezond en gevaarlijk is Niemand, of 't zij dat hij door fanatism verblind is of niet zien wil. Wij raden de herbergiers, winkeliers en neeringdoeners van Aalst aan eens met aan dacht de kermis-affichen te overlezen. Dan zullen zij zien en zich kunnen overtuigen met welke vaderlijke bezorgdheid onze burgervaders voor de interesten van de Aalstenaars zorgen. Vol bewondering zullen zij staan voor het pro gramma van al die buitengewone feesten en talrijke aantrekkelijkheden, welke de vreem delingen en buitenmenscheD naar de stad moe ten lokken. Bazen, doet maar genoeg hierin bakkers, opgepast voor voldoende brood beenhouwers, slacht maar vee in overvloed gij allen, die leeft van den verkoop, houdt u gereed. Volk met hoopen gaat er in onze straten stroomen en geld aal er met de vleet gewonnen worden, want er zal leute, verteer en neermg zijn. Leest het affiche der kermisfeesten maar dat is het nee plus ultra van al de kermis-program- ma's. Nog nooit is er zoo iets te zien geweest 't zijn Koninklijke plechtigheden van 't begin tot het einde. Als nu de Aalstersche kiezers nog goen lof lied voor onze voorbeeldige bestuurders zingen, moeten zij wel ondankbaar zijn. Herbergpraatje. Jan. Weet ge waarom mijnheer de Senateur zijn paarden verkocht heeft Tist. Men beweert dat het is omdat hij eenen zekeren stamp ontvangen heeft juist op de plaats waar de rug van naam verwisselt. Jan. Mis kameraad 't is om meer tijd te vindon voor het gereed maken van zijne rede voeringen in het Senaat. Programma van het Concert welk zal gegeven wol den op Zondag 7 Juni 1891, om 11 1/2 ure voormiddag, op de Groote Markt, door het Fanfaren muziek der Troeps kinderen school onder het bestuur van den heer Vanderlinden Club XXX. Zondag- 7 Juni 1891, Om 2 1/2 ure namiddag Leon De Wilde (Aalst) tegen Albert Van Duerm (Aalst.) Om 3 1/2 ure namiddag Constant Wellekens (Aalst) tegen Fr. Tas (Aalst). Om 4 1/2 ure De 2 overwinnende partijen. Wij roepen de aandacht van het pu bliek op de schoone vertooning welke er heden Zondag avond om 8 1/2 ure in het lokaal Concordia door den kunstentroep van de familie YBARZ zal gegeven worden. Er zijn artisten onder van eerst klas en hun bijval onder het publiek en in de Soldaatjesschool, waar zij gespeeld hebben, is buitengewoon groot geweest. PRIJZEN lc plaats 1 fr.; 2e plaats fr. 0,50; 3e plaats fr. 0,25. Als gij Zwitsersche Pille* koopt, eischt wel dat zij van Parijs komen, uit het fabriek van A. Hertzog, apotheker. Neemt er geene andere Brussel. De voorstellingen van Buffa lo Bill trekken voortdurend zeer veel volk, en wel zooveel dat er telkens plaatsen moeten ge weigerd worden. De ontvangsten beloopen ge middeld 18,000 fr. per voorstelling. Een overgroot getal valsche muntstukken zijn sedert eenigen tijd te Brussel en in de voorsteden in omloop. Donderdag avond nog zijn in de herbergen en winkels van Laeken een aantal valsche tweefrankstukken in beta ling gegeven geweest door een man en eene vrouw. De stukken dragen de beeldtenis van Leopold II en het jaartal 1870. Zij zijn zeer wel nagemaakt. Er moet ergens te Brussel eene bende val sche munters nestelen. Onlangs zijn nog te Charleroi verscheidene valschmunters aangehouden [geworden. Te Bouffioulx heeft woensdag de gendarmerie eene huiszoeking gedaan bij Elzassers en heeft er vormen, metalen en allerhande gereedschap voor de valschmunterij ontdekt. Die kerels ziju naar de gevangenis van Charleroi gebracht. Droogenboseh. Een schrikkelijk ongeluk is maandag namiddag in het fabriek van ^scheikundige produkten te Droogenboseh gebeurd. Een werkman, J. B. Vaeremans, over eene plank gaande, gelegd over eene groote kuip met salferzuur gevuld, heeft het even wicht verloren en is in het brandend vocht gevallen. De ongelukkige werd uit zijnen schrikkelij- ken toestand gered door zijne kameraden, die op zijne noodkreten waren toegesneld. Zijne beide beenen waren erg gebrand. Het slacht offer werd aanstonds naar het St-Pietersgast- huis te Brussel, gebracht, waar de afzetting van zijne twee beenen noodig geoordeeld werd. De ongelukkige verkeert in zeer bedenkelijken toestand. Nu de bierpompen met looden darmen hij de wet verboden zijn, zal het misschien wel eenig belang aanbieden te weten sedert wan neer die pompen in Gent bestaan en waar zij het eerst werd ingevoerd. Ziehier wat wij daai-over lezen in de Gazette van Gent, van 16 December 1816 In de zaal van eene vermaarde herberg op de Koornmarkt, voor uithangbord dragende De Tent, bestaat er tegenwoordig een won derbaar werktuig bierpomp, welk dagelijks door eene menigte personen bezocht wordt. Bij middel dezer pomp, worden alle soor ten van bieren uit den kelder gehaald, alsook verschillige dranken. Een enkele persoon doet het werk van zes andere, en elkeen is spoediger gediend. Eere aan den uitvinder dezer pomp, roepen de dorstigen, want zij zijn in eenen stond ge laafd B Vandaag is de leus van alle ware bierproe vers weg met de pompen en leve een pintje van 't vat Brugge, 1 Juni. Dinsdag morgen is een droevig ongeluk te Lichtervelde voorge vallen. Twee kinderen der weduwe Gustaaf Delafontaine waren alleen thuis. Het 6jarig dochterje te dicht de stoof genaderd zijnde, vatten hare kleederen vuur. Op dit oogenblik ging zekere Lanssens, konijnenkoopman, voor bij de voormelde woning en bemerkte door het venster dat de kleine door vlammen omhuld was; hij snelde binnen en doofde het vuur uit met eenen zak die hij bij zich had. Het arme meisje had reeds zulke erge brandwonden he komen dat het nog denzelfden dag in de schrik- kelijkste pijnen overleden is. Zeg, vrouw, hebt gij wel ooit vermoed. Dat, wen wij in elkanders armen, Ons aan den gloed der liefde warmen, De dood misschien ons tegenspoedt Maar, neen, vermoeden kunt gij niet Dat eens het scheidensuur zal komen, Het eind van kussen, hopen, droomen, Het eind van 't zonnig liefdelied. Vermoeden, neen, uw hart vermag Het niet te denken wat al naarheid De dood kan hebben in zijn waarheid En gij begroet hem met een lach. Gij lacht omdat uw argloos hart Slechts open is ter liefdebede, Omdat gij meent dat hemelvrede Op aarde heerscht, en zonder smart. Gij lacht omdat de zonne lacht, Omdat op 't kerkhof tusschen rozen De hagelblanke tortels koozen, Omdat de lente ontvouwt heur pracht. En gij doet wel, o lieve schat "Wat kan het schelen of het leven, Uit vast geloof en hoop geweven, Geknakt wordt op het aardsche pad 7 Want waarheid is het, als de stof De moederaarde eens weer zal halen, Dat liefde erop zal blijven stralen. Onsterflijk in haar eeuwgen lof. Want over 't groen van ieder graf, En in het loof der cypersboomen Zal ze iedren nachte komen droomen Aan 't heil dat ze aan twee harten gaf. Wanneer eens de verslete kloot Der oude wereld zal verdwijnen, De liefdezon zal blijven schijnen In 't steeds verjongde morgenrood. Daarom begrijp ik dat gij lacht En zegt wen we in elkanders armen Ons aan den gloed der liefde warmen De dood heeft op het hart geen macht 1. Gloire au vaillant soldat, Marche. Becker. 2. Le jeune Henri, Ouverture. Vanderlinden. 3. Les deux compères, Polka pour 2 pis tons. Hardy. 4. RotinaRédowa. Vanderlinden. 5. Au triple galop. Gobbaerts.

De Dendergalm | 1891 | | pagina 2